„Zo spoedig mogelijk partiële dijksverbetering Oosterschelde" Bevolkingsprognose in streekplan Zeeuwsch-Vlaanderen te hoog B en w Sas van Gent zijn tegen ontwerp-streekplan VEEL PUBLIEK OP FEEST 750 JAAR SINT JANSTEEN Landbouw blij met regen van weekende Centrale bloedbank in Zeeland niet mogelijk Showprogramma's, stoet en circus almanak Regen speelde geen grote rol "mooi op tijd ZEEUWSE WATERSCHAPSBOND AAN TWEEDE KAMER: MAANDAG 21 JUNI 1976 ZIKRDCZEE - De partiele dijksvcrbcteringcn rond de Oosterschelde moeten in een zo snel mogelijk tempo worden uitgevoerd. Dit schrijft de Zeeuwse Water- schapsbond in een brief aan de leden van de Tweede Kamer naar aanleiding van de beslissing van het kabinet om de Oosterschelde arte sluiten met behulp van een pijlcrdam. 'Wij merken evenwel op - het blijkt ook uit het rapport 'Analyse Oosterschelde alternatieven' van Rijkswaterstaat - dat tot 1985 een niet te onderschatten overstromingsrisico blijft bestaan', schrijn de water schapsbond. die overigens de beslissing om een stormvloedkering te bouwen wil aanvaarden 'als een compromis-oplossing die ons naar menselijke bereke ning de gewenste veiligheid in 1985 garandeert'. „RISICO VAN OVERSTROMING BLIJFT TOT '85 Naar de mening van de waterschaps- bond is er onvoldoende aandacht be steed aan de voortdurende achteruit gang van de vooroevers. 'Door de afsluiting van hetVolkerak is het erosleve karakter van de Ooster schelde toegenomen. Het aanbrengen van voorzieningen zal in de komende jaren noodzakelijk zijn. Het is niet uit gesloten dat desondanks toch oever- of dijkvallen optreden, die vooral in het WEL VORMING ADMINISTRATIEF CENTRUM GOES - Het is niet mogelijk om in Zeeland een centrale bloedbank voor bloedtransfusies op te richten, zoals in sommige gebieden in Nederland al het geval is. Wel kan er in Zeeland één administratief punt gevormd worden, teneinde een betere dienstverlening aan donor en ontvanger te bereiken. Deze conclusies staan in het voorlopig rapport van de 'werkgroep bloedbank Zeeland i.o.\ in 1974 ingesteld door het kringbe-stuur van het Zeeuwse Rode Kruis. Kringsecretaris J. J. Marteijn (ook se cretaris van de werkgroep) gaf zater dagmorgen tijdens een kringvergader ing in de Prins van Oranje te Goes een korte toelichting op het rapport, waar van de emdversie overigens nog moet uitkomen. Volgens de heer Marteijn staan de geografische situatie en het naar verhouding te geringe aantal bloedtransfusies de vorming v.an een bloedbank in de weg. „De werkgroep heeft gekozen voor een centraal administratief punt, in de vorm van een stichting. Het bestuur ervan zal groetendeels bestaan uit ver tegenwoordigers van het Rode Kruis en de ziekenhuizen en enkele andere groeperingen", aldus de heer Marteijn. Als doel van deze centrale administra tie noemde hij: meer uniformiteit brengen in de bestaande bloedtransfu siediensten. onder andere ten aanzien van de kosten die in rekening worden gebracht. De kringsecretaris benad rukte dat de zeven bestaande bloed transfusiediensten in Zeeland voorlo pig zelfstandig blijven voortbestaan. De heer Marteijn wees erop dat de ad ministraties van de bloedtransfusie diensten momenteel eenmansposten zijn. „Als zo iemand wegvalt, bijvoor beeld door ziekte, dan kan dat gevol gen hebben voor het oproepen van de donors, werving, keuring, en dergelij ke". stelde de heer Marteijn. „We moe ten dus meer zekerheden inbouwen". Uit de toelichting van de kringsecreta ris bleek dat er met de administrateurs van de huidige diensten overeenstem ming is bereikt over de nieuwe opzet. „En blok waren ze van oordeel dat men de kant van de centrale administratie uit moet, ook al omdat de rechtspositie van de administrateurs momenteel niet geregeld is". De werkgroep wil zo spoedig mogelijk het eindrapport aan het Zeeuwse kringbestuur aanbieden. De heer Mar teijn hoopte dat de kringvergadering zich er dan in het najaar '76 over uit zal kunnen spreken. Verbinding Tijdens de kringvergadering werd ook aandacht besteed aan de stand van zaken met betrekking tot het Rode Kruis-korps. Meegedeeld werd dat er een studie gemaakt wordt over de verbindingsmiddelen voor het Rode Kruis-colonne op Tholen, wat dat be- ZEEUWSE Brommer Tijdens de Middelburgse braderie troffen wij zaterdag een staaltje van politionele humor aan, dat we u niet willen onthouden. De beide politiemannen die in een stand met hel verspreiden van stic kers, posters, folders en ander ma teriaal him beroep trachtten ie ver kopen aan passerende jongelieden, kregen dankbaar gehoor, zolang het maar ging om die stickers en posters. De 16- en 17-jarige belangstellenden bekeken daarentegen misprijzend een op een sokkel tentoongesteld brok ijzer. Het bleek geen kunstwerk, maar een bromfiets, waarvan de snelheid door de bezitter was opgevoerd en welk voertuig door een ingeioik- kelde machine tot ongeveer een halve kubieke meter schroot was te ruggebracht. Het bijschrift, onderaan de sokkel, toonde een waarschuwende, pak kende tekst: 'Opvoeren is afvoeren'. winterseizoen tot gevaarlijke situaties kunnen leiden. Voor het herstel zijn grote sommen geld vereist, die niet ten laste van de regio mogen komen', zo gaat de brief aan de kamerleden ver der. De Zeeuwse waterschappen rond de Oosterschelde vragen zich voorts af hoe groot de stroomsnelheden en hoe de stroomrichtingen zullen zijn na 1985. 'Het komt ons voor, dat vooral de kust van Noord-Beveland en van Schouwen, kort gelegen achter de doorlaatbare dam, in ernstige mate zal worden aangevallen. De noodzakelijke voorzieningen dienen onzes inziens tij dig te worden getroffen als onderdeel van de uit te voeren werken. De water- treft de enige 'witte vlek' op de Zeeuwse kaart. Als deze verbin dingsmiddelen er zijn, dan is het Rode Kruis in heel Zeeland onderland ver bonden, waardoor de werkzaamheden bij rampen goed gecoördineerd kun nen worden. Uit het verslag van secretaris Marteijn over het vrijwillige welfare-werk, bleek dat het aantal vrijwilligers gestegen is tot 324, in vijfjaar tijd een verdubbe ling. Het aantal deelnemers aa n het werk bedraagt momenteel 1171. De heer Marteijn deelde mee dat de welfare-raad bezig is met een voorstel om te komen tot eenheidsprijzen. „Nu kan het voorkomen dat een kleedje in Middelburg ƒ9.80 kost en in Goes ƒ6,30. Dat komt bij het publiek vreemd over", meende de heer Mar teijn. Kringvoorzitter N. M. Bollen vertelde dat de inzamelingsactie in Zeeland dit jaar in ieder geval hetzelfde bedrag als in 1975 (ruim twee ton) zal halen. „Er zijn aanwijzingen dat het nog wel ho ger zal liggen en dat is ook nodig om de inflatie bij te houden", aldus de heer Bollen. De kringvergadering besprak ook nog kort een rapport over doel en taak van het Rod,e Kruis (nationaal en internationaal) in de toekomst. Over enkele punten uit dit rapport (de zoge naamde 'big study' genaamd) zullen de Rode Kruis-afdelingen zich te zijner tijd nog buigen. Vlissingse politie houdt tweetal aan na inbraak VLISSINGEN - In de nacht van zater dag op zondag heeft de Vlissingse po litie M. T. uit Vlissingen J. P. uit Mid delburg aangehouden. De agenten snapten T. en P. korte tijd nadat ze een inbraak hadden gepleegd in een pand aan de Vlamingstraat. De daders hadden daarbij vijftien antieke tegels en gereedschap ontvreemd. Beiden hebben bekend. Tegen T. en P. is pro cesverbaal opgemaakt. Een employé van een Middelburgse bewakingsdienst, die zijn controle ronde afwerkte, maakte de Vlissingse agenten attent op de inbraak. Even la ter werden de beide inbrekers aange houden. De daders hadden een tas met vijftien antieke tegels en gereedschap verstopt in de Vlamingstraat. T. gaf onmiddellijk toe de inbraak te hebben gepleegd. P. legde later op het politie bureau een bekentenis af. UITGANGDPUNT 'MINDER JUIST' MIDDELBURG - Volgens de stichting Zeeland is de prognose in het voor ontwerp streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen dat dit gebied in 1995 102.750 inwoners zal tellen te hoog uitgevallen. Volgens hel opbouwor- gaan is dit het gevolg van een ver keerde berekening van de opstellers van het plan. Deze zouden als basis van de bevol kingsprognose het inwonertal van enige jaren geleden hebben genomen en volgens de stichting Zeeland is dat een minder juist uitgangspunt omdat inmiddels een niet onaanzienlijke ver laging van het jaarlijks geboorteover schot is opgetreden. Dit staat in een concept-reactie van de stichting Zeeland op het streekplan, die vrijdag aan de orde komt in een vergadenng van het bestuur van het provinciaal opbouworgaan. Het dage lijks bestuur stelt voor dat commen taar voor kennisgeving aan te nemen en als een reactie van het bureau aan gedeputeerde staten te sturen. Volgens het opbouworgaan is in het plan ook onvoldoende rekening ge houden met de woonfunctie van West-Zeeuwseh-Vlaanderen. waar nu een stee&e-overschot is te signaleren. schappen mogen niet in een blijvende ongunstige en financieel nadelige posi tie worden gebracht.' 'Wij verzoeken bij het nader onder zoek of de doorlaatopening van «Ie pij- lerdam vergroot moet worden, ook de gevolgen te betrekken voor de stroomsnelheid in verband met een Onvoldoende waarborg voor milieubehoud Oosterschelde DEN HAAG - Het behoud van het huidige unieke en bijzonder waar devolle milieu in de Oosterschelde is niet voldoende gewaarborgd als de voorgestelde pijlerdam er komt. De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) heeft er daarom bij de leden van de Tweede Kamer op aangedrongen te kiezen voor de duurdere variant of even tueel voor verhoging van de be staande dijken. Het voorstel van de regering om de Oosterschelde met een pijlerdam af te sluiten ontmoet in kringen van de bond wel erkenning, daar reke ning is gehouden met veiligheidsei sen en met milieueisen. De goed kope variant van de pijlerdam ver mindert de getijdebewegingen evenwel te veel. De duurdere va riant belooft dat de getijdebewegmg voor 95 procent blijft behouden. Gs krijgen bezwaren op schrift SAS VAN GENT - In twee brieven aan de raad nemen b. en w. van Sas van Gent stelling tegen het voorontwerp streekplan oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen waarin Sas van Gent tot consolidatiekern wordt bestempeld. Middels een inderhaast samengestel de, gemeentelijke structuurschets wordt er nog eens extra op gewezen dat het voorgestelde streekplan 'vol komen voorbij gaat aan de regionale positie en functie van de kern Sas van Gent'. In de vergadering van donder dag zullen b. en w. de raad voorstellen een aantal bezwaren en wensen ten aanzien van hel voorontwerp streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen schriftelijk aan gs ken baar te maken. B. eri w. schrijven dat de bevriezing van Sas van Gent als groeikern 'on getwijfeld het ingrijpendste punt' vormt „Sas van Gent betreft een van de grootste woon- en werkkernen van geheel Zeeuwsch-Vlaanderen en is de hoofdkem van de gemeente. Dit is vol doende aanleiding geweest om met spoed een structuurschets te laten ontwerpen", stellen b. en w. Overigens is het college beter over het streekplan te spreken waar het over de kernen Philippine en Westdorpe han delt. Het vindt daarin 'positieve ele menten'. „Zo is Philippine aangemerkt als de kern met aanvullende woon functie. Mede gelet op de in gang zijnde ontwikkeling en de planologi sche gezien zeer gunstige mogelijkhe den voor Philippine, kunnen wij met die gedachte instemmen. Voorts-zijn Westdorpe en de Zandstraat als platte- Om dit op te vangen zal de groei in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen automa tisch minder groot zijn. 'Wil men het inwonertal van West- Zeeuwsch-Vlaanderen alleen maar in stand houden dan zal naar ons oordeel een zodanig vestigingsoverschot nodig zijn dat er een minder snelle bevol kingstoename van de Kanaalzone, dan in het ontwerp-streekplan wordt voor zien, zal overblijven', aldus de reactie. Bij een jaarlijks gemiddeld vestigings overschot. van 0,6 procent voor Zeeuwsch-Vlaanderen komt het pro vinciaal opbouworgaan dan een inwo nertal van circa 96.000 inwoners in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, De streekplan-opstellers stellen de groei op 102.750 inwoners. Verder merkt het provinciaal opbou worgaan op dat argumenten ontbreken waarom grotere kernen zoals bijvoor beeld Terneuzen zo snel moeten groeien als in het voorontwerp is aan gegeven. Men vindt dit onjuist zolang met meer bekend is om. trent de - wat men noemt - 'afstandgevoeligheid van allerhande streekvoorzieningen'. Onmogelijk Samenvattend concludeert het op bouworgaan dat ccn bevolkingsont wikkeling, waarbij men tegelijk het eventuele sterkere aanval op de oe vers', aldus de brief, waarin verder wordt opgemerkt, dal bij de dijksver- hoging langs de Westerschelde vertra ging is ontstaan door temporisering van de werkzaamheden om financiële redenen. 'Kan de garantie worden verstrekt dat temporisering van de bouw van de pijlerdam om die reden niet /.al voorkomen?', vraagt de Zeeuwse Waterschapsbond. In het begin van de brief geeft men uit ing aan zijn voldoening, dat de rege ring een besluit genomen heeft over de wijze van afsluiting van de Ooster schelde. 'zodat aan de onzekerheid en spanning hieromtrent een eind is ge komen. Dankbaar stellen wij vast. dat hiermee ook een eind is gekomen aan de vruchteloze discussie of de Deltawet al of niet gewijzigd moet worden, de Oosterschelde open moet blijven en de dijken op 'Deltahoogte' gebracht moe ten worden', aldus de bnef. waarin er nog wel even op wordt gewezen, dat de waterschappen altijd voor volledige af sluiting van de Oosterschelde hebben gepleit, omdat daarbij binnen de kortst mogelijke termijn optimale vei ligheid kon worden bereikt. Aan het eind van de brief die namens de 4 waterschappen rond de Ooster schelde in Zeeland is ondertekend door de voorzitter van de Zeeuwse Waterschapsbond, dijkgraaf A. M. Ge luk, zegt men groot respect te hebben voor de uitgebreide en gedegen stu- die's van Rijkswaterstaat. De brief aan de kamerleden besluit met: 'Het tijdstip is aangebroken om het onder ling krakelen te staken en gezamen lijk aan het werk te beginnen, waar voor nu de basis is gelegd'. landskemen aangeduid, hetgeen ook bij ons college geen bezwaar ontmoet. De gevojgen ervan op het punt van de bevolkingsontwikkeling zijn niet zo in grijpend". aldus b en w Volgens het Sasse colt ege is er echter „geen enkele aanleiding om de hoofd kern Sas van Gent te consolideren". Via de structuurschets willen b. en w. er op wijzen dat Sas van Gent uitbrei dingsmogelijkheden heeft en dat er daarom „allerminst aanleiding is om de ontwikkelingsmogelijkheden te be perken". B, en w. zijn van mening dat er voor woningbouw nog voldoende ruimte lijke mogelijkheden zijn, „de eerste twintig jaar overwegend zelfs binnen de bestaande exploitatieplannen". „Aangetekend zij dat men naar ons oordeel hét streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen te ver vooruit wil zien. De basisgegevens voor de ge westelijke planologie zijn daarvoor te onzeker en veranderen te snel. met name in een streekplangebied als Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Een opmerking van geheel andere aard niaken b. en w. ten aanzien van de on derlinge verbinding tussen de kernen, waarbij „een verbeterde en doorge trokken Vrijstraat van wezenlijk be lang is voor alle soorten van verkeer". B. en w.: „Het komt ons voor dat deze verbinding in het streekplan moet worden opgenomen". Streekplanwaarcle In het algemeen maken b. en w. van Sas van Gent een opmerking over de 'waarde van een streekplan'. „Het bindt weliswaar de burger niet, maar de gemeenten moeten hun bestem mingsplannen afstemmen op het streekplan en als zodanig is er sprake van een indirecte verbinding. De wet- inwonertal van West-Zeeuwsch- Vlaanderen wil handhaven. Iaat staan uitbreiden en men Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen in 1995 tot 102.750 inwo ners wil laten stijgen onmogelijk is, zoalng het gebied geen extra impulsen krijgt. Als hel provinciaal bestuur dit wel wil, zou de aanleg van industrie terreinen langs het Baalhoekkanaal eerder aan de orde komen dan nu wordt voorspeld, concludeert de stichting Zeeland. In de vergadering van vrijdag komt ook een concept-commentaar van het opbouworgaan op de verstedelijkings- nota van de regering aan de orde. Deze reactie is gebaseerd op de conclusies van de verschillende inspraakgroepen die zich de afgelopen maanden onder leiding van de stichting Zeeland met de nota hebben bezig gehouden. In deze reactie zegt men het eens te zijn met de conclusie van de verstede- lij kingsnota 'dat Zeeland een rustige groei tegemoet gaat en niet meer als overloopgebied voor de randstad ge bruikt hoeft te worden'. Zeeland zou volgens de verstedelijkingsnota van 332.000 inwoners nu tot circa 376.000 inwoners in het jaar 2000 mogen groeien. Kritiek Overigens is er ook duidelijke kritiek op de nota. Het opbouworgaan ziet het ST. JANSTEEN - Het 750-jarig St. Jan steen heeft het afgelopen weekeinde met te klagen gehad over belangstel ling voor zijn festiviteiten-programma. Zalrerdagavond zat de feesttent naast het palronaatsgebouw aan de Wilhel- minastraat bomvol mensen die het op treden van zageres Conny Vink en telijke werkingsduur van een streek plan evenals die van een bestem mingsplan, is tien jaar". Volgens het Sasse college wordt er in het streekplan „getracht een periode van twintig jaar te overzien". „Zoals met dit streekplan het geval is. kan dat een goede zaak zijn. Of en in hoeverre dat voor dit gebied mogelijk is zal de praktijk moeten leren. Het college heeft ernstige twijfels ter zake. Er zijn zoveel onzekerheden over de basis elementen voor onze gewestelijke pla nologie, en op alle terreinen voltrekken zich snelle ontwikkelingen. Met de sa menstellers van dit streekplan zijn wij van oordeel dat het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen een zeer beper kende factor is. Het komt ons echter voor dat in het streekplan te weinig nadruk wordt gelegd op het belang van het opheffen van het administratieve isolement, het geldt niet als een be leidspunt Voor onze gemeente is ver mindering hiervan wel van zeer wezen lijke betekenis", aldus b. en w. Aan de raad zal worden voorgesteld de volgende punten onder de aandacht van gs te brengen. Ter illustratie zal een copie van de structuurschets van Sas van Gent worden overh digd. 1. De aanwijzing van de kern Sas van Gent als consolidatiekern is volstrekt onaanvaardbaar. 2. De verbeterde en doorgetrokken Vrijstraat dient ingetekend te wor den op de ^treekplan-kaart. 3. De taakstellende groei is hoog ge grepen. 4. De vermindering cq opheffing van het adminstratieve isolement dient mede beleidsuitgangspunt te zijn voor het streekplangebied. 5. Met de overige elementen ten aan zien van de kernen in het aangebo den streekplan kan ten principale worden ingestemd. stuk nog te zeer als 'een exclusieve na tionale nota'. Aankondigingen over wettelijke regelingen voor een meer intensieve samenwerking met en oriëntatie op nabij Zeeuwsch- Vlaanderen gelegen Belgische centra wordt gemist. 'Onderzocht zou moeten worden in hoeverre gebruik van voor zieningen in België wellicht kosten besparend zou werken', aldus de reac tie. Het opbouworgaan mist verder ook jen visie op de barrières die bruggen ïn veerdiensten vormen voor het weg werken van regionale achterstanden en ongelijkheden in het voorzienin genniveau waarover in de nota wordt gesproken. 'In de ruimtelijke ordening can geheel Zeeland spelen deze barriè res een primaire rol, waardoor het spreken over ruimtelijke ordening ionder dit facet iets onwezenlijks leeft', meent de stichting Zeeland. Vlen kan zich tenslotte verenigen met ;en afronding van het Sloegebied (als Jaaronder Sloe I wordt verstaan) en ;en uitbreiding van de Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen mits een werke- Jjk bijzondere zorg wordt besteed aan Je milieuhygiënische situatie. Men wijst tenslotte op de te verwachten :oename van de beroepsbevolking waarvoor men ruimere en gevarieer dere beroepskeuzemogelijkheden in Zeeland gewenst acht. zanger Albert West wilden meemaken. Beide artiesten zetten allew op alles om bij het publiek aan te slaan en de feestelijke sfeer op hoog niveau te houden Eerder op de zaterdag, tijdens de middagurgen. gaf het jeugdcircus 'Reinardi' een voorstelling en concer teerde mevrouw Marie-Jeanne Moer dijk uil Zuiddorpe op de mobiele bij- aard. Een Steense popgroep oogstte ook veel succes. Zondagmiddag stoden ondanks de re gen honderden mensen langs de kant van de weg en zagen hoe een langge rekte, folkloristische stoet voorbijtrok, In deze optocht die zich omstreeks tioee uur in beweging zette, liepen ver tegenwoordigers van oude en moderne ambachten mee. Zondagavond werd er weer een spectaculaire showpro gramma in de Steense feesttent ge bracht. Opgetreden werd door het zangduo Ciska Peters en Ronny Tober en van over de grens was Louis Neefs gekomen. Het feeste werd afgesloten met een bal. Auto beschadigd bij aanrijding met tankwagen KOEWACHT - Bij een aanrijding met een tankwagen op de Eikenlaan te Koewacht is zaterdagmorgen de auto van R. L. C. uit Waasmunster (B) zwaar beschadigd. C. reed over de Eikenlaan in de rich ting Axel. Een Nederlandse tankauto, bestuurd door R. J. M. B. stond dwars over de weg en was bezig een inrit ach teruit in te rijden. Precies op het mo ment, dat C. er langs reed, reed de tan kwagen plotseling vooruit. Auto tegen lichtmast: zwaar beschadigd HULST - ZKaterdagmorgen is de auto van A. D. R. uit Hulst zwaar bescha digd toen de bestuurder met zijn voer tuig een lichtmast op de Grote Kreek weg te Hulst afreed. R. verloor door nog onbekende oor zaak de macht over het stuur en botste tegen de lichtmast aan. Luchtpostzending van Assenede naar Terneuzen ging niet door TERNEUZEN - De bijzondere lucht postzending per helicopter van de Belgische grensplaats Assenede naai Terneuzen is zondagmiddag niel doorgegaan. De filatelistenvereniging 'Filas' in As senede die deze voor postzegelvera- meiaars interessante stunt in het ka der van de festiviteiten rondom het 800-jarig bestaan van Assenede had uitgedacht, kreeg van de Nederlandse rijksluchtvaartdienst geen speciale toestemming om de helikopter om streeks vier uur in de omgeving van het Terneuzense stadhuis te laten lan den. Volgens een van de betrokken or ganisatoren, de heer J. Klok in Philip pine, heeft men nog even met de ge dachte gespeeld om deze luchtpost zending, bestaande uit gelegenheid senveloppen. ergens boven de Schel- destad te droppen. Van dit plan heeft men uiteindelijk afgezien. REACTIE STICHTING ZEELAND OP VOORONTWERP VLISSINGEN - Voor veel landbouwgewassen kwam de regen van het at- gelopen weekeinde prachtig op tijd. Het meteo-station van het KNMI in Vlissingen mat over twee dagen in totaal 20,2 mm regen, maar dat kan voor de verschillende delen van de provincie iets uiteenlopen. Zo kwain men op Zuid-Beveland tot zo'n 25 mm. Volgens het KNMI is er echter voor wat betreft de hoeveelheid neerslag van de laatste zes weken nog wel een maand achterstand, want de 22 mm van zaterdag en zondag was 'goed' voor wat er gemiddeld in deze tijd van het jaar in een halve maand valt. „Iedere boer zal enorm blij zijn geweest", aldus de heer J. Markusse van de Landbouwvoorlichtingsdienst te Goes. „En het zou geen kwaad kunnen als er nog eens zo'n 20 mm bij kwam". Na de aanhoudende droogte was er echter nog geen aanleiding om van een 'kritieke situatie' te spreken. Alleen voor het grasland, zo vertelde de heer Markusse zondagavond, dreigde de droogte wel funest te worden. Verschillende veeboeren moes ton er toe overgaan om de voedselvoorraad voor de winter aan te spreken. „En dat is natuurlijk niet. de hedoeling" Voor de akkerbouw was de situatie nog niet zo slecht. De heer Markusse meent dat het graan, dat er goed bijstond, na de b.uien van het afgelopen weekend voorlopig wel weer genoeg heeft ge had. Ook de suikerbieten, rond welk gewas evenmin zorgen waren in ver band met de droogte, hebben goed kunnen profiteren van de regen, maar de aardappelen zouden nog wel een buitje kunnen gebruiken. Het vlas heeft echter te kort gehad. Met name het vlas op de zwaardere gronden heeft van de droogte te lijden gehad en is daardoor klein gebleven. De re gen kwam voor dit gewas te laat. Het vlas op de lichtere gronden staat er evenwel redelijk bij. Dit geldt ook min of meer voor het graszaad en de erwten op de zwaardere en lichtere gronden. Tenslotte is er dan nog het kleinfruit. waarvoor de regen ook min of meer te laat kwam. Dat betreft dan met- name de vroege frambozen en de aardbeien in de open grond. Deze vruchten zijn door de droogte veel te klein gebleven. Volgens de cijfers van het KNMI te Vlissingen viel de meeste regen in de nacht van zaterdag op zondag tussen twaalf uur en zes uur: 8.5 mm. Zater dag registreerde men tussen twaalf uur 's-midaags en zes uur 's-avonds 3.4 mm en 's-avonds tussen zes uur en twaalf uur 2,0 mm. In de nachtelijke uren noteerde men dus 8,5 mm. zondagmorgen van zes uur tot twaalf uur 4.2 mm en zondagmiddag van twaalf uur tot zes uur 2.1 mm. Daarna werd het droog en men had bij het KNMI niet de indruk dat het op korte termijn weer zou gaan regenen. ADVERTENTIE i LA GOESE MIDDENSTAND CENTRALE TOERISTISCHE DAGEN 1976 aanvang 26 juni met een grootse TAPTOE (Grote Markt) aanvang 20.30 uur door nationaal en internationaal bekende korpsen CONCLUSIE WERKGROEP RODE KRUIS „PLAN GAAT VOLKOMEN VOORBIJ AAN FUNCTIE EN POSITIE SAS VAN GENT"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2