Wet op vermogensaanwas bij tweede kamer ingediend FNV laat volledige prijscompensatie vallen ARTSEN SARPHATI VOOR RECHTER PZC Coalitiepartners vinden elkaar Van Agt: aftreden mogelijk GEMEENTEBESTUUR VAN ROME WORDT NU ROOD Patiënte overleden door bloedverlies Italië verwacht een 'badseizoenregering' WOENSDAG 23 JUNI 1976 REGERING WILLIGT LAATSTE EIS VAKBEWEGING IN: (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Om geleidelijk te komen tot een meer aanvaardbare inkomensverdeling heeft het kabinet nu een definitief wetsont werp op de vermogensaanwasdeling bij de tweede kamer inge diend. Hiermee is tegemoet gekomen aan de nog resterende eis van de vakcentrales, dat het wetsontwerp voor de vakantie van de tweede kamer komende vrijdag moest zijn ingediend. Het wets ontwerp is een integrerend onderdeel van het totale pakket van maatregelen, zoals de Loonwet, de wet op de ondernemingsraden, de bezuinigings- en de economische-structuurnota. REGERING: ONDERNEMING IN SAMENWERKINGSVERBAND In het wetsontwerp legt het kabinet er de nadruk op, dat de onderneming een samenwerkingsverband is, wat gevol gen moet hebben voor de winstdeling. Ook nu weer zegt het kabinet, dat de afgelopen jaren de loonstijging de ont wikkeling van de produktiviteit heeft overtroffen. „De daling van het niet- arbeidsinkomen heeft negatieve ge volgen gehad voor de investeringen en daarmee voor de werkgelegenheid", aldus het kabinet. Het kabinet doet tegelijkertijd een be roep op de gezamenlijke vakbeweging om aan een gematigd en zo uniform mo gelijk loonbeleid medewerking te verle nen. In de toelichting op het wetsont werp zegt het kabinet werknemers en kapitaalverschaffers als gelijke part ners in de onderneming te willen zien. Winst wil het kabinet beschouwen als dat gedeelte dat resteert nadat de pro- duktiefactoren een redelijk te achten primaire vergoeding hebben gekregen. „Wij hebben ons ten doel gesteld de werknemers te laten delen in deze winst. Wij achten het gewenst, dat de zgn. overwinst wordt toegekend aan alle participanten in het produktieproces. De bestaande bevoordeling van de ka pitaalverschaffers moet daarom worden herzien", aldus het kabinet. Met de in voering van de wet wil het kabinet voor zichtig en geleidelijk te werk gaan. zo wordt gezegd. Over 1975 Onder het motief dat alle partijen - zo wel de werkgevers als de vakbeweging - reeds lang bekend waren met het feit. dat de VAD eenmaal zou komen, acht het kabinet het gerechtvaardigd en verantwoord de wet te laten gelden over de in 1975 gemaakte overwinsten. Voor het bepalen van de vermogens- aanwas zijn van belang: de grootte van de totale winst, de daarvoor ver schuldigde belasting, de omvang van het in de onderneming werkzame eigen vermogen en de hoogte van de primaire vergoeding voor dit vermogen. Voor wat betreft de berekening van de ver mogensaanwas is uitgegaan van de fi scale winst. Het kabinet meent, dat deze regeling zonder veel moeilijkhe den uitvoerbaar moet zijn. De gelden, die in het VAD-foods worden gestort, zullen voor de bedrijven fiscaal niet aftrekbaar zijn. Winsten die in het buitenland zijn behaald, dienen volgens het kabinet niet in de Nederlandse ver mogensaanwasdeling to worden be trokken. Het kabinet motiveert dat met de opmerking dat de Nederlandse over heid over in het buitenland behaalde winsten ook geen belasting kan heffen. „Bovendien hebben Nederlandse werk- WERKGEVERS: NETTOLOONSTIJGING f38 PER MAAND WOERDEN-De FNV is gisteren met een nieuw voorstel gekomen om de impasse in het loonoverleg te doorbreken. De Federatieraad, het hoogste overlegorgaan van de FNV. wil voor één keer afzien van het oorspronkelijke standpunt, een volledige prijscompensatie in de vorm van 102 bruto per maand. „Inzet van het loonoverleg blijft wel de 55 gulden netto of 102 bruto per maand die de modale CIW werknemer erop vooruit moet gaan." neer op een netto (reëel besteedbaar in komen) stijging van viertiende procent „Maar", zo verklaarde FNV-voorzitter IVim Kok gisteravond, „wij zijn bereid die volledige prijscompensatie ook in andere vorm, bijvoorbeeld door las tenverlichting of -verschuivingen te accepteren. Het is een kwestie van re kenen en invullen, hetgeen vandaag in het overleg met de werkgevers moet gebeuren". Van de zijde van de werkgevers is dins dag in een vergadering van de Stich- tings van de Arbeid een voorstel ter tafel gelegd dat een combinatie is van het re kenmodel dat de werkgevers vorige week ter sprake hebbön gebracht en van het kabinetsvoorstel dat afgelopen vrij dagavond ter discussie is gesteld. De werkgevers hebben dat gedaan op grond van een positieve mededeling van het kabinet vorige week dat het in be ginsel wel het werkgeversvoorstel tot uitstel van de btw-verhoging van 1 ok tober tot 1 januari 1977 wil bekijken. Dit gecombineerde voorstel, in samenhang met een bruto loonsverhoging per maand van 20.- levert een netto effect per maand voor de modale werknemer op van ongeveer 38,- aldus de heer Van Veen. Dit combinatievoorstel komt uit op 'n loonkostenstijging m 1976 van 9.1 pro cent. De werkgevers zijn van oordeel, aldus de heer Van Veen, dat zij daarmee een zeer wezenlijke en uiterste bijdrage leveren aan de mogelijkheid van het be reiken van een overeenkomst met de werknemers. Temeer omdat de werkge vers oorspronkelijk niet verder wilden gaan met hun doelstelling van acht pro cent loonsomstijging. Het nieuwe voor stel komt voor de modale werknemer De voorzitter van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, de heer Jan Lan- ser, zei dat het CNV dinsdagmorgen in bet beraad heeft meegedeeld bereid te zijn tot een centrale afspraak waarbij het combinatievoorstel van de werk gevers, in samenhang met een bruto loonsverhoging van ƒ30.- per maand, richtinggevend zou moeten zijn. Daar bij zou de loonsomstijging uitkomen op 9.3 procent in 1976 en het netto-effect voor de modale werknemer op onge veer 44,- per maand. WARMERE PERIODE Van onze weerkundige medewerker) Nadat dtnsdagjniddag een zwak warmtefrontje passeerde met voornamelijk in het noordoosten van het land nog een paar spatjes regen is het hele land nu in de warmere lucht gekomen. In de meeste provincies kan vandaag de temperatuur tot rond 25 graden stijgen. De 30-gradengrens kwam dinsdag rond Parijs te liggen. In Zuid-Frankrijk, waar 30 tot 32 graden werd gemeten, kwamen in de middag en avond enkele verspreide onweersbuitjes voor maai erg actief waren ze niet. Van de weerstations werd als hoogste cijfer vij) millimeter neerslag gemeld. Met de geleidelijk meer zuidelijke stroming kan nog iets warmere lucht naai ons land doordringen. Mogelijk wordt in de tweede helft van de week in hei zuiden nog ongeveer 30 graden bereikt. De kans op onweer is voorlopig klein Tegen het einde van de week is een enkel verspreid warmte-onweersbuitji mogelijk zonder dat dit de zomerse tendens gaat verstoren. Geheel Midden en Zuid-Europa heeft het warm met 27 tot 32 graden. De wat warmere lucht i. bezig nu ook eindelijk Scandinavië binnen te dringen waar in Zuid Noorwegen en Zuid-Zweden in de middag rond 20 graden wordt bereikt. Warm Warm en overwegend zonnig met een zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Maximumtemperaturen om streeks 28 gradenb, aan de kust 's mid dags afkoeling door zeewind. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag: warm tot zeer warm met een kleine kans op onweer. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor donderdag: aantal uren zon: 5 tot 16; mm. temp. om streeks 16 graden: max. temp. om streeks 27 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent: kans op een geheel droog etmaal 70 pro cent Voor vrijdag aantal uren zon: 7 tot 16; min. temp. om streeks 16 graden; max. temp. om streeks 27 graden) kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent; kans op een geheel droog etmaal 70 pro cent. N.B Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 2 graden en voor vrijdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. STRANDVERW ACHTING: Hoge druk houdt het zomers. In de mid dag zwakke zeewind. Overwegend zon nig In de middag 22 tot 24 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Voorlopig geen veran dering in deze zomerse situatie. ZON EN MAAN «juni Zon op Maan op Weer in Europa Aberdeen, zwaar bewolkt Athene, onbewolkt Barcelona, licht bewolkt Berlijn, onbewolkt Bordeaux, onbewolkt Brussel, licht bewolkt Frankfort, zwaar bewolkt Genéve. zwaar bewolkt Helsinki, regenbui Innsbrück, onweer Kopenhagrn, licht bewolkt Locarno, zwaar bewolkt Londen, onbewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Madrid, licht bewolkt. Mallorca, onbewolkt München. onbewolkt Nice, licht, bewolkt Oslo. licht bewolkt Parijs, licht bewolkt Rome. licht bewolkt Split, zwaar bewolkt Stockholm, licht bewolkt Wenen, licht bewolkt Zurich, zwaar bewolkt Casa Blanca, geheel bewolkt Istanboel, onbewolkt Las Palmas, onbewolkt 24 graden 31 graden 28 graden 23 graden 323 graden 27 graden 28 graden 30 graden 19 graden 30 graden 21 graden 30 graden 27 graden 29 graden 32 graden 32 graden 27 graden 28 graden 23 graden 30 graden 31 graden 31 graden 20 graden 28 graden 29 graden 24 graden 27 graden 23 graden (Slot van paft. I) vrijuit kunnen gaan, zo meent hij. Ook het PvdA-WD-wetsontwerp kent een aantal voorschriften waar Bloemen- hove op dit moment niet aan voldoet. Van Agt behoudt zich echter uitdrukke lijk het recht voor. de nog steeds van kracht zijnde abortusbepalingen toe te passen. De tweede kamer heeft dinsdag beslo ten, het debat over de twee initiatief wetsvoorstellen over abortus (een van KVP en ARP en één van PvdA en VVD) te houden op 14, 15 en 16 september. De heer Drees zei dinsdagavond met spijt af te moeten zien van een interpel latie van minister Van Agt over zijn brief. „Ik heb de kamer in deze drukke week al gevraagd om een interpellatie over de affaire-Westraven. Ik wil het mijn collega's niet aandoen om nu nog een keer te vragen om enkele uren aan een andere zaak te besteden", aldus de fractieleider van DS'70, die duidelijk verrast was over het tijdstip waarop de brief van de minister kwam. In Japan zijn drie directieleden van 'All Nippon Airways' aangehouden. Zij worden ervan verdacht illegaal bijna een half miljoen gulden van Lockheed te hebben aangenomen. Ook de direc teur van Handelsmaatschappij Maroe- beni is gearresteerd. nemers niet tot deze winst bijgedragen", aldus de toelichting op het wetsont werp. Het kabinet verwacht, dat over 1975 nog f300 miljoen als in dat jaar behaalde overwinst in het VAD-fonds gestort kan worden. Het percentage van de vermo gensaanwas dat ter beschikking van de werknemers moet worden gesteld, geldt voor een periode van vijf jaar en is ge steld op tien, voor de volgende vier jaar op 12 procent. Daarnaast heeft het ka binet een percentagestelsel ontworpen, waardoor het overwinstpercentage van 1977 afkan oplopen en wel tolmaximaal 18 in 1979. Voor 1980 en volgende jaren zal het percentage bij nieuwe wet wor den geregeld. Terughoudendheid bij het stellen van looneisen wil het kabinet extra honore ren. zo wordt gezegd. Daartoe is het mo gelijk 'n hoger percentage vermogens aanwasdeling toe te kennen dan het normale Werknemers in bedrijven die overwinst maken, komen direct in aan merking voor een deel van deze over winst. Het overige moet. in een fonds worden gestort. „Ambtenaren zullen geen individuele aanspraken kunnen krijgen, omdat, de instellingen waar zij werken niet, zijn onderworpen aan de vennootschapsbelasting' wetsontwerp. Voor het deel dat in het fonds wordt ge- zaak tegen de tw stort komen in principe alle Neder landse werknemers in aanmerking. Het kabinet overweegt hiermee pensioen voorzieningen te verbeteren. Hiervoor wordt de tweede kamer 'n apart wets ontwerp in 't vooruitzicht gesteld. De werknemers die in hun bedrijven indi viduele rechten hebben, zullen die rech ten kunnen ontlenen aan deelgerech- tigheidsbewijzen. Het centrale VAD-fonds moet volgens het kabinet worden beheerd door ver tegenwoordigers van werknemersor ganisaties. Deze organisaties zullen door de overheid worden aangewezen. De uitvoering van de regeling wordt toevertrouwd aan de rijksbelasting dienst. AMSTERDAM - Dinsdag is in Amsterdam het abortusproces tegen twee artsen van de voormalige abortuskliniek 'Sarphaii huis' begonnen, Voorde aanvang van het proces begeven dr. P. Nieboerih en zijn verdediger mr. II li Verhagen ach tiaar dt rechtszaal. AMSTERDAM (ANP)-Twee jaar nadat in het Amsterdamse Weespprpleinziekcn- huis de37-jarige Belgische vrouw Elisabeth E. \V. M.-J. uit Turnhout overleed aan aldus het een bloeding, opgetreden tijdens een behandeling in de abortuskliniek het Sarphati-huisin Amsterdam, diende dinsdag voorde rechtbank in Amsterdam de iterdamse artsen die haar heliandeld hebben. De Sowjet-Unie heeft dinsdag een nieuw ruimtestation, de Saljoet-5 in een baan om de aarde gebracht. Met dit ruimtestation zal de bestudering van de ruimte voortgezet worden, zo meldt het Sow jet-persbureau Tass. De twee dokters, de 17-jarige L. P. N. en de52-jarige P. H. N. M. I). zijn begin deze maand hiervoor door het medisch tuchtcollege in Amsterdam voor zes maanden geschorst uit hun bevoegd heid als arts. Inmiddels zijn de artsen tegen deze beslissing in beroep gegaan bij het gerechtshof in Amsterdam. De officier van justitie, mr. L. van den Berge, heeft de beide artsen het teza men plegen van abortus zonder vol doende medische indicatie ten laste ge legd en het medeplegen van het veroor zaken van dood door schuld, subsidiair het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel de dood tengevolge hebbende Aan dokter N. is bovendien ten laste ge legd dat hij op 7 november van dat jaar de Duitse vrouw Edith H. uit Berlijn had geaborteerd. Diezelfde dag nam de ze denpolitie op last van de officier de ap paratuur van de kliniek in beslag. De beide artsen verklaarden zich bij de aanvang van de zitting niet schuldig in juridische zin. Wel verklaarde dr. N. dat (Van onze correspondent) ROME - Bij de 131 gemeenten in Italië die hun plaatselijke verkiezingen nog moesten inhalen, nam Rome de belangrijkste plaats in. Dinsdagavond bleek dat de communisten 35,6 proeent in de Romeinse gemeenteraad zullen gaan bezetten tegen de christen-democraten 33,1. In 1971 w as die verhouding nog 28,3 procent voor de christen-democraten tegen 25,4 procent voor de communisten. Er moet nu ook een college van burge- listen 57 <mm 4e. neofascisten 35 zeiels meester en wethouders komen van een uitgesproken linkse signatuur. De te- rmin 211: sociaal-democraten 15 zetels imin 14): liberalen 5 zetels 'min 161: re- ruggang van de christen-democraten is publikeinen 14 zetels 'onveranderd evenwei nog gering als men ziet dat de radicalen 4 zetels 'plus 4 e proletarische neo-fascisten zijn teruggevallen van 16.2 democraten 6 zetels 'plus 6 e Zuid- procent tot 10,5 procent. Tiroler Partij 3 zetels <0i Paus Paulus VI had deze voor hem zeer De eerste reacties op de blokvorming in pijnlijke uitslag nog niet ontvangen toen hij dinsdagochtend de christen democraten gelukwenste met hun lan delijke overwinning in kamer en senaat. De paus toonde zich tevreden over het op afstand houden van het communisti sche gevaar met nog twee procent. De christen-democraten blijven in se naat en in het huis van afgevaardigden (tweede kamer) heer en meester met resp. 136 en 263 zetels, gevolgd door de communisten met 117 en 228 zetels. Voor de communisten betekende dit resp. een winst van 23 in de senaat en 49 in het huis van afgevaardigden. Alle kleine partijen hebben gevoelige klappen gekregen, ook- de socialisten (PSI), die in de senaat van 33 zetels te rugging naar 29 zetels en in het huis van afgevaardigden van 61 naar 57. Deeinduitslagisalsvolgt (tussen haak jes de huidige zetelverdeling): SENAAT: Christen-democraten 136 <135/: COM MUNISTEN 1171941; socialisten 29 (33): neofascisten 15 (26): sociaal democraten 6 (5i: republikeinen 6 <5i: liberalen 0 (0i: radicalen 0 (0i: proleta rische democraten 0 tOi: Zuid-Tirolers 2 (0i: anderen 0. HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN: Christen-democraten 263 zetels min 3>: communisten 228 zetels tplus 49); socia- de Italiaanse verhoudingen komen Italië zelf van de kleine partijen, die vrijwel alle tussen de grote blokken van christen-democraten en communisten verpletterd zijn. Bij de sociaal democraten IPSDI) diende partijleider Saragat zijn ontslag in. bij de socialis ten (PSIi, die van 15 naar 10 procent duikelden, verdween de vice-secretaris Mosca. Over het gehele dreigende ter rein van de twéé antagonistische grootmachten hangt overigens een doodse stilte. En de meest gehoorde veronderstelling in Rome is die van een ..badseizoenregering die het zomer seizoen kan overbruggen en doorsukke len in welke samenstelling dan ook. In oktober of november zal dan de werke lijke confrontatie moeten plaatsvinden die in het gunstigste geval zal resulteren in een stilzwijgend verbond-onder- water tussen christen-democraten en communisten en in het ergste geval in weer vervroegde verkiezingen, als geen enkele oplossing zal ivorden gevonden. Minstens drie van de vijf rooms- katholieke prominenten die banvloek- bedreigingen uit het Vaticaan naar het hoofd geslingerd hebben gekregen om dat zij zich op de communistische lijst hadden laten zetten, zijn in het parle ment gekozen. De drie zijn Raniero la Valle, die wel eens in aanmerking schijnt te zijn ge komen voor het woordvoerderschap van de H. Stoel. Angelo Romano en Ma rio Gozzini. Ook Altiero Spinelli. de vroegere voor zitter van de Europese commissie, is ge kozen op de communistische lijst, zoals generaal Nino Pasti. een ex-lid van de nucleaire plannïnggroep van de NAVO. en de kunstschilder Renato Guttuso. Volgens Henry Kissinger, de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, biedt de Italiaanse verkiezingsuit slag perspectief voor een coalitierege ring van de niet-communistische en niet-fascistische partijen. Kissinger, die in Parijs commentaar leverde, is echter tevens van mening dat de uitslag-winst van communisten en christen-democraten ten koste van de kleinere partijen - geen oplossing biedt voor de fundamentele politieke problematiek van Italiè. ROME - Amintore Fanfani, voorzitter van de Italiaanse Christendemocrati sche partij, lacht tijdens een persconfe rentie in zijn huis. nadat bekend was geworden, dat zijn. partij de grootste van Italië teas gebleven na de verkie zingen van het weekeinde. onder 21.04 onder 17.00 Verwachting van woensdag 23 juni 1976: Britse eilanden: in het westen en noorden veranderlijke bewolking 18 tot 24 graden In het zuidoosten zonnig 24 tot 30 graden. Scandinaviè, Denemarken in het noorden onbestendig met nu en dan regen 15 tot 20 graden, in het zuiden half bewolkt tot zonnig. 18 tot 24 graden Duitsland overwegend zonnig 25 paden in het noorden tot 31 graden in het zuidwesten. Benelux; zonnig 25 tot 31 paden- Frankrijk. zonnig vooral In het zuidwesten plaatselijk onweer, van 27 tot 33 graden, bij zee koeler Spanje, Portugal, zonnig bij Pyrieeèn. plaat selijk onweer, van 28 tot 34 graden, bij zee Italië. Griekenland" overwegend zonnig, van 25 tot 30 graden. Alpengebied: overwegend zonnig, laaggele gen gebieden 23 tot 29 graden. 0-graden ni veau op ongeveer 35 m hoogte. Balkan meest zonnig, van 25 tot 30 graden. (Slot van paft. 1) de wet arbeidsongeschiktheid wao te rug te brengen tot 70 procent voor alle nieuwe gevallen, vooral omdat hier door een verschil ontstaat tussen twee groepen van dezelfde categorie. „Een week te laat afgekeurd en een leven slange achterstand op de buurman, die net iets eerder onder de tram kwam. Is dat wel eerlijk", vroeg Dolman zich af. Mevrouw Van Leeuwen <ar) sprak van een 'onrecht'. Ze drong bij de regering aan op spoed met de plannen tot één algemene verzekering voor mensen die hun inkomen kwijt zijn (ter vervanging van wao. ww en andere verzekeringen i Mevr. Van Leeuwen sprak zich uit voor de gedachte om de kinderbijslag te her zien. maar wel moeten onrechtvaardig heden voorkomen worden. Zij wil de kinderbijslag verwerken in de kinderaf trek, terwijl in elk geval dubbele en drievoudige kinderbijslagen verdwijnen moeten. Drees stelde in de motie dat de kinderaftrek niet tot de sociale voorzie ningen behoort, en dus niet in dit kader betrokken mag worden. Dolman zei de regeringsvoorstellen terzake te steunen. terwijl Rietkerk ivvd) betoogde dat bij bevriezing van de kinderbijslag com pensaties voor de laagste inkomens groepen moeten komen. Drees en mevr. Van Leeuwen hadden scherpe kritiek op het plan om bij so ciale uitkeringen onderscheid te maken tussen kostwinners en niet- kostwinners. Mevr. Van Leeuwen vond dit een ongelukkig voorstel, en Drees diende zelfs een motie in, waarin hij stelt dat verdienende kinderen die thuis wil len blijven wonen, niet benadeeld mo gen worden. In een andere, wat algeme nere motie stelt Drees dat gehuwden en ongehuwden voor belastingen, sociale verzekeringen en ambtelijke rechtspo sitie als gelijke behandeld moeten wor den. Dolman daarenten vroeg zich ech ter af of van niet-kostwinners wel de volle premie gevraagd mag worden. Ambtenaren Ook de positie van de ambtenaren, die vinden dat ze extra zwaar getroffen worden in de bezuinigingsplannen, kreeg de aandacht. Dolman sprak van een te hoge tol, Drees diende andermaal een motie in, ditmaal om herziening van de aantasting van de ambtenaren- pensioenen te vragen, terwijl Peijnen- burg stelde dat ook de brede kring van overheidsdienaren zijn bijdrage moet leveren in vergelijking met andere groeperingen. Volgens Dolman moet voor de ambtenaren hetzelfde gelden als voor de niet-werkenden: beperking van ongerechtvaardigde voordelen, maar geen onevenredige offers. N.vpels vond dat een herziening van de ambtenarenïnkomens het best kan ge schieden door aanpassing van het trendbeleid. Middels een motie wil de PPR bereiken dat de sociale voorzieningen minder hoeven in te leveren Dat kan. zo zeggen de radicalen, door de in 1975 en '76 inge voerde tijdelijke lastenverlichtingen" in te trekken en de daarvan vrijgekomen gelden te gebruiken ten behoeve van de sociale voorzieningen. De D'66'er Ny- pels vroeg om een jaarlijks, tegelijk met de gewone miljoenennota in te dienen, miljoennota voor de sociale voorzienin gen. De regeringsplannen om door middel van miljardeninjecties het bedrijfsle ven te steunen, werden gemengd ont vangen. Dolman had twijfels omdat in veel sectoren momenteel sprake is van overcapaciteit en het bevorderen van investeringen daar dus weinig zin heeft. Maar hij verkoos desondanks dit plan, omdat het volgens de regering de werkloosheid met 65.000 arbeidsplaat sen kan verminderen. Van Aardenne daarentegen had kritiek op hetregeringsvoomemen. zoals dat is neergelegd in de nota-selectieve groei van minister Lubbers. De investerings premies zullen volgens hem geen las tenverlichting tot gevolg hebben, maar hooguit een vermogensoverdracht. Het geven van investeringssubsidies aan bedrijven wordt door de PPR vol strekt afgewezen. De bestrijding van de werkloosheid is in het kader van de door de PPR niet gewenste economi sche groei beter gediend met loonkos tensubsidies dan met investeringssub sidies. aldus de radicale woordvoerder Janssen, die een motie terzake indien de. hij zijn collega eerder opdracht had moeten geven de vrouw, nadat de bloe ding was opgetreden, naar het nabijge legen WeesperpleinziekenhuLs te laten overbrengen Dokter D. zei er spijt van te hebben dat hij in de consternatie ver geten had. toen hij de spoedopname re gelde. te zeggen dat er een perforatie van de baarmoeder was. De vrouw, moeder van vijf kinderen, verscheen die dag zonder een afspraak te hebben gemaakt, bij de kliniek. De beide artsen besloten tot zwanger schapsonderbreking. hoewel niet geheel duidelijk was hoe oud de vrucht was. De medische kaart, die bij de kliniek werd ingevuld, vermeldde als datum waarop de laatste menstruatie was opgetreden. 9 maart Daarachter stond lussen haak jes: "of 7 januari'. De kaart vermeldde niet de bloedgroep en de rhesusfactor van de patiënt, hetgeen volgens een af spraak met de inspecteur van de volks gezondheid we) het geval had moeten zij a De gynacologe van het voormalig Weesperpleinziekenliuis. dr. G. Fer- wcnla, verklaarde dinsdagmiddag dat de overlevingskansen van de Belgische vrouw aanzienlijk groter zouden zijn geweest als zijdrie kwartier totêén uur eerder in het ziekenhuis was geweest Na het optreden van de bloeding had den de artsen de vrouw echter enige tijd in de rustkamer van de kliniek ge legd. voordal zij het ziekenhuis en een ambulance waarschuwden. Daarbij werd verzuimd te vermelden, dat de baarmoeder van de vrouw geperfo reerd was waardoor zij bloed verloor. Bovendien liet de ambulance, die de patiënt naar het 400 meter verderop ge- 'legen ziekenhuis vervoerden, 25 minu ten op zich wachten. Toen de rechtbankpresident, mr. S Slagter. haar vertelde dat niet één van de artsen, maar de administrateur van het Sarphatihuis een ambulance had besteld, reageerde zij: ..Daar schrik ik van In eer. dergelijk geval had ik als arts zelf gebeldZij noemde het storend dal de bloedgroep van de patiënte niet be kend was. Zij schatte, dat de vrouw tij dens het vervoer anderhalve liter bloed had verloren. De broeders van de zieke nauto hadden bij binnenkomst in hel ziekenhuis gezegd, dat de vrouw "baadde in het bloed' Later verklaarde de patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust. dat hij bij de sectie had geconstateerd dat de vrouw drie liter bloed had verloren. Als dood soorzaak gaf hij bloedverlies op. Dit was ook de mening van prof dr. J. J Kloos terman. hoofd van de verloskundige kliniek van het Wilhelminagasthuls in Amsterdam. Volgens dr. Kloosterman hadden de artsen moeten besluiten tot het weige ren van de ingreep, nadat door sonder ing de grote lengte van zestien centime ter van de baarmoeder was gebleken Toen de dokters echter doorgingen, hadden ze alsnog kunnen stoppen toen ze de omvang van 't voetje van 't on geboren kind zagen. Deze beide gege vens duidden er volgens de hoogleraar op. dathethiereen zwangerschap ouder dan twaalf weken betrof Directie: F. van de Velde, K Scherphuis en W F de Pagter Hoofdredacteur: G. A. de Kok Adjunct-hoofdredacteuren- M. P Diefeman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraai 56-60, tel. (01184) 15144, Middelburg Markt 51, tel (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. iel. (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22. tel (011501 4457 Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan- Ad vertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags (011841 15144 van 9.00-11.30 uur Redactie: (011841 14796. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur Expedite: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (0H 84) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 37,75; franco per post f 42.-: per maand 12.75, losse nummers f 0,50 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 11.55; ingezon den medede'ingen 2Vïx tarief Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3