SOWETO Kruitvat van de apartheid j zee Spaanse oppositie gelooft niet in beloften van kabinet-Arias school LANDBOUW EN REKREATIE PZC/o Een groteske situatie ft inlingua Wordt internationale hostess internationaal instituut voor talen ZATERDAG 19 JUNI 1976 o. 'p Pinksteren reden wij, om een gedenkwaardig feest in onze familie kring te vieren, vanuit Zeeland naar de Randstad. We schoten flink op want bijna niemand gaat richting Rotterdam op zo'n dag. Het verkeer dat ons tegemoet kwam, ging niet zo vlot; of beter gezegd het kwam bijna niet vooruit Vanaf Zierikzee één lange verkeersworst die zich met de snelheid van een zeer trage slang voortbewoog. Eenmaal de Grevelingen voorbij dikte de slang zich in tot een stilstaande file, een goede vijftien kilometer lang. Als je je tot die laatste 15 km lange file beperkt, betekent dat een autopark van zo'n 2.500 a 3.000 vehikels. Menselijke inhoud op zo'n uit gaansdag zo rond de 10.000. En dat is natuurlijk maar een kleine fraktie m wal Zeeland overspoelt in zo'n weekend. iLJeeland is een recreatie-gebied eerste klas geworden. Leerden we zo'n tien jaar geleden bij aardrijkskunde al dat de pijlers van de Zeeuwse be drijvigheid bestonden uit: landbouw, industrie en recreatie, als je de hui dige en vooral de toekomstige cijfers van het, recreatieve gebeuren bekijkt, dan zie je de grote opmars van de recreatie pas goed voor ogen. Recreëren lijkt een zeer onschuldige bezigheid - een paar kinderen spelend in een duinpan en wat met fototoestellen beladen en zonverbrande buitenlanders op een Middelburgse marktdag. Mensen die de overvolle steden even ont- vlucht zijn en genieten van het wijde land en de zomer in Zeeland. Recrea tie is zo prettig - voor degene die recreëert en voor degenen die zijn gasthe ren en gastvrouwen zijn. Het brengt daarenboven ook nog een aardige cent in het laatje. En toch, zo onschuldig is de recreatie in Zeeland niet meer De simpele bedrijvigheid die de verzorging van de toerist eens betekende is gegroeid tot een volwaardige recreatie-industrie Ree uecreatie en alles wat daarbij behoort is zo stilletjes aan zijn stempel gaan zetten op een groot deel van onze landschappen, steden en dorpen. Bij een 'gewone' industrie gaat dat opvallend, er worden gebouwen gezet, er verschijnen schoorstenen en vlammen en een reeks van actiegroepen en protestbetogingen. Het zich vestigen van zo'n industrie is manifest of je wilt of niet, je wordt er met je neus opgedrukt. De ontwikkelingen van de recreatie-industrie gaan rustiger en bijna ongemerkt - een terreintje hier. een huigje daar, een plannetje zus en een haventje zo. Maar het resultaat van dat alles is wellicht van meer betekenis en van groter omvang dan de hele Sloe-industrie bij elkaar Vlieg maar eens laag over de kuststrook van WestrZeeuwsch-Vlaanderen: campings, bungalowterreinen, recreatie-oorden, ze barsten de grond uit als paddestoelen in oktober. Neem de kust van Walcheren eens in ogenschouw - hetzelfde beeld, wellicht nog wat intensiever. Rijd Schouwen-Duive- land eens helemaal rond en je ziet complete recreatie-dorpen uit de grond gestampt worden. Enfin, waar je ook komt in Zeeland, in Tholen, aan het Veerse Meer of in Zeeuwsch-Vlaanderen, overal is de lappendeken die het Zeeuwse landschap vormt bespikkeld met nieuwe figuren: campings, tweede huisjes, jachthavens en wat al niet aan recreatieve genoegens en onderkomens. W.. als Zeeuwse landbouw te zeggen over die grote toeristen-industrie die geleidelijk aan en stukje bij beetje over ons heen is gekomen Een re den om grootscheeps de alarmklok te gaan luiden Nee, dat niet. Wel een reden echter om zeer waakzaam te zijn over alle ontwikkelingen die nog bezig zijn. Recreatie heeft naast een aantal gunstige zijden toch ook nog al wat negatieve kantjes, voor de landbouw, maar niet voor de landbouw al leen. Recreatie betekent een regelmatige terugkerende invasie op de Zeeuwsewegen.Recreatiebetekenteenrunopvrijkomendehuizenenhuisjesin de landelijke gebieden. Recreatie betekent vaak inbraak op het landschap Om met het laatste te beginnen. Denk eens aan de vele foei-lelijke stacaravan- terreinen die zonder enige stoffering in het landschap gedrapeerd staan. Denk vooral eens aan de gigantische recreatie-dorpen die bijvoorbeeld in Schouwen (Den Osse) verrijzen De recreatie is vaak in handen van de grote projekt-ontwikkelaars gekomen die met een staf van deskundig geweld' over een dorpse gemeenteraad proberen te walsen (bijvoorbeeld Bruinissei. Dit soort nieuwe recreatie-dorpen past onzes inziens niet in het bestaande landschap: ze doen in feite geweld aan de hele infra-structuur van een ei land. Re« vecreatie heeft ook vaak tot gevolg dat door een tijdelijke verkeers- piek de (landbouw)wegen ontoereikend worden. Nieuwe plannen voor nieuwe wegen worden dan al (te) ras gemaakt Wegen die onnodig zijn voor 4/5 deel van het jaar, wegen die grote schade toebrengen aan land bouw en landschap. Twee voorbeelden van wegenplanning: de rondweg over Walcheren en het wegenplan in West-Schouwen. Beide plannen zijn overigens door een effectieve samenwerking tussen landbouworganisa ties en het coördinatie-orgaan voor natuur- en landschapsbescherming in de ijskast geraakt De samenwerking tussen natuurbescherming en land bouw is op vele - niet alle - punten hechter dan velen veronderstellen. Het tweede-huis-verschijnsel als nevenvorm van recreatieve bedrijvig heid tenslotte is al eens eerder in deze rubriek gesignaleerd. In zeer be perkte mate achten wij het acceptabel. Bij het uit de hand laten lopen ontstaan spook-dorpen, die niet passen in functionerende dorpsgemeen-. schappen. -Alles bijeen genomen vinden we dat de landbouw in Zeeland er goed aan doet de recreatie-industrie in de gaten te houden. Geen enkele reden tot paniek. Wel alle reden de aan de gang zijnde ontwikkelingen in de recreatie zorgvuldig gade te slaan en zo nodig te helpen reguleren. Landbouw, indus trie en recreatie zijn ons inziens gelijkwaardige vormen van bedrijvigheid Als één van die drie dreigt te gaan prevaleren is er voor de anderen reden te meer om de balans niet te doen doorslaan. Mr. Gerard W. Smallegangc. (ADVERTENTIE) opinie en achtergrond (Van onze correspondent Reinier van de Loo) öoweto bij Johannesburg, waar woensdag de lont in het Bantoe-kruitvat is gestoken (26 doden, 228 gewonden, enorme schade en de dreiging van uitbreiding van het geweld) is wel eens het goedkoopste en grootste arbeidsreservoir van de Zuidafrikaanse republiek genoemd. En het grootste gastarbeidersgetto van het hele zwarte continent. In deze aaneengeregen verzameling 'lokasies' of townships ten zuidwesten van de diamant- en goudmetropool Johannesburg (de naam Soweto is een afkorting van Southwestern Townships) zyn ongeveer één miljoen Bantoes gehuisvest. Keurig op afstand van de weelderige blanke woon gebieden. „OMDAT DIE SWARTMANNE VERSCHILLENDE STAMME ELKAAR NIE VERDRAAG NIE" Want in het Zuidafrikaanse apar theidssysteem is ieders plaats in de maatschappij nauwkeurig: bepaald: de Bantoe mag werken in de blanke stad maar wonen is er niet bij. Hon derden propvolle treinen pendelen dagelijks heen en weer tussen de Newyork-achtige wolkenkrabbers en de riante villawijken van 'Joburg' en de onafzienbare vlakte van Soweto, •waar in volmaakte eentonigheid de tienduizenden één-laagshuisjes voor de Bantoes zijn gegroepeerd. Gescheiden Gegroepeerd volgens de typische tra ditie van de gescheiden ontwikke ling, die in Zuid-Afrika ook geldt voor de verschillende Afrikaanse stam men onderling. De Sotho woont bij de Sotho, de Zoeloe bij de Zoeloe. Volgens de blanke overheid moet die scheiding strikt gehandhaafd worden 'omdat die swartmanne van verschil- lendé stammen elkaar niet verdragen', maar volgens veel critici van het sys teem vooral ook om een kunstmatige verdeeldheid onder de Bantoes in stand te houden. Verdeeld worden de stammen in So weto ook letterlijk, door kaarsrechte, brede zandwegen tussen de afzonder lijke delen (ideale racebanen voor snel politie- en legeringrijpen bij opstan den!). door aparte kerken (70 verschil lende geloofsgenootschappen en 900 sektes) voor de verschillende bevol kingsgroepen, en door een secuur ge spreid systeem van scholen. Afrikaans En daar ging het mis woensdag. De Bantoe-jeugd wil geen Afrikaans (semi-Nederlands) op school. Deze jeugd is door jarenlange achterstel ling toch al stukken bij de blanke jon geren achterop en heeft gewoon al moeite genoeg met het volgen van de lessen op de middelbare scholen. Dat onderricht gaat doorgaans in het En gels en in de eigen stamtaal. Nu daar op last van de Afrikaans-talige blanke overheid de verplichting is bijgekomen om sommige vakken (met name geschiedenis!) in de Boerentaal te geven (de meeste Bantoe-leraren spreken het niet eens) pikt de jeugd bet niet langer. Chauvinisme Zij noemt deze taalwet niet ten on rechte een stuk chauvinisme van de - Afrikaans-talige overheid, die haar taal en traditie steeds meer terrein ziet verliezen tegen het Engels. Bovendien zeggen de scholieren te recht dat de moeilijkheidsgraad van de lesstof hierdoor onnodig nog verder wordt verhoogd. Ze zien in de maatre gel zonder meer een nieuw bewijs van indirecte achterstelling. Maar het protest tegen de schoolsitua tie is in feite slechts een aanleiding voor het spuien van veel meer grieven. vergelijking De huisjes van Soweto zijn niet slecht. Maar het argument van de blanke overheid dat de Bantoe in So weto beter is gehuisvest dan pakweg de gemiddelde Italiaan in het arme zuiden of de gemiddelde Portugees op het platteland, mag misschien wel op waarheid berusten, maar gaat als vergelijking volstrekt mank omdat het belachelijk is een vergelijking te trekken tussen het schatrijke Zuid- Afrika en het straatarme Portugal. De enige vergelijking die er in Zuid- Afrika kan worden gemaakt is die tussen de armetierige leefomstandig heden van de eigen Bantoe en de bijna protserige rijkdom van de eigen blanke. Als een 'witman' er een privé- zw'embad op na kan houden omdat zijn inkomen via goedkope zwarte ar beidskrachten zelfs voor Westeuro- pese begrippen tot verbijsterende hoogte kan stijgen, terwijl er voor de miljoen Bantoes in Soweto (in 1970) welgeteld vier 'swembaddens' zijn ge bouwd. zit er iets fundamenteel scheef. En tegenover de kolossale bankenga- lerij in Johannesburg staat er precies één bankgebouw in Soweto. Een cyni cus zou kunnen opmerken dat de Ban toe toch geen geld heeft om ermee naar een bank te lODen. Gastarbeiders De nootdgner van de Bantoe is echter het pure bestaan van zoiets als Sowe to. Er heerst daar een natuurlijke wis selwerking tussen sociale achterlijk heid en misdaad, versterkt door een reusachtig alcoholverbruik. In één jaar (juni 1974 tot juli 1975) werden er 701 moorden geteld, 1296 gevallen van verkrachting en ruim 8000 van straat roof. Op basis van de gescheiden ont wikkeling woont de stadsbantoe hier als gastarbeider in eigen land. Zijn ci viele rechten kan hij alleen in zijn 'thuisland' halen, maar daar zijn mil- joenep Bantoes al generaties lang van vervrfeemd. De in ontwikkeling sterk achtergebleven thuislanders in de Bantoestans mogen dan, lijdzaam zwijgend, genoegen nemen met hun straks te verwachten schijnonafhan- kelijkheid binnen 'eigen' gebied, de stadsbantoes daarentegen - Soweto is er het brandende bewijs van - nemen hun discriminatie, rechteloosheid en tweede-rangsbehandeling niet langer. Hoeveel nog? Vraag blijft hoeveel Sharpvills en •Soweto's de Zuidafrikaanse regering nog wenst te riskeren voor ze tot een radicale koerswijziging overgaat en de heilloze gescheiden ontwikkeling opgeeft in ruil voor een totaal gelijk heidsbeginsel. Niemand zal van haar verlangen dat ze dat van vandaag op morgen doet, daarvoor zijn de ontwikkelingsver schillen en is de kloof tussen de di verse samenlevingspatronen nu nog veel te groot. Maar de geradicali seerde jeugd van Soweto heeft lang zamerhand een bewijs van goede wil nodig, wil ze niet in een orgie van blinde haat niet alleen haar onder drukkers, maar ook zichzelf ten gronde richten. D, tiveede kamer gaat volgende week vrijdag op reces en zoals elk jaar ivordt alles in het werk gesteld om de volksvertegenwoordigers zo danig af te matten dat de term 'wel verdiende rust' werkelijk reliëf krijgt Tijdens de drie vergaderda- gen, die de honderd vijftig parlemen tariërs resten, moet nog gedebat teerd worden over de plannen van de regering om in de komende jaren stevtg te bezuinigen en er moet een discussie gehouden worden over de Voorjaarsnota, waarin de regering uitlegt hoe het tot nu toe met de be groting is gegaan. Het zit erin dat tal rijke kamerleden volgende iveek vrijdag met diepe wallen onder de ogen naar hun vakantiebestemming afreizen. Tussen de overspannen bedrijven door moet volgende week woensdag ook nog even vergaderd worden over de regeringsbeslissing over de Oos- terschelde Na veel heen en weer ge praat werd donderdag besloten dat de kamerleden over de Oosterschel- dezaak schriftelijke vragen kunnen stellen en woensdag komt dan het debat, dat naar de mening van ka mervoorzitter Vondeling met te lang mag duren. De heer Vondeling heeft de laatste dagen steeds als het over de Ooster- schelde ging een jachtige houding aangenomen. Dinsdag kwam hij met het voorstel om voor het debat, zon der dat er een schriftelijke voorbe reiding zou zijn. in het totaal 103 mi nuten spreektijd voor de volksverte genwoordiging beschikbaar te stel len. Nou lijkt 103 minuten heel wat, maar dat valt tegen als je ze verdeelt over dertien partijen. De drie groot ste partijen - de PvdA, de VVD en de KVP - zouden in de eerste ronde elk in tien minuten moeten zeggen wat ze ervan vinden en alle andere woord voerders zouden vijf minuten krij gen, de tijd die gemiddeld genomen wordt om uit te leggen dat men zich om des tijds wille zal moeten beper ken. Nadat de minister van verkeer en waterstaat dan antwoord zou hebben gegeven, zou iedereen nog eens een derde van zijn spreektijd in de eerste termijn krijgen. De voorzitter van de vaste kamer commissie voor verkeer en water staat, de heer Schakel van de ARP, hoorde de heer Vondeling aan en be steeg het spreekgestoelte om mee te delen dat bij aanvaarding van de voorstellen van de kamervoorzitter een groteske situatie zou ontstaan. De heer Vondeling schokte even te rug in zijnstoel en riep vervolgens op bezeerde toon. dat het woord grotesk hier niet op zijn plaats was. Hetgeen op niemand zichtbaar indruk maak te. De te term grotesk mag dan mis schien niet opzijnplaats zijn, maurje zou wellicht toch wel heel voorzichtig van een volstrekt dwaze toestand mogen spreken als het parlement zo even tussen de soep en de aardappe len had mogen vertellen hoe het over de plannen van de regering denkt. Vanaf het begin is het met de Ooster- schelde dan wel haastwerk geweest, maar alle instanties die de beslissing mochten helpen voorbereiden, heb ben toch wel éventjes de tijd gehad. De commissie-Oosterschelde, die op 15 augustus 1973 werd ingesteld om te bekijken of er andere mogelijkhe den waren dan totale afsluiting van de zee-arm. kreeg tot 1 maart 1974 de tijd om een rapport op te stellen De regering nam daarna viereneen- halve maand alvorens vast te stellen dat de denkbeelden van de commissie-Oosterschelde zo gek nog niet waren en in november 1974. weer binnenhoffelijk vier maanden later, tiet de tweede karper weten het ermee eens te zijn. De rijksivaterstaat kreeg anderhal] jaar de tijd om de plannen voor een open dam in elkaar te steken. In mei van dit jaar moest de regering met een beslissing komen, zo werd afge sprokenNou zou iedereen In Den Haag volkomen in de war geraakt zijn als de regering dwars tegen alle tradities in op de afgesproken tijd een beslissing zou nemen. Het werd dan ook een paar weken later. En dus kwam de kamer in de knoop. Goed, het wordt nu volgende week eerst schriftelijk vragen stellen, de antwoorden afwachten en dan een debat houden op woensdag. Met voor de drie grootste fracties een kwartier spreektijd en voor alle andere tien minuten. Dat is dan iets meer tijd van de heer Vondeling aanvankelijk wilde toestaan, maar misschien is het juist krap genoeg om het toch nog grotesk te laten worden. Wij zien reikhalzend naar de woensdag uit. A. J. SNEL VONDELING (ADVERTENTIE) S GIRO 2914600 tnv STICHTING COMITÉ HULPVERLENING ZUID-OOST-AZIË Postbus 1527. Groningen Steun sen vluchtelingen uit Vietnam, Laos en Cambodja. zorgt voor uw opleiding als onthaalhostess, toeristische hostess, hostess-tolk, luchtvaórthostess. Voorbereiding tot de examens van de universiteit te Cambridge (Lower Proficiency) en van het Frans Verbond (Alliance Frangaise). Neem contact op met ons: Limburqstraat 62,9000 Gent, telefoon 091/25.11.04 (Van onze correspondent Robbert Bosschart) jqlrllet huidige regeringsbeleid gaat gebukt onder zoveel interne tegen strijdigheden, dat het geen enkele zin heeft met dit kabinet te onderhande len; al zouden we later misschien met enkele van de hervormingsgezinde ministers kunnen praten". Deze woorden van de algemeen secretaris van de socialistische partij PSOE, Fe lipe Gonzalez, kopstuk van de een heidsorganisatie van de Spaanse op positie, onderstreepten vandaag dat deze het vertrouwen in de democrati sche beloften van het kabinet-Arias verloren heeft. Dit is in de eerste plaats te wijten aan de vertoning van de afgelopen dagen in het zogenaamde 'parlement', waar de regering het de Franco-getrouwen toestond de liberalisering een halt, toe te roepen. En in de tweede plaats aan het willekeurig optreden van het mi nisterie van binnenlandse zaken (me rendeels via de politie), dat de demo cratische beloften van minister Fraga Iribarne op losse schroeven zet. Dit kan er op korte termijn toe leiden, dat de grote oppositiepartijen, die sinds Franco's dood een soort wapen stilstand in acht hebben genomen, het kabinet-Arias de oorlog verklaren. De woorden van Felipe Gonzalez zijn dui delijk genoeg: of de koning benoemt spoedig een nieuw kabinet, waarin de hervormingsgezinde ministers wel de overhand hebben en hun plannen kunnen uitvoeren, of de oppositie laat iedere hoop op onderhandelingen va ren en gaat tot de tegenaanval over. De 'e eerste doelstelling daarbij zou een campagne zijn tegen het referen dum van het najaar. Maar ongetwijfeld zouden reeds voordien plaatselijke ac ties uitbreken. Een voorbeeld was de betoging die zondagavond in het Bas- kische stadje Vitoria werd onderdrukt en waarin de arbeiders de vrijlating eisten van de twee stakingsleiders Na ves en Olabarria. Die bevinden zich al sinds maart zonder enige vorm van proces in de gevangenis van Madrid wegens hun rol in de staking van het begin van dit jaar, die in maart tens lotte bloedig werd onderdrukt. De po litie schoot toen vijf stakers dood in Vitoria. Minister Fraga Iribarne be loofde een onderzoek, dat. nu. na drie maanden, nog niet eens is begonnen. Maar wel worden de twee stakingslei ders gevangen gehouden Dit soort tegenstrijdigheden leidt tot explosieve frustraties. Hetzelfde geldt voor het verloop van het 'parlements- debat' over de democratisenngsmaat- regelen. Verleden week werd bij wet de vorming van partijen goedgekeurd, en dat houdt automatisch in, dat Fran co's staatspartij, de Nationale Bewe ging, opgedoekt wordt. Maar onmid dellijk daarna werd het optreden van partijen onmogelijk gemaakt via de strafwet en eisten de Franco- getrouwen in het 'parlement' dat ook de opvolger van koning Juan Carlos trouw moest zweren aan 'de Beginse len van de Nationale Beweging'. Men zou zich wanen bij de opvoering van een toneelstuk van Kafka. De 'e Franco-getrouwen eisen, vol gens welingelichte kringen, finan ciële steun voor de partij(en) die zij in de plaats zullen stellen van de Natio nale Beweging. Geen wonder, want die geniet nu van een jaarbegroting van 4,3 miljard peseta's plus eigen in komsten, nota bene via de voetbalto to, van 3,7 miljard peseta's. Afgezien nog van het feit dat ze ook nog 11.000 kameraden een comfortabel baantje geeft. Acht miljard peseta's (meer dan 300 miljoen gulden) is wel een protest waard. Maar dat was niet de enige reden waarom de vrijheid voor partijen vast liep in het debat over de strafwet. De Franco-getrouwen vrezen (en niet ge heel zonder redenen), dat koning Juan Carlos uiteindelijk te hard van stapel zal lopen. Een van hen riep uit, kort nadat hij tégen de democratiserings- maatregelen gestemd had: „We zullen hier tot de laatste druppel bloed tegen vechten We laten ons niet aan de dijk zetten als een brok verleden waar men zich over schaamt Note bene gaan er al geruchten dat er voor het eind van het jaar een nieuwe regering benoemd zal worden met Felipe Gonzalez als minister. Dat nemen we niet". (In op positiekringen beschouwt men derge lijke geruchten natuurlijk als zuivere fantasie). P remier Arias, die uit ambtshoofde ook voorzitter van de Nationale Bewe ging is, deed niets om zijn onderge schikten in toom te houden. Naar ver luidt speelde hij ook een meer dan ac tieve rol in de ommekeer van het 'par- lementsdebat' van verleden week woensdagnacht, waarbij de vrijheid van partijen plotseling via de strafwet werd bevroren. In politieke kringen te Madrid verzekert men, dat de over eenkomst tussen de behoudzieken en de hervormers in het kabinet verbro ken is en deze week in onderlinge on derhandelingen tussen de ministers gelijmd moet worden. Dat verklaart waarschijnlijk waarom de commissie die belast is met de herziening van de strafwet (na afloop van het debat van verleden week woensdag) pas voor volgende week maandag weer bijeengeroepen is; al blijft de Spaanse regering vol houden dat het een 'spoedbehande- ling' van het wetsvoorstel betreft. ARIAS NAVARRO

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4