hoort-ziet-5c/fn/# Drukke tijden voor Willem BOEKJE OPEN OVER TOEN PZC/p Grootscheepse rampoefening Vitrite Middelburg werd succes Chr. scholengemeenschap Walcheren nam afscheid van geslaagden PUZZELENPUZZELENPUZZELEN Geslaagden scholengemeenschap a ZATERDAG 19 JUNI 1976 provincie 11 kort ge onder redactie van Jacques Cats Voor Willem de Pagter uit Westkapelle zijn er weer drulcke tijden aangebroken. Nu het zomerseizoen is begonnen, toeren weer vele Duitse automobilisten rond en daar moet de 55-jarige Willem het van heb ben. Hij heeft er namelijk liefhebberij in om kente kenplaten te fotograferen, die merkwaardige letter combinatie dragen. En bij Duitse auto's is het nogal eens prijs. Ook Belgische kentekenplaten voeren soms bijzondere lettercombinaties. ..Ik heb altijd een pocketcamera op zak", vertelt Willem. „En omdat ik iedere dag door het dorp loop kom ik nog wel eens wat aardigs tegen, Trouwens, de laatste lijd krijg ik ook nog wel eens een tip door. Dan zeg gen ze: daar staat weer een auto met een gek nummerbord. Nou. aan ga ik daar naar toe en maak een foto voor mijn verzameling". Op het parkeerterrein bij het Badmo- tel vindt Willem de Pagter nog wel eens auto's met nummerplaten waarmee hij zijn collectie leuk kan uitbreiden. Maar ook op de Middel burgse Markt schiet hij veel filmpjes vol. De Pagter zit het overigens niet om te springen om zijn verzameling uit te breiden met fotootjes die hij zo links en rechts van anderen krijgt aange reikt. „Ik maak ze liever zelf zegt hij Gelezen in het personeelsblad van de PZI-iM. een brief van een moeder aan haar varende zoon. Citaatje: „Ik schrijf deze brief langzaam, omdat ik weet dal je op zo'n schommelend srhip niet snel kunt lezen. Je vader zegt. dat hij nooit meer wil gaan va ren. Maar die heeft nu ook zo'n goede haan aan de wal gekregen. Met wel vijfhonderd mensen onder 'm. Hij maait het gras op een kerkhof'. „P.S. Ik was van plan om wal geld mee te sturen, maar ik had de hrief' per ongeluk al dichtgeplakt". Russische biologen zijn er volgens het persbureau Tass in geslaagd een tamme vos te kweken. De biologen kozen om tot hun 'huisvos' te komen uit verschillende generaties vossen de dieren die de beste karakters hadden en zich tot de mens voelden aangetrokken. De nieuwe vossen- soorl heeft een platte neus en ge vlekte vacht en lijkt helemaal niet op de traditionele kippendief. De bedoeling van de biologen was vol gens Tass de invloed vast te stellen van een der genen die het gedrag van hel dier bepalen op de andere genen. Hel staat nu vast dal de verandering van een der genetische kenmerken, vooral van een der genetische ken merken die het gedrag bepalen, de verandering van het hele genetische patroon tot gevolg heeft. SB;- SS8SB5 SSL V "li Vorige week kwain er op ons kan toor in Vlissingen een briefje binnen. Aan de directie, stond er boven. En de brief luidde verder als volgt: Mijnheer Van der Velde, ik ga mijn courant maar afzeggen. Ik word de andere maand 86 jaar en ik heb hem vijfenzestig jaar gelezen. Hoogach tend, mevrouw P. Weijermans-de Smit Nou. dat mag dan weieens in de krant een lezeres, die vijfenzestig jaar de krant leest. Daarom ben ik eens bij mevrouw Weijermans binnen gelopen. Hoe of ik dat precies weet. dat Ik al vijfenzestig jaar de krant lees .Ja", zegt mevrouw. ..ik weet alles van vroeger r.og preciesEn dan begint ze te vertellen over de Vlissingen din gen van vroeger. Over het water in 1906 toen ze met een roeiboot de Grote Markt opvoeren, over de crisis tijd. toen de kinderen naar het zee kant trokken en daar bij het hoofd een maaltje mosselen en kreukels bij elkaar zochten. Ja dat waren me nog eens tijden". zegt mevrouw Weijermans, in die tijd sneed ik een bokking in acht stukjes om 'het gezin te eten te geven'. Dan bombardementen en dan met name over die luchtaanval, waarbij haar zuster en haar man en een pleegkind omkwamen. Dat waren hele zware bommen, weet mevrouw. ..De kachel die in de woning van mijn zuster stond zat zes meter diep ln de grond". Ook weet mevrouw Weijermans hele verhalen te vertellen vim de waters nood in 1953 toen in haar vorige wo ning. aan de Scherminkelslraat het water 215 meter hoog stond Mevrouw Weijermans- „Mijn klein zoon zei het pas geleden nog: oma. Je moet maar eens een boekje maken over vroeger. En toen zei ik nog: och. ga toch deur". Dat was ze dan mevrouw Weijer mans. Via haar wil ik graag ook die vele andere trouwe lezers bedanken. Want wat doe je als krantemaker' zonder lezer. Die kun je niet missen. Géén dag BIJEENKOMST IN DE A ULA RUIM 200 HULPVERLENERS IN TOUW DIPLOMA VOOR BIJNA 200 LEERLINGEN MIDDELBURG - In een overvolle aula van de christelijke scholengemeen schap Walcheren te Middelburg werd vrijdagavond afscheid genomen van ongeveer tweehonderd geslaagden. Tijdens deze bijeenkomst, waarbij ook de ouders aanwezig waren, richtte de presidente van het curatorium, de heer J. W. OoslerhofF uit Veere, zich als eerste tot de scheidende leerlin gen. De heer Oosterhoff liet uitkomen dat een scholengemeenschap een samen werking moet zijn tussen schoollei ding. bestuur, curatorium, ouders en leerlingen. „Vaak is er in een zo'n groot verband als een scholengemeenschap weinig contact met de ouders, die daardoor geen gelegenheid krijgen hun ideeën over het onderwijs te ont plooien. ook laat het voorgeschreven leerprogramma weinig ruimte over voor bezinning en verdieping in andere zaken dan het leerprogramma". De heer Oosterhoff vond. dat er voor gewaakt moet worden dat een kind niet verloren gaat in een te grote ge meenschap het zal zich verzekerd moe ten weten van een zekere geborgen heid Verder wees de president van het curatorium op de speciale opdracht van een schnsteiijke school, zoals Christus die in het evangelie heeft ge geven. Voor alle leerlingen die de school met een diploma verlaten was er een bijbel. Drs. H. Stegeman. rector van de school, schetste de verschil lende mogelijkheden die de kinderen die geslaagd zijn in de toekomst wach ten. Namens de ouders sprak me vrouw Riemens en namens de leerlin gen dankten Barbara de Graaf en Jan-Dirk van Scheijen de leerkrachten voor hun prettige wijze van doceren. Voor een aantal leerlingen was er een bijzondere prijs van het Franse en Duitse consulaat. Jan-Piet de Visser kreeg van zijn leraar Duits, de heer Th. C. Bakker, een boekwerk uitgereikt voor zijn goede prestatie in deze taal en de heer P. van Hartingsveldt. leraar Frans, kon aan drie leerlingen een boek ter hand stellen. Dat waren Marja Kusse, Nijnke Tuinstra en Jaco.ues van Hartingsveldt, Voor Havo slaagden 118 leeerlingen. 11 zakten en 2 kregen her examen. Voor VWO slaagden 81 leer lingen, 8 zakten en 5 kregen een her- Verkoopdag Zanddijk VEERE - De wijkvereniging 'Zanddijk' te Veere houdt vandaag (zaterdag) van 10 uur 's s morgens tot 4 uur "smiddas een verkoop dag in het wijkgebouw 't Praetuus aan de Veerseweg. Er zullen allerhande goederen te koop worden aangeboden, zoals kinderkleding, speelgoed, boxen, wiegen, enzovoorts. De opbrengst komt ten goede aan de kas van de wïjkvervenigin. Geeft het weer daartoe aanleiding, dan wordt de verkoping gehoupen in de tuin van het wijkgebouw. OOK TEAM IN GASTHUIS OPGEROEPEN MIDDELBURG - Op het terrein van dc Vitrite aan de Electraweg (Groot-Industrieterrein) in Middel burg is vrijdagavond een groot scheepse rampocfening gehouden, öaarin werkten samen de Bedrijfs- zelfbeschermingsploegcn van Philips Temeuzen, Philips Roosendaal en van de Vitritefabriek zelf, alsmede het Plaatselijke Rode Kruis, de gemeente- brandweer en gemeentepolitie van Middelburg, de Bescherming Bevol king, het Ziekenvcrvoer Walcheren, bet Middelburgs Gasthuis en de Lo- 'usgroep Midden- en Noord-Zeeland. Op het fabrieksterrein werd een ramp situatie nagebootst die door gecoördi neerd optreden van deze ploegen ■noest worden bestreden, met als doel de paraatheid van de leden van de Be- drijfszelfbeschermingsploegen op te voeren en de samenwerking met de Plaatselijke en regionale hulpverle ningsorganisaties te beoefenen, êpjppzet was zo realistisch dat in het Middelburgse Gasthuis zelfs een team ^ecialisten was opgeroepen voor de behandeling' van een twintigtal 'ern- Eü6 gewonden', die daar met drie am bulances van de stichting Ziekenver- voer Walcheren werden heengebracht. Voor de uitbeelding van de slachtoffers - veertig in totaal - zorgden de Lotus Groep Midden- en Noord-Zeeland. De oefening begon omstreeks zeven uur. Onder de machinekamer was een gasleiding geklapt. Bij het opzoeken van het lek ontstond een statische ont lading waarop een explosie met brand volgde in de kelderruimten onder de fabrieksgebouwen, zo luidde de fictie. In totaal kwamen daarop ruim 200 hulpverleners in touw. Om de brand na te bootsen werden drie autowrakken om het fabrieksgebouw in lichterlaaie gezet. De hulpverleningsploegeri splitsten zich. om zo efficiënt mogelijk te kun nen werken, op in drie sectoren. De BZB-ploegen van Philips Temeuzen en Philips Roosendaal namen elk een deel van de voorkant van de fabriek voor hun rekening en de ploeg van de Vi- tnte zelf was actief aan de achterzijde, waarbij men assistentie kreeg van de gemeente-brandweer De opgeroepen Rode Kruisploeg uit Middelburg - een tachtig hulpverleners -- richtten on middellijk een verzamelplaats voor de gewonden in. Overigens leek de oefening even reali teit te worden toen op de nabijgelegen Nieuwlandseweg een auto-ongeval Een beeld van de ramp-oefening op het Vitrite-terrein (foto PZC). ontstond, wat vanaf het fabrieksterrein door veiligheidsmensen werd waarge nomen. die direct alarm sloegen. Daarop werd de oefening onderbroken en werd een ambulance ontruimd die juist vol lag met Lotusslachtoffers. De ambulance spoedde zich met een voer tuig van de brandweer Middelburg naar de plaats van het ongval en in middels was ook het Gasthuis gewaar- scuwd. Bij aankomst bleken de verwondingen van de inzittenden van lichte aard, zo-, dat verder optreden niet noodzakelijk was en de oefening kon worden voort gezet. De lieer B. van Baardewijk, hoofd van de BZB-Vitrite. toonde zich na afloop van de oefening zeer tevreden over de samenwerking tussen de verschil lende ploegen en over het zeer vlotte verloop. „Het is fantastisch gegaan. Het tempo lag hoog en de hele oefe ning was dan ook sneller afgelopen dan verwacht", aldus de heer Van Baardewijk. Het ging hier om een van de jaarlijkse oefeningen in Phihps-vergband in de regio 'Luctor'. Vorig jaar werd de oefe ning gehouden bij Philips Temeuzen en volgend Jaar is Philips Roosendaal aan de beurt Horizontaal: 1 Zuidamerikaan. 7 speelkaart; !1 leemte; 12 zijriviertje van de Wolga: 14 bonte papegaai; 16 deel van India; 18 muzieknoot: 20 knjgsmacht; 23 wending; 25 tweehoe vig dier; 27 twist: 28 vocht doorlatend; 30 vlug: 32 Europeaan; 33 voordat. 35 bosje haan 37 dichte menigte; 39 tweevleugelig insekt: 41 lengtemaat; 42 zeehond. 44 loofboom; 45 vochtig; 47 voorzetsel. 49 leesteken; 52 moerassig stuk land; 54 zwaardwalvis; 56 snijge- reedschap; 57 drenkplaats: 59 uiting MIDDELBURG - Aan de christelijke scho lengemeenschap Walcheren slaagden voor het eindexamen vwo: Voor atheneum-a: uit Middelburg: Ariêlle van Aalst, Bram Dingemanse. Ada de Feij- ter. Rene Geldof. Margriet Geschiere. Bar bara de Graaff. Jacques van Hartingsveldt. Eugene Janse. Janneke Joosse, Kees Lod der. Sarie Riemens. Liesbeth Siljée, Ko Stroo. Pépé Taal en Heieen WondergemVoor atheneum-b. Grada de Bakker. Hans Be geer. Emma Beije, Catrien Besuijen, Ries Christiaans, Rober van Elfrink, Kees Gi- deonse. Kees Joosse, Henk Klapwijk. Siem Klapwijk, Liesbeth Kuiper. Leo Leynse. Ad Maartense, Dick Quist, Leny van Sluljs en Joost Ubbink. Voor gymnasium-a: Jolanda Tevel. Voor gymnasium-b: Henny Barkema. Willem Brand en Wim Maas. Uit Vlissingen: atheneum-a: Irene Breunesse. Egbert Eilser. Jacky van der Hoek. Hylke Hyikema, Joian- the van Noppen. Atheneum-b: Ellen Harmsen. Marian Harm- sen, Kees Joosse. Lenneke Schets en Felix van Eekhout. Gymnasium-b: Jan Urbanus. Uit WestkapelJe: Marjolein Cljsouw (atheneum-a), Peter Peene (atheneum-b) Uit Serooskerke: Wim Allaart (atheneum-b). Ad van de Broeke idem. Kees Goossen (gymnasium-b). Uit Souburg: Mieke Jobse (atheneum-ai, Anneke van Schalk (gymnasium-a), Inge Uyl (gymnasium-b). Gnjpskerke: Els Koole (atheneum-a i. Uit Oostkapelle: Jan Minderhouü iatheneum-ai. Uit Nieuw- en St-Joosland: Anöré de Jager (atheneum-b). Uit Gapinge: Kees Kasse 'atheneum-bi. Dini Vos igymnasium-bi. Uit Koudekerke: Jolein Meyers iatheneum-b'. Uit Domburg: Jan Mindërhoua 'atheneum- bi. Uit Veere: Roel Oosterhoff 'atheneum-bi. Uit Zuidzande: Wiebe van der Ploeg (atheneum-b). Uit Kamperland: Kees Ver burg iatheneum-b). Uit Zoutelande: Jasper Dingemanse (gymnasium-bi. Bij hel atheneum-a werden zes kandidaten afgewe zen. 2 herexamens en 1 kandidaat in 2e tijd vak wegens ziekte. Bij het atheneum-b wa ren 2 algewezenen en 2 herexamens. Bij het gymnasium-a was 1 herexamen en werd niemand afgewezen. Bij het gymnasium-b waren geen herexamens en werd niemand afgewezen. Voor het eindexamen havo slaagden: Uit Middelburg: Olga van Benthem, Ruai Bos- graaf, Peter Brakman, Pauline ten Bruggen- cate. Pla de Bruyne. Marjo Dees. Hannie Dingemanse. Wout Dronkers, Jan Kees Eeerland, Margareth Eversen, Sjaco Flipse, Kees Houmes. Jolanda Joosse. Ronrue Jo- ziasse. Kees Klapwijk. Paul Klooté. Rens Koole, John Peter Kools. Karei Korting, Luuk Krijnen, Marja Kusse. Herman Landsman. Duco van Minnen. Bert van Ooijen, Marianne Pieterse, Magda Quist, Joke Ravenhorst, Peter Riemens. Danny Roelse, Jan Dirk van Scheven. Jacqueline van SchutterhoL Marja Slnke, Nynke Tuin- Toos Hoop.esteeger. Jan Hyikema. WUma van der Jagt. Cor de Jonge. Arendo Joustra. Martien Kromteen. Philip van der Linde. Rudi Loppies. I.-.eke Marcusse. Henk Mein- derts. .Marianne Nietrwenhuyze. Sam Peene. Anja PotappeL Meindert van Saane. Rik Schoonenberg Kegel. Jolanda Schout. Ad Uijl, Annelies Versluis. Pauia Vos. Uil Sou burg: Wim Arendse. Piet Bemouw. Johan Dekker. Wim van Dijk. René Dorleyn. Nel Groenendijk. Tiny Melis, Liliane Spoor. Phi lip Theune. Paula Zvójnenburg. Uit Mehs- kerke: Wim Adelaar. Ina Spruijt en Eis Ver- hage. Uit Serooskerke: Dicky Adriaanse, Anja de Kok. 3art van Leerdam. Peter Lou- we:se. Paul Suijk. Uit Aagtëfcerke: Ineke Bosselaar. Franclen Maljaars. Jan Piet de Visser. Uit Koudekerke: Jar. Kesteloo. Maatje Louws. Uit Amemuicien: Gerda van Belzen. R:er de Werk. Corir.e Pouwer. Jan Proos. Ui! Nieuw en Sint-Joosiar.d: Jaap Coppoolse. Dlck Jeras'. U:t Veere: Leen Meyers. Tine RooUieb. Uit Zoutelande: Sij- brand Douma, Kees Janse. Uit Oostkapelle: Slmon de Kam. Uit Domburg: Corrie Ovaa, Imy Vonk. Ab Wisse. Uit Kamperland: Rlen Balkenende. Addie Tange. Uit Biggekerke: Catrien de Korte. Ad Lampert. Uit Gapinge: Jonna Kortland. Ab Langebeeke. Uit Vrou wenpolder Mieneke Maljaars. Uit Westka pelle: Piet Lievense. Koen van Spanentak. Algewezen 11, herexamen 2. van alkeer 60 verlaagde toon; 62 ver lichtingsartikel; 64 muzieknoot; 66 voegijzer 68 uit Kaapland afkomstig: 69 voegwoord: 71 plechtige verklaring; 73 kledingstuk; 75LOOFBOOM: 77 mannetjeseend; 79 ledigheid: 80 uit zoeken. Vertikaal: 1 houding; 2 rondhout; 3 uithangteken van drogisterij; 4 latijns voegwoord; 5 eb of vloed: 6 kommer. 7 bevestiging; 8 loswal; 9 huisgrond; 10 kraaiachtige vogel; 13 vervelend werk; 15 schoonmaakartikel; 17 pen; 19 ge luiddemper voor muziekinstrument; 21 vrijgevig: 22 tocht per voertuig; 24 dun; 26 plaaggeest: 29 tweehoevig dier 31 droog en schraal; 33 iedereen; 34 kip penloop: 36 kloek: 38 metalen drink- bakje. 39 langs; 40 uitwas bij planten; 43 projectiel; 44 plaats in West- Duitland; 46 uitstekende strook bi) kaarten van een kaartsysteem: 48 boos; 50 mineraal: 51 oude gouden ol zilveren munt; 53 bloeiwijze: 55 klein paard; 57 open plaats in het ijs; 58 spoedig: 61 sluisklok; 63 indruk; 65 ju doschool: 67 rivier in West-Duitsland; 70 dandv: 72 lijkbus; 74 muzieknoot; 75 voorzetsel: 76 bijwoord: 77 persoonlijk voornaamwoord; 78 water in Friesland. Oplossing vorige puzzeL IKIOIKIEITI 12EHH0 Q IA1L ITjclKiN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11