Grote strijdlust dreef jeugdig oranjeteam naar het brons Nationale wielertitels voor Jan Raas en Keetie van Oosten Jan Peters en Kees Kist: de toekomst van oranje BONDSCOACH KNOBEL: DIT WAS MIJN LAATSTE DAAD KNOBEL EN DE ZAKELIJKE BELANGEN VAN JOHAN CRUIJFF MAANDAG 21 JUNI 1976 ZAGREB - De opvolger van George Knobel zal zonder twijfel in zijn nieuwe Nederlandse selectie een vaste plaats dienen in te ruimen voor Jan Peters van NEC. De kleine middenvelder was zaterdag in hel duel legen Joegoslavië een van de beste spelers van het veld. Hij vormde met Willy van de Kerkhof en later invaller Kees Kist een ijzer- sterk duo. dat zowel aanvallend als verdedigend in slaat bleek de wel wat apathisch spelende maar toch klasserijke Joegoslaven de baas te zijn. Jan Peters zag het zelf ook zo zitten, getuige zijn woorden na afloop. „Ik vecht al geruime tijd voor een vaste plaats in het Nederlands elftal Dit is bij tussenpozen nu al mijn tiende in terland. maar nog nimmer ben ik fei telijk direct gekozen. Steeds kwam ik erbij als een soort tweede keus Ook nu was ik naar Joegoslavië meege reisd met de idee er weer niet in actie te komen. Daarom vond ik dit mee genomen en ik heb mijn uiterste best gedaan me in de kijker te spelen'" Aldus Jan Peters, die in deze opzet cum laude geslaagd is. Vierde doelpunt Ook voor AZ'67'er Kees Kistginghet gordijn naar het Oranjeteam wa genwijd open. Enkele malen was hij reeds vooreen eerste examen gezakt. Maar zaterdagavond op zijn geliefde plaats achter de aanvalsspitsen. kon hij zich eindelijk uitleven „Ik werd", zei hij na afloop glunderend", ingezet met de opdracht nummer 151 Vladici uit te schakelen. Als het kon. mocht ik zelf gaan Nou. ik merkte al spoe dig dat die Vladic niet zoveel meer kon. dus ging ik zelf En dat is won derwel gelukt, dacht ik. Flauw van die scheidsrechter dat hij mij dat vierde doelpunt niet liet. maken. Hij floot af toen ik op het punt, stond te Kees Kist werd ongeveer twintig minuten voor het einde ingezet voor zijn aanstaande clubgenoot Peter Arntz. Hij voetbalde een uur mee en toonde evenals Jan Peters veel werklust en slagvaardigheid op het middenveld. Hij durfde te soleren, was daarbij zeer snel in de acties, en was zonder meer een versterking voor het team. Daarmee is feitelijk het zwakke spel van Peter Arntz veroordeeld. De debutant in het Oranjeteam kon zijn draai niet vin den. Hij was besluiteloos en kon „Ja. ik weet het niet' .zei Peter Arntz na afloop een beetje schuldbewust Het lukte niet Je plaatst een bal zwak. je wordt zenuwachtig, want het is toch je eerste kans voor het Oranjeteam en dan ga je knock-out voor Je hei weet. Ik vond het terecht dat ik eruit werd gehaald Volgende keer beter. Ik zal me nu bij AZ'67 be ter waar kunnen maken, denk ik. Herstel Wim Mcutstege kreeg na rust de niet geringe taak YVim Jansen te vervan gen. Aanvankelijk ging het wat aar zelend. Hij miste enkele malen, maar later herstelde hij zich en toonde vooral bij kopduels zijn ver dedigende taak aan te kunnen. ..Je zal er maar in moeten om YVim Jan sen te vervangen", zei Meutstege na afloop. „Jonge, wat was ik zenu wachtig, maar gek. na enkele mi- strappen ging het beter. Net in die periode dat de Joegoslaven beter gingen spelen kreeg ik mezelf in be dwang. Nou en toen leek het wat mij betreft gebakken". Ruud Geels opent de score voor Nederland. i1THT-M'rir.V"--- - en de zijnen begonnen, gewaarschuwd door de onstuimige start van de Joegos laven tegen West-Duitsland. behou dend. Er kwamen in die beginfase. n. I ZAGREB - De erfenis van George Knobel valt bij nader inzien toch nog wat mee. In het duel van Oranje met Joegoslavië om de derde en vierde plaats van het Europese titeltoernooi werd (al weer) na verlenging met 3-2 gewonnen. Een zege die zijn waarde ontleent aan het karakter dat de jeugdige gelegenheidsformatie van de scheidende bondscoach aan de dag wist te leggen. Een zege ook die als een klein, hoopvol lichtpuntje flakkert in de grimmige duisternis, waarin het Nederlandse voetbal tijdens de EK- eindronden verzeild is geraakt. Knobel had zich zaterdag voor deze bijzondere gelegenheid in het strakke pak gestoken. Eigenlijk, zo heeft hij het ook zelf gevoeld, hoorde hij er al niet meer bij. Twee dagen eerder had hij, ontspan nen zonnebadend, tegenover de pers zijn hart gelucht en daarmee geestelijk althans alle KNVB-schepen achter zich verbrand. Het ligt voor de hand dat het duo Hogewoning-Stoop hem op zijn vingers heeft getikt, omdat hij de vuile was zo nadrukkelijk buiten heeft gehangen. Aan alles was te merken dat er harde woorden zijn gevallen. Dat is voor Knobel te veel geweest. Zelfs bondsarts Frits Kessel maakt zich zorgen en houdt de 53-jarige Brabantse oefen- meester deze dagen scherp in de gaten. Plichtmatig sleept Knobel zich voort; hij staat op instorten. „Het spel is uit' mompelde hij met een bedrukt gezicht a afloop van de strijd tegen Joegosla vië. „Dit was mijn laatste daad. Eigen lijk heb ik nu niets meer te zeggen". Metmoei te washij nog toteen beknopte analyse te verleiden. „We hebben nu weer gevoetbald zoals we in het verle den zo vaak hebben gedaan. Ik ben te vreden. Het was een sportieve wedstrijd, waarin we over het totaal gezien toch wel de sterksten zijn geweest. We heb ben tenslotte ook nog twee keer tegen de lat geschoten. Nee, de jongens waren niet moeilijk te motiveren. Zij wilden gewoon graag winnen". Strijdlust Het leek wel of elk woord Knobel pijn deed Heel even flikkerde zijn oude strijdlust op. toen hij gedwongen werd terug te denken aan de nachtmerrie van woensdagavond „Dat het toen zo uit de- hand is gelopen, lag niet alleen aan de spelers beet hij van zich af. „Neem nu die rode kaarten Die waren toch sterk overdreven. En verder ben ik ervan overtuigd dat we, als het woensdag normaal weer was geweest, zondag in dê finale hadden gestaan. Mijn problemen'' Ach, over een week wordt er al niet meer over gepraat. Ik wil er vanaf, nu in ieder geval niets meer mee te mhken hebben. Ik zal de komende dagen dan ook geen kranten lezen" Met opgetrokken schouders trok Kno bel zich terug, in de wetenschap dat hij zaterdagavond voor een van de laatste keren daadwerkelijk met een van zijn vele blunders was geconfronteerd. De nieuwe Oranje-lichting had hem im mers duidelijk getoond dat hij veel te lang had vastgehouden aan de geves tigde reputaties; dat hij ziende blind was geweest voor de mogelijkheden van de aanstormende jeugd. Dat hij jongens als Jan Peters, Ruud Geels. Kees Kist en in mindere mate Peter Arntz en YVim Meutstege niet op hun juiste waarde had geschat en hen daar door de kansen om zich waar te maken had onthouden, vormde in feite de ba sis voor het niet onaardige succes dat tegen de nog erger dan de Nederlanders met een kater tobbende Joegoslaven. werd behaald. Vijandig gezind In het nauwelijks voor een kwart ge vulde Dynamo-stadion - qua publieke belangstelling is het toernooi allesbe halve een succes geworden, hetgeen ook voor de KNVB een financiële tegenval- j 'er betekent - zagen de gastheren zich geplaatst tegenover een vijandig gezind I' publiek en een gretig Oranje-team. Krol vooral doör een aantal defensieve fou ten, kansen voor de formatie van coach Mladinic. Maar de afwerking liet toen alles te wensen over. Na een kleine twintig minuten maak ten de met twee spitsen opererende Ne derlanders hun bedoelingen duidelijk. YVinst of verlies mocht dan geen ver schil uitmaken voor hun premie (vijf tienduizend gulden), men wilde in ie der geval de schade van woensdaga vond nu niet nog groter laten worden. Jan Peters leidde het sterke, ruim uit gevallen Hollandse kwartiertje in met een bijzonder fraaie dieptepass op Ruud Geels, die voor de eerste keer zijn visitekaartje presenteerde met een vinnig schot, dat de zwakke Joegosla vische doelman Petrovic slechts met moeite tot hoekschop kon verwerken. In de 26e minuut had Willy van de Kerkhof ials altijd ijverig, maar te vaak onnauwkeurig) uit een dieptepass van spits de Joegoslavische doelman kans- Het aantal hoekschoppen voorrust was loos. Twaalf minuten later leek Oranje twee voor Nederland en drie voor Joe- op rozen te zitten. Opnieuw Peters goslaviè; in de tweede periode was dat zorgde voor de opening, die Willy van de twee legen zeven. Kerkhof met medewerking van Petrovic dankbaar benutte. Knobeis keurkorps was defensief ook danig verzwakt, doordat voorstopper Wim Jansen ler werd gevreesd voor een Stormloop hersenschudding en hij kreeg in de kleedkamer zelfs bijna een flauwte) Een collectieve fout in de Nederlandse moest worden vervangen door de vrij- alweer zorgde er twee minuten voor het da® uit Nederland overgekomen, en dus rustsignaai van de goed leidende Zv.it- nauwelijks voorbereide. Wim Meutste- serse arbiter Hungerbühler voor. dat Joegoslavië de prikkel kreeg om nog voor een acceptabel resultaat te knok ken. Katalinski profiteerde en gaf daarmee het startsignaal voor een ware stormloop op het doel van Schrijvers, die zich na de hervatting in alle hevig heid voortzette. Hoe moeilijk Oranje het na rust had. ge Daar kwam nog bij dat de Joegosla vische coach Mladinic met twee wissels iHalilhodzic in de spits voor de falende Acimovic en Viadic voor Zungul) zijn formatie aanmerkelijk had versterkt. Reddingen de wisselvallige Peter Amtz de score blijktweiuitdekoelestatistischegege- moeten openen Alleen voor Petrovic faalde de PSV'er. Geels corrigeerde die fout een minuut later al. Op aangeven van Rob Rensenbrink liet de kalende vens. In de eerste helft was men slechts vijf keer (Joegoslavië twaalf keer) door de arbiter gecorrigeerd. In het tweede part was deze score vijftien tegen zes. Lang heeft de hard werkende Oranje- equipe iwaarin Amtz na 25 minuten werd vervangen door Kees Kist. het geen een versterking betekende) stand weten te houden. Er is zelfs uitzicht ge weest op een beslissende 3-1 voor- SIMPELVELD- Jan Raas is Neder lands 'klimkampioen' geworden. .De 's-Gravenpoldese prof voor spelde daags voor de nationale ti telstrijd dat 'wegkampioenschap' niet de juiste benaming was voor hetgeen zich in het Zuidlimburgse Simpelveld zou afspelen. „Het is een klimkampioenschap... wie het beste bergop kan rijden dus...", al dus Raas. Te zeggen dat Jan Raas de beste klimmer van Nederland is. zou overdreven zijn. Maar in ieder geval reed de Zeeuw een uiterst bekeken koers. In de slotfase reed hij Aad van den Hoek. evenals Raas een lid van de TI Raleighploeg die de hele koers controleerde op achterstand. Op die manier herhaalde Jan Raas het kunststukje van drie jaar gele den. toen hij (zij het bij de ama teurs) ook al Nederlands kampioen werd Raleighkopman en wereld kampioen Hennie Kuiper werd op minuten achter Jan Raas als derde geklasseerd Hij versloeg in een 've- dettengevecht' Joop Zoetemelk Zaterdochtend was de Zeeuwse triomf tijdens de nationale kam pioenschappen ingeluid door Keetie van Oosten-Hatge uit Kloeünge. Zij werd voor de achtste maal in suc cessie kampioene van Nederland bij de dames Keetie van Oosten reed naar de eindstreep in gezelschap van wereldkampioene Tineke Fop- ma-Tevoren hadden de beide meis jes rondenlang samen op kop gele gen, zonder veel voor elkaar onder te doen. In het zicht van de finish echter liet Keetie van Oosten er geen twijfel over bestaan wie over de meeste reserves beschikte. Wat drie jaar geleden (in Hooger- heide) wel lukte, kregen de Zeeuwse vertegenwoordigers nu niet voor el kaar Drie jaar terug gingen alle drie de titels op de weg naar Zeeuwen. Nu waren het er twee van de drie. De huldiging bij de profs met v.l.n.r. A. v. d. Hoek t2ei en Jan Raas en Henny Kuiper <3e. want bij de amateurs mocht Amstel-renner Arie Hassink uit Neede. de kampioenstrui aantrek ken. Was het bij de profs TI Raleigh dat de dienst uitmaakte bij de ama teurs waren de drie plaatsen op het erepodium voor de Amstelploeg. Achter Hassink werd de winnaar van Olympia's Ronde Leo van Vliet tweede, terwijl Jan Spijker als derde finisthe. Toine van den Bunder, die vooral in de eerste honderd kilome ter bijzonder attent reed. kwam in de slotfase kracht tekort. Hij ein digde op de achtste plaats. Op de pagina's 15 en 16 uitvoerige reportages over de Nederlandse wie lerkampioenschappen op de weg. met maar een ding t Knobel en Van der Kerkhof ophelzen elkaar na de overwinning op Joegos- sprong, maar de verder weinig opval lende René van de Kerkhof knalde na een pass van Rensenbrink op de lat. Ze ven minuten voor tijd zorgde Dzajic uit een vrije trap even buiten het straf schopgebied voor de gelijkmaker Schrijvers, die overigens ook een serie knappe reddingen op zijn naam schreef, ging bij deze treffer niet vrijuit De verwachte ineenstorting van Neder land bleef uit. Al in de eerste verlen ging waren achtereenvolgens Kist (lat) en Krol (zijnetl dicht bij een doelpunt. In de eerste minuut na de vierde aftrap was het wél raak. Met een zuivere diep tepass over zo'n veertig meter stuurde Kist de alleen nog door laatste man Ka talinski in het oog gehouden Geels op avontuur. De Ajacied schermde de bal goed af en verraste vervolgens Petrovic met een schuiver. Het brons, dat uiter aard nog minder dan een pleister op de wonde betekende, was binnen. Keetie van Oosten-Hage. die voor de 8e keer nationaal kampioene werd. i rechtsi. met naast haar T Fopma. die tweede werd. Beide da mes zijn bezig met de beklimming van de Hulsberg. 1 Knobel hm scoach U een tor ogen en Zo langza uit dat dit ig Knobei torden Hij tslag aanbood, een ontslag dal De belangrijkste fout. die Knobei maakte is dat hij Cruijff koste wat kost nitdc behouden voor het Nederlands elftal Men ontkomt daarbij niet aan dt indruk dat de goedwillende, maar ver blinde George Knobel zich voor het karretje van Johan Cniijff liet span nen Dat nas dan bij de affaire rona Jack van Zanten, een affaire die - dal i oor de verwijdering lusten Knobelen de KNVB Jack van Zanten was tn het verleden lange tijd begeleider van het Nederlands el/lal maar werd voor dt wereldkampioenschappen in West- Duitsland opzij gezet. George Knobel zelf wilde wel beken nen. dal al vanaf het moment dat hij in dienst trad bsj de KNVB Van Zanten pogingen deed om als begeleider terug te keren Maar Knobel hield de boot af omdat hij alleen met professionals wilde uerken. Knobel: ..In de loop van de tijd is er ontzettend vaak gepro beerd. soms via de achterdeur, om Van Zanten toch weer als begeleider binnen te brengenSteeds echter hield Kno bel het been stijf geen plaats voor dt vroegere begeleider Maar George Knobel draaide plotse ling als een blad aan de boom om. toer. Johan Cruijff hem vroeg om Jack van Zanten weer in het oranjegezelschap op te nemen als begeleider. Geruimt tijd reeds kunnen Van Zanten en Cruijff hel uitstekend samen vinden en mettertijd zou Van Zanten de voetbal ster willen adviseren hoe hij zijn gela moet tnvesieren in onroerende goede ren Daarom wilde Cruijff bij voorbaat at iets terug doen. Knobel maakte er in feite niet eens een geheim an dat dt vork zo in de steel stak. Vrijdagavond vertelde hij in het ra dioprogramma Goal van de KRO aan Joop Niezen onder meer: „Als Cruijf) met een simpel verzoek komt. om in verband met zijn belangen voor na derhand. een man een ondergcschiktt functie btj het Nederlands elftal te ge ven. dan vind ik het een moordaanslag op het Nederlandse voetbal om tct wille van persoonlijke zaken te zeggen, we kappen dal af Er is letterlijk ge zegd dan moet Knobel maar opstap pen. dan moet Cruijff maar opstapper, en dan moet ie Nceskens maar mee nemen. Ik vind het een onverantwoor delijke zaak. dat een man. die vele ma len miljonair is. die hier voor een arm zalige 1500 gulden bij het Nederlands elftal gaal spelen en ik durf het nu hardop te zeggen, zuiver en alleen uit een bepaalde sympathie voor mij. dal die na zijn veertig interlands met zo'n simpel verzoek op een dergelijke ma nier geblokkeerd wordt en eigenlijk min of meer belaehtelijk gemaakt wordt in zijn kwaliteit van voetballer maar ook in zijn maatschappelijke sta tus En dat is voor mij dus als trainer die het hoogste met zijn elftal wil be reiken een onverteerbare zaak". We hebben Knobel maar even hele maal letterlijk geciteerd, omdat hij tegenwoordig zelf zijn interviews ook op een casette-recorder opneemt 'op dat mijn woorden niet verdraaid in de krant komenTater gaf Knobel toe dal hij met niet alleen het belang van het Nederlands el/lal maar ook dat van Johan Cruijff diende. Sportcommentaar Hoewel er ook nog andere zaken een rol speelden, was toch juist dit punt voor George Knobel aanleiding te dreigen zijn ontslag aan t bieden. Tens lotte ging hij zelfs zo ver om het ontslag inderdaad te vragen Knobel, verblind, ziet zelf niet in. dat hij met deze steun aan Johan Cruijff te ver is gegaan. Dat blijkt duidelijk uit het lange citaat uit zijn interview met Joop Niezen. De bondscoach heef! zich zelf getolereerd zakelijke belangen van een van zijn spelers van invloed te laten zijn crp de gang van zaken rond het Nederlands elflal En die zaken dienen gescheiden te blijven. Cruijff wel. Maar zou Knobel ook in de bres zijn gesprongen voor bijvoorbeeld Kees Kist als die gevraagd had Kees Molenaar begeleider van hel oranjet eam te maken. Zou Knobel ook voor Wim Jansen zijn opgekomen als die bijvoorbeeld Gerard Cox had willen hebben Knobel zelf wist. dat Van Zanten voor de sectie betaald voetbal een onaan vaardbare figuur was. Want juist Jack van Zanten maakte voor de wereld kampioenschappen in West-Duitsland een miljoenenproject' bekend. Daar door kwamen de spelers van het Ne derlands elflal met eisen voor een ab surd hoge premie voor hun prestaties bij de wereldkampioenschappen. Mis schien daarom ook zijn er wel meer spelers, die Jack van Zanten terug wil len hebben als begeleider. Maar even begrijpehjk is het dat de sectie betaald voetbal Van Zanten niet graag weer binnen haalt. George Knobel heeft m deze zaak de fout gemaald, dat hij inderdaad "maar een ding voor ogen had' en daardoor verblind was voor hel gevaar van de onmogelijke eisen die door Johan Cruijff gesteld werden. Knobel kon de belangen van het Nederlands voetbal en de zakelijke belangen van één van zijn sterspelers niet meer scheiden. En dat werd hem tenslotte noodlottig. Ook uit deze affaire mag de les worden ge trokken. dat niet alles en iedereen on dergeschikt mag worden gemaakt aan de prestatie. JOOP VAN DEN BERG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11