[pza Braderie in Middelburg met een recordaantal deelnemers Celstraffen caravan en voor bedreiging, diefstal in omloop brengen vals geld MIDDELBURGSE WIL SLUITING VAN DE KERNCENTRALE W atersportvereniging en jachtwerf zitten in eikaars vaarwater Feest voor Surinamers en Nederlanders In hoger beroep bij gerechtshof Geen goede hulporganisaties vaderdag geschenken de vey mestdagh sint- jacobsstraat provincie BURGEMEESTER WOLTERS VERRICHTTE OPENING Foto: Een overzicht van de braderie en de weekmarkt op de Markt, die don derdag veel publiek naar Middelburg MIDDELBURG - Donderdagmorgen heeft burgemeester drs. P. A. Wolters in Middelburg vanaf het bordes van het stadhuis de tweede braderie in de Zeeuwse hoofdstad geopend. Met een recordaantal van 190 deelnemers behoort deze braderie volgens de organisatoren tot de grootste van heel Zuid- Nederland. Het drie dagen durende evenement waarvoor het overgrote deel van de binnen- stad is afgesloten voor het vetteer trok donderdag - mede door de combinatie ?„e met de weekmarkt - een groot aantal bezoekers Nog voordat de braderie werd geopend, was het in de binnenstad al een grote drukte ter De Witte ook nog in het zonnetje gezet. In verband met zijn koperen huwelijksjubileum, dat hij vandaag vierde, kreeg hij van de commissie een klein cadeau. Voor zijn vrouw waren er bloemen (vrijdag) op de Markt wordt opgezet. Verder zijn er een aantal looporkesten, zigeunermuziek, kindertheater en poppenkast. AL DIRECT ENORME DRUKTE De officiële opening vanaf het bordes van het stadhuis werd ingeleid door de voorzitter van de braderiecommis sie. de heer P. A. S. de Witte. Deze stelde dat de verwachtingen van de organisatoren met het grote aantal deelnemers waren uitgekomen. Al na de eerste dag van de braderie van vorig jaar stond het - naar hij zei - voor de organisatoren vast dat er een vervolg zou komen. ..Het succes, de in zet. de sfeer en het publiek dat zo en thousiast reageerde gaven ons moed om door te gaan", hield hij aanwezigen voor. In zijn toespraak prees de voorzitter van de braderiecommissie de samen werking met de gemeente. Daarbij noemde hij met name het aandeel van burgemeester Wolters. Volgens de heer De Witte was de goede samenwerking voor een groot deel te danken aan het; belang dat de burgemeester aan den levende binnenstad hecht. In dit kader wijdde de heer De Witte in het kort uit over de gehele binnensta dontwikkeling. Hij complimenteerde het gemeentebestuur met de opstelling waarbij, men voor een combinatie van grootwinkeliersbedrijven naast de be staande middenstand in het hart van de stad kiest. Naast het gemeentebestuur bedankte de voorzitter van de braderiecommis- een schilderij van de Goesenaar Bertus Bakkes met een afbeelding van de braderie van vorig jaar. en is omlijst met een aantal activitei ten. Een van de hoogtepunten vormt de Passar Malan die vanaf vandaag VW-subsidie In zijn toespraak stond de braderie voorzitter De Witte ook stil bij de fi nanciële moeilijkheden van de WV. „De VW zit in het slop. Daar moeten ze uit. Tracht u de subsidie in gods naam te verhogen. Strijk uw hand over het hart", riep hij het gemeente bestuur toe. „Het zou eeuwig zonde zijn als de mensen die die in de mo- numentenstad Middelburg de stad verkopen hun werk niet meer kunnen doen", voegde hij er aan toe. Tenslotte sprak de heer De Witte een speciaal dankwoord aan de secreta- ris/penningsmeester van de braderie commissie, de heer J. Houmes, „Wat deze man verzet heeft grenst aan het onmogelijke", betoogde hij. Voor dit aandeel kreeg de heer Houmes een spontaan applaus van de aanwezigen. „In zijn opemningstoespraak legde burgemeester Wolters de nadruk op de goede samenwerking tussen midden stand en gemeentebestuur op dit mo ment. „We hebben juist in het afgelo pen jaar gezien dat we die lodig heb ben". zo zei hij. Hij onderschreef verder de uitspraken van de heer De Witte dat de middenstand de braderie niet direct als een financieel gewin moet zien maar het om het kweken van een stuk goodwill gaat sie de gemeentepolitie en de dienst Als openingshandeling trok de burge gemeentewerken voor het werk dat deze voor het welslagen van de bra derie hadden verzet. Voor zijn persoon lijke inzet kreeg burgemeester Wolters Fiscale regeling saneringsverkoop kotters gunstiger DEN HAAG - Staatssecretaris Van Rooijcn van financiën heeft een gun stiger fiscale regeling getroffen voor de saneringsverkoop van viskottrers. Eigenaars kunnen nu. in voor hem gunstige zin, afwijken van de fiscale regeling bij hel verkopen, opleggen of onttrekken aan de Nederlandse zee visserij van hun" schepen. Dit kan ge schieden binnen zes jaar na de inves tering. De onttrekking moet wel ge beuren in het kader van het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de visserij. De regeling houdt In dat voor de toe passing van de desinvesteringsbijtel- ling met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1975 niet hel investeringsbed rag. maar de overdrachtsprijs (dit is bij oplegging enz. de waarde in het eco nomische verkeer), als die lager is. in aanmerking wordt genomen. Dit heeft het ministerie van financiën meege deeld. meester uit een mand met de namen van 190 deelnemers drie kaartjes. Deze drie deelnemers kregen ieder een ge schenkenbon van de VW. Bij een rondleiding over de braderie reikte de burgemeester de bonnen persoonlijk uit. Als leuke bijkomstigheid kwam een van de geschenkenbonnen terecht bij fruithandel Janse in de Burgpromena de, waar juist een dochter was geboren. Tijdens een bijeenkomst na de rond leiding over de braderie werd voorzit- DEN HAAG - De Middelburgse mevrouw A. M. van der Ham wil via een procedure in ho ger beroep bij het gerechtshof in Den Haag bewerkstelligen, dat de kerncentrale van Borssele wordt gesloten. Volgens de eiseres bestaan er geen hulporganisaties die erop berekend zijn doeltreffend in actie te komen in geval er een ramp met de centrale gebeurt. Evenmin gelooft zij, dat er instituten zijn via welke de bevolking kan worden geïnfor meerd over de gevolgen van een eventuele ramp en de manier waarop men zich in vei ligheid kan stellen. Ze is van mening, dat de Staat der Nederlanden hier door ernstig in gebreke blijft en feitelijk handelt in strijd met de bepalingen die voorkomen in het zoge naam Euratom-verdrag van 1957. Mevrouw Van der Ham is al eerder ls het geweer ge komen tegen de kerncentrale in Borssele en de staat. Door middel van een procedure bij de rechtbank in Den Haag laakte zy in 1973 met enkele anderen ook al het ontbreken van een hulporganisatie en Informatieve bronnen ter opvoeding van de bevolking ln geval van nood. In oktober 1974 stelde de rechtbank haar in het ongelijk. De staat voerde onder meer aan, dat Bescher ming Bevolking, politie en brandweer kunnen optreden als zich met de kerncentrale een calamiteit zou voor doen. Vragen De advocaat van mevrouw Van der Ham, mr. A A. M. Hesseling uit Amsterdam, droeg het gerechtshof ln Den Haag donderdagmorgen de zogenaamde vermeerderde eis van zijn cliënte voor behandeling voor. Hij pleitte onder meer voor antwoorden op vragen als: welke maat regelen zijn voor de bevolking genomen waar zijn die gepubliceerd: hoe luidt de naam van de hulporganisatie en waar is die gevestigd; welke bedragen zijn voor de hulpverlening uitgetrokken op de begrotingen van ge meente. provincie en staat; aan welke scholen wordt onderwijs gegeven over de mogelijke gevolgen van ram pen met kerncentrales; hoe staat het met de bevoegd heden van de docenten; welke cursussen worden geor ganiseerd voor nlet-leerpUchtdgen; welke bedragen zijn gemoeid met opvoeding, onderwijs en beroepsopleiding ten aanzien van de Informatie over kerncentrales. Als procureur van de staat bij de mondelinge toelichting in het gerechtshof donderdagmorgen trad mr. E Droogleever-Fortuln op. Volgende week donderdag - 24 juni - doet het gerechtshof uitspraak over het al dan niet toewijzen van de vermeerderde eis. Foto Burgemeester Wolters op hel bordes van het stadhuis met het schil derij dat voorzitter De Witte van de braderiecommissie ilinks) hem aan bood. KORT GEDING OVER MEERPALEN IN HA VEN TE WOLPHAARTSDIJK GESLAAGD 4IDDELBURG - Aan de Opleldlngs- chool vor het Christelijk Kleuteron- lerwijs te Middelburg slaagden voor le akte kleuterleidster S. E. Abra- ïamse te Anna Jacoba Polder. L. J. Mmekinders. M. C. Hoek. A. E. Nieu- venhuize en M. P. van Zweden te 3oes; C. den Boer te Haamstede; M. C. 3oeye te Biervliet: J. A. Buyse, W. B. fen Hartog en W. T. de Oude te Zieiik- lee: G. N. van Damme te Heinkens- zand: G. P. Dees, J. P. P. van Hoeve en K. Troost te Zaamslag; J. M. Kole te Kapelle; J. J. Kopmels te Nieuwdorp; R. P C. Mens te 's Gravenpolder; J. K. Minnaar te Kruiningen; C. J. Scherpe- nisse. A. M. Hoevers. P. A. Keyzer, W. Luitwieler, N. van Maldegem, J. A Nonnekes. J. Slimmen, H. C. Tevel en J. de Wolf te Middelburg: E. Boer. I. Oosterhuis. A. C. W. de Regt. M. M. Versteeg en A. C. Wiltenburg te Vlis- sïngen; N. A. Boxhoom te Tholen; E. J. Braamse en C. L. M. de Jonge te Lewe- dorp; C. J. Maljaars te Oostkapelle; E. A M van Meer te Bergen op Zoom; P. Vlieger te Grijpskerke; M. J. Hui- bregtse te Wissenkerke; K. D. Ster- kenburg te Koudekerke. JACHTWERF VOELT ZICH GEHINDERD MIDDELBURG - De watersportver eniging Wolphaartsdijk en de jacht werf 'De Zandkreek' (firma Zuidweg en Zoon) zitten elkaar letterlijk in het vaarwater. In een kort geding, dat donderdagmiddag diende voor de pre sident van de arrondissementsrecht bank in Middelburg, eist de firma Zuidweg onder een dwangsom van 2000 per dag - de verwijdering van een aantal door de watersportvereni ging aangebrachte meerpalen in de jachthaven De Zandkreek. In deze insteekhaven (de Schorhaven) zijn de jachtwerf en de watersportver eniging 'buren' van elkaar. Ze gebrui ken ieder een kant van de insteekha ven. De watersportvereniging heeft nu aan het eind van haar steiger een nieuwe reeks meerpalen geslagen en voorts nog een vijftal palen dwars op de lengterichting. De firma Zuidweg zegt daardoor in haar bedrijfsvoering te worden gestoord en verwijt de wa tersportvereniging hoogst onzorgvul dig, zonder overleg en zonder drin gende noodzaak de plannen te hebben uitgevoerd. Vooral door de aanleg van de dwarspalen zou de vaart worden be lemmerd voor de grote jachten die een ligplaats hebben aan de steiger van de jachtwerf Volgens raadsman mr. E. Tak, die na mens de eisende partij optrad, heeft dit al geleid tot beschadigingen aan en kele van deze jachten en heeft reeds één schip de ligplaats verlaten, omdat in- en uitvaren niet meer mogelijk is doordat de bocht is afgesneden. Bij de behandeling van het kort geding door. president mr. P. van Empel kwam een groot aantal tekeningen en foto's van de situatie van vroeger en nu in de jachthaven op tafel. Afspraken Ingaande op de vroeger gemaakte af spraken rond het gemeenschappelijk gebruik van de haven, stelde mr. Tak dat daarover nooit problemen zijn geweest en niemand last van elkaar had. Daarbij benadrukte hij dat geen der partijen eigenaar is van het water. De watersportvereniging zegt recht te hebben op een breedte van acht meter ligplaatsen en vijf meter voor in- en uitvaart Volgens mr. Tak is de llg- plaatsbreedte voor de watersportver eniging 7 meter en gelden de in 1966 vastgestelde grenzen: „De afpaling van wat ieders gebied zou zijn is destijds bij het afgraven en verdiepen van de haven met de partijen vastgelegd en dat is altijd zo gebleven." Volgens de watersportvereniging is er later een andere regeling getroffen. Verwijzend naar onder meer enkele uitspraken van de Hoge Raad, conclu deerde mr. Tak dat de watersportver eniging door de uitbreiding van het aantal ligplaatsen, op een wijze die de firma Zuidweg hindert,, onrechtmatig heeft gehandeld. Het bezit van een overheidsvergunning sluit in dergelijke gevallen - zo betoogde mr. Tak de onrechtmatigheid nog niet uit. Namens de watersportvereniging be streed mr. R. G. van Meggelen dat er sprake zou zijn van onzorgvuldig en onrechtmatig handelen en stelde onder meer dat beide partijen in het verleden wel meer hebben ondernomen zonder daarover met elkaar overleg te plegen. Ook dat de watersportvereniging geen belang zou hebben bij de aanleg van de nieuwe meerpalen bestreed hij nad rukkelijk. Dat belang is naar zijn me ning zelfs net zo groot als dat van de firma Zuidweg: „Wat gedaagde deed is het voorzien in de grote behoefte aan het creëren van nieuwe ligplaatsen en dat is nauwlettend gebeurd, op eigen grondgebied." De president doet over een week uitspraak. TWEETAL BRACHT VALSE BRIEFJES VAN 1000 IN OMLOOP IN ZEEUWS- VLAAMSE KANAALZONE VERDACHTEN VERSCHENEN NIET OP ZITTING POLITIERECHTER MIDDELBURG - De politierechter heeft donderdagmorgen twee woon wagenbewoners voor diefstal van een caravan in Breskens. bedreiging in Sas van Gent en het uitgeven van valse duizend gulden biljetten in Zeeuwsch-Vlaanderen veroordeeld tot drie en vier maanden gevangenisstraf. VLISSINGEN - De werkgroep Profo- De woonwagenbewoners L. D en J. V soe van de Stedelijke Raad Maatschappelijk Welzijn in Vlissingen organiseert zaterdagavond 3 juli om acht uur in het Scheldekwartier aan de Van Dishoeckstraat in Vlissingen een ontspanningsavond voor Surina mers en Nederlanders. De Surinaamse band Orchestra Popu lar" uit Rotterdam verzorgt, met me dewerking van het 'Groot Vlissings Majorettenpeloton'. een optreden. Op het programma staan verder de ver kiezing van 'miss Black' en bingo. De zaal is open vanaf half acht. van wie de verblijfplaats op dit mo ment niet bekend is. waren niet op de zitting verschenen. Samen stalen zijn op '23 september in Breskens een cara van met een waarde van 17.000. ei gendom van de Duitser. H E die zijn vakantieverblijf acht dagen voor de diefstal in Breskens had gestationeerd V. was bovendien tenlastegelegd. dat hij in de eerste helft van oktober van het vorig jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen (in Koewacht en Schoondijkei twee valse biljetten van duizend gulden had uitgegeven D. bracht een ander wa penfeit in. Op 24 november had hij m een geldkwestie met een vrouw in het woonwagenkamp te Sas van Gent dreigend met een vuurwapen gescho ten. Hij moet daarbij iets uitgeroepen hebben als „Het geld terug of ik maak je kapot". Voor D. bepaalde de politie rechter de straf op vier maanden ge vangenis. voor V. op drie maanden De officier van justitie had dezelfde straf fen geëist. Tijdens deze zitting onderstreepte of ficier van justitie mr. W. G. C. Mijns- sen nog eens, dat het weigeren van de bloedproef geen voordeel in straf mag opleveren. Hij deed dat bij de behan deling van de zaak van A. L. uit Ter- neuzen, die op 14 februari in Axel na drankgebruik met een auto reed, toen wel de blassproef deed - hij kwam bo ven het streepje - maar de bloedproef weigerde. Daarom eiste de officier twee weken gevangenisstraf en negen maanden niet rijden. Politierechter mr. P van Empel be paalde de straf op éen week gevange nis en een rijverbod voor negen maan den Dat de bloedproef ook in het voordeel van de verdachte kan werken bleek in de zaak van A B. uit Sas van Gent. bij wie op 12 januari, toen hij in Axel na drankgebruik een auto bestuurde, een bloedalcoholpromillage van 0.89 was gemeten, te ver boven de grens van 0.5 om straffeloos te kunnen rijden, maar nog juist zo laag dat de politierechter B buiten de gevangenis kon houden. In deze zaak volstond de politierechter met een boete van ƒ300 en een voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid van drie maanden. De offi cier had dezelfde straf geëist, echter met een onvoorwaardelijke ontzegging voor drie maanden. Voor W. B. uit Vogelwaarde, bij wie op 20 januari in Hulst een promillage van 2.68 werd geconstateerd, liep het con form de eis uit op twee weken gevan genisstraf en een jaar niet rijden en de zelfde straf hoorde S. van der H. uil Terneuzen legen zich eisen, bij wie op 16 januari in zijn woonplaats 2.60 pro mille was gemeten In deze zaak be paalde de politierechter het vonnis op 10 dagen gevangenis en negen maan den niet njden Een eis van twee we ken gevangenis en negen maanden niet rijden viel in de zaak van de Belg J de S. uit Sint-Niklaas. die op '27 fe bruari in Hulst was aangehouden. De bloedproefuitslag was hier 1.90 promil le. de straf twee weken gevangenis. waarvan één week voorwaardelijk en zes maanden niet rijden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Het besturen van een bromfiets na drankgebruik (1,56 promille) was de jongeman J. de R. uit Hulst duur ko men te staan. Hij veroorzaakte veel schade, die hij nog moet vergoeden en brak een been,, toen hij met de brom fiets op twee geparkeerde auto's reed. Voorts zou hij zich aan joy-riding hebben schuldig gemaakt. De R. meende echter dat hij toestem ming had gekregen om met de brom fiets te gaan rijden; hij zou alleen de verkeerde hebben meegenomen. Van de joy-riding sprak de politierechter hem daarom vrij. Voor de andere feiten werd de jongeman conform de eis ver oordeeld tot een boete van ƒ250.- en vier maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. Voor doorrijden na een aanrijdinkje zonder zich bekend te maken werd F. de K. uit Hulst veroordeeld tot een boete van 200 en een boete van 50 voor de verkeersfout. die hij op 8 fe bruari in zijn woonplaats maakte. Voor het gebruiken van een kentekenplaat van zijn vorige auto en onverzekerd rijden werd L. van Z. uit Hengstdijk veroordeeld tot twee boeten, elk van ƒ250.- waarvan echter tweemaal 150 voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Nadat raadsman mr. E. de Rechter de achtergronden had toegelicht wilde de politierechter rekening houden met persoonlijke omstandigheden en volgde de lastgeving tot teruggave van de inbeslaggenomen auto. De officier van justitie had verbeurdverklaring van de wagen geëist, gekoppeld aan een boete van 500.- en - voorwaarde lijk - drie maanden rij-ontzegglng. Een boete van 25 voor het rijden met een paard in het waterwingebied bij Clinge en een boete van 125, voor zijn gedrag tegenover de terreinop zichter zal de Belg G. M. uit De Klinge moeten betalen. Op 11 oktober van het vorig jaar hield de terreinopzichter hem staande. De Belg maakte het toen de terreinopzichter onmogelijk hem te verhoren door steeds het woord te Bij verstek werden W. B. en mej. M. Q. uit Sas van Gent ieder veroordeeld tot een boete van 250.-. In de periode van 17 tot 31 oktober hadden zij een 'sys teem tot venilkins' ontwikkeld door in Oostburg kratten met lege flessen weg te nemen en elders tegen betaling in te leveren. Hydrocultuur of waterfoefjes Mijn verhaal over "hydrocultuur of waterfoefjes" met kamerplanten in de PZC van gisteren moet de lezers voor een puzzel hebben geplaatst Gedeelten van de tekst stonden namelijk als gevolg van een up- maakvergissing zo door elkaar ge husseld dat de volgorde erg onlo gisch is geworden en tot allerlei misverstanden aanleiding kan ge ven. De strekking van het verhaal was vooral het verschil aan te geven tussen 'hydrocultuur' (planten kwe ken op water in plaats van in pot aarde) en allerlei methodes om min of meer automatisch een watertoe voer naar kamerplanten te regelen, wanneer je er bijvoorbeeld voor va kantie enige tijd op uittrekt. Hydro cultuur is een systeem dat ln Neder land nog moet groeien en waar kwekers en bloemisten vaak terug houdend tegenover staan. Water foefjes worden al heel lang toege past. Wat er vroeger aan werd ge daan en nu gebeurt op dit gebied is voor de plant in wezen één pot nat. Als gevolg van de technische fout zyn ook de opmerkingen van kwe ker G. A Dekker uit Middelburg in mijn verhaal erg verbrokkeld over gekomen. Vandaar deze poging om nog wat recht te zetten. Collecte MELIS KERKE - De opbrengst ran de Rode-Kiuiscollecte in Meliskerke was 1173,77. VRIJDAG 18 JUNI 1976

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 28