PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT COALITIEPARTNERS NADER TOT ELKAAR In Zeeuwse landbouw accent nodig op begeleiding 'middenbedrijven' Van Agt: doorgaan aftreden wegens abortus de krant van zeeland Vorster is tegen een boycot van Rhodesië Ambassade in Libanon gaat dicht Kamer aanvaardt noodzaak tot bezuiniging vandaag STRUCTUURNOTA ZET BELEID UIT TOT 1980 219e jaargang no. 147 Woensdag 23 juni 1976 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De beide blokken binnen de coalitie in het kabinet-Den Uyl - progressieven en christen-democraten - zijn dinsdag in het debat in de tweede kamer over de bezuinigingsplannen van de regering belangrijk nader tot elkaar gekomen. Het strijdpunt van de laatste weken, dat tot een verscherping van de verstandhouding tussen vooral PvdA en KVP leidde - namelijk de vraag of de bereidheid tot bezuinigen gekoppeld moet worden aan de eis tot belangrijke sociale hervormingen - bleek dinsdag als ijs in de warme zon te zijn weggesmolten. Belangrijkste oorzaak daarvan was de bereidheid van de christen democraten om die samenhang min of meer te aanvaarden. „Wij aanvaarden die niet alleen, men vindt deze uit gangspunten ook terug in onze eigen programma's", zei KVP'er Peijnen- burg, die namens de CDA-fracties sprak. Peijnenburg stelde anderszins dat een stringente koppeling niet juist is. „Aan de kamer kan moeilijk ge vraagd worden blanco cheques te teke nen". De KVP'er benadrukte dat de christen-democraten zich alle rechten voorbehouden om te zijner tijd de be trokken wetsontwerpen (onderne mingsraden, vermogensaanwasdeling, grondpolitiek, huurbeleid) op hun me rites te bekijken. „Maar we zijn bereid de voorstellen van de regering con structief tegemoet te treden", zo con cludeerde bij. Minder bereidwillig bleek WD- woordvocrder Van Aardenne. die de koppeling zonder meer van de hand wees. Volgens de liberalen hebben der gelijke punten een negatieve invloed op dewerkgelegenheid. „Wathebben werk lozen aan een vermogensaanwasdeling als ze geen werk hebben, en wat hebben werkenden aan een VAD als er geen vermogen is". Volgens Van Aardenne is er sprake van het doordrukken van minderheidsstandpunten ten koste van de werklozen. Hij vroeg in een motie om PAGINA 2 sluis rome rood complot poen geldelijke kant van dc Oosterschelde-oplossing is goed beke ken, zegt minister Westerterp. vakantie alles of niets Sport: Tour-favoriet Zoetemelk" één dag 1- Adrie de Korte naar de TT in Assen; een droom wordt werkelijk- hongarije (IKON belicht Hongarije; Radio- programma's; strips. PAGINA 15 eerste stap OESO-richtlljnen voor multinationals eerste sta; de vakboi liiinri'n van elke koppeling af te zien, een motie die - gezien de CDA-opstelling - geen kans maakt. Overheidsuitgaven Het belangrijkste punt dat deze week in de tweede kamer ter discussie staat, is de zgn. 1-procen tsoperat ie, het in een nota vastgelegde voornemen lende financiële kabinetsbeleid", zei woordvoerder Van Aardenne. „Er gaat geen positief effect van uit omdat de re gering in 1980 nog altijd op 150.000 werk lozen komt (nu 220.000)". Volgens de WD zijn de aangekondigde ombuigin gen geen lastenverlichting en worden de oorzaken van de stijgende inflatie niet aangepakt. gering om in de jaren tot en met 1980 Van Aardenne diende een motie in. bijna 9 miljard gulden te bezuinigen. hij de kamer uitnodigt te zeggen Bijna 6 miljard vindt men daarvoor op dat de regering het opgedragen werk de overheidsuitgaven en bijna 3 mil- niet goed heeft gedaan In een andere jard op de sociale uitkeringen. Dat kan motie vraagt de WD van de regering de door ervoor te zorgen-dat deze collec- nu gedane ombuigingsvoorstellen vol- tieve uitgaven per jaar met niet n dan 1 procent stijgen. gend jaar nog verder uit te breiden. De mening van de PvdA stond daar lijn- Beumer (ar) stelde fraai dat 'we worden recht tegenover. Dolman stelde zelfs dat geconfronteerd metde gevolgen van een een bezuiniging van 5 tot 6 miljard on- handelen, waarbij meer verdeeld is dan voldoende is. kon en anders verdeeld is dan moest'. De vergroting van de collectieve lasten De opvattingen over de vraag hoe dat komt vooral het onderwijs, de pen- probleem opgelost moet worden, liepen sioengenieters. de huisvesting en de ge- sterk uiteen. zondheidszorg ten goede, zo stelde Volgens de WD is de regering niet in Dolman. Hij gaf als voorbeeld voor af- haar voornemen geslaagd. „Deze nota is wegingen over de overheidsuitgaven. zijn mening het openbaar ver- er en defensie minder ruimte zou moeten krijgen. Peijnenburg - die overigens scherpe kri tiek had op het late verschijnen van de bezuinigingsplannen. waar negen maanden geleden om - gevraagd is - vroeg zich af of het beperken van de stij ging van de collectieve lasten met 1 pro cent per jaar wel voldoende is. „De per spectieven, zeker na 1980, wijzen erop dat een grotere krachtsinspanning in de toekomst nodig zal zijn". Dit vooral om dat rekening gehouden zal moeten wor den met tegenvallers. Volgens de KVP'er - die stelde bezorgd te zijn over de verdergaande bezuin igingen op defensie - is met de operatie die nu ter discussie staat „het veiligstel len van het fundament van onze collec tieve en individuele welvaart gemoeid. Ook nu zijn wij bereid het beleid van dit kabinet te ondersteunen", zo zei hij na mens het CDA. dus ook de CHU. Dat laatste is opmerkelijk, omdat de CH als oppositiepartij zich telkenmale tegen het kabinet heeft afgezet. Overigens hield de CH bij monde van de heer Van der Mei een apart betoog, waarin nog eens werd gesteld dat de BONN (RTR) - Premier John Vorster van Zuid-Afrika die vandaag voor de eerste keer de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken dr. Henry Kis singer ontmoet, zal een open oor heb ben voor kritiek op zijn eigen politiek, maar niet openstaan voor een even tuele boycot tegen Rhodesië of bet voorschrijven van het bewind in Salis bury van wat het doen of laten moet, zo verklaarde dinsdag zijn officiële woordvoerder. 1-procentsoperatie voor het tijdperk tot 1980 onvoldoende is. „Voor de begroting-1978 is al een neerwaartse bij stelling nodig", aldus Van der Mei, die aankondigde daarover desnoods een motie te zullen indienen. D'66 vond de 1-procentsgrens ook te hoog. „Zelfs een uitblijven van de groei van de collectieve uitgaven zou in 1977 al wenselijk zijn", aldus woordvoerder Nypels. Drees <ds'70) sprak van een 'hik-en- 'hijg-beleid waaraan niemand vertrou wen kan schenken'. Volgens hem hou den de voorstellen van de regering geen beperking van de overheidsuitgaven in. maar eerder een groei. De PPR daaren tegen bepleitte zelfs een uitbreiding van de collectieve lasten, „omdat verdere materiële groei niet kan plaatsvinden, betekent groei van het nationaal inko men dat meer geld in de economie via de overheid zal lopen", aldus de radicaal Janssen. „Beperking van de overheidsuitgaven, maar dan op andere terreinen", stelde de communist Bakker in een motie voor. Hij vindt loonmatiging uit den bo ze, eiste koopkrachthandhaving en wil die realiseren door bezuiniging op de fensie. het afzien van de spreiding rijks diensten en de reorganisatie van het binnenlands bestuur, het voorkomen van kapitaalvlucht naar het buitenland en het afromen van de winst die Shell en Esso op aardgas maken. Sociale uitkeringen De drie miljard bezuiniging op de so ciale uitkeringen en de voorstellen van de regering daartoe, riepen kritische reacties uit de kamer op. Socialisten en christen-democraten hadden kritiek op het voorstel om de uitkering krachtens (Slot zie pagina 3 kolom 3) PIREAUS, Griekenland - De burger-evacués uit Beiroet konden hun emoties nauwelijks bedwingen toen zij vanaf het dek van het evacuatieschip van de Amerikaanse marine 'Spiegel Grove' het binnenlopen van dit schip in de hoven van Pireaus volgden. Zij werden twee dagen geleden uit Beiroet geëva cueerd De Nederlandse ambassade in Beiroet zal worden gesloten zodra de laatste Nederlander Libanon heeft verlaten, zo deelde dinsdag het ministerie van buitenlandse zaken mee. De ambassadestaf, die bestaat uit vier Nederlanders, heeft opdracht gekre gen zich gereed te houden voor evacuatie. De Nederlandse ambassadeur verblijft op het ogenblik op Cyprus. Hij was daar op dienstreis toen de toestand in de Libanese hoofdstad kritiek was De ambassadeur blijft op Cyprus omdathet geen zin heeft hem naar zijn standplaats terug te laten keren, aldus een woordvoerder van het ministerie. De woordvoerder schat het aantal in Libanon aanwezige Nederlanders op het ogenblik op ongeveer twintig. Drie Nederlanders waren eerder meegegaan met een groep evacués die door het Amerikaanse oorlogsschip Spiegel Growe aan boord is genomen. Dit schip is inmiddels aangekomen in de Griekse havenstad Piraeus Syrische troepen hebben dinsdag aanstalten gemaakt om het belangrijke gebied rondom de luchthaven van de Libanese hoofdstad Beiroet te verlaten en plaats temaken voor contingenten van de Arabische vredesmacht die is gearriveerd om toezicht te houden op de naleving van een nieuw bestand in Libanon. Zowel uit linkse als rechtse bronnen verluidt, dat dinsdag bij het aanbreken van de dag hevige gevechten begonnen in de mohammedaanse en christe lijke wijken ten zuid-oosten van Beiroet, in het bijzonder rondom het geiso- leerde Palestijnse vluchtelingenkamp Tel Al Zaater. BRIEF AAN KAMER OVER BLOEMENHO VE-KWESTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Van Agt (justitie) aarzelt nog steeds of hij kan aanblijven als minister, nu de Bloemenhovekliniek voorlopig open blijft. Van Agt blijft erbij dat de kliniek in strijd handelt met de weten zondermeer gesloten moet worden. Alleen het vooruitzicht dat politieoptreden tegen Bloemenhove tot een complete veldslag zou leiden, heeft hem ervan weerhouden zijn zin door te zetten. In een brief aan de tweede kamer over En bovendien: „De kliniek waar het al- DEN HAAG - De Tweede Kamer is dinsdag begonnen met het debat over de bezuin igingsoperatie. Op deze foto zien we in de Kamer de van D'66 afgescheiden heer Nooteboom links van het gangpad en rechts de overige leden van de D'66-fractie met de heren Imkamp en Terlouw. de gang van zaken rond de Heem- steedse abortuskliniek maakt Van Agt duidelijk dat de dreiging van een kabi netscrisis geen enkele invloed heeft ge had op zijn béslissing de politie niet opnieuw tegen de kliniek te laten op treden. „Als het werkelijk mogelijk was geweest een eind te maken aan wat dagelijks in Bloemenhove gebeurt, dan zou dat niet mogen worden nagelaten omwille van het voortbestaan van het kabinet", zo schrijft Van Agt letterlijk. Van Agt erkent wel dat zijn politieke leven groot gevaar had gelopen als hij zijn actie tegen de zin van de kamer meerderheid in had doorgezet. Op zich had dat geen gewicht in de schaal ge legd, zo stelt hij. Alleen geeft Van Agt toe dat hij dan naar alle waarschijnlijk heid zou zijn opgevolgd door een be windsman die het beslag op de kliniek onmiddellijk weer had laten opheffen. „Dat alternatief was dus niet reëel", al dus Van AgL Bovendien zou het saldo van de gebeurtenissen zeer nadelig zijn; ernstige schade aan het kabinet én aan het gezag van het openbaar ministerie. lemaal om begonnen was, hervat zijn werkzaamheden". In zijn brief aan de kamer, waarom door DS'70-fractieleider Drees was gevraagd, pleit Van Agt - „Al roept dat nog zo'n hoon en schamperheid op" - voor een ethisch reveil in onze samenleving, een hernieuwde bezinning op de unieke waarde van elk menselijk leven. Met het oog daarop heeft Van Agt zich afge vraagd of het inzetten van een grote po litiemacht tegen Bloemenhove dat nieuwe reveil geen schade kon toebren gen. Van Agt beantwoordt deze vraag meteen volmondig ja en geeft toe datdit een van de redenen is geweest waarom hij van politie-ingrijpen heeft afgezien. Uitgelekt Over de feitelijke gang schrijft Van Agt dat er na het verijdelen van de eerste inbeslagname van de ap paratuur er inderdaad èen tweede, groots opgezette politieactie tegen Bloemenhove in voorbereiding was. Door het uitlekken van de actie, met als GERINGE GROEI BEDRIJFSGROOTTE VOORZIEN VLISSINGEN - De komende vijf jaar moetbet landbouwbeleid voor Zeeland een accent zetten op de begeleiding van de bedrijven in de middengroep. Die beleidslijn zet de Zeeuwse raad voor de bedrijfsontwikkeling in de landbouw uit in een nieuwe structuurnota voor de Zeeuwse landbouw, 'Koers 1980'. De nota: 'Hel is duidelijk, dat de afgeno men economische groei een gewijzigde benadering vraagt, waarbij thans de bedrijven uit de zogenaamde midden groep in het middelpsnt van de belang stelling zijn gekomen. Voorts geeft het veelzijdig gebruik van het landelijk gebied, een gebruik derhalve, waarbij dc landbouw het niet alleen voor het zeggen heeft, aanleiding tot ontwikke lingen, die een voortdurend afwegen van belangen vragen.' Deze algemene beleidslijn is mede ge baseerd op de prognoses, die rond de landbouwontwikkelingen in Zeeland tot 1980 zijn gemaakt Tot de verwach tingen horen; dat de oppervlakte cultuurland tus sen 1975 en 1980 zal dalen met 2400 hectare, van 128.900 tot 126.500 ha; dat de totale produktiewaarde van de Zeeuwse landbouw zal stijgen met bijna 150 miljoen gulden, van 657 tot ƒ800 miljoen; dat het aantal bedrijven in deze vijf jaar zal dalen met bijna 1700, van 6785 tot 5100 - gemiddeld dus bijna elke dag éen; dat de gemiddelde bedrijfsgrootte met nog geen twee hectare zal toene men, van 19 ha tot 20,7 ha; dat het aantal vaste arbeidskrachten (meer dan 15 uur per week) zal afne men met bijna 750 man. van 8843 tot 7680; dat er jaarlijks ongeveer honderd man uit de landbouw zal vrijkomen voor de arbeidsmarkt. Zeeland is een provincie - zo onder streept de nota - 'waar de agrarische produktie een belangrijke basis vormt voor de totale werkgelegenheid.' Op de bedrijven werken bijna tienduizend mensen en voor be- en verwerking van de produkten in en buiten Zeeland ko men daar volgens de gegevens nog eens achtduizend man bij, een totaal der halve van 18.000 man, of éénderde deel van de totale werkgelegenheid in Zee land. Niet toegenomen Op basis van de LEI-gegevens uit de afgelopen zeven jaar constateert de landbouwnota, dat de inkomenstoe name op de bedrijven tussen de tien en twintig hectare per jaar gemiddeld niet is toegenomen, dat het op de bedrijven van twintig tot veertig hectare met gemiddeld 4,5 procent is gestegen en dat op de bedrijven boven de veertig hectare sprake is geweest van een stij ging van het inkomen met gemiddeld negen procent per jaar. De nota; 'Globaal kan men constateren dat het inkomen steeds meer te wensen overlaat naarmate de bedrijven kleiner zijn. In afwijking van deze gemiddelde lijn zijn er niettemin bepaalde gespecia liseerde bedrijven, die nog wel vol doende inkomensmogelijkheden heb- Kamer en poli tieke moraal fo Gk D*66 hPGft RU I* makrn men Ui ire Nederlandse kwaal: het vertrek van een lid dat nochtans op zijn kamerzetel blijft zitten. Bij deze paruj ls Nooteboom uit dc kamerfractie gestapt, maar desondanks denkt hy er niet over om als volksvertegenwoordiger te ver trekken. Fractieleider Terlouw heeft deze houding scherp veroordeeld, te- rcchtnaar onze mening Dekamerzltnu weer met een nieuwe illegaal opge scheept. nadat nog niet zo lang geleden de voormalige CHU-er Huysse op on juiste gronden de volksvertegenwoor diging was binnengekomen. Toegege ven hem kwam een zetel toe volgens de regelen van de kieswet, maar dat wil niet zeggen dat het accepteren van deze plaats in overeenstemming was met de ongeschreven regelen van de politieke moraal. Figuren als Huysse en helaas nu ook als Nooteboom doen de parlemen taire democratie geen goed. Bovendien is er in dergelijke gevallen duidelijk sprake van een niet geringe zelfover schatting; dc- Huysses en de Noot- ebooms koesteren blijkbaar de illusie dat ze als eenling reële Invloed kunnen uitoefenen. Jammer dat dergelijke uit glijders voor komen- betrokkenen zfjn kennelijk wel heel erg verzot op een ka merzetel. D„ 'lt gezegd zijnde is er in het geval Nooteboom toch wel reden om In te gaan op de oorzaak van zijn breuk met D'66. Hij heeft ernstige bezwaren tegen de partijdiscipline, een opvatting die mede te maken heeft met zijn inzichten over het funcUoneren van het Neder landse parlement, in het bijzonder van de tweede kamer. De opvattingen van Nooteboom zijn in dit opzicht- voor zo ver we kunnen zien - minder voor knuek vatbaar dan zijn besluit om lid te blijven van de kamer. De directe aanleiding tot zijn stap was welis waar de gang van zaken rond de Zuid- afrikaanse order, maar inmiddels Is wel duidelijk gewor den dat bij dit kamerlid sprake is van een verzameling onlustgevoelens. Nooteboom is tot de conclusie gekomen dat de kamer met meer zinnig functio neert als controleur van de regering. fiantlijn Het gevolg een grote kans op een massaal treffen tussen politie en sympathisan ten van de kliniek, besloot hij daarvan af te zien. Maar, zo maakt Van Agt dui delijk, het was beslist niet de minister raad die heeft beslist dat de actie afge sloten moest worden. Dat de Haarlemse rechtbank uiteinde lijk bepaalde dat van een beslag in het geheel geen sprake was, wijt Van Agt aan een fout van de Haarlemse hoofdof ficier van justitie, mr, Andreae. Deze heeft in de chaotische situatie rond de eerste actie zich laten ontvallen dat het beslag in feite was opgeheven. Aan de ze, volgens Van Agt „begrijpelijke maar ongelukkige fout" heeft de recht bank zich naar zijn mening vastge klampt. Wetgeving Tot slot zegt Van Agt dat het feit dat een nieuwe wetgeving inzake abortus op komst is, geen afbreuk doet aan zijn plicht om ongewenste praktijken in de kliniek een halt toe te roepen. Ook al wordt bijvoorbeeld het gezamenlijke zaken PvdA-WD-ontwerp door het parlement aanvaard - wat volgens Van Agt, zeker gezien de verhoudingen in de eerste kamer, beslist nog niet zeker is - duo zou een kliniek als Bloemenhove toch niet (Slot zie pagina 3 kolom 3) Let is niet de eerste maal dat een dergelijk betoog wordt opgezet: heel wat kamerleden zijn in hun hart de zelfde mening toegedaan en binnens kamers is al heel wat vergaderd en ge studeerd om verbeteringen aan te brengen. Met weinig succes: er is eer der sprake van verslechtering dan van verbetering. De afgelopen weken is dat nog weer eens onderstreept." de kamer is langzamerhand dolgedraaid door al lerlei nota's en stukken van de rege ring. waarvan de meeste in ijltempo moeten worden behandeld. Een klas siek voorbeeld daarvan komt vandaag aan de orde: de behandeling van Wes- terterps voorstel om een pijlerdam in de Oosterschelde te doen bouwen. De brief daarover is vorige week binnen gekomen. de leden van de vaste com missie voor verkeer en waterstaat heb ben in het weekeinde het stuk moeten bestuderen omdat ze maandag hun vragen moesten indienen. Die vragen zijn gisteren beantwoord en moeten nu mede de basis vormen voor het debat van vandaag. Gekkenwerk? Een veel te vriendelijke uitdrukking. Het trieste is dat het hier niet om een op zichzelf staand geval gaat. maar dat deze gang van zaken schering en inslag is gewor- Er i r is alle reden om op de Noo te booms en de Huysses en hoe ze in de toekomst nog meer zullen heten kritiek uit te oe fenen omdat ze op zetels zitten, die ze behoren op te geven. Dat neemt echter niet weg dat in het geval-Nooteboom een aantal opmerkingen zijn gemaakt, die stuk voor stuk een schot in de roos zijn. De manier waarop de kamer de laatste tijd werkt is een aantasting van de politieke moraal: de Oosterschelde als een 'vluggertje' behandelen is tn we zen in- en in-triest. Nooteboom vond dat kennelijk ook het geval bij de Zuld- Afrikaorder. Hetgeen hem overigens geen vrijbrief geeft om hetzelf ook maar op een akkoordje te gooien met het poli tieke normbesef: hij had moeten heen gaan. ben.' Tegen deze achtergrond stelt de nota wél: 'Naast bedrijven met vol doende omvang zullen bedrijven uit de middengroep extra begeleiding nodig hebben. De ondernemers daar hebben meer behoefte aan voorlichting om een redelijk inkomen te verwerven onder niet optimale omstandigheden. 'Het ac cent zal daarbij meer liggen bij verster king en verbetering van de bestaande produktieomvang dan bij de groei daar van.' Aan de andere kant vindt de structuur nota. dat bedrijfsbeëindiging de 'volle aandacht' verdient. Ook, al vormt de omvang van de werkloosheid op dit moment een belemmering voor een vlotte afvloeiing van arbeidskrachten in de landbouw, het blijft zaak niet lo- Slot zie pagina 7 kolom 3) RUSSEN ZOUDEN KUNSTMANEN KUNNEN VERNIETIGEN WASHINGTON DPAl - De Sovjet- Unie beschikt over een systeem om kunstmanen te vernietigen, aldus een bericht in het Amerikaanse tijd schrift 'Aviation Week Zo zouden de Russen een Ameri kaans ruimtevaartuig op korte ter mijn kunnen vernietigen, terwijl dit zich buiten het waarnemingsvermo gen van de volgstations bevindt. Hel Russiche stelsel, dat voor het eerst beproefd zou zijn op 13 april van dit jaar, zou een bedreiging kunnen zijn voor de voorgenomen Amerikaanse ruimtependel De Russische satelliet die voor de vernietiging moet zorgen, kan in an derhalf uur gereed voor lancering -">rden gemaakt, aldus 'Aviation

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1