PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING WIL NIEUW BERAAD OVER LONEN Toestand Portugese premier is kritiek Tweede kamer akkoord met bouw 'kleine' pijlerdam Oosterschelde de krant van zeeland Gesprek Kissinger- Vorster begonnen Na vastlopen overleg werknemers-werkgevers vandaag VERKIEZINGEN IN GEVAAR J Jjarilljn MOTIE SCHAKEL MET 71 TEGEN 58 STEMMEN AANVAARD Wint de Baal pagina 13 219e jaargang no. 148 Donderdag 24 juni 1976 Overleg met kamer streekvervoer DEN HAAG (ASPt - Het tweede kamerlid Van der Doef Ipvdal heet! woensdag minister Westerterp van verkeer en waterstaat schriftelijk ge vraagd nader overleg met de tweede kamer te plegen over zijn voornemens met betrekking tot het streekbusver- voer. Het plan bestaat om met ingang van 5 september aanstaande dat vervoer niet meer te subsidiëren voor die trajecten waarop minder dan tien passagiers ver voerd worden. Overbodige motie DEN HAAG (ANP) - De regering is van plan de draad van het woensdag vastgelopen loonoverleg tegen het einde van de week weer op te nemen. Vanochtend om 10 uur zullen de betrokken ministers overleg plegen en dan waarschijnlijk een nieuwe uitnodiging tot werkgevers en werknemers richten om morgen opnieuw bijeen te komen. Voor het overleg van vandaag, donderdag, is niet veel tijd want de bewindslieden moeten dan praktisch de hele dag in de tweede kamer aanwezig zijn voor de afronding van het debat over de één- procentsoperatie. Men acht het in Haagse kringen niet uitgesloten dat het gesprek met de partners op zaterdag plaatsvindt voor het geval de betrokken ministers de kwestie eerst aan de orde willen stellen in het kabinetsberaad van morgen. Minister Boersma van sociale zaken ging in het kamerdebat over de bezuin igingsoperatie van de regering, woens dagavond laat, niet nader in op het mis lukken van het loonoverleg. Hij consta teerde slechts dat de besprekingen in de Stichting van de Arbeid 'voorlopig zijn afgebroken'. Volgens de minister krijgt de kamer misschien binnenkort nog gelegenheid over deze problema tiek te discussieren. De minister be nadrukte de grote betekenis van over leg terzake, 'niet alleen bij de overheid maar bij alle partners moet de bereid heid tot overleg aanwezig zijn'. In de tweede kamer legde men de op merking van de minister over de kans om over de problematiek te discussie ren uit als een werwijzing naar een af te kondigen loonmaatregel voor het geval het gesprek tussen de partners op niets uitdraait. In dat geval zal hij, zoals hij heeft beloofd, de kamer vooraf op de hoogte stellen. Ook heeft hij zich bereid getoond overleg met de kamer te ple gen. ook als hiervoor het zomerreces, Werkgevers-woordvoerder mr. C. van Veen zei dat zijn delegatie tot het uiter ste is gegaan en meent binnen de doel stellingen van het kabinet te zijn geble- n de Arbeid lagen ven- Het werkgeversvoorstel houdt een uiteindelijk drie vooruitgang met 0,4 procent in voor de voorstellen op tafel, die ogenschijnlijk modale werknemer ten opzichte van de niet veel van elkaar afweken, maar in oorspronkelijke nullijn en bovendien hun uitwerking toch wel vrij grote ver- een maandelijkse verhoging met f 38.- schillen te zien zouden geven. Ondanks °e doelstelling van het kabinet om de Drie voorstellen In de Stichting woensdagmorgen f loonstijging tot 9,2 procent te beperken werknemers 20X1 worden bereikt doordat de verho ging van de lonen niet zouden worden doorberekend in de prijzen, aldus Van Veen. zou neerkomen op een stijging van De voorzitter van de FNV, Kok, zei dat het netto-maandloon van de zoge- z'in federatieraad dinsdagavond met ;r (f24.500 veel moeite heeft afgezien van het stel- twee kin- sel dat zou voorzien in een bruto loonsverhoging ter compensatie van ge- ostegen prijzen. De netto resultaten dat zou uitkomen op° een maande- daarvan zouden 55 gulden per maand lijkse verhoging van het netto-loon hebben bedragen. De FNV vindt dit be- metf44.-: drag nodig omdat de prijsstijging (tot een voorstel afkomstig van het FNV dusver dit jaar al vijf procent) toch moet (NW plus NKV) dat een verhoging worden gecompenseerd. De FNV betreurt dat de werkgevers niet wilden praten over een verdergaand een discussie, die enkele uren duurde, kwamen werkgevers niet nader tot elkaar. In bespreking waren: een voorstel van de werkgevers dat noemde 'modale' werknemer (f24.500 bruto per jaar, gehuwd e deren) met f38,-; n voorstel afkomstig van het CNV model dan een totale stijging van de loonsom met 9,2 procent per jaar. Kok vindt zijn voorstel constructief omdat hiermee, in vergelijking met andere ja ren, 'een gigantische ombuiging wordt tot stand gebracht bij het vaststellen van de grootte van de loonstijgingen'. Hetiseen gemiste kans volgens Kok dat het niet mogelijk is gebleken deze om buiging vanuit een gemeenschappelijk standpunt aan te gaan. Het gaat maar om een stijging met enkele tienden van procenten, betoogde hij. De FNV komt op een jaartotaal van ongeveer 9.5 pro cent stijging; er is dus een kloof in de sfeer van de bruto-loonsomstijging van 0,2 tot 0.3 procent. CNV-voorzitter Lanser zei dat zijn voor stel i netto 44 gulden meer per maand) uitkomt op een prijsstijging met 8,25 tot 8.4 procent dit jaar. en op een stijging van de totale loonsom met 9,2 tot 9,3 procent. Het nettoverschil met de visie van de werkgevers blijft 11 gulden. Ook Lanser zei dat de overeenstemming voor het grijpen zou hebben gelegen en dat zijn voorstel de oplossing had kun nen brengen. Namens de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf zei NKOV-voorzitter Perquin dat het midden- en kleinbed rijf al zeer veel moeite heeft gehad met het standpunt van de werkgevers. „Wij kunnen niet verder gaan dan we nu zijn meegegaan", aldus Perquin. van het netto-maandloon met f 55,- zou opleveren. Een met een plastic zak gemaskerde man heeft woensdagmiddag ongeveer veertien mille buit gemaakt door een gewapende overval op een postagent schap annex kruidenierswinkel in Rijnsaterswoude. PAGINA 2 water crematorium De hinderwetzitting voor het Middel burgs crematorium trok slechts twee bezwaarden. beperking Driekwart van de Nederlandse bevol king is vóór beperking van de sociale voorzieningen. PAGINA 7 open Oosterscheldedebat in de tweede ka mer; progrcsslcvcn zeggen nog steeds voor een open Oosterschelde te voelen. PAGINA 11 stranding LISSABON (RTR, AFP) - Admiraal Pinheiro de Azevedo is nog steeds buiten bewustzijn. Zijn toestand is stationair. Dit staat in een tegen het einde van de middag uitgegeven medisch bulletin van het ziekenhuis in Porto, waar de 59-jarige premier van Portugal woensdagochtend met een zware hartaanval werd opgenomen. BODENMAIS - Minister Kissinger en premier Vorster tijdens hun eerste ontmoe ting in het hotel van de Zuidafrikaanse ministerpresident in het Beierse Boden- mais. KISSINGER VERWACHTTE 'NIETS CONCREETS' BODENMAIS, BEIEREN (RTR, UPI, AFP, ANP) - De premier van Zuid-Afrika, John Vorster, en Kissinger, zijn woensdag in het Beierse Bodenmais bijeengekomen voor hun als 'aftastend' om schreven gesprek. Dr. Kissinger had op weg naar Bodenmais voor zijn twee dagen durende conferentie met Vorster tegen verslagge vers gezegd, dat hij er 'niets concreets' van verwachtte. Vorster van zijn kant had laten doorschemeren dat ook hij een hard standpunt zou innemen. -Lbr Is welnu; aanleiding om |&5r1 nog uitvoerig in te Raan op het rwan kamerdebat van gisteren over de Oosterschelde ledereen t -^3 wist tevoren dat het zou gaan zoals hel is gegaan. De pijler- dam komt er - gelukkig - en dal bete kent dat Zeeland op dit stuk van zaken nu eindelijk kan overgaan tot de orde van de dag Of Ls er toch nog aanleiding totenlge irritatieover water gis teren ln de kamer gebeurde Eerlijk gezegd: Ja. We hebben namelijk niet begrepen waarom nu zonodig een motie-Schakel moest worden aangenomen, ln welk stuk de regering werd vastgepind op de uitvoering van een dam met kleine ope ningen. Minister Westerterp had vorige week in zijn brief aan de kamer welis waar laten weten van deze kleine oplo.v sing uit te gaan - een doorstroomproDel van 11.500 m' - maar tevens had hij meegedeeld dat rijkswaterstaat nog tot voorjaar 1977 zou doorstuderen op een doorstroomprofiel van 20.000 m! In dat laatste geval zou negentig procent van de eb- en vloedbeweging behouden kunnen worden, terwijl de kleine oplos sing slechts zestig procent garandeert. Evenwel: de grote oplossing kost twee- honderdzeslig miljoen meer. En dat magnunietvan Schakel en de zijnenzij vinden dat in dat geval de financiële grens wordt overschreden en daldan de ontbindende voorwaarde van kracht wordt. Eenenzeventig kamerleden steunden SchakeL Waarom moest dat nou zo nodig Men kan dat toch ln het voorjaar opnieuw bekijken Bovendien Is het niet uitgesloten dat er nog tussen oplossingen mogelijk zijn tussen de 11.500 en de 20.000 m!. ln welk geval de meerkosten naar evenredigheid afne men. De bewindsman bleek overigens niet erg onder de indruk: ondanks de motie laat hij toch verder studeren. Te recht. Als die studies tot opvallende re sultaten leiden, zou het onverantwoord zijn als hij die niet aan de kamer zou voorleggen- Ze kun nen dan bekeken worden ln het licht van de dan geldende omstandigheden. Die De premier, onafhankelijk kandidaat in de zondag te houden presidentsverkie zingen, werd dooreen hartinfarct geveld toen hij op weg was naar een verkie zingsbijeenkomst in Porto. Zijn vrouw paste mond- op-mond beademing toe, maar De Azevedo's harten zijn ademha ling stonden stil toen hij in het zieken huis arriveerde. Daar slaagden artsen erin door middel van massage, waarbij een rib brak, het hart weer op gang te brengen. Maar uren daarna was hij nog steeds bewusteloos en noemden de spe cialisten zijn toestand zeer ernstig Mi nister van binnenlandse zaken Vasco Almeida e Costa verklaarde tegen de bij het ziekenhuis samengestroomde jour nalisten dat de situatie zorgwekkend was. Een eventueel overlijden van de premier betekent dat de presidentsverkiezingen moeten worden uitgesteld. Volgens de bepalingen in de grondwet moet de hele procedure van kandidaatstelling en verkiezingscampagne dan weer van vo ren af aan beginnen. De grondwet voor ziet echter niet in het geval dat een kan didaat lichamelijk, bijvoorbeeld door ernstige ziekte of een ongeval, wordt uitgeschakeld. De enige mogelijkheid is dan dat hij uiterlijk 48 uur voor de ver kiezingsdatum een notarieel gewaar merkte schriftelijke verklaring ver strekt waarin hu afstand doet van zijn kandidatuur. Het probleem is echter of admiraal De Azevedo voor het verstrij ken van deze termijn in staat zal zijn een dergelijke verklaring te ondertekenen. De revolutionaire raad van de strijd krachten. nog steeds het hoogste ge zagsorgaan in Portugal, was woensdag voortdurend in vergadering. De nationale commissie voor de verkie- ziengen heeft een forum, dat woensda gavond door de televisie zou worden uitgezonden en waaraan de presidents kandidaten zouden deelnemen, afge last. Dc Verenigde Staten hebben aangebo den hun modernste apparatuur voor de medische verzorging van hartpatiënten naar Porto te sturen. Admiraal Jose Pinheiro de Azevedo de Portugese premier. Het eerste gesprek, dat om half vijf 's middags was begonnen tussen Vorster en Kissinger werd aan een werkdiner met hun adviseurs voortgezet Woord voerders van beide delegaties hebben niets willen onthullen over de sfeer waarin wordt gesproken noch over de onderwerpen. De besprekingen worden vandaag in het 40 kilometer verder weg gelegen Grafe- nau - waar Kissinger logeert - voortge zet Terwijl de ontmoeting haar beslag heeft, nemen de protesten in Duitsland ertegen toe. Vorster wordt vergezeld door zijn minis ter van buitenlandse zaken dr Hilgard Muller en Brand Fourie, een hoge amb tenaar van diens departement. Kissin ger heeft Afrikade.skundigen van zijn ministerie bij zich. De negen lidstaten van de EEG hebben geen enkel besluit genomen overeen ge zamenlijke stap bij de regering van Zuid-Afrika naar aanleiding van de re cente bloedige onlusten in dat land. De Westduitse regering heeft de Zuidaf rikaanse apartheidspolitiek veroor deeld en haar gasten uit Pretoria ver zocht deze te beëindigen. De woordvoerder van het Belgische mi nisterie van buitenlandse zaken ver klaarde woensdag dat de regering in Brussel de politiek van Zuid-Afrika 'on begrijpelijk en onaanvaardbaar' vindt. Minister Van der Stoel van buiten landse zaken zal vandaag in de tweede kamer mondeling vragen van een aantal kamerleden over de recente ontwikke lingen in Zuid-Afrika beantwoorden. In een officiële verklaring die is gepubli ceerd door het persbureau Tass heeft de SowjetrUnie woensdag naar aanleiding van de gebeurtenissen in Zuid-Afrika de liquidatie van de apartheid en rassen discriminatie geëist. Aantal doden De anti-apartheidscoramissie van de Verenigde Naties heeft woensdag ken nis genomen van de beschuldiging dat bij de recente rassenonlusten in Zuid- Afrika geen 140. 'maar duizend of meeri zwarte Afrikanen om het leven zijn ge komen. Veel slachtoffers zijn volgens VN-rapporteur Valderrama gedood door kogels van het kaliber .22. die niet door de Zuidafrikaanse politie worden gebruikt. Zwarte leiders hebben gezegd dat zulke kogels worden gebruikt door een groep 'waakzame blanke burgers' die zich de 'burgerreservisten' noemen, „en die Soweto mochten binnengaan om de zwarten te vermoorden." Het bestuur van de Australische vak bondsraad heeft woensdag een boycot van een maand van Australische han del met Zuid-Afrika opgelegd. 'Ie omstandigheden hebben niet al leen te maken met de financleel- economische situatie van ditland, maar ook met de uitvoering van de pUlerdam. De bewindsman verzekerde namelijk dat de aannemers het niet uitgesloten achten dat er zich tijdens de bouw nog financiële voordelen kunnen voordoen. Waarom dat niet ook in de beschouwin gen betrokken, zodra dat te zijner tijd mogelijk is In dat geval zou een nieuwe begroting aan de kamer kunnen worden voorgelegd, die er voordeliger uitziet dan de huidige met als gevolg dat de grote doorstroomprofielen wel kunnen worden overwogen. We zeggen niet dat het zo zal gaan, maar het hoeft ook niet bij voorbaat te worden uitgesloten. Strikt genomen - we geven dat haastig toe - maakt de motie-Schakel het de bewindsman niet onmogelijk om ln dat geval naar de kamer te gaan, maar de sfeer en de toon van de ui tspraak is naar ons gevoel nogal gelijkhebberig en vooral te tijdgebonden. Er wordt nu al gezegd dat er geen tweehonderd zestig miljoen extra meer op tafel mag komen en dat nu behoort naar ons gevoel te worden beoordeeld in het licht van alle bekende feiten en omstandigheden zodra het bewuste onderzoek ls vol tooid. De ontbindende voorwaarden van november 1974 hoeven niet voor alle eeuwigheid te gelden: er kunnen zich omstandigheden voordoen die een na dere toetsing mogelijk en noodzakelijk maken. Zo gezien lijkt ons dat de motie-Schakel overbodig en onjuist was. De kamer dacht er echter in meer derheid anders over. Eé. De militaire leiders van Argentinië hebben woensdag ex-president Maria Estela Peron en 35 voormalige regerings- en vakbondsfunctionaris sen hun politieke rechten ontnomen. Sport: Wim de Waal riet (thuis bij d... buisldeTouraanzijnneusvoorbijgaan. oud VPRO haalt de 'oude' arbeidersbewe ging boven; radio- en tv-programma's; strips. PAGINA 17 rood Schiphol voorlopig niet uit de rode cij fers; beurs - financiën - economie. MEERDERHEID WIL NIET AAN 'GROTE' DOOR- STROOMOPÈNING (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De tweede kamer is woensdag akkoord gegaan met de beslissing van de rege ring om in de monding van de Oosterschelde de 'kleine pijler dam' met een doorstroompro fiel van 11.500 vierkante meter te bouwen. Achter die dam, die 2,9 miljard gulden kost, wordt bij Yerseke een gemiddeld ge- tijverschil van 2.30 meter gega randeerd. De meerderheid van de kamer vond het te ver gaan om boven de 2910 miljoen gulden nog eens 260 miljoen \uit te ge ven voor de bouw van de 'grote pijler dam' met een doorstroomprofiel van 20.000 vierkante meter, waarachter bij Yerseke een getijverschil van 3.10 me ter kan worden gehandhaafd. Met 71 stemmen tegen 58 werd een motie van het ARP-kameriid Schakel aanvaard, waarin de kamer vastlegde dat 'ver dere kostenverhoging van de primaire dam met rond f 260 miljoen gulden zou leiden tot het in werking treden van de ontbindende financiële voorwaarde'. Minister Westerterp het al voordat de motie in stemming kwam, weten dat hij niettemin de studies zal laten verrich ten aan de hand waarvan kan worden bepaald of vergroting van de door- stroomopening in de stormvloedkering gewenst is. „Ik houd mij aan dat nadere onderzoek. In de regeringsbelissing is gesteld dat de grote doorstroomopening maximaal 20.000 vierkante meter is. Het getijverschil bij Yerseke is dan 3.10 me ter. Als de dam zo zou worden gebouwd dat bij Yerseke een gemiddeld getijver schil van 2.80 meter wordt bereikt, dan zouden de kosten evenredig minder zijn", aldus de bewindsman. De motie van de heer Schakel werd woensdag aan het eind van de middag gesteund door de KVP, de ARP, de CHU, de WD, DS'70. de SGP en het GPV. Tegen stemden de PvdA, PPR. CPN, D'66, Boerenpartij, PSP en RKPN, alsmede de heer Huijssen. Zij waren van oordeel dat de regering de ruimte moet hebben om tot het vooijaar van 1977 te studeren op de mogelijkhe den voor de bouw van de 'grote pijler dam', en dat dat los staat van de beslis sing die nu is aanvaard, en die inhoudt dat voorshands wordt uitgegaan van de 'kleine pijlerdam'. Tegenstelling In de loop van het debat spitste de dis cussie zich steeds meer toe op die tegenstelling. Minister Westerterp be nadrukte bij herhaling dat de beslis singdie woensdag genomen werd, en de beslissing die eventueel op grond van nadere studies in het voorjaar van 1977 kan worden genomen, geheel geschei den zijn. Over de 'kleine pijlerdam' zei hij: „Wij zijn van mening dat dit een goede oplos sing is. Er moet geen misverstand be staan: de beslissing komt neer op de bouw van de stormvloedkering met een doorstroomprofiel van 11.500 vierkante meter. Dat geeft een getijverschil van 50 centimeter meer dan door de commissie-Klaasesz werd aanbevolen. De meest betrokken collega's in het ka binet vinden dit een goed voorstel, ook voor het milieu en de visserij. Maar ik wil niet uitsluiten dat nieuwe kennis wordt verkregen. Over het afgeronde voorstel kan nu een beslissing genomen worden. Daarna wordt gekeken ofhet mogelijk is een groter getijverschil te verkrijgen. De (Slot zie pagina 7 kolom 1) ién opmerking tenslotte over een fi losofisch getinte zinsnede van de D'66- woordvoerder Terlouw. de man die zicb zo sterk in de Oosterscheldeproblema- tiek had vastgebeten dat hij er zelfs een kinderboek over heeft geschreven. Een aardig boek van een beminnelijk man. Terlouw had het gisteren over een "technologisch interessante, maar van uit andere gezichtspunten overbodige stormvloedkering, die aan latere gene raties een glimlach zal ontlokken'. Heb ben we hem goed begrepen, dan be doelde hij ermee te zeggen dat die latere generaties zullen menen, dat de pljler-t dam overbodig was en dat dijksverho-> ging even goed mogelijk zou zijn ge-} weest. Dat is misschien waar, maar mis-- schien is het ook helemaal niet waar.. Terlouw weet het niet, wij weten het) niet, niemand weet het. Het omge keerde is echter ook mogelijk: dat latere generaties glimlachen omdat men ln. 1976 nog meende met een pijlerdam te kunnen volstaan, een mening die dan achterhaald is door dwingende feiten omdat er zodanige situaties zijn ont staan, die tot een geheel andere oplos sing in het deltagebied dwingen. In de eerste jaren na de ramp zei ons een top man uit de Nederlandse waterbouw. „Och, ze maken nou zo veel heisa over dat deltaplan. Als we over een paar honderd jaar nog eens konden terug komen zouden we iets heel anders zien: bodemdaling, inklinking, rijzing van de zeespiegel, ze zullen geweldige werken nodig maken, veel geweldiger dan de deltawerken, wil er van ditland nog iets overblijven". Misschien is ook dat niet waar niemand weet het. Wat we echter wel weten is dat thans het erosiegebied Oosterschelde tot forse beveiligende maatregelen dwingt, maatregelen waartoe nu op basis van de huidige we tenschap is besloten. Een land, een re gering kan eigenlijk niets meer doen. Speculeren op glimlachjes van toekom- (Slot zie pagina 3 Kolom 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1