„Steeds meer deukjes in het pakje boter" Goudkoorts Knobel roept reserves op Maandagavond sterkst bezette amateurcriterium van Zeeland KNOBEL GEEFT OPENING VAN ZAKEN Gerard Dijkstra staakt zeilrace over oceaan „HET WERD OP EEN GEGEVEN MOMENT ONSMAKELIJK IETS" Johan Cruijff moet naar ziekenhuis WIELERCOMITE ZUIDDORPE SLAAT WEER TOE: SENSATIE HOERA REGEN VRIJDAG 18 JUNI 1976 ZAGREB (ANP)-George Knobel heeft donderdagmiddag in het trainingskamp van het Nederlands elftal bij Zagreb tijdens een informele persbijeenkomst het stilzwijgen rond zijn besluit het contract met de KNVB abrupt te beeindigen, verbroken. Type rend was weer dat zowel de in Joegoslavië aanwezige leden van het bondsbestuur als die van het sectiebestuur betaald voetbal schitterden door afwezigheid. De heren Hogewoning en Stoop waren wel in het hotel, maar verlieten deze plaats vrijwel on gemerkt. Knobel, luchtig gekleed in de nu weer verwarmende zon - een verademing na de zondvloed van woensdag - formuleerde zorg vuldig en bijna emotieloos. De anders snel aangebrande bijna ex-coach van Oranje wilde blijkbaar waardig afscheid nemen van de vaderlandse sportpers en de KNVB. Het eerste zonder tranen, het viel hem ondanks alle bezwaren, alle teleur stellingen en alle tegenwerking toch zwaar. „Ik vond en vind nog altijd de trainersbaan van een nationale ploeg of een dienstbe trekking bij een bond het hoogste wat je kunt bereiken. Ik be treur het dan ook ontzaglijk dat ik om principiële redenen heb moeten besluiten het dienstverband te verbreken", zei Knobel toch weer wat bitter. Hij liet uitkomen dat het afscheid er niet een was van vrienden onder el kaar. „Ik heb tot 1 augustus een zake lijke relatie met de bond en die relatie wordt zakelijk beëindigd". Het sprak boekdelen over de verhoudingen, die uiteindelijk culmineerden in het op zienbarende ontslag op een moment dat Nederland voetbalfaam leek te gaan maken. Een poging, die uit mondde op een catastrofale nederlaag van 1-3 tegen Tsjechoslowakije. De ontslagaanvraag was een gevolg van een complex van factoren. „Er wa ren in de loop van de maanden diverse breukjes ontstaan Er was een voorts durend verschil van mening. Niet wat betreft de beleidsfunctie, maar wel in de uitvoerende functie. Dan kun je na tuurlijk wel Gods water over de akker laten lopen, maar dat is niet mijn stijl. Dan is er op een gegeven moment de bekende druppel, die de emmer doet overlopen". George Knobel zwijgt even. Hij weet dat hij in het gesprek een gevaarlijk punt is genaderd. Hij zou zichzelf kunnen vergeten en door een emotionele opmerking de zaak on verkwikkelijk gaan maken. Het nog steeds onbewogen gezicht, gebruind en diep gegroefd, verandert niet. Hij weet dat alles in een stroomversnelling te recht is gekomen, dat er mogelijk in de laatste weken van zijn werk bij de KNVB ccn onprettige stemming kan ontstaan door hetgeen hij nu in de openbaarheid zal brengen, maar hij wil ook niet zwijgen. Bindende afspraken „Bij het aanvaarden van deze job zijn er bindende afspraken gemaakt over mijn werkzaamheden- Er was een dui delijk takenpakket, bestaande uit se lectie nationale ploegen, opleiding, het jeugdplan Nederland, de licenties Wanneer je zoiets afspreekt vind ik dat je het van beide kanten dient na te komen Je kunt natuurlijk wel eens wat water bij de wijn doen, want een mens kan zich vergissen, maar het kan ook wel eens te ver gaan. Neem wat de licenties aangaat bijvoorbeeld de za ken van Vitesse en FC Vlaardingen Bij beide verenigingen werden mannen aangesteld die geen volwaardige licen tie bezaten Ik weiger dus hiervoor mijn toestemming. Alleen de trainers met een A-diploma zijn bevoegd, niet degenen die door Vitesse en FC Vlaar dingen In dienst waren genomen. En dan geeft op verzoek van de verenigin gen het sectiebestuur betaald voetbal dispensatie En Knobel wordt natuur lijk uitgelachen". De perfectionist Knobel kwam in op stand. Hij. de man die alles altijd tot in de puntjes wilde regelen en slechts uit was op orde en regelmaat, zag in een dergelijke handelswijze een verkrach ting van de regels. Dan kwam zijn hart, dat rechtschapen klopte, in opstand Hij voelde zich achteruit gezet, maar bovenal ten opzichte van zijn andere collega's voor leugenaar staan. Knobel gaat echter niet op de schuldvraag in „Dat doet niets terzake. Bovendien zijn er in deze bond zoveel commissies die in elkaar haken, dat het met altijd mogelijk is iemand of een instantie als de ware schuldige aan te wijzen" Knobel hamert echter steeds weer op de gemaakte afspraken. „Ik zie zo n pakket als een pakje boter. Komen er steeds meer deuken in dan wordt het op een gegeven moment een onsmake lijk iets. waarmee met veel meer is te beginnen". Toch zou George Knobel misschien nog wel doorgegaan ..ijn indien er vlak voor het vertrek van de ploeg naar Joegoslavië niet opnieuw iets was voorgevallen dat hem te gortig was. Na lang en doordringend vragen neemt Knobel een besluit. Hij zegt: „Het ging over de begeleiding van de ploeg. Ik kon me daarmee niet vereni gen en bovendien werd ik eigenlijk voor een voldongen feit gesteld. Dat accepteerde ik niet. Ik vroeg me af of ik de wijn opnieuw moest verdunnen, maar ik kon het niet verdragen. De wezenlijke verschillen van mening waren zo groot, dat er wel iets moest gebeuren." Dat werd de ontslagaanvraag van de bondscoach, die de kloof te breed zag worden en geen mogelijkheden meer zag deze te overbruggen. Maar ook bij deze ontslagprocedure ging er iets mis. „Er was afgesproken wanneer deze kwestie bekend zou worden gemaakt. Maar opnieuw heeft men zich met aan de afspraak gehouden en is er te vroeg gepraat. Het is weer een voorbeeldje van het geen zich af heeft gespeeld in mijn tijd bij de KNVB", Namen wil de trainer uit Roosendaal met noemen. Hij meent dat hij daarvoor niet dè Juiste man is ofschoon hij wel verklaart te weten 'wie er uit de school heeft ge klapt'. Knobel George Knobel verlaat per 1 augustus definitief de KNVB „Er is nog wel even gesproken over het terugdraaien van de klok", antwoordt hij op een vraag, „maar ik heb woensdag nog even met mijn vrouw gebeld. Er was een aange tekend schrijven van de KNVB geko men waarin mij ontheffing van mijn contract werd verleend". Het spel is uit. George Knobel lijkt het slachtoffer te zijn geworden van de machtsstrijd, die binnen de KNVB NIJMEGEN (ANP) - Ad Mellaard (33). speler van NEC. heeft een tweeja rig contract getekend bij de Arnhemse eerste divisievereniging Vitesse. Mell aard had een vrije transfer gekregen. ZAGREB - Johan Cru>ff. de na de wedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije verguisde vedette, zal vermoedelijk het einde van het toernooi op het Eu ropese kampioenschap in Joegoslavië niet meemaken. De Barcelona-ster heeft last van verkalking onder de knie en zal hieraan operatief worden geholpen. In de loop van vrijdag zal Cruyff het trainingskamp in hotel Smidhen verlaten en naar Barcelona afreizen. De Ingreep zal maandag plaatsvinden. Cruyff. die reeds enige tijd last van deze blessure had, zal luerdoor enkele weken rust moeten nemen. „Tenslotte gaan we half juli weer beginnen en dan moet ik wel fit zijn' aldus Cruyff. Na de tleurstellende verrichting van het falende Oranje tegen de Tsjechen is Cruyff opnieuw rond de tafel gaan ziften met de vertegenwoordigers van het bondsbestuur. de heren Hogewo ning en Stoop. Over de inhoud van het gesprek wilde Cruyff, evenmin als zijn gespreksparl- ners niets loslaten. „Er moet een aan tal zaken geregeld worden", zei Cruyff. Zoals de verzekeringen" Of hij zich be schikbaar stelt voor de kwalificatie wedstrijden in de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap kwam niet helemaal uit de verf „Dat kan ik niet beoordelen Ik weet niet eens of ik word uitgenodigd. Myn be slissing over Argentinië heb ik twee jaar geleden reeds meegedeeld. Die staat nog steeds vast. Er is - op dit moment althans nog geen verandering in gekomen Maar tenslotte weet je nooit wat er nog kan gebeuren. Dat duurt nog twee jaar en zover kijk ik niet vooruit". Over zijn falen in het duel tegen de Tsjechen wilde hij niets horen. Opval lend was echter dat ook de dag na de onthutsende en blamerende neder laag. Cruyff en zijn mannen nog steeds de oorzaak zochten bij een ander: De scheidsrechter uit Wales. Clive Tho mas. De fout bij zichzelf zoeken was niet aan de orde. ADVERTENTIE woedt en die weer eens door het con flict met de bondscoach naar buiten is gekomen. De scheidende bondscoach, die de avond na de nederlaag de spe lers heeft meegedeeld dat hij zou ver trekken. is verheugd over de steun, die hij van oranjecaptam Cruyff" in deze af faire heeft ondervonden. „Ik heb altijd erg goed met Cruyff kunnen opschie ten. Wij zijn nog steeds goede vrienden. Vandaar die solidariteit. Ik wil nog wel Bondscoach George Knobel vertelt de journalisten tijdens een persconferen tie in Sdmobor dat hij per 1 augustus a s. zijn functie zal neerleggen. verklaren dat hij helemaal niet heeft gedreigd niet te spelen mdien deze zaak een voor rmj ongunstige afloop zou krijgen. Dreigen doet Cruyff tegenwoordig niet meer. Die tijd is ge weest". ZAGREB (ANP) - Omdat hij in geen geval zal kunnen beschikken over Neeskens en Van Hanegem, die tegen Tsjechoslowakije uit het veld werden gestuurd en boven dien een aantal spelers is gebles seerd. heeft bondscoach George Knobel in allerijl enkele reserves opgeroepen. Knobel heeft Kees Kist (AZ'67), Wim Meutstege (Sparta) en Jan van Deinsen (Feyenoord) laten waar schuwen. De kans dat Van Deinsen naar Joegoslavië gaat is uiterst ge ring omdat hij momenteel met va kantie is. Knobel had ook Van Rijn- soever willen oproepen maar de bondscoach weet niet hoe het met de blessure van de Alkmaarder is gesteld. Het is nog steeds met zeker of Cruyff zaterdag in de strijd om de derde en vierde plaats zal mogen spelen en of hij wanneer hij wel toe stemming krijgt toch zal besluiten voortijdig af te reizen. Suurbier en Rijsbergen klagen over enkelblessu res. ZUIDDORPE - Als maandagavond om kwart voor zeven mevrouw Lensen van het aannemingsbedrijf Lensen uit Axel het startschot zal geven voor de 6e Boekweitronde van Zuitddorpe gaat bij de amateurs het sterkste ren- nersveld van start dat dit jaar tot nu toe in Zeeland te zien is geweest. Vrijwel de gehele Nederlandse top komt naar Zuiddorpe. Het SOKA- tiental wordt aangevoerd door Toine van den Bunder die zich gesteund weet door: Fons van Katwijk, Hans Langerijs. Ad Tak, Peer Maas. Ad Prinsen. Bert Scheuneman, Toon van der Steen. Jacq Vooys en Jan Huisjes. Om dit tiental voldoende tegenspel te kunnen bieden is nog eens diep in de buidel getast en heeft men door be middeling van Peter Gódde een zeer select gezelschap bij elkaar gekregen. Van Jan van Erp komen bijvoorbeeld Gerrie van Gerwen. Piet van Leeu wen. Peter van de Kruys, Bart van Est, dit jaar overtuigend winnaar in Kwadendamme en Koewacht, en na tuurlijk Peter Gödde zelf aan de start. Leo van Vliet de grote belofte uit de. Amstelploeg die onlangs Olympla's Ronde op zijn naam schreef komt maandagavond ook naar Zuiddorpe vergezeld door zijn Amstelpoegmak- kers Frits Pirard en Jan Ruckert Ba- tavus is er met onder meer Tonnie Huijzen, Johnny Verbeke. Piet Fran ken. John Akkermans en Michel Ja cobs Maar daarmee is de koek maan dagavond nog lang niet op. want bij dit rijtje namen horen ook nog Vesier Aarts. Zeeuws kampioen Thijs Fase. Cees Spaans. Bram Geense. Heddy Nieuwdorp. Ger van t Geloof. Wim Lugtenburg en Wim de Wilde Behalve de grote Nederlandse inbreng verschijnen er maandagavond onge twijfeld nog 'n aantal Belgische renners aan de start. Zo is het reeds zeker dat Kamiel d'Hooghe en Ivan van der Sleene van start zullen gaan in Zuid dorpe. Met recht kunnen de organisatoren hun wedstrijd beschouwen als de re vanches van de Nederlandse kam pioenschappen die zaterdag worden gehouden. De kans dat de kampioen van Nederland onder de deelnemers schuilt is groot. Mocht dat niet het ge val zijn dan gaat het wielercomitë De Zwaluw tjjdens het komende weekend alsnog proberen om de Nederlandse kampioen wel in Zuiddorpe te kunnen laten starten. Voorzitter Gerrie de Mul „We hebben met Peter Gödde de afspraak gemaakt dat hij zaterdag eventueel het contzct legt met de nieuwe Nederlandse kam pioen. We willen hem in ieder geval aan de start hebben Van de Neder landse top ontbreken maar een paar renners Uit de Montrealselectie zijn al leen Arte Hassink. Adne van Houwe- lingen Jan Bakker en Frits Schür niet in Zuiddorpe en verder onbreekt. ook Matje Dohmen op de deelnemerslijst, „we kunnen dacht ik wel tevreden zijn", zegt secretaris Gerard Coone. ..het is dit jaar allemaal vrij vlot ge gaan ook al omdat we een sponsor voor onze koers hebben kunnen vin den." Naam Het wielercomilé De Zwaluw heeft in de afgelopen vijf jaar keihard aan de weg getimmerd om in Zuiddorpe ie der jaar opnieuw met iets nieuws voor de dag te komen. Men heeft er nooit schrik van gehad om wat stuntwerk af te leveren. Het naar Zuiddorpe halen van onder meer Fedor den Hertog. Jean Luc van den Broucke en Theo Koomen was voor hen geen probleem al kwam laatstgenoemde een jaar la ter dan was gepland en verwacht ter wijl Vandenbroueke vorig jaar in to taal niet kwamen opdagen. Door dit soort stuntwerk is het duidelijk dat men er in Zuiddorpe niet vies van is om ook de renners een flinke reisgeld vergoeding te geven. Een zaak die men ook niet wenst te verbloemen „Dat heeft geen enkele zin", zegt Gerard Coone. „Op die ma nier belazer je alleen jezelf. Een ren: nersveld als dit krijg je niet bij elkaar zonder reisgeld te betalen. Wij willen ieder jaar gewoon iets anders aan de doorsnee wielerwedstrijden. Wij zijn er nog ieder jaar goed uitgesprongen. Vo rig jaar trokken we zelfs 1500 betalende bezoekers Volgens mij is dat het beste bewijs dat een dergelijk rennersveld toch wel interessant is voor het pu bliek." Het toeschouwersaantal overtreft het inwonersaantal van Zuiddorpe dan ook ver. Deze kleine gemeenschap telt ongeveer 800 inwoners „Dat betekent datje bijna al het geld van elders moet gaan halen. Ik kan zeggen dat ik vrij wel in mijn eentje bij elkaar heb ge schooid". zegt voorzitter De Mul. „Dat schooien is gewoon mijn beroep, maar Gerard Coone.en Freddy de Theye zijn veel beter in het administratieve werk. Dat zou niks voor mij zijn." Middagprogramma Maandag rijden niet aueen de ama teurs. Om drie uur begint het wieier- programma in Zuiddorpe met een wedstrijd voor nieuwelingen over 40 km Voor deze wedstrijd hebben meer dan 30 nieuwelingen ingeschreven waaronder Ronny van der Sijpt uit Koewacht en Jan Maayen uit Kloos- lerzande. Na de nieuwelingenwedstrijd is het de beurt aan de juniores die om kwart over vier van start gaanvoor een wedstrijd over 60 km. In totaal zijn er 50 inschrijvingen binnen waaronder die van de Zeeuwen Ad Polak. Henny Gijsel. Ludwig Kouijzer. Peter Kouwij- zer, Cees Tolleman, K. Vleugel en George der Weduwe. LEO VAN VLIET Ik wed dat iedereen die dit leest wel eens van goudkoorts heeft gehoord en het idee heeft dat hij weet wat dat is. maar dat niemand ooit last van «•en dergelijke koorts gehad heeft in verband met goud. Ik ook niet. Maar ik weet nu wel wat het is. Tot zondag dacht ik dat ik met naar Jorgos|a. viè hoefde voor de eindronde van het Europees kampioenschap van lan denploegen. Het komt toch op de televisie, dacht ik. Wat zal ik me druk maken? Op mijn leeftijd. Een Europees kampioenschap is tenslotte geen wereldkampioenschap (zonder Brazilië, zonder Marokko, zonder Austra lië, zonder Noord-Vietnami. dus Berti Vogts heeft gelijk: we kunnen nooit revanche nemen op West-Duitsland. Omdat West-Duitsland in Joegoslavië niet meedoet als wereldkampioen, maar als zomaar iemand, die toevallig fluitend voorbij kwam en gevraagd is een balletje mee te trappen. Bovendien moet ik al drie en een halve week naar Montreal, dus laat ik me maar eens van mijn beste zijde laten zien en gewoon thuisblijven, net ais iedere gewone Nederlander Zo dacht ik. Tot zondag Toen kreeg de koorts me te pakken. Maandagochtend belde ik het reisbureau op Mijn collega's die maandag al vertrokken, vroeg ik alsnog perskaarten te versieren. Dins dagochtend kon het reisbureau me nog steeds niet verder dan het vliegveld van Frankfort vervoeren Ik belde mijn eigen reisbureau, en die boekte me zonder problemen op de KLM-lijnvlucht naar Zagreb. Op woensdagoch tend dus. Toen wist ik helemaal zeker dat ik altijd al voorbestemd was geweest om Holland-Holland-Holland naar het goud van het Europese kampioenschap te zien opstomen. Ik gunde het Knobel ook wel, Iedereen riep altijd onaardig dat niet hij. maar Cruijff het elftal samenstelde. En dat is natuurlijk ook zo. maar wie weet zou Knobel tegen West-Duitsland de winnende goal scoren, dan kon iedereen tevreden zijn. In het vliegtuig naar Zagreb konden we woensdagochtend rustig de sportpagina's lezen. De Telegraaf en het Algemeen Dagblad hadden alle bei het sensationele bericht dat Knobel ontslag had genomen of ontslag was aangezegd, en dat Cruijff de finale niet wilde spelen als de problemen met Knobel niet door de KNVB werden opgelost. Dus we wisten nu zeker dat we op de goede weg waren: ook op sportjournalistiek gebied lag het goud in Zagreb voor het oprapen. Eenmaal in het hotel aangekomen, hoorden we de verschrikkelijke verha len die onzichtbaar achter de Knobel-reportages van die woensdag verbor gen zaten. Een horror-story voor de rechtgeaarde journalist. Daar was in de eerste plaats het opmerkelijke feit dat de Volkskrant het sensatlebencht niet had en de beide grote concurrenten. De Telegraaf en het Algemeen Dagblad wel. Ben de Graaf, sporthoofdredacteur van de Volkskrant, haalde daar zijn schouders over op. „Tja. als je niet tot de mafia behoort, krijg je zulke verhalen natuurlijk niet te horen. Maar daar geneer ik me niet voor Wij moeten het. met de manier waarop wij de sport benaderen, nu eenmai met van inside-information van spelers en trainers hebben Maar of we daarom moeten treuren, vraag ik me af'. Een ander opmerkelijk ding was dat niet alleen De Telegraaf, die Johan Cruijff op de betaallijst heeft staan (als ik me goed herinner, ving hij enkele jaren geleden, toen hij nog in Nederland voetbalde, 20.000 gulden per jaar voor een wekelijkse column, die hij uiteraard niet zelf hoefde te schrijven) het bericht van Knobels ontslag had. maar ook de directe concurrent, het Algemeen Dagblad. Het schijnt zo te zijn gegaan. De Telegraaf wist dinsdagmiddag al dat Knobel zijn ontslag had ingediend, en maakte er een bericht van. Knobel, die een column heeft in de Limbur ger. kreeg in de gaten dat het bericht uit zou lekken voordat Nederland de finale op zondag had gewonnen (want dan pas had hij het willen vertellen) en hij haastte zich dinsdagavond vroeg de Limburger in te lichten. De Lim burger maakte er snel een bericht van. zonder daar overigens zijn man in Zagreb, die van niks wist, over in te lichten. Door een toeval, zo heb ik begrepen, merkte het Algemeen Dagblad dat er iets loos was - een van de journalisten ving iets op bij een telefoongesprek van een Telegraaf-collega. Zonder precies het naadje van de kous te weten, pasten ze een paar legpuz zelstukjes anders in elkaar dan daarvoor (men had aanvankelijk de indruk dat Johan Cruijff een pakket eisen had gesteld, en dat Knobel daar achter stond, maar het was dus eigenlijk andersom), en maakten in een dodenrace tegen de klok nog voor middernacht een artikel, dat de essentie van de Knobel-sensatie bevatte Nu komt het Parool op de proppen. Een van de Parool-journalisten kreeg zijn redactie aan de telefoon (wat ook een klein wonder was. want de ver bindingen zijn zo miserabel, dat Zagreb alleen daarom al nauwelijks ge schikt is voor internationale ontmoetingen), en hoorde dat men daar in een kersverse Telegraaf het Knobel-nieuws zat te lezen, 's Middags had Knobel op een persconferentie gezegd dat alles prima marcheerde (dat bewijst enerzijds de onwaarde van zulke persconferenties en anderzijds dat Bende Graafs scepsis ten aanzien van het voetbalwereldje niet ongerechtvaardigd is) en nu dit. Deze Parool-journalist sloeg alarm, charterde een taxi en reed midden inde nacht naar het verblijf van net Nederlands elftal, 40 km verderop. Perschef Evert Grifhorst werd uit zijn bed getrommeld. Die ging op zoek naar Kno bel. maar Knobel weigerdé te komen. Het was inmiddels al diep in de nacht. Ook andere journalisten waren in taxi's naar het broeinest gekomen. „Een gekkenhuis", zo karakteriseerde een buitenstaander deze „nachtvan Knobel". Op weg naar het stadion (ik was blij dat het goot van de regen. George Knobel had in een der Joegoslavische dagbladen gezegd dat hij hoopte dat het zou gaan regenen) zei een der journalisten nog dat hij hoopte dat al die soesa morgen weer vergeten zou zijn als Nederland met 4-1 had ge wonnen, want het enige wat de mensen in feite interesseert, is een goede voetbalwedstrijd, die winnend wordt afgesloten. En als dat straks vol gens plan was gebeurd, zouden Knobel en Cruijff weer bejubeld worden als de mensen die het dan toch maar weer gemaakt hadden. Helaas was de organisatie van het festijn niet perfect. Dat het pijpestelen goot. konden de Joegoslaven waarschijnlijk niet helpen, maar ze hadden ook bedacht dat je behalve je tribunekaartje voor de persloge, ook die grappige groene souvenir-badge moest opspelden om de controle te passe ren. Sommigen hadden dit begrepen of waren er op gewezen, anderen had den het ding wel in hun persmap zien liggen, maar er verder geen aandacht aan besteed. Journalisten zonder groene badge op hun colbertjasje (de meesten hadden hun regenjas maar thuis gelaten) werden onverbiddelijk teruggestuurd door de Milicajci, want die hadden geen oog voor geldige perskaarten of dure vliegreizen, maar alleen voor dat groene ding. Uiteindelijk kwam ie dereen er natuurlijk in. maar het was typerend voor de desorganisatie Wel vrolijk was natuurlijk dat de pers onder een zeildoeken afdakje zat dat lekte, en ook voortdurend volliep met water, zodat er om de vijf minuten met een paraplu in het zeildoek geprikt moest worden om het water er ver derop af te krijgen. Maar al die ongemakken accepteerden we natuurlijk blijmoedig in het vooruitzicht van een mooie match en een afgetekende zege. We vroegen ons wel even af of het thuisfront wel zou mogen meegenie ten. omdat het veld weer omzoomd was met reclameborden van Nationale Nederlanden, Drum, Van Houten, Grolsch en dergelijke. En daar werd Hil versum vroeger nog wel eens kopschuw van. U verbaast zich er misschien over dat zulke reclame ook in een commu nistisch land gedoogd wordt, maar wat dat betreft zijn ze in Joegoslavië erg soepel, want vooraf en in de rust werd op het lichtbord ook reclame gemaakt voor de Amerikaanse oorlogsfilm-in-kleuren Topovi Navarona. ofte wel De kanonnen van Navarone. Hoe dan ook, de televisie werkte wel. Op een manier die de oervorm van het tv-maken bijzonder dicht be naderde. Op een soort ezel stond een bord, vermoedelijk met de opstellin gen. Twee getrouwde mannen met kinderen, die ze overigens thuis had den gelaten, hielden twee zwarte paraplu's boven dat bord. Op een meter afstand stond een in plastic gehulde cameraman, die zijn in plastic ge hulde camera cp dat bord richtte, terwijl een derde man een derde para plu boven hem hield. En toen begon de wedstrijd. NICO SCHEEPMAKER PLYMOUTH - Voor de Nederlandse solozeiler Gerard Dijkstra, een van de kanshebbers in de race over de oceaan, heeft woensdag het noodlot voor de tweede keer in zijn leven toegeslagen toen hij midden op de oceaan moest besluiten de strijd op te geven en terug te keren naar En geland. De schade aan het tuig, die hij eerder deze week tijdens een zware storm had opgelopen, ivas zo groot, dat de mast dreigde tc breken als hij door zou zetten. Van de zes Nederlanders die aan de race begonnen, zijn voor zover be kend thans nog drie in de race: Henk Jukkema, Eelco Kazemier en Burg Veenemans. Van de in totaal 126 deelnemers zijn er thans 23 uit gevallen. De race. die nu al als de zwaarste die ooit is gehouden wordt beschouwd, is nu elf dagen oud. Jukkema zou nu ongeveer een derde deel achter de rug hebben. Het drama van Gerard Dijkstra moet wel zeer hard zijn aangeko men. ook bij zijn achterban. Vier jaar geleden, toen Dijkstra voor de eerste keer meedeed met The Se cond Life, brak midden op de oceaan de mast van zijn schip. Na jarenlange voorbereidingen wilde hij nu revanche nemen met de spe ciaal voor dit doel gebouwde - zei) ontworpen - racer De Bestevaer. Voor Dijkstra betekent deze tegen slag wellicht het einde van zijn car rière als solozeiler, tenzij hij het oude gezegde uit scheepvaartkrin gen, dat driemaal scheepsrecht is, wil waarmaken. Over de omstandigheden waarin Henk Jukkema verkeert, valt he laas niets te melden. Sinds zaterda gavond is niets van hem vernomen. De organisatie in Londen meldde dat het weer op de route van Juk kema nog steeds vrij goed is. Aan genomen mag worden dat Jukkema de problemen ook niet worden be spaard, maar dat hij die dank zij z'n uitstekende instelling voor dit werk op de juiste wijze heeft ver werkt. Daar Dijkstra de enige Nederlander was die technisch in staat was con tact met het vaderland te hebben, zal het nieuws over de race voort aan schaars worden Via de organi satie in Londen zal af en toe infor matie worden verschaft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 16