Ziekenfondspremie kan lager in 1977 AARZELING NEDERLANDS CONJUNCTUURBELOOP Zorgen instituut over ongevallen met aardgas Luchtverkeer Canada door boycot verkeersvliegers ontregeld Kwartaalbericht Nederlandse Bank: Vietnam verenigd ADVIES ZIEKENFONDSRAAD: Haldeman: Nixon beging tragische vergissing Zilveren anjers uitgereikt VERENIGING: LUCHTRUIM ONVEILIG VRIJDAG 25 JUNI 1976 AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie heeft in de eer ste maanden van 1976 volgens de Nederlandsche Bank een ont wikkeling vertoond, die in verschillende opzichten sterk afstak bij die van de tweede helft van vorig jaar. De verrassend snelle ople ving van de goederenuitvoer in het vierde kwartaal en, in samen hang hiermee, het belangrijke herstel van de industriële produktie hebben zich in 1976 vooralsnog niet voortgezet, aldus de centrale bank in haar op 14 juni afgesloten bericht over het eerste kwartaal. in april nog steeds een overwegend pes simistische teneur Werkloosheid De werkloosheid bleef zich. met ca. 220.000 personen, op het in de zomer van 1975 bereikte niveau bewegen. De se dertdien opgetreden verbetering in de conjuncturele situatie leidde slechts tot een duidelijke vermindering van het aantal aanvragen voor werktijdverkor ting. Anders dan de totale arbeidsre serve is het aantal werkloze bouwva karbeiders na mei 1975 voortdurend ge daald. wat volgens het overzicht mede moet worden toegeschreven aan de ge stadig in betekenis toegenomen werk gelegenheidsprogramma 's. Opmerke lijk is volgens de bank een sterke stij ging van de geregistreerde openstaande vraag naar personeel In deze beroeps groep in recente maanden: vermoede lijk heea deze stijging in belangrijke mate betrekking op gekwalificeerde va klieden. Verontrustend acht de bank de opwaar tse beweging van de wereldmarktprij zen van grondstoffen, die tegelijk met het internationale conjunctuurherstel is begonnen en zich geleidelijk versnelt De weer sterker wordende prijsstij gingstendenties in de wereld kwamen tevens tot uitdrukking in de sinds het vierde kwartaal weer oplopende invoer prijzen, waaronder ook voor ruwe olie. Tegenover de stijging van de invoerprij zen stond in het eerste kwartaal een nog iets grotere stijging van het uitvoer- prijspeil. zodat de ruilvoet een lichte verbetering onderging. ROTTERDAM (ANP) - Het VEG- Gasinstituut en de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (vegin) zijn be.zorgd over de ongevallen met aardgas. Deze zijn in toenemende mate te wijten aan een onvoldoende onderhoud van de ga- sapparaten, met name in keuken- en badgeisers. De instellingen constateren, dat na de plotselinge stijging van het aantal on gevallen met aardgas in 1972 en 1973 dit weer gedaald is tot het peil van het in verhouding gunstige jaar 1971. Het aantal mensen, dat bij deze ongevallen omkwam, is echter niet gedaald Het totale aantal bij het gasinsituut ge melde ongevallen met aargas varieert sinds 1967 tussen de 75 en 95 per jaar op een totaal van meer dan 4 miljoen aansluitingen en ruim 10 miljoen gas- toestellen. Dat komt er op neer. dat er per jaar met ongeveer één op de hon derdduizend gastoestellen een ongeluk gebeurt. Het werkelijke aantal ligt waarschijnlijk iets hoger, omdat van de ongevallen met weinig of geen letsel niet altijd melding wordt gemaakt. Veruit het grootste aantal ongevallen betreft vergiftigingen. Dit komt niet doordat aardgas zelf giftig is, maar als de apparaten vervuild zijn verbranden zij het gas niet volledig en ontstaat het giftige koolmonoxyde. Vergiftigingen kunnen ook voorkomen door een lang durig gebruik van een toestel in een slecht geventileerde ruimte Voor het verbranden van het gas is zuurstof no dig. Als er te weinig aanvoer van frisse lucht is. daalt het zuurstofgehalte in de lucht Het totaal aantal vergiftigings- gevallen schommelt rond de 60 per jaar In 1975 overleden 11 mensen als gevolg van gasvergiftiging. Tien jaar geleden waren dat er 12 Afvoerpro- blemen kunnen volgens het gasinstt- tuut ook ontstaan bij gebruik van ee- nafzuigkap. Deze geeft een sterke luchtstroom m een ventilatiekanaal. Als op het kanaal van de keukengeiser de ventilatie of afvoer van de badgeiser in de badkamer is aangesloten kan de ventilatie hier onvoldoende worden, als de afzuigkap in gebruik is. Slechts zelden ontstaan de ongevallen door brand of explosie. In de periode 1966 tot en met 1974 is het aantal ongeval len in huis door explosies gedaald van 56 tot 7. door brand is het gestegen van 7 tot 14 en brand met explosie is onge veer gelijk gebleven met 6 in 1966 en 7 in 1974 De voornaamste oorzaken van deze ongevallen zijn lekkages, verzak king van leidingen en onvoorzichtig heid tijdens werkzaamheden. Het grootste aantal ongevallen levert al leen brand op met een aantal licht ge wonden. HERSTEL VAN DE INDUSTRIËLE PRODUKTIE ZETTE ZICH NIET VOORT Het volume van ae goederenuitvoer bleef vrijwel constant en de produktie van de verwerkende industrie liep iets terug. Daarbij gaf het volume van de goedereninvoer een vrij grote dalüig te Over de achtergronden van deze aarze ling in het conjunctuurbeloop, da af steekt bij de ontwikkeling in andere landen, valt volgens de Nederlancsche SSSSStaSI DOOR ONVOLDOENDE ONDERHOUD delijk heeft kunnen profiteren van een streven in de afnemerslanden naar een aanvulling van voorraden. Een analyse van de ontwikkeling van de binnenlandse bestedingen in de eerste maanden van 1976 wordt sterk bemoei lijkt door het nog vrijwel geheel ontbre ken van gegevens. In het licht van de invoerdaling is het overigens weinig aannemelijk dat zij zich op een hoog ni veau hebben bewogen, aldus het kwar taalbericht. Met name zijn er volgens de bank aanwijzingen, dat de bedrijfsin vesteringen, na de stijging in het vierde kwartaal, weer zijn gedaald. De uitkomsten van de conjunctuurtests in de industrie over de eerste maanden van 1976 verbeterden in bepaalde op zichten verder. Dit gold met name voor het oordeel over de orderontvangsten en de orderpositie. De beantwoording van de conjunctuurenquête als geheel had volgens de centrale bank echter ook SNEL OVERLEG DUITSE RIT- MACHTIGINGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Van der Stoel zal binnen een week contact opnemen met zijn Duitse ambtgenoot Genscher om te trachten het aantal ritmachtigingen voor het goederenvervoer op de Bonds republiek te vergroten. Ook staatsse cretaris Brinkhorst (Europese zaken) zal de kwestie met zijn Duitse collega opnemen. Het in stelling brengen van nog zwaarder geschut acht de Neder landse regering op dit moment nog niet opportuun. Dit zei staatssecretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat) donderdagmor gen in de tweede kamer in antwoord op mondelinge vragen van het WD- kamerlid SmiVKroes. Van Huiten er kende in de kamer dat een uitbreiding van 11.000 ritmachtigingen plus nog eens 1100 voor het groente- en fruitver- voer, op een totaal van 650.000, zoals on langs is overeengekomen, geen echtsoe- laas biedt voor de problemen van het wegvervoer. Van de andere kant noemde hij het merkwaardig dat er noch een stagnatie in de goederen stroom optreedt, noch een stijging van de prijzen. De kwestie ligt, volgens Van Huiten, dus minder simpel dan de laat ste weken in de bedrijfstak wordt ge steld, namelijk dat de werkgelegenheid in groot gevaar is. Mevrouw Kroes, die het extra contin gent van 11.000 een schijntje noemde, drong er bij Van Huiten nog eens op aan de zaak op het hoogste regeringsniveau aan te snijden. Zij noemde het zeer on gebruikelijk dat Duitsland een beper king van het aantal ritmachtigingen koppelt aan de eis dat dan maar een groter deel van de goederen via het (on derbezette) Duitse spoorwegnet moet worden vervoerd. De VS gaat zijn militaire adviseurs terugtrekken van de twee Nationalistisch-Chinese eilandjes Quemoy en Matose tegenover het Chi nese vasteland, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washington donderdag meegedeeld. Stroom SINGAPORE-HANOI (DPA) - De Viet namese nationale vergadering heeft donderdag bij de opening van haar eerste zittingsperiode de eenheid van Vietnam uitgeroepen. Truong Chinh, wiens naam hoog op de ranglijst van het politiebureau prijkt, noemde in zijn toespraak Hanoi al als de hoofdstad en de rode vlag met gou den ster, de Noordvietnamese vlag, de vlag van het Herenigd Vietnam. De had de dood van kinderen veroorzaakt, naam van Vietnam wordt de Noord- zei hij. Vietnamese, namelijk 'Democratische Republiek Vietnam'. NESTLé WINT PROCES TEGEN ACTIEGROEP BfcKN (DPA) - Een rechtbank In Bern heeft donderdag 13 leden van de 'Ar- bcidsgroep Derde Wereld Bern' tot elk 300 Zwitserse franc boete en twee derde van de proceskosten veroor deeld wegens laster tegen de multina tional Nestlé Alimenlana. Vier beklaagden van een studenten tijdschrift in Zurich werden vrijgespro ken Nestlé had een aanklacht inge diend toen de groep een brochure on der de titel 'Nestlé doodt babies had uitgegeven waarin oorzaak en tragi sche gevolgen van de verbreiding van kunstmatige zuigelingenvoeding in de ontwikkelingslanden wordt behandeld. Volgens rechter Sollberger hadden de 13 kunnen weten dat de titel van het geschrift beledigend is. Hij hield er echter rekening mee dat de groep op een wereldomvattend probleem had willen wijzen. De verdedigers van de 13 veroordeelden hebben meteen na het vonnis meegedeeld dat zij beroep zul len aantekenen. Nader blijkt dat Nestlé veroordeeld is tot betaling van één derde van de kosten van het hof. Rechter Sollberger zei nog: ..Nestlé moet zijn publiciteitsmethoden gron dig wijzigen als hij niet wil dat zijn produkten dodelijk gevaarlijke pro- dukten worden'. Het verkeerd gebruik WASSENAAR - Een Serval-kattenpaar heeft dierenpark Wassenaar verblijd met de geboorte van 2 poesjes (vrouwtjes dusi. Met reent een blijde gebeurtenis, want de servals worden met uitsterving bedreigd. NAVO-AANBOD OP MBFR WENEN (DPA, UPI) - Ingeval de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie het eens worden over een vermindering van hun troepensterkte in Midden- Europa, zijn de Duitse Bondsrepu bliek, Engeland. Canada en de drie Benelux-landen bereid binnen een be paalde termijn onderhandelingen over een vermindering van hun strijdkrachten te voeren. Dit heeft de Canadese afgevaardigde George Grande donderdag namens de NAVO-landen verklaard op de confe rentie in Wenen inzake wederzijdse, evenwichtige troepenvermindering in Midden-Europa imbfri. AMSTELVEEN (ANP) - De premie voor de verplichte zie- In 1974 werden bij de arbeidsinspectie 155 ongevallen met electrische stroom gemeld. Van deze ongevallen hadden er 22 een dodelijke afloop. In de prive- sector vielen vier doden, bij bedrijf songevallen 18, aldus een rapport van het ministerie van sociale zaken. GEEN GRATIEVERLENINGEN VOOR AFTREDEN PRESIDENT NEW YORK (RTR) - Oud-president Richard M. Nixon heeft een 'tragi sche vergissing' begaan toen hij af trad zonder eerst iedereen die bij de Watergate-affaire was betrok ken en alle Vietnam- dienstweigeraars gratie te verle- Dit schrijft NLxons voormalige, in tieme medewerker H R. Haldeman in zijn boek "Inside the Nixon White House' waarvan momenteel uit treksels verschijnen in Amerikaanse dagbladen. Toen Nixon tegen hem zei dat hij had besloten af te treden, schrijft Haldeman, had hij er bij hem op aangedrongen te overwegen of hij geen blaneo-pardons zou uit geven. ,.U zou eigenlijk alle trau ma's van Watergate en Vietnam met u mee moeten nemen", schrijft. Haldeman tegen President Nixon te hebben gezegd. President Ford zou dan de kans hebben gekregen met een schone lei te beginnen. Haldeman schrijft dat hij indertijd van mening was dat de zaken er voor president Nixon al zo slecht voorstonden, dat de gratiebesluiten niet veel meer kringen in het water zouden hebben veroorzaakt- Volgens Haldeman was president Nixon he lemaal niet de drinkebroer die hij volgens een recent boek in de laat ste dagen van zijn presidentschap was. 'hoewel hij soms wel eens aan geschoten leek nadat hij een half flesje bier had gedronken'. „In de duizenden uren die ik met president Nixon heb doorgebracht, heb ik nooit iets gemerkt van een zoge naamd drankprobleem", aldus Hal deman. Dat de president zo gauw aangeschoten leek schrijft hij toe aan een combinatie van alcohol en uitputting ..Het kan iets te maken hebben gehad met Nixons metabo lisme". De grootste fout die het Witte Huis indertijd heeft gemaakt is volgens Haldeman dat de presi dent. hij zelf en John Ehrlichman. de zaak van de inbraak in het Wa- tergategebouw niet vóór zijn ge weest en alles op alles hebben gezet om de daders op te sporen. 'We zijn niet krachtig genoeg opgetreden. We schrokken er allemaal voor te rug de waarheid te achterhalen', schrijft hij. Speculerende over wat er zou zijn gebeurd als Watergate niet in politiek vaarwater was te rechtgekomen voorspelt Haldeman dat president Nixon nog jaren lang - grote invloed in de internationale politiek zou zijn blijven uitoefenen en Zuid-Vietnam niet in communis tische handen zou zijn gevallen. kenfondsverzekering. nu 9.6 procent, kan tot en met 1977 zowel met 0.5 als met 0.6 pet worden verlaagd, zonder dat de reserves in gevaar komen. Dit blijkt uit een advies dat de Ziekenfondsraad donderdag in Amstelveen heeft opgesteld voor staatssecretaris Hendriks. Ook een verlaging van de awbz- premie per 1 juli met 0.6 pet (op jaar basis met 0,3 tot ruim 2.6 pet) is moge lijk, maar dan is in 1977 een premie van bijna 3.2 pet nodig voor een slui tende financiering. Staatssecretaris Hendriks had de Ziekenfondsraad ad vies gevraagd in verband met de voorstellen die de regering in het cen traal overleg met werkgeverrs en werknemers heeft gedaan over de ver laging van enkele sociale premies. Een ziekenfondspremie van 9.1 pet lop jaarbasisi leidt volgens de prognoses van de Ziekenfondsraad dit jaar toch nog tot een voordelig saldo van 31 min. waardoor de reserve eind van dit jaar bijna 1 miljard zal bedragen, of wel 14.4 pet van de voor 1977 ver wachte uitgaven. Dit terwijl de norm voor die reserve 6 pet is. Bij een premie van 9,1 pet wordt voor 1977 een nadelig saldo voorzien van 318 miljoen, maar ook dan blijft de reserve 'ruim 681 mRjoen) met 8.5 pet nog boven de norm. Een soortgelijke berekening, uitgaande van een premie van 9 pet in 1976 en 1977 (dus een verlaging met 0.6 peti leidt aan het eind van die jaren tot re serves van ƒ932 miljoen '13.4 pcti. res pectievelijk ƒ535.4 miljoen '7 pet». De Ziekenfondsraad heeft ook nog uitge dokterd. dat een verhoging van de premie tot 10 pet in 1978 voldoende zal zijn om de reserve op peil te houden, wanneer de premie nu op 9.1 pet wordt gebracht. Maar bij een premie van 9 pet nu zal dat niet lukken In zijn adviesaanvrage over de verla ging van de ziekenfondspremie had staatssecretaris Hendriks gezegd, dat de regering - aLs de verlaging ook in 1977 wordt gehandhaafd - bereid Is om zonodig 'een deel van de daaruit voortvloeiende vermindering van de premie-ontvangsten via een over heidsbijdrage op te vangen' 7? ijksgarantie De Ziekenfondsraad vraagt de staats secretaris deze opmerking te verdui delijken. 'Hoeveel en wanneer', om met voorzitter mr. W. de Kort te spre ken. Voorts wil de raad ook graag een 'rijksgarantie' voor de AWBZ. Hij zegt ook. dat schoksgewijze veranderingen in de premie zouden kunnen worden voorkomen, als de premie geleidelijk werd aangepast aan eventuele mee vallers. De meevallers' (ten opzichte van eer dere ramingen) van nu zijn voor een belangrijk deel te danken aan het on der de raming blijven van het aantal ziekenhuisverpleegdagen en de kosten per verpleegd ag Bovendien is de post specialistische hulp vorig jaar 45 min goedkoper' uitgevallen dan was voor zien. Voor deze meevaller heeft de raad tot dusver nog geen verklaring kunnen vinden. Bejaarden De Ziekenfondsraad besloot tenslotte de staatssecretaris duidelijkheid over een eventuele rijksbijdrage te vragen 'mede met het oog op de positie van de bejaarde en vrijwillig verzekerden' De Ziekenfondsraad zal ook zelf de situa tie van deze groepen verzekerden dit najaar opnieuw bekijken als hij zijn premie-advïezen voor 1977 opstelt. AMSTERDAM - Prins Berbhard heeft donderdagmorgen in de krijgsraadzaal van het koninklijk paleis in Amsterdam zilveren anjers van het Prins Bernhardfonds uitge reikt aan Chr Leeflang. jonkheer H de Jonge van Ellemeet en Rien Poortvliet. De prins verrichtte deze plechtigheid als regent van het prins Berhardfonds. De in Utrecht wonende Christiaan Leeflang. rechtskreeg de zilveren anjer voor zijn verdiensten voor het Nederlandse boek. Hij is mede oprichter van de stichting 'De Roos', die sinds de oprichting in 1945 hon derd bibliofiele boeken deed ver schijnen. De heer Leeflang maakte ook de boekenweek tot een succes Jonkheer De Jonge van Ellemeet (links naast prins Bernhardt kreeg de onderscheiding o a. voor zijn sti mulerende activiteiten op het ge bied van de scheepvaart. Deze activiteiten leidden lot de op richting van hel Nederlands Scheepvaartmuseum in Amster dam. Hij had ook een belangrijk aandeel in het behoud van de werft Kromhout', eveneens in de hoofd stad. De derde ontvanger van de zilveren anjer. Rien Poortvliet, (links), ont ving de onderscheiding voor zijn ij veren voor het natuurbehoud. Poortvliet schreef en illustreerde een aantal boeken over natuurbe houd. SCHIPHOL (ANP) - Gevolg gevende aan een oproep van de IF ALP A. het overkoepelend internationaal orgaan van alle nationale vliegersverenigingen uit de burgerluchtvaart, heeft de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (vnv) donder dagochtend alle aangesloten vliegers (dus met name die van de KLM, Martinair en Trans- avia) geïnstrueerd geen vluch ten naar of over het Canadese luchtruim uit te voeren. Dit luchtruim is door de IF A LP A tot onveilig gebied verklaard, sinds de Canadese overheid de Canadese luchtverkeersgeleiders heeft opgedra gen het Frans toe te voegen aan de in ternationale luchtvaarttaai, het En gels. Aan die opdracht wensen de Ca nadese luchtverkeersgeleiders geen gevolg te geven. Het resultaat is ge weest, dat ongecontroleerde en wilde stakingen, nu eens op dit dan weer op dat vliegveld, het burgeriuehtverkeer aanzienlijk hebben ontregeld. Donderdagmiddag is de KLM met het volgende commentaar op de situatie in Canada gekomen. ..De KLM heeft geen enkele indicatie dat het luchtruim bo ven Canada in de huidige situatie on- velig zou zijn. De KLM adviseert haar vliegers dan ook normaal op Canadese bestemmingen te vliegen. Desondanks zal óe KLM een besluit van een gezag voerder het Canadese luchtruim te mijdenrespecteren CP-Air heeft al sinds aandag geen vluchten meer over Canadees luchtgebied uitgevoerd. Ook de op de route naar New York doet de boycot van Canada zijn invloed gelden. De normale luchtweg loopt nl. door Canadees luchtgebied. Nu dat geme den moet worden zullen alle toestellen uit west- en noord-Europa moeten worden omgeleid over een route die ten zuiden van de gebruikelijke loopt. Dit betekent in de eerste plaats een kleine omweg en ten tweede verwacht men, dat er zich op deze luchtweg ver tragingen zullen gaan voordoen we gens congestie. Toch vertrokken Met een vertraging van bijna vier uur is donderdagmiddag toch een KLM- viiegtuig van Schiphol naar de Cana dese stad Toronto vertrokken. De ma chine, die vlucht kl 691 uitvoert, had om één uur volgens schema van Schiphol moeten vertrekken, het werd echter kwart voor vijf. De piloot van de Boeing 747. een Canadees, weigerde in eerste instantie naar de Canadese stad te vliegen, daarmee gevolg gevend aan de oproep van de VNV. De KLM toonde hiervoor begrip en accepteerde de wens van de vlieger de eindbe stemming van de vlucht te verleggen naar het vlakbij de Canadese grens ge legen Niagara Falls. De KLM kreeg echter op de aanvraag voor een vlucht naar deze Ameri kaanse stad van de Amerikaanse rijks luchtvaartdienst CAB een negatief antwoord. Na urenlang onderhandelen heeft de Canadese KLM-vlieger beslo ten dan toch maar Toronto te vertrek ken Volgens een woordvoerder van de VNV zal de vlieger de situatie, voor wat betreft de verkeersgeleiding, ter plaat ste bekijken. Mocht hij daar inderdaad veilig kunnen landen dan zal hij dat doen. zij het onder protest. Hij heeft van de VNV advies gekregen wanneer de situatie onveilig is uit te wijken naar een andere bestemming. Mocht dit laatste inderdaad het geval zijn. dan zal de KLM-machine toch nog op Niagara Falls terecht kunnen. Wan neer een vlieger door de omstandighe den gedwongen wenst uil te wijken, vervalt de bepaling van de benodigde toestemming die vooraf moet worden aangevraagd. Volgens de KLM is het waarschijnlijk dat het CAB-antwoord voort kwam uit het luchtvaartpolitieke standpunt dat vervoer naar Canada via merika moeilijk en ongebruikelijk is. De on geveer 360 passagiers voor de vlucht KL 691 hebben gedurende de bijna vier uur dat de onderhandelingen duurden aan boord van de KLM Boeing doorgebracht Senaatsrapport: FBI en CIA hielden informatie moord Kennedy achter WASHINGTON (RTR. UPI) - In Was hington is woensdag hei rapport ge publiceerd dat de inmiddels opgehe ven senaatscommissie voor de ge heime inlichtingen heeft opgesteld over bet ofTiciële onderzoek naar de moordaanslag op president John F. Kennedy. In het rapport van 106 bladzijden wordt kritiek geoefend op de CIA en de FBL omdat zij informatie van vitaal belang aan de commissie-Warren die met het officiële onderzoek werd belast heeft onthouden. De commissie zou heel anders te werk hebben kunnen gaan. aldus het rapport, als zij in no vember 1963 had gevreten dat er Ame rikaanse samenzweringen bestonden legen het leven van premier Castro van Cuba en er Cubaanse connecties waren met de moordenaar van de pre sident. Lee Harvey Oswald. In het se naatsrapport staat dat geen bewijs is gevonden voor het bestaan van een moordkomplot, maar wel voor het ge deeltelijk falen van het onderzoek. Man doodt vriendin en pleegt zelfmoord DEN HAAG (ANP) - Omdat zijn vrien din - de ambtenares Goerkharn Radoe- larie - trouwplannen had met zijn ou dere broer, heeft de 22-jarige uit Suri name afkomstige S. F. Boejharat haar woensdagavond met dolksteken ln de hals om het leven gebracht. Daama heeft de man zichzelf van het leven beroofd door zich op te hangen aan de hanebalken in rijn zolderkamer in Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13