Regering wil niet verder snoeien dan 8,8 miljard Tweederde van Nederlanders wil beperking sociale voorzieningen Labourbestuur wijst het loonakkoord af Geen delegatie van EEG naar Porto Rico Eis 14 en 12 weken tegen abortus-artsen Carter wil 'scheppende allianties' Werkgevers: VAD niet aanvaardbaar FRANS-BRITS AKKOORD GROTE MEERDERHEID: VEEL MISBRUIK DONDERDAG 24 JUNI 1976 DUISENBERG: GEEN SPRAKE VAN DEVAL UA TIE" (Van onze parlementaire redactie» DEN HAAG - Het kabinet-Den Uyl gaat niet in op verzoeken van de WD en het CDA om de komende vier jaar meer te bezuinigen dan de voorgenomen 8,8 miljard. „Dit zou maatschappelijk onaan vaardbaar zijn", zo zei minister Duisenberg woensdagavond in de tweede kamer. Een meerderheid van die kamer (WD. CDA en kleine partijen ter rechter zijde) wil echter dat harder gesnoeid gaat worden in overheidsuitgaven en sociale voorzieningen, inister-president Den Uyl heeft de ravond: ,,Ik ben absoluut ontevreden over het antwoord van de minister. Of ik met een motie kom, hangt af van de steun die ik voor mijn standpunt in christen-democratische kringen krijg' kamer gisteren uitvoerig verzekerd dat zijn kabinet doorgaat op de weg die het eerder al had uitgestippeld: spreiding van macht, kennis, inkomen; bestrij ding van de inflatie en een allerhoogste prioriteit voor verbetering van de werkgelegenheid. De rede van drs. Den Uyl was het eerste antwoord uit het ka binet op de kritiek die zestien woord voerders uit de tweede kamer dinsdag naar voren hadden gebracht tijdens de eerste ronde zuinigingen. De premier erkende dat zijn plannen wel erg laat bij de tweede kamer zijn inge diend. Dat kon echter niet anders. Ie dereen weet dat bij het opstellen van het pakket maatregelen erg veel tijd nodig was. Ven' erop dat een meerderheid van de kamer in grote lijnen zijn instemming heeft be tuigd met de plannen van de regering, die de komende vier jaar 6 miljard wil bezuinigen op sociale voorzieningen en 3 miljard op de uitgaven van de over heid. Dit alles om te bereiken dat de Vriendelijk Hoewel het debat over de bezuinigin gen is aangekondigd als de politieke gebeurten is van het jaar 1976. zag het er gisteravond niet naar uit dat die ver- wachting uitkomt. De tweede kamer. hel debat over de be- allhan, meerderheia. 5temt in Erotc lijnen in met de plannen van de rege ring. Verder is de sfeer tussen de rege ringspartijen PvdA en KVP verbeterd, terwijl zowel minister-president Den Uyl als andere ministers zich gistera- W3S Ye^er wees de minister-president eron liat. een meprrlerheid van He kampr tjjen Minister Duisenberg kraakte het plan van de WD. om de komende vier jaar twee keer zoveel te bezuinigen als nu is aangekondigd, nogal af. Hij weest erop dat de doelstellingen van de oppositie groei van belastingen en sociale premies 5*7^^ in 1980 per jaar nog hoogstens 1 procent J d^ee^en al van het nationale inkomen hplonnt. en <ae m'iatie tfink terugdringen en al DEN HAAG - De tweede kamer-zitting van woensdagavond was gewijd aan het antwoord van de regering inzake de bezuinigingsoperatie. Op de foto vlnr minister Lubbers, premier Den Uyl tijdens zijn antw oord en de ministers Boers ma en Dui senberg Boersma van het nationale inkomen beloopt. Volgens de CHU'er Van der Mei is dat percentage echter nog te hoog. Hij wil er op dit moment mee instemmen, mits de dus ruimte maken voor een voort gaande groei van de particuliere inko mens met minstens een" procent per verder wordt afgeremd. Minister Duisenberg gaf hem echter duidelijk te verstaan daar absoluut niet over te denken „Met deze ombuigingen van allerlei uitgaven is wel de grens van het aanvaardbare bereikt. Dit doet al lemaal samen al veel pijn. Verder ga ik niet", aldus de minister van financiën. ongeveer dezelfde uitkomsten krijgt, ziet de heer Duisenberg niet waarom men zó hard zou gaan snoeien op sociale voorzieningen en overheidsuitgaven als de liberalen hebben voorgesteld. Fel heeft de minister van financiën zich gisteren verzet tegen de beschuldiging van de GPV'er Verbrueh. dat het kabi net 'de bankbiljettenpers laat draaien' of de heer Van der Mei - al dan niet na mens het hele CDA - de motie gaat in dienen waarmee hij eerder dreigde. Doet hij dat, dan zou zich wel eens een meerderheid uit de kamer daarvoor kunnen uitspreken. Van der Mei giste- Vervolg Kantlijn stige generaties dient te worden verme den; zij zijn geen basis voor beleid M,s lisschien kent Terlouw het aardige verhaal over de Chinese boer - we heb ben het hier al eens eerder verteld - wiens paarden wegliepen. Het hele dorp liep uit om hem te beklagen, maar ziet. de andere dag keerden de paarden terug en brachten wilde soortgenoten van de steppe mee: het bezit van de boer was plotseling verveelvoudigd. Men liep nu uit om hem geluk te wensen. De andere dag evenwel brak de zoon van de boer een been bij het temmen van de wilde paarden. Maar ook dat ongeluk was er geen: er deed zich plotseling een oorlog voor en alle weerbare mannen werden opgeroepen, terwijl de gewonde zoon kon thuisblijven. De pijlerdam be tekent dat er nieuwe paarden voor Zeeland zijn aangekomen: we moeten trachten ze te temmen zonder de benen te breken. aanwakkeren. Duisenberg: „Er is geen sprake van enig beroep op de bankbil jettenpers van de Nederlandsche Bank. AMSTERDAM (ANP» - De officier van justitie bij de rechtbank in Amster dam heeft woensdagmiddag tegen de twee artsen van de voormalige abor tuskliniek het Sarphatihuis in Am sterdam. de 47-jarige L. P. N. en de 52 jarige P. H. N. M. D. respectievelijk drie maanden en twee weken en drie maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf geëist. In deze kliniek werd op 9 mei 1974 een 37-jarige Belgische vrouw geaborteerd, die aan een daarbij opgetreden com plicatie (bloeding) nog diezelfde dag overleed in het nabij gelegen Weesperplein-ziekenhuis waarheen zij was overgebracht. De officier vorderde de straffen wegens het medeplegen van abortus als arts en het medeplegen van dood door schuld begaan in de uitoefening van de ge neeskunst. Zeer warm Zonnig en warm tot zeer warm weer met later op de dag kans op een lakale onweersbui. Zwakke tot matige zuid elijke wind. Maximumtemperaturen rond 30 graden, maar aan de kust bij wind van zee koeler. Vooruitzichten voor vrijdag en zater dag. Aanhoudend warm tot zeer warm met kans op een lokale onweersbui. Rome geheel bewolkt Split zwaar bewolkt Stockholm half bewolkt Wenen onbewolkt auerich licht bewolkt Casa Blanca geheel bewolkt Istanboel onbewolkt Las Palmas onbewolkt Een hogedrukgebied blijft 30 gi 32 gi 21 gi 26 gi 28 gi 20 gl 27 gl 24 gl het grootste Voor vrijdag: aantal uren zon: 8 tot 16; min.temp.: omstreeks 18 graden; max.temp.: om streeks 29 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent: kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 7 tot 16: min.temp.: omstreeks 28 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etr maal: 80 procent N B Voor de temperaturen geldt voor vrijdag een marge van 2 graden en voor zaterdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Weer in Europa Aberdeen zwaar bewolkt 23 g: Athene onbewolkt 31 Barcelona half bewolkt 28 g Berlijn onbewolkt 25 g. Bordeaux onweer 34 g Brussel onbewolkt 30 g: Frankfort onbewolkt 29 g. Geneve zwaar bewolkt 28 g: Helsinki onbewolkt 20 gi Innsbrueck half bewolkt Kopenhagen licht bewolkt Locarno half bewolkt Londen zwaar bewolkt Luxemburg onbewolkt Mdrid zwaar bwolkt Malaga onbewolkt Mallorca licht bewolkt Muenchen onbewolkt Nice zwaar bewolkt Oslo half bewolkt arijs onbewolkt deel van het Europese vasteland zomerweer zorgen. In West-Frankrijk en Zuid-Engeland zyn enkele kleine onweers storingen aanwezig, oceaandepressies vin den hun weg via IJsland noordoostwaarts en blijven dus ver verwijderd van onze omge ving. Britse eilanden: in het westen en noorden veranderlik bewolkt, plaatselijk wat regen of motregen. 18-24 graden. In het zuiden en oosten overwegend zonnig, ook lokaal on weer. 25-31 graden. Scandinavië - Denemarken: in het noorden wisselvallig, plaatselijk regen. 16-22 graden. In het zuiden en Denemarken merendeels zonnig. 20-26 graden. Duitsland: overwegend zonnig, 25-30 gra den, in het zuidwesten plaatselijk tot 33 gra den. Benelux: overwegend zonnig, ook een lokale onweersbui, ongeveer 30 graden, maar bij zee 's middags koeler bij zeewind Frankrijk- meest zonnig, vooral in het wes ten en noorden ook plaatselijk onweer. 30-34 graden, maar in het westen 24-30 graden. Spanje en Portugal: zonnig, van rond 25 graden bij de oceaan kusten. 28 graden bij de Middellandsezeekust tot 34 graden in het binnenland. Italië, eilanden Middellandse Zee" zonnig, in de bergen lokaal onweer. 27-33 graden. Balkan merendeels zonnig, vooral in de be rggebieden ook lokale onweersbuien. Tem peraturen van 27 graden in het oosten tot 32 graden in de laagvlakten en in Griekenland. Alpengebied, zonnig, ook lokaal onweer, in de lager gelegen delen 25-30 graden. O-graden-isotherm op ongeveer 35 m hoogte STRANDWEERSVERtt ACHTING Zomers en warm, 's-middags zwakke wind. Temperatuur 27 tot 30 gra- gl den, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: onweersstoringen, blij ven zwak, zodat het overwegende zon nige en warme strandweer zich kan handhaven. 28 gi 30 gl 31 gi 30 gi 34 gl 28 gi 33 gl 26 gl 27 gl 25 gl Dit blijkt onder meer uit het feit dat ik nooit aan de Nederlandsche Bank eni gerlei toezegging in die richting heb ge vraagd. Tussen mij en de president van genoemde bank bestaat er over de fi nanciering van de tekorten bij de over heid geen enkel verschil van mening De minister zette verder uiteen finan cieel te putten uit reserves bij de over heid. uit leningen en de vorming van schatkistpapier Devaluatie De regering denkt er ook niet over om de waarde van de gulden te wijzigen. Een devaluatie is wel het laatste wat je mag verwachten van een kabinet dat de inflatie wil bestrijden, zo zette de minister van financiën uiteen aan DS'70, SGP en GPV. die een devaluatie vrezen. Ook de PPR, die de belastingen niet w il verlagen maar wel meer loon kostensubsidies wenst te verstrekken, kreeg nul op het rekest. Duisenberg: „Dan zouden we het paard achter de wagen spannen." Minister Boersma (sociale zaken»: 'een frontale aanval op de economisch zwakkeren in de samenleving' inhou den. „In elk voorstel tot ombuiging zijn terdege de belangen van de zwakkeren in het oog gehouden'zo zei hij. In zijn betoog onderstreepte de minister de noodzaak van die ombuigingen, van - wat hij noemde - 'een niet prettig pro gramma voor een minister van sociale zaken De bewindsman hield de kamer voor. dat zonder deze 'bijsturing' de schrijnende werkloosheid zal voort woekeren en het gebouw van de sociale zekerheid zal worden ondermijnd. Kri tiek ontwikkelde hij op de recent ver schenen VVD-bezuinigingsplannen, die - volgens de minister- in strijd zijn met de sociaal-economische inkomenspoli tiek van het kabinet. Met een aantal elementen uit de liberale plannen zei hij 'bepaald wel uit de voeten te kun nen'. De aan de VVD-voorstellen gege ven titel van 'puin ruimen' noemde mi nister Boersma 'nogal grievend'. DEINING OVER GESCHENK AAN PRINSES ANNE LONDEN (UPI. RTRi-Het door linkse -trachten overheerste dagelijks be duur van de regerende Labour-parlij leeft woensdag een loonakkoord lus ten de regering en de vakhonden ver worpen en daarmee de rust die dat ak koord in het Britse werkklimaat zou liebben moeten brengen voorlopig op Je lange baan geschoven. Het akkoord omhelsde belastingverla ging voorde laagstbetaalden m ruil voor ïog een jaar van harde anti- nflatiemaatregelen. Het vakverbond. Je TUC. keurde het akkoord vorige week met ruime meerderheid goed en lok de algemene vergadering van de ruc schaarde zich achter het voorstel. Toen het dagelijks bestuur woensdag lijeenkwam ontbraken premier Callag- ian en diverse kabinetsleden omdat zij oesprekingen voerden met president Valery Giscard d'Estaing van Frankrijk lie op het ogenblik een bezoek brengt lan Groot-Bnttanniè. Politieke waar nemers menen dat premier Callaghan al net mogelijke zal doen om het dagelijks nestuur alsnog tot andere gedachten te nrengen. dat wil zeggen in elk geval voor lat de Labour-partij vóórhaar jaarlijkse lonventie bijeen zal komen. Vorstelijk geschenk In linkse Labourkringen in het Britse lagerhuis is deining ontstaan over het nericht dat koningin Elizabeth haar dochter prinses Anne en haar scoon- soon kapitein Mark Phillips, een land- ïoed van naar schatting 750.000 pond iterling cadeau doet. Oorlog' NEW YORK «Af I'. OPA. Jimmy Car ter. die na de Amerikaanse voorverkie- zingen praktisch zeker is van de demo cratische presidentskandidaluur. wil dat de Verenigde Staten een buiten landse politiek gaan vo GROTE EEG-LANDEN WILLEN VRIJHEID tl voor die van 'scheppende lussen Washington en an- jcratiscli-gczinde naties. 1 Re: Van onze correspondent) lurin BKl'SSKE - De Europese commissie, het 'dagelijks bestuur' van de Europese rdelijk- Gemeenschap, betreurt liet dat de Negen het niet eens zijn gewordei In het kader van wat hij aanduidde als 'scheppende allianties w il C arter dat de verantwoordc-lijheid vooreen 'recht vaardige en stabiele wereldorde' niet al leen door de Verenigde Staten worden gedragen, maar door de vrije wereld in haar geheel. Dergelijke of reeds bestaande, maar op te waarderen bondgenootschappen, al dus Carter tot zijn gehoor. ..zullen ons in staat stellen het mondiale prijzenstelsel te stabiliseren, de militaire spanningen te verminderen en te strijden tegen honger en ellende Carter acht de tijd rijp voor een associa tieverband - hij zei niet concreet in welke vorm - tussen Noord-Amerika (inclusief Canada». West-Europa en Ja pan. Daarnaast dienen de Verenigde Staten volgens Carter te streven naar inniger banden en geïntensiveerd over leg met Israël. Australië. Nieuw-Zeeland en alle andere democratische mogend- heden. Wat betreft de internationale eeonomisehe- en handelspolitiek wil Carter maximale coördinatie, met name om een herhaling van het 'infla toire springtij' 1972/73 te voorkomen. Carter acht een ingrijpende monetaire vernieuwing en het slechten van han delsbarrières noodzakelijk. De demo cratische industrielanden dienen hun samenwerking in deze materie op een hoger plan te brengen via regelmatig te houden topconferenties, ad-h«c bij eenkomsten van staatshoofden en we derom regelmatig overleg op minis tersniveau. Dit overleg in eigen kring dient mede te zijn gericht op een 'oprechte' dialoog met de ontwikkelingslanden :-rtei;rnwoordiKing van de gemeenschap op de economische topconfei komend weekeinde op initiatief van de Amerikaanse president Ford in I' wordt gehouden. Door ernstige meningsverschillen. van de Neg'.r.. vooral lussen Frankrijk en Denemar- P/™'•3fl de Europev cc ken. is de EEG niet in Porto Rico aan- Pi.l"! wezig. De Europese commissie vindt dat de Europese raad van staats hoofden en regeringsleiders een oplos sing moet vinden v«M»r de vertegen woordiging van de gemeenschap op 'onderonsjes' van een klein aantal grote landen. Aan haar protest ver bindt de commissie de eis dat in Porto Rico geen beslissingen genomen mogen worden over vraagstukken die tot de bevoegdheid van de gemeenschap be horen. Voor de bijeenkomst In Porto Rico. waar de economische problemen van het Westen worden besproken, zijn naast Japan en Canada vier EEG- landen uitgenodigd: Frankrijk. Enge land. WesP Duitsland en Italië Later liet Ford weten er geen bezwaar tegen te hebben als ook de EEG vertegenwoor digd zou zijn. De vier grote EEG-landen aanvaardden de uitnodiging zonder enig overleg met hun kleinere partners in de gemeen schap. Felle protesten van Nederland. België en Denemarken hadden tot ge volg dat de ministers van buitenlandse zaken van de Negen zich op 12Juniin het Luxemburgse Senningen nog eens op het probleem van de vertegenwoordi ging van de EEG bogen Overeengekomen werd dat de gemeen schap in Porto Rico aanwezig zou kun nen In de personen van Gaston Thorn, de Luxemburgse minister van buiten landse zaken, die voorzitter is van de EEG-landen moesten toezeggen dat in het vervolg voor dergelijke topontmoe tingen door de Negen vooraf een geza menlijk standpunt zal worden bepaald Darijs Deze eis stuitte vooral bij Frankrijk op onoverkomelijke bezwaren. Parijs voelt er niets voor in zijn vrijheid van handelen beperkt te worden, vooral niet op het terrein van de monetaire politiek. Afgelopen vrijdag verstreek de termijn voor de EEG om definitief antwoord te geven aan Washington, zonder dat Fransen en Denen hun standpunten hadden gewijzigd. Er bestond nog hoop dat de bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken van de OESO-landen be gin deze week In Parijs alsnog een gele genheid zou bieden een oplossing te vinden Maar dinsdagavond werd defi nitief duidelijk dat Frankrijk d«; kleinere landen binnen de gemeenschap niet tegemoet wilde komen De Amerikaanse senaat heejl woensdag de benoeming van Shirley Temple tot chef van hel protocol in Washington goedgekeurd Mevrouw Shirley Black-Temple, het vroegere kindersterretje in Holly- woodse 'musicals', is nu nog Ameri kaans ambassadeur in Ghana. De linkse Labourleden eisten een extra oelasting voor de welgestelden. Buc- cinghain Palace maakte woensdag be kend dat de koningin voor haar dochter ;n schoonzoon hei 295 hectare grote Duiten Galcombe Park in Gloucesters- ïire ten westen van Londen koopt van oid Butler, een voormalige minister /an binnenlandse zaken. De socialisti sche parlementsleden noemden de me iedeling een 'bijna schaamteloos ver sion van rijkdom Indertijd heeft de koninklijke familie meer geld gekregen, /erklaarden ze. omdat men het had ioen voorkomen alsof zij 'op de rand /an het bankroet zweefde Bij het huis n de Cotswolds horen 190 stuks vee. ak kerland en terrein dat voor de paarden sport - de grote passie van het echtpaar - geschikt is. DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NC'Wl Een het Verbond van Nederlandse On dernemingen vinden 't wets ontwerp op de vermogensaanwasde- ling (vad) niet aanvaardbaar. Het NCW wijst de 'collectivistische opzet, die geen enkele kans biedt aan persoon lijke bezitsvorming voor werknemers, principieel van de hand' Het VNO vindt de VAD-regeling: cën van de slechtst denkbare bijdragen die de regering heeft kunnen leveren aan de totstandkoming van een klimaat, waarin een meerjarenbeleid kan worden gevoerd' genoemd. Het NCW stelt 'met spijt' vast dat het werkgeversvoorstee! - overwinstdeling per onderneming 'op lichtvaardige en dogmatische gronden wordt afgewezen. Het dogma van de regering luidt: de Ne derlandse economische samenleving is een arbeids- en samenwerkingsver band. De VAD zou daarom aan de ge zamenlijke Nederlandse werknemers ten goede moeten komen. Dit is een zwaar overtrokken gedachte, die van weinig werkelijkheidszin getuigt', aldus het NCW. De christelijke werkgevers zien de onderneming ook als een sa menwerkingsverband en daarom moet de overwinst ook aan de eigen werkne mers van het bedrijf toevallen. Het VNO deelt de bezwaren van het NCW wat betreft het niet overnemen door de regering van de werkgevers- tandpunten. „De regering prefereert kennelijk collectivisering en nivelle ring." Het VNO acht het verder zeer teleurstel lend dat het collectieve fonds door de regering in het vage wordt gehouden De Britse conservatieve partij heeft dinsdag de 'oorlog' tegen de Britse Labour-regering beëindigd. Tory- leider Margaret Thatcher had twee weken geleden een beleid van tegen werking van de regering afgekondigd, nadat Labour volgens haar de afge sproken stemprocedure had doorbro ken. Daardoor werd een wetsontwerp Dvcr nationalisatie onverwacht met jen stem meerderheid aangenomen. Premier Callaghan gaf dinsdag toe dat de afspraken niet waren nagekomen en oeloofde dat het omstreden wetsont werp opnieuw in stemming zal worden »ebracht. LONDEN-De Franse president top de foto rechtsien de Britse premier links zullen voortaan regelmatig eens per jaar bijeenkomen voor gemeenschappe lijk overleg Dit zijn Valery Giscard d'Estaing en James Callaghan woensdag tijdens hun bespreiringen in Londen overeengekomen. Ook de ministers van buitenlandse zaken der twee landen zouden minstens een keer per jaar voor aparte gesprekken bijeen moeten komen. De andere ministers der beide landen, in het bijzonder de ministers van binnenlandse en economische zaken en die van financiën.energie, industrie, defensie en handel komen 'periodiek bijeen teneinde het beleid der twee regeringen beter op elkaar af te stemmen. In een gemeenschappelijke Frans-Britse verklaring heet het. dat Giscard en Callaghan zich ervan bewust zijn, dat het lidmaatschap der beide landen van dezelfde Europese gemeenschap nieuwe banden tussen hen schept Zij zijn vastbesloten, door overleg de samenwerking van de beide regeringen te versterken. ZON EN MAAN 24 juni Zon op 04 20 onder 21.04 Maan op 02.16 onder 18.00 AMSTERDAM (ANP) - Twee derde van de Nederlanders meent dat ons sociale stelsel niet verder moet groeien en dat in deze sector beperkt moet worden, zodat de besteedbare inkomens in de komende jaren ongeveer gelijk kunnen blijven. Veertig procent vindt de eigen premiebijdrage voor de sociale verzekeringen te zwaar en ruim de helft vindt deze nog redelijk. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Nederlandse Stichting voor de Statis tiek in opdracht van Elsevïers Week blad heeft ingesteld naar de apprecia tie van sociale verzekeringen. Een grote meerderheid van de Neder landers heeft de Indruk dat de sociale voorzieningen er toe hebben geleid dat de mensen het te gemakkelijk nemen met hun werk en met ziek-zijn Zeven tig procent zegt dat er 'erg veel' tot 'tamelijk veel' misbruik wordt ge maakt van sociale verzekeringen. De enquêtes voor het onderzoek werden gehouden in de eerste helft van mei, dus nog vóór het verschijnen van de bezuinigingsnota van de regering. Ge tracht wordt onder meer te achterha len hoe men collectieve voorzieningen en individueel inkomen onderling af weegt en in welke mate ook in een tijd van geringe economische groei nog een beroep kan worden gedaan op solidari- teitsgevoelens. Slechts zestien procent van de ondervraagden heeft als me ning dat sociale verzekeringen en voorzieningen gehandhaafd moeten blijven en misschien nog iets uitge breid kunnen worden, ook als dat be tekent dat men er in de komende jaren in besteedbaar inkomen op achteruit gaat. Het standpunt bezuinigen en geen uitbreiding om het inkomen ge lijk te houden wordt ingenomen door 67 procent. Twaalf procent is voor sterke bezuiniging op het sociale stel sel zodat in de komende jaren het be steedbaar inkomen nog iets hoger kan worden Aan de hand van een 'solidari- teitsschaal' valt te berekenen dat ook mensen met sterke solidariteltsgevoe- lens in meerderheid kiezen voor be houd van inkomen. Redelijk Ruim de helft van de ondervraagden vindl de huidige premielast redelijk. De vraag of het pakket van sociale voorzieningen 'te uitgebreid, 'niet uit gebreid genoeg' of 'zo ongeveer goed" is wordt door 67 procent van de onder vraagden met de laatste kwalificatie beantwoord. Daarentegen vindt 23 procent het pakket te uitgebreid en 6 procent vindt het niet uitgebreid ge noeg. In het onderzoek is eveneens ge tracht een publieksoordeel te krijgen over overheidstaken en belastingen. Slechts vier procent van de onder vraagden meent dat overheidstaken nog moeten worden uitgebreid, ook als daarvoor de belastingen moeten wor den verhoogd. Precies de helft is van mening dat overheidstaken en belas tingen zich op een redelijk niveau be vinden en 37 procent vindt dat de overheidstaken moeten worden be perkt. zodat men meer inkomen over houdt. Bezuinigingen Duidelijk komt bij het onderzoek tot uiting waar men bezuinigingen wenst: kunst en kunstenaars, zegt 50 procent van de ondervraagden, defensie zegt 43 procent en ontwikkelingshulp zegt 38 procent. Meer mag overheid uitgeven voor volksgezondheidszorg (volgens 51 procent van de ondervraagden i. mi lieubescherming (50 procenti en voor bedrijven in moeilijkheden (41 pro cent». Op de vraag waar men wel be zuinigingen mogelijk acht wordt als antwoord de ww het vaakst genoemd, gevolgd door de bijstand en de kinder bijslag Ook de ziekenfondswet en de wao (arbeidsongeschiktheid) krijgen hier een vrij hoge score. De aow (ou derdomsvoorziening» daarentegen komt te voorschijn als eenonaantast- baar gegeven, waaraan niet getornd mag worden. Een aantal concrete be zuinigingsmogelijkheden werd de on dervraagden voorgelegd Van een aan tal alternatieven betreffende de kin derbijslag krijgt de suggestie, de uitke ringen voor de eerste twee kinderen te bevriezen evenveel voor- als tegen stemmen Het heffen van een aow-aww premie over het gehele inkomen wordt gesteund door een kleine meerderheid. De suggestie een beperkte eigen bij drage in de ziekenkosten in te voeren krijgt bijval van 39 procent van de on dervraagden. Wat de ww betreft is er een flinke meerderheid te vinden voor de sug gestie dat men werklozen zou moeten verplichten een aangeboden baan te aanvaarden, ook als deze wat aard en beloning betreft niet geheel overeen komt met een vroegere baan. Directie: F van de Velde. K Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. (011001 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren >s de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186)1584 s Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: 101184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: 101183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vnj- dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75; franco per post t 42.-: per maand 12.75; losse nummers 0.50 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11.55: ingezon den mededelingen 2 V'ix tanef. Voor bneven bureau van dit blad 2.50 meer Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 27