Arnemuidense vissers beboet voor niet invullen vangstformulieren In landbouw liggen op de moet accent middenbedrijven Landbouwers beboet voor gebruik verboden bestrijdingsmiddel Kerncentrale te Dodewaard neemt beveiligingssysteem Borssele over JACHTHAVEN VAN ELLEWOUTSDIJK UITGEBREID MET TIEN LIGPLAATSEN FUSIE VEILINGEN IS 'DRINGENDE NOODZAAK' WOENSDAG 23 JUNI 1976 ECONOMISCHE POLITIERECHTER LEGDE 13 VISSERS f250 BOETE OP, WAARVAN f150 VOOR WAARLIJK NA QUOTERING VANGSTEN SCHOL EN TONG MIDDELBURG - De economi sche politierechter te Middel burg heeft dinsdagmorgen 13 Arnemuidense vissers die niet hebben voldaan aan de nieuwe bepalingformulieren over hun vangsten in te vullen voor het produktschap voor vis en vis- produkten - in verband met de quotering van de vangsten op tong en schol - veroordeeld tot ieder een geldboete van 250, waarvan 150 voorwaardelijk met één jaar proeftijd. De offi cier van justitie had tegen ieder een boete van 500 geëist. Twee vissers, die op rondvis hadden gevist en daarom hadden ge meend dat zij het formulier me t hoefden in te vullen, zullen een boete van 75 moeten betalen. Zoals bekend hebben de vissers in een vergadering besloten de formulieren, een uitvloeisel van het 'uitvoeringsbe sluit nader vastgestelde regelen tong en schol 1976' niet in te vullen en geen op gave te doen aan het produktschap. Bij de behandeling van de zaak werd gis termorgen opgehaald, hoe men in we zen in Arnemuïden met een zak rond ging, waarin alle ongebruikte formu lieren werden gestopt en die zak ging zo naar het produktschap. Achtergrond is vooral, dat de Arne- muidse vissers, die deel uitmaken van de zogenaamde 'kleine zeevisserij' met hun kotters in een gebied - de Noordzee - opereren waar de quotering voor hen van kracht is. maar dat diezelfde Noord zee schepen van landen, waarmee geen visserij-afspraken zijn gemaakt, vrij hun gang kunnen gaan. Voorts bestaan er vrije gebieden zoals het Skagerak en de Golf van Biscgje, waarheen grotere schepen worden gedirigeerd. „Dat kun nen wij niet", zo werd gistermorgen na mens de vissers naar voren gebracht, „de kleintjes zijn altijd de dupe." dient aan de bedrijfssfeer le zijn aange past. Hoewel het de officier bekend was. dat. de vissers in zekere zin 'openlijk de trompet hebben gestoken' dat ze de formulieren niet zouden invullen, ver klaarde hij alle begrip te hebben voorde problemen, „maar de vissers moeten toch begrijpen dat er iets moet gebeu ren." Gemachtigde mr Nouwen ging alle reerst in op het karakter van de Zeeuwse vissers. „Godvrezend en wetsgetrouw, traditioneel zeer hard werkend, ijverig en deugdelijk volk." Vervolgens ging hij mop het optimisme, waarmee nog maar vijfjaar geleden in de zeevisserij door de banken werd geïnvesteerd Dit trok vooral rond 1971 aan, toen er een soort 'bewapeningswedloop' in de zeevisserij ontstond, die door de banken werd gefi nancierd. de meeste schepen zelfs voor honderd procent. Toen was er echter nauwelijks sprake van een vangstbe perking Ondanks de toeneming van het aantal pk's op de schepen werd echter in 1973, 1974 en 1975 bij de kleine zeevis serij eenzelfde hoeveelheid gevangen, zo vervolgde mr. Nouwen. In 1973 werd nog rlertien miljoen gulden winst gemaakt, maar in 1974 was dit omgeslagen in 33 miljoen verlies en in 1975 werd 73 mil joen verlies genoteerd. De quotering van thans brengt vangstvermindering mee tot rond dc-rlig procent en de 'een voudige visser, echter meizijn schip van twee tot drie miljoen, is het kind van de rekening." De vissers hebben gevraagd om com pensatie in de vorm van een sanerings regeling of een stilligpremie. De Zeeu wen zijn echter bedrogen uitgekomen, zo bracht de gemachtigde naar voren, en eigenlijk wordt alleen de Neder landse visserij - die als geen andere is uitgebreid de laatste jaren - door de quoteringsregeling getroffen. Fietsen Mr. Nouwen vergeleek de Noordzee met een groot gebied, waarin allerlei stop lichten op rood staan, „maar iedereen fietst daar maar doorheen." In de loop van zijn betoog wees mr. Nouwen voorts op een uitspraak, die in augus tus zal worden gedaan door het Hof der Europese Gemeenschappen in Luxem burg, waarbij het erom gaat of Neder land nationaal bevoegd is geweest tot het nemen van produkliebeperkende bepalingen. Als die uitspraak voor de visserij gun stig is, betekent dit dat Nederland Lot 6 april van dit jaar niet bevoegd is ge weest om op te treden. Op die datum kwam namelijk wel een machtiging af. waardoor de beperking op internatio naal niveau werd gesanctioneerd. In fe bruari van dit jaar. toen de Arnemui dense vissers de formulieren negeerden, was die machtiging er nog niet De vraag is dusnog steeds, aldus pleiter, of Neder land voor 6 april bevoegd is geweest tot quotering Nadat mr. Nouwen nog nader was inge gaan op Skagerak en Golf van Biscaje en de „zeer grote Russische schepen, die als stofzuigers over de Noordzee cros sen". bepleitte hij - het geheel van de omstandigheden overziende - een ge heel voorwaardelijke straf. „Het pro duktschap heeft een stortvloed van ver ordeningen over de vissers gestrooid. Ze zijn nerveus, gespannen en hebben het financieel erg moeilijk De economische politierechter hield het tenslotte op een formele overtreding, hel niet nakomen van een verplichting, waarvoor dertien vissers na aftrek van het voorwaardelijk gedeelte een boete van honderd gulden zullen moeten beta len. twee een boete van 75. Mr. Nouwen trad als gemachtigde op voor de vissers W. van B.. H. M.. W. S.. K. M„ B. M.. J. S.. P. M L. M en P. B., die in Arnemuiden wonen, P de N., L. de N.. M. van de K. en G S. uit Vlissingen en tenslotte namens H. O uit Vlissingen en I. B. uit Colijris- plaat. die de lagere boete kregen. Foto van de uitgebreide jachthaven. Watersporters legden zelf steiger aan OFFICIËLE INGEBRUIKNAME OP 31 JULI LANDBOUWBLADEN TE VOORBARIG MET PUBLICATIE OVER GEBRUIK MIDDEL BOETEN VAN 50 EN 100 GULDEN .MIDDELBURG - Voor het gebruik van hel bestrijdingsmiddel MCPA vloeibaar en 'MCPA oplosbaar poeder' op consumptieaardappelen zijn dins dagmorgen zeven Zeeuwse landbou wers en een loonspuiter veroordeeld tot geldboeten - afhankelijk van de bespoten oppervlakte - van vijftig en honderd gulden. Het bestrijdingsmiddel mag - tot nu toe, er is een wijziging op til - alleen worden gebruikt op percelen waarvan de opbrengst bestemd is voor verwer king in aardappelmeelfabrieken. Een andere landbouwer viel hem bij ..Op de Zeeuwse spuitdag in Goes, dit voorjaar, is gezegd dat het gebruikt mag worden. Ik heb 'Ons Platteland' bij me en daar staat precies hetzelfde Als argument ging dit niet op. want de landbouwers hadden het middel in au gustus van het vorig jaar toegepast, ruim voor de publikaties in de vakbla den. Deze bladen, zo bevestigde een getuigende hoofdcontroleur, zijn ech ter te voorbarig geweest met de publi- katie dat het middel op dit moment al toegepast mag worden 8 hectare). Hieraan wilde hij zich hou den. Deze eisen, gistermorgen uitslui tend boetes van 50 en 100. nam po litierechter mr. P. van Empel conform over. Met honderd gulden werden beboet J. de V. uit Grijpskerke. G. V. uit Middel burg. J C. uit Ritthem. J. B. uit Noordwelle. G. F. uit Nieuwerkerk en I de H. uit Groede. Een boete van vijftig gulden moeten betalen J. D. uit Oost- kapelle en W. de V. uit Haamstede. ELLEWOUTSDLJK - De jachthaven van Kllewoutsdijk is uitgebreid. Het gaal weliswaar niet om een schok kende toename van hel aantal ligplaat sen. maar hel beschikbaar komeri van de tien nieuwe ligplaatsen betekent nog een uitbreiding van ruim zestig procent. De watersportvereniging 'Kl lewoutsdijk' is er dan ook bijzonder blij mee. De nieuwe ligplaatsen zullen officieel in gebruik worden genomen tijdens de jaarlijkse watersportfeesten in en rond de jachthaven. Deze zullen dit jaar op zaterdag 31 juli en zondag 1 augustus worden gehouden. De haven van Ellewoutsdijk is van oor sprong een landbouwhaven. Maar voor dit doel wordt ze al geruime tijd niet meer gebruikt. Zesentwintig jaar gele den verscheen het eerste 'plezierbootje' in de haven. Het was een zelf gemaakt vaartuig van timmerman Cor Oele. Dat bootje ligt er nog steeds en Oele vaart er nog regelmatig mee. Alleen heeft hij er de laatste jaren een buitenboordmo tortje op bevestigd, zodat hij niet meer met behulp van riemen en peddels hoeft binnen te komen als de wind hem in de steek laat. Hetaantal schepen nam in de loop van de Jaren gestaag toe. tot er aan de westkant van de haven uiteindelijk vijftien ligplaatsen voor schepen van maximaal acht meter lang en een voor een groter schip ontstonden. Die lig plaatsen werden gecreëerd door de voormalige gemeente EUewoutsdijk. De behoefte aan ligplaatsen nam echter steeds meer toe. De watersportvereni ging 'EUewoutsdijk' moest uiteindelijk een wachtlijst aanleggen. Dat was voor het bestuur van de watersportvereni ging aanleiding om eens te gaan praten met het gemeentebestuur van Borseie over het uitbreiden van het aantal lig- F. A. Bergwerff provinciaal jeugdwerkadviseur MIDDELBURG - De heer F. A. Berg werff uit Groede. streekjeugdwerk- leïder aan de stichting Streekjeugd- centrale West-Zeeuwsch-Vlaandercn te Cadzand is per 1 september benoemd tot provinciaal jeugdwerkadviseur aan de provinciale hervormde jeugd raad. Voor zijn huidige functie was de heer Bergwerff aLs jeugdwerkleider verbon den aan de hervormde gemeenten te 's-Gravenhage en Middelburg. Vreemde dingen Alsverwarrendwerdvoortservaren.dat Bij de behandeling van de zaak beriep 1 j. de V. uit Grijpskerke zich op een publikatie in het ZLM Land- en tuin bouwblad van afgelopen vrijdag, waarin staat 'Tot twee maanden voor de oogst mag u MCPA in uw consump tieaardappelen gebruiken'. De V. hier over: „Dat is nota bene ons voorlich tingsblad, daar gaan wij op af." Mevrouw Boertien opent uitgebreid en verbouwd Poelwijck 's-HEER ARENDSKERKE - De echtge note van de commissaris van de konin gin in Zeeland, mevrouw J. B. Boertien-Velema zal vrijdagmiddag de officiële opening verrichten van de nieuwbouw en de verbouwing van be jaardencentrum Poelwijck in 's-Heer Arendskerke. De feestelijke opening begint met de ontvangst van de genodigden tussen kwart voor twee en twee uur in de re creatiezaal. Na de aankomst van me vrouw Boertien om twee uur treedt het bejaardenkoor uit Poelwijck onder lei ding van de heer H. Lammers op. Ver volgens zal voorzitter H denHartogeen toespraak houden en ook anderen krij gen de gelegenheid hun zegje te doen. Om drie uur volgt dan de officiële ope ning, waarna het gebouw bezichtigd zal worden. Het officiële gedeelte is om vier uur afgelopen. Daarna zal nog een drankje worden aangeboden. Missions to Seamen hield dienst voor overleden machinist VLISSINGEN-In de kapel van de Mis sions to Seamen bij Scheldepoort, werd herdenkingsdienst gehouden voor tot driemaal toe een ander formulier werd uitgereikt. De raadsman van de vissers, mr. W. L. Nouwen uit Rotter dam, die voor alle vijftien als gemach tigde optrad (de vissers zaten zelf op zee) hoorde men hierover onder meer op merken dat men de indruk kreeg dat de bepalingen niet door juristen, maar door sociologen waren opgesteld. „Je kreeg de vreemdste verordeningen, waar niets van klopte", en dat nood zaakte het produktschap dan weer een nieuw formulier te ontwerpen, waarop de vissers de hoeveelheden en de- vangstgebïeden moesten invullen. De mijnmeester van de vismijn Vlissin gen, de heer H. J. de Witt, kon dit als getuige bevestigen. Driemaal kwam er een wijziging in de formulieren. De uit reiking van het eerste formulier werd uitgesteld, het tweede heeft men veer tien dagen gevoerd, toen kwam er weer een ander formulier. „Te begrijpen dat de vissers van het ene been op het an dere wipten", zei hij. Bij de behandeling van de zaak waren wel enkele oudere vissers aanwezig, van wie de heer J. Meulmeester - economi sche politierechter mr P van Empel liet hem als getuige aan het woord - de gele genheid kreeg het standpunt van de vis sers toe te lichten. „Het bedrijf hangt er van af', zo stelde de heer Meulmeester. „wij zijn ons bewust dat er sprake is van een intensieve visvangst, maar we vech ten voor ons bedrijf. We gaan nu in plaats van vjjf vier dagen vissen. Ik gooi de wetenschap niet weg, maar als je kijkt wat we dit j aar voor tong gevangen hebben dat is onvoorstelbaar. Dan zeg gen wij: ze kunnen wel zoveel praten." Nadat de heer Meulmeester de grieven rond grote schepen en Skagerak naar voren had gebracht stipte ffij nog aan. dat de Arnemuidense vissers bovendien niet bereid zijn hun vangstgebieden be kend te maken. „Wij zijn geen rebellen" „Op het ogenblik worden er wel eens vreemde dingen in de bladen gezet", merkte hij op, „het middel is uitslui tend bestemd voor gewassen voor de aardappelmeelindustrie, dat staat ook op de etiketten. Dat is bewust gedaan, omdat wij nog onvoldoende gegevens hadden over de residuën. Nu is het voorstel aan de minister gadaan het middel toe te laten met twee maanden verschil tussen spuiten en oogsten." De getuigende hoofdcontroleur ont hulde dat intussen gebleken is dat de aan het middel verbonden gevaren minder groot blijken te zijn dan men aanvankelijk dacht. Hij verklaarde de toelating nu snel te verwachten. De V. lichtte toe. dat hij het middel in noodgevallen, bij hardnekkige en grote onkruidgroei, enkele malen had toege past. Dat gebeurde onder meer toen na het natte najaar 1974 en het droge voorjaar 1975 de onkruidgroei zeer groot. was. Officier van justitie mr. W G. C. Mijns- sen moest in zijn requisitoir constate ren, dat de voorlichting over dit middel niet optimaal is geweest. Het had ech ter nog niet in de voorlichtingsbladen gestaan op het moment dat de land bouwers het toepasten. In een hand leiding over het gebruik van bestrij dingsmiddelen is het heel duidelijk vermeld, weshalve de officier schikkin gen had rondgestuurd met boetebed ragen van 50 (tot 1 hectare bespoten) 100 (tot 8 hectare) en 150 (meer clan PZEM VRAAGT VARA EN NIEUWE REVUE RECTIFICATIE ARNHEM-DODEWAARD - Het terrein van de kernener giecentrale in Dodewaard krijgt een elektronisch bevei ligingssysteem naar het voorbeeld van de centrale in Borssele. Het plan daartoe bestond al eerder, maar het zal nu vrij spoedig worden uitgevoerd. De kerncentrales van Do dewaard en Borssele kwamen de afgelopen week in het nieuws door een uitzending van VARA's tv- actualiteitenrubriek 'Achter het nieuws', waarin men wilde aantonen dat hel betrekkelijk eenvoudig is om het koelwatergebouw op het terrein van de centrale binnen te dringen. Volgens de Gemeenschappelijke Kernenergiecentrales Nederland (GKN) is het overigens onmogelijk om werke lijk de veiligheid in gevaar te brengen door het koelwater gebouw te saboteren. Het reactorvat heeft namelijk een gesloten koelsysteem en de centrale zelf kan niet onop gemerkt worden betreden, zo werd eraan toegevoegd. Niettemin zal de beveiliging van het buitenterrein, tot dusver bestaande uit een hek. worden uitgebreid. Met algemene stemmen aanvaardde de gemeenteraad van Dodewaard dinsdagavond een motie waarin de be trokken ministers vragen worden gesteld over de slechte beveiliging van het terrein van de kerncentrale. De raad drong er tevens bij die ministers op aan, afdoende maat regelen te treffen om het betreden van het terrein en het binnendringen van de gebouwen te voorkomen. Indiener van de motie, het PvdA-raadslid A. M. M. Bos nia, leek het „mogelijk dat goedopgeleide terroristen, ondanks de verklaringen van de GKN die het tegendeel beweren, kans zouden zien de werkelijke centrale te be zetten. Wij hoeven daarbij dan nog niet eens te denken aan een directe aanslag", zo zei hij, „maar wat zou het voor een effect hebben indien de centrale 'gegijzeld' werd? Het lijkt een goed object om eisen mee af te dwin gen". Rectificatie De directie van de NV PZEM heeft in een brief aan de VARA en de uitgeefster -van Nieuwe Revue, de Geïllus treerde Pers, om rectificatie gevraagd van de als onjuist betitelde informatie over de beveiliging van de kernce- trale Borssele, zoals weergegeven in een artikel in Nieuwe Revue en in een uitzending van de actualiteiten rubriek 'Achter het r Bij de brief- waarin wordt gesteld dat de verslaggevers en programmamakers de vooraf door de PZEM aangeboden informatie hebben geweigerd - is de reeds vorige week vrijdag door de PZËM-direetie uitgegeven verklaring ge voegd. waarin 't vermeende en gesuggereerde falen van de beveiliging van de centrale wordt tegengesproken. „De brief moet gezien worden als een beleefd verzoek tot recti ficatie", aldus desgevraagd PZEM-voorlichter A. F. Koopman, „en we nemen aan dat de goede wil daartoe wel aanwezig is". Om die reden wordt vooralsnog bij de PZEM niet gedacht aan een eis tot rectificatie via de rechter. 30 rondde hij al, wij zijn vissersmannen Robcr, Daniê, p„5colL beer Pte_ en vechten voor ons bestaan - - - - - Dure schepen Officier van justitie mr. W. G. C. Mijns- sen stond stil bij de achtergronden. Er zijn dure schepen gekocht, die door de quotering van tong en schol niet ren dabel zijn te maken. Aan de andere kant staat de bescherming van het milieu: men mag de zee niet uitputten, dan is er straks helemaal niets meer. De straf maat is landelijk, zo vervolgde de offi cier, en daarbij wordt in aanmerking genomen dat het om mensen gaat met modern opgezette bedrijven; de boete scott was derde machinist van de En gelse erts-olie tanker 'Liverpool Brid ge'. Hij werd gedood bij de ketelexplosie aan boord van het schip zaterdag 12 juni bij Borssele. De dienst werd geleid door de nieuwe Missions to Seamen predikant, ds. A. W. Huckett. terwijl het orgel werd bespeeld door mevrouw Tatenhove uit Vlissingen. Aanwezig waren de kapi tein. officieren en bemanning van de 'Liverpool Bridge' en een aantal leden van de plaatselijke Anglicaanse ge meenschap Er werd tevens gebeden voor de elektromonteur Maxwell Big- gan die bij de explosie zwaar gewond werd. VLISSINGEN - De nieuwe structuurnota over de landbouw in Zeeland - 'Koers 1980' - noemt de (fruit)afzet via de veilingen in Zeeland 'een zwak punt'. Verder gaande samenwerking van de veilingen of fusie is "dringend noodzakelijk', aldus de nota. De Zeeuwse raad voor de bedrijfsontwikkeling in de landbouw zegt erover: „Als gevolg van meer inkrimping van de oppervlakte en de toename van verkoop van fruit buiten de veiling om zijn kilo-aanvoer en geldelijke omzet van de Zeeuwse veilingen de laatste tien. vijftien j aar relatief weinig toegenomen. Gezien de inflatie, de daarmee gepaard gaande kostenstijging en de noodzaak tot schaalvergroting is diteen ongunstige ontwikkeling. Niet alleen daarom, maar meer nog om tegenover de gecentraliseerde vraag aan koperszijde een sterk geconcentreerd aanbod te kunnen stellen, vraagt de afeet, extra aandacht en is verdergaande samenwerking of fusie van de veilingen dringend noodzakelijk." (Slot van paft. 1) nende produktie te stoppen en gezonde bedrijven te versterken met de vrijko mende grond. Voor grote groepen van bedrijven met onvoldoende perspectief Schaalvergroting en intensivering van de teelt moeten de basis blijven vormen voor een verdere toename van de pro duktie per manuur in de komende- vijf jaar. onder meer bij de groente onder glas en de bloemen onder glas Voor de open grond-groenteteelt verwacht de raad voor bedrijfsontwikkeling, dat coördinatie van het transport naar afee torganisaties buiten Zeeland het afeet probleem 'tot een nadere oplossing kan brengen.' Veehouderij Voor de melkveehouderij signaleert de nota, dat de geringe bedrijfsgrootte in vele gevallen niet is op te heffen. Aan bevelingen: 'Met behulp van intensi vering en specialisatie in de melkveeh ouderij en aankoop van ruwvoer van akkerbouwbedrijven kan men trach ten om een beter arbeidsinkomen te behalen. Subsidies cn kredietfacilitei ten zijn daarbij onontbeerlijk om dc ondernemers te stimuleren de hoge in vesteringen rendabel en verantwoord te maken.' Op een groot aantal kleine akkerbouw- en gemengde bedrijven verdient vol gens de nota de varkenshouderij meer aandacht. 'Met name de varkensmeste- rij past goed in een akkerbouwgebied. omdat de organische mest goed kan worden benut en aan de structuur van de grond en de opbrengsten ten goede komt. Bovendien kan dan metnamehet biggenoverschot in Zeeuwsch- Vlaanderen in het eigen gebied worden afgemest. Het huidige biggenoverschot biedt ruimte voor 50 tot 60 bedrijven om vierhonderd dieren aan te houden en dus duizend dieren per jaar af te leve ren.' aldus de nota, die in de pluimvees ector een 'beperkte uitbreiding op mo derne bedrijven redelijke perspectie ven' ziet. vanwege de te kleine omvang en een on toereikend inkomen is goed overleg no dig tussen de directie bedrijfsontwikke ling en de sociaal-economische voor lichting. In gezamenlijk overleg kan zo een passende oplossing worden gezocht. Inschakeling van de rijksgroepsregeling zelfstandigen bij oudere ondernemers kan een hulpmiddel zijn. evenals de be drijfsbeëindiging op termijn, zo wordt Als beleidsvoornemens in algemene zin worden nog genoemd: - het streven om meer ondernemers te laten toetreden tot bedrijfsverzorgings- diensten; - individueel of gezamenlijk optrekken om kavelruil of ruilverkaveling te berei ken voor het behoud van de gunstige cultuurtechnische omstandigheden in Zeeland: - bijzondere aandacht voor de financie ring. waarbij ook herfinanciering van bedrijven met een goed rendement te overwegen is: - de noodzaak om de opleiding in land en tuinbouw meer algemene aandacht te geven; - het streven om een rationele produk tie zo weinig mogelijk te beperken. De nota: 'Alle vraagstukken op het ter rein van ruimtelijke ordening en milieu dienen in overleg met de landbouw te worden behandeld om alle belangen goed te kunnen afwegen. Indien beper kingen voor de ondernemer onont koombaarzijn, dan dienen deze op pas sende wijze financieel te worden ver- Samen doen In de sfeer van de akkerbouw wordt er op gewezen, dat daar de arbeid nog steeds door mechanisatie wordt ver vangen, 'zodat de bedrijven thans overwegend gezinsbedrijven zijn'. De aanschaf van grotere machines met meer capaciteit per uur heeft steeds vaker tot gevolg, dat de individuele bedrijven te kleine zijn om deze machi nes rendabel temaken. De nota: 'Deze werktuigen zijn alleen verantwoord in samenwerkingsverbanden van een aantal bedrijven of voor de loonbedrij ven, die ze op meerdere bedrijven in zetten. Deze samen werkingsverbanden tussen boeren onderling en tussen groepen van boeren en de loonwerker nemen nog steeds toe en worden krach tig gestimuleerd.' Een inventarisatie bij de akkerbouw plaatoen. Het gemeentebestuur bleek daar wel toe bereid. Afgesproken werd da t de gemeente het materiaal zou leve ren en een aantal palen in de haven zou laten helen, terwijl de leden van de wa tersportvereniging voor de feitelijke aanleg van de nieuwe steiger en das de nieuwe ligplaatsen aan de oostzijde van de haven zouden zorgdragen. De nog op de wachtlijst staande leden van de watersportvereniging voor wie de nieuwe ligplaatsen bestemd zouden zijn. gingen enthousiast aan het werk. De nieuwe steiger was dan ook in een dag of veertien gereed. Het gereedkomen van de uitbreiding van de haven betekent niet dat de wachtlijst van de watersportvereniging 'Ellewoutsdijk' nu tot het verleden be hoort. Er staat nog steeds een aantal namen op. De vereniging houdt er de gewoonte op na om inwoners van de gemeente Borseie voorrang te verlenen voor gegadigden van buiten de gemeen te. Alleen de mensen van buiten de ge meente. die al lange tijd een ligplaats hebben (dat zijn er welgeteld twee) be houden hun rechten. Het zit er wel in dat de nu nog bestaande wachtlijst enige tijd bewaard zal blijven. Er is namelijk nauwelijks mogelijkheid om de jacht haven nog verder uit te breiden. Even tueel zouden nog vijf ligplaatsen voor kleine bootjes gecreëerd kunnen wor den. maar dat zou de ruimte om te ma noeuvreren binnen de haven aanzienlijk beperken. Er zijn in het verleden wel Ideeën geopperd om een nieuwe jacht haven aan te leggen, maar het bestuur van de watersportvereniging 'EUe woutsdijk' heeft genoeg realiteitsbesef om ervan uit te gaan dat zo'n nieuwe jachthaven voorlopig geen haalbare zaak is. De watersport concentreert zich immers rond het Veerse Meer, de Greve- lingen en de Oosterschelde. Helstaat nog niet precies vast wie op 31 juli de officiële ingebruikname van de Jachthaven zal verrichten. Erzaldiedag onder meer een vlootehow gehouden worden. In een feesttent bij de haven zal die zaterdagavond' een watersportbal gehouden worden met muziek van T"ne Evergreens'. De feestelijkheden ln en om de haven zuüen 's-zondags worden voortgezet met onder meer 'tobbetje va ren' en boegspriet lopen. leert volgens de nota, dat de opbrengst van wintertarwe een stijgende lijn ver toont. dat de zomergerst en aardappe len op dezelfde opbrengst blijven han gen en dat de opbrengst bij de suiker bieten afneemt. Hogere kilo opbrengsten acht men mogelijk door in tensieve begeleiding van de teelt en door onderlinge gespreksgroepen en uitwisseling van ervaringenVan belang is ook de uitbouw van waarschuwings systemen. bevordering van een geïnte greerde bestrijding, benutting van het grondonderzoek op aUtjes en derzelver bestrijding. Het rapport onderstreept de fundamentele betekenis van een goede bodemvruchtbaarheid en laat weten, dat de strovoorziening via groenbemesting en dierlijke organische mest zal worden gestimuleerd: men zal de aanvoer van mestuit Noord-Brabant via de mestbank beproeven, terwijl daarnaast de ontwatering en de profie- lopbouw van de grond opnieuw de aan dacht vragen. Fruitteelt Wat de fruitteelt betreft wordt er op geattendeerd, dat de fruittelers de ver ouderde planlopstanden regelmatig hebben vervangen door modern opge zette jonge aanplant: 'Landelijk gezien heeft Zeeland in dit opzicht een gun stige positie.' Men meent, dat vervan ging en modernisering echter blijvend de aandacht vragen, in welk verband wordt gewezen op frambozen en rode bessen (sneller vervangen van de plan- topstand). Missions to Seamen vierde 10- jarig bestaan VLISSINGEN - Zondag werd in het ge- houw van de Missions to Seamen in Vlissingen-Oost in een speciale kerk dienst de officiële ingebruikneming op 25 juni van het Zeemansbuis van de Missions herdacht. De herdenkingsdienst werd geleid door rev. A. Huckett 'die thans is belast met de leiding van de Missions to Seamen in Vlissingen). terwijl rev. W. J. D. Down, General Secretary van de Missions to Seamen in Londen in zijn herdenkings rede de ontwikkeling van de activiteiten van de Missions in Zeeland ten behoeve van de zeevarenden van vele naties die de havens van Vlissingen hebben be zocht belichtte in deze activiteiten heb ben de heer A. Driver en diens echtgeno te met steun van de besturen van de Ver. en de Flying Angel Guild zo'n groot aandeel heeft gehad. De commissaris der koningin dr. C. Boertien, en de Britse Consul Generaal in R'dam, de heer W. F. B. Price, na men met het lezen van enkele bijbeltek sten aan de dienst deeL Onder de vele belangstellenden bevon den zich ook de loco-burgemeester van Vlissingen Ch. J. Gillissen-Verschage en burgemeester drs. P. A. Wolters van Middelburg. Na afloop van de kerkdienst werd een receptie gehouden, waarbij tevens af scheid werd genomen van de heer A. Driver en zijn echtgenote, die de eerste 10 jaar van het bestaan zo nauw aan de Missions to Seamen in Vlissingen ver bonden zijn geweest. De heer Dnver zal na in oktober tot priester te zijn gewijd, zijn werk in Gibraltar voortzetten. De voorzitter van de Vereniging, de heer N. M. Bollen, gaf in zijn toespraak uiting aan de dank en waardering van allen die hei werk van de Missions een goed hart toedragen en voor wat de heer Driver en zijn echtgenote ten behoeve van de zee varenden in de afgelopen periode ver richt hebben. De heer Bollen deed vergezeld gaan van enkele geschenken. Daarnaast bood de heer Bollen aan de heer ir. J. Bout, vice-president van de raad van bestuur van Rijjn-Schelde- Verolme, die tevens de B.V. Kon. Mij 'De Schelde' vertegenwoordigde, een origi nele ets aan van het hoofdkantoor van de Missions to Seamen in Londen, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van 'De Schelde' in oktober 1975.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7