„Emoties horen bij m'n karakter r^ INTER DRS. RONNY CERIEL ELODIE BARBé, BESTUURDER: ZATERDAG 19 JUNI 1976 ifillllllllillllllllllllllllllllllllillllilllM DIT zou een scène uit Hitchcock's film 'De Vogels' kunnen zijn, denk ik, wanneer we behoedzaam door het broedgebied van een meeuwenkolonie aan de Braakmankreek lopen. Honderden krijsënde meeuwen en vis diefjes voeren schijn- aanvallen uit. „Als je dit doorstaat, hoef je niet bang te zijn voor de raad van Terneuzen", zeg ik - een beetje pesterig - tegen hem. Hij grijnst. „Laten we nou maar oppassen dat we niet op de eiers trappen". Drs. Ronny Ceriel Elodie Barbé trekt die zaterdagmorgen - diepblauw uitspansel, schitterende, open Braakmanpolders - trefzeker zijn sporen door de slik. •De journalist sjokt, allengs verbaasder over de lenigheid van dit corpulente lichaam, achter hem aan. Hij heeft zich in het hoofd gezet om de bestuurder nu eens als méns te betrappen, na enkele ochtenden uitputtend praten in één van de saaie wethouderska mertjes van het Terneuzense stadhuis. De ontvangstdaar lijkt weinig bemoedigend. als zijn oog valt op een aan de muur geprikt 'gebed'. Eén van de coupletten: „Ik heb vannacht gedroomd, o Heer, dat alle journa listen de waarheid schreven in hun krant en niet meer dan ze wisten". Een grijns als hij zegt dat dat er 'zomaar' hangt. „Ik heb geen moeite met journalis ten. Nooit slechte ervaringen gehad. Tot nu toe dan. Ik vind dat ik mijn standpunt best naar buiten kan brengen als dat eenmaal is bepaald en de voorbereidingen zijn afge rond. Dan kan men daar op inspelen". Barbé - een duizendpoot van het beminne lijke CDA-type. maar (let op de voornamen) van huisuit KVP. Iemand die op zijn 34e een groot aantal functies moeiteloos lijkt te combineren en derhalve wel eens onder werp van jaloerse discussies in de streek. Waarnemend burgemeester van Temeuzen (een'taak die hem sinds het vertrek van Aschoff naar Bameveld handenvol werk geeft), wethouder van openbare werken en planologie,' dijkgraaf van het waterschap 'De Verenigde Braakmanpolders', voorzitter van de ruilverkavelingscommissie voor dat gebied en - één uur in de week - leraar maatschappijleer aan het oecumenische 'Zeldenrustcollege'. Eigenlijk een regionale 'golden boy' - maar één met zwier. „Hij is een enorme Bourgon diër". verklapt een ambtenaar, als we op een avond bij het Temeuzense etablisse ment 'Porgy and Bess' zitten en de loco zich naar het toilet heeft begeven. Het komt regelmatig voor dat Barbé na raads-_ of commissievergadering even een café binnenwip L. De enige Terneuzense wet houder die zoiets doet. Nooit te beroerd om in de clinch te gaan met opposanten, hete meningsverschillen blussend met bier, een gebaar dat hem in de loop van de jaren een zekere populariteit heeft bezorgd. In de vergaderingen van 'De Braakmanpol ders' schakelt hij soms over op dialect Er ontstaat dan een sfeer van 'Zeeuwsvlamin gen onder elkaar', die het nemen van moei lijke beslissingen aanzienlijk vergemakke- Barbé heeft op zulke momenten alle trek ken van de autoriteit van het nieuwe, jonge type. Is het wél, maar merken doe je 't nau welijks. Noemt minister van economische zaken Ruud Lubbers z'n favoriete politicus. ••Hij brengt het goed. Ik voel me aange sproken door zijn formuleringen en door zijn mentaliteit Hij heeft niet dat scherp- slijperige. dogmatische. Een nuchtere realpo- liticus met een gezonde kijk op de mate waarin er vernieuwingen moeten plaatsvin den. Hij zegt: we moeten mee-evolueren met de ontwikkelingen, maar doe dat wel in ge paste mate, gooi niet alles tegelijk op zijn kop". Tijdens een raadsvergadering verweet hij de WD'er De Zeeuw, die b. en w. betichtte van 'volksverlakkerij', het 'groot demagogisch woordenboek van H. Wiegel' te hanteren. Zegt ook nu dat hij vindt dat de liberale fractieleider zich 'teveel op de toer van de volksmenneri heeft begeven. „Hij durft het nogal geprononceerd te zeggen. Ik mis de nuanceringen. Ja, het CDA is voor mij een bewuste keus. Een club waarin ik me men taal goed thuisvoel. Dat heeft met de sfeer te maken, het vermogen zaken te relative ren. Een tweedeling in de politiek zou ik fu nest vinden voor de toekomst van Neder land. een hele slechte zaak. De socialisten geven een over-accentuering aan wat de gemeenschap moet doen. de liberalen zijn teveel op de individuele toer. Bovendien vind ik het liberalisme van de WD te con servatief'. Misdienaar Barbé heeft van huis uit alles meegekregen om uit te groeien tot wat Biesheuvel zo aar dig 'een politiek dier' noemde. Grootvader en vader waren actief in het politieke bedrijf van Philippine, waar hij is geboren. „M'n vader is een tijd wethouder geweest. Je had toen nog plaatselijke lijsten, maar landelijk was het KVP. Je kreeg wel eens mensen aan de deur met problemen. Ik maakte zulke gesprekken vaak mee. een stuk sociale in formatie. En dan had je natuurlijk nog het samenstellen van de kandidatenlijst". Kijkt, zonder frustraties of treurnis terug op een Roomse jeugd Landbouwerszoon, in de verkennerij, de polder als speelterrein: een beeld uit jongensboeken, zoals ze in de ja ren vijftig werden geschreven. „Eén van m'n idealen als kleine jongen was misdienaar worden. In de kerk van Philip pine mocht je dan niet alleen op 't altaar, maar ook in de banken van de kerkmees ters. als je niks te doen had. Dat wilde ik wel. M'n eerste sollicitatie mislukte, dat viel tegen. Later heb ik het een heel poosje ge daan. Je ging ook wel op huisbezoek met de pastoor. Dan mocht, je hem de weg wijzen in de polder: daar woont die boer. daar die. Je was een soort gids". Hij heeft soms moeite met het geloof, zoals het vandaag via beatmissen en voor de 'ba sis' ijverende pastoors gestalte krijgt, „Het mystieke element is aan het verdwijnen, 't begint een beetje kaal te worden. Vroeger vormden mensen die samen een geloof be leden een hechte gemeenschap. Nu wordt er meer op de horizontale toer gegaan. Dat brengt vervlakking met zich mee. Harvey Cox heeft eens geschreven, ik lees de krant, dus ik ben met het geloof bezig. Nou. dat is voor mij niet het geval". Gaat na zijn middelbare opleiding econo mie studeren in Tilburg. Kiest bewust voor de bestuurswetenschappelijke richting. Ontwikkelt tijdens die vijf jaar grote sym pathie voor de KVP. Na zijn studie wordt hij lid. In '70. hij is dan 29, zegt hij zijn baan op de controllersafdeling van Dow Chemi cal op om wethouder van onderwijs, sport en cultuur te worden. Een oud-raadslid vertelt me. dat Barbé in die beginperiode nogal eens moest overge ven voor de raadsvergadering begon. Be vestigt dat. „Ja. ik ging nogal eens een keertje over de bak. Behoorlijk zenuwach tig. Ik kwam in de raad op een moment dat de PvdA een hele strakke, felle oppositie voerde. Spannende tijd. Nu ga ik er met meer elan tegenaan. Je bestudeert je dos siers, je werkt hard en dan komt er een moment dat je je zekerder gaat voelen. Je moet er wél gemotiveerd zitten, dat vind ik nog steeds. Er blijft iets van spanning aan wezig. Wanneer een zaak waarop ik me goed heb voorbereid van de agenda wordt afge voerd. ben ik teleurgesteld. Nog altijd.ja". Schaamt zich niet voor zijn emoties. Beiae me een keer driftig op nadat ik een afspraak had afgezegd en een ambtenaar hem dat via een briefje op zijn bureau liet weten. ,.Zo gaan we toch niet met elkaar om?" Ik her inner me nog hoe ik de hoorn verbaasd een eindje van mijn oor afhield tijdens een even onverwachte als trefzekere vloek. Incident daama meteen gesloten - want zo is hij dan ook wel weer. Barbé: „Emoties horen bij m'n karakter. Af standelijk analyseren ügt me niet zo. Ik moet problemen doorvoelen. Dat zit 'm soms in hele kleine dingetjes. Als mensen bij me komen om me iets voor te leggen, bijvoorbeeld. Het is vaak ontzettend moei lijk om 'nee' te moeten zeggen" Ik wil weten of het waar is. dat hij vorig jaar lang heeft gedubd over het wegsturen van zijn PvdA-collega Huijbrecht. toen die be trokken bleek-te zijn bij het maken van anonieme pamfletten om de bestuursver kiezing van de bouwvereniging te beïnvloe den. Inhoudelijk een 'flutzaakje' -PZCi. op de avond dat de raad een motie van wan trouwen aannam - overvolle tribune, politie in burger om eventuele demonstranten te weren en Huijbrecht die halverwege de ver gadering opstond en wegliep - een mense lijk drama. Barbé: „Een afschuwelijke zaak Ik hoop dat me zoiets nooit meer overkomt. Daar ben ik een paar nachten mee bezig geweest. Een wethouder heeft voor vier jaar het ver trouwen van de raad gekregen. Een beslis sing om dat ongedaan te maken moet je heel goed overwegen. Je kunt zo iemand niet op een achternamiddag op straat zet ten. Er zit ook nog eens een gezin achter. Toch hebben we op een bepaald moment ge zegd: dit kan niet, dit moet eindigen. De vertrouwensrelatie was verbroken en dat gaf de doorslag. Toen stond het vast. Maar ik geloof wel dat iedereen ermee heeft, geze ten. 't Was een groeiproces. Niemand heeft gezegd: daar gaan we nu maar eens even een eind aan maken". De verhoudingen in het college (twee CDA- en twee PvcLA-wethouders) zijn op dit mo ment goed. Barbé leidt de wekelijkse dins dagmiddagvergaderingen zó efficiënt, dat iedereen soms al na enkele uren buiten staat. Onder Aschoff waren het marathon zittingen. Lacht, zegt: „Ze zijn inderdaad korter. Ach. iedereen heeft z'n eigen manier van werken. Ik hou niet zo van dat gefilosofeer als er nog een berg agendapunten moet worden afge daan. Die moet je zakelijk behandelen en als er dan nog tijd is. kun je wetenswaar digheden en filosofietjes uitwisselen". Hij vindt besturen leuk en probeert te kie zen voor een persoonlijke benadering, ook van z'n medewerkers. Een ambtenaar die van vogels houdt wordt soms van zijn afde ling gehaald: de wethouder heeft iets exo tisch zien vliegen. „Mensen ontmoeten vind ik het aardigste aspect van deze functie", zegt hij. „Ik ben benieuwd naar hun opvattingen en achter gronden Natuurlijk zijn er ook momenten datje zegt voor mij hoeft het allemaal met vandaag. Maar dat heeft iedere job. De l^Hke aspecten blijven prevaleren". Banen Zijn agenda is een moeilijk doordringbaar woud van afspraken en verplichtingen, we ken van tevoren vastgelegd 's-Morgens om een uur of negen weg bij vrouw en twee kin deren in de bungalow aan de Hoekse Kreeksingel, 's-avonds vaak ver na twaal ven terug. De last van een man die ander zijds de lusten van veel (teveel, zeggen sommigen) banen incasseert. Hij legt uit. dat hij zijn gezin wil veiligstellen en dat niemand zich moet verkijken op de zeker heden van het - toch altijd nog politiek ge laden - wethouderschap. Woensdagmorgen - de Schelde oogt nevelig vanuit zijn kamer. „De functie van wethou der is een onzeker bestaan. Je kunt met een maand op straat staan. Akkoord, dan krijg je wachtgeld. Maar ik vind het erg moeilijk om vanuit die positie te vertrekken. Een wethouder hier verdient 50.000 gulden bru to. Daar wordt in het bedrijfsleven om gela chen. Ons salaris mag dan misschien iets gegroeid zijn. de onzekerheid is gebleven. In feite heb je zelfs geen enkele sociale zeker heid. Ik vond het dan ook geen overtrokken zaak om dit te combineren met het dijk graafschap. En wat m'n baan als leraar be treft" die heb ik teruggebracht van zestien tot één uur in de week. Toen ik dijkgraaf werd, wilde ik dat werk eigenlijk volledig' kwijt, maar het Zeldenrustcollege vroeg me, of ik dat ene uur nog kon doen. Nee, met streven naar macht of invloed heeft, dat al lemaal niks te maken, dat vind ik een kwes tie van verplichtingen tegenover je gezin". Nooit bang voor conflicten? Met het Mos- selbankenproject voor Dow. het graven van een haven door een volgens natuurliefheb bers uniek schorrengebied. had hij in twee functies te maken: die van wethouder en die van dijkgraaf „O. ik wil best erkennen datje risico's loopt om met jezelf in conflict te komen. Maar dan.zeg ik er direct bij, dat je noch als wet houder. noch als dijkgraaf in je eentje be slissingen neemt. De wethouder heeft te maken met zijn col lege. de dijkgraaf met zijn dagelijks bestuur. Ik het tot dusver geen problemen gehad, in tegendeel, in een zaak als het Mosselban- kenproject heeft die combinatie van func ties juist positief gewerkt Omdat ik vanuit een andere stoel wist hoe de achtergronden lagen, konden we hier de eindjes vrij mak kelijk aan elkaar knopen". Die ochtend meldt de PZC - even trouwhar tig als hij nu kijkt - de vermoedelijke be noeming van Rijnmondgecommitteerde rtoozemond tot burgemeester van Temeu zen. Een PvdA'er en een aflossing van de sinds jaar en dag door de CHU betrokken wacht Barbé heeft ook mee gesolliciteerd. Op bijna verontschuldigende toon zegt hij: „Ik dacht dat ik het wel zou kunnen en had de indruk dat ik voor de raad een aan vaardbare kandidaat zou zijn. Het is in de bestuurlijke praktijk niet gebruikelijk om iemand meteen een gemeente van 30.000 inwoners te geven, maar omdat ik de situa tie hier ken, viel daar misschien wel van af te wijken". Maakt geen geheim van zijn ambitie om er gens burgemeester te worden. Waar die ge- Tekst B. Lagaaij Foto: H. van den Brink meente ligt interesseert hem minder dan „dat er iets aan de hand moet wezen, omdat ik graag werk wil hebben". Barbé voelt zich als een vis in het water bij 'De Braakman- polders'. Functionele democratie, een be perkt en zeer overzichtelijk takenpakket: een op maat gesneden combinatie voor ie mand die graag iets op poten zet. _Je kunt er doelmatig werken, politiek speelt geen rol". Is na de waterschapscon centratie van '67 huiverig voor het op slag en sprong creëren van nog grotere eenhe den. „Die concentratie van '67 zette in de streek veel op z'n kop. Kleine poldertjes gingen op in grotere verbanden en daar moet je niet te licht over denken. Vroeger kende men elkaar, had men een eigen bestuur Dat was ineens verdwenen, een forse in greep. Je moet de structuur niet a! te snel opnieuw veranderen. Aan de andere kant geloof ik. dat de schaalvergroting nog niet aan zijn eind is gekomen. Er zal over ge dacht moeten blijven worden. Wanneer je over schaalvergroting praat, is een fusie van 'Braakmanpolders' en 'Axeler Ambacht' voor mij geen oplossing. Maak in Zeeuwsch-Vlaanderen aan één, desnoods twee waterschappen. Dat zie ik eerder zit ten". Afwegen Na twee morgens praten in de wethouders kamer - zijn huis wordt verbouwd, we kunnen er niet terecht - kom ik tot de slot- som dat ik lokale kleur ontbeer. De Schelde kan niet blijven Inspireren en bovendien moet er op zulke momenten ook nog wor den genoteerd. We besluiten om een zaterdagochtend naar zijn favoriete plekjes te gaan om vogels te kijken, een hobby die hij met grote inzet beoefent Omdat ik heb gehoord dat hij bij zulke ge legenheden al om 4 uur in touw is ('dan be leef je 't meest", zal hij later uitleggen) ben ik op "net ergste voorbereid. Maar het valt mee. Hij maakt een afspraak voor negen uur en komt - typerend karaktertrekje: een lichte slordigheid - een kwartier na negenen voorrijden. De Braakmanpolders zijn in het eerste zonlicht overweldigend mooi. Een Zeeuws-Vlaams coulissenlandschap. maar bekroond door de fabrieksinstallaties van Dow. Een ingreep in een oud gebied, zoals het Mosselbankenproject. toen Barbé zijn hoofdingeland F H. ('Fake') Haak. met wie hij altijd de vrije natuur intrekt, lijnrecht tegenover zich vond. Zegt: „Ruimtelijk ordenen betekent het af wegen van een aantal factoren. Die zijn qua zwaarte afhankelijk van plaats en tijdstip. Ik vond dat het werkgelegenheidsaspect een zwaarder accent moest krijgen dan het milieu-aspect. Dat leek me eerlijk tegenover de streek. Wat het zwaarst is, moet ook het zwaarst worden getaxeerd. Bovendien wa ren Dow toezeggingen gedaan die we, uit een oogpunt van behoorlijk bestuur, had den na te komen. Ik vond overigens dat Zeeuwsch-Vlaanderen uit een oogpunt van ruimtelijke ordening die ingreep best kon hebben". We zijn nu bij de Westgeul, een door een dichte rietkraag omgeven kreekje, waar zien een groot aantal vogelsoorten ophoudt. Barbé weet er feilloos de weg. Wijst me klu ten aan, buigt takken van meidooms opzij om te laten zien hoe simpel de nesten van houtduiven in elkaar zitten. Ik knik een tikkeltje vermoeid: weetik veeL Als zich op één van de weilanden een kluut beweegt - zenuwslopend hippen, gefladder - zegt hij: „Schijnbewegingen. Die wil ons misleiden door te doen of daar een nest is. Net een politicus We lachen ingehouden: de avifauna laat geen rumoer toe. In de spaarbekkens van de WMZ zwemmen twee futen. Een buiten kansje. begrijp ik. Barbé blijft er in vervoe ring naar staan kijken. Het loopt tegen twaalven als hij me terugbrengt naar Ter- neuzen. In zijn wagen tref ik een vogelgidsje aan: leuk voor onderweg. „Ik ben laatst ook vogels wezen kijken met Llen (wethouder Van der Plas-Tanis van sociale zakeni. maar die geloofde me niet als ik een naam noem de. Die controleerde dat even zelf in het gidsje". Glimlachend verbazen we ons over zoveel wantrouwen, al zeg ik er direct bij dat zij hem misschien beter kent dan ik. Als ik hem enkele dagen later zie. besluit ik een tegenzet te doen voor het lichtelijk krenkende anti-journalistengebedje aan zijn muur. „Kijk", zeg ik, „Ik heb vannacht ge droomd, o Heer, dat de autoriteiten niet babbelden vanuit hun nek, maar zich hiel den aan de feiten". Sindsdien kijken we el kaar voor raads- en commissievergaderin gen bezwerend aan: op het punt om te cite ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17