'Sas van Gent heeft wél uitbreidingsmogelijkheden' Vorsterwil heil van blanke en zwarte bevolking „Plaatsing bij de maatschappijen teleurstellende gang van zaken" EXPOSITIE OVER SURINAME IN KUIPERSPOORTCOMPLEX NORIT $pm& bonsn STRUCTUURSCHETS VAN STAD EN LANDSCHAP' Kunstgebitten Onderdeel vierdaagse manifestatie Geslaagden eindexamens 'De Ruyterschool' twee DINSDAG 22 JUNI 1976 bureau kiest beleidsmodel op basis van bastaande groei SAS VAN GENT - He kcm Sas van Gent heeft wel degelijk verantwoorde uitbreidingsmogelijkheden. Met die bedoeling en met die uitkomst heeft het stedebouwkundig bureau 'Stad en landschap' een structuurschets van Sas van Gent gemaakt. Dat gebeurde ia opdracht van het gemeentebestuur, dat met de schets g.s. wil bewijzen dat Sas van Gent niet mag worden bevro ren, zoals het voorontwerp-streekplan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen wil. Argumenten die het provinciaal be stuur bij de aanwijzing tot 'consolida- tiekern' hanteerde: Sas van Gent heeft eenvoudig geen ruimte meer om uit te breiden en de milieu-overlast in die kern is te groot. Sinds de verschijning van het voorontwerp-streekplan hebben b. en w. van Sas van Gent die argumenten bestreden. Dat gebeurde ook in de structuurschets. Men komt daarin tot de conclusie dat Sas van Gent een cen trale functie heeft in de kanaalzone, zowel naar Zeeuwsch-Vlaanderen als naar België toe. Wel is een rem gezet op de groei van de kem door de stag natie van de Industriële ontwikkeling in Zeeuwsch-Vlaanderen. 'Stad en landschap' stelt verder vast dat de mi lieubelasting op middenlange termijn zal afnemen en dat de kem Sas van Gent de laatste jaren zeer bescheiden is gegroeid. In het plan-St-Albert en het braakliggende terrein ten noorden daarvan zou Sas van Gent nog ruimte hebben voor zo n 1000 woningen. Ver der wordt de kans op woningbouw over de grens (bijvoorbeeld aan de Vrij- straat), 'gezien de wederzijdse oriënta tie Sas van Gent/Assenede/Zelzate' niet uitgesloten geacht. Het bureau komt anderzijds wel tot de ontdekking dat het leegstandpercentage in de ge hele gemeente Sas van Gent opmerke lijk hoog is 15.4 porcent of 180 leeg staande huizen) ..De gemeente zal ernaar moeten streven door onder meer renovatie die leegstand terug te dringen' adviseert men Verder wordt rignaleerd dtat de milieu-verlast de gi jei van Sas van Gent heeft afgeremd en aan de andere kant die van de kern Philippine heeft bevorderd. Volgens 'Stad en landschap' onderkent Sas van Gent zowel de planologische bezwaren (de grensligging) als die van de milieu-overlast. Daarin mag echter niet worden berust: er moet gestreefd worden naar opheffing van de planolo gische belemmeringen; de milieu- overlast zal eerder af- dan toenemen. Conclusie in de structuurschets. „Lr zijn geen redenen om de bestaande •bescheiden) ontwikkeling van de kem Sas van Gent abrupt stop te zetten en bij mogelijke igedeeltelijkei realisering van de voorgestelde bevoikingsont- wikkeling kan de kem Sas van Gent. zij het in beperkte mate. worden be trokken". Het bureau legt het gemeentebestuur twee beleidsmodellen voor: het ene op basis van de bestaande bevolkings groei. het andere op basis van een taakstellende bevolkingsgroei (con form het voorontwerp-streekplan). Men vindt het 'het verstandigst' om te kiezen voor hel eerste model. Dat gaat uit van een bevolkintsgroei in tien jaar van ongeveer 500 inwoners, verdeeld over alle kernen en een ge ringe uitbreiding van de werkgelegen heid. Wat de woningbouw betreft kan de kern Sas van Gent volgens dat mo del de eerste tien jaar nog vooruit met de bestaande bestemmingsplannen. Uitbreidingsmogelijkheden ten noorden van SLAlberl komen dan pas later ter sprake. Het voorzieningenni veau behoeft bij deze ontwikkeling weinig verandering en de milieu- overlast zal geleidelijk afnemen. Het andere model is gebaseerd op een bevolkingsgroei van 1100 inwoners in tien jaar. Er wordt daarin rekening ge houden met uitbreiding van de werk- DIRECTEUR BROUWER HOGERE ZEEVAARTSCHOOL VLISSINGEN TIJDENS DIPLOMA-UITREIKING it k -ivTrvTi-k a nTïixT mpii" 7pi hii ook fiii er on dat saamhi kandidaten worden bijna niet meer opgewonden V1ISSINGEN - Direcleur G. K. Brou- wer van de Hogere Zeevaartschool te Vlissingen heeft zaterdagmorgen de plaatsing van een aantal geslaagde eindexamenkandidaten bij verschil lende maatschappijen 'een teleurstel lende gang van zaken' genoemd, heer Brouwer maakte daarvan gewag tij dens de diploma-uitreiking in de spor thal van het internaat. .We hebben een moeilijk jaar achter de ug wat de plaatsing betreft", zei hij. ioals bekend, is er tot nu toe altijd een flink aantal maatschappijen ge weest, dat leerlingen aan de Zeevaart school in dienst neemt met de bedoe ling om hen na afloop van dc studie bij de maatschappij te plaatsen. Handicap is - zo is volgens de heer Brouwer ge bleken - dat voor sommige maat schappijen het aanbod van 'kersver se' afgestudeerden te groot is geweest. Daarnaast is bijvoorbeeld Gulf met de opname van afgestudeerde leerlingen in Nederland gestopt. Ook Shell behoort met nog enkele andere maatschap pijen bij dat rijtje. „Gelukkig", zo kon directeur Brouwer er aan toevoegen, „zijn de jongens kunnen worden on dergebracht bij andere maatschap- Pijen." Van die andere maatschappijen noemde hij onder andere Holland- Amerika-Lijn, Van Ommeren en de KNSM. „Alles is correct verlopen, hoewel voor ons tleurstellend. Over igens is dit maar een tijdelijke zaak en lang. niet zo erg als wordt aangeno men", zei hij. In zijn felicitatiewoorden tot leerlin gen, ouders, docenten en medewerkers prees de heer Brouwer het goede per soonlijke contact onderling In zijn te rugblik op de afgelopen examens zei de heer Brouwer dat deze een 'bijzonder zwaar gecontroleerd gebeuren zijn ge weest." De resultaten zijn gunstig te noemen: van de 63 BS-kandidaten zakten er 2 en kregen er tien een herexamen; van de 109 BM-kandidaten zakten er vier en kregen 11 een herexamen. Als taak van de school ziet de heer Brouwer - onder andere - een blijvend contact onderhouden met het bedrijfsleven en de leerlingen kennis bijbrengen en be geleiden 'hoe ouderwets dat misschien ook mag klinken'. „Het is veel reëler om de jeugd er op te wijzen dat alle werk zinvol kan zijn. Vernieuwing moeten we ins ons zelf zoeken en niet in een systeem." Nadat hij nog een paar anecdotes uit het da gelijks leven van de internaatbewoners naar voren had gebracht, dat sprak de heer Brouwer nogmaals zijn felicitaties uit aan het adres van de geslaagden. „Een was er van verzekerd straks is het geen spel meer. Jullie bent tot nu toe in een beschermde omgeving ge weest, maar daar ga je tot nu toe in een beschermde omgeving geweest, maar dar ga je nu uit. De maatschappij is erg'serieus", zei hij. Na die 'openbare les' van de heer Brouwer was het woord aan ir. J. Bout, voorzitter van de vereniging 'De Ruy- terschool'. Hij vroeg om extra ap plaus voor de rede van de heer Brouwer en kreeg dat spontaan van de talloze aanwezigen. Hoewel de heer Bout het er mee eens is dat hoge cijferlijsten de kwaliteit van de school aangeven, wees ook hij er op dat saamhorigheid van elkaar steunen en helpen in het dage lijks leven veel belangrijker is. Toch wilde ir. Bout niet voorbijgaan aan twee bijzondere lijsten van een hoog gehalte, waarin het wemelde van de achten en negens. De twee beste ge-' lsaagden - Jan de Boer uit Ysbrechtem (BS-opleiding) en Siegfried de Jong <BM-opleidng) - werden door hem 'ge- louwerd'. Verdere felicitatiewoorden kwamen er van B. W. Blydenstein, voorzitter raad bestuur van leerlingen en de heer L. van Heulen, die de leiding van het in ternaat heeft. gelegenheid door industrievestigingen op de Axelse vlakte. In de kern Sas van Gent zou men dan voor de wo ningbouw al eerder moeten uitwijken naar het terrein ten noorden van het plan St-Albert. Het zal nodig zijn hel voorzieningenniveau te versterken en het wordt waarschijnlijk moeilijiker de milieu-overlast binnen de perken te houden. ..Mocht in de komende Jaren blijken dal dit toch realiseerbaar ien dan nog steeds wenselijk) is. dan kan de gemeente alsnog naar beleid bijstu ren en kiezen voor het tweede model", schrijft 'Stad en landschap'. Aanbesteding Rapenburg-tol MloDELBURG - Namens gedepu teerde staten van Zeeland is maan dagmorgen op het kantoor van de pro vinciale waterstaat in Middelburg dc verbetering van het kruispunt Rapenburg-Tol in de wegen Driewegen Terhole en K loosterzande - Stoppeldijk openbaar aanbesteed. De elf inschrijvingen, respectievelijk met en zonder verrekening van de risi coregeling, kwamen van: aannemings bedrijf B. M van Noordenne BV te Coc- kenge 380.000 - 390 000: koninklijke wegenbouw Stevin BV te Goes 378.000 - -388.400. M. P. Lucasse te Klosster- zande 375.000 - 385.000; Zeeuwse Asfalt- en Aannemingsmaatschappij BV te Temeuzen ƒ373.000 - ƒ383 000: firma K T de Oude te Biervliet 365.000- 375.000; aannemingsbedrijf Zeeland BV te Middelburg 363.000 - 369 900; De Ruijsscher BV te Biervliet 362.800 - 370.000; aannemingsbedrijf J. D. Janse te Middelburg ƒ300.000 - 370.000; Gebrs. v. d. Driest BV te Drie wegen 355.000 - 365.000; August van Dijk Petiet wegenbouwmaatschappij BV te Bergen op Zoom ƒ351.000 - 361.500: en aannemingsbedrijf M. P. Hol BV te Hulst 349.600 - 360.000. ADVERTENTIE Dentofix lioudt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer los. wanneer U 's morgens een weinig Dentolix op de plaat stroo't. U heelt dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbe hagen. want Oentolix doet zijn plicht'. Dit 'erne poeder werkt als een beschermend en tussen tandvlees en prothese Bij apo- en en drogisterijen. Foto: Beeld van de expositie over Surt name in het Kuiperspoortcomplex te Middelburg. Tot vrijdag in Kuipers poort MIDDELBURG - In het Kuiperspoort- complex in Middelburg is maandag middag een tentoonstelling over Suri name geopend- Deexpositie, die zonder officieel vertoon van start ging, wordt gehouden als onderdeel van de Suriname-manifestatie van de Wel- zijnsraad in Middelburg. De vierdaagse manifestatie, die duurt tot en met donderdag is opgezet om in de Zeeuwse samenleving meer begrip te kweken voor de Surinaamse inwoners en de Surinaamse levenshouding. Men vindt dat het hieraan nog vaak ont breekt. De bescheiden expositie in het Kuipers- poortcomplex valt uiteen in twee on derdelen. Enerzijds omvat deze een in formatief gedeelte, waarin met tekst en foto's uitleg wordt gegeven over de ge mengde bevolking van het iand, het on derwijs. de inkomstenbronnen en de ontwikkeling. Anderzijds hangen er schilderijen, grafieken en foto's van he dendaagse Surinaamse kunstenaars. De tentoonstelling, die door de welzijns- raad is opgezet li samenwerking met Sticusa is open tot en met donderdag. Verder omvat de manifestatie vanmid dag (dinsdagi van 2 tot 5 uur in het Kui- perspoorttheater een doorlopende film voorstelling. Daarin wordt een film over de Surinaamse schrijver en strijder voor sociale rechtvaardigheid Anton de Kan alsmede een film over de ontwikke lingsprojecten in Suriname getoond. In het Kuiperspoorttheater (vanaf half acht) wordt verder 's-avonds de film 'Koloniaal treurspel' gedraaid. Deze film geeft in het eerste deel een histo risch overzicht van het land en In het tweede deel de aanpassingsproblemen van een jonge Surinaamse vrouw die na een langdurig verblijf in Nederland naar haar vaderland terugkeert. Morgen (woensdag) wordt in het Kui perspoorttheater een schrijversavond gehouden Judith de Kom (dochter van Anton de Kom) brengt dan werk van Surinaamse schrijvers, terwij] ook de muziek een belangrijk onderdeel vormt. De avond begint om acht uur. De manifestatie wordt donderdag afge sloten met een totaalprogramma in het openluchttheater Toorenvliedt. Daar treden op de volksdansgroep Faja Lobi en het vormingstoneel Bakoeba. en het cabaret Loson op. Dit programma be gint om twee uur 's-middags met een défilé van alle medewerkers en duurt dan tot 's-avonds laat. VLISSINGEN - Aan de De Ruyter school te Vlissingen slaagden de vol gende eindexamenkandidaten: Geslaagde eindexamenkandidaten BS 1976. J Boer Vlissingen: J. Boer Vlissingen; F B. E. Brinkhuis Koudekeike. H. G. Gerretsen Valkenswaard, P A. Grandia Nijkerk; C. B. de Haas Vlissingen; M Lammers Ede. E. J. M. Noordermeer Heenvliet; M. J. M. Raats Breda: G S. Rijken Heerlen; S. H. Valken burg Ede; C. C. M. Vriens Harderwijk; F. M. Wout Den Haag; R. Authier; J. de Boer Ys brechtem; P. P, J. Bomlnaar; Geleen; E P. Bussemaker Haarlem; W E. E. M. Danoewl- nata Wenen; E. M. van Dijk Oud Beijerland; L. v. d. Ende Den Haag; M. J. van Epen Hil versum; J. a. a. J. Fransen Hoek van Hol land; J. a. van Gaaien Leiden; B. J. Goed heer De Bilt: P J. Gommers Hilvarenbeek; IP de Haas Vlaardingen; C. a Hage Kou- dekerke: J. Hazenoot Noordwijk; M. a. M. de Hoog Sleeuwijk; L. Huiszoon Vlissingen. A L- Jansen Apeldoorn. J A. Jonker Hengelo; L- J Kamphuis Rietmolen: G. J. Karelse Borssele; H. A. C. Krutwagen Breda. R F. Kuikhoven Soest: P E. W Nix Eind hoven; W. P. G. Nové Poortugaal; R Petter- son Mook; P. J. M. Pieters Maastricht; R Pronk Den Haag; J. C. M. Smulders Goirle; J Stienstra Vlaardingen. L P. van Straten Son; F. Sytema Eerbeek; A. C. M. van Trommelen; Kaatsheuvel; P. J. Veenman Ankeveen; J. Venema Bakel; W. Veneman Doetinchem; P. W. P. Vink Venlo: P. J. M. vonk Oud Gastel: N Wittebol Sprang- Kapelle. Geslaagde eindexamenkandidaten BM: A. LM. Adam Uden; H A van Altena Doom, M C Baarends Goes; J. van Belzen Vlissin- Sen, c J. M. Berkhout Lisse; B. Boneschns- her Axel; E. A. G. Borm NW. Namen J A Buursma Axel; A van Chastelet Dordrecht. J- D. Chrispljn Tilburg; A. J. de Geus Melis- sant; W. L H Goudt Vlissingen: G H Sen- stlus v. d. Meulen Nijmegen. JI- v. d. Velde Bruinisse; J. H. C. M. Deijnen Vlissingen, P. L, Glerum Zierikzee; F. A M. Hennekam Hoogerheide; M. van Kempen kapel Avezaath; E. R. Knol Alphen aan de Rijn; A. G M. de Kok Goes; P J. W. v. d. Linde Riethoven; M. J. A. Melis Wassenaar; W. Mostert Berkel en Rodenrijs; L. F. Ni- cholls Den Haag; G. J. Siemon.s Dalfsen: H. C. Hoekman Santpoort: R. van Noort Vlis singen; J J. van Ree Oude-Tonge; R G. Ru ben Velp. A Rijnten Rheden, H J. M. Schouten Andel; F. J. van de Spreng; Ede; F. C. Teeuwisse Voorburg, M. Theune Vlis singen: A. A. Vervoom Sliedrecht. D. A. Vinkoert Wageningen: W P de Weger Beu- ningen; W. van Wijk Valkenswaard, W van Andel Sleeuwijk; A. van Beek Zeven; L. A. van Beelen Katwijk aan Zee: J. A J Bel- jaars Breda, G. A. J. C. van Kerkom Vlij men; P. J, Bemaards Bergen op Zoom; B. W. Blijdenstein Baarn: E. Boeve Ede; H. van den Boogaard Haarlem. R. F. Bosman Vlijmen; M. J. L. M. Brouwers Oisterwijk; P. J Burgers Brunssum; A H M Comelis Zevenbergen: W J. M van de Elzen Loon op Zand, E F. Ferdinandus Kerkrade; J. A C. Gërretse Leiderdorp'. B. P. M. Ghuijs Temeuzen; L. L. M. Gootjes Valkenswaard; A_ de Groot; Hardinxveld-Giessendam; C. G. Haasnoot Katwijk aan zee; A. C van der Ham Berkei-Enschot: G J Hofkamp Haaksbergen. S. B. W. J. de Jong Temeuzen: L. Jonker Zierikzee; P. J de Kam Middel burg; A P A. Knieriem Putte, J. Koopman Winterswijk, A. J de Koster; Hoofdplaat; H. P. M. Loohuis Haaksbergen; A de Man IJ- muiden; A J. G. Meulmeester Veere; P. Mink Tokyo; G. A. J. M. de Moei Valkens- burg; F W van de Molen Zutphen; A. E, Nieuwesteeg Someren; R. F. Peek 4933 Blomberg W.DLD.; P. M. II M. Peters Val kenswaard; G F. M. van der Heijden Hel mond; R A J van Raay Helmond; R H J Reuser 's-Gravenhage; F. C Rljckaert Hel- levoetsluis; G. J. van Schayk Kesteren. J. H. M. Schermer Roosendaal: J. Schillemans Vlissingen, R R. de Schipper Dongen. K. L J. van Steenbergen Goes. R Stroo Vlissingen; A. G. J Suyskens 's- Hertogenbosch; A Tnago Vlissingen; R. A. Thomsin Eindhoven; A. J. Tulen DeKaag. A. J. P. Verlegh Utrecht; A. A. W. Voogdt Cad- zand; M.. M. J Wijts Huisberg; A. H. van der Zalm Haarlem: J. J. Zondervan Soest. ADVERTENTIE tbei ook in de vakantie! ZEEUWS BESTUURSLID: „GEEN KERKGELD VOOR GEWELD" 'zwarte afrikanen worden opgestookt' 's-GRAVENPOLDER - De stichting 'Geen Kerkgeld Voor Geweld' heeft een vertegenwoordiger in Zeeland gekregen in de persoon van de heer L. Janse te 's-Gravenpolder. Deze gepensioneerde onderwijzer wil het Zeeuwse volk gaan voorlichten over wat hij noemt de 'ware toe standen in Zuid-Afrika' en de be doelingen van de stichting, die in 1974 in het leven werd geroepen als 'tegenwicht' voor de Wereldraad van Kerken. De wereldraad geeft - naar het oordeel van de stichting - gelden, bijeengebracht door kerk leden uit aan bevrijdingsbewe gingen, voornamelijk in Afrika, die met die gelden gewapende opstand plegen tegen 'het gevestigde gezag', zoals de heer Janse uitlegt. Twee weken geleden is de heer Janse benoemd tot bestuurslid van de stichting, met als werkgebied de provincie Zeeland. De heer Janse - behorende tot de Gereformeerde Gemeente, leeftijd 62 jaar - onder schrijft met hart en ziel de doelstel lingen van de stichting; Er mag geen geld afkomstig van belijdende christenen worden besteed aan op standige bewegingen waar ook ter wereld, die zich bij hun acties tegen koloniale onderdrukking van ge weld willen bedienen. Voor de heer Janse zijn dat dan met name de bevrijdingsbewegingen in zuidelijk, en nog precieser in Zuid- Hellen Afrika. „Wij zijn geen voorstander van kolonialisme", zegt de heer Janse. „Geleidelijk ac zullen we daarvan af moeten, maar niet door geweld, niet door opstand tegen het wettelijk gezag". Volgens hem en zijn medestanders steekt 'het com munisme' achter die bewegingen hitst, opgestookt. Bestuurslid Janse is zelf niet in Zuid-Afrika geweest, maar oriënteert zich op de gege vens. die hij krijgt van de landelijk voorzitter van de stichting, de heer W. Bijvoet, gepensioneerd rij schoolhouder te Amsterdam. „Als fervent tegenstander van de aparte heid bezocht deze zijn twee zoons in Zuid-Afrika. om als vóórstander van Zuid-Afrika terug te keren", aldus de heer Janse. Voorlichting De heer Janse vindt dat het Neder landse volk verkeerd wordt voor gelicht over de gebeurtenissen in,. Zuidafrikaanse republiek: „Men hoort zelden iets over de goede voorzieningen, die voor de zwarten zijn getroffen. Vorster is een man, die het heil van blank en zwart op het oog heeft. Die slechte voorlichting komt vol gens de heer Janse van het 'linkse' dagblad Trouw, verder van de om roepen VPRO. NCRV en VARA. „De KRO stelt zich heel wat gema tigder op", constateert hij. Figuren als dr Albert van den Heu vel, de secretaris-generaal van de hervormde kerk. prof. Verkuyl en ds. Van der Veen van de Neder landse zendingsraad noemt hij 'een gevaar' voor de goede voorlich ting En ds. Beijers orde van het 'Cristelijk Instituut vir Suid-Afrika' is volgens de stichting een 'onbe kend figuur, die het ook bij vele zwarten heeft verkorven omdat hij tegen de dienstplicht is. litieke situatie verkeert, waar het niet ineens vanaf kan. De blanken daar kunnen dit niet zo maar los la ten, overgeven. Het moet een kwes tie van een geleidelijke ontwikke ling zijn". En ae heer Janse en de stichting willen met geen centen ertoe bijdragen, dat die ontwik keling met geweld wordt verhaast, zeker niet met de cen ten van kerkmensen bedoeld voor ontwikkelingshulp. „ik geloof dat wij de gedachten van de zwijgende meerderheid in Neder land. en zeker in Zeeland, wel aan voelen". aldus het Zeeuwse stich tingsbestuurlid. „Men begrijpt hier wel wat Vorster wil: het welzijn van blank en zwart". De heer Janse be klaagt er zich over dat de Neder landse nieuwsmedia 'weinig belang stelling tonen voor bijv. films van een Afrika-kenn'er als onze voorzitter de heer Bijvoet" Hij wijt dit aan 'linkse, marxistische invloe den' in ons land. „Ook tegen die in vloeden wil de stichting de strijd aanbinden. De verkeerde voorlich ting wordt ook gegeven door marx istische predikanten op hervormde en gereformeerde kansels." Be stuurslid Janse is er wel blij mee. dat naar zijn mening de gerefor meerde synode besloten heeft de bevrijdingsbewegingen niet meer met geld te steunen, al geeft hij toe dat in gereformeerde kringen het Zuidafrikaanse apartheids-beginsel lang niet overal sympathie heeft. Aandacht In Zeeland denkt de heer Janse aandacht te kunnen winnen voor de standpunten van zijn stichting door het beleggen van vergaderin gen. 'Protestvergaderingen, waar ook de tegenstanders van Zuid-Afrika vrije lijk aan het woord mogen komen". Verder wil hij kerken en kerkbladen aanschrijven om zijn stichting met- terdaad te steunen. „We willen aan de hand van de vaak verzwegen fei ten aantonen dat er in Zuid-Afrika iets goeds bereikt is voor de zwarte bevolking, we willen laten zien. wat men daar onder leiding van Vorster verder doet ten bate van die bevol king". aldus de heer Janse Bij zijn stichting blijven volgens hem de gif ten binnenstromen." soms ƒ1.000.- per dag voor advertenties met de goede voorlichting." Rusland „Ik ben tegen elke bevrijdingsbe weging in Zuid-Afrika, omdat Rus land. China en Cuba aan het werk zijn." Hij zegt ook wel fouten te constateren bij het optreden van de Verenigde Staten in koloniale aangelegenheden, „maar Amerika is heilig vergeleken bij de commu nistische landen." De zwarte bevolking in Zuid-Afrika. is wel redelijk tevereden met de so ciale voorzieningen, die zij onder het huidige regiem van minister president Vorster geniet, vindt de heer Janse. „Ze wordt echter opge- Bestuursïid Janse van de stichting 'Geen kerkgeld voor geweld' heeft kennis genomen van de jongste geweldadige gebeurtenissen in Zuid-Afrika: „Wij betreuren uiter aard allereerst de slachtoffers. Dat doen wie altijd. Maar rellen zijn geen uitzondering voor een land als Zuid-Afrika. Die komen in ieder land voor. Ook soms bij ons in Am sterdam." De heer Janse wil wel toegeven, dal het veroorzaken van rellen ook geen specialities van negers is; „Wij blanken mogen wat dit betreft niet hoovaardig zijn." Maar de ontwikkeling van de zwarte in Afrika, met name in Zuid-Afrika. is volgens hem een proces van lange duur. „Ze hebben een ander tempe rament". De heer Janse vindt dat Nederland meer solidair zou moeten zijn met het blanke volk van Zuid- Afrika; „als de mensen maar zouden begrijpen dat Zuid-Afrika in een po- Sjoerd Tamminga opent reeks beiaardconcerten GOES - De stichting Goesc Beiaard heeft voor de komende weken een serie beiaardconcerten op touw gezet. Deze reeks begint morgen, woensdag, met een concert op het carillon van dc Grote Kerk door de Goese amateur beiaardier Sjoerd Tamminga. Op 30 juni speelt mevrouw Meylink uit Rotterdam, op 7 juli Arte Abbenes uit Asten, op 14 juli Gaston van den Bergh uit Antwerpen, op 21 juli mr. Romke de Waard uit Badhoevedorp. op 28 juli Jo (Haaren uit Antwerpen, op 4 augustus pastoor Feven uit Imde en op 11 augus tus Jos d'Hollander uit SL Niklaas. De concerten beginnen iedere woensdag om half acht. Woensdag speelt Sjoerd Tamminga: preludium no. 5 van M van de Gheyn. intermezzo van J. van Hoot een aantal volksliedjes. Passacagiia van J. Le- rinckx, vier ritmische studies van W. Franken, pastorale van W. L. Har- thoom. enkele populaire melodieën en de tweede suite van H Badings. Begin van brand in woning RILLAND-BATH - Maandagmiddag rond half zes ontstond een begin van brand in de woning van de familie W. aan de Bathseweg in Killand-Bath. De brandweer wasbinnen vijf minuten ter plaatse en kon het vuur beperkt van omvang houden. Op het moment, dat de brand uitbrak was er niemand ln het huis aanwezig. Volgens de brandweer was de oorzaak van de brand vermoedelijk kortsluiting in de meterkast of een brandende siga ret. die door de brievenbus naar binnen was gegooid. ADVERTENTIEl \Z 5006MM 98i 69,i DINSDAG EN WOENSDAG BU ALBERT HEUN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7