PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZWART AFRIKA STEUNT OPTREDEN KISSINGER PZC Samenwerkingsproject werklozen gaat binnenkort in Goes van start Rustige eerste verkiezingsdag in Italië de krant van zeeland RUST TERUGGEKEERD ROND JOHANNESBURG Beroep op Vorster apartheid te laten varen ZWEDEN HEEFT EEN KONINGIN vandaag Aantal dóden geschat op ruim honderd Zeker 50.000 schoolverlaters zonder werk Succesvolle evacuatie uit Libanon Jan Baas pagina 16 219e jaargang no. 145 Maandag 21 juni 1976 WASHINGTON, BONN (RTR, AFP, DPA) - Minister Kissinger heeft de steun van praktisch ge heel zwart Afrika voor zijn ontmoeting met premier John Vorster van Zuid-Afrika deze week, aldus diplomaten in Washington. Kissinger heeft vrijdag met ongeveer 40 Afrikaanse diplomaten ge sproken over zijn plan, Vorster ertoe te brengen de apartheidspolitiek te laten varen, zijn hulp aan Rhodesië stop te zetten en aan Namibië (zuidwest-afrika) zelfstandigheid te verlenen. Amerikaanse functionarissen zeiden dat Zuid-Afrika de laatste maanden VIKING 1 IN MARS-BAAN PASADENA fUPI) - De Amerikaanse Viking-1 is zaterdag bij Mars aange komen en het op bevel van een paar computers om 23.21 uur (onze tijd) zijn remraket 38 minuten werken tot be sluit van een reis van tien maanden over 700 miljoen km van Florida. De remraket moet de snelheid met 3.930 km per uur terugbrengen, vol doende om in een baan rond de pla neet te gaan. Het ruimteschip doet dit op eigen kracht omdat een radiosignaal er 17.5 minuten over doet om de 312xmiljoen km tussen de aarde en Mars te over bruggen Het landingsdeel moet op 4 juli de plaats Chryse ten noorden van de evenaar bereiken. De Viking 2 moet op 4 september verder naar het noorden landen. De zesjarige Albertus Voets uit Oss is zaterdagavond verdronken in een zwemvijver op de camping De Hei bloem in Schaijk. Het kind was kort voor zeven uur verdwenen. Tegen acht uur werd hij gevonden in de zwemvjj- verbetering Er moet zo snel mogelijk worden be gonnen met de verbeteringswerken aan de Oosterscheldedijken. vindt de Zeeuwse Waterschapsbond. bezuiniging De achterban van de Haagse PvdA-ers ziet weinig heil in een aantal voorge stelde bezuinigingen. xenakis engeland SPORT derde verjongd Nederlands elftal meet de derde plaats in het Europees landen- kampioenschap veilig te stellen. els sensatie jaap achtste Keetle van uosten-Hage na haar achu ste nationale wielertitel vérder op de flets. kampioen heeft getoond bereid te zijn een mil dere politiek te gaan voeren, maar de onlusten in de negerwijken kunnen tot verharding van Vorsters stand punt leiden. Kissinger zal woensdag en donderdag met Vorster spreken in de Westduitse plaatsjes Grafenau en Bodenmais ten oosten van Muenchen. bij de Tsjechos- lowaakse grens. Kissinger doet eerst Parijs aan. waar de organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling (oeso) een vergadering houdt. Vorster is zondag in Bonn aan gekomen. Vandaag en morgen zal hij tezamen met zijn minister van buiten landse zaken, Hilgard Muller, overleg plegen met de Zuidafrikaanse ambas sadeurs in Europa, Noord-Amerika en het Midden-Oosten Voor het bezoek zijn strenge veiligheidsmaatregelen ge troffen. Men verwacht een nogal koele ontvangst voor de Zuidafrikaanse premier en zijn minister. De afgelopen tijd is van Westduitse zijde verschei dene malen de apartheidspolitiek ver oordeeld. Bondskanselier Helmut Schmidt zal Vorster vrijdag onofficieel ontvangen. Muller zal met zijn West duitse ambtgenoot Hans-Dietrich Ge- nscher praten Genscher verklaarde zondag dat zijn regering de resolutie van de Veilig heidsraad waarin het Zuidafrikaanse optreden van afgelopen week wordt veroordeeld, steunt en dat zij van de aanwezigheid van Vorster gebruik zal maken om 'de dreigende ontwikkeling in Zuid-Afrika en het nemen van drin gend noodzakelijke maatregelen' daar tegen aan de orde te stellen. Genscher zei dat de Westduitse regering de ge beurtenissen in Zuid-Afrika met toe nemende bezorgdheid gadeslaat. De Westduitse minister voor ontwik kelingshulp, Egon Bahr, heeft ver klaard dat West-Duitsland bereid (Van onze correspondent) JOHANNESBURG-Zuid-Afrika herademt, treurt en zoekt naar de schuldigen. Na de vulkaanachtige explosie van tienduizenden zwarte scholieren in de zwarte woongebieden rondom Johannesburg, is de storm thans tot bedaren gekomen. De veiligheidsraad heeft zaterdag de Zuidafrikaanse regering ernstig veroor deeld wegens 'uitgebreid geweld tegen en het doden van' Afrikanen tijdens de protestdemonstraties van deze week in dat land. De resolutie werd met algemene overeenstemming aanvaard zonder officiële stemming. Op aandringen van de Amerikanen is er in de resolutie de passage verzwakt waarin de apartheidspolitiek een ernstige bedreiging van vrede en veiligheid is. Een dergelijke vaststelling zou praktisch militaire tegenmaatregelen tegen Pre toria gesanctioneerd hebben. In plaats daarvan staat nu in de resolutie dat de politie van rassenscheiding de vrede/en veiligheid bedreigt. Zij erkent de 'recht matigheid van de strijd van het 2Juidafrikaanse volk' voor opheffing van de apartheid en rassendiscriminatie. Van Zuid-Afrika wordt geëist 'onmiddellijk de geweldpleging tegen het Afri kaanse volk te staken en direct maatregelen te nemen ter opheffing van apartheid en rassendiscriminatie'. Het getal der doden wordt thans op meer dan honderd geschal. Meer dan duizend gewonden liggen in de zieken huizen. De scholen - de oppervlakkige oorzaak van de opstand talrijke ad ministratieve gebouwen en vooral de drankwinkels en de zogenaamde 'Beer- halls' in Soweto, Alexandra en Tembisa zijn leeggeplunderd en afgebrand. Voor zichtig geschat is de schade meer dan drie miljoen rand, negen miljoen gulden, groot Nog steeds zijn de zwarte woonbuurten door zwaarbewapende politie-eenheden omsingeld en hermetisch van de bui tenwereld afgegrendeld. Alleen de ne gerbevolking mag dc straatversperrin gen passeren. Talrijke inwoners verlie ten vrijdagavond de satellietsteden uit angst voor verdere onlusten. In de 'townships' zelfs namen inwoners inmiddels het recht in eigen hand. Zij vormden zoals in Alexandra, een eigen 'hulppolitie', die met messen en stokken tegen plunderaars en nieuwe herriema kers optreedt. Honger In plaats van onlusten worden de woon buurten thans echter meer en meer door de honger bedreigd. Alleen al Soweto, dat dagelijks 250.000 broden en rond 500.000 liter melk verbruikt, kreeg de laatste dagen slechts 5000 broden per dag. De leveranciers durven de woon buurten niet binnen te rijden, aangezien de laatste dagen talrijke voertuigen in brand werden gestoken en de bestuur ders gemolesteerd. In officiële kringen probeert men intus sen de oorzaken van deze gebeurtenis sen te bepalen en schuldigen te vinden. In Pretoria begonnen eerste gesprekken tussen de minister van Bantoe-zaken. M. C. Botha, en vertegenwoordigers van de bevolking van Soweto. In een eerste communiqué wordt gezegd dat misver standen en verwarring de oorzaak zijn. De hoofdredacteur van het dagblad voor de zwarte bevolking, 'The World', mr. Percy Qoboza, eist duidelijk de hoofden van de Bantoe-minister M. C. Botha en diens plaatsvervanger, dr. Andries Treumicht. Gatsha Bulthelezi. die een der radi- kaalst thuisland-leiders is, meent dat men nu eindelijk tot een positieve dia loog zou kunnen komen Kans Ook de minister van justitie Jimmy Kruger appeleerde aan zwart en wit om (Slot zie pagina 4 kolom 1) moet zijn zijn economische macht aan te wenden om bij te dragen tot beëin diging van de rasdiscriminatie in Zuid-Afrika. HILVERSUM (ANP) - Staatssecretaris drs. K. de Jong ozn. van onderwijs en wetenschappen verwacht dat van de 190.000 schoolverlaters dit jaar 50.000 tot 60.000 geen werk zullen vinden. Volgens de statistieken echter be draagt de gemiddelde duur dat jonge mensen onder de negentien jaar werk loos zijn twee maanden. „Maar toch is het een vervelende zaak dat het een onderbreking Is," aldus drs. De Jong. De bewindsman gaf za terdagavond in KRO's actualiteiten rubriek Brandpunt als oplossing op korte termijn: „blijf wat langer op school. Voor de wat langere termijn zitten wij vooral te denken aan oplos singen voor leerlingen, die de mavo en de lbo-scholen (lts-en en huishoudscho len) verlaten en met name de leerlin gen. die nou niet met zulke resultaten eruit komen, dat zij meteen, hetzij door kunnen stromen naar de havo, hetzij naar het middelbaar beroepsonder wijs'. Vandaar dat staatssecretaris De Jong wil: 'dat alle leerlingen van mavo en alle leerlingen van het lager beroep sonderwijs door kunnen stromen naar het middelbaar beroepsonderwijs. Derhalve zijn wij bezig met een forse verbreding en uitbreiding van het middelbare beroepsonderwijs. Dat vónden wij eigenlijk voor deze catego rie de belangrijkste oplossing', aldus de staatssecretaris. HAAGENAAR BIJ RUZIE DOODGESTOKEN AMSTERDAM (ANP) - Bij een ruzie in de Leidschekruisstraat in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag de 20-jarige René Borst uit Den Haag doodgestoken. De dader, de 21-jarige Amsterdamse timmerman H. J. van G. is in de loop van de nacht aangehou den. Het slachtoffer was samen met een Haagse vriend in café Flame, waar hij ruzie kreeg met vier Amsterdammers. Inzet van de ruzie was, volgens de poli tie, vermoedelijk een meisje. ROME - Vandaag en morgen worden in Italië dc parlementsverkiezingen gehou den. Ook de Italiaanse president Giovanni Leone bracht vanmorgen tn Rorru zijn stem uit. GROTE TOELOOP WORDT VANOCHTEND VERWACHT ROME (UPI. RTR. DPA) - De Italianen zijn zondag naar de stembus gegaan tooi verkiezingen die beschouwd worden als de grootste bedreiging voor de rege rende christen-democraten door de communisten in de na-oorlogse geschiede nis. De mogelijkheid om zijn stem uit te brengen eindigt vandaag om 13.00 out en de eerste resultaten zullen wellicht om 17.00 uur bekend zijn. Morgenochtend vroeg zullen de Italianen weten of de christen-democraten hun reeds 31 jaren durende greep op de macht hebben behouden of dat zij verslagen zijn door de communisten die zondag op dc kiezers een beroep deden hun besluit te nemen 'zonder vrees voor het nieuwe'. Dc eerste dag van de verkiezingen ver- s'embu" Tientallen ver- liep zonder Incidenten. Tot de sluiting slaggevers en fotografen omringden de van de ruim 73.000 stembureaus om 21 communistische partijleider, Enrico uur onze tijd waren er naar schatting Berlinguer. toen deze naar het stemlo- minder stemmen uitgebracht dan an- kaal King- Veel minder belangstelling ders. Een ongewoon mooie zomerse was er voor de voorzitter van de chrt*. dag en een door sacramentsdag ver- tendemocratische partij. Amlntore lengd vrij weekeinde hadden velen tot Fanfani. die geen verklaring wilde at- uitstapjes genood. Vanochtend zal de ^Kgen toeloop naar de stemlokalen naar ver- Geschat werd dat 4W.0W» Italianen die wachting van het ministerie van bin- 'n het buitenland werken of wonen, nenlandse zaken dan ook groot zijn. naar hun land terugkeerden om htm Voor het eerst in nationale verkiezin- 51601 uit te brengen, gen stemden voor het huis van afge- t Van onze correspondent) STOCKHOLM- Vijfhonderdmiljoen tv-kijkers en bijna 200.000 toeschouwers in de Zioeedse hoofdstad Stockholm zagen zaterdag hoe Zweden om precies 18 minuten over twaalf een koningin kreeg en de Zweedse koning een echtge note. In hoeverre het voortbestaan van de Zweedse monarchie hiermee ver zekerd ivordt, valt nog te bezien, maar de weergoden waren het paar in ieder geval gunstig gestemd. Een half uurna het beëindigen van de ceremonie, die in volle pracht en praal naar een tiental landen (waaronder ook Brazilië) direct werd uitgezonden, vielen pas de eerste regendruppels. Regen overigens die door de meteorolo gen al voorspeld was, maar regen na een huwelijk brengt volgens een Zweedse zegswijze geluk. Hetja-woord van koning Carl Gustaf was duidelijk hoorbaar in de hele kerk. terwijl koningin Sylvia's 'ja' alleen voor de televisiekijkers verstaanbaar was. dank zij de perfecte geluidstechniek van de Zweedse omroep. Incidenten deden zich vrijwel niet voor. Slechts een paar kleine stinkbommen van anti-royalisten verstoorden het feest. Enkele mensen vielen flauw, na urenlang gewacht te hebben op de komst van het koninklijk paar. Prinses Beatrix en prins Claus, die zich onder de koninklijke gasten bevon den. verlieten Stockholm vrijwel direct na de plechtigheid vaardigden ook 18- tot 21-jarigen, die tijdens de regionale verkiezingen van een jaar geleden in overweldigende mate de communisten en andere linkse partijen steunden. Daardoor bleef de communistische partij slechts twee procent achter op de christen democraten die toen 35,4 procent van de stemmen behaalden, een verlies van 3.2 procent vergeleken met de parle mentsverkiezingen van 1970 Behalve de verkiezingen in 8.071 ge meenten voor de 830 zetels in het huis van afgevaardigden en de 315 zetels in de senaat (voor de senaat is de kiesge rechtigde leeftijd 25 jaar) beslissen rond acht miljoen Sicilianen over de samenstelling van hun nieuwe regio nale parlement In enkele grote steden, waaronder Rome. Genua en Bari, wor den ook nieuwe gemeenteraden geko zen. In Rome en Foggia moeten de kie zers wegens de gelijktijdige provinciale verkiezingen vier verschillende stem biljetten invullen. De verkiezingsstrijd is ongewoon hard verlopen. Zes men sen kwamen om het leven. Strenge vei ligheidsmaatregelen waren zondag ge nomen om een rustige gang naar de De Sowjet-Unie heeft de NAVO meegedeeld dat het Warschaupact 845.000 militairen heeft in centraal- Europa, zo hebben westerse diploma ten zondag in Brussel bekendgemaakt De regering van Jamaica heeft za terdag voor onbepaalde lijd de nood toestand afgekondigd nadat in een wijk van Kingston, waar onlangs on lusten waren voorgekomen, een wa penopslagplaats was ontdekt. ONTMOETINGSPLAATS VOOR ONTSPANNING EN INFORMATIE OPEN DAG OP 28 AUGUSTUS GOES - Binnenkort gaal in Goes een samenwerkingsproject voor werklo zen van starL Doel van het project: het opzetten van een ontmoetingscen trum, waar werklozen van alle leeftij den uit Goes en omgeving, ontspan ning en informatie kunnen vinden. Het project wordt op zaterdag 28 au gustus aanstaande door middel van een 'open dag' in de Veste te Goes ge presenteerd. Als motto voor het pro ject is gekozen: 'Werkloos-loos alarm? Om den drommel niet!'. Het intitiatief voor deze activiteiten ten behoeve van werklozen is uitge gaan van de stichting voor sociaal- cultureel werk Goes. Ingehaakt werd mede op vragen van de Goese gemeen teraadsleden J. P. G. van Ooijen en J. Laport (beiden christelijke groepering) over het aanpakken van activiteiten voor werklozen. De stichting sociaal- cultureel werk heeft een aantal instan ties en werklozen uitgenodigd om in een werkgroep het project op te zetten en uit te werken. «Naast de stichting sociaal-cultureel werk doen mee: de stichting buurtwerk Goes-zuid. het sociaal centrum (afde ling maatschappelijk werk), het vor mingsinstituut voor werkende jonge ren en de landelijke coördinatiegroep van het CNV voor jeugdwerkloosheid Aan het ministerie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk (CRM) en de gemeente Goes zijn subsidies ge vraagd om het project draaiende te kunnen houden Het uitgangspunt voor dc werkgroep is: 'werklozen met elkaar in contact brengen, om samen zinvol bezig te kunnen zijn en om samen te proberen de maatschappelijke positie te verbe teren". Daarom ook ligt de nadruk bij de opzet van het ontmoetingscentrum enerzijds op 'ontspanning' en ander zijds op 'voorlichting'. Hoe het pro gramma precies zal worden uitgevoerd, hangt volgens de leden van de werk groep in belangrijkse mate af van de werklozen zelf. „Het is niet zo dat de werkgroep gaat zeggen wat er moet gebeuren. We willen met het pro gramma aansluiten op de eigen situa tie van de werklozen', vertellen woord voerders Ton Bonink en Kees Schip per. In een werkmap zijn wel enkele richtlijnen aangegeven voor de inhoud die aan het ontmoetringscentrum ge geven kan worden. Onderdelen zijn bijvoorbeeld beroepenorièntatie (het aangeven van de mogelijkheden voor de werkloze), creativiteit (handvaar digheid. werken met spelen, en derge lijke) en sport. spel. beweging. Ook ligt het in de bedoeling om aan vormings werk te doen. waaronder excursies naar bedrijven en instellingen, het vra gen van gastgastsprekers. het geven van voorlichting, enzovoorts. Verschil lende programma-mogelijkheden zul len door de instanties die aan het pro ject meewerken, zelfstandig worden uitgevoerd. Deze instanties zullen ech ter ook op bepaalde onderdelen sa menwerken, bijvoorbeeld bij het opzet ten van een gespreksgroep over de problematiek van werklozen. In dit verband is de werkgroep in gesprek met het gewestelijk arbeidsbureau, om na te gaan op welke wijze er, ln het be lang van de werklozen, het beste sa mengewerkt kan worden. Ruimte Voor het slagen van het project zijn de initiatiefnemers in belangrijke mate afhankelijk van he^ vinden van een geschikte ruimte waar het ontmoe tingscentrum gevestigd kan worden. Voorlopig wordt gedacht aan de peu terspeelzaalruimte van de Veste, de enige geschikte ruimte die in dit ge bouw na de brand is overgebleven. Overigens zijn de leden van de werk groep nog naarstig op zoek naar een betere ruimte voor het ontmoetings centrum. Slot zie pagina 4 kolom 6) BEIROET (UPI, RTR, AFP) - De Amerikanen hebben zondag met succes 263 landgenoten, Britten en andere Europeanen geëvacueerd uit het door de oorlog verscheurde Libanon. In een operatie, die vlek keloos verliep en in 75 minuten was afgelopen, werden de buiten landers op het strand bij Beiroet opgehaald door een landingsvaar tuig met de Amerikaanse vlag en bemand door vijftien ongewapende zeelieden. Zij werden vervolgens overgebracht naar een transport schip van de Amerikaanse zesde vloot dat voor de kust lag, de Spie gel Grove. Dit zal hen in ongeveer veertig uur overbrengen naar Athene. Het geëvacueerde gezelschap be staat uit 116 Amerikanen, zestig Britten en voor het overige Duit sers, Italianen en Grieken. De ope ratie werd uitgevoerd onder toe zicht van Palestijnse guerrillastrij ders die voor de veiligheid zorgden. Libanezen die zich voor vertrek aanmeldden, werden niet opgeno men. In totaal 1.700 Amerikanen blijven in Libanon. Ron Nessen, perschef van president Ford. ver klaarde dat er geen plannen zijn voor verdere evacuaties uit Liba non. De Amerikaanse president had tot de evacuatie over zee besloten nadat de tocht over de weg naar Damascus, die men oorspronkelijk had wóllen ondernemen, te gevaar lijk was geacht wegens de gevech ten in het gebied tussen de hoofd steden van Libanon en Syrië. Het aantal mensen dat vertrok vormt minder dan tien procent van de buitenlandse gemeenschap in Libanon. De meesten menen blijk baar dat er geen reden tot haast is om te vertrekken, ondanks de voortdurende crisis en de sluiting van het vliegveld van Beiroet. Ver scheidene vertrekkende buitenlan ders verklaarden dat zij alleen maar van de gelegenheid gebruik maak ten om op vakantie te gaan of zaken te regelen voordat zij weer, indien mogelijk, naar Libanon zouden te rugkeren. De Britten zullen van daag opnieuw proberen een konvooi over de weg naar Damascus te stu ren. Enige Amerikanen noemden de evacuatie een truc van president Ford om stemmen te wónnen bij de komende verkiezingen. In Beiroet was het zondag betrekkelijk rustig. In Damascus zei Machmoed Riad, secretaris-generaal van de Arabi sche Liga, zondag te hopen dat de voorhoede van een Arabische vre desmacht deze week nog in Libanon zal aankomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1