Breskens krijgt een bolbaan Zonde als Oudelandsche Polder zou verdwijnen WEDVLUCHTEN Geslaagden 'St. Martha' in Hulst extiA Agenda Schietingen Exotische kunst bij zusters VRIJDAG 18 JUNI 1976 JAN DE ZWART VAN "T DUUMPJE': RETRANCHEMENT - Lage wei landen, doorkruist door slootjes, waarvan de bedding is gescheurd door de droogte en wit uitgeslagen door het zout in de bodem. Behalve een meeuw en een mus geen vogels te bekennen. Een nogal kaal land schap, waarin nu zware machines hun sporen trekken ter voorberei ding van een groot recreatieproject van 'Het Zeeuwse land' BV. In de Oudelandsche Polder tussen Re- tranchement en Cadzand moeten naast de al jaren bestaande cam ping enkele honderden zomerwo ningen verrijzen. Een lekenoog ziet weinig schade aan het poldermi lieu, maar Jan de Zwart van de West-Zeeuws-Vlaamse natuurbe schermingsvereniging 'l Duumpje' en zijn collega-'milieuridder' Guido Burggraeve (beheerder van het Belgische 'Zwin') liggen er wel de gelijk wakker van. Met een aantal andere organisaties dienden ze bezwaren in tegen de voorgenomen afgraving van de Noorddijk en dat is nog maar een onderdeel van het recreatieproject, waartegen natuurbeschermers al veel eerder in het geweer kwamen. Zij willen dat de Oudelandsche Pol der helemaal met rust wordt gela ten, althans de noordwestelijke hoek ervan, waar de recreatieve be dreiging juist het grootst is. In een rapport meldde 't Duumpje kortge leden dat daar 'binnen een relatief klein gebied, zowel klei- als zandbo dem, een zout-zoetgradiënt en zowel droge, drassige als natte terreinde- len' zijn te vinden. Kortom: een ge bied waarin niet alledaagse flora en fauna welig tiert. De zeldzame boomkikker is een inmiddels be kend voorbeeld, maar op een korte wandeling door de polder ontdek ken De Zwart en Burggraeve veel meer. Enthousiast buigen ze zich over nietige plantjes, die op maar weinig plaatsen m Zeeuwsch- Vlaanderen nog willen groeien. En naarmate we een ronkende graaf machine verder achter ons laten dringen meer en meer bijzondere vogelgeluiden door tot hun geoe fend oor, ai komen die voor een deel uit de aangrenzende duinbe groeiing. „Ja" stelt Jan de Zwart spijtig vast. „Er zitten in de polder nog wel bergeenden, tureluurs en zo, maar de meeste vogels zijn al op de vlucht voor het werk hier. Er blijft niets van over en dat is dood zonde. Want echt, vooral de combi natie van zoet en zout water hier is uniek". Hij levert het bewijs ter plekke: een of andere soort zeegras groeit en bloeit op nauwelijks tien passen afstand van een orchidee, die het helemaal van zoet water moet hebben. Vlak bij de duinweg staan ze stil bij een zoetwaterputje, waar Burggraeve op een steen een amper het dril ontgroeide kikkertje waarneemt. Nauwelijks' honderd meter verder landinwaarts steekt de zouterik massaal de .kop op. Buffi Er wordt hard geiverkt om het terrein bouwrijp te maken er Hoewel het waarschijnlijk te laat is - het terrein wordt nu bouwrijp - stelt Guido Burggraeve ook vast dat dat allemaal niet zou mogen verdwijnen^ Om toch nog iets te redden van het landschap tekenden de milieubeschermers bezwaar aan tegen het afgraven van de Noord- dijk. Maar het is de beheerder van het Belgische Zwin vooral te doen om de 'afbraak' van de Oudeland sche Polder als buffer tussen 'zijn' natuurgebied en de vanuit Neder land oprukkende recreatieve ont wikkeling (zomerhuizen en cam pings). De Belgen houden met dure kunstmatige ingrepen het Zwin in stand als natuurgebied. „En dan zie je je inspanningen niet graag op zo'n manier gedwarsboomd. Uitein delijk wordt de waarde van een na- De Zwart (op de voorgronden Burg graeve buigen zich over een zoetwa terpias: „Kijk, daar zit een kikkertje". tuurgebied in belangrijke mate be paald door de buffer waaraan het grenst. De druk van toeristen op het Zwin - er worden in het Neder landse deel zelfs steeds meer tentjes opgezet - is de laatste jaren toch al toegenomen en dit kunnen we er niet meer bij hebben". Burggraeve en De Zwart weten dat er weieens smalend wordt gelachen om hun pogingen het milieu te beschennen, maar ze zjjn er ook van overtuigd gelijk te krijgen van wie gaat gras duinen in de Oudelandsche Polder. Jan de Zwart: „We hadden beslist geen beter gebied kunnen zoeken om voor te ijveren". Zijn aanbeve ling: „Vergeet de recreatiebouw en alles wat eraan vastzit, sluit de duinweg af en leg wat wandelpaden aan door de Oudelandsche Polder. Dan kan iedereen ervan genieten". Overigens boekte De Zwart on langs een klein succesje in zijn po ging de polder te redden. Op Pink sterzondag ontdekte hij dat een dragline al begonnen was met het afgraven van de Kanaaldijk. Hij waarschuwde de politie (er werd gegraven zonder vergunning) en de PPR-statenfractie stelde gs vragen. De dragline is inmiddels weer ver dwenen. De natuurbeschermers jo pen op meer. ZEEUWSCH-VLAANDEREN IJZENDlJlCE - De duivensportvereni ging 'Steeds Sneller' in IJzendijkc hield een aantal prijsvluchten uit Dourdan en Doornik. De uitslagen: Dourdan met 126 oude duiven: 1,2,9 en 10 M. Rodts, 3 M. de Regt 4 en 7 Iz. van der Slikke, 5 en 8 I. de Cocq, 6 F. Dieleman. Doornik met 174 oude duiven 1 en 5 Iz. de Cocq, 2 Fr. Dieleman, 3.4,6 en 7 De Putter en zn., 8 O. de Mul, 9 P. de Smet, 10 E. van der Vlies. Doornik met 330 jonge duiven: 1 R. Thomas, 2 C. Maertens, 3 J. Boerman, i en 8 Iz. van der Slikke, 5 M. Rodts, 6 en 9 J. de Guytenaere, 7 A. Haverbeke, 10_De Putter en zn. OOSTBURG - De pv 'De Snelvliegers' te Oostburg hield een wedvlucht van uit Dourdan met 200 duiven. Hoogste snelheid: 1232,05 meter per minuut. 1 T de Jonge: 2 en 6 Bossche- Steenbergen; 3 J. Bakker; 4 A. Boon man: 5 H. Krijger; 7 J. de Smet; 8 en 10 L. Risseeuw; 9 A. Risseeuw jr. Vanuit Doornik met 321 jonge duiven. Hoog ste snelheid: 1370,60 meter per minuut. 1 en 3 J. Verkeste; 2 en 7 L. Verstraele; 4 H, Krijger: 5 T. de Poorter; 6 J. Bak ker; 8 B. Maas; 9 W. Preenen; 10 J. Ri- lico. Idem met 72 oude duiven. Hoog ste snelheid 1389.76 meter per minuut. 1 J. Bakker; 2 A. Risseeuw jr.: 3 W. Preenen; 4 H. Krijger: 5 J. Simpelaar; 6 e" 7 Bossche-Steenbergen, 8 A. Aal- bregtse; 9 en 10 A. van Hijfte. SAS VAN GENT - De postduivenhou- dersvereniging 'De Vrede' uit Sas van Gent hield met 283 jonge duiven een wedvlucht op Doornik. De uitslag luidde: 1, 2 en 5 R Cappaert; 3 R. Geimaert; 4, 7 en 8 P. Goossen; 6 Th. van Zele; 9 M. Knudde; 10 mevrouw Snelders. De uitslag met de 37 oude duiven luidde: 1 M. Knudde, 2, 5, 7, 9 en !0 M. van Lent; 3 en 6 R. Geirnaert: 4 A. Claeyssens: 8 G. Elegeert BIERVLIET - De postduivenhouder- svereniging 'Jong maar Moedig' uit Biervliet deed mee aan een aantal wedvluchten. Bij een wedvlucht voor oude duiven vlogen 6 duiven mee. De uitslag luidt: Aug. Janssens 1 en 2 Bij een wedvlucht voor jonge duiven deed de pv 'Jong Maar Moedig' mee met 67 duiven De uitslag luidt: Aug. Janssens 1. 5, 12. 15. 20 en 21; A. den Hamer 2, 11. 13: J. Lippens 3, 16. 23. J. Boerman 4. 7. 9. 17. 19; J Blaszyk 6. 8, 14, 22; Klaeysen- von Hout 10; A. En gels 18. De uitslag van een wedvlucht vanuit Dourdan luidt. A. Engels 1 en 14; J. Boerman 2 en 4; Klaeysen- von Hout 3; A. den Hamer 5 en 8, 11, 12 en 13; Aug. Janssens 6 en 9: J. Lippens 7; B. v. d. Slikke 10 en 15. PHILIPPINE - De duivenspórtvererii- ging 'De Reisduif in Philippine hield zondag wedvluchten vanuit Doornik met oude en jonge duiven. De uitslag bij de (103) oude duiven: 1. 2 en 9 R. Lippens; 3 en 10 F. Roegiest; 4 R. Moelker; 5 gebr. Platteeuw; 6 Van den Heml; 7 J. Verhage; 8 B. Siben. Snel heid van de eerste duif: 1280 meter per minuut. Er volgen 307 jonge duiven vanuit Doornik. De uitslag: 1 F. de Mul; 2 H. van de Hemel; 3 R. Bosma: 4 B. Siben; 5 en 6 A. Gommers; 7 A. Rarnmeloo: 8 H de Clercq, 9 W. Chppe- laar, 10 E. van Voren. Snelheid van de eerste duif 1239 meter per minuut. TERHOLE - De postduivenhoudersve- reniging 'De Snelie Duif uit Terhole hield met 36 oude duiven een wed vlucht op Quiëvrain. De uitslag luidde: 1 en 3 E. Roelands; 2, 4, 6 en 8 H. Col- sen; 5 A. Hemelaar; 7 A. Ongenae; 9 L. Heijmans; 10 A. Vermeulen. De uitslag met de 55 jonge duiven luidde: 1 en 5 A. Hemelaar; 2 A. Eijsac- kers; 3 en 6 L. Heijmans; 4 en 7 A. Vermeulen 8 en 9 A. Ongenae: 10 A. Beaurain. HEIKANT - De postduivenhoudersve- reniging 'De Postduif uit Heikant hield met 28 oude duiven een wed vlucht op Quiëvrain. De uitslag luidde. 1. 4, 5 en 9 A. Vlassenrood; 2 en 7 C. van den Berghe; 3 en 10 E. Verschue- ren; 6 Jos Stroband; 8 A. Beaurain. De uitslag met de 373 jonge duiven luidde- 1 gebr. Verschueren; 2, 5 en 8 L. Herre- wegh; 3 dn G J. Lambrechts; 4 P. Rot tier. 7 J. Gijsel; 9 en 10 J. van Spaan donk PHILIPPINE - De duivensportvereni ging 'De Reisduif in Philippine hield zondag wedvluchten vanuit Doornik met oude en jonge duiven. De uitslag bij de (103) oude duiven: 1. 2 en 9 R. Lippens, 3 en 10 F. Roegiest, 4 R. Moelker, 5 gebr. Platteeuw. 6 Van den Hemel, 7 J. Verhage. 8 B. Siben. Snel heid van de eerste duif: 1280 meter per minuut Er volgen 307 jonge duiven vanuit Doornik. De uitslag: 1 F. de Mul. 2 H van de Hemel. 3 R. Bosma. 4 B Siben, 5 en 6 A. Gommers, 7 A Rarnmeloo. 8 H. de Clercq. 9 W. Clippe- laar. 10 E. van Voren. Snelheid van de eerste duif: 1239 m/s. WESTDORPE - De postduivenhou- dersvereniging 'De Volharding' uit Westdorpe hield met 296 jonge duiven een wedvlucht op Doornik. De uitslag luidde: 1, 5 L. Notschaele; 2 en 7 R. Goethals, 3 R. Soethart; 4 en 8 Joh. de Mul; 6 J. Verlinden; S W. Verhaegen zn: 10 H. van der Veeken. De uitslag met de 115 oude duiven luidde: 1 en 7 C. van Acker, 2 E. Baecke zn; 3, 4. 5 en 9 A. Rombout; 6 A. van Paemeï; 8 A. Regeling en 10 gebr. Audenaerö. GROEDE - De postduivenhoudersve- reniging 'Strijd in Vrede' deed met 130 oude duiven mee aan een wedvlucht vanuit Doornik. De uitslag was als volgt: 1 J. van Briel; 2 H. Simpelaar; 3 J. Dierkx; 4 J. Stokkerman; 5 C. van de Bossche; 6 Krijger en zn; 7 L. van de Wege Jz: 8 G. Schautteet; 9 I. Vermeu len: 10 A. Hendriks. HULST - Aan dc 'Sint Martha" school voor individucel lager en middelbaar beroepsonderwijs in Hulst zijn 69 scholieren geslaagd voor het examen Ihno. Drie kandidaten werden afgewe zen en één heeft een herexamen. De geslaagden zijn: Magda Apers, Zaamslag; Llnda Bau- wens, Kloosterzande; Tiny de Blok, Vogelwaarde: Luciénne Brands, Hulst: Ireen Colsen. Walsoorden; Vivian Goone. Koewacht; Ida van Damme. Vogelwaarde; Wanda van Damme Koewacht. Monique Everaert. Vogel waarde: Terry Ferket. Heikant: Gode lief van Gassen Hulst: Ingrid de Kort. Vogelwaarde; Vivian de Kort. Graauw: Marian Lambregts, Koewacht; Wilma Mannaert. Ossenlsse; Ingrid Maas. Pauluspolder: Rian Rasenberg. Kloos terzande: Carla Seghers. Heikant: Marie-Jeanne Spitters. Hulst; Brigitte Sponselee. Terhole: Evita Tieleman. Kloosterzande; Els Theuns, Klooster zande; Christian Wanens, Ossenisse; Rose-Marie van Waterschoot, Wal soorden. Gerda Weemaes. Clinge: De- nise Bertram. Hulst: Ine de Cock. Sint Jansteen. Marina Crombeen. Graauw; Ireen Danckaert. Lamswaarcie. Ro- siata Danckaert Sint-Jansteen; Rose- marie Dobbelaar. Vogelwaarde: Lucl Duvivier. Hengstdijk: Nicole van Heese. Hulst: Noélla van Heese, Graauw: Sonja Hefwegh. Heikant; Anita Heymans, Hulst; Linda Ivens. Clinge; Miriam Kouijzer, Graauw; Georgette Menu, Kloosterzande; Lilian Morcus. Walsoorden; Mariëtte de Roeck, Hulst; Marion de Smet, Hulst; Ankie van Troost. Kloosterzande; Ro- zeriet Weesepoel. Kloosterzande; Be- tsie Wijnacker, Pauluspolder; Marina de Beule. Hulst; Marloe de Beule. Hei kant: Theo van den Berg, Terhole: Marjan van de Bergen, Lamswaarde; Marian Broeckaert. Kuitaart, Marleen Cambeen, Terhole; Ingrid Dumez, Hulst: Lydia van Geertruy, Terhole; •Marian Gijs, Hulst; Brigitte Haulez, Walsoorden; Rieke Hemelaar. Vogel waarde; Belinda van Hoey, Sint Jan steen; Jenny Leenknegt, Kuitaart; Ro- sita de Maagt, Pauluspolder; Chantal Martens, Koewacht; Conny Peersman, Sint-Jansteen; Marina Peeters, Hei kant; Patricia Picavet, Sint- Jansteen; Bemadette Platjouw, Lamswaarde; Yvonne Roctus. Kloostereande: Em mie Savooy. SintrJansteen; Jeanine Smet. Koewacht; Patricia Sturms. Hulst: Cindi van Wolffelaar. Vogel waarde met lof. Bij de afdeling mavo zijn geslaagd: Willy Aemoudts, Sluis; Jeanin Aer- sens. IJzendijke; Ronald Beun. Oost burg; Connie Boeckhout, Breskens; Anita Buyck, Aardenburg; Miriam Buysse, Breskens; Paul Claeijs. Aar denburg; Lia de Cock, IJzendijke; Paul Cornelius, Aardenburg; Walter van Damme, Hoofdplaat; Marian Debbaut, Eede; Jennie Dieleman. IJzendijke: Peter de Dobbelaere. Oostburg; Ma rion Haemers, Sint Kruis; Anton Ha genaar, Sluis; Trix Hamelijnck. IJzen dijke; Annemarie Heijens, Sluis; Mario Leurgans. Cadzand; Ans Lips, IJzen dijke; Nico Maes, Hoofdplaat. Luc Mis- siaen. Karin Polderman beiden uit Oostburg; Peter Pijcke, Patricia van Quekelberghe beiden uit Breskens; Tom Roovers, Oostburg; Jos Roozen, Sluis; Eef Simpelaer, Breskens; Marga Snouwaert, Eede; Paul de Splenter, Oostburg; Yolanda van Steen. Aar denburg; Ben Thomaes, Hoofdplaat; Lilian Timmerman. Oostburg; Ingrid Verpraet. Karin van Vooren, beiden uit Aardenburg; Walter van Vooren, Sint Kruis; Monique Weemaes, IJzendijke; Jos van 't Westeinde. Groede; Willy van Winsberghe. Sluis. Afgewezen: 3 kandidaten. 5 kandidaten zijn toegela ten tot een herexamen. Zaterdag 19 juni: Koewacht, Oude Mo len; Lamswaarde. R. Heijens; Kloos terzande, J. de Waal; Zuiddorpe, A. de Block; Hulst, P Leeraert; Graauw. De Friezen; Zuiddorpe, M. de Cock; Aar denburg, staande wip; Boschkapelle, M. van Schaik: Graauw. V. de Caluwé. Zondag 20 juni Koewacht. J. de Kind-Ceelaert; Kloosterzande, J. de Waal; Graauw. De Friezen, Zuiddorpe. M. de Cock; Zuiddorpe. L. Vermue: Graauw, V. de Caluwë; Lamswaarde. R. Heijens. Maandag 21 juni: Lamswaarde, P. Claessens; Graauw, V. de Caluwë; Graauw, De Friezen; Zuuddorpé. M. de Cock; Hulst, W. Blommaert; Aarden- burg, Liggende wip. Dinsdag 22 juni: Hulst, Blaauwe Hoeve (bejaarden), Zuiddorpe. L. Vermue (bejaarden); Zuiddorpe. M. de Cock. Donderdag 24 juni: Kloosterzande. De Groene Molen (bejaarden). Vrijdag 25 juni, Sint-Jansteen. Sint- Jan. liu'LST-Vrijdag.zaterdagen zondag wordt bij dezustersFranciseanessen aan de Grote Markt in Hulst een ten toonstelling over kunst uit missie landen gehouden. Tevens bestaat de mogelijkheid om de exotische kun startikelen te kopen. De opbrengst van de verkoop is bestemd voor de missie-werken. Uit verschillende delen van de wereld zijn kunstwerken bijeen in Hulst. Zo zijnuit Afrika onder meer te zien en te koop tafels met geknoopte poten- beelden van de Makonde-stam. spe ren met antilopehuiden. beelden van verse hillendestammen. halssnoeren, beelden van olifanten, beelden ver vaardigd van Ebbehout, grote en kleine tamtams en maskers. Aan Chi nese kunstvoorwerpen zijn onder meer te zien juwelen-kisten, porse leinen borden en vazen, bamboe en voorwerpen, vazen die 125 jaar gele den gemaakt zijn, ivoren beelden en dergelijke. Uit Thailand zijn te zien tafels, fruitschalen, wierookbranders Geslaagden 'St. Eloy' Oostburg OOSTBURG - Aan de scholenge- meenschap 'St. Eloy' voor mavo. havo en atheneum te Oostburg zijn bij de afdeling Atheneum geslaagd Rudi Blaakman. Hoofdplaat: Luc Cauwelx. Aardenbure: N:co Dcllaert. IJzendijke: Jose DhuyveUor. Biervliet; grid Hamelijnck. Breskens Christian Hermans. IJzendijke. Jos van Hijfte. Hoofdplaat; Lean LampO. Waterland- kerkje. Ronnie Martens. Hoofdplaat. Jacqueline de Milliano. IJzendijke, An Paridaen. Aardenburg: Margreet du Puy, Biervliet; Jacqueline Temiote. Oostburg. Afgewezen: 2 kandidaten, 2 kandidaten zijn toegelaten tot een her- Bij de afdeling havo zijn geslaagd: Peter Baay. Monique Berckmoes bel den uit Sluis: Olivia Claeijs. Marton Deveneijns. belden uil IJzendijke; Eline van Eek. NleuwvUet; Margriet Goethals. Breskens, Marianne Goos- sens. Aardenburg; Christianne Haver beke, Biervliet; Nicole Jollvet, Aar denburg; Alex Lauret, Breskens; Bert Lockefeer, Aardenburg; Etlenne Maes, Marie-José de Meijer, Ingrid Neve. al len uit IJzendijke; Marjolein Scher- beijn. Waterlandkerkje: Brigitte de Smet, Aardenburg: Carolien Snou waert. Oostburg; Marijke Souiimans. Hoofdplaat; Kans van Steen. Aarden burg; Walter Taüoen. Retranchement: Marga Vermue. Schoondijke: Peter van der Vlugt. Oostburg. Afgewezen 3 kandidaten. 3 kandidaten zijn toegela ten lot een herexamen. EVENEMENTEN VAN 'T KLUPUUS IN ZAAMSLAG ZAAMSLAG - In Zaamslag heeft 't Klupuus' van de 'Centrale Stichting' een groot aantal activiteiten op het programma staan. Woensdag 23 juni is er .onder het motto 'Met Catootje naar de boter markt', een 'doe-markt' voor kleuters en kinderen van de lagere school. Zij kunnen in actie komen bij diverse kraamptjes. De soos van vandaag - vrijdag - ver valt. Woensdag 23 juni is er voor jonge ren van 12 tot 14 jaar een dropping, als start van de vakantie-activiteiten. Ze moeten om 20.00 uur verzamelen in 't Klupuus. Donderdag 24 juni houdt 't Klupuus' open huis. Dat zal voortaan iedere donderdag gebeuren tussen 19.30 en 22.00 uur. Vrijdag 25 juni is er een 'knalsoos' voor alle 14-jarigen. T Klupuus' blijft open tot 23.00 uur. Bestuur en medewerkers ronden van daag - vrijdag - het seizoen at Dan maken ze de balans op en smeden plannen. Collecte SLUIS - De opbrengst van de "Vrien- denactie Sluis' voor de Stichting 'Sport steunt Zonneveld' was 1542,15. NIEUW-NAMEN - Aan de schieting bfj Willem Teil' te Nieuw-Namen namen 51 schutters deel. De uitslag van de eerste wip luidde: eerste hogevogel S. Praet, Nieuw-Namen; tweede hogevo gel L. Versüggel, Nieuw-Namen; eerste zijvogel L. van de Vijver, Melsele (B); tweede zijvogel E. Inghels, Stekene <B); derde zijvogel G. ThiUeman. Nieuw- Namen; vierde zïjvogel G. Thilleman, Nieuw-Namen; eerste kal A. Duerinck. Kloosterzande: tweede kal A. Due rinck. Kloosterzande: derde kal T. Tie leman. Kloosterzande: vierde kal J Roggeman, Kieldrecht (Bi: extra vogel A. van den Berghe. Hulst. De uitslag van de tweede wip luidde: eerste hoge vogel F. Fopma, Temeuzen; tweede hogevogel G. Baert. Axel; eerste zijvo gel T. Praet. Nieuw-Namen; tweede zij vogel E. de Kind. Nieuw-Namen: derde zijvogel M van de Kamp. Nieuw- Namen: vierde zijvogel J. Apers. Nieuw-Namen: eerste kal G. Bertram. Sint-Jansteen: tweede kal A. van den Berghe. Hulst; derde kal A. van den Berghe. Hulst: vierde kal C Kindt. Nieuw-Namen: grootste aantal kleine vogels (5) A. van den Berghe. Hulst. OSSENISSE - Aan de schieting bij L. Hermans namen 65 schutters deel. De uitslag van de eerste wip luidde: hoge vogel E. de Kort, Osstenisse; eerste zij vogel J. van Leuven. Vogelwaarde; tweede zijvogel A. Verhoeven, Kloos terzande; extra vogel A. Remeijn, Os senisse; grootste aantal (6 stuks) A. Tieleman. Kloosterzande. De uitslag van de tweede wip luidde: hogevogel E. Pauwels. Kloosterzande: eerste zijvo gel J. de Keijzer. Ossenisse. tweede zij vogel J van euven. Vogelwaarde: extra vogel P Pauwels. Kloosterzande: grootste aantal (7 stuks) J. van Leuven. Vogelwaarde. enzo'n30soorten wierook. Voorts is te zien smeedwerk ui t Thailand en beel den en tafels in allerlei maten uit In- In Breskens wordt momenteel hard ge- werk taan de aanleg van een bol baan. De baan komt te liggen aan deEuropaxtraat en zal 13 m lang en 5 m breed worden. Moeilijkste werk voorde mannen die in hun vrije tijd de baan aanleggen is het zorgen voor een goede vlakkezandbaan. De V laamseuitd rukking:'Het iseen weg als een bolbaan' wijst erop dat de krul- bollen goed moeten kunnen rollen. De bolbaan zal ook geschikt zijn om er in de toekomst wedstrijden op te spelen ener zijn reeds contacten met leden van de Oostburgse bolderclub diead viesgeven bij de aanleg van de baan. Eén van de initiatiefnemers is de heer H. van der Weegen. Hij is al menig uurtje in de weer geweest met de aanleg van de baan. Volgens hem blijkt er in Breskens veel belangstelling te bestaan voor het krulbollen...Jestaat vers telt vandehulp en raad die de mensen geven. Aanvanke lijk was het vinden van een geschikte plaa tsonze groo tstezorg. We zijn dan ook ergdankbaardatde gemeente Oostburg spontaan toestemming gaf om een baan aan te leggen aan de Europastraat. Vol- gensdeheerVan Weegen isheteen ideaal gezelschapsspel en doordat het buiten wordt gespeeld werkt het als een fijne ontmoetingsplaats die naast het spelen ook gelegenheid geeft tothetouderwetse en gezellige volksbuurten. Vroeger was debolbaan dan ook een verzamelpuntin een dorp. Hoewel de aanleg van de baan vrijwel niets kost. het hout heeft men gekregen van een bedrijf, maken de aan staandebolders zich weinige zorgen over de krulbollen waarmee het spel gespeeld dientteworden.DeheerVanderWeegen: „We hebben nog geen enkele krulbol en deaanschafervan is vrij prijzig. Vooreen nieuwe bol betaal je al gauw een twee honderd gulden en als je na gaat dat iedere deelnemer aan het spel een bol nodig heeft wordt een bolbaan toch nog duur. Daarom zou het fijn zijn als we enkele 2e hands bollen op de kop konden tikken. Zo links en rechts hebben we al eens geïnformeerd maar tot nu toe heeft dat niets opgeleverd". Volksspel Het krulbollen iseen eeuwenoud volks spel dat geen lichaamsbeweging van de spelers vergt. Voor de Ie wereldoorlog was het een geliefd spel dat in vrijwel iedere gemeente in West-Zeeuwsch- Vlaanderen werd gespeeld. Zo had een plaatsals Aardenburg in 1900 maarliefst 34 bolbanen. Hoewel er tegenwoordig minder wordt gevold dan vroeger is het een spel dat vooral in Vlaanderen en de grensstreek nog volop wordt beoefend. De bedoeling van het bollen is dat de krulbol die de vorm van een kaas heeft in eer. wat krommelijnzodichtmogelijkbij eeninde grondgeslagenhoutenpen terechtkomt Degene die het dichtst bij de hou ten pen. die 'Staoke' wordt genoemd, terecht donesië. De tentoonstelling ismorgen geopend van 14 tot 20 uur en zondag van 10 tot 20 uur. Een archiejfoto van bolkeizer Rij- ckaert uit Aardenburg. komtiswinnaar.IntegenstelllngmeCjeu de boules' magde bol niet geworpen wor den en moetdeze gerold worden Hetspel kent verder een groot aantal officiële re gels waarin ondermeer ook de toeschou wers worden vermeld. Zo mogen de spe lers zich niet in laten met kritiek of be moeienissen met het spel door de toe schouwers. Veel zorgen hoeven de Bres- kense boilers zich hierovernlette maken. Met de houten klimtoestellen, een oude visserssloependenleuwebolbaan begint de Europastraat in Breskens een sfeer volle ontmoetingsplaats te worden voor jong en oud. Jilms Avontuur op het witte doek: de Zeeuws-Vlaamse bioscopen weten er weg mee. deze week. Het luxorthea- ter in Temeuzen presenteert Stom» over Marokko' ('The wind and the lion"), een opstand van rifpiraten in Marokko Als mrs. Eden Pedecaris en haar kin deren door Berberhoofdman Raisull zijn ontvoerd, dreigt de Amerikaanse president Roosevelt met maatregelen De gijzelingsactie komt echter niet tot een aanvaardbaar einde. Eden begint sympathie te koesteren voor de be baarde Raisuli, maar dat weerhoudt haar niet van een vluchtpoging. Ze be landt dan bij een vijandige nomaden stam en wordt gered door de Berber- hoofdman. Dan landt er een groot aantal mari niers. Ze vallen het palels aan en do den de sultan. Later nemen Duitse en Franse troepen Raisull gevangen. Het sein voor een opstand van tot de tan den bewapende rifpiraten. Een film met Sean 'James Bondj Connery en Candice Bergen. ALIe leeftijden. Zondagmiddag draait 'Eiland aan het einde van de wereld', een film van Walt Disney over een avontuurlijke tocht per luchtschip naar een onbekend el- land. Wie iets luchtigs in het jodel- eenre wil zien kan naar 'De Beierse Kapel stort zich in het liefdesspel' ot Hoe een ontmoeting tussen secretares ses 'per uur" en gezonde Tirolers in beeld wordt gebracht. Het Ledeltheater in Oostburg prolon geert voor de 10e ren nu waarschijnlijk toch echt allerlaatste week) 'Emma- nueile 2. de antïrnaaga'. de veelbe sproken film met Sylvia Kristel Toe gang: 18 jaar Alle leeftijden kunnen terecht bij de avonturenfilm "The golden voyage of Sinbad'. de tochten van de fameuze Sinbaa de zeevaarder. HIJ belandt on dermeer op een mysterieus eiland. Led el heeft voor zondagmiddag een uitzonderlijk Walt Disneyprogramma: •Hoogtepunten uit 50 jaar Walt Dis ney'. De twee laatste films zijn voor alle leeftijden. Bioscoop 'De koning van Engeland' zoekt het gedeeltelijk in ce romantiek: 'Muiterij op de Bounty 14 jaar). 'De Rode Zon' '14 jaar). 'Emmanuelie 2. De Antimaagd' (13 jaari en 'Bedfeest' (18 jaar). Onderwijzeres neemt na 40 jaar afscheid SLUIS - Mejuffrouw C. E. W. van Laecke uit Sluis neemt, na een ambt speriode van bijna veertig jaar, woensdag afscheid als onderwijzeres van de Christelijke Nationaal School te Sluis- Het bestuur van de school bied haar dag van vijf uur tot half zeven een re ceptie aan in het gebouw van de schooL Schieting HULST - Aan de schieting bij P. Leer aert te Hulst namen 37 schutters deeL De uitslag luidde: hogevogel F. Schauwaert, Hulst; eerste zij vogel J. Freijser. Hulst: tweede zijvoge! R. Boon, De Klinge 'Be grootste aantal <4 stuks) J. Cockheijt, Absdale. VOORWERPEN UIT AFRIKA EN AZIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 39