Spanningen in Johannesburg nemen af 'Haven van Vlissingen'maakte in 1975 winstvan ruim één miljoen Project werklozen in Goes van start 'Kinderzorg': goede ervaringen met experiment pensiontehuizen Omstreden kunstveiling uitgesteld Problemen rond tweede 'vlucht' hartpatiënten Ringrijders reden in Aagtekerke Kampioenschap in ereklas voor le team Biggekerke Braderie in Middelburg groot succes MAANDAG 21 JUNI 1376 (Slot van pap. 1) nl het menselijk mogelijke te doen om de betrekkingen onder elkaar te verbe teren. „De zwarten", zo zei hij, „moeten ons een faire kans geven om de toestan den zonder geweld te veranderen...". Kruger zei zaterdagavond dat gebleken ls dat 22 negers tijdens de onlusten in Soweto gedood zijn door kogels van een kaliber dat niet door de politie wordt gebruikt Kruger zei verder dat ondergrondse 'agitators- in Zuid-Afrika en .zoge naamde Black Power-bewegingen' ver binding hebben met communistische bewegingen in Londen en elders in het buitenland. De pastorale raad in het bisdom Den Bosch vraagt in een zaterdagmorgen aangenomen motie aan de Nederlandse bisschoppen zich uit te spreken over de situatie in Zuid-Afrika. In de motie spreekt de pastorale raad voorts haar verontrusting uit over de rassenonlus- ten die daar plaatsvinden. Ford, Reagan en Carter kregen stem kiesmannen WASHINGTON (UPD - President Ford heeft er zaterdag weer zoveel kies- manstemmen in verschillende staten bijgekregen, dat hij binnen 80 stem men van de republikeinse presidents voordracht is gekomen. Uit Iowa, de staat Washington, Dela ware, Colorado en Texas verwierf Fords tegenstander Ronald Reagan 55 stemmen en de president 39. Vier leg den zich nog niet vast. Fords totaal is nu gekomen op 1.052 - 78 minder dan de 1.130 nodig voor de nominatie - en dat van Reagan op 950. Er zijn 96 niet-gebonden kiesmannen en 161 die nog aangewezen moeten worden. Bij de democraten maakte Jimmy Carter zijn greep op de nominatie vaster door er twintig kiesmanstemmen bij te krij gen in Texas en 6 in Arkansas. Hij heeft er nu 1.565, 60 meer dan hij er nodig heeft. Geld terug voor De onderdrukte negerbevolkmg heeft het recht zich met alle middelen vrij te vechten van de barbaarse onderdruk king door de blanke heersers. Dit recht heeft de bond van anti-fascistische oud-verzetstrijders Nederland erkend in een open brief aan de ambassadeur van Zuid-Afrika in ons land. 'luchtreizigers naar de VS i van unze verKeersredacteur) SCHIPHOL - Luchtreizigers die peit KLM of een andere I AT A-maatschappij sinds 1 mei in de economy-klasse naar de VS zijn gevlogen, kunnen 7,4 procent van hun betaalde reissom terughalen. De lijnmaatschappijen hebben zich hiertoe verplicht omdat de Ameri kaanse luchtvaartdienst, de CAB, op het laatste moment heeft geweigerd ak koord te gaan met zo'n verhoging, die intussen al wel in rekening werd ge bracht. Aldus bericht de Wolkenridder, het personeelsblad van de KLM. Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen hebben voorts de eis gesteld dat met ingang van 1 augustus alle passa giers tussen Europa en de VS 63 kilo ingeschreven bagage vrij mogen mee nemen, met dien verstande dat hier voor slechts twee koffers worden gebruikt. Op het ogenblik is de vrije grens 20 kg voor de economy-passagiers en 30 kg voor eersteklasreizigers. De Europesf lijnmaatschappijen staan hier niet on welwillend tegenover. Openbaar vervoer: afhankelijkheid van auto neemt toe UTRECHT (ANP) - De afhankelijkheid van de auto neemt nog steeds toe. Nieuwe woongebieden, kantoren, re creatieterreinen en grootwinkelbed rijven zijn meestal alleen redelijk per auto te bereiken. De nietrautomobilist is er de laatste ja ren sterk op achteruit gegaan. Aldus de NS en de ESO (samenwerkingsor gaan streekbusvervoer) in een com mentaar op de verstedelijkingsnota van minister Gruijters. Oriëntatie van nieuwe woongebieden en arbeidsplaat sen op het openbaar vervoer is een goede zaak, zo stellen NS en ESO. Maar als bus en trein hun functie gro tendeels alleen in het woon werkverkeer krijgen, wordt de verhou ding tussen.kosten en opbrengsten on gunstig beinvloed omdat de aantallen reizigers in spits- en dalperiode dan sterk verschillen. Voorts vindt men dat er zuiniger met de ruimte kan worden omgesprongen door niet (zoals de mi nister doet) uit te gaan van 40 wonin gen per ha maar van 55 stuks. Dan zijn er minder nieuwe bouwlokaties nodig en kunnen er meer inwoners profiteren van korte loopafstanden tot haltes. Overigens kan de invloedssfeer van het openbaar vervoer ook worden vergroot via rechtstreekse loop- en fietsroutes naar haltes en stations, aldus NS en ESO HOOP VOOR STURKA ZUTPHEN (ANP) - Hoewel een aan vraag van Surseance van betaling werd overwogen is op het laatste moment toch nog wat speelruimte ontstaan voor de directie van het con- fectiebdrijf Sturka te Zutphen. Volgens districtsbestuurder W. Rein- ders van de Industriebond CNV daagt er nog een lichtpuntje voor het bedrijf en de 150 werknemers, omdat de bank nog een week garanties wil geven voor salarissen en vakantie-uitkeringen. Zodoende is er iets meer tijd voor ver der overleg met de bank en een ge sprek met de stichting Wercon over het lot van de werknemers, voor het geval het bedrijf niet meer te redden is. aldus de vakbondsman. Een noodsituatie ontstond deze week bij Sturka toen het ministerie van economische zaken niet bereid bleek financiële steun ten be drage van 2,5 miljoen gulden te verle- Wijziging examens kleuterleidsters DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft besloten dat de vakken gezondheids leer en kinderverzorging buiten het schriftelijk examen voor kleuterleid sters worden gebracht. Hiertoe is besloten, omdat er landelijk grote verschillen bestaan in de keuze van de stof en de behandeling daarvan. Nog voor 15 september zal worden vastgesteld wanneer de schriftelijke examens voor kleuterleidsters en voor onderwijzers zullen worden afgenomen. AMSTERDAM (ANP) - De veiling van 485 kunstvoorwerpen uit de collectie van dc kunstverzamelaar P. N. Menten uit Blaricum, die vandaag bij Sotheby-Mak van Waay in Amsterdam onmder de hamer zouden komen, gaat niet door. Nadat afgelopen twee weken in ver schillende publiciteitsmedia twijfels rond de herkomst van de kunstvoor werpen en het oorlogsverleden van de heer Menten zijn geuit, en leden van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars BBK zondag tijdens de kijkdag demonstreerden, heeft de kunstverzamelaar opdracht gegeven de veiling tot nader order uit te stellen. DEN HAAG (ANP) - De werkgroep hartchirurgie buitenland van de Ge zondheidsraad heeft in een brief aan hartchirurg dr. P. J. van der Schaar laten weten geen verantwoording te kunnen nemen voor de tweede groep Nederlandse hartpatiënten, die begin juli volgens plan van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging naar Hous ton moet vertrekken. Ook kan de werkgroep de ziekenfond sen en de ziektekostenverzekeraars geen bericht van goedkeuring voor deze patiënten zenden. De brief onder tekend door de voorzitter van de werk groep, prof. dr. F. L. Meyler, heeft ge leid tot verbazing bij dr. Van der Schaar en tot eventueel spoedoverleg vanavond, tussen de werkgroep en de hartpatiëntenvereniging, kort voor het vertrek (morgen) van de eerste groep van zeven patiënten. Volgens prof. Meyler heeft de werk groep tot taak er voor te zorgen dat de reis naar en de operatie in een buiten lands centrum op medisch en bestuur lijk verantwoorde wijze ten uitvoer wordt gebracht. Daarvoor is het vol gens hem noodzakelijk dat de medis che gegevens van de betreffende pa tiënten eerst met de werkgroep worden besproken. Dr. Van der Schaar, die de patiënten op hun reis naar Houston medisch zal begeleiden, wil de hem reeds beschikbaar gestelde gegevens van de tweede groep vast meenemen op de eerste vlucht om de zaak zo effi ciënt mogelijk te kunnen laten verlo- pea Prof. Meyler brengt hier als be zwaar tegen in, dat die tweede groep nog niet met de werkgroep is doorge nomen. Hij toonde zich desgevraagd ongerust over de haast die de heer Fie- vet voorzitter van de hartpatiënten vereniging en dr. Van der Schaar aan de dag leggen. NU 75.000 AANVRAGEN VOOR AAW UTRECHT (ANP) - Bij de verschil lende bedrijfsverenigingen zijn tot en met mei 73.547 aanvragen binnenge komen voor een uitkering in het kader van de nieuwe Algemene Arbeidson geschiktheidswet die op 1 oktober aanstaande van kracht wordt. De nieuwe wet geeft zelfstandigen en vroeg-gehandicapten (mensen die ten gevolge van een handicap nooit heb ben kunnen werken) recht op een uit- kering. Werknemers zijn nu al tegen arbeidsongeschiktheid verzekerd via de wao. Vanaf het moment dat de volksverze kering tegen arbeidsongeschiktheid op stapel is gezet, zijn er zeer uiteenlo pende voorspellingen gedaan over het aantal uitkeringsgerechtigden en de kosten. Dit jaar is, onder meer van de zijde van de vakbeweging, met het oog op de noodzakelijke beperking van de groei van de collectieve lasten, gesug gereerd. invoering van de AAW uit te stellen. Bij het bekendmaken van de bezuimngsplannen (de zogenaamde 1 procenhoperatie) heeft het kabinet evenwel meegedeeld dat de invoer ingsdatum op 1 oktober 1976 wordt gehandhaafd. Het bestuur van het algemeen arbeid songeschiktheidsfonds heeft half april het aantal mensen dat op 1 oktober aanspraak op een uitkering zal kunnen maken gescht op 130.000 (van wie ruim de helft vroeg-gehandicapten). Slot van pap. I) Een ander moelijke punt voor de werkgroep is het benaderen van de werklozen, teneinde ze attent te maken op de aanwezigheid van het ontmoe tingscentrum. ,,Ook landelijk is dat een moeilijke zaak", zeggen Ton Bo- ninck en Kees Schipper „Behalve pu bliciteit. proberen we rechtstreeks con tact le zoeken. En ook zullen we het moeten hebben van de mond-tot- mond-reclameDe verwachting is dat hoofdzakelijk jeugdige werklozen het ontmoetingscentrum zullen bezoeken. Daarvan zijn er in de gemeente Goes momenteel ongeveer 100. Dat aantal zal nog toenemen met de komende schoolverlaters, die geen werk kunnen vinden. In beginsel is het centrum trouwens bedoeld voor alle werklozen. „In de praktijk zal het wel logisch zijn dat vooral de jongeren een ontmoe tingscentrum zien zitten. We hopen wel dat ook de oudere werklozen erbij wil len komen", aldus de werkgroepleden Bonink en Schipper. Geen café Persoonlijk kampioenschap voor M. Moens AAGTEKERKE - Biggekerke I heeft zaterdag de ringrijwedstrijden op het speelterrein aan de Burgemeester Geuzestraat te Aagtekerke in de ere klas van de Zeeuwse Ringrijders Ver eniging (ZRV) gewonnen. Twaalf drie tallen bekampten elkaar om de hoog ste plaatsen in de ereklas. Het persoonlijk kampioenschap werd behaald door M. Moens uit Aagteker ke. Hij stak 28 ringen in de 30 beurten die iedere rijder kreeg L. de Visser uit Ritthem werd met 1 ring minder een goede tweede. Ondanks de regen was de belangstelling voor deze ringrijderij in de hoogste klas van de ZRV bijzon der goed. Het winnende drietal van Biggekerke I. bestaande uit de heren M. Koets. P. van Maldegem en A Brasser jr kreeg voor hun prestatie aan het eind van de Afsluitboom van jachthaven te Bruinisse vernield BRUINISSE - In de nacht van zater dag op zondag is de afsluitboom met mechanisme van de jachthaven Aqua Delta te Bruinisse vernield. De schade bedraagt ongeveer 20.000,-. De vernielingen werden 's morgens vroeg geconstateerd. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. wedstrijden behalve de beker van de gemeente Westkapelle, ook een leg penning van Prins Bemhard. de be schermheer van de ZRV. Ook voor de andere teams waren be kers beschikbaar die werden uitgereikt door burgemeester C. G. Boender van Mariekerke. ZRV-voorzitter S. J. Lous sprak tot besluit van deze vlot verlo pen wedstrijd een dankwoord tot de organisatoren en de rijders. De volledige uitslag is: 1 Biggekerke I 80 ringen; 2 Ritthem I 70: 3 Koude- kerke 170; 4 Gapinge 170; 5 Domburg I 69; 6 Aagtekerke I 67; 7 Aagtekerke II 67; 8 Gapinge H 63; 9 Koudekerke n 62; 10 Souburg 162; 11 Middelburg 153; 12 Koudekerke IH 44. De laatste twee drietallen degraderen naar de eerste klas van de ZRV. Donderdag gaat een delegatie van de ZRV naar Den Haag waar men met 14 koudbloeden en evenzovele rijders een demonstratie geeft tijdens de 'Haagse Paardendagen' die donderdag en vrij dag aan de Lange Voorhout worden gehouden. De Zeeuwse vertegenwoor digers demonstreren dan in kleder dracht. Jeugddienst OOSTKAPELLE - Donderdagavond 27 juni wordt in de Nederlands Her vormde kerk een jeugddienst gehou den. Dee dienst die aanvangt om 19.00 uur wordt geleid door ds. M. J. de Jong uit Koudekerke. Medewerking verleent het jongerenkoor uit Domburg. NAPM MAAKT 12 PILE JACKET ZEEVAST VLISSINGEN - In de nacht van zater dag op zondag heeft men bij de Nederlands-Amerikaanse Pijpleiding Maatschappij in het Sloegcbicdeen twaalf pile-jacket op een zeeponton vastgemaakt. Dat sleepwerk gebeurde met behulp van lieren. De werkzaam heden werden uitgevoerd tussen eën uur 's nachts en zeven uur zondag morgen. Volgens de heet S. Lemstra van de NAPM is dat werk goed verlopen. Hij deelde mee. dat het jacket nog onge veer anderhalve week bij de kade van de NAPM blijft liggen. Het gevaarte, dat 4900 ton weegt en bestemd is voor Philips Petroleum Company Norway wordt in die tijd zeevast gemaakt. Daarna zal het worden vervoerd naar het Noorse plat. De afmetingen van het reusachtige bouwwerk zijn 95 meter lang, 55 meter hoog en 60 meter breed. Er is ongeveer 8 maanden aan de con structie gewerkt. JAAR VERGADERING IN MIDDELBURG MEISJES: „ER ONTSTOND EEN FAMILIEBAND" MIDDELBURG - Het pensiontehuis als overbrugging tussen het tehuis en de 'status van zelfstandige kamerbewoon ster'issinds het ontstaan in 1972 door de meisjes die zijn toevertrouwd aan de 'Vereniging Kinderzorg' zeer positief ervaren. In een bijeenkomst van de ver eniging, vrijdagavond in huize 'Klaren- beek' te Middelburg vertelden enkele meisjes - intussen al gehuwde dames - over hun ervaringen in depensiontehui- zen van 'Kinderzorg'. Dat waren erg goede ervaringen geweest. De meisjes bleken met dankbaarheid terug te kij ken op deze periode, waarin zij tot de mentrix en de andere stafleden van 'Kinderzorg' een band kregen, die gelij kwaardig was aan een familieband. De 'Vereniging Kinderzorg' hield vrijda gavond de 69ste jaarvergadering maar voorzitter ds. H. M. Stratingwerlktemet de leden de huishoudelijke zaken snel af om zoveel mogelijk ruimte te geven aan het onderwerp 'Bezinning experiment pensioentehuizen', waarover mej. L. Meijers, hoofd van het meisjeshuis 'Kla- renbeek' een korte inleiding hield, aan gevuld met de ervaringen van oud bewoonsters van de pensiontehuizen. In haar inleidj g gingmej. Meijers in op de verbindingsfunctie van de pensionte huizen, die geen 'behandelingstehuis' zijn, maar waarin wel gewerkt wordt met een behandelingsplan om de oudere jeugd zo evenwichtig mogelijk de toe komst- zelfstandig kamerbewoonster of huwelijk - tegemoet te laten gaan. Als de meisjes in de 'grotere' tehuizen ouder worden doet zich op een gegeven momentde vraag 'waarheen'. Terugkeer naar huis of familie is vaak nietmogelijk; indemeestegevallenwillendemeisjesdit ook niet, ze willen op eigen benen staan. Dan is er wel de behoefte om 'op kamers' te gaan. De overgang is dan groot en dit leverde mislukkingen op. Zo is bij Kinderzorg in 1970 het idee van het pensiontehuis als schakel ontstaan, naar aanleiding van een initiatief van twee meisjes, die samen gingen wonen, metnogeen band met de vereniging. Het ïdeewerdnadcruitgewerktenzostartte men in mei 1972 met een pensiontehuis met een mentrix als 'pensionhoudster' en nog niet geheel ingerichte kamersom de meisjes'de ruimte te laten van een eigen 'inbreng' van meubilair e.d. Bedoeling was, aldus mej. Meijers, met OMZET WAS RUIM f20 MILJOEN HAVEN HAD RECORDJAAR VLISSINGEN - Het jaar 1975 is voor de N.V. Haven van Vlissingen in alle opzichten een recordjaar geweest. De totaal behandelde hoeveelheid lading steeg met circa 55 procent tot ruim 1.257.000 ton, de gerealiseerde omzet nam toe met 38 procent tot ruin: ƒ20.000.000,-, terwijl de winst steeg tot 1.121.544,-, 'hetgeen een zeer forst stijging betekent in vergelijking mei het lage resultaat van het voorgaande jaar', aldus het jaarverslag van de N.V. Haven van Vlissingen over 1975 dat vrijdag op de algemen vergader ing van aandeelhouders is" uiige' bracht. In het jaarverslag wordt voor gesteld om tie dividenduitkering te verhogen van 14 tot 20 procent en hel resterende deel van de winst toe te voegen aan de algemene reserve. De lijndienst die in 1975 werd geopend tussen de haven van Vlissingen en en kele Engelse havens heeft het aantal behandelde containers in gunstige zin beïnvloed, zo blijkt uit hel jaarverslag. De buiten- en binnenhavens van Vlis singen werden in 1975 aangedaan door 2052 schepen (1.599 in 1974) met een to taal tonnage van 3.808,043 BRT (in 1974 1.704.723 BRT). De voor de N.V. Haven van Vlissingen belangrijkste ca tegorie. de ladende,'lossende schepen. vertoonde de grootste stijging, van 6oö in 1974 tot 998 in 1975. Verder kwamen er schepen in de havens om te bunke ren (77). voor reparaties (56) of als bij leggers (921). Aan de containerterminal kwamen in totaal 211 schepen (93 in 1974). met een gezamenlijke tonnage van 1.337.802 BRT (in 1974. 1.053.404 BRT). Het. aantal binnenschepen be droeg 1 904 stuks (1.593 in 1974) met 1.352.948 ton laadvermogen (in 1974: 1.119.510 ton). Het stuwadoorsbedrijf van de N.V. Ha ven van Vlissingen verwerkte in 1975 1.257.000 ton aan lading (809.000 ton in 1974). Er is een duidelijke toename te zien ten opzichte van 1974 in de ver werkte hoeveelheden massagoederen (122.000 ton tegen 77.000 ton), bulkla- dingen (106.000 ton tegen 85.000 ton), stukgoederen (363.000 ton tegen 292.000 ton), containers (278.000 ton tegen 117.000 ton) en per roll-on/roll-off naar Engewland v v. vervoerde goede ren (275.000 ton tegen 105.000 ton). Een teruggang was er te zien in de ver werkte hoeveelheden olie (64.000 ton in 1975 tegen 73.000 tomn 1974) en het aantal auto's (34.138 stuks of 49.000 ton in 1975 tegen 43.362 stuks of 60.000 ton in 1974). Over de Flandriadienst Antwerpen- Vlissingen en Gent-Vlissingen wordt in het jaarverslag van de N.V. Haven van Vlissingen opgemerkt, dat het aantal reizen weliswaar groter was. maar het aantal vervoerde passagiers lager dan in 1974. In totaal werden 21.996 passa giers vervoerd in 1975 tegen 22.998 pas sagiers in 1974. Investeringen Bij de Haven van Vlissingen werd in 1975 ongeveer ƒ4.600.000,- geïnves teerd. De gang van zaken bij de deel neming in de N.V. Zito heeft zich op nieuw bevredigend ontwikkeld, meldt het jaarverslag. Het personeelsbestand werd in 1975 aanzienlijk uitgebreid. De uitbreiding betrof zowel de directe als de indi recte sfeer en was mede een gevolg van de enigszins gewijzigde organisa tie binnen het bedrijf. „Deze wijziging in inze organisatie heeft, reeds zijn nut bewezen., getuige het zonder problemen verwerken van de aanzienlijk toegenomen hoeveel heid lading", aldus directeur C. Oreel in het jaarverslag. Wat het personeel betreft wordt er verder gestudeerd op het invoeren van een functieclassificatie-systeem en de mo gelijkheden worden onderzocht om te komen tot scholing van de werk nemers. ten einde een hogere graad vant vakbekwaamheid te bereiken. In 1975 verlieten 48 personeelsleden de haven van Vlissingen en 102 mensen traden in dienst, zodat het personeelsbe stand toenam met 54. Toch werden er in het afgelopen jaar nog ongeveer 23.000 manuren geleend van andere bedrij ven. ten einde de van tijd tot tijd op tredende pieken in de werkzaamheden te kunnen opvangen. Het verloop in het personeelsbestand is het gevolg van het feit, dat relatief veel jongeren zich aangetrokken voelen tot de Haven van Vlissingen, maar echter reeds na korte tijd in het bedrijf werkzaam te zijn geweest, toch de voorkeur geven aan een andere werkkring, aldus direc teur Oreel. in het jaarverslag, er aan toevoegend, dat de redenen om weei weg te gaan van zeer uiteenlopende aard zijn. Men wil trachten het verloop verder terug te dringen. Van de 257 personeelsleden die de B.V. Haven van Vlissingen ultimo 1975 telde waren ei 39 jonger dan 23 jaar, 164 tussen de 2c en 40 jaar en 54 ouder dan 40 jaar. Directeur Oreel ziet de toekomst van de haven met vertrouwen tegemoet Hij verwacht dat in de loop van dit jaar voor de nv gunstige beslissingen zullen worden genomen: „Deze ont- wikkelingen zullen verdere investering en noodzakelijk maken en een ver ruiming van de werkgelegenheid met zich brengen." groep wil er het karakter van een 'mini-expo' aan geven. Er zullen dan ook in de Veste allerlei stands worden ingericht, waar de instanties die met werklozen te maken hebben informatie verstrekken. Ook zal er een film wor den gedraaid, die enkele bestaande projecten voor werklozen belicht. Aan het eind van de open dag dal aan de bezoekers een vragenlijst worden overhandigd, met vragen over verdere wensen, enzovoort. De leden van de werkgroep gaan êen week tevoren met een kraan op de Goese markt staan, om aandacht voor de open dag te vra gen. Als het ontmoetingscentrum eenmaal gestart is, dan wil de werkgroep pro beren het de hele week geopend te houden. Er zal dan wel voor gewaakt worden dat het geen 'alternatief café' wordt. Bonink en Schipper: „Dat is duidelijk niet de bedoeling. Het is de taak van de leden van de werkgroep om dat in de hand te houden. Ons idee is meer een soosruimte, met kaarten, biljarten, en zo. En verder het active ren van gesprekken. Ook denken we aan een soort vacaturebank voor vrijwilligerswerk". Als de bezoekers van het centrum dat willen, dan slui ten de leden van de werkgroep ook het organiseren van cursussen hiet uit. Volgens de leden van de werkgroep wordt het project in Goes het eerste breed opgezette in Zeeland. „De lande lijke stuurgroep sociaal-culturele acti viteiten voor werkloze jongeren zou graag zien dat Goes model wordt voor Zeeland", stellen Bonink en Schipper. Het project, zoals dat al in Vlissingen draait, is naar hun mening beperkter van opzet, terwijl een poging om in Tholen soortgelijke activiteiten van de grond te krijgen, mislukte. Voor de open dag op 28 augustus is inmiddels een opzet gereed. De werk- die situatie als ruggesteun de meisjes meer verantwoordelijkheid te geven, on der meer met een stuk eigen beheer over definanciën.Voordatmenhieraanbegon was uit groepsgesprekken al gebleken, datdeangstomdirectnahettehuisalleen te komen staan erg groot was. Eén van de meisjes vertelde, dat het vooral erg belangrijk was dat er een band bleef bestaan met het tehuis. „De overgang van een tehuisnaaropkamerx is te groot" zo lichtte ze toe, „dan is zo'n pension tehuis, gewoon in een straat tus sen de andere mensen, een uitkomst, daar ben ik zeer dankbaar voor. Ook tussendemeisjesiseenfamilïcband ont staan. Het is voor mij de prettigste tijd van m'n jeugd geweest." De leden van de vereniging, die hierna ng een groot aantal vragen aan de meisjesi stelden, hadden tevoren, tijdens het huishoudeüjke gedeelte het jaarverslag en dejaarcijfersgoedgekeurden een aan tal bestuursleden herkozen. Voor mej. H. C. A. Thieme, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd ds.W. A Hage uit Mid delburg gekozen. Herkozen werden mevr. S C de Oasembroot-baronesse Van der Fletz te Gapinge, mevrouw H. W. van der Peijl-Schuilwerve te Kloetinge en de heren mr. W. K. H. Dieleman en drs. H. H. Vogel te Middelburg en J. C. Kram te Kapelle. MIDDELBURG - De zaterdag in Mid delburg afgesloten braderie is een groot succes geweest- Het driedaagse evenement in de binnenstad werd ook zaterdag, de laatste dag, weer druk bezocht en trok volgens de organisa toren en de gemeentepolitie in totaal veel meer mensen dan vorig jaar, toen het ook al geweldig druk was. Voorzitter P. A. S. de Witte van de braderiecommissie toonde zich na af loop zeer verheugd met het verloop van deze voor de Zeeuwse hoofdstad tweede braderie. Het staat voor de braderiecommissie dan ook al vast dat er volgend jaar weer een braderie komt. „We gaan gewoon door", aldus de voorzitter. Het evenement was niet alleen com mercieel - er werden zeer goede omzet- ten gemeld - een geslaagd evenement, maar zeker ook als attractie voor de bezoekers. Voorzitter De Witte heeft daarbij vooral lof voor de individuele deelnemers die zelf nog activiteiten or ganiseerden, zoals het kindertheater op de Burgpromenade, de zigeunermu- ziek in de Vlasmarkt en de boetseer- hoek in de Lange Delft. De inrichting van de kramen was dui delijk minder. Het niveau daarvan is de speciale jury die dit onderdeel beoordeelde erg tegengevallen. Het toekennen van de prijzen (een aantal bekers) was dan ook een moeilijke zaak. Uiteindelijk kwam zaterdag de volgende uitslag uit de bus. Bij de commerciële deelnemers ging de prijs voor de versiering naar boekhan del Fanoy en de prijs voor de originali teit naar de PZC. Bij de ideëele instel lingen kwam de prijs voor de versiering naar het Wereldnatuurfonds terecht en de prijs voor de originaliteit bij de poli tie. Bij de ambachten werd de prijs voor de versiering toegekend aan pot tenbakster Ankie Kienhuis en voor de originaliteit aan tingieter Hans Nooy. JEUGDRAAD RODE KRUIS GEÏNSTALLEERD GOES - Kringvoorzitter N. M. Bollen van het Nederlandse Rode Kruis Zee land, heeft zaterdagmorgen tijdens een kringvergadering in Goes, de le den van de Jeugd Rode Kruis Raad geïnstalleerd. Hij deed dit door het overhandigen van het reglement van de Raad aan de nieuwe leden. Doel van deze Jeugdraad is het adviseren van het kringbestuur en het stimuleren en coördineren van het jeugd Rode Kruiswerk in Zeeland. De heer Bollen wees erop dat het jeugd Rode Kruiswerk hoge voorrang heeft. „De jeugd moet erbij betrokken wor den als we het op een goede wijze wil len aanpakken. De gedachte van het Rode Kruis moet verder verspreid worden en bovendien is het jeugd Rode Kruis van belang voor een aan vulling van het ledenbestand in de toekomst", aldus de heer Bollen. De kringvoorzitter onderstreepte dat het opzetten van activiteiten in het kader van het jeugd Rode Kruiswerk een moeilijke zaak is, temeer daar het geld ontbreekt om voor een deskun dige begeleiding van de jeugdraadle den te zorgen. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft afgezien van het vragen om rijkssubsidie hiervoor, om dat men bang was voor een te grote overheidsbemoeienis. De heer Bollen zei dat gezocht zal .moeten worden naar andere mogelijk heden op financieel gebied, teneinde de begeleiding te verbeteren. „Het doet me genoegen dat een aantal mensen in de raad zitting wil nemen. Ik hoop dat we door dit begin iets goeds van de grond kunnen krijgen. Het is een bijzonder belangrijke taak", betoogde de heer Bollen Leden van de Jeugd Rode Kruis Raad Zeeland: N. G. Krijnse Locker (district Schouwen-Duiveland), J Vuyk (district Walcheren), mej. J- Scheele (district Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen), mevrouw I. Hamelink- Stam(district West-Zeeuwsch- Vlaanderen). De districten Bevelanden en Tholen-St.-Philipsland moeten nog vertegenwoordigers afvaardigen. Kringsecretaris J. J. Marteijn treedt op als secretaris van de jeugdraad. Bestuurder gewond bij eenzijdig ongeval te Kortgene KORTGENE - Dc automobilist P. H. uit Colijnsplaat is in de nacht van za terdag op zondag bij een eenzijdig on geval te Kortgene gewond geraakt. H. is met een hersenschudding en een neusbeenbreuk in het Bergzichtzie- kenhuis te Goes opgenomen. De auto is zwaar beschadigd. H. reed met zijn auto op de Lange- weg te Kortgene. Hij moest plots uit wijken voor een fietser en slipte daar door op het door regen glad geworden wegdek tegen een boom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4