LEVEN ELDERS IN HEELAL Vandaag koninklijke bruiloft in Stockholm ML Amerikaanse V ikingen zoeken leven op Mars Succes twijfelachtig ZATERDAG 19 JUNI 1976 De onbemande Amerikaanse ruimtesondes Viking 1 en 2. die vorige zomer werden gelanceerd en binnenkort landingen moeten maken op onze buur- planeet Mars.hebben als belangrijkste taak tezoeken naar sporen van buiten aards leven. De kans dat die sporen gevonden worden is niet in percentage uit te drukken Deskundigen zijn het er algemeen over eens dat leven een kosmisch en niet een uniek aards verschijnsel is. Wel is het de vraag, waar en hoe we het kunnen vinden, wat hel vooruitzicht is op contact met andere beschavingen, en of die contacten mogelijk en wenselijk zijn. De Vikinglandingen die de volgende maanden op het programma staan, kunnen hoogstens aantonen dat zelfs naast de deur primitief leven bestaat maar naar de huidige inzichten geen antwoord geven op de vraag of wij ah intelligentie alleen zijn in de wereld Terwijl de eerste Vikingmissie zich in de kritieke fase voor de landing bevindt, zijn astronomen op 29 mei begonnen met een geheel ander soort onderzoek van de planeet. Mei twee radarinstallaties inhei Goldstone-observatorium in Califomiè en Arecibo in Porto Rico, is een radaronderzoek begonnen van delen op het noordelijk halfrond van de rode planeet, waarbinnen Ach d<- geprojecteerde landingsplaatsen voorde Vikingen bevinden. Deze gebieden zijn door de onderlinge stand van Mar-, en aarde in hun banen om de zon thans goed waarneembaar De radarimpulsen vanaf de aarde worden weerkaatst door het oppervlak van Mars en de terugontvangen signalen kunnen veel over het spiegelende oppervlak vertellen Komt er een korte scherpe impuls terug dan kan dit wijzen op een betrekkelijk vlak Ier rein Een verstrooide diffuzepuls duidt op geaccidenteerd terrein. Zo kunnen ook deze waarnemingen helpen de meest belovende landingsterreinen voor de Vikingen vast te stellen. STOCKHOLM - Binnen de oude mu ren van de Grote of Sint- Nikolaas- kerk in Stockholm speelt zich van morgen een nieuwe historische ge beurtenis in de geschiedenis van de Zweedse monarchie af. In het hoofdzakelijk middeleeuwse gebouw dat de bakermat van de lu therse hervorming in Zweden is, trouwt op deze dag de 30-jarige ko ning Karei de Zestiende Adolf, met de 32-jarige uitverkorene van zijn hart, Sylvia Renate Sommerlath uit West-Duitsland. De knappe, sportlievende Karei heeft zijn aantrekkelijke bruid leren kennen toen zij optrad als gastvrouw op de Olympische Zomerspelen in Mün- chen. Dat zij van 'gewone afkomst' is, maakt voor de Zweedse grondwet en het Zweedse volk geen enkel verschil: de tijd is voorbij dat stam en redenen van staat de keuze van de toekomstige koningin bepaalden. Koning Karei de Zestiende Adolf is op 30 april 1946 geboren. Zijn vader, prins Gustaaf Adolf, kwam in 1947 om het leven bij een ongeluk met een Dakota van de KLM op de luchthaven van Kopenhagen, Kastrup. Zijn moeder, prinses Sibylla van Saksen- CoburgGotha. overleed in 1972. Karei Gustaaf werd kroonprins bij de troonsbestijging van zijn grootvader, Gustaaf de Zesde Adolf, op 30 oktober 1950. Hij volgde hem op 15 oktober 1973 op de troon op. De jonge koning is een afstammeling van de dynastie der Bernadoltes. van wie keizer Napoleons befaamde maar schalk Jean Baptiste Bernadotte. in juli 1810 werd gekozen tot kroonprins van Zweden. De koning heeft de voor koningszonen gebruikelijke opvoeding genoten: ex clusieve kostschool, militaire acade mies en een jaar universiteit. Daarna volgde de praktijk met studies van de verschillende staatsinstellingen in Zweden en 'typisch moderne' proble men als de milieupolitiek. Internationaal informeerde de koning zich als lid van de Zweedse delegatie bij de Verenigde Naties, inspecteur van het Zweedse ontwikkelingswerk in Afrika, employé van de Zweedse, ambassade in Londen en 'stagiaire' op de Hambrobank in de Britse hoofd stad. Koningin Sylvia Sommerlath. die het toekom stige lot van de jonge koning gaat de len en een vrouwelijke toets gaat aan brengen aan de inrichting van zijn ap partement in het koninklijk paleis in Stockholm en de zomerresidentie 'Sol- liden' op Oeland voor de Zweedse Oostkust, is op 23 december 1943 ge boren in Heidelberg. Haar vader is oud-directeur van een zweedse onder neming in West-Duitsland Haar moe der is Braziliaanse en zij heeft drie broers. De toekomstige koningin heeft van 1946 tot 1957 gewoond in Sao Paulo. waar haar vader toen directeur voor Brazilië van het Zweedse bedrijf was. Sinds 1957 woont de familie weer in de bondsrepubliek, waar Sylvia in 1963 aan de universiteit van Düsseldoip af studeerde. In 1969 behaalde zij aan de tolkenschool van München haar di ploma Spaans. De taak die koning Karei Gustaaf is opgelegd en die Sylvia Sommerlath hem straks zal helpen vervullen, is vol strekt representatief. In januari 1975 werd in Zweden een hervormde grondwet van kracht die de koning zo volledig van regerings macht uitsluit, dat hem zelfs geen ka binetsbesluiten meer ter onderteke ning worden voorgelegd, noch dat hij verder betrokken wordt bij kabinets formaties. Ook is hem het titulaire op perbevel over de strijdkrachten ont nomen. Als uit het huwelijk van het jonge ko ningspaar een zoon zou worden gebo ren. vervallen de eerste aanspraken op de troon van prins Bertil, jongere zoon van koning Gustaaf de Zesde Adolf. Die zoon. de kroonprins, zal lid van de Zweedse nationale kerk moeten blij ven. als hij zijn rechten op de troon zou willen handhaven. De Zweedse grondwet bepaalt dat een erfgenaam van de troon die een ander geloof zou omhelzen, zijn erfrechten verspeelt. Sylvia Renate Sommerlath wordt de eerste Zweedse koningin sinds 7 maart 1965, toen de tweede gemalin van ko ning Gustaaf de Zesde Adolf, koningin Louise, overleed. De honneurs voor de koning-weduwnaar werden daarna waargenomen door zijn schoondoch ter prinses Sibylla, weduwe van zijn oudste zoon en moeder van de tegen woordige koning, en na haar dood door prinses Christina, haar jongste doch ter en zuster van de koning. Doordat zij. in tegenstelling met haar zusters Margaretha. Birgitta en Desiree in Zweden woonde, was zij de logische keus voor de rol van koninklijke gast vrouw. Het vooruitzicht op een gemalin aan de zijde van hun vriendelijke mo narch, vervult de Zweden met enige opwinding. De enigszins ingeslapen en van veel kleur ontdane Zweedse monarchie zou er wel bij kunnen va ren. zaterdagkrant 19 (Door Pieter Bok) LEIDEN - Op ongeveer 250.000.000 kilometer afstand van de aarde heeft de Amerikaanse onbemande marssonde Viking-1 een radiografisch bevel van het grondstation Goldstone in de Verenigde Staten ontvangen om zijn koers en snelheid iets te wijzigen. Dat radiosignaal met een snelheid van 300.000" km per seconde deed er ongeveer een kwartier over om de Viking te bereiken. Koers- en snelheidscorrectie moesten ertoe leiden dat de op 20 augustus vorig jaar gelanceerde sonde vandaag (zaterdag) in een baan om onze buurplaneet Mars komt. Vanuit die baan wordt een automatisch met zendertje uitgerust laboratorium afgestoten, dat op 5 juli een zachte landing op de rode planeet moet maken om 02.41 uur onze tijd, op welk moment het in het land van herkomst, de VS, nog 4 juli is, de dag waarop 200 jaar geleden de onafhankelijkheid van de Verenigde Staten een feit werd. Een zeer bijzondere dag dus voor Amerika om het zeer bijzondere meest gedurfde en gecompliceerde project in de onbemande ruimtevaart tot dusver met een (voorlopig) succes te bekronen. De voornaamste van de vele opdrachten voor deze Viking is tamelfik, op Mars te zoeken naar sporen van bestaand of uit- testorven leven te speuren. Bet project is zo gecompliceerd en laardoor het succes zo twijfelachtig, dat men uit Amerika ook nog een Viking-2 heeft gelanceerd, en wel eind aagustus vorig jaar, welke sonde nu aog ongeveer tien miljoen kilometer achter de Viking-1 door de ruimte voortraast voor de landing van een instrumentencapsule op 5 september is. Beide sondes hebben een vrijwel Identieke uitrusting en opdracht. Zij tarnen elkaar desgewenst steunen in de uitvoering van hun opdrachten, Indien hun bevindingen daartoe aan leiding geven of wanneer een deel van de gecompliceerde operaties door storingen niet zou kunnen worden uitgevoerd. De Vikingen (zo genoemd omdat het waarschijnlijk de Noorse Vikingen reweest zijn die honderden jaren vóór Columbus al de 'nieuwe wereld' heb- Isn ontdekt, voorzover je van ontdek- ienkansprekenvan een werelddeeldat al doog indianen en eskimo's was be volkt) bestaan uit twee delen, die als tó) geheel (per sonde) zijn gelanceerd met een Titan-Centaur-raket vanaf Cape Canaveral. Die twee delen wegen samen 3460 kg. Zij maakten de reis naar Mars naar een baan om die pla neet aan elkaar gekoppeld. Een ge deelte van 2320 kilo blijft als een kunstmaan om Mars cirkelen. Het an dere deel is de marslander en weegt 1140 kg met inbegrip van het gewicht aan brandstof, de remraketten, en het beschermingsschild en de parachute voor de afdaling door de ijle maar zeer uitgestrekte atmosfeer van de planeet. De rest van het gewicht komt op reke ning van de wetenschappelijke appa ratuur, foto-apparaten en radio apparatuur voor het doorzenden van meetresultaten en opnamen vanaf Mars naar het rondcirkelende 'moe derschip'. Daar bevindt zich een in stallatie om de signalen te versterken en naar de aarde door te zenden. Dit transmissiesysteem moest gekozen worden omdat anders de lander zelf te zwaar zou worden en vanwege de as- draaiing van Mars, die direct radiocon tact te zeer in de tijd zou beperken. Tussen 19 juni (wanneer de eerste Vi king om een baan om de planeet komt) en 4 juli (wanneer de lander wordt af gestoten en de landing wordt uitge voerd) zullen de instrumenten aan boord een reeks waarnemingen uit voeren en metingen verrichten. Onder meer wordt dan een geschikt lan dingsterrein uitgezocht. Landingsgebieden In grote lijn zijn die landingsgebieden al vastgesteld op grond van foto's, die de onbemande Amerikaanse Mariner-9 in 1972 naar de aarde heeft gezonden. Daarop zijn echter geen de tails waarneembaar van kleiner dan 100 meter. Die landingsgebieden maakten echter de indruk er het vei ligst uit te zien en bovendien welen- schappelijk belangrijk tc zijn. De rondcirkelende Vikings kunnen de tails waarnemen tot 40 meter door snee, waardoor veel meer obstakels voor een vlotte landing kunnen wor den gelokaliseerd. Voldoende is dat niet, want een rotsblok met de diame ter van een voetbal kan al een zachte landing met onbeschadigde appara tuur en een juiste positie ten opzichte van het marsoppervlak in het hon derd schoppen, maar aan die moei lijkheid is in het huidige stadium van de onbemande ruimtevaart niet te ontkomen. Op een zeer nauwkeurig door aardse computers vastgesteld moment wordt de lander in de baan om de planeet afgestoten door het moederschip. Door dit wegstoten wordt de snelheid van de lander iets kleiner, waardoor het gevaarte langs een bekende baan naar de planeet begint te vallen. Eerst wordt de biologische beschermkap weggestoten en daama ontplooit zich op 6 kilometer hoogte in de ijle atmos feer een enorme parachute, waarna de tweede biologische beschermkap er aan moet geloven. Door de parachute neemt de snelheid geleidelijk af. Het hangt geheel van de weersomstandigheden op Mars af in hoeverre de lander tijdens die afdaling van de berekende baan wordt afgedre ven. Heersen er, zoals dikwijls, krach tige winden, dan kan die afwijking aanzienlijk zijn. Op 1200 meter hoogte moet de parachute haar werk hebben gedaan en de snelheid voldoende heb ben gereduceerd. Dan wordt zij afge stoten en wordt de remmotor inge schakeld. Deze moet de snelheid af remmen tot nihil op 3 meter boven het oppervlak. De laatste drie meter maakt de lander een vrije val met uit geschakelde motoren, om tenslotte op verende poten een betrekkelijk zachte landing te maken. Men laat de raketten niet tot het laat ste moment werken, omdat anders het marsoppervlak teveel verstoord zou worden en niet meer in oorspronke lijke conditie en samenstelling zou zijn. Stereo-opnamen Gedurende negentig dagen na de lan ding moeten vanaf het oppervlak ge gevens worden uitgezonden, zowel fo to's van de directe omgeving als me tingen omtrent bodem en milieu. De twee camera's aan boord kunnen ook stereo-opnamen maken. In het lichaam van de spinachtige lan der. die in totaal 330 cm breed en 90 cm hoog is, bevindt zich een miniem labo- ratoriumpje waarin de belangrijkste opdrachten worden uitgevoerd. Onder meer wordt daar gezocht naar sporen van leven, want niemand gelooft dat de camera's de beruchte groene marsmannetjes zullen signaleren. Zijn er sporen van leven, dan moet da t met laboratoriumproeven worden aange toond. Om grondmonsters te kunnen nemen, zover mogelijk van de eigenlijke ver moedelijk toch nog bij de landing ver stoorde plaats waar het laboratorium terecht is gekomen, bevindt zich aan de lander een tot 3 meter lengte uit- schuifbare arm met een schepje aan heteinde.Metbehulpdaarvan kunnen grondmonsters in het laboratorium worden gebracht om onderzocht te worden op chemische samenstelling en voor experimenten. Langs chemische weg wordt gezocht naar de bouwstenen die kenmerkend zijn voor alle levensvormen die wij op aarde kennen, de aminozuren en voorts naar voor het leven typerende koolstofconcentraties. Zeer vinding rijk is het instrument, waarmee ver anderingen in een nauwkeurig samen gestelde atmosfeer kunnen worden ge registreerd na het brengen van bo demmonsters in deze atmosfeer. Doen veranderingen van bepaalde aard, zoals wijziging van de verhouding van de samenstellende gassen zich ook maar in de geringste mate voor. dan kan dit duiden op ademhaling door organismen in het bodemmonster en dus op leven op Mars. De resultaten van het onderzoek wor den doorgeseind naar het rondcirke lende moederschip dat ze versterkt relayeert naar de aarde. Elk van de mettertijd twee moederschepen kan als relayeringsstation voor beide landers optreden, waardoor ook bij technische storingen zo min mogelijk gegevens verloren hoeven te gaan. Voorlopig is het de bedoeling dat de lander van Viking-1 terecht komt op het betrekkelijk vlakke gebied Chryse op 20 graden noorderbreedte en 34 graden westerlengte. Dit is een veeibe- Foto rechtsboven 'Een Vikinglander op hel marsopper- vlak. Vanzelfsprekend is dit een na bootsing op aarde, want er staan nog geen landers op Mars en zelfs wanneer dat mettertijd wel het geval zal zijn, is er geen fotograaf bij de hand om het apparaat op de plaat vast te leggen. Duidelijk is de lange graafarm te zien (naar linksonder uitstrekkend) die grondmonsters kan nemen buiten het bij de landing verstoorde terrein bin nen en rond de verende poten. De schotel op de lander is de antenne die de meetgegevens en foto's m geco deerde vorm doorzendt naar de moe derschepen. De bol rechts op de lander bevat de brandstof voor de remraket ten. waarvan er één te zien is. namelijk het cilindertje met aan de onderkant kleine uitstekende kegeltjes onder de inplant van de graafarm. De twee naar boven uitstekende cilinders be vatten de camera's. Foto rechtsonder Dit is een afbeelding van de gehele ge combineerde Viking. Het bovenste deel met de panelen met zonnecellen blijft om de planeet cirkelen. In de grote wille schelp aan de onderzijde bevindt zich in opgevouwen toestand de lander. Het witte schild is bedoeld om te voorkomen, dat de vóór de start zo goed mogelijk ontsmette Viking lander niet bij de lancering door de aardse atmosfeer met bacteriën in die atmosfeer wordt besmet. Dat zou het onzeker maken of op Mars gevonden sporen van leven werkelijk oorspron kelijk marsiaans zijn of meegebracht van de aarde en voorts wordt er door voorkomen, dat Mars met aards leven wordt 'besmet'. Foto linksboven Een opmerkelijke foto. gemaakt door de Mariner-9 van 1666 km hoogte, van een detail van hel oppervlak van Mars. Deze toont een soort idrogei ri vierbedding van 400 km lengte en lol 6 km breedte. Dit en soortgelijke ver schijnselen kunnen wijzen op de moge lijkheid, dat zich vroeger vloeibaar water heeft bevonden op de planeet, en dat derhalve sporen te vinden kunnen zijn van nu fossiel leven. lovende omgeving voor levenssporen. Wanneer bij de eerste fotografische verkenningen dit terrein toch niet zo geschikt lijkt, staat als reservegebied de vlakte van Amenthes op het pro gramma. 20 graden noorderbreedte en 252 graden westerlengte. De tweede Viking moet volgens het hoofdschema landen in de Mare Acidalium op 44 graden noorderbreedte en 10 graden westerlengte met als alternatief de Caldera Arcadia op 44 graden noord erbreedte en 110 graden westerlengte. Beide mogelijke landingsplaatsen van de Viking-2 hebben een aanzienlijk ruwere terreingesteldheid dan die voor de Viking-1. De moederschepen blijven om de pla neet cirkelen op 1500 tot 33.000 kre boven het oppervlak. Ook zij verrich ten wetenschappelijke metingen ir de ruimte, bijvoorbeeld over mag neetvelden, stralingsgordels, zonne straling en meteorologische waar nemingen. Zij kunnen dit werk ver moedelijk veel langer voortzetten dan de gelande instrumenten. gum

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 19