PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TEGENVALLER OP BEGROTING 1,5 MILJARD KABINET KIEST DE PIJLERDAM Westerterp vandaag in Middelburg Soweto: al 50 doden WERKGEVER GULLER DAN KABINET Zie pagina 24 Extra bezuiniging: 1200 miljoen vandaag Beslissing omvang voorjaar 77 219e jaargang no. 143 Vrijdag 18 juni 1976 <Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De rijksbegroting voor dit jaar blijkt een aantal tegenvallers te vertonen van in totaal anderhalf miljard gulden. Minister Duisenberg van financiën heeft daarom zijn collega's opgedragen dit jaar nog eens voor 1200 miljoen extra te bezuinigen. Het leeuwendeel hiervan moet opgebracht worden door het ministerie van onderwijs en wetenschappen, op afstand gevolgd door volkshuisvesting, defensie en verkeer en waterstaat. De oorzaak van het extra tekort op de begroting - dat daardoor stijgt tot 16,4 miljard gulden - komt voor de helft op rekening van de tegenvallende aard gasopbrengsten. De rest wordt ver oorzaakt door hogere uitgaven voor de subsidies op de woningbouw, de tekorten van het openbaar vervoer, de bijdragen aan de Europese Gemeen schap en ten slotte de wijzigingen die de Tweede Kamer vorig jaar - tegen de zin van Duisenberg in - aanbracht in de rijksbegroting. Dit staat in de voorjaarsnota, die mi nister Duisenberg donderdagavond aan de Tweede Kamer heeft aangebo den. De nota geeft elk jaar een beeld van de werkelijke uitkomsten van de Miljoenennota die de minister van fi nanciën op Prinsjesdag bekend maakt. Apart vermeld wordt in de nota dat de recente beslissing inzake het openhou den van de Oosterschelde al is ver werkt. Voor dit jaar betekent dat nog slechts een extra uitgave van 2,9 mil joen, maar die stijgt al snel van 120 miljoen in 1977 tot 286 miljoen in 1980. Omdat het begrotingstekort voor dit jaar door de grote bedragen die voor de liquidatie Liquidatie Smit en Bolnes nog geen feit. PAGINA 3 balans PAGINA 4 stilte vakantietips kernoorlog Middelburgse levert strijd tegen de Borsselse kerncentrale tot voor de Hoge Raad. weerstanden Het kabinetsbesluit tot uitvoering van hel. pijlerdam-plan voor de Ooster schelde zal weinig weerstanden ont moeten. PAGINA 9 droogte belastingen Professor Halberstadt. pleit voor bij eenvoeging belastingen en sociale premies PAGINA 15 'uinig VVD presenteert een eigen bezuin igingsplan dat van grote invloed zou kunnen zijn op de werkgelegenheid. PAGINA 16 opening Sport: Knobel geeft opnine van zaken in het conflict tussen hem en de voet balbond. PAGINA 17 verlengd Sport. Duitsland tegen Joegoslavië niet indrukwekkend maar wel op winst: 4-2 (in de verlenging) PAGINA 19 australié Dutch Swing College Band naar Aus tralië; radio- en tv-programma s; strips. miljoen EMS verwacht winst van meer dan een niiljoen en blijft, werkmaatschappijen afstoten; beurs - economie - financiën. bestrijding van de werkloosheid zijn uitgetrokken, al op de rand van het fi nancieel toelaatbare zat, achtte minis ter Duisenberg het noodzakelijk, zo schrijft hij in de nota. de tegenvaller van 1,5 miljard via bezuinigingen te compenseren. Daarvan is 1 miljard ge vonden door de reserve voor prijsstij- JOHANNESBURG (DPA/UPI/RTR/ANP) - Bij de onlusten in Soweto bij Johan nesburg, die donderdag voort duurden, zijn volgens het Zuidafrikaanse persbureau SAPA meer dan 50 mensen omgekomen en 250 gewond. Er zijn 126 arrestaties verricht. De meeste doden zijn negers, minstens vier blanken zijn om gekomen. De Zuidafrikaanse minister van poli tie, Kruger, zei in het parlement in Kaapstad dat politie tot dusver „de grootste mogelijke zelfbeheersing heeft betoond en ondanks extreme provocatie slechts een minimum aan geweld heeft gebruikt." De onlusten zijn donderdag overgesla gen naar Kagiso bij Krugersdorp. 30 km ten oosten van de hoofdstad. En kele honderden negers begonnen win- Slol zie pagina 3 kolom 5) gingen, die ai in de begroting voor 1976 was opgenomen, niet te verdelen. Daarnaast moeten alle departementen nog voor een bedrag van 210 miljoen zélf bezuinigingsposten opvoeren. Ten slotte is 300 miljoen gevonden door „blokkering van overboekingen van 1975 naar 1976. Bij elkaar opgeteld komen de bezuin igingen voor de financieel belangrijk ste departementen neer op: - Ondeiwijs en wetenschappen 325 mil joen - Volkshuisvesting 135 miljoen. - Defensie 135 miljoen. - Verkeer en waterstaat 120 miljoen De belastingopbrengst valt dit jaar Slot zie pagina 3 kolom 6) Zo hebben de werkgevers voorgesteld het werknemers-aandeel in de wao- premie met. 0,7 procent te verlagen. Omdat het kabinet heeft gezegd dat er geen extra financieringstekorten mo gen optreden hebben de werkgevers voorgesteld deze 0.7 procent wao- premie voor hun rekening te nemen en daarboven dan nog 10 gulden per maand bruto te willen betalen aan ie dere werknemer. Hierdoor krijgt ie mand met een minimumloon er 4 gul den per maand netto meer bij dan vol gens het kabinetsplan, een man met een bruto inkomen per jaar van 24.500 gulden krijgt er 9 gulden per maand netto meer bij en iemand met een bruto inkomen van 48.000 gulden per jaar krijgt er dan 23 gulden netto per maand bij. ..Een andere mogelijkheid is om bij voorbeeld iets te doen met de awbz- premie". aldus VNO-voorzitter Van Veen. Hij zei. dat al deze plannen als ..denkmodellen" gehanteerd moesten worden. FNV-voorzitter Wim Kok keek bij dit alles heel zuinig en zei te wach ten op wat het kabinet hiermee zou kunnen doen. Minister Boersma van sociale zaken zei dat het kabinet geen mogelijkheden meer ziet om het finan cieringstekort te vergroten. Vanoch tend zal de hele zaak binnen het kabi net nog eens worden besproken. De werkgevers deelden mee het een onverteerbaar brok te vinden dat door JOHANNESBURG - Zwart Zuidafri kanen rennen in grote groepen door de straten van Soweto, waar een demon stratie van hen tegen de verplichte in voering van het Afrikaanse op scholen woensdag op bloedig verlopen rellen is uitgedraaid. Voorstel in Stichting van de Arbeid (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De werkgevers hebben tijdens een beraad van tien uur aan het kabinet nieuwe voorstellen gedaan over de lonen voor de tweede helft van dit jaar. Deze voorstellen houden vol gens de werkgevers in, dat de werknemers er netto wat meer be ter van worden dan van het aanbod van het kabinet. Het kabi netsvoorstel omvatte een loonsverhoging voor iedereen van 20 gulden bruto per maand en een verlaging met een half procent van de ziekenfondspremie. De werkgevers willen een verschui- 'i ving tot stand brengen in de premies voor de werknemersverze keringen, waardoor er voor de werknemer netto meer in het loonzakje overblijft dan wanneer het aanbod van het kabinet wordt uitgevoerd. het aanbod van het kabinet de totale loonsomstijging voor dit jaar uitloopt van 8,8 procent naar 9.2 procent. „Bin nen het totale pakket van de zeer smalle marges hebben we getracht iets te vinden, waardoor de werknemers netto toch nog iets meer in handen krijgen dan door het aanbod van het kabinet". Mr. Van Veen erkende wel. dat door de werkgeversplannen het rijk minder aan loon- en inkomstenbe lasting zal ontvangen. Afgesproken is wel. dat werkgevers en vakbeweging vanochtend met el kaar praten over de verbetering van een aantal niet- materiële arbeids voorwaarden. Tegelijkertijd zal het kabinet de opgediende plannen bekij- ken en in de loop var.1 de dag zal de Stichting van de Arbeid de kabinetsde legatie opnieuw ontvangen om te ho ren wat wel en wat niet mogelijk is FNV-voorzitter Wim Kok stelde, dat er toch nog wel enig verschil zat in de diverse berekeningen tussen de FNV- eis lol een volledige prijscompensatie en de werkgeversvoorstellen. „Bo vendien werken de werkgeversvoor stellen in relatie tot die van het kabi net relatief denivellerend", aldus Kok, die dit toch wel als een bezwaar zag. „De wensen staan nog overeind en we zijn benieuwd of een wijziging van de kabinetsvoorstellen een brug kunnen slaan, waardoor tot overeenstemming kan worden gekomen". (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De regering heeft in de nacht van woens dag op donderdag besloten in de Oosterschelde een wa- terdoorlatende pijlerdam te bouwen. Over de omvang van die stormvloedkering is nog geen definitieve beslissing genomen. De regering gaat voorshands uit van een pijler- dam met een doorstroomprofiel van 11.500 vierkante me ter, waar achter bij Yerseke een gemiddeld getijverschil van 2,30 meter ontstaat. De kosten voor die dam bedra gen 2910 miljoen gulden. Aan de hand van verdere studies van de rijkswaterstaat zal uiterlijk in het voorjaar van 1977 door de regering nader worden beslist of het gewenst zou zijn de doorstroomopening van de stormvloedkering vast te stellen op maximaal 20.000 vierkante meter, het geen een gemiddeld getijverschil van 3,10 meter bij Yer seke mogelijk maakt. Die oplossing zou nog een extra in vestering van ongeveer 260 miljoen gulden vergen. WESTERTERP: „EINDE AAN JARENLANGE ONZEKERHEID" Minister Westerterp van verkeer en waterstaat presenteerde het plan voor de pijlerdam donder dag tijdens een persconferentie „met veel genoegen en een zekere trots". Hij stelde vast, dat het hier gaat om het grootste water staatkundige project, dat in Ne derland in de twintigste eeuw wordt gebouwd en hij meldde dat het kabinet „met enthousiasme voor deze oplossing heeft geko zen". De minister zei, dat hij bin nen het kabinet geen enkel afwij zend geluid had gehoord en hij zag het debat, dat volgende week woensdag in de Tweede Kamer over de Oosterschelde-kwestie wordt gehouden met vertrouwen tegemoet. De bewindsman van verkeer en waterstaat noemde de overschrij ding van de kosten voor de pijler dam, waarover in november 1974 een afspraak werd gemaakt „wer kelijk marginaal"- Hij rekende voor dat de overschrijding 23 mil joen gulden bedraagt, waar een extra bedrag van 130 miljoen gul den aan onvoorzien bovenop kan komen ..Of die ook moeten wor den bedeed, moet in de komende jaren blijken", aidus de heer Wes terterp. In een brief aan de Tweede Kamer herinnert minister Westerterp aan de drie ontbindende voorwaarden, die in november 1974 werden ver bonden aan de beslissing om in de Oosterschelde een waterdoorla- tende dam te bouwen. Aan de voorwaarden dat de dam tech nisch uit te voeren is en in 1985 klaar kan zijn is. zo wordt in de brief gesteld, voldaan. Over de derde voorwaarde, die betrekking heeft op de financiën - het werk mocht 1750 miljoen gulden plus 20 procent op prijspeil 1974 extra kosten - schrijft minister Wester terp. „Met de bouw van de storm vloedkering is naar raming een bedrag gemoeid van 2910 miljoen gulden. Hierin is uiteraard begre pen een gebruikelijk extra percen tage voor „onvoorzien maar daarenboven nog een extra be drag voor onvoorzien van 130 mil joen gulden. Dit extra bedrag is opgenomen omdat het hier een constructie betreft die valt buiten het directe ervaringsveld van de tot op heden uitgevoerde water bouwkundige werken. De compar timentering vraagt een bedrag van 1175 miljoen gulden. De par tiële dijkverhoging tenslotte is een werk dat volledig als extra uit gave voor het plan van de door laatbare dam moet worden aan gemerkt; dit werk vraagt een be drag van 180 miljoen gulden. Meerkosten Vergelijkt men nu deze bedragen met de kosten voor de primaire dam en de compartimentering volgens het oorspronkelijke Del taplan - totaal 1250 miljoen gul den - dan blijken de meerdere kosten van het plan 2715 miljoen gulden te bedragen. Houdt men geen rekening met het genoemde bedrag van 130 miljoen gulden voor extra onvoorziene kosten, dan bedragen de meerkosten 2585 miljoen gulden. Al deze bedragen zijn gebaseerd op het prijspeil van begin 1976. Om te kunnen beoordelen of aan de financiële ontbindende voor waarde wordt voldaan, moet het vastgestelde bedrag van 1750 mil joen gulden dus eveneens op het prijspeil van begin 1976 worden omgerekend. Dit bedrag wordt dan 2135 miljoen gulden. Ver meerderd met 20 procent geeft dit een „toegestaan bedrag" aan meerdere kosten van 2562 miljoen gulden. Er is dus sprake van een ten opzichte van de gehele opera tie relatief geringe overschrijding van de financiële voorwaarde' De minister merkt daarbij op. dat bedacht moet worden dat ae par tiële dijkverhogingen ten tijde van het kabinetsberaad van november 1974 nog niet in de huidige om vang waren voorzien. Het zag er toen naar uit, dat er voor enkele tientallen miljoenen guldens voor werken aan de bestaande dijken zou worden uitgevoerd. Bij de be handeling in de Tweede Kamer noemde de minister een bedrag van 75 miljoen gulden, maar er i Slot zie pugina 7 kolom 6) Van een zonder redacteuren DEN HAAG - Minister Westerterp komt vandaag (vrij dag i persoonlijk naar Zeeland om de commissaris der koningin ar. C. Boertien de rapporten over de bouw van de pijlerdam in de Oosterschelde 'aan te reiken'. De bewindsman wil met dit bliksembezoek nog eens onderstrepen hoe belangrijk hij de nu genomen regeringsbeslisstng voor Zeeland vindt, zo liet ons de voorlichtingsambtenaar van het ministerie van verkeer en waterstaat weten. Het gebaar van de persoonlijke overhandiging moei ook worden gezien als een afronding van de directe contacten die minis ter Westerterp de afgelopen anderhalf jaar - na de beslissing van de tweede kamer in november 1974 - heeft gehad met het provinciaal be stuur van Zeeland over de OosterscheldekwesOe. De minister komt naar Zeeland tijdens de zitting vari provinciale staten, die vandaag in Middelburg wordt gehouden. Dam der verzoe- ning(I) 13, brobsunK 1* ban nu R-- vallen en daarmee Is een eind gekomen aan een nu al jaren lange onzekerheid over wat er met de Oosterschelde zou gaan gebeuren. Op zichzelf niet gering pluspunt: de onzeker heid vrat aan Zeeland, een ander woord wil ons niet uit de pen. De Oosterschelde-dlscussie nam nu en dan trekken aan. die deden denken aan de verbitterde Vietnam-debatten in de Verenigde Staten. Vooral tijdens het Johnson-bewind trokken de Vietnam-tegenstellingen diepe voren in het Amerikaanse bestel: ze gingen dwars door politieke partijen, door ge zinnen en hechte vriendschappen heen. Ten aanzien van de Oosterschelde-problematiek was het in Zeeland niet veel anders: er was hier een verkettering aan de gang, waarbij de ene partij geen goed woord meer over had voor de andere en omgekeerd. Een werkelijke uitwisseling van me ningen was al lang opgegeven en er werd niet meer naar elkaar geluisterd. Dat alles zai - naar men nu mag hopen - tot het verleden behoren. Er Is nu een beslissing genomen, waarmee in grote lijnen voor- en tegenstanders het eens kunnen zijn. De pijlerdam kan aldus een soort 'dam der verzoening' worden. Het fjantlijn' .et plan dat nu zal worden uitge voerd. zal zonder twijfel in de gehele wereld de aandacht trekken; het is een project - we schreven het deze week al eerder - dat tot aan de grenzen gaat van het huidige technisch kunnen. Maar daarmee is het tegelijkertijd een plan - laten we dit niet vergeten - dat op dit ogenblik nog vele vragen open laat. De aantwoorden daarop kent nóg memand: voor een deel zullen ze in de loop der komende jaren worden ge vonden. voor een deel zullen ze pas be kend zijn zodra het kunstwerk bezig is te functioneren. Een dergelijke situatie is vrij ongewoon voor een project, dat on der leiding van rijkswaterstaat wordt uitgevoerd. Deze dienst werkt niet graag met onzekerheden: vooral in technisch opzicht wil men vooraf pre cies weien hoe het allemaal zal lopen en verlopen Voor hel nu gekozen ont werp is die sluitende zekerheid er niet, althans nög niet Hoe was dat destijds met de deltawerken? Zij werden van klein naar groot opgezet, zodat een zo groot mogelijke ervaring kon worden opgedaan en de risicofactor tot het uiterste werd verkleind. Een paar voorbeelden. De Braakman-afsluiting - een voorloopster van de deltawerken - kon in 1952 tot stand worden gebracht dank zij de enorme ervaring, opgedaan bij de droogmakingswerken op Wal cheren in 1944-1945. De kennis die bij de Braakman werd verzameld, werd weer toegepast bij de sluitingen, nodig tijdens het rampherstel in 1953. On danks die ervaring was het niettemin vaak een dubbeltje op zijn kant: Ou- werkerk. het brokkengat. was er een goed voorbeeld van. Maar men kon toen niet in een volmaakte technische planning werken, want de dijken moesten vóór het stormseizoen 1953- 1954 dicht. De rampherstel- methodieken legden op hun beurt weer de grondslagen voor de deltawerken. Maar omdat het bij het deltaplan om projecten van de langere termijn ging, werden ze omzichtig, zorgvuldig en langdurig voorbereid: de zekerheid moest voorop staan. Va, an die technische omzichtigheid nog een klein, maar wel essentieel voorbeeld. Destijds was er binnen de toenmalige deltacommisie een vrij sterke stroming om de Oosterschelde af te sluiten vóór de Grevelingen. Evenwel, leidinggevende figuren van rijkswaterstaat voelden daar niet zo veel voor. zij wensten van klein naar groot te werken. De deltacommissie zwichtte tenslotte zodat er een tijd schema uit de bus kwam. waarbij (in 1978) de Oosterschelde als laatste zee arm zou worden afgesloten. Belang rijkste overweging: rijkswaterstaat wenste het risico zo laag mogelijk te houden en dat kon wanneer men bij de Oosterschelde-werken over alle moge lijke ervaring zou beschikken. De iro nie van het geval wil nu dat deze op stelling - Oosterschelde als laatste af sluiten - een totaal nieuwe discussie over het plan mogelijk maakte met als gevolg een geheel gewijzigde oplossing. Een oplossing - en dat is dan nog weer een extra ironisch accent - die zo nieuw is dat voor grote onderdelen op geen enkele ervaring kan worden ge boogd. We kunnen ons voorstellen dat oudere generaties van rijkswaterstaat- ingenieurs een project als dit hoofd schuddend aanzien. In hun dagen zou den ze ongetwijfeld gTOtere zekerheden hebben gewenst voordat ze voorstellen als dit gigantische project aan het be leid zouden hebben overhandigd. Ho, loe komt het dat er nu anders is gewerkt? Zien we het goed. dan werd er vroeger - bij de Zuiderzee en bij de deltawerken - intern eerst uitputtend op allerlei ontwerpen gestudeerd en pas aan gingen ze ter beoordeling door aan het beleid, de politiek. Nu is het omgekeerd gegaan: een technisch ver antwoord ontwerp - volledige afslui ting - bleek plotseling politiek niet meer acceptabel, zodat tenslotte een ontwerp uit de bus kwam. gedicteerd door politieke overwegingen. Men zal f Slot zie pagina 7 kolom l)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1