Financiële kant van problematiek Oosterschelde zakelijk benaderd SKW- Vlissingen gaat clubhuizen 'De Globeen 'De Sloepafstoten MINISTER WESTERTERP: 'BIJ BEREKENING EXTRA KOSTEN GEEN JAAR INFLATIE BINNENGESMOKKELD' „BETON PIJLERDAM KAN ZEKER EEN EEUW MEE" Geslaagden aan 'De Vakschool' Scheepvaartbelang Bergen op Zoom is verzekerd Bram Beekman: spelen met Messiaen op het Xenakis-festival te Goes Minister Westerterp: „Afspraken nu met belangengroepen bij dijkverhoging twijfelachtig' SAMENBUNDELING IN DR. WOLTERSHUIS WOENSDAG 23 JUNI 1976 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De financiële kant van de Oosterschelde- problematiek is volkomen zakelijk benaderd en bij de berekening van de extra kosten voor de bouw van een pijlerdam in de monding van de zeearm is zeker geen jaar inflatie .binnengesmokkeld'. Dat antwoordt minister Westerterp van verkeer en waterstaat op de kritiek die vanuit de tweede kamer bij de schriftelijke voorberei ding van het Oosterschelde-debat is geuit op de manier waarop de kosten zijn berekend. De bewindsman zet uiteen dat in de hele besluitvorming rond de Oostcrschelde-afsluiting twee prijspei len zijn gehanteerd: begin 1974 en 31 december 1975. Hij rekent voor dat in november 1974 op basis van het prijs peil begin 1974 werd vastgesteld dat het nieuwe plan 2930 miljoen gulden zou kosten en het oorspronkelijke plan voor totale afsluiting 1180 miljoen gul den. De meerdere kosten werden dus geraamd op 1750 miljoen gulden. Deze bedragen moeten, zo stelt de mi nister. worden omgerekend naar het prijspeil van december 1975 en dat over 1974 een stijging van 12 en over 1975 een stijging van 9 procent moet worden meegeteld. De nieuwe opstelling wordt dan dat het nieuwe plan 3575 miljoen gulden kost en het oude 1440 miljoen gulden, zodat de meerdere kosten 2135 miljoen gulden bedragen. Daarbij mag volgens de afspraak 20 procent worden opgeteld en dan worden de toegestane meerkosten 2562 miljoen gulden. De meerdere kosten bedragen - rekening houdend met de duurder uitvallende partiele dijkverhoging - 2715 miljoen gulden, zo rekent de bewindsman voor. In antwoord op opmerkingen dat in het oorspronkelijke Deltaplan in het geheel niet werd uitgegaan van compartimen tering van de zeearm, stelt de minister dat het idee van compartimentering bij een totale afsluiting in juni 1973 aan de staten-generaal werd gepresenteerd. Dat gebeurde in de nota-Oosterschelde. In die nota stond: „Er is een viertal compartimenteringsmodellen opge steld. In twee van deze modellen is de mogelijkheid voor een zout westelijk bekken opengehouden". Minister Wes terterp geeft aan dat ook in de jaren MINISTER WSTERTERP OVER OOSTERDAM: GOES - Voor het diploma voortgezette opleiding voor Dameskappen (leerling wezen) slaagden aan de scholenge meenschap voorHNO (De Vakschool) te Goes de leerlingen: C. A. M. Hinssen- Roggeveen te OostrSouburg, C. T. M. Tange-de Winter uit Yerseke en M. L. Verdonk uit Goes. Verder slaagden aan de scholenge meenschap voor HNO voor de cursus vier jaar LHNO de volgende leerlingen: P J. J. Breure. A J. Cornelisse. C. P. Dalebout, M. van Dijke. M. J. de Groene. A. M. Hofman, HL A Huijsen, H A. Kiel. J C. van Kleunen, C. E. Kriger. E. Meere. C. M. Menheere, B. E. Moorman, M. J. Schner. M. Sonke, A. J. v. d. Veeken. J, J. van 't Veer, Y. Welleman, P. E. Wilschut. L. S. van Aerde. C. M. Blom, C. J. Dale bout, Kitty van Doezelaar, Tineke van Doezelaar. K. Grool, J. P. v. d. Have. Y. J. Hoogesteger, B. E. Koers, A. M. Klaase, L. J. J. G. Kooning, K. Krijger, A. M. P. de Maaijer, A. J. Theunisse, L. J. R, Versteeg. M. G. Verweij, J. C. Bolle, A, D. B Elenbaas, A. C. v. d. Endt, C. C. Geelhoed, J. C. Goetheer. L. Hannewijk, W. J. Huissen, W. E. Janse. G. A. Klap, J. Meijaard, M. P. Otte, J. I. R. Paauwe, C. S. Schouwenaar, P. L. de Smit, D. J. Vleugel. J. de Winter. S. J. M. Witkam. Y. M. Esterhuizen. J. J. Groendijk. M. J. E. Heijns, D. J Jeremiasse, J. C. Kaat. C. J. Kole. S. Koole. M. D. Kommers, W. Kouwer. P. T v. d. Moere. M. Saaman. J. van Schaik. M Schipper, A M. van Son, Steketee, C. Tolhoek. J. C. Sanderse. Jeugdvakantieweek KRABBENDIJKE - Onder auspiciën van dc hervormde jeugdraad en de ge reformeerde oudercommissie is te Krabbendijke een commissie gevormd die evenals voorgaande jaren weer een jeugdvakantieweek organiseert voor dc jeugd van 6 tot 12 jaar. Dit even ement wordt gehouden in de week van 27 tot 30 juli. Het programma is in grote lijnen vast gesteld en wordt in de komende weken afgerond. Al 143 kinderen hebben zich voor deelname opgegeven. „OMKADING VAN MARKIEZAAT IS GEWENST" (Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG-Volgens minister Wester terp zijn de scheepvaartbelangen van Bergen op Zoom voldoende verzekerd met de sluis van 12 x 90 meter, die in de Oesterdam in de Oosterschelde komt. De sluis is er namelijk op afgestemd, dat de haven bereikbaar blijft voor kustvaart, hoge vaart en recreatie- vaart. Bovendien kunnen binnenvaar ders tot 1350 ton de sluis passeren. De minister deelt dat mee in antwoord op kamervragen, die zijn gesteld ter voor bereiding van het Oosterscheldedebat, dat vandaag - woensdag - in de tweede kamer wordt gehouden. De minister zegt verder onder meer, dat de sluis in de Oesterdam een duidelijk andere functie krijgt dan de Burgemeester-Peterssluis naar de Theodorushaven. De Peterssluis (12 x 120 meter) moet alle binnenvaart op Be rgen op Zoom kunnen verwerken. Deze vaart wordt bijna geheel afgewikkeld via de Schelde-Rijnverbinding. zodat deze de Oesterdamsluis niet hoeft, te passeren. Na aanleg van de Oesterdam en de Philipsdam kan door het dan ge realiseerde vrijwel vaste peil op het Zoommeer de Peterssluis open blijven staan, zodat deze sluispassage komt te vervallen. De minister meldt verder, dat de voor ziening in de waterbehoeften van het Zoommeer geen aanleiding tot proble men hoeft te geven en dat voor de afvoer van overtollig water uit het Zoommeer drie mogelijkheden bestaan: via een gemaal op de Volkerakdam naar het Haringvlietbekken; via het Grevelin- genmeer. dat dan zoet zou moeten wor den naar de Noordzee; via een spuika- daarna sprake was van compartimente ring in een geheel gesloten Oosterschel de. Over de vorm is geen beslissing ge nomen De bewindsman schrijft: ..Het kabinet is. evenals bij de vergelijking tussen de verschillende plannen, uitge gaan van de naar het zich liet aanzien meest waarschijnlijk wijze van compar timentering". De minister maakt de kamer duidelijk dat er tot het voorjaar van 1977 de tijd is om een keuze te maken tussen een pij lerdam met een doorstroomprofiel van 11.500 dan wel 20.000 m2. In het eerste geval ontstaat bij Yerseke een gemid deld getijverschil van 2.30 meter en in het tweede geval van 3,1 meter Als voor de grote pijlerdam wordt gekozen, dan moet alsnog een extra bedrag van 260 miljoen gulden besteed worden Indien zou worden besloten eerst de kleine dam te bouwen en die later te vervangen door een grotere, dan bedragen de aanpas- singskoslen circa 750 miljoen gulden. Spanningen De minister laai weten dat in de storm vloedkering twee sponningen worden aangebracht, waardoor het mogelijk is een tweede stel schuiven in een later stadium aan te brengen. „Overigens kan worden opgemerkt dat uit nadere onderzoekingen is gebleken dat het zich laat aanzien dat ook bij een grotere doorstroomopening met een enkele ke ring kan worden volstaan", aldus de minister. Hij vindt het verstandig de mogelijk heid voor een tweede kering open te la ten, maar op grond van de nu gedane studies blijkt daartoe nu niet de nood zaak. De studie over de omvang van het doorstroomprofiel van de pijlerdam zal worden verricht in samenwerking met naai bij Bath naar de Westerschelde. Een omkading van het Markiezaat van Bergen op Zoom is om waterloopkun dige redenen gewenst bij de aanleg van de Oesterdam. Zonder omkading zal waarschijnlijk van een meer naar het westen gelegen tracé voor de Oester dam moeten worden uitgegaan. Een afscheiding van het gebied van het Markiezaat van Bergen op Zoom van de scheepvaartroutes heeft tevens als voordeel dat binnen de omkading een beter waterkwaliteitsbeheer mogelijk is. Over de omkading van het Markie zaat is momenteel overleg gaande bin nen de commissie-Compartimentering Oosterschelde in verband met de voor bereiding van het tracé van de Oester dam. de departementen van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk en van landbouw en visserij Over de mossel- en oestervisserij schrijft de bewindsman: ..De kans dat bij de bouw van een stormvloedkering de schelpdierencultures gehandhaafd kunnen worden, is volgens experts groot, Deze kans zal door het vergroten van de doorstroomopening van de stormvloedkering volgens de huidige inzichten nog vergroot kunnen worden. De. bij voorkeur gekwantificeerde, ver groting van deze kans vormt een ele ment bij de beoordeling van de vraag of voor een grotere doorstroomopening 260 miljoen gulden extra kan worden uitgegeven De minister wijst er wel op dat de reductie van de getijstromen tot gevolg kan hebben dat de huidige kweekpercelen naar andere gebieden in de Oosterschelde moeien worden ver plaatst. Dc belangrijkste kweekperce len liggen nu al in het gebied waar de afiiame van de stroomsnelheden het kleinst is. Als zou blijken dat de oester cultuur niet zou kunnen worden voort gezet. komen de bedrijven niet in aan merking voor schade-uitkeringen. Eeuw levensduur Over de levensduur van de pijlerdam deelt de minister mee dat het beton ze ker meer dan een eeuw meekan. De staalconstructies zullen na ongeveer honderd jaar geheel moeten worden vervangen en de bewegingswerken na ongeveer vijftig jaar Uit tabellen die de minister geeft over de werkgelegenheid, blijkt dat de directe werkgelegenheid in elk geval het grootst is in de metaalsector. Voor welke pijlerdam men ook kiest, steeds zullen meer dan de helft van de manja ren in die sector terechtkomen. De partiële dijkverhoging zal, zo deelt de minister mee. volgens een tijd schema worden uitgevoerd, waardoor uiterlijk in 1980 de overstromingskans is teruggebracht tot eenmaal in de 5000 jaar. De minister maakt duidelijk dat bij ver gelijking van de verschillende moge lijkheden van afsluiting van de Ooster schelde is uitgegaan van een zoute Gre- velingen. Dat sluil. het bést aan bij de wens van de regering het huidige milieu zoveel mogelijk intact te laten en met name het huidige zoute karakter van het Zijpe. het Mastgat en de Krabben- kreek te handhaven door een zoute cir- culatiestroom vanuit het Grevelingen- meer'in te stellen. Mochten te zijner tijd andere belangen groter blijken, dan is er nog de moge lijkheid het Grevelingenmeer geheel te laten verzoeten. De aanvoer van zoet water naar een eventueel aan te leggen spaarbekken in de Grevelingen. is onder alle omstandigheden uitvoerbaar, zodat volgens de heer Westerterp geen strij digheid bestaat met het structuur schema voor de drink- en industriewa- tervoorzieninE. Orgelconcerten in Grote Kerk te Goes GOES - Zaterdag zullen 5 leerlingen op bel Ma-'cus'sen-orgel van de Grote Kerk te Goes. Hei programma vermeldt composities van WaHher iconcertoi te spelen door Ronnie Schollaarl: van Mendelssohn de 6de sonate te spelen door Bram Beek man. van Cesar Franck Choral III to spelen door Ger van Eersel: twee prelu des van Litaize en het Te Deum van Langlals. te spelen door Jan Neeteson Ten slotte speelt Edo Luvnenburg do fantasie en fuga over Bach van Fr Liszi Hot concert begint zaterdag om 8 uur s avonds Op dezelfde avond wordt de door de GMC georganiseerde taptoe go- houden op de Grote Markt te Goes. Do taptoe begint om 9 uur. Opening expositie Kunstenaarscentrum MIDDELBURG -Zaterdag om vier uur wordt in hel Zeeuws Kunstenaarscen trum aan de Lange Noordstraat in Mid delburg een tentoonstelling van goua ches en schilderijen van Marline Mis- semer en Michel Krieger geopend. Do officiële opening wordt verricht door de heer R. Hoegen. Martine Missemer. in 1951 geboren in Colmar, woonlen werktin Straatsburg Ze volgde daar haar opleiding aan de 'Ecole Municipale des Arts Decoratifs' Na verschillende ontwerpen van decors voor het ballet van de "Opera du Rhin" en het Theatre Nationale de Stras bourg" werd zij in 1974 belast met het geven van cursussen aan de 'Ecole Mu nicipale des Arts Décoratïfs'. Martine Missemer heeft verschillende groeps- en eenmansten toonstellingen op haar naam staan, onder meer in Col- mar, Florence. Parijs en Brussel Michel Kneger, in 1944 geboren in de Elzas, houdt zich al vijftien jaar intensief bezig met schilderijen. In de loop der jaren exposeerde hij door heel Europa. In 1971 won hjj de Albert Schweitzer- prijs van de Goethestichting in Basel voor het geheel van zfjn artistieke en culturele werk. De tentoonstelling duurt tot en met 22 juli. Kinderkoor van muziekschool gaf uitvoering MIDDELBURG - In de reeks leerlinge- uuilvueringen van de Zeeuw se Mu ziekschool trad maandagavond het kinderkoor van de afdeling Middel burg op. In dc Concertzaal zongen de meis.jesen jongens liedjesen canons uit verschillende landen. De leidster van het koor. Sonja Hijmans-La ter. brak een lans voor de liederen van Bert Berger. Flor van der Putt. Ad Heerkens. De geanimeerde avond werd besloten met een kleine cantate van de hedendaagse Neder landse componist Hans Keuning op teksten van Daan Zonderland. Direk- teur G. W. Bergman sprak de wens uit dat de belangstelling voor het zingen bij de jeugd zou toenemen. „Er zal heel wat overredingskracht naar de kant van de ouders aan te pas moeten komen, vooral daar de leerkrachten in het lager on derwijs zo te kort schieten om de kinde ren voor muziek te interesseren", aldus dc heer Bergman. NIEUWE KERK, MIDDELBURG In het Xenakis-Festival. dat gedurende enige weken in Middelburg de eigen tijdse muziekbelevenis rondom boven genoemde componist gestalte geeft, was ook een concert van Olivier Mes siaen opgenomen- De Middelburgse organist Bram Beek man speelde van hem zijn "Livre d'Or- gue", zeven stukken die als het ware één geheel vormen. Bram Beekman, altijd een trekpleister voor een volle kerk, moest ditmaal met een geringer aantal luisteraars genoe gen nemen. Ergens hebben velen toch enige vrees gehad voor 'een avondje Messiaen. Daarin zou ik voor een ge deelte wel mee kunnen gaan, want Mes siaen kun je nu niet direct na afloop van het concert op de treden buiten de kerk nanriën. Deze componist heeft de muziek een ander gezicht gegeven: er is een soort ritmische ordening door het gebruik van ritmische reeksen en er zijn telkens zekere volgorden van tonen (toonhoog ten). van tijdswaarden (duur) geluids sterkten en wijzen van aanslag Men zegt weieens. dat wie alles van Bach kan spelen, tot de grootste uit voerende kunstenaars behoren. Maar dit laatste gaat zeer zeker ook op voor diegenen die dit Livre d'Orgue' van Messiaen kunnen uitvoeren. Grote bewondering voor de manier waarop Bram Beekman zich door deze moeilijk leesbare (lees speelbare) parti tuur heensloeg. Met het boek in de hand was het nog moeilijk om de ingewik kelde structuur rustig te volgen, laat staan dat het gespeeld moet worden. In het eerste deel ('Reprises par inter- version) moet het oor nog gewend raken aan de vreemdsoortige, onalhankelijke klanken, waar naast de serene rust tel kens muzikale uitspattingen voorko- 1 men. In het 'Pièce en trio", ritmisch ontzet tend moeilijk te verwerken, kon men niet alleen bewondering hebben voorde uitvoerende kunstenaar, maar zeker ook voor de componist, die dit allemaal kon horen. 'Les mains de l'Abime' geeft hele ak koordenreeksen, daarnaast gelardeerd met septimolen, novemolen en andere uitspringende ritmische figuren. Het 'Chants d'oïseaux' komt bjj de bezoe kers waarschijnlijk nog het beste over, waarbij de componist het gezang van al lerlei vogels op fraaie wijze heeft gereali seerd. In 'Les yeux dans les roues' is een korte wervelstorm aan de gang, waarbij de graad van leesbaarheid in dit tempo haast niet meer mogelijk is. De 'Soixante quatre durées' ademt weer de rust van in het begin. Voor de bezoekers was er na het. slotakkoord de vraag van „Is het uit of niet?" Dat bleek na 30 sec. van wel, maar toen was het wat laat voor applaus. De bewondering voor het spel van Bram Beekman zale: niet minder om zijn geweest. A.L 'Java' en Kwi Heusser bij 'Des Beaux arts' Temeuzen TERNEUZEN - Bij de Terncuzense ga lerie 'Des Beaux Arts' exposeren van vrijdag tot 15 juni 'Java' (schilderijen) en Kurt Heusser (beeldhouwwerk), 'Java' is de artiestennaam van de 3B- jarige Java Bryant. Deze dochter van een Indonesische moeder en een Neder landse vader heeft zich gespecialiseerd in afbeeldingen van mensen landschap pen van Indonesië en Thailand, haar tweede vaderland. Ze schildert het liefst met batikverfop kaarten, een procédé dat haar in staat stelt meerdere werken tegelijk onder handen te nemen. Java Bryant ontdekte haar kunstzin nige talenten in Bangkok, waar ze na de dood van haar man diens handel in zij den dassen overnam. Omdat de firma dit textiel ook ontwierp, was ze al gauw bezigmetschilderen. Momenteel woont ze methaar twee kinderen in Duitsland. Kurt Heusser laat bij 'Des Beaux Arts' beelden in brons, gips en hout zien. Hij is geboren in Zwitserland en werkte in zijn opleidingsperiode samen met Lazlo Szabo, die man die een beroemd beeld ontwierp voor de Olympische Spelen van München. Muzikale show op het Stadhuisplein in Vlissingen VLISSINGEN - vrijdagavond wordt - vanaf 20.00 uur - op het Stadhuisplein te Vlissingen een muzikale show gege ven, waaraan vele Vlissingse muziek verenigingen. drumbands en majoret- tenpelotons hun medewerking verle nen. De muzikale show is op touw gezet door het Vlissings Aktie Fonds en de Adviesraad van de stichting culturele gemeenschap Vlissingen. Aan de show werken mee: de konin klijke harmonie Ons Genoegen, de Del taband van deze harmonie, drumband Caecilia, een korps gevormd uit de brassbands Caecilia. Onda en de fanfare van Vlijt en Volharding, het tamboer-en trompetterkorps van Vlijt en Volhar ding, het jachthoorn- en trompetter korps Oranje Nassau me t majorettenpe- lotons, de drumband van Oranje Nas sau, het Groot Vlissings Majorettenpe- loton, het majorettenpeloton van de Vlissingse Turn Vereniging en het Mini Majorettenpeloton Souburg. Vorig jaar is het initiatief genomen om de Vlissingse verenigingen gezamenlijk op te laten treden. Dat werd een groot succes; vandaar het VAF en de Advies raad van de SCG besloten hebben het andermaal OP TOUW TE ZETTEN. Opzet van het geheel is proberen alle Vlissingse verenigingen 'tot elkaar' te brengen. Tijdens de organisatie is gebleken dat de samenwerking tussen de Vlissingse verenigingen uitstekend is te noemen. Dat komt het duidelijkst naar voren uit het feit dat voor het eerst in Vlissingen een korps is gevormd dat bestaat uit le den van verschillende muziekvereni gingen. In totaal werken aan de muzi kale show ongeveer 400 leden van de Vlissingse verenigingen mee. Tussen 20.00 en ongeveer 21.15 uur ge ven de verschillende medewerkende verenigingen hun shows. Aan het einde is een gezamenlijke optreden. *5» iVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister Westerterp van verkeer en waterstaat acht het hoogst twijfelachtig of nu afspraken gemaakt kunnen worden met belangengroepen of gedupeerden die zich in de toekomst zouden aandienen als de Oosterscheldedij- ken op deltahoogte zouden worden gebracht. De bewindsman schrijft dat in een serie antwoorden aan de tweede kamer ter voorbereiding van het Oosterschelde debat dat vandaag wordt gehouden. Hij reageert daarmee nogmaals op het rap port dat het Amersfoortse ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey heeft opgesteld over de mogelijkheid de dijken te verhogen en de Oosterschelde geheel open te laten. De minister wijst er nog eens op, dat aan de stelling van het. bureau, dat in 1985 de dijkverhoging klaar zou kunnen zijn, drie voorwaarden zijn verbonden: - rijk en provincie moeten hun aandeel in de realisering van de werken prioriteit geven. - de politieke wil en de bestuurlijke activiteit van de lagere overheden moeten voldoende kunnen worden gemobiliseerd; - belangengroepen en belanghebbenden moeten hun bijdragen tot de besluitvor ming beheerst en in redelijk samenspel leveren. Redelijke opstelling De minister merkt op dat de vraag rijst in hoeverre in ons rechtsbestel van groepen belanghebbenden mag worden verwacht dat zij afzien van hun recht op inspraak en de wettelijke beroepsrechten. „Men zou zich verder moeten afvragen met wie afspraken om te komen tot een redelijke opstelling zouden moeten wor den gemaakt", aldus de bewindsman. Hij schrijft de kamer: „In het rapport van het ingenieursbureau wordt gesteld dat in 1985 volledige dijkverzwaring mogelijk is mits aan drie ontbindende voorwaarden wordt voldaan. In tegenstelling tot het eindrapport van rijkswaterstaat over de stormvloedkering is door het ingenieursbureau geen antwoord gegeven op de vraag of aan de drie ontbindende voorwaarden kan worden voldaanDe minister stelt dat ook bij een uitvoeringstermijn van 15 jaar voor dijkverhoging het in de regio aanwezige apparaat zou moeten worden versterkt SKW VAN 5 NAAR VIER WERKEENHEDEN VLISSINGEN - De Stichting Sociaal-Kultureel Werk (SKW) Vlis singen zal binnenkort de clubhuizen De Globe en De Sloep afstoten. Mo menteel heeft men vergevorderde plannen tot aankoop van hel Dr. Woltershuis aan de Bonedijke- straat, dat nu nog eigendom is van de inmiddels gefuseerde kruisver enigingen in Vlissingen. Deze plannen hangen samen met de intentie van het SKW-bestuur - en medewerkers - om het aantal wer keenheden terug te brengen van 5 op 4. Dat met de gedachte in het achter hoofd om het SKW wederom een ge zonde financiële basis te bieden en vanuit dat standpunt kwalitatief, zowel als financieel met een stevig fundament te onderbouwen. Om de geografische spreiding van het werk in het werkgebied te garanderen, meent het bestuur te moeten kiezen voor het samenvoegen van de wer keenheden De Globe (Bellamypark) en De Sloep (Min, Lelystraat) tot één nieuwe werkeenheid, die gevestigd moet worden in hel werkgebied van beide eenheden Daarvoor heeft men het nieuwe gebouw, het Dr. Wolters huis, op het oog, waarvoor een be dragvan 180.000 gulden op tafel moet komen Inmiddels heeft het college van b. en w. van Vlissingen - zo liet directeur L. van der Jagt dinsdag weten - zich achter de plannen van het SKW ge schaard. De officiële toestemming van erm moet nog komen. CRM is door het SKW verzocht om - onder gelijktijdige beëindiging van de sub sidiëring van de werkeenheden De Globe en De Sloep - een jaarlijkse subsidie op grond van de rijkssubsi dieregeling 'jeugd- en jongerenwerk' te verlenen voor de - nieuwe - wer keenheid Dr. Woltershuis. SKWheeft dringend om een spoedige beslissing gevraagd, omdat men gebonden is aan een principe-afspraak met de Kruisvereniging Vlissingen-Souburg en anders deze mogelijkheid voor de stichting verloren kan gaan. Zoals bekend zit. hef centrale kan toor van de stichting SKW vanaf 1 november 1974 aan de Leliéniaan. waarin ook het voormalige WiUGele Kruis is gevestigd. Het voorheen zo genoemde Oranje-Groene Kruis ge noot altijd onderdak in het Dr. Wol tershuis. Nu beide kruisverenigingen zijn gefuseerd, ziet men het bij die vereniging wel 'zitten' om één cen traal gebouw te bemannen en dat wordt dan aan de Leliënlaan. Daar mee komt voor het SKW. dus het- Dr. Woltershuis vrij. Daarin komt dan - zo willen de plannen - de samenge voegde werkeenheid plus de centrale administratie uit de Leliënlaan. Het gebouw aan de Bonedijkestraat kan dat volgens de heer Van der Jagt makkelijk aan, want het beschikt over 5 afzonderlijke ruimten en 2 woonfiats. Goede relatie SKW-directeur Van der Jagt ver trouwt er op dat de stichting her vormde jeugdgebouwen, eigenaar van De Globe en De Sloep, bij dit nieuwe herschikkingsplan mede werking zal verlenen. „We hebben een goede relatie met deze stichting en ze willen ons ook financieel ter- wille zijn bij het nieuwe onderdak", deelde hij mee. Na deze vernieuwing telt het SKW nog vier werkeenheden: het Dr. Wol tershuis. Open Ilof en Het Buut te Vlissingen en De Zwaan in Oost- Souburg De acht beroepskrachten worden dan verdeeld over deze vier. zodat iedere werkeenheid 2 beroeps krachten krijgt. Na aankoop voorSKW de taako mde nieuwe werkeenheid Dr. Woltershuis op te bouwen. „We willen er voorzich tig beginnen en kijken hoe de behoef ten in de wijk liggen", aldus directeur Van der Jagt. Dat zal worden 'ge peild' door het. SKW in samenwer king met de Stedelijke Raad voor het maatschappelijk welzijn Vlissingen. Bij de nieuwe werkopzet heeft ook een rol gespeeld dat zowel De Globe als De Sloep qua ruimten niet erg meer voldeden De Sloep telde slechts 2 ruimten en uitbreiding ter plaatse is niet mogelijk; De Globe werd onlangs door de gemeentelijke brandweer op brandpreventieve gronden afgekeurd voor gebruik door groepen. Er werd ingestemd met een beperkt gebruik van het ge bouw gedurende een afbouwperiode, die op 1 j uni 1976 moest zijn voltooid. Daarnaast komt om de hoek kijken, dat het gebouw een beschermd mo nument. is en een verbouwing voor noodzakelijke aanpassingen en ge wenste verbeteringen het pand voor SKW vrijwel ongeschikt maken voor groepswerk En daf niet alleen, want een ver bouwing zou kostenverwerkend doorwerken in de huurprijs van hel gebouw, wal binnen de thans be schikbare subsidiemiddelen ook de nodige problemen zou opleveren. Directeur Van der Jagt deelde mee. dat getracht wordt vóór de aanvang van het, nieuwe seizoen het. Dr. Wol tershuis in te richten. Hij venvacht daarbij nogal wat problemen, omdat tussendoor Speelstad wordt gehou den en velen met vakantie gaan. „Toch doen we al het mogelijke om voor 13 september de zaak 'rond' te hebben", zei de heer Van der Jagt De voorzijde van De Globe aan het Bellamypark. dat SKW samen met De Sloep gaat afstoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 6