hoort-ziet-sc/En;'# Drukke tijden voor Willem BOEKJE OPEN OVER TOEN m Expositie 'Natuur en landschap in Zeelandin museum Ie Goes PZC/provincie GE*K962 fpl BB JY 27 Eindexamens puzzelenpuzzelenpuzzelen Goese Lyceum zaterdag 19 juni 1976 WISSEL BEVELASDEN Wissel Zeeuws-Vlaanderen WISSEL SCHOUWEN onder redactie van Jacques Cats kort ge ti Ctlfini in het pfrv»n«lsblad van <ic PZEM. cen brief van een moeder aan haar varende zoon. Citaatje: „ik schrijf deze brief langzaam, omdat ik ueet dal je op zo'n schommelend schip niet snel kunt lezen. Je vader zegt, dat hij nooit meer wil gaan va ren, Maar die heeft nu ook zo n goede baan aan de wal gekregen. Met wel vijfhonderd mensen onder 'm. Mij maait het gras op een kerkhof'. „P.S. Ik was van plan om wat geld mee te sturen, maar ik had de brief per ongeluk al dichtgeplakt". Vorige week kwam er op ons kan toor in Vlissingen een briefje binnen. Aan de directie, stond er boven. En de brief luidde verder als volgt: Mijnheer Van der Velde, ik ga mijn courant maar afzeggen. Ik word de andere maand 86 jaar en ik heb hem vijfenzestig jaar gelezen. Hoogach tend, mevrouw P. Weijermans-de Smit. Nou, dat mag dan weieens in de krant, een lezeres, die vijfenzestig jaar de krant leest. Daarom ben ik eens bij mevrouw Weijermans binnen gelopen. Hoe of ik dat precies weet. dat ik al vijfenzestig jaar de krant lees ..Ja", zegt mevrouw, .ik weet alles van vroeger nog precies". En dan begint ze te vertellen over de Vlissingen din gen van vroeger. Over het water in 1906 toen ze met een roeiboot de Grote Markt opvoeren, over de crisis tijd, toen de kinderen naar het zee kant trokken en daar bij het hoofd een maaltje mosselen en kreukels bij elkaar zochten. Ja. dat waren me nog eens tijden". zegt mevrouw Weijermans. jn <ae u>d sneed ik een bokking in acht stukjes om 'het gezin te eten te geven'. Dan vertelt ze over de oorlog, over de bombardementen en dan met name over die luchtaanval, waarbij haar zuster en haar man en een pleegkind omkwamen. Dat waren hele zware bommen, weet mevrouw. ..De kachel die in de woning van mijn zuster stond zat zes meter diep in de grond". Ook weet mevrouw Weijermans hele verhalen te vertellen van de waters nood in 1953 toen in haar vorige wo ning. aan de Scherminkelstraat het water 2.15 meter hoog stond. Mevrouw Weijermans „Mijn klem- zoon zei het pas geleden nog: oma. je moet maar eens een boekje maken over vroeger. En toen zei ik nog: och. ga toch deur". Dat was ze dan mevrouw Weijer mans. Via haar wil ik graag ook die vele andere trouwe lezers bedanken. Want wat doe je als krantemaker' zonder lezer. Die kun je niet missen. Géén dag ij^SoWiVk- fGisoivns!; Voor Willem de Pagter uit Westkapelle zijn er weer drukke tijden aangebroken. Nu het zomerseizoen is begonnen, toeren weer vele Duitse automobilisten rond en daar moet de 55-jarige Willem het van heb ben. Hij heeft er namelijk liefhebberij in om kente kenplaten te fotograferen, die merkwaardige letter combinatie dragen. En bij Duitse auto's is het nogal' eens prijs. Ook Belgische kentekenplaten voeren soms bijzondere lettercombinaties. „Ik heb altijd een pocketcamera op zak", vertelt Willem. „En omdat ik iedere dag door het dorp loop kom ik nog wel eens wat aardigs tegen. Trouwens, de laatste tijd krijg ik ook nog wel eens een tip door. Dan zeg gen ze. daar staat weer een auto met een gek nummerbord Nou. dan ga ik daar naar toe en maak een foto voor mijn verzameling". Op het parkeerterrein bij het Badmo- tel vindt Willem de Pagter nog wei eens auto's met nummerplaten waarmee hij zijn collectie leuk kan uitbreiden. Maar ook op de Middel burgse Markt schiet hij veel filmpjes vol. De Pagter zit het overigens niet om te springen om zijn verzameling uit te breiden met fotootjes die hij zo links en rechts van anderen krijgt aange reikt. „Ik maak ze liever zelf zegt hij. Russische biologen zijn er volgens het persbureau Tavs in geslaagd een tamme vo,s te kweken. De biologen kozen om tol hun 'huisvos' te komen uit verschillende generaties vossen de dieren die de beste karakters hadden en zich tot de mens voelden aangetrokken. De nieuwe voasen- soort heeft een platte neus en ge vlekte vacht en lijkt helemaal niet op de traditionele kippendief. De bedoeling van de biologen was vol gens Tass de invloed vast te stellen van een der genen die het gedrag van het dier bepalen op de andere genen. Het staal nu vast dat de verandering van een der genetische kenmerken, vooral van een der genetische ken merken die het gedrag bepalen, de verandering van hel hele genetische patroon tot gevolg heeft. Uw rubrickschrijver neemt het er een paar weken van. Krijgt u het ook even rustig K\ BURGEMEESTER HUBER VERRICHTTE OPENING „evenwicht tussen natuur en techniek erg belangrijk" GOES - Burgemeester, mr. F. G. A. Huber van Goes heeft vrijdagavond in het museum voor Zuid- en Noord- Bcveland aan de Singelstraat in Goes de tentoonstelling 'Natuur en land schap in Zeeland' geopend. Het is de tweede keer dat in betrekkelijk korte tijd zo'n tentoonstelling in het Goese museum wordt gehouden. Begin dit jaar was er de tentoonstelling 'Dieren om ons heen', die bedoeld was om de aandacht te vestigen op de wenselijk heid om te komen tot een natuur historisch museum in Zeeland. Die aandacht kreeg men in ruime mate: in zes weken kwamen 4500 bezoekers een kijkje nemen. Burgemeester Huber vond dat er moed voor nodig is om na zo weinig tijd al weer een nieuwe tentoonstelling op touw te zétten. Hij onderstreepte het grote belang van dergelijke tentoon stellingen. „Het is enorm belangrijk om een goed evenwicht te vinden tus sen natuur en techniek", aldus de heer Huber. die zich prompt aanmeldde als donateur van de stichting Zeeuws Bio logisch Museum, die voor de organisa tie van de tentoonstelling tekent. Die stichting is piepjong. Dinsdag pas seerde de süchtingsacte. Voorzitter ir. Th, A. J. Vette zette de doelstellingen van de stichting uiteen. „We staan nog Geen vergoeding schade voor fruittelers DEN HAAG - De fruittelers die flinke schade hebben opgelopen als gevolg van een overschot aan appels, hoeven niet op steun van de overheid te reke nen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van landbouw desge vraagd meegedeeld. Over de financiële strop die de telers ondervinden door overdadige invoer van appels uit overzeese landen, met name uit Chili, Argentinië, en Ztud- Afrika, zei de woordvoerder dat het hier een bedrijfstak betreft die geen fi nanciële maar structurele hulp nodig heeft. Bovendien zou financiële hulp van de overheid concurrentievervalsend zijn. Als een bedrijfstak boven haar krach ten uitgroeit, moet daarvan eerst de oorzaak worden aangepakt. En dat is In dit geval geen nationale kwestie, maar een zaak voor de EEG. Verder was In EEG-verband al sprake van het afremmen van de Nederlandse appel- produktie. Wat de controle op de invoer van ap pels uit overzeese landen betreft zei de voorlichter dat dit ook een taak is voor de EEG. aan een lange weg voordat we een bio logisch museum gerealiseerd hebben", zei hy. „We hopen dat het aleen niet te lang zal duren. Wat we nodig hebben komt kortweg hier op neer vaste me dewerkers, een gebouw en een terrein voor een biologische tuin". De heer- Vette vertelde dat de tentoonsteling het resultaat is van vele avonden en weekeinden hard werken van een groepje enthousiastelingen. „Een ten toonstelling als deze kan de levende natuur nooit vervangen", betoogde de heer Vette. „Wel kan zij bijdragen tot het vergaren van kennis over die na tuur." De stichting Zeeuws Biologisch Mu seum heeft dankbaar gebruik gemaakt van de gelegenheid om weer een ten toonstelling op touw te zetten. Die ge legenheid was er omdat er geen andere zomertentoonstelling was. Was de ten toonstelling eerder dit jaar qua opzet sterk gericht op het onderwijs, nu is het de bedoeling de toerist meer in zicht te verschaffen in de Zeeuwse flora en fauna Men wandelt er van de zee via de dijk. de inlage, het weiland, de moergebieden en het bos naar de stad en weer terug. Typerende planten en dieren die in deze gebieden voorkomen, zijn te zien. Verder is er een aantal vi trines met onder meer schedeltjes van vogels en zoogdieren, insekten, ge droogde planten en natuurboeken. Het stichtingsbestuur is verheugd over de belangstelling en waardering die blijken te bestaan voor het initia tief om in Zeeland een biologisch mu seum van de grond te krijgen. „Zee land is de enige provincie waar zoiets nog niet bestaat", zei de heer J. A. Buijse. die in het bestuur de functie algemeen adjunct vervult. Het wordt dan ook hoog tijd dat het zover komt Blijkens de vele reacties die we hebben gekregen, zijn er meer mensen die er zo over denken Tot de mensen, die positief reageerden op de plannen voor een Zeeuws biologisch museum behoorde ook de functionaris van het ministerie van erm, die zich met dergelijke musea bezig houdt. Hij zegde in principe medewerking toe. „We zijn echt al een stap dichterbij de verwezenlijking van ons doel", vertelde de heer Buijsse. „We hebben zelfs de eerste financiële bijdrage binnen." Overigens wil het stichtingsbestuur niet te hard van stapel lopen. Het is er zich van bewust dat zijn plannen niet hals over kop verwezenlijkt kunnen worden. Maar over pakweg zeven a tien jaar moet het toch wel zo ver zijn. Men houdt rekening met jaarlijkse ex ploitatiekosten van drie- a vijfhonderd duizend gulden. En zo'n bedrag ver eist een hechte samenwerking tussen rijk, provincie, gemeenten en particu lier initiatief Het stichtingsbestuur zou graag haar collectie, totdat er een definitieve ruimte beschikbaar is. in een semi- permanente tentoonstellingsruimte willen onderbrengen. Men heeft een oogje gehad op de zolder van het mu seum, maar de museumdirectie bleek die ruimte achteraf zelf te willen ge bruiken. „Dat vinden we een beetje jammer", aldus de heer Bruijsse. „Te meer omdat wethouder Lindenbergh. die voorzitter is van die directie, zo vol lof was bij de opening van onze eerste tentoonstelling Hij noemde het toen een initiatief, dat alle steun verdient. Welnu, hij had ons die steun kunnen geven door ervoor te ijveren dat we de zolder ter beschikking zouden krij gen." De tentoonstelling 'Natuur en land schap in Zeeland' is tot half september te bezichtigen. Het museum is geopend dinsdag tot en met zaterdag van tien tot twaalf en van half twee tot vijf uur. Foto: beeld van de expositie in het museum te Goes. Horecapersoneel uit Sluis voetbalde tegen collega 's uit Knokke SLUIS - Een elftal van horèca- personeel uit Sluis speelde een voet balwedstrijd tegen een team van 'horeca-personeel uit Knokke. De wed strijd eindigde met de stand 1-1. Sluis won na strafschoppen met 2-1. De wis selbeker bleef daardoor in het bezit van Sluis. GOES - Aan de Rijksscholen gemeen schap het Goese Lyceum zijn de vol gende personen geslaagd: Voor het Havo-diploma: Albert Alle- wijn. Kloetinge; Syvlia de Back. Goes, Leny Baert, Kruiningen; Matty de Blaauw. Wolphaartsdijk, Evert Boe senkool, Colijnsplaat: Femke Boesen kool. Colijnsplaat; Peter Bogaer; Hans de Bruine, Goes; Elly Butler, 's-Heer- Arendskerke; Flip van Damme, Yerse- ke; Stoffelien den Dekker. Hoedekens- kerke; Betsy Hannewijk, Heinkens- zand; Piet v. d. Have, Goes; Anja Heys- tek. Colijnsplaat: Jeane Hoek. Goes; Ineke Huyssen, Wemeldinge: Ingrid Jonker, Goes: Jan-Willem Kooistra, Amemuiden: Marlies van Liere. Kape- kle: Liet Lenshoek, Krabbendijke; Sjauk van der Muil. Hansweert; Siep Nieuwenhuize. 's-H.Arendskerke: Gert Nijman. 's-Gravenpolder; Corrie Nijsse, Heinkenszand; Hans Pattenier. Goes; Marjo Ruissen, Lewedorp; Wilma de Ruyter, Middelburg; Sjaan Saaman, Kruiningen; Frank de Schipper, 's-H. Arendskerke; René Schrier, Goes; Rob Schuit. Wolphaartsdijk; Leon v. d. Vel den. Kruiningen; Han Verbeke. Kapel- Ie; Corry Verboom. Kloetinge; Erica Verburg. Wissenkerke; Jacqueline Verhaagen. Goes; Annelies Verstelle. Kloetinge; Marleen Vogel. Kruiningen. Tineke van de Vreede. Krabbendijke. Sjaak Wattel. Hoedekenskerke: Arjan Wiskerke. Kloetinge: Jacomien Wisse. Kats; Jan-Pieter Wisse. Geersdijk; René de Witte. Goes; Ronald Zwolle. Heinkenszand, 6 afgewezen, 7 herexa mens. Voor het diploma atheneum A. Cobie Bakker, Wissenkerke; Anita Christochowitz. Hansweert: Anneke- Cok, Kruiningen; Bart v. d. Feen. Goes; Jeanette van Fraassen. Goes; Chrstine Glerum. Kloetinge: Gijs van 't Loo. 's-H. H. Kinderen. Kees Mey- aard. Goes: Gerard Moerland. 's-H. Ab- tskerke: Lia van Schaik, 's-H. Arends kerke; Hennv Slabbekoom. Hans weert; Ko Verlare. Kapelle; Henk Ver- ploegh. Goes; Yvonne van der Weerd. 's-H.H.kinderen; Freddy Zonneveld. Kortgene; Kees Zuydweg, 's- Gravenpolder; 1 afgewezen. Voor het diploma Athenuem B: Marijke Braam, 's-H. Abtskerke; Gerüa Eversdijk. Ka pelle; Paul Geirnaerdt. Goes; Otto 't Hart. Goes; Ko Jonker. Goes; Inge Lie, Goes; Ad Mosselman, Kruiningen. Ad- ric v. d Parel. Krabbendijke: Elly Plat- schorre. Driewegen: Annemarie Quist. Middelburg; Matthy Quist, Middel burg; Annemarie ae Regt. Wissenker ke; Kees Stoutjesdijk. Colijnsplaat; Louis Veldhof. Goes; Bart Vlasblom, Wemeldinge; Huib de Vriend. Baar land. Gymnasium A. Sylvia de Dreu, Kloetinge, Albertine Jacobs. Kloetin ge. Bram Koeman, Waarde: Piet Kor- teknie. Kats; Marian Liberton. Goes; Annemarie Meesen. Kortgene; Betsy Verbrugge, Waarde. Voor het diploma Gymnasium B: Marijke van Duin, Goes: Jeanette Provoost. Goes; Kees Vos. Hoedekenskerke; Gerda van der Weele, 's-H. Arendskerke. Horizontaal: 1 Zuidamerikaan; 7 speelkaart; 11 leemte; 12 zijriviertje van de Wolga: 14 bonte papegaai: 16 deel van India; 18 muzieknoot: 20 krijgsmacht: 23 wending; 25 tweehoe vig dier. 27 twist; 28 vocht doorlatend; 30 vlug: 32 Europeaan; 33 voordat; 35 bosje haar. 37 dichte menigte: 39 tweevleugelig insekt: 41 lengtemaat; 42 zeehond: 44 loofboom; 45 vochtig: 47 voorzetsel: 49 leesteken; 52 moerassig stuk land; 54 zwaardwalvis; 56 snijge- reedschap; 57 drenkplaats; 59 uiting van afkeer: 60 verlaagde toon; 62 ver- B. en w. Hulst willen vangrail langs weg bij Graauw HULST - B. en w. van Hulst vragen de gemeenteraad een krediet van 21.706 gulden beschikbaar te stellen voor het plaatsen van een vangrail langs de Oude Kaai-Paalseweg in Graauw. Het aanbrengen van de vangrail zou een verbetering voor de verkeersvei ligheid met zich meebrengen. B. en w. doen het voorstel op advies van de di recteur van het Centraal Bouw- en wo ningtoezicht en van gemeentewerken in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het college wil aan de bv Kabeltelevi sie Nederland, die een centrale an tenne inrichting zal verzorgen in de plaatsen Hulst. Sint Jansteen en Clin- ge. een stukje grond van 225 m2 in erf pacht geven. De kabeltelevisie wu op het perceel aan de Koolstraat een cen trale antennemast en een ontvangst centrum bouwens. B. en w. vragen de raad akkoord te gaan met een vergoe ding van een gulden per m2 per Jaar. lichtingsartikel; 64 muzieknoot: 66 voegijzer; 68 uit Kaapland afkomstig; 69 voegwoord; 71 plechtige verklaring; 73 kledingstuk, 75LOOFBOOM: 77 mannetjeseend; 79 ledigheid; 80 uit zoeken. Vertikaal: 1 houding; 2 rondhout; 3 uithangteken van drogisterij; 4 latijns voegwoord: 5 eb of vloed: 6 kommer 7 bevestiging; 8 loswal; 9 huisgrond; 10 kraaiachtige vogel, 13 vervelend werk; 15 schoonmaakartikel; 17 pen; 19 ge luiddemper voor muziekinstrument; 21 vrijgevig; 22 tocht per voertuig; 24 dun; 26 plaaggeest; 29 tweehoevig dier, 31 droog en schraal; 33 iedereen; 34 kip penloop; 36 kloek; 38 metalen drink- bakje: 39 langs: 40 uitwas bij planten; 43 projectie!: 44 plaats in West- Duitland; 46 uitstekende strook bij kaarten van een kaartsysteem: 48 boos: 50 mineraal; 51 oude gouden ol zilveren munt; 53 bloeiwijze; 55 klein paard; 57 open plaats in het ijs; 58 spoedig; 61 sluisklok; 63 indruk; 65 ju doschool: 67 rivier in West-Duitsland; 70 dandy; 72 lijkbus; 74 muzieknoot; 75 voorzetsel: 76 bijwoord; 77 persoonlijk voornaamwoord; 78 water in Friesland. Oplossing vorige puzzeL Ik (masBicaGaias HHQKin IÏBDS Skoa^ai2ik.ii^B

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 41