Raas sterkste in monsterrit om nationale wegtitel profs T0INE VAN DEN BUNDER SNELSTE IN AARDENBURG Bal slachtoffer KNWU-reglement PZC/s Zeeuwse meisjes-atleten succesvol in Zierikzee GANZE KLOPT LUCT0R COUREUR UIT 'S-GRAVENPOLDER DANKZIJ AANVALSDRIFT EN STEUN VAN PLOEGGENOTEN IN DE KAMPIOENSTRUI ALBERT HARMS KAMPIOEN VAN NEDERLAND MAANDAG 21 JUNI 1976 sport SIMPELVELD - Kees Bal is zondag tijdens hel Nederlands kampioen schap wielrennen op de weg voor professionals het slachtoffer geworden van de hevig verouderde reglementen van de KNWU. De in sublieme vorm verkerende renner van Mcrdt.x' Molteni equipe nam toen er nog zo'n 100 kilometer te rijden was verzorging aan. terwijl dat pas een ronde later officieel mocht en daarvoor moest hij de wedstrijd verlaten. Bal had samen met Joop Zoetemelk de wedstrijd nog een ander aanzien kunnen geven. Dankzij zijn inspanningen kwam het peloton nog dicht bij de vluchtgroep, waarvan de latere kampioen Jan Raas deel uitmaakte. Maar de jury diskwalificeerde hem voor het onschuldige vergrijp. Met een verwijtende, maar vooral verbitterde blik verdween Bal met een razende snelheid van het parkoers Wereldkampioen Hennie Kuiper hekelde de jurybeslissing in felle bewoor dingen, ondanks het, feit dat de ingreep in het voordeel van zijn ploeg was. „Het is bijzonder amateuristisch van de KNWU. Zoiets zouden ze toch moeten toestaan. Ze hebben de wedstrijd beïnvloed". Reglementen zijn er natuurlijk om nageleefd te worden en Bal is al eerder voor een dergelijk vergrijp uit de koers genomen (drie jaar geleden in 's- Gravenpolder!. Maar of zo'n kleine overtreding van de verouderde wieier- wetten met uitsluiting moet worden bestraft is zeer de vraag. Een geld- boete zou op zo'n moment te billijken zijn. maar diskwalificatie is gewoon te zwaar gestraft. Wim Jeremiasse. het internationale jurylid uit Ellewoutsdijk die in Simpel- veld optrad als voorzitter van de jury: „Toevallig hebben we bij de voorbe sprekingen gezegd dat we de regels strikt zouden hanteren. Dat hebben we de renners dus ook duidelijk laten weten Bal was m overtreding, dus moet hij er uit. Jammer voor de wedstrijd was het natuurlijk wel" Evenals drie jaar geleden in 's-Gravenpolder werd nu niet alleen Bal, maar het hele publiek gestraft. De KNWU zou er goed aan doen de gevol gen van de beslissingen eens wat zorgvuldiger af te wegen. SIMPELVELD - Uitzinnig van vreugde viel Anja Raas haar man Jan zondagavond om zijn nek. Minutenlang hispf hing de nieuwe Nederlandse kampioen wielrennen op de weg voor be roepsrenners uit te blazen op de schouder van zijn vrouw. De prof uit 's-Gravenpolder was volledig uitgeput. Hij had zich in de monsterrrit te Simpelveld de sterkste getoond. De niet te stuiten aanvalsdrift van R^as en de ijzeren discipline in de Raleigh-formatie van Peter Post leverden dë Zeeuw de over winning op. Opnieuw heeft Jan Raas bewezen een klassecoureur in wording) te zijn. Zondag zette hij zijn zoveelste stap in de richting van het vedette-dom. In de ploeg vol sterren (Kuiper. Knetemann, Kar stens) is het voor een jonge talentvolle coureur bijzonder moeilijk om uit de verf te komen. „Ik heb dan ook gezorgd dat ik steeds by iedere ontsnapping was", betoogde Raas. „Er was afgespro ken dat er voor iedereen van de ploeg gereden zou worden zodra die voorop zat. Daarom moest ik er bij zyn." Die instelling hield wel in dat hij een schier onmogeliike krachtsinspanning moest leveren. Raas wist dat de wed strijd beslist zou zyn wanneer er Raleigh-renners in een serieuze ont snapping mee zouden zitten. Het was zaak om ervoor te zorgen dat hij de eerste was. Na acht ronden was het al zover. Raas, zijn ploeggenoten Aad van den Hoek en Cees van Dongen, Wim de Waal en Jos Schipper waren aan de greep van het peloton ontsnapt, Joop Zoetemelk en Kees Bal moesten maar zien dat ze het gat dichtreden en toen Bal uit koers verdweenen was moest de Franse Nederlander het alleen doen. Afmatten „Onze eerste opzet was", vertelde Raas, „om Zoetemelk af te matten. We hebben veel favorieten in de ploeg en iedereen is enorm sterk. We moesten dus ook meegaan met iedere ontsnap ping. Het mocht niet net als vorig jaar gaan. toen we een gat dichtreden en een man van een andere ploeg kam pioen werd." Hel feit dat er zoveel fa vorieten waren speelde Raas in de kaart. „Zoetemelk lette natuurlijk veel meer op Kuiper en Knetemann De ploegentactiek van de TI Raleigh betekende dat de grote kopmannen zich in dienst moesten stellen van een jonge renner, die het allemaal nog maar moest bewijzen. Peter Post: „Het is een goede zaak dat zoiets kan Bij ons zul je niet meemaken wat De Muynck overkomen is in Italië. Die jongen wilde zijn eigen kans rijden, maar zijn kopman Roger de Vlaeminck liet hem in de steek. 1-Iet is toch gewél dig dat een wereldkampioen zich in dienst stelt van een jonge renner. En recht vanuit zijn hart. echt niet omdal het opdracht is." Vanzelfsprekend prees Jan Raas zijn ploeggenoten. „Aad van den Hoek en Cees van Dongen hebben geweldig voor me gereden in de kopgroep. En wat die jongens achter ons deden is 1 Jan Raas ('s-Gravenpolder). 210.8 kilome ter in 5 uur. 45 minuten en 4 seconden. 2 Aad van den Hoek iDirksland) op 11 sec., 3 Hen nie Kuiper (Ossendrecht) op 2.37. 4 Joop Zoetemelk (Germigny l'Eveque) z.t„ 5 Jos Schipper iKwadendamme) op 3.02, 6 Nldi den Hertog (Ermelo) op 4.56, 7 Gerrie Kne temann (Huybergen) op 6.14. 8 Roy Schuiten iPutteni op 8.17. 9 Wil van Helvoirt (Tilburg! op 9.41, 10 Bert Pronk (Scheveningen) z.t„ 11 Cees van Dongen (Hoeveni op 9.54. op een ronde: 12 Henk Prinsen (Hank),, 13 Jan Kre kels (Sittard). 14 Gerard Tabak (Veldhoven), 15 Gerijen Karstens (Prinsenbeek). 16 Jan Breur (Schiedam), 17 Jan van Katwijk (Bla- del), 18 Jan Brinkman (Rotterdam). Er wa ren 50 renners gestart natuurlijk ook grandioos. Het is nu wel duidelijk dat Raleigh de beste ploeg heeft." Er waren natuurlijk renners, die zich minder verheugd toonden over het rijden in een zo sterk plocgverband. Joop Zoetemelk diende zelfs een pro test in. „Het is toch belachelijk dal je zo een kampioenschap moet rijden", klaagde hij. „Er staat in de reglemen ten dat het een individuele wedstrijd is, maar daar was hier geen sprake van", mopperde de in Germigny l'Eveque woonachtige Nederlander, die gezien zijn enorme klimcapacilei- ten theoretisch de beste kans op de overwinning had. Jan Raas kaatste de bal terug naar Zoetemelk. „Hij wist van te voren dat er zo gereden zou worden. Maar als hij wil winnen moet hij natuurlijk wel aanvallen en niet steeds zitten letten op Kuiper en Knetemann. Joop had gewoon de aanval moeten openen." Daarmee wees Raas - zoals zovelen voor hem al hebben gedaan - op het zwakste punt van de Gan-Mercier- renner. Hij schuwt de aanval en richt zich in de wedstrijd op een aantal favo rieten. Wanneer die in de aanval gaan is Zoetemelk attent, maar zodra er een andere strategie blijkt te zfin is hij ge klopt. Beslissende slag Hoe het strijdplan van Post in elkaar zat werd al in de eerste ronde duidelijk. Piet van Katwijk ging in de aanval, Bal en Zoetemelk gingen in de achtervol ging, maar Raleigh (Raas en Knete mann) klampten snel aan. Na zo'n vijf tig kilometer kwam de beslissende slag. Er ontstond een kopgroep met Cees van Dongen, Aad van den Hoek. Jan Raas. Jos Schipper uit Kwaden- damme en de Axelaar Wim de Waal. De grote favorieten voor de zege ont braken. De voorsprong van de vijf vluchters liep op naar ruim vier minu ten. maar slonk toen onder impuls van Bal en Zoetemelk, die het te gevaarlijk begonnen te vinden, tot onder de drie minutengrens. „Dat was de enige keer dat ik er bang voor was om terugge pakt te wordenbevestigde Raas. Bal verdween uit de wedstrijd omdat hij te vroet verzorging had aangenomen (precies een ronde voordat het toeges taan was) en daarmee was duidelijk dat het kampioenschap een totale triomf voor TI Raleigh zou worden Tempo aangeven Opvallend was echter wel dat Raas tegen de steile Hulsberg op (met een gemiddeld stijgingspercentage van negen procent) telkens op kop van de vijf vluchters reed. Het was denkbaar dat die wijze van rijden hem in de fi nale zou opbreken. „Dat doe ik nu eenmaal het liefste", vertelde de kers verse kampioen. „Als niet-echte klimmer kun je het beste met een groepje vooruit rijden. In een grote groep wordt er steeds gedemarreerd. Bovendien is het voor mij het beste dal ik zelf het tempo aangeef. Je moet niet vergeten dat het een erg lastige koers is. Eenendertig keer die klim is geen kleinigheid." Hoewel de 's-Gravenpolder.se beroeps renner dus bijzonder zelfverzekerd was werd hij in de slotfase toch nog flink nerveus. Raas: „Vorig jaar in Hooger- heide kreeg ik tien kilometer voor het einde last van kramp, waardoor ik op moest geven. Drie rondjes voor het einde voelde ik het weer aankomen en ben ik naar de dokter gereden, die me anti-kramp tabletjes heeft gegeven." Op dat moment reden Van den Hoek en Raas nog samen aan kop. Het hoge tempo van dit duo was teveel gewor den voor Cees van Dongen en Wim de Waal. Ook de sterk lijdende, in Kwa- dendamme woonachtige. Jos Schipper moest er na een demarrage van Jan Raas aan geloven. Tot de laatste ronde blesven de Raleigh-coureurs bij elkaar, maar aan de voet van de laatste be klimming sloeg Jan Raas toe. Met een enorme tempoversnelling schudde hij Van den Hoek van zich af en kon hij breed zwaaiend met de armen zijn tweede nationale titel (in 1974 won hij bij de amateurs) in de wacht slepen. Hennie Kuiper werd derde voor Joop Zoetemelk Jos Schipper eindigde als vijfde. Raas toonde zich niet alleen de strijd- 's-GRAVENPOLDER - De dorpsgemeenschap van 's-Gravenpolder wds zondag avond al uiterst actief. Nadat bekend was geworden dat Jan Raas het Neder lands kampioenschap wielrennen op de weg voor profs had veroverd gingen buurtbewoners aan het werk. Ze versierden de voorgevel van het huis van de renner aan de Iepenstraat en plakten een groot plakaat op de voorruit met de tekst 'Jan wat Jijn. om Nederlands kampioen te zijn'. Bij thuiskomst uil Simpel veld. gisteravond omstreeks half elf. troffen Jan en Anja Raas hun woning ver sierd aan en werden ze bovendien door een aantal enthousiaste supporters op gewacht. Vanavond imaandag) zal Jan Raas hoogstwaarschijnlijk nog uitbundiger gehul digd worden. De leden van het wielercomlté 's-Gravenpolder 'die Raas al twee maal hun wedstrijd zagen winnen) zijn de hele avond koortsachtig beziggeweest om m contact te komen met een muziekkorps Dat is nog niet gelukt, maar men hoopt vandaag de zaak rond te maken. De huldiging van Raas vindt dan plaats omstreeks 19.00 uur voor zijn woning. Op de foto Jan Raas en zijn vrouw, die de overwinningsbokaat vasthoudt iFoto PZC) plaats ging tussen het eerste jaar; C-meisje Ingrid Vader van Zeeland Sport en Carla de Roo van AV'56 uit Goes. Om beurten stonden de meisjes op de tweede plaats, het laatste num mer, het kogelstoten won Ingrid Vader overtuigend en ze kwam daardoor op de tweede plaats met slechts 6 punten voorsprong. Bij de C-jongens zeskamp waren de eerste, tweede, vierde en vijfde plaats voor de Belgische deelnemers uit Cap- pellen. De buitenlandse deelnemers moesten alleen André Mens van Scheldesport tussen zich gedogen, dl» nu goede derde werd met 3394 punten en vorig jaar kampioen was met 2691 punten. Erik van Ganzen werd kam pioen met 3665 punten voor zijn club genoot Johan Mercelis. Bij de D-jongens werd zeer talentvol Erik de Bruin van Sliedrecht-Sport Zeeuws kampioen vijfkamp met een zeer hoog puntentotaal, namelijk 3909 punten. Alleen, al op het kogelstolen verdiende hij met een persoonlijke re cordafstand van 14,86 meter 1142 pun ten (een afstand die zelfs in het pun- tenboek van de atletïekunie niet voor komt). Erik staat bij deze afstand bij de D-jongens dan ook op eenzame hoogte op de nationale seizoenranglijst in zijn leeftijdscategorie. Een ander Sliedrechts talent Leo van Andel werd met 2779 punten tweede. Henk-Peter de Jonge van Scheldesport klasseerde zich prima als derde met 1926 punten door vooral een prima prestatie op de 1000 meter'te leveren. De sprintnum mers hadden deze middag nogal wat windvoordeel. Daarentegen vielen de hoogtes bij het hoogspringen tegen door de slecht in conditie verkerende aanloop van de Zierikzeese atletiekao- commodatie. TERNEUZEN - Zoals te verwachten viel heeft de waterpolocommissie van de KNZB bepaald, dat de wedstrijd Schelde-Luctor overgespeeld moet worden. Hierdoor kreeg Luctor uit Middelburg de leiding in de competi tie met 6 punten uit 3 wedstrijden. De Schelde uit Tereuzen stone tweede met 5 u!t 3. Met deze wetenschap kwam een gemo tiveerd Schelde in het water tegen Scheldestroom uit Breskens. dat maar met 7 spelersa aantrad. Bij de eerste rust had Schelde reeds een 4-1 voor sprong. Na de eerste rust, bij de stand beging Peter Nicolau van Schelde stroom zijn derde persoonlijke fout. hetgeen bij waterpolo betekent: voor de duur van de wedstrijd er uit maar met vervanging. Aangezien er echter geen vervanger meer was. moest Scheldestroom de wedstrijd met 6 spe lers uitspelen. De aardigheid was er toen natuurlijk af. via 6-1 bij de tweede en 8-1 nij de derde rust brak het einde aan met 11-1. In Goes ontving Ganze daarna Luctor dat met enkele niet fitte spelersa aantrad. In een sportieve wedstrijd bleek andermaal dat Luctor nog te veel ervaring mist om de grotere snelheid uit te buiten. Met name John de Lange liet nogal wat kansen liggen. De geroutineerde Ganzeploeg kwam weliswaar met 0-1 achter, maar nam daarna steeds een doelpunt voor sprong, om tegen het einde tot 4-2 uit te lopen. Het laatste woord was aan Luctor, maar de Middelburgers kwa men niet verde dan 4-3. Beide keepers, 't Hart van Ganze en Geers van Luctor lieten goed werk zien. Hierdoor heeft Schelde toch weer de leiding genomen zoals uit de stand blijkt: Schelde 4 3 1 0 7 35-17 Luctor 4 3 0 1 6 30- 8 Ganze 4 112 3 15-32 Scheldestroom 4 0 0 4 2 10-33 Scheldestroom twee punten in minder ing. De beide wedstrijden tussen Schelde en Luctor moeten dus de be- slissig brengen. Deze vindt plaats op 21 juni in Axel en op 22 juni in Middel burg. lustigste en uitgekienste renner, hij maakte ook duidelijk dat. zijn deel name aan de Tour de France geen on bezonnen avontuur is. Dat geldt trou wens voor de hele ploeg. Hennie Kui per, de kopman van de Raleigh- formatie in de Ronde van Frankrijk: „Iedereen heeft vandaag kunnen zien De nieuwe nationaal kampioen bij de profs. Jan Raas. gaat zegevierend over de eindstreep. dat we wat voor elkaar over hebben. We gaan nu met nog meer vertrouwen naar Frankrijk." PETER DE JONGE ZIERIKZEE - SV Deltasport had za terdag jongstleden de organisatie in handen van het tweede en tevens laat ste gedeelte van de Zeeuwse kam pioenschappen voor C- en D-junioren. Nadat vorige week in Terneuzen de individuele nummers werden ver werkt, kwamen nu op sportpark Ban- nink de meerkampen aan bod. Evenals vorige week had het open karakter van de. kampioenschappen tot gevolg dat sterke atleten van buiten Zeeland deelnamen en zelfs flink in de prijzen vielen. Het was nu zo dat op twee na alle jongenskampioenprijzen buiten Zeeland terecht kwamen. Bij de meisjes was het echter ander som. daar hielden de atletes van Scheldesport uit Terneuzen, Deltas port uit Zierikzee en Zeeland Sport, uit Vlissingen de prijzen in Zeeland. Bij de D-meisjes, een groep van 17 meisjes, die op de driekamp 60 meter, hoog springen en kogelstoten uitkwamen werd een volledig succes voor de orga niserende vereniging. Daar te weten Hedy Pokorni met 1767 punten Zeeuws kampioene werd met verrassend weinig voorsprong op clubgenote Jo- landa van Vossen die slechts elf pun ten minder had. erde in deze categorie werd ook een Delta-sport atlete, name lijk Bianca Komneef, zij had 1493 pun ten, Bij de C-meisjes vierkamp stevende Schelde-sport meisje Marjan Olyslager met overwinningen op alle nummers naar de eindzege. Een prolongatie van haar vorig jaar veroverde titel nu met echter een veel hoger puntentotaal, namelijk 2683 punten. Ze liep 10,4 se conden over de 80 meter, sprong 1.30 meter hoog en deed 9,9 seconden over de 60 meter horden en stootte de kogel 7.58 meter. De strijd on» de tweede AARDENBURG - Tpine van den Bun der heeft zondagmiddag in Aarden burg weinig last ondervonden van de inspanningen die hij een dag daarvoor had geleverd in het kampioenschap van Nederland. Toine had alleen wat tegenstand van Ad van Treyen en Guido Paridaen maar in de laatste ki lometers reed hij deze renners toch opvallend gemakkelijk uit het wiel. De 27e ronde van Aardenburg is door de voortdurend neergutsende regen vooral voor de toeschouwers een tele urstelling geworden. Er kwamen slechts '27 renners aan de start van wie er later ook nog 7 uit de koers verdwe nen Speaker Pierre Eysackers - hij bleef het handjevol toeschouwers tot het einde toe mei veel enthousaisme bezag houden - kondigde tijdens de wedstrijd aan dat de jury had besloten de wedstrijd met 5 ronden in te korten De 20 renners die toen nog in koers wa ren hebben dat waarschijnlijk meer gewaardeerd dan wie dan ook Na wat schermutselingen in de eerste ronden, waarbij vooral Heddy Nieuw- dorp en Wim Jeremiasse warenbetrok- ken. plaatste Toine van den Bunder in de 10e ronde een eerste, en naar later bleek beslissende demarrage. Van Treyen en Guldo Paridean nestelden zich in z'n wiel en de voorsprong be droeg al gauw enige honderden meters. Onder impuls van Peter Gódde. Johnny Verbeke, Toine Verhezen en Tijs Fase deed het peloton nog enkele pogingen om de vluchters terug te pakken maar dit had alleen tot gevolg dat Rien Jongenelen. Bertus Wieles, Wim Westdorp en Piet van Dalen in moeilijkheden kwamen. Voor Wim Westdorp betekende dat niet veel later bovendien het einde van de koers. Van den Bunder. Van Tryen en Pari daen gingen door en namen een steeds grotere voorsprong. Vijf ronden voor het einde ging Toine weer alleen weg. ondanks vertwijfelde pogingen van Pa ridaen en Van Treyen Hij finishte met een voorsprong van 15 seconden op Van Treyen en 25 op Paridaen. Een ronde later eindigde Heddy Nieuwdorp net voor de groep op de vierde plaats. Peter Gödde won de sprint voor de vijfde plaats voor Vester Aarts Het meest op'vallende in deze koers was het sterke rijden van de plaatse lijke favoriet Guido Paridaen. Pari daen reed z'n tweede koers op de weg dit jaar. „Ik beschouw het koersen op de weg alleen als een training voor het cross-seizoen dat pas in september be gint. Vanaf nu ga ik ongeveer iedere week een wedstrijd rijden om wat krachten op te doen De start is me echter bijzonder meegevallen. Ik had met verwacht dat ik in m'n eerste wed strijd in Zeeuwsch-Vlaanderen (hij reed vorige week in België naar een 18e plaats) al zo goed mee zou komen", al dus Paridaen. DE Urrst.AG: l Toine van den Bunder. IJ- zendijke. 2 Ad van Treyen. Dinteloord: 3 Guido Paridaen. Aardenburg-, 4 Heddy Nieuwdorp. Wemeldinge lop 1 ronde); 5 Pe ter Godd*> Koewacht. 6 Vester Aarts. Kruin- ingen 7 Wim Evert se. Tholen. 8 Tijs Fase, Oud-Vossemeer: 9 Ad Clooi. Woensdrecht; 10 Toine Verhezen. Bergen op Zoom. 11 Charles de Smit. Biervliet. 12 Johnny Ver beke. IJzendijke; 13 Wim Jeremlassen, Wc-, meldinge. 14 Rien Jongenelen, Oudenbosch; 15 Piet van Dalen, Zwijndrecht; 16 Mapple- back, Philippine (Eng)i: 17 Leen de Kunder, 's-Hcerenhoek; 18 René Petie. Halsteren. 19 Peter de Nijs, Bergen op Zoom; 20 Peter Hel- lemons. Halsleren. Nieuwelingen In de wedstrijd voor nieuwelingen toonde Hazeroms uit Zegge zich veruit de sterkste. Hij demarreerde al in de eerste ronden en kreeg eerst Jan Maayen uit Kloosterzande en Ronnie van der Sijpt uit Koewacht mee in z'n wiel. Beide Zeeuws-Vlamingen moes ten echter later lossen en Hazeroms dubbelde alleen de hele groep. In de sprint om de tweede plaats won A. van der Poel het voor Ronnie van der Sijpt, UITSLAG: 1 C. Hazeroms. Zegge. 2 A van der Poel, Hoogerheide; 3 Ronnie van der Sijpt. Koewacht; 4 J. Meyer. Vlaardlngen; 5 P van Dillen. Hoogvliet; 6 D de Heer Hoog erheide. 7 W. Wieme. IJzendijke: 8 L Gödde; 9 R Sluimer. Hoogvliet en 10 P. Aarnouis. Rijsbergen Jan Raas wordt door zijn vrouw Anja omhelsd. TERNEUZEN - Albert Harms uit Ter neuzen is zaterdagavond in de Stads- doelen te Delft voor de 2e maal kam pioen van Nederland geworden in de afdeling zwaargewicht van het knie- buigen. De 95 kg wegende Harms móest een geweldige strijd leveren met Frans Padberg uit Enschede Padberg was 4e op de Europese kampioen schappen van 1974. Albert Harms won uiteindelijk met glans. Hij haalde 195 kg tegen Padberg 185. Het record dat met 200 kg op naam van Albert Harms stond bleef in Terneuzense handen. Albert Harms kreeg in maart van dit jaar een zware griepaanval en hij kon daardoor pas in mei de training her vatten. Hij was dan ook ontzettend blij met het behalen van deze nieuwe titel. De Terneuzenaar ontving de beker uit handen van Miss Holland 1976.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 16