Ministerie geeft wenken aan stroom vakantiegangers Stilte voor de storm in Italië VREEMDELING EN POLITIEK Vorster ontmoet Kissinger in Beierse Woud PZC/o Sinds 1860een probaat polderpiep,bliksembeef en grasgriezel. ITALIË WORDT VOLGENDE WEEK ONREGEERBAAR VRIJDAG 18 JUNI 1976 (Van onze juridische medewerker mr Th. Holterman) Het gemak waarmee juristen de relatie tussen politiek en recht ontkennen valt mij telkens weer op. Dit is het probleem dat ik aan de orde wil stellen. De ontken ning zit meestal verpakt in een zegswijze, die er op moet duiden met een welover wogen juridische mening van doen te hebben. In het zojuist verschenen en nuttige boekje van mr. H. P. Vonhoegen, getiteld 'Vreemdeling en strafrecht' (Kluwer. 1976), doet zich een dergelijke ingebouwde ontkenning voor. Vonhoegen signaleert dat een vreemdeling die een strafbaar feit pleegt, getroffen kan worden door een strafrechtelijke sanctie (bijvoorbeeld gevangenisstraf). Ver volgens kan hij uit het land worden gezet. Sommige juristen zien hierin een opeen stapeling van straffen. Dit lijkt moeilijk houdbaar zegt mr. Vonhoegen. want „hoe wel de verwijdering voor de betrokken vreemdeling ongetwijfeld als een sanctie zal worden aangevoeld, is zij toch in wezen niet anders dan een maatregel in het belang van de openbare orde". Mij gaat het vooral om het begrip „in het belang van de openbare orde". De vraag laat zich stellen of dit meer een juridisch dan een politiek begrip is. Het belang van deze vraag en het antwoord daarop heeft een redelijk grote actualiteitswaarde. Hiervoor hoeven we maar te denken aan de zaak-Harm Dost, de Nederlander die in West-Duitsland voor een in Nederland gepleegd feit - voor zover mij bekend - enige jaren gevangenisstraf moet opknappen. Ook valt te denken aan de onvrede die recent is ontstaan in de tweede kamer over het vreem delingenbeleid. Hier ga ik even op door. De staatssecretaris van het ministerie van justitie, mr. Zeevalking, heeft afwijzend beschikt op het verzoek van 17 Koerden om hen de vluchtelingenstatus te verlenen Het bezit van vluchtelingenstatus door een vreemdeling biedt zekere voordelen boven andere toegestane aanwerigheidsvormen Zo zouden de Koerden als 'vluch telingen' bijvoorbeeld een studiebeurs kunnen krijgen. De afwijzing van het ver zoek door mr. Zeevalking blijkt vooral vanuit politieke motieven te zijn ingegeven De verhouding tussen Nederland en de oliestaten, waaronder Irak. is namelijk in het geding. Zou Nederland de 17 Koerden de vluchtelingenstatus verlenen, dan zou ons land daarmee tevens erkennen, dat Koerden in Irak (om politieke redenen) vervolgd worden. Dit zou Irak wellicht niet zo'n aardige daad van Nederland kun nen vinden, wat weer in het uiterste geval bijvoorbeeld tot een olie-boycot kan leiden. opinie en achtergrond Ee, iVan onze correspondent! Bonn - De Zuidafrikaanse premier Vorster zal zich van 20 tot 22 juni in Bonn ophouden. Weliswaar niet als gast van de Bondsregering, maar als leider van een conferentie van Zuid afrikaanse ambassadeurs in Europa. Aansluitend ontmoet hij in een nog niet met naam genoemde plaats in het Beierse woud de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Henry Kissinger. Het bezoek van Vorster aan de Bonds republiek heeft vooral in de pers van de communistische landen ongun stige commentaren gekregen. Er wordt over een door de Bondsregering goedgekeurde ontmoeting van racis ten gesproken. De Bondsregering Jen politieke belangenafweging blijkt van invloed tezijn op de inhoud van door juristen gebezigde begrippen als 'openbare orde' en 'redenen aan het algemeen belang ontleend'. Op hetzelfde ogenblik is de aanwezigheid van de relatie recht- politiek niet meer te ontkennen. Met an dere woorden, wanneer wordt geconsta teerd, zoals mr. Vonhoegen doet, dat iets 'in wezen niet anders dan een maat regel is het belang van de openbare orde' is, dan wordt hier op een ongeoor loofde wijze politiek tot recht herleid. Deze herleiding tot recht, dus tot een ingreep volgens juridische regels, laat het vermoeden voortbestaan dat het recht een neutrale categorie is. Een categorie die als een toetssteen boven de verschillende belangen of partijen zweeft. In het geval van de in Nederland verblijvende vreemdeling, die een strafbaar teit begaat, doet zich nog iets anders voor. De strafbare Nederlander heeft in verhou ding tot een vreemdeling het voordeel dat hij niet uit zijn eigen land kan worden gezet. Maar welk verschil is er tussen een stelende Nederlander en een stelende vreemdeling als 'stelende mens'? Geen enkel natuurlijk. Ijaten we aannemen dat een Nederlanderen een vreemdeling voor het gepleegde feit anderhalf jaar gevangenisstraf opknappen. Die straf moeten zij ondergaan, omdat men denkt dat er opvoedkundige waarde vanuit gaat Het doel van de straf, zo is vastgelegd, is onder meer om mensen weer voor een geregeld maatschappe lijk leven rijp te maken. Los hiervan staat op dit ogenblik de kwestie of het doel werkelijk wordt nagestreefd, en of het wordt bereikt Het officieel vastgelegde en aanvaarde doel van de straf richt zich gelijkelijk op de Nederlander en de vreemdeling. Na het uitzitten van de straf komen beiden weer in de maatschappij, waarna de Nederlander niet de dreiging van uitzetting boven het hoofd hangt en de vreemdeling wel. Kennelijk is er ie ts wat een Nederlander van een vreemdeling laat verschillen, zódanig dat we een vreemdeling op kunnen pakken om hem over de grens te zetten. Het superioriteitsidee dat hier uit spreekt, laat zich niet rechtvaardigen door een simpele verwijzing naar de wet en het daarin gelegde juridische verschil tussen Nederlander-vreemdeling. Zou men willen betogen dat we door de uitzetting van een gestrafte vreemde ling tenminste verlost zijn van een 'schurk', dan kan wél opgemerkt worden dat "we kennelijk een falend strafstelsel in stand houden. De straf zou iemand im- taers weer maatschappelijk rijp maken. Als dat gelukt was, lag juist daar geen reden meer in om de vreemdeling - als 'schurk' - na het uitzitten van zijn straf, hit te wijzen. Het zijn typisch deze problemen die juristen liever uit de weg gaan. Dit lukt hen redelijk voorzover zij politiek tot recht weten te herleiden, j;n daarmee de relatie ertussen ontkennen. ADVERTENTIE (Door Hans Geleijnse) Nog steeds gaan veel Nederlanders met vakantie naarhet bui tenland zonder acht te slaan op eventuele nare gebeurtenissen, die het verblijf in zonnige oorden duchtig kunnen vergallen of zelfs onmogelijk maken. Het ministerie van buitenlandse zaken krijgt ieder jaar weer te maken met radeloze vakantiegangers, die om hulp moeten aankloppen omdat ze zelfs de meest voor de hand liggende voorzorgsmaatregelen niet hebben genomen. Een paspoort dat thuis in de kast is blijven liggen, kan al de oorzaak van veel ongerief zijn. Erger wordt het wanneer bij controle aan de Spaanse grens een 'vergeten' brokje hasjiesj uit de vakantie broek in de koffer wordt gevist... 'BUITENLANDSE ZAKEN' TREKT TEN STRIJDE TEGEN ONACHTZAAMHEID In de 'Wenken voor vakantie in het buitenland', die het ministerie bijna tradi tiegetrouw ook dit jaar verstrekt, neemt de waarschuwing aan het adres aan hen, die verdovende middelen bij zich hebben, aanschaffen dan wel verhande len in het buitenland, ook nu een centrale plaats in. Het ministerie wijst er in dat verband op dat de uiterste voorzichtigheid in acht moet worden genomen met lif ters. De auto kan verbeurd worden verklaard wanneer bij een van de inzit tenden verdovende middelen worden aangetroffen. Datzelfde geldt trou wens ook voor pornografie, waar men in de zuidelijke Europese landen, maar ook in België, lang niet zo tolerant tegenover staat als in Nederland Veel hoofdbrekens kosten het minis terie en de ANWB die mensen, die met vakantie zijn gegaan zonder dat men zijn familieleden of vrienden enige aanduiding heeft gegeven waar men vertoeft. Vorig jaar zomer heeft het ministerie - in samenwerking met de diplomatieke vertegenwoordigingen in het buitenland - vaak tevergeefs getracht vakantiegangers in het bui tenland op te sporen om ze te kunnen inlichten over ernstige ziekte of sterf gevallen in de naaste familie. Wie een trektocht met de tent maakt, verzuime niet om de twee tot drie da gen even naar Nederland te bellen met informatie over de verblijfplaats, zo adviseert buitenlandse zaken. In de uitzendingen van de Wereldomroep op de 31- en 49-meterband worden van 09.00 tot 10.20 uur oproepberichten van het ministerie en van de ANWB omgeroepen. Adviezen Puntsgewijs nog een aantal adviezen van het ministerie die ernstige mal heur tijdens en na de vakantie kunnen voorkomen: 1Laat bij familie of kennissen een briefje achter met gegevens oven a. naam ziekenfonds of verzekerings maatschappij tegen ziektekosten (zo mogelijk met polis en -of registratie nummer); b. nummer van bank en -of girorekening met eventueel machti ging tot opnemen van gelden; c. naam huisarts en d. de maatschappij waarbij u een reisongevallenverzekering af- sloot. 2Vraag huisarts, indien u onder •medische behandeling bent, of een verklaring - in Duits, Frans en Engels- over uw gezondheidstoestand nood zakelijk is voor het geval in het buiten land medische hulp moet worden in geroepen. O. Neem zo weinig mogelijk con tant geld mee. maar zet uw vakantie geld om in girobetaalkaarten of rei- scheques. Noteer de nummers van de cheques en stel bij diefstal onmiddel lijk politie en bank van afgifte in Ne derland op de hoogte, zodat u achteraf niet verantwoordelijk kunt worden gesteld voor betaling van door ande re geïnde cheques. Wie in het buiten land zonder geld komt te zitten, moet er rekening mee houden dat de Neder landse vertegenwoordiging ter plaatse wel een voorschot verstrekt voor de te rugreis naar Nederland, maar nooit geld geeft voor het onbekommerd voortzetten van de vakantie. 4. Verschillende landen hanteren strikte bepalingen over het bedrag aan Nederlands en eigen geld dat in- en uitgevoerd mag worden. Banken en de ANWB verschaffen daarover alle in lichtingen. Overtredingen van die be palingen kan worden bestraft met hoge geldboetes of gevangenisstraf fen. 5Binnen de EEG-landen hebben verplicht verzekerden - maar in het al gemeen ook bejaarden en vrijwillig verzekerden - dezelfde rechten op me dische hulp als de eigen inwoners van die landen. Datzelfde geldt ook voor Spanje. Bij de ziekenfondsen moet daartoe echter wel een zgn. E- IH-verklaring worden aangevraagd. Ook voor andere landen gelden soort gelijke regelingen, waarover de zieken fondsen en het voorlichtingscentrum Sociale Verzekering, Rhijnspoortplein 1 in Amsterdam tot in alle details kun nen informeren. UEen reis- onge vallen verzekering zou voor ie dere vakantieganger met buiten landse bestemming verplicht moeten rijn. Er moet rekening mee worden ge houden dat.na een ongeluk of sterfge val een gedeelte van de kosten voor eigen rekening blijft. Toeristen met bestemming Spanje, die vergeten zijn zich te verzekeren, kunnen dat na aankomst op vliegveld of bij grenspost alsnog doen bij een Spaanse verzeke ringsmaatschappij. In verband met de Olympische Spelen wijst het ministe rie erop dat voor een trip naar Canada en-of de Verenigde Staten bijzondere aandacht aan de reis ongevallenverzekering moet worden geschonken. Met medische behande ling kan in die landen een bedrag van tienduizenden guldens gemoeid zijn. 7 Ga uitgerust op reis, zeker wan neer u zich met de auto naar de verre vakantiebestemming begeeft. Vorige zomer rijn in het buitenland weer en kele tientallen Nederlanders omge komen of zwaar gewond geraakt bij verkeersongelukken. Stel u op de hoogte van de verkeersvoorschriften in de landen die bereisd worden. 8. Neem in geval van ernstige moeilijkheden direct contact op met de Nederlandse ambassade of consu laire vertegenwoordiging in de va kantieplaats of vraag bijvoorbeeld na arrestatie de buitenlandse autoritei ten dat te doen. Ambassades en consu laten zullen er alles aan doen om u met raad en daad terzijde te staan. 9. Reis op een geldig paspoort. Weliswaar is het mogelijk een beperkt aantal landen met een verlopen pas poort te bezoeken, maar zekerheid gaat ook wat dit betreft voor alles. Het onderweg laten verlengen (vernieu wen) van een paspoort is praktisch onmogelijk en in ieder geval kostbaar Het paspoort is zo'n beetje het kost baarste bézit tijdens de vakantie. Ie der jaar weer worden vakanties wreed onderbroken doordat dit 'identiteits- boekje' zoek raakt of wordt gestolen. Geef het paspoort nooit uit handen, ook niet als campinghouders er om vragen. Zelf veranderingen in het pas poort aanbrengen is absoluut uit den boze. het paspoort wordt daardoor on geldig. Ten onrechte menen veel va kantiegangers dat voor reizen binnen- de Beneluxlanden geen paspoort meer nodig is omdat er aan de grens niet meer wordt gecontroleerd. In België is het echter zelfs verplicht een paspoort op zak te hebben, terwijl ook de Luxemburgse autoriteiten er naar kunnen vragen. heeft dit met klem van de hand gewe zen. Een woordvoerder van buiten landse zaken maakte dinsdag duide- liiir riat. aan de houding van Bonn tegenover de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek niet kan worden getwij feld. De Bondsregering heeft de reso lutie van de Verenigde Naties tegen de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika ondersteund, verklaarde hij. Dat er conferenties van ambassa deurs van andere landen in de Bonds republiek plaatsvinden en daaraan de minister van buitenlandse zaken van het betreffende land deelneemt, is diplomatiek gezien niet buitenge woon. Hoewel de deelneming van premier Vorster aan de conferentie van ambassadeurs niet in deze lijn past, heeft de Bondsrepubliek geen principiële bezwaren tegen zijn aan wezigheid. Dat de Zuidafrikaanse regeringsleider naar de Bondsrepubliek komt, ge beurt op wens van Kissinger, die ge zien rijn tijdsbestek de ontmoeting in West-Duitsland zal laten plaatsvin den. Ook hiertegen kon de Bondsrege ring naar goed internationaal gebruik geen bezwaren voortbrengen, maai men st»elrr»»IWUUUW«IÏISaW5WiP ken. dat men met dit spectaculaire be zoek van Vorster niet bijster ingeno men is. Vooral niet omdat zijn komst op een tijdstip plaatsvindt, waarop men in Bonn bezig is de relaties metde Afrikaanse volkeren te verbeteren. De Westduitse minister van buiten landse zaken. Genscher, zal tijdens de hoffelijkheidsvisite van Vorster op buitenlandse zaken de gelegenheid te baat nemen met Vorster mogelijkhe den voor vreedzame oplossingen van het apartheidsvraagstuk te bespre ken. Waarschijnlijk zal Genscher er verder op wijzen, dat de Zuidafri kaanse ambassadeur in Bonn, Donald Sole, door wat lichtvaardige uitlatin gen tegenover de leden van de Bonds regering zichzelf in een wat kwaad daglicht heeft gesteld. Voor het over ige is de politiek van de Bondsregering erop gericht met iedereen gesprekken te voeren wanneer daardoor de ont spanning wordt gediend, aldus de spreker van het ministerie van buiten landse zaken. (Door onze correspondent Gerard Ver- D linden) e verplichte rustdag in de Ita liaanse verkiezingsstrijd is ook dit maal, traditiegetrouw, de zaterdag die aan de eigenlijke verkiezingsda gen vooraf gaat. Ditmaal lijkt dat 'af- koelingsetmaal' een overbodige maatregel. Want na enkele stormach tige weekeinden in de loop van de maanden april en mei, is de laatste week voor deze algemene verkiezin gen in Italië rimpelloos, tam en zon der noemenswaardige incidenten verlopen. De heetgebakerde Italia nen, zowel de politici als hun poten tiële stemmers en propagandisten, zijn buiten adem. En hoe ziet het er nu in deze windstilte voor de storm uit? In een vrijwel perfecte balans dansen de christen-democraten en de com munisten hun laatste verkiezings- dans. De christen-democraten komen volgens de meeste opiniepeilingen komende zondag en maandag tot 35 procent, de communisten tot 34 pro cent. Zoals altijd in de Italiaanse ver- kieringen. kunnen incidenten van het laatste moment de stembusuitslag be langrijk beïnvloeden, en twee van die gebeurtenissen houden de Italiaanse gemoederen volop bezig. Op 28 mei, nog in de hitte van de strijd, werd in Sezze Romano. 60 kilometer ten zuiden van Rome. een communisti sche jongen bij een verkiezingsmani festatie van de neo-fascistische party MSI doodgeschoten. De dader, MSI-afgevaardigde Sandro Saccucci, neonazist en neofascist, werd eerst beschuldigd van wapen bezit op een politieke meeting, het aanzetten tot moord en het schieten in de lucht Zijn parlementaire on schendbaarheid redde hem. Toen er een beschuldiging van moord tegen Saccucci werd uitgebracht en zijn on schendbaarheid bij acclamatie was opgeheven, was hij verdwenen. Het vorig weekeinde werd hij in Londen gearresteerd, en zijn uitwijzing is vrijwel zeker. He t s taat vast, dat de affaire-Saccucci gevolgen zal hebben voor de neofascis ten. ook al werd de man onmidellijk door zijn chef, Almirante, uit de MSI- partij gestoten. De reacties op het ge beurde in Sezze waren zo heftig afkeu rend dat het stemmenverlies mis schien wel in de procenten zal lopen. Waar gaan die stemmen naar toe? Er is maar één weg: de rechtervleugel van de christen-democraten. Diezelfde christen-democraten heb ben bij de regionale verkiezingen vorig jaar al erg veel stemmen verloren aan de communisten, en nu riet het er wel naar uit dat de communisten die oor- spronkeilijk regionale en gemeente lijke winst op landelijk vlak gaan be vestigen Lockheed Het tweede schandaal dat van in vloed kan zijn, is de affaire-Lockheed, een zaak waarin Italië, als corrupt land bij uitnemendheid, voorop loopt. Velen, uit verschillende par tijen, zijn beschuldigd van het aan nemen van steeekpenningen, maar het belangrijkste geldpakket is ge gaan naar de minister- president uit het begin van de jaren '70, die schuil ging onder de naam Antelope Cob bler. Het schijnt de huidige minister van buitenlandse zaken Mariano Rumor te betreffen, die toen een blauwe maandag premier was. Maar wie het ook zal blijken te zijn, het is zeker een top-christen-democraat geweest. De onderzoekscommissie, met flink wat christen-democraten erin, zou het liefst de uitkomst van het onderzoek tot na de verkiezingen voor zich houden. Want het bekend worden van de Italiaanse 'Lockheed- agent' vóór de verkiezingsdag, kan de christen- democraten een verlies van enkele procenten opleveren in het uiteindelijke stembusresultaat. Maar voordat nu de hele affaire rond de buitenlandse politiek van Italië aan de orde gesteld wordt, met consequen ties voor EEG, NAVO. Amerika, het Middellandse-Zeegebied en het Midden-Oosten, eerst een heel voor spelbaar gevolg van de verkiezingen voor Italië zelf. Italië wordt met ingang van volgende week onregeerbaar. Voorzover de verkiezingen al niet ook stadbestuur en provincie behelzen in enkele gebieden die vorig jaaar niet meededen, moeten in elk geval door de Italianen twee stembiljetten worden ingevuld; een voor de tweede kamer en een voor de senaat. Althans, dat geldt voor bijna alle Italianen. Want de jeugd tussen achttien en vijfentwintig jaar mag aleen voor de tweede kamer maar niet voor de senaat stemmen - de grens ligt daar op 25 jaar. Nu stemt de jeugd tussen 18 en 25 in meerderheid communistisch, daar over zijn alle peilingen het eens. Dat geeft in ieder geval een andere poli tieke verhouding te zien in de tweede kamer dan in de senaat. Ruwweg ge steld; de tweede kamer wordt links, de .senaat centraal-links tot centrum. Op zich nog niet zo'n ramp, maar in het Italiaanse parlement wordt nu een maal het principe van eeuwig doorpra ten gehuldigd. Een wetsontwerp kaatst in Italië als een tennisbal heen en weer tussen tweede kamer en se naat; De tweede kamer neemt een wetsontwerp van de vergadering over, stuurt het geamendeerd aan de eerste kamer, krijgt het wederom geamen deerd terug, mag er zelf weer wat aan veranderen, en geeft het dan weer aan de senaat. Die praat er weer over en stuurt de laatste versie weer na de tweede kamer, enzovoort. Dit proces kan onbeperkt doorgaan, en ten aan zien van veel wetsontwerpen zal dat in de toekomst ook gebeuren Communisten Het is altijd zo in de Italiaanse poli tiek (door de Italiaanse volksaard) dat het gekrakeel, het opportunisme en het stemmengewin om eer, positie en daaraan verbonden voordelen, voorrang hebben gehad boven de staatsproblemen. De communisten zijn de enigen die zich daaraan nog niet schuldig hebben gemaakt. Zij beweren dat het bij hen omgekeerd is, maar moeten dat nog wel bewijzen. Onder alle stortvloeden van parties, discussies en pleidooien voor partij en personen, rusten op de komende rege ring en op het komende parlement de volgende zware taken, de taken die dus eigenlijk de inzet vormen van de verkiezingen. 1Het abortusvraagstuk. Een re ferendum hierover is al goedgekeurd maar maar moet wachten omdat ver kiezingen en referendum volgens de Italiaanse grondwet nooit in één jaar samen gehouden mogen worden. Een milder wetsonwerp (de arts beslist), dat het referendum overbodig zou maken, is uiteraard evenzeer tijdelijk van de baan, laten we zeggen tot okto ber. maar dan gaat het in het nieuwe parlement met het bovenbeschreven tenniseffect tussen de beide kamers op en neer. 2. Landbouwvisserij en de laatste jaren ook het toerisme rijn de grote bronnen van inkomsten geweest van het grote gebied Zuid- Italië. De emi gratie vandaaruit is, na twintig tot dertig jaar wanbeheer van het zuiden door de christen-democraten, een on stuitbaar probleem geworden, en vis serij en landbouw liggen er miserabel bij. 3De revaluatie van de lire, zelfs alleen het stopzetten van een verder devalueren is niet alleen een zaak van lief zijn voor Amerika. Amerika kan er nog zoveel dollars ingooien en de EEG kan daar nog wat bij doen aan marken, guldens en franken; de munt wordt vooralsnog niet gered en de verspil zucht van de overheid kent geen gren zen. 4. De criminaliteit neemt nog steeds zeer sterk toe, en wordt slechts bestreden met klassejustitie. Het zal menigeen benieuwen hoelang Sandro Saccucci, de neofascist, nodig zal heb ben om uit een Romeinse gevangenis te 'ontsnappen' vooreen lief sommetje aan zijn bewakers. Ook de 'kleine' cri minaliteit, roof en diefstal, helpt niet mee het land populair te maken bij die andere geldschieters; de toeristen. 5. De werkloosheid van de be- roepsbevoliing draait ergens om de 8 procent. Alleen met relaties krijgt men een baan. Dat systeem moet verande- Vaticaan Dan is er nog de problematische rela tie met het Vaticaan. De paus heeft zich in de afgelopen weken enkele ma len op ontoelaatbare wijze bemoeid met de interne zaken van Italië, eerst toen vijf prominente katholieken zich als onafhankelijk groepje op de com munistische lijst lieten zetten, en daarna door de bisschoppenverga dering te laten verklaren dat de ka tholieken niet op de communisten maar op de christen-democraten moeten stemmen (bijna met zoveel woorden). Beide zaken betekenen een schending van het Verdrag van Late- ranen, de overeenkomst tussen het Vaticaan en Italië uit 1929, waarvan artikel 2 inhoudt dat de paus zich niet in Italiaanse binnenlandse zaken zal mengen. Met dat al tekent het wel de paniek die deze week ook duidelijk merkbaar is in Vaticaanse kringen over de opdringende communisten. Diezelfde communisten doen alles om geen enkele onzekerheid te laten be staan over de verhouding tussen Italië en de EEG en Italië en de NAVO als zij geheel of gedeeltelijk aan de macht komen. Nog dinsdag zei communis tenleider Enrico Berlinguer dat hij het lidmaatschap van de EEG een vereiste vond voor Italië en dat hij niet alleen de NAVO wil blijven steunen, maar dat hij van de NAVO ook steun hoopt te krijgen in de toekomst. Dat zijn de problemen en de omstan digheden die loodzwaar over Italië lig gen, midden in deze stilte voor de storm. Er is nog kans dat die storm er een zal worden in een glas water, maar het moet betwijfeld worden. Ook als de communisten een belangrijke tweede partij op landelijk niveau worden, vlak achter de in zeven verschillende stro mingen gespleten en uitgeputte kracht van de christen-democraten, ook dan zal er volgende week na de verkiezingen in Italië iets wezenlijk veranderd zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4