Toine van den Bunder kwam kracht tekort in slotfase titelstrijd KEEUE VAN OOSTEN GAAT NU 00K NA BEHALEN ACHTSTE TITEL GEWOON DOOR HASSINK - VAN DOMINERENDE AMSTELPLOEG - KAMPIOEN PZC/s Uitslagen dames en amateurs NEDERLANDSE TURNSTERS VOOR GR00T-BRITANNIE TE STERK Kloetingse versloeg wereldkampioene Tineke Fopma ACHTSTE PLAATS WAARSCHINLIJK TOCH NOG GOED VOOR MONTREAL BELGISCHE PR0FTITEL VOOR FREDDY MAERTENS Jeanette van Ravenstijn werd eerste HENNIE GIJZEL VIJFDE Cursussen voor voetbaltrainer in Zeeland WINDSURFING OP BRAAKMAN MAANDAG 21 JUNI 1976 sport 15 SIMPELVELD - Twintig minuten voor de droge knal van het startpistool klonk, stond Toine van den Bunder zaterdagmid dag al met zijn fiets aan de start. Het is toch al smalle gezicht van de IJzendijkenaar leek op een witte krijtstreep. De Zeeuwse wielerconsul Jan Moerdijk had net tevoren even een paar woordjes met hem gesproken. „Geloof maar dat-ie gecon centreerd is. Het is een goed teken dat Toine al zo vroeg aan de start verscheen. Hij vroeg me hoe de wind stond op het par koers. Dat betekent dat hij er bij wil zijn." Van den Bunder had niet voor niets de Ronde van Luxemburg gereden. Het was de beste voorbereiding op het nationaal kam pioenschap op het loodzware Hulsberg-circuit. In de titelstrijd moest hij zich bovendien waarmaken voor uitzending naar Mon treal, want door een zware val in de tweedaagse van de Kem- melberg was Van den Bunder daar nog niet helemaal aan toe gekomen. Het kampioenschap zou hem in één klap zekerheid over deelname aan de Olympische Spelen verschaffen, maar hij haalde het niet. Arie Hassink, die de titel voor zich opeiste, zei over zijn gevreesde Zeeuwse concurrent: „Ik geloof dat Toine wat te veel heeft gedaan in het begin van de koers. Dat is hem op het laatst te veel geworden." Toine van den Bunder vond echter niet dat hij zich overmatig had ingespan nen in het begin van de wedstrijd. On der normale omstandigheden kan hij in de finale namelijk met gemak even sterk rijden als in het begin van de koers. De normale vorm is echter nog niet helemaal terug. Van den Bunder: „Ik moest me op het laatst forceren om naar boven te komen. Het ging gewoon nog niet al te best. De conditie is nog niet optimaal. Mijn vorm komt wel snel terug, maar ik ben de oude nog niet." Vijftig procent Hoewel Toine van den Bunder wist dat hij geen enkele kans meer maakte op een ereplaats reed hij de wedstrijd uit. Hij, de koele rekenmeester die de twee vorige jaren tijdens de kampioen schappen in Hoogerheide onmiddellijk afstapte toen duidelijk was dat het erepodium niet meer te bereiken was. werd achtste en rekende nu weer. Uit rijden van deze wedstrijd was een ex tra training en bovendien leverde hij een prestatie. waann andere Montreal-kandidaten niet geslaagd waren. „Ik geef mezelf toch nog vijftig procent kans om naar de Olympische Spelen te gaan Van Gerwen en Doh- men zijn hier afgegaan. Daarom is de kans er nog steeds dat ik toch meega". Arie Hassink. de 25-jarige amateur uit Neede, lijkt nu in ieder geval wel zeker van uitzending naar MontreaL Hij maakte nog geen deel uit van de selec tie van bondscoach Joop Middelink. maar na zijn vijfde plaats in de Ronde vaan Luxemburg voor profs en ama teurs en de nationale titel is het na tuurlijk onmogelijk hem nog te passe ren'. Bovendien zal Hassink - nood gedwongen - hoogstwaarschijnlijk zijn verdere carrière amateur blijven. Vier jaar geleden kreeg de nieuwe Neder landse kampioen luberculose en door die longaandoening leek het erop dat hij zijn verdere leven nooit meer aan koersen zou kunnen deelnemen. «Has sink kwam terug, maar hoewel zijn prestaties aLs amateur formadabel zijn zit beroepsrenner worden er niet in Hassink. verbitterd over de afwijzende houding, die bondscoach Middelink tot nu toe ten opzichte van hem heeft aangenomen, zal een uitzending naar MontreaL niet weigeren. „Ik hoop dat ik gevraagd wordt en ik ben te veel amateur om dan te weigeren." Succes compleet De nieuwe Nederlandse kampioen maakt deel uil van de Amstel-ploeg van Herman Krolt („Ik heb voor het kampioenschap al gezegd dat de vraag alleen nog was wie er derde werd"). De winnaar van zilver. Olympia's Tour winnaar Leo van Vliet uit Honselers- dijk. is ook al een Amstelrenner en hel succes van de formatie werd gecom- plelteerd door Jan Spijker, die derde werd. Duidelijk is dus wel dal deze equipe de nationale wegkampioen- schappen volledig overheerste. Na enkele kleine schermutsselingen. waartegen vooral Van den Bunder steeds doeltreffend optrad, leidde 'dol le' Dries van Wijhe de beslissnde onU snapping in. Halverwege de koers ging hij er alleen vandoor en Frits Pirard, Jan Spijker en Toine van den Bunder sloten bij hem aan. Er werd hard ge koerst om het viertal te achterhalen en uiteindelijk kregen de nog niet geklop- ten aansluiting. Na een dappere vluchtpoging van Jimmy Kruunen- berg, die later gezelschap kreeg van Albert Scheffer. kwamen alle kansheb bers samen in een groep van zo'n vijf tien renners. Met nog bijna vijftig kilometer voor de wielen sloeg Amstel de grootste slag Vier renners van deze formatie <Affé Hassink, Leo van Vliet. Jan Spijker en Frits Pirard), Roelof Akker, winnaar van de tweede etappe in de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen. Ad Tak. vong jaar Nederlands kampioen, en Albert Scheffer vormden een vlucht groep. Toine van den Bunder kon hel tempo niet meer volgen en had moeten afhaken. Hij leek geklopt. Catastrofaal Toch kon hij weer aansluiten met de kopgroep krijgen omdat Ane Hassink zijn voorwiel dubbel reed en zijn ploegmakkers in de kopgroep het tempo even wat laag hileden. Degenen die aanvankelijk de kopgroep hadden moeten laten gaan konden aanklam pen bij de in achtervolging zijnde Has sink. De koers leek weer volledig open en daarmee had de tactiek van Amstel best eens catastrofale gevolgen kun nen hebben. Leo van Vliet: „Ach ja. Van den Bunder kon nu wel bij ons te rugkomen, maar ik was niet bang van hem. Hij was er al eenmaal afgefietst en wanneer je een keer gelost Bent moetje er meestal toch weer af. De profetie van het talent uit Honse- lersdijk kwam uit. Er bleef na felle de marrages een kopgroep over met Ad Tak. Roelof Akker. Pirard. Hassink. Spijker en Van Vliet, Daarachter wor stelden Toine van den Bunder. Albert Scheffer. Ad Versteijlen ipas sinds 1 juni amateur) en Henk Lubberding zich iedere keer tegen die zware Huls berg op. Toen Frits Pirard uit de kopgroep was weggevallen wegens pech, begon het bombardement van de drie Amstel- renners. die in de finale hun eigen kans wilden rijden. Een strijd die zich voor namelijk afspeelde tussen Hassink en Van Vliet, De winnaar van Olympia's Ronde ging er alleen vandoor en nam honderd meter voorsprong. Hassink en Spijker reageerden. Tak en Akker moesten lossen. In de slotfase kwamen de drie toch weer bij elkaar. De zenuwen van Leo van Vliet kostten hem uiteindelijk de natioanle trui. Toen de Hulsberg voor de laatste keer moest worden beklommen vertrok hij van kop. „Hassink kwam naast me en ik zag dat hij een veel grotere versnel ling reed dan ik. Ik moest schakelen en ik gaf een klap tegen mijn versnel- lingsapparaal. waardoor ik ineens veel te zwaar zat." Van Vliet kon niet fel genoeg meer aanzetten, waardoor Hasdsink makkelijk langs hem heen kon rijden naar de eerste plaats SIMPELVELD - De uitslag van hel Neder lands kampioenschap voor amateurs is: 1 Arie Hassink (Needei 176.8 kilometer in ■5 48.S2, 2 Leo van Vliet «Honselersdljki z1 3 Jan Spijker (Kampeni zt: 4 Ad Tak >Oud- G as tel) op 24 sec; 5 Roelof Akker (Wlnssumt z.t,. 6 Albert Scheller (Zelhem) op 3.30: 7 Fnts Pirard (Breda) z.t.: 8 Toine van de Bunder (IJzendljkei op 4.26: 9 Henk Lubber- dlnk (Voorst) z.t10 Ad Verslijten tSlnt wil- llbrord) z.t.; 11 Plet van Leeuwen iZocUt- woude) op 6 30; 12 Jim Kniunenberg (Hoofddorpi op 8.39: 13 Huub Neven (HuLs- bergi z.t., 14 Leo Rotman (KonUch. WDli z.t 15 Piel van Kollenburg iBroeksltiard) op 9.27: 16 Erik Vlsschers iSwelJkhuizeni op 9 37: 17 Jan van Herwerden (Voorburg* op 9.46. 18 Michel Jacobs 'Bingelradei op 10.20; 19 Allen op één ronde Rob Groen (Glc- thoornl, Nico Hilberlnk 'Den Hami. Tonny Huizen iKloeunge/. Enk van KesseJ 'Veldd- nel). Ton de ange (Amsterdam), Hendrik Meljn (Amsterdami. Ad Prinsen (Raams- donkveeri. Frits Schür (Didami. Van de 135 gestarte renners kwamen er 26 over de eind streep. De uitslag van de kampioensstrijd bij dc dames: 1 KeeUe van Oosien-Hage (Kloetingei de 54,5 km in 1.43.25; 2 Tineke Fopma (Hulnsi op 7 seconden; 3 A. Weegberg (Loon op Zandi op 2.49; 4 M. Bik iBergambachti op 3.03: 5 A. Riemersma (Amsterdam! op 4.45; 6 Gre Knetemann iHuybergen) op 5.09; 7 Truus van der Plaat iGeldermalsen) op 5.30; 8 M. Lagerloef (Klaaswaal) z.L A. Hassink gaat juichend als eerste winnaar over de eindstreep en werd hiermee Hassink: DILSEN - De uitslagen van de in het bui tenland gereden wedstrijden om de natio nale titels bij de beroepsrenners zijn: NEWTON AYCLIFF - De Nederlandse damesturnploeg heeft het afgelopen weekeinde in Newport Aycliff (niet ver van Newcastle) de interlandwed strijd tegen Groot-Brittanniè gewon nen (36,3.50 - 359.70 pnt). In deze laatste Barbara Slater' wedstrijd voor de Olympische Spelen kwam de oranje ploeg zonder Ans Dekker uit. Trainster Eva Bartha had hiertoe besloten om zodoende de drie benjamins in de ploeg, Carla Braan, Gerrie van Soeren en Karin Stubbe. een gelijke kans te geven om zich te Julia Smith bewijzen voor eventuele afvaardiging naar MontreaL zal vertegenwoordigen op de spelen. Een negende plaats tenslotte was weg gelegd voor Carla Braan. Eveneens met grote belangstelling werden de verrichtingen gadegeslagen van Ans Smulders, die in maart tegen Roeme nië voor het laatst deel had uitge maakt van de Nederlandse ploeg. Dat ze die tijd niet stil heeft gezeten be wees ze al op de eerste dag door na de verplichte oefenstof in het individuele klassement de eerste plaats te bezet> ten. Een positie echter, die ze op de tweede wedstrijddag moest prijsgeven aan Jeanette van Ravenstijn. die vijf honderdste punt meer verzamelde. Ais derde eindigde Barbara Slater, die een hoofdrol vertolkte in de Britse ploeg, die echter wel gehandicapt was door het niet meedoen van de nationale kampioene Avril Lennox vanwege een blessure. BELGIË (DILSl 1 Freddy Mac-rum 266,5 kilometer in 6 utu en 18 minuten: 2 Jean-Luc Vandenbrouckt op 39 sec: 3 Mare Rcnier op 45 tec. 4 WiUj Tnrllr.cic zt5 Ludo Peelers Z'. 6 Staf var Rooibroecfc op 1 min 7 Roger RosSersz l. f Frar.i Verbeeck z i 9 Herman van de» Slagmoten z t10 Jos Jacobs z t FRANKRIJK (MONTAUBANk 1 Guy Sibille 251 kilometer in 6 uur 4 minu ten 21 seconden; 2 Alain Mesiet op 3 sec. Jeari-Pierre Genet op 39 sec. 4 Martin z tf Hauvlcuxz.t.. 6 Laurentz i7 Romero z tf Campaner op 1.12; 9 Delepine op 2,51; 10 Hl nault op 3.09. WEST-DUTS LAND. ZWITSERLAND KN LUXEMBURG (KEULENi: Tijdrit 6.1 kilometer. Dieter Thurau (WD1 7 29.6. 2 Salm iZwl) op 8 sec: 3 TscJmn iWDl op 12 sec Wedstrijd over 152 kilometer 1 Thurat 3.26.20. 2 Harilz (WD!) op 16 sec, 3 Gilso» (LUX) Z.t. Totaalklassement: 1 Thurau (Westduil; kampioen): 2 Salm (Zwitsers kampioen i; Tschan (WDlf Haritz <WD1); 5 Gitsor ■Luxemburgs kampioen). De individuele uitslagen van beide dagen met achtereenvolgens sprong, brug. balk, vrije oefening, totaal en plaats zijn: GROOT-BRITTANNIÈ: Karen Leigh ton Susan Cheesebrough Andrea Loughton Teresa Tooze NEDERLAND: Ans Smulders Hoewel er op 1 juli op Papendal nog een laatste selectiewedstrijd zal wor den gehouden, waarna de definitieve samenstelling bekend zal worden ge maakt, lijkt het nu wel haast zeker, dat Karin Stubbe niet zal worden gekozen. Eindigde ze in een eerder gehouden se lectiewedstrijd als laatste van dit drie tal. ook in de landenontmoeting tegen Groot Brittannié reikte ze niet verder Kos dan een twaalfde en laatste plaats. Daarentegen eindigde de goed tur- Carla Braan nende Gerrie van Soeren op de ze vende plaats met minimaal verschil Gerrie van Soeren achter de Engelse Susan Chees ebrough. die samen met Barbara Sla- ter en Avril Lennox Groot-Brittanniè Jeanette van Ravenstijn Karin Stubbe 9.20 9.15 9.00 9.20 36.55 3 9.30 9.15 9.20 9.20 73.40 3 9.10 9 25 8.65 9.05 36.05 5 9 00 9.20 9 00 8 95 72.20 5 8 85 9.10 8.95 8.75 35.65 9 8.95 9.25 8 95 9.05 71.85 6 9.00 9.00 8.95 9.05 36.00 6 9.00 8.55 8.90 9.00 71.45 8 8.80 8.80 8.65 8.95 35.20 11 8.20 8.80 8.65 8.65 69.50 11 8.65 8.60 8.40 9.00 34.65 12 8.80 8.75 8.55 8.90 69.65 10 9.35 9.20 9.15 9.35 37.05 1 9 10 9.35 8.75 9.30 73.55 2 9.00 9.25 9.10 9.30 36.65 2 9.15 9.20 9.25 9.35 73.60 1 9.20 9.15 8.90 9.15 36.40 4 9.25 9.20 9.05 9.20 73.10 4 8.95 8.80 3.95 9.20 35.90 8 9.10 8.85 3.40 9.00 71.25 9 9.15 9.00 8.85 9.00 36.00 6 8.95 9.05 8.80 8.85 71.65 7 3.80 9.15 3.60 8.90 35.45 10 8.85 8.55 7.40 8.85 69.10 12 De huldiging van de amateurs. Vlnr.: Van Vliet (2e), Hassink (le) en Spijkler HEIKANT - Henny Gijzel uit Heikant is gistermiddag in het Belgische Zaffe- laere 5e geworden in een wielerwed strijd voor junioren. De koers ging over 85 kilometer. Er waren 28 vertrek kers. De sprint van een 8-man sterke kopgroep werd gewonnen door de Belg Van Mosselvelde. Record Henk Elzerman op 400 m vrije slag DEN HAAG - Henk Elzerman heeft za terdag in het 50 meterbad 'Het Zuider park' in Den Haag een nieuw Neder lands record gezwommen op de 400 meter vrije slag. De ZVC-zwemmer kwam tot 4.06,3. Het oude record stond op naam van Rene van der Kuil (SZC), die eerder deze week 4.08,5 op de klok ken bracht. FRANS VOETBAL: LAATSTE DUELS PARIJS (ANP) - De uitslagen van de zaterdag voor de laatste ronde van de eerste divisie van de Franse voetbal competitie gespeelde wedstrijden zijn: Lyon - Troyes 2-0. Monaco - Lille 3-4, Reims - Saint Etienne 3-2, Sochaux - Nice 0-0, Nan tes - Nimes 1-0, Metz - Lens 2-1, Valenciennes Nancy 2-0. Paris Saint Germain - Bastla 1-1. Avignon - Marseille 2-1. Strasbourg - Bordeaux 0-2. Eindstand aan kop: 1 Saint Etienne 38-57. 2 Nice 38-54, 3 Sochaux 38-52. 4 Nantes 38-50. SIMPELVELD - Terwijl het Wilhelmus uit de luidspre kers klonk keek Keetie van Oosten-Hage zaterdagmid dag even opzij. „Je moet je pet afzetten", zei ze zachtjes tegen Annelies Portes-van de Weegberg, die debuteerde op het erepodium. Voor Keetie is het ongevèer routi newerk geworden. Ze ken het klappen van de zweep nu zo langzamerhand wel op alle fronten. Dit weekeinde haalde ze voor de achtste achtereenvolgende maal de nationale titel wielrennen op de weg binnen en het einde van de successen is nog niet in zicht. Al heel wat keren na nationale kampioenschappen heeft de Kloe tingse aangekon digd te zullen stoppen. Zaterdagmiddag klonk er een ander geluid. „Ik ga voorlopig nog door. De sfeer is enorm goed bij ons. Bovendien zit ik in een ploeg en dat is bijzonder gezellig. We gaan met de hele ploeg naar klas siekers toe en dat maakt het alle maal aantrekkelijker om te blijven fietsen", vertelt de 26-jarige hand- werklerares. De overwinning van Keetie was voor niemand een verrassing. Ze staat immers al jaren bijna onaan tastbaar een de top van het natio nale en internationale dameswiel- rennen en nu Wil Kwantes heeft be sloten niet meer te fietsen („Ik zou het gewoon niet meer opbrengen", zei zei is er alweer een concurrente afgevallen. Toch ziet het er naar uit dat de koningin van het dameswiel- rennen binnen niet al te lange tijd een enorm sterke concurrentie krijgt. De Friese Tineke Fopma, die na haar wereldkampioenschap vo rig jaar in Belgié niet al-te veel van zich heeft laten horen, demon streerde zaterdag op het bijna on menselijk zware Hulsberg-parkoers te Simpelveld dat ze over grote ca paciteiten beschikt Meer voldoening Weliswaar moest ze in de laatste meters buigen voor het geweld dat Keetie ontketende, maar het feit dat ze een halve wedstrijd samen met de regerende Nederlands kam- pioee voorop kon blijven maakte duidelijk dat de Friezin op de koers- fiets tot heel wat in staat is. „Deze tweede plaats geeft me meer voldoening dan het wereldkam pioenschap". vertelt de 22-jarige Tineke Fopma. „want hier heb ik het alle maal alleen moeten doen. terwijl we bij het wereldkampioenschap in ploegverband reden Toen is er wel gezegd dat ik het cadeau heb ge kregen, omdat er achter mij door de anderen afgestopt werd". Tineke Fopma is in ieder geval wel gemotiveerd geraakt door de tweede plaats in Simpelveld. „Ik ben geslaagd voor mij m.o. geschie denis, waarvoor is vlak na de we reldkampioenschappen een tenta men had. Nu heb ik inmiddels een baan in Middelhamis. gekregen. Het is wel ver weg uit Friesland, maar voor het wielrennen is het een goede streek om te trainen. Ik zit nu niet zo gek ver van Keetie vandaan bijvoorbeeld" Durfde niet alleen De Kloetingse toonde respect voor Tineke Forpma, die overigens berg-op een vee! kleinere versnel ling reed dan Keetie Dat was het beste bewijs van het feit fat Keetie best zoals andere jaren alleen op de vlucht had kunnen gaan om haar superioriteit nog meer te onderstre pen. „Maar op dit parkoers was het beter om bij elkaar te blijven. Het is lekkere pittig en met die wind zag ik het niet zo zitten om alleen te gaan. Ik durfde het eigenlijk niet zo goed. Tineke kan erg goed klimmen, maar in de laatste bocht vertrok zij van kop af en kon ik haar wel ver slaan". Hoewel dit parkoers voor Keetie van Oosten en Tineke Fopma mis schien nog net niet té zwaar was. hebben veel dames het bijzonder moeilijk gehad. In de eerste twee rondjes van zeven kilometer ped delde het veld nog redelijk rustig tegen ae Hulsberg op en mocht Mi- nie Brinkhof enige tijd alleen op kop rijden. Toen sneuvelden echter de eerste coureuses en werd het tempo hoog opgejaagd oder impuls van Keetie van Oosten en Tineke Fopma. Zij gingen er na zo'n vijf entwintig kilometer alleen van- dioor en achter hen konden alleen Annelies Portes en Marja Bik nog voor de groep blijven. De nationale titelstrijd voor de dames heeft in ieder geval wel dui delijk gemaakt dat Keetie van Oos ten en Tineke Fopma op het we reldkampioenschap weer hoge ogen kunnen gooien. „Of ik aan alle Kampioenschappen meedoe", ver telt Keetie nog, „weet ik niet. Dat is afhankelijk van mijn werk. Maar ik hoop natuurlijk wel zoveel mo gelijk van de partij te zijn". MIDDELBURG - In het afgelopen sei zoen zijn in de KNVB afdeling Zeeland twee trainerscursussen gehouden. In Goes en Vogelwaarde werden in totaal 16 nieuwe D-trainers opgeleid.In Vo gelwaarde moeten nog drie cursisten een herexamen afleggen. De geslaag den zijn: P. E. A. van Acker uit Hulst. Wim van Gink uit Axel, Eddie van der Hooft uit Temeuzen. e. C. P. Monbalie uit Knokke-Heist (België). P Pïelaat uit Philippine. Rmus Verberkmoes uit Axel. H. Radt uil Terneuzen. Van het examen in Goes wachten nog drie kandidaten op een herexamen. De negen geslaagden zijn: Anré van de Broek. Vllssingen. Rens Griep, Yerse- ke. Cees van de Hoek, StavenLsse. Wisse ae Kok, Goes. Johan van Mou- rik, Bergen op Zoom, Piet Passieux, Goes, Klaas Poortvliet, Amemuiden, Paul Telussa, Souburg en Cees de Vrieze. Kloetinge. Inmiddels is de inschrijving voor de nieuwe D-cursus al weer opengesteld. Het cursus- inclusief examengeld be draagt ƒ730,-. Het D-dip!oma geeft recht op een licentie om als trainer te mogen optreden van spelers, ten hoog ste uitkomende in de 4e klas van de KNVB. Het komende seizoen wordt voor het eerst een E-cursus georganiseerd. De cursus duurt aanmerkelijk korter dan de D-cursus en is ook goedkoper (cur susgeld 375,-). Aan deze E-cursus is geen examen verbonden. Op basis van de vorderingen en prestaties tijdens de cursus zal aan het eind het diploma ai of niet worden toegekend. Het trainersdiploma E geeft recht op een licentie om ais trainer te mogen optreden (al of niet tegen betaling) van spelers, die uitkomen in de competities van de afdelingen. HOEK - De Belgische club Belgium Windsurfing Association heeft gister middag op de Braakman open wed strijden windsurfing georganiseerd. Door de slechte weersomstandigheden waren er slechts 10 deelnemers. De or ganisatie had op minstens 30 deelne mers gerekend. Er werd gevaren over vijf wedstrijden. De deelnemers moesten per wedstrijd een ronde van ongeveer 3 kilometer af leggen. Daarna werd een kwartier ge pauzeerd alvorens met de volgende ronde te starten. Het eindklassement na 5 wedstrijden luidt: 1 Jean-Luc HumbleL 2 Francois Verhoeven, 3 Wico Christiaans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15