Overheid stimuleert deeltijd-arbeid „Regeringsmaatregelen zijn ongunstiger dan voorstellen in Perspectief '80 Mogelijk pas na vakanties rapport commissie-Donner Nieuwe richtlijnen voor ledenwerving WDM en ANVM ADVIESAANVRAGEN BIJ SER EN EMANCIPATIECOMMISSIE BEUK MET ZONNESTEEK PZCA Tweede kamer wil meer geld voor middelbaar huishoudonderwijs PASAR MALAM DEN HAAG GEOPEND Actieplan aanvaard op wereldwerkgelegenheids conferentie in Genève RAAD VAN BESTUUR IN ARBEIDSZAKEN: Standaard'- bladen door overname gered Veestapel Limburgse boer vergiftigd ZATERDAG 19 JUNI 1976 (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De overheid gaat het werk in zgn. deeltijd meer stimuleren. Ook voor het overheidspersoneel zal de mogelijkheid om halve dagen te werken worden geopend. Minister Boersma (sociale zaken) is met de voorbereidingen bezig. Deeltijdarbeid moet ook worden opengesteld voor mannen, een mogelijkheid die er tot dusver bij de overheid niet was. Ook moet worden geregeld dat de mensen, die in deeltijd werken, dezelfde rechten hebben als anderen. Dit blijkt uit een adviesaanvraag over het arbeidsmarktbeleid met betrek king tot de positie van de vrouw, die de minister donderdag bij de Sociaal- Economische Raad en de Nationale Adviescommissie Emancipatie heeft ingediend. Hij maakt daarin melding van diverse plannen op het gebied van de „combineerbaarheid van arbeid en gezinstaken", zoals het wordt ge noemd. De maatregelen voor het be vorderen van de deeltijd zullen bin nenkort in een rapport uitvoerig wor den aangegeven. Reeds in februari 1975 had Boersma in het overleg met de Tweede Kamer over de werkgelegenheidsnota aangekon digd dat stimulerende maatregelen voor deeltijd zouden worden genomen. Het merendeel der vrouwen met gezins verantwoordelijkheid. die de laatste ja ren (opnieuw) zijn gaan werken, geeft de voorkeur aan deeltijdarbeid. Een nog beperkt aantal mannen werkt ook in deeltijd of zou dat willen, o.a met het oog op een verdeling van huiselijke ta ken tussen man en vrouw. Sedert 1960 is het werken in deeltijd wel toegenomen, maar het blijft toch nog bij de wensen achter, aldus Boersma. In het kader van het overheidspersoneelsbe leid kunnen belangrijke stimulansen worden uitgeoefend. Daarom komen er maatregelen die het werken in deeltijd bij de overheid overeenkomstig de maatschappelijke behoeften kunnen bewerkstelligen. Bijzondere aandacht zal worden gege ven aan de toepassing van deeltijdar beid. ook in hogere functies en aan ge lijkheid in rechtspositie met degenen die in volledige werktijd werken, ook wat betreft opleiding en promotieplan- mng. Hierbij wordt uiteraard niet ge dacht aan tijdelijke hulpkrachten, al dus Boersma. Oplossingen moeten worden gezocht voor de pensioenpro blemen die zich voordoen wanneer on betaald verlof wordt verleend aan dege nen. die in verband met de vakantie van de kinderen extra verlof willen. Verbetering Wel vindt Boersma de manier waarop de deeltijdarbeid zich tot dusverre heeft ontwikkeld niet zonder beden kingen. Tot dusver wordt zij hoofdza kelijk door vrouwen uitgeoefend, de werkgelegenheid blijft -beperkt tot eenvoudige functies en de sociale con dities laten te wensen over in vergelij king met volledige arbeid. Naar ver wachting zal de behoefte aan deeltij darbeid blijven stijgen. Het beleid moet dan ook gericht zijn op uitbrei ding van de mogelijkheden, maar ook op verbetering van de sociale condi ties, op vergroting van de toeganke lijkheid van hogere functieniveaus en op deelneming van mannen. Het streven de deeltijdarbeid meer te normaliseren past volgens de minister Kort geding tegen staat om pensioen premie van 'interim-jongeren' DEN HAAG (ANP) - De samenwer kende bonden van overheidspersoneel ABVA, KABO en NOBO, en vier orga nisaties op het gebied van buurt- en clubhuiswerk hebben tegen de Staat der Nederlanden een kort geding aan gespannen over hel niet subsidiëren door het ministerie van erm van de pensioenpremie voor zogenaamde interim-jongeren. Het geding zal woensdag 30 juni die nen voor de president van de recht bank te Den Haag. 'Interim-jongeren' zijn jongeren die op grond van de interim-nota over de bestrijding van de werkloosheid 'zinvolle werkzaamhe den' verrichten in afwachting van een baan die overeenkomst met hun oplei ding. Zo zijn zij krachtens richtlijnen van de minister van sociale zaken on der meer aangesteld bij instellingen die niet tot doel hebben winst te ma ken, zoals de buurt- en clubhuizen. Het ministerie van erm stelde op 15 januari 1975 dat aanstelling van jeugdige werklozen door de club- en buurthui zen door hem met honderd procent subsidie van de personeelskosten ge honoreerd zou worden. Volgens de rijkssubsidieregeling jeugd en jonge renwerk wordt onder personeelskosten ook verstaan het werkgeversaandeel m de premiekosten van een afgesloten pensioenverzekering tot maximaal twaalf procent van het jaarsalaris. Voor de club- en buurthuizen is het Pensioenfonds Gezondheid, Geeste lijke en Maatschappelijke belangen (PGGM) verplicht gesteld. Alleen werknemers die tijdelijk in dienst zijn in een functie van tijdelijke aard zijn van de pensioenverplichting uitgezon derd. Het bestuur van het PGGM be paald dat de interim-jongeren onder de Pensioenverplichting vallen. De minis ter van erm bepaalde echter 19 maart dat deze pensioenpremie geen subsidie van hem zal krijgen. Volgens de bon den en de betrokken organisaties heeft niet hij dit te bepalen maar het be stuur van het PGGM. Het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft donderdag goedkeu ring gehecht aan een wetsontwerp dat de plannen van president Ford om te beginnen met de produktie van de om streden B-l bommenwerper eind dit jaar intact laat. Het ontwerp werd aanvaard met 331 tegen 53 stemmen. in het streven om meer arbeidsplaatsen te scheppen. Er zal een brochure ver schijnen waarin het bedrijfsleven meer bekendheid wordt gegeven aan de mo gelijkheden tot deeltijdarbeid. Met het overlegorgaan van werkgevers en werk nemers. de Stichting van de Arbeid, zal worden overleg- over verdere mogelijk heden in het bedrijfsleven. In het regeringsstandpunt wordt ook gesteld dat kwesties moeten worden be studeerd als extra verlof voor ouders, die beiden buitenshuis werken in ver band met ziekte van kinderen e.d.; aan passing van het inkomensbeleid aan de rolverdeling binnen het gez.in: centra voor kinderen beneden de school gaande leeftijd: afstemming van school tijden op werktijden van ouders, gep aard gaande mei bijvoorbeeld vermin dering van de groepsgrootte. In kringen van ambtenarenbonden heeft men instemming met het stand punt van de regering betuigd. DEN UYL: „MET CONCLUSIES VAN KABINET Kamer openbaar gemaakt zal worden. Omdat in die tijd ook een gedeelte van het kabinet op vakantie is, voorziet hij echter enige moeilijkheden ten aan- DEN HAAG - Premier Den Uyl sluit niet uit dat het rapport van de commissie-Donner over de rol van prins Bernhard in de Lockheed-affaire nog tijdens het zomerreces van dé Tweede zien van de conclusies die het kabinet aan het rapport zal ver binden. Het zal daarom van de inhoud van het rapport afhan gen of publikatie zal worden uitgesteld tot eind augustus het kabinet weer voltallig is. Den Uyl zei het vrijdagavond te betreu ren dat het rapport van de commissie- Donner niet voor het eind van rlpze maand openbaar wordt. Den Uyl had liever gezien dat het rapport snel na de instelling van de commissie tot stand zou zijn gekomen maai', zo zeihij, „liever een doorwrocht rapport wat later, dan een overhaast rapport dat vele vragen openlaat". De mogelijkheid dat het rapport- Donner eerst apart gepubliceerd wordt, waarna later de mogelijke conclusies die het kabinet er ten aanzien van de positie van prins Bernhard aan zal ver binden. bekendgemaakt zullen worden, sloot Den Uyl uit. Het rapport en de conclusies van de regering zullen in één pakket naar buiten komen, zo zei hij. Het is voorts niet zeker of het voorge nomen bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Amerika doorgang vindt. Den Uyl verklaarde vrijdag niet te weten of er al een beslissing over het bezoek is gevallen, maar hij liet door schemeren de kans op doorgaan van het bezoek daarop niet groot te achten. Twee maanden geleden deelde Den Uyl mee dat een dergelijk bezoek, ter gele genheid van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten, in overweging Privégebruik dienstauto's hoge ambtenaren wordt versoberd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Hoge legerofficieren zul len binnenkort niet meer dooi dienstauto's-met-chauffeur van en naar huis worden gebracht. Minister Vredeling wil met een versoberings maatregel deze „achterhaalde voor rechten" afschaffen. De maatregel be treft overigens niet alleen defensie: ook op andere departementen zullen hoge ambtenaren voortaan zelf voor bun woon-werkverkeer moeten zorgen. Bij defensie zullen alle lagere generaais- rangen moeten afzien van de voorrech ten. Het halen en brengen in dienstau to's zal na de vakantie slechts voorbe stemd zijn voor officieren in de rang van luitenant-generaal en vice-admiraal en verder de directeuren-generaal. Ook vallen de chefs van staven en de secretaris-generaal in deze categorie. Voor hen betekent het een gevoelige achteruitgang, want tot nu toe konden zij niet alleen voor de dienstkilometers. maar ook voor het particulier vervoei beschikken over een dienstwagen met-chauffeur. Dit laatste privilege is binnenkort alleen nog maar voorbe stemd voor pnns Bernhard. de minis ters en de staatssecretarissen. TILBURG - Deze 90 jaar oude beuk in het hartje van Tilburg heeft een zonnesteek opgelopen. De boom werd enige tijd geleden overgeplant en heefl ernstig le lijden van de droogte. Boomchirurgen trachten de boom te redden door de stam in te zwachtelen. Rond de beuk zijn bovendien beluch tingskokers in de grond geplaatst. binnen-buitenland LEDENWER VING BUITEN DIENSTTIJD GEREGELD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Met ingang van 1 juli worden nieuwe richtlijnen van kracht, volgens welke de belangenverenigingen van militairen (zoals VVDM en ANVM Algemene Nederlandse Vereniging Militai ren) op kazerne terreinen leden mogen werven. Met deze richtlijnen hoopt men de problemen rond de ledenwerving, zoals die zich de laatste tijd hebben voorgedaan, te voorkomen. Dat heeft staatssecretaris Van I,cnt van defensie donderdag meegedeeld in het centraal georganiseerd overleg mili tairen. waarbij alle organisaties van militair personeel vertegenwoordigd zijn. Volgens nieuwe richtlijnen mogen vertegenwoordigers van de belangen verenigingen individueel leden wer ven vanaf het moment dat de dienst plichtigen in dienst zijn. Voorwaarde is dat de werving buiten diensttijd ge beurt. Het begrip diensttijd levert vooral ge durende de eerste weken van de dienst plicht nogal wat problemen op. Van Lent heelt daar nu een duidelijke om schrijving van gegeven. Gedurende de eerste zeven kalenderdagen van de dienst, zal de dienstplichtige drie dagen niet later werken dan tot 21.00 uur en de andere vier dagen niet later dan tot 18.00 uur. Buiten die tijden is de werving toegestaan. Collectieve werving door middel van werving»- en voorlichtingsbijeenkom sten is tijdens de eerste week van de dienst uitgesloten, tenzij de comman dant van de kazerne vindt dat de dienst zich daar niet tegen veizet. Om voorlichtings- en wervingsbijeenkom sten moet voortaan tijdig worden ver zocht, 24 uur voordat ze moeten plaats vinden. Toegang Er zijn nu ook definitieve richtlijnen opgenomen voor de toegang tot de ka zerneterreinen. Leden van het bestuur van de belangenverenigingen en de daardoor aangewezen wervers hebben buiten diensttijd toegang tot de kazer ne. Het verspreiden van wervingsbro chures mag voortaan op de kazerneter reinen plaatsvinden vanaf de dag dat de militairen in dienst zijn gekomen. Vrijwel alle aanwezigen in het centraal georganiseerd overleg militairen zijn met de voorstellen van de staatssecre taris akkoord gegaan. STAATSSECRETARIS BLIJ MET MOTIE: DEN HAAG - Een groot deel van de Tweede Kamer wil meer geld voor het ontwikkelen van een nieuw middelbaar huishoud- en nijverheidson derwijs (mhno) en middelbaar sociaal-pedagogisch onderwijs (mspo). Het Tweede-Kamerlid Verwoert (DS'70) diende hiertoe vrijdag een motie in bij de be- DEN HAAG - In de Haagse Houtrusthallen is vrijdag de achttiende Pasar Malam. een tropische jaarmarkt, geopend. Foto: de Indonesische ambassadeur Sulopo Yuwono volgt de verrichtingen van de Indonesische wa- jangpoppensnïjder Sukatma Muda, een van de 'vedetten' op de pasar malam. handeling van de beleidsnota „herstructurering mhno-mspo" door de onderwijscommissie van de Tweede Kamer. De mo tie, die mede ondertekend is door mevr. Ginjaar-Maas (WD), wordt gesteund door de KVP en de ARP „Ik heb met blijdschap kennis genomen van deze motie", zei staatssecretaris De Jong (onderwijs). Hij zal ernaar streven een verschuiving in de begroting voor 1977 aan te brengen ten bate van het mhno en mspo. In augustus van dit jaar wordt een begin gemaakt met de ontwikkeling van het nieuwe mhno en mspo. In 1980 worden de nieuwe opleidingen over de hele linie ingevoerd. De bestaande opleidings mogelijkheden zijn volgens de nota in het algemeen te smal en te eenzijdig op één enkele functie gericht. In 1974 volg den 36.600 leerlingen het mhno en 4463 het mspo. De herstructurering moet in eerste in- stantie uitmonden in de opleidingen: - tot verzorgende beroepen: - voor beroepen in de sector van activiteiten-therapieën: - voor assisterende beroepen in de ge zondheidssec ton - «oor sociaal-agogische beroepen: - voor beroepen in de huishoud- technische sector - voor beroepen in de textiel sector - voor beroepen in de sector sport De meerderheid van de Tweede Kamer vindt de herstructurering noodzakelijk. „Dit soort onderwijs heeft al jaren lang een achterstand ten opzichte van net overige middelbaar beroepsonderwijs en andere soorten onderwijs", zei de KVP'er Hermes. Het PvdA-Tweede- Kamerlid Konings uitte ernstige kritiek op het feit dat de relatie van het mhno- mspo tot de rest van het middel baar be roepsonderwijs (mbo) in de nota nauwe lijks aan de orde komt. Volgens Konings moeten experimenten met andere vor men van mbo positief worden gewaar deerd. De KVP'er Hermes vond het ont breken van relaties met andere sectoren van het mbo niet zo'n probleem. Vol gens Hermes moet er voorzichtig met de herstructurering worden begonnen. (Van onze correspondent) GENEVE - De Wereldwerkgelegenheidsconferentie is in Genève anders dan voor gaande VN-wereldconferenties niet met een vaag compromis maar met het aanne men van een principeverklaring en een actieplan bekroond- Dit actieplan verplicht de lidstaten van de Internationale Arbeids Organisatie, de organisator van deze conferenties, moreel en politiek te streven naar het voldoen aan de meest elemen taire levensbehoeften - de zgn. basic-needs - van de allerarmsten op deze wereld. Vóór het jaar 2000 moet de hele wereldbevolking beschikken over voldoende voe ding, redelijke huisvesting, kleding e.d. Het actieplan spoort ook de landen aan om hun nationale ontwikkelingsstrategie zodanig te richten dat het geconcentreerd word t op het creëren van meer werkgelegenheid, en houdt ook in dat in de toekomst het werk van alle organisaties van de Verenigde Naties gericht is op het voldoen aan de zgn. basic-needs. Buitenlandse werknemers, herstructurering van de industrie en aangepaste tech nologie voor de ontwikkelingslanden zijn in grote lijnen aanvaard. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Alle werkgever sorganisaties zeggen in een brief aan de Tweede Kamer dat de voorgestelde bezuinigingsope ratie van het kabinet ongunstig en riskant is. Bovendien vinden de werkgevers dat de regerings voorstellen ten aanzien van de ombuiging van het beleid en de loonkostensubsidies onvol doende zijn. Het voorgestelde investeringsbeleid schetsen de werkgevers als onwerkbaar. „Veel valt terug te voeren op de vol strekt onvoldoende aandacht die de re gering schenkt aan het handhaven van de bestaande werkgelegenheid, met alle gevolgen van dien voor het infla tietempo en de concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven. De re gering biedt de samenleving voor zo wel de periode tot 1980 als daarna een somber vooruitzicht. Zowel somber voor de ondernemingen, voor de werk zame beroepsbevolking als voor de niet-actieven", aldus de brief van de werkgevers. Volgens de werkgevers bieden hun in „perspectief 30" gepubliceerde plannen wegen om te komen tot een meer even wichtige ontwikkeling van drie met el kaar samenhangende grootheden, na melijk: Reële arbeidskostenstïjging en stij ging van bedrijfswinsten; Reëel vrij beschikbaar inkomen van werknemers en zelfstandigen; Druk van de collectieve sector. „Ons beleid leidt ertoe dat de bestaande werkgelegenheid zoveel mogelijk blijft behouden. De hiervoor noodzakelijke matiging van de reële arbeidskosten- stijging betekent dat de ïnüatiespiraal In antwoord op vragen van de PvdA'er De Vries stelde Van Lent dat er geen sprake van is dat de bestaande regeling voor de werving door diverse kazerne commandanten is ..ontkracht en uitge hold Hij doelde daarmee onder andere op de scholen voor reserve-officieren en de kaderscholen van de landmacht, waar ..gelet op de aard van het begin van de opleiding (bivak) ledenwerving UJ- den* de eerste tien dagen niet mogelijk is". Van Lent zei deze regeling te willen veranderen. BRUSSEL (ANP) - De kranten en weekbladen van de Belgische, finan cieel ten onder gegane. Stand aar- dgroep zullen vermoedelijk behouden blijven. Het personeel van de groep is akkoord gegaan met de voorwaarden die andere groepen gesteld hebben voor de overname van de bedrijven. De Standaard-kranten tonder welke de belangrijkste Vlaamse krant" 'De Standaard') zullen worden overgeno men door de zogeheten 'Groep-Leysen' (Ibel-Investco-Gevaertj en de week bladen zullen in handen komen van de groep-Maertens-Van ThlUo (Rijk der Vrouwi. Dit alles gaat door als de Brusselse handelsrechtbank, die op 22 juni de kwestie van de Standaard- groep opnieuw beziet, met de regehn- gen akkoord gaat. Die rechtbank kon zich er eerder mee verenigen dal de NV Periodica, de drukkerij van de Stan daard groep die al officieel failliet ver klaard Is. haar activiteiten bleef voort zetten tot 22 juni. In Brussel ls de in druk dat de kranten voorlopig wel be houden zullen blijven, maar dat, de on geveer 120 man sterke redactie er toch niet geheel zonder kleerscheuren zaJ afkomen. Een van de hoofdredacteuren van de Standaard' verklaarde vrijdag dat de redactie ervan overtuigd is dat een sanering van hel bedrijf nodig zal zijn. Personeelsafvloelng zal echter ge spreid worden over anderhalf Jaar We hopen dazt- de afvloeing die nodig is opgevangen kan worden met de 'nor male' afvloeing (overlijden, pensioen) en eventueel met vervroegd pensioen, aldus Ruys. VENRAY (ANP) - De veestapel op het agrarische bedrijf van Toon van Dijck aan de Laagheidseweg in Venray dreigt totaal te worden vergiftigd. Dit jaar moest de heer Van Dijk al 33 mei koeien laten afmaken omdat zij ver giftigingsverschijnselen vertoonden. Van de 35 melkkoeien en de 43 stuks jong vee die de heer Van Dijck mo menteel nog over heeft, zijn inmiddels bij 15 koeien ook reeds vergiftiging», verschijnselen geconstateerd. Volgens het gemeentebestuur van Venray zou de oorzaak van deze vergif tigingsverschijnselen wel eens het ge volg kunnen zijn van de verontrein iging van het grondwater. Het vermoe den bestaat dat door het bedrijf Rank Xerox in het verleden selenium Is ge loosd waardoor het water is aangetast Omdat de weilanden waarop de koieien van de heer Van Dijck grazen eigendom zijn van de gemeente, heeft deze een grootscheeps onderzoek ge last Onder meer zijn door de gemeente de inspectie van de volksgezondheid in Limburg, de hoofdinspectie i Den Haag. de gezondheidsdienst voor die ren in Heijthuijsen, het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en het Cen traal Dieren geneeskundig Instituut in Rotterdam ingeschakeld. verder wordt teruggedrongen en dat de concurrentiepositie verbeterd", aldus de werkgevers. Zij menen dat de door hun voorgestane sfeer kan leiden tot het stichten van nieuwe arbeidsplaatsen. Zo komen de ideeën van de werkgever sorganisaties neer op een bezuiniging van 9 miljard in de sociale sector tegen de 5,8 miljard van het kabinet. Volgens de werkgevers komt het regeringspak ket ten laste van de bedrijfswinsten en wordt het financièringstekort van de overheid sterk vergroot. NIEUW CHEMISCH ELEMENT ONTDEKT QUEBEC (RTR) - Twee onderzoe kers van de universiteit van Call- forniê hebben bekendgemaakt dat zij een nieuw, tot dusver onbekend chemisch element hebben gevon den dat in stabiele toestand in de natuur wordt aangetroffen. De twee, Cahill en Fletcher, deelden dit mee op een internationaal con gres dat deze week in de universi teit Laval te Quebec in Canada wordt gehouden. Het element is aangetroffen in kristallen mica en monoziet die zo oud zijn als de aar de. Tot dusver waren 105 elementen bekend, waarvan de laatste ln 1971 was gevonden. Het nieuwe heeft atoomnummer 126. de kem bevat dus 126 protonen. Een atoom ervan zou 354 maal zo zwaar zijn als een atoom waterstofgas en 25 procent zwaarder dan het zwaarste tot dus ver bekende element, In de wereld van de kemfisica zijn de gevolgen van deze ontdekking, wanneer zij wordt bevestigd, vol gens een deelnemer aan het congres onvoorstelbaar groot door de recht- streekse invloed ervan op het In zicht in de materie. De twee geleer den beschikken over slechts 15 van de betrokken kristallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13