VVD: bij overheid en sociale lasten 16 miljard te bezuinigen Zweedse waarschuwing voor nieuwe wereldoorlog PZCA Drugsmokkelaars kaal terug uit So wjet-Unie „Bijdrage Nederland aan extra brigade VS maar heel klein" FORSE TEGEMOETKOMING AAN HELE BEDRIJFSLEVEN Green Spot zonder prik Twee manieren aangegeven VVD: AFSCHAFFING VAN KIND ERBIJ SLA G Ruim ton buit bij overvallen op Chinezen in Amsterdam Elsevier moet KGB- publikatie herroepen Green Spot zonder prik (5) MINISTER VREDELING IN KAMER: (Van onze parlementaire redactie) Jfi PEN HAAG - De VVD wil de komende jaren twee keer zoveel bezuinigen als de regering. Op de fS uitgaven van de overheid en voor sociale zekerheid kan tussen nu en 1980 16 miljard worden oe- spaard. Het aantal werklozen zal dan tot de helft teruglopen. ..Wanneer wij het na de komende verkiezingen voor het zeggen krijgen, wordt er een nullijn ingevoerd voor de gehele collectieve sector. Dit hetekent dat de uitgaven van de overheid en voor de sociale verzekeringen hoogstens evenveel mogen toenemen als ons nationale inkomen. Het kabinet wil die uitgaven nog met een procent extra laten groeien; ook nadat de zgn. ëën-procentsoperatie is uitgevoerd. Verbetering van de werkgelegenheid en bestrijding van de inflatie ntrale doelstellingen van ons beleid" b innen-buitenland 15 •ADVERTENTIE» vormen de c „AANTAL WERKLOZEN ZAL TOT DE HELFT TERUGLOPEN 55 Dit zei de fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer. Hans Wiegel, don derdag op een persconferentie in Den Haag Hij gaf daar met enige vooraan staande partijgenoten een toelichting op het rapport ..Puinruimen en op bouwen". De WD-fractie scheut daarin hoe zij zich zal opstellen wan neer ze de kans krijgt om deel te ne men aan de samenstelling van een nieuw kabinet. Evenals het kabinet-Den Uyl, wil de WD forse tegemoetkomingen voor het bedrijfsleven. Deze worden echter niet specifiek gericht op ondernemers die in nood verkeren. Zij dienen na melijk globaal van karakter te zijn, zodat het gehele bedrijfsleven ervan kan profiteren. Een beter algemeen klimaat voor de ondernemers zal veel problemen - waaronder de werkloos heid - grotendeels kunnen wegnemen. De WD stelt zich met bovengenoemde operatie ten doel de werkloosheid en inflatie iprijsstijgingeni binnen -vier jaar terug te dringen tot het niveau dat bestond bij de komst van het kabineLDen Uyl. Verder wil men de naar vrije keuze besteedbare koop kracht van de individuele burger (werknemer) verruimen. Het WD-plan mikt op anderhalf procent werkelijke loonsverhoging - dus naast volledige prijscompensatie - per jaar. zowel voor lagere als hoge inkomens. Het kabinet heeft ruimte voor een tot anderhalf procent voor de groep tot ongeveer 25.000 gulden. Voor de inkomens daar boven zit er bij het kabinet weinig in het vat. Groei opvoeren De liberalen willen met deze operatie krachten verzamelen voor de jaren na 1980. Het Centraal Plan Bureau heeft immers becijferd dat dan de proble men met de Nederlandse economie OOK VERVANGENDE DIENST TWEE MAANDEN KORTER DEN HAAG - Op korte termijn zal minister Boersma van s'ociale zaken een maatregel bekend maken volgens welke gewetensbezwaarde dienst plichtigen die een vervangende dienstplicht vervullen, twee maanden korter hoeven te dienen. Dit omdat ook de normale duur van de dienst plicht sinds 1 februari met twee maanden is verkort. Het is de bedoe ling dat de vervangende dienst van 21 maanden op 19 maanden wordt ge bracht. De bewindsman antwoordt dit op vra gen van de PSP'er Van der Spek Het kamerlid stelde in zijn vragen dat er sprake is van een rechtsongelijkheid, omdat deze maatregel alleen geldt voor diegenen die op of na 1 februari hun vervangende dienst begonnen, terwijl zij die voor die tijd in dienst wa ren. twee maanden langer moeten die nen. Volgens defensie is er echter geen sprake van rechtsongelijkheid, omdat nu eenmaal voor elke maatregel die men neemt, een ingangsdatum moet worden vastgesteld. ..Het. is onvermij delijk dat verschil ontstaat tussen eerder en later opgeroepenen". nas goed beginnen; onder meer omdat wij hel buitenland niet meer zoveel aardgas kunnen verkopen en er veel meer jongeren van school komen. „Nu puin ruimen, om voor 1980 een goede startpositie te krijgen", aldus de WD. Dat kan door de economische groei op te voeren tot 4 procent (kabi net wil 3,75 procent). Aan het plan van de WD liggen twee studies ten grondslag. De Teldersstich- ting. het wetenschappelijk bureau van de VVD. publiceerde gisteren een rap port over de ontwikkeling van de so ciale zekerheid in de toekomst. Een werkgroep van de sociaal-economische commissie van de WD publiceerde te gelijk een kader voor het te voeren al gemeen economisch beleid. De WD besteedt veel aandacht aan het financieringstekort van de overheid Volgend jaar mag dat nog wel wat toe nemen om het bedrijfsleven te helpen op adem te komen. In de jaren daarna zal het echter fors teruggedrongen moeten worden. Volgend jaar zouden de ondernemers 1600 miljoen gulden toegeschoven moeten krijgen via ver laging van sociale premies, die de overheid dan voor haar rekening neemt. 20 miljard In totaal zullen volgens het VVD-plan de collectieve lasten (overheid plus sociale zekerheid) in 1980 20 miljard gulden lager liggen dan bij een onge wijzigd beleid. Daarnaast staat er dan voor het bedrijfsleven nog een inves teringspremie van 1200 miljoen te wachten. De drukvermindering die het kabinet- Den Uyl in haar vorige week gepubliceerde nota's uiteenzette beloopt 8.8 miljard, waarnaast de re gering 4,75 miljard uittrekt voor investerings- en loonkostensubsidies. Volgens de liberalen zijn deze bedra gen niet helemaal vergelijkbaar „Door de verlaging van de inflatie is de „WD-gulden" in 1980 namelijk 10 pro cent meer waard dan de munt van dit kabinet. In feite bezuinigen wij dus nog meer dan uit deze getallen blijkt" Het zó krachtig afremmen van de uit gaven raakt - de VVD erkent het vol ledig - ook posten die in een werkelijke behoefte voorzien. De liberale hoogle raar in de economie prof. dr. A. Pais zegt daarover; „Uitgangspunt bij het treffen van maatregelen dient volgens ons te zijn. dat iedereen in deze opera tie zijn steentje bijdraagt, waarbij de sociaal en economisch zwaksten zoveel mogelijk worden ontzien Wat het ge heel der sociale voorzieningen betreft, zijn wij van mening dat de structuur daarvan niet mag worden aangetast. Het zal evenwel onvermijdelijk zijn op bepaalde punten beperkingen aan te brengen". Chantage De heer Wiegel heeft het kabinet gis teren beschuldigd van onwil om de economie te saneren. Daarnaast con stateert hij gebrek aan moed om de noodzakelijke beleidsombuigingen aan te brengen. De WD heeft die moed wel. „De door de regering voor gestelde koppeling van haar sane ringsplan met het aanbrengen van veranderingen in de samenleving (in voering VAD. medezeggenschap ADVERTENTIEl AMSTERDAM - Vier kaalgeschoren jongens zijn donderdagmorgen mei een Russisch vliegtuig uit Moskou op Schiphol geland. Een dag eerder hadden zij gehoord dat zij gratie hadden gekregen. Zij zijn in 1975 tot tien en acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, nadat zij op een doorreis vlucht van Pakistan naar Nederland op het vliegveld van Moskou waren aange houden met 62 kilo hasj in hun bagage. De vier die naam noch leeftijd wilden noemen, zeiden bij aankomst dal ze uitstekend zijn behandeld. Twee van hen zijn Amsterdammers anderen komen uit Hengelo. Naar hun gevoel hebben ze een normaal proces gehad waar ook vertegenwoordigers van de Nederlandse regering bij aanwezig In totaal brachten de jonge drugsmokkelaars vier maanden in een Mos kouse gevangenis door en zeven maanden in een werkkamp in Mordovi. werknemers, grondpolitiek) leunt tegen chantage aan", aldus dc opposi tieleider. Bij hun toelichting leggen de liberalen er nogal wat nadruk op, dat zij de posi tie van de zelfstandige ondernemers willen verbeteren. Daarnaast dienen ook de werknemer.-, van hooe tot laag wat meer zelf te besteden te krijgen Verder weten de zwakkeren - bijvoor beeld de werklozen - dat hun positie ook op langere termijn veilig gesteld zal worden", aldus Wiegel. Ambtenaren De liberalen zetten nadrukkelijk ook het mes in de-toename van het aantal ambtenaren. Zonder maatregelen ko men er tot 1980 38.000 bij. De VVD wil een groei die samenvalt met de toe name van de bevolking, hetgeen 18.000 nieuwe ambtelijke functies zou scheppen. Meer efficiency en taakver schuivingen alsmede de mogelijkheid tot grotere verplaatsing van ambtena ren moeten hier 1350 miljoen opleve ren. Verder zal de overheid haar eigen investeringen zo mogelijk moeten uit stellen tot perioden van tijdelijke slapte in het bedrijfsleven (laagcon junctuur). Het bezuinigingslijstje van de VVD ziet er, gespreid over de verschillende departementen, als volgt uit: 1. Sociale voorzieningen: 9.1 miljard 2 Volkshuisvesting. Minder huursub sidieiets grotere huurverhogingen en minder geld voor de stadsvernieuwing: 300 miljoen. Het bedrijfspensioenfonds voor de melkdetailhandel heeft besloten de pensioenrechten van de circa 1200 deelnemers en gepensioneerden in deze bedrijfstak per 1 juli a.s. met 12 procent te verhogen, Door de gunstige resultaten over het boekjaar 1975 was het mogelijk deze belangrijke verbetering van de pen sioenrechten te realiseren. Vorig jaar werd een voordelig saldo geboekt van rond 263.500. Foto: Fractieleider Wiegel, prof. Pais ei conferentie. 3. Cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk. iCRMi minder subsidiëren 150 miljoen. 4 De verlaging van de subsidies voor het openbaar vervoer: 150 miljoen. 5 Minder hulp aan arme landen: 750 miljoen 6 5000 eigen woningen minder bouwen voor de laagst betaalden ibeschut ei gen woningbezitt: 450 miljoen. 7Salarissen van de ambtenaren wat minder laten groeien en tegelijk wat meer pensioen- en invaliditeitspremie heffen: 1750 miljoen. 8. Onderwijsvernieuwingen afremmen en verder meer op doelmatigheid let ten. met name ook bij het bijzonder onderwijs 500 miljoen. 9. Diverse bezuinigingen bij de over heid 400 miljoen. 10 Belastingverlaging, met name voor de middengroepen: afzien van de voorgenomen BTW-verhogingjaar lijks volledige inflatiecorrectie en geen belasting heffen op schijnwinsten 1900 miljoen Totaal te bezuinigen op de collectieve uitgaven tussen 1977 en '80: 16 miljard. Sociale lasten De onder punt 1. genoemde bezuin igingen op de uitgaven voor de sociale zekerheid betreffen o.a.: het niet in voeren van een volksverzekering tegen ziektekosten; het binnen een pe- - Van Aardennc tijdens de per: riode van 10 tot 20 jaar volledig af schaffing van de kinderbijslagen: voor de WAO pas een uitkering geven wan neer men minstens 25 procent inva lide is: een eigen risico van bijvoor beeld 75 gulden per jaar invoeren voor de huisarts, en verder de eerste dag dat men ziek is. geenloon uitbetalen, dan wel de eerste week een lager per centage; niet-kostwinners 20 procent minder uitkeren wanneer zij invalide of werkloos worden. Verder wordt voorgesteld om werklo zen sneller te verplichten een baan aan te nemen; uitkeringen voor bejaarden iAOW) en bijstandtrekkers minder la ten toenemen dan het minimumloon; meer controle op alle sociale voorzie ningen: alle sociale uitkeringen, be halve die voor bejaarden en weduwen, de komende jaren minder laten toe nemen. door ze niet langer welvaarts- vast te doen zijn. en forse bezuinigin gen doorvoeren bij de gezondheids- zore. met name in de ziekenhuizen en de bejaardeninrichtingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De WD is er voor om de kinderbijslagen op wat langere termijn af te schaffen. In het gisteren gepubliceerde rapport „puinruimen en opbouwen" schetst de kamerfractie van de liberalen daarvoor twee mogelijkheden. Men zou alle kinderen die na komend nieuwjaar geboren worden uit kunnen sluiten van een uitkering. Een andere manier is om het bestaande systeem te handhaven maar de uitkeringen geleidelijk aan te verlagen. De eerste suggestie - voor komende baby's geen uitkering meer - betekent dat over 18 jaar het gehele systeem van 'de kinderbijslag vanzelf uit de we reld is verdwenen. De dit jaar geboren kinderen bereiken dan een leeftijd waarop ze niet meer voor bijslag in aanmerking zouden komen. De tweede methode zou erin kunnen resulteren dat men besluit vanaf volgend jaar de bijslag voor het tweede kind te bevriezen. Met de uitkering voor het oudste kind is dat enige jaren geleden - mede op aandringen van de liberalen - al gebeurd. Bevriezing van de kinderbijslag betekent dat de bestaande uitkeringen ge woon doorgaan maar niet meer aangepast worden aan de loon- pnjsontwikkelingen. In verloop van tien jaar zou men door de uitkeringen bovendien jaarlijks met tien procent te verlagen, ze geheel afbreken Dit jaar wordt er in totaal meer aan 4.5 miljard aan kinderbijslag uitgekeerd Dat is ongeveer de helft van het totale bedrag dat. de liberalen binnen vier jaar willen bezuinigen op alle sociale uitkeringen samen Geleidelijkheid tekent zowel de plannen van de VVD als die van het kabi net Beide wijzen er uitdrukkelijk op dat gezinnen met lagere inkomens, dan wel verscheidene studerende kinderen ten minste tijdelijk compensatie zal moeten worden geboden AMSTERDAM (ANP) - De Chinezen- wereld in Amsterdam is donderdag opgeschrikt door twee gewapende overvallen, waarbij meer dan 100.000 gulden werd buitgemaakt. De recher che gaat er voorlopig van uit dat dc handel in heroïne dc achtergrond De eerste overval werd de afgelopen nacht gepleegd op een Chinees koffie huis op de hoek van de Binnen Ban- tammerstraat en de Geldersekade. Drie met pistolen en messen gewa pende Chinezen stapten omstreeks een uur de zaak binnen en vroegen naar de eigenaar. Toen deze er niet bleek te zijn. moesten de zes in de zaak aanwe zige Chinese klanten naar boven gaan. Daar werden zij gekneveld, evenals drie Chinezen die later nog het koffie huis binnenkwamen. De eigenaar, die een paar uur later verscheen, werd ge dwongen 50.000 gulden af te geven. Ook beroofden zij hem en de bezoekers van hun polshorloges en gouden ringen ter waarde van ongeveer 50 000 gulden Omstreeks half negen donderdagmor gen werden twee Chinezen op hun ka mer in het Museumhotel aan de Stad houderskade van ongeveer tien mille beroofd. In dit geval waren de overval lers vier met pistolen en messen gewa pende Chinezen. Volgens de recherche doorzochten zij de kamer en mishan delden zij beide slachtoffers. Da's een goed idee voor vaderdag II. WOK IN Mlll.ll ON i milMDI N voor 12.50, 2 voor 20.- en 17.50. 2 voor 30,- HEKE VMODE HI 'IS Lange Delft 46 - Advocaat dreigt met kort geding tegen officier van justitie AMSTERDAM (ANP) - Dc advocaat mr. P- H. Bakker Schut is van plan tegen de Amsterdamse officier van justitie mr. L. van den Berge een kort geding aan te spannen als deze niet enkele uitlatingen in een interview met het Nieuw Isralitisch Weekblad (NIW) van II juni terugneemt. Bakker-Schut is raadsman van de Am sterdamse student economie Rudi M een van de twee inmiddels vrijgelaten verdachten m de zaak van het pas poort waarmee de Weslduitser Bemd Haussman Israel is binnen gekomen. Op het vliegveld van Tel Aviv ontplof ten de door hem meegesmokkelde ex plosieven. In het artikel in NIW. dat de kop had 'twijfel aan juistheid bekentenis pas poortzaak uitte mr. Van den Berge zijn twijfels omtrent de juistheid van de bekentenis die de twee studenten hebben afgelegd. Van de keuze van de verdediger van Rudi M. kan. aldus de officier in het artikel, worden afgeleid uit welke hoek de wind waait. Hij wijst erop dat mr Bakker-Schut graag op treedt voor mensen van de Baader- Meinhofgroep. en dat zodoende de paspoortaffaire daarmee verband houdt. In een brief aan de officier schrijft mr Bakker-Schut dat mr Van den Berge met deze uitlatingen 'hoogst onbeta melijk heeft gehandeld, zowel tegen over mijn cliënt als tegenover mij per soonlijk Het is grievend en Jegens ons maatschappelijk onzorgvuldig als u als behandelend officier van justitie uit de keuze van cliënt van mij als raadsman aanwijzingen pul van rechtstreekse betrokkendheid van cliënt bij de bom explosie op het vliegveld van Tel- Aviv AMSTERDAM (ANP) - Het weekblad 'Elsevlers Magazine' moet In het vervolg afzien van publikalies. waarin wordt ge- sguggereerd. dat de voormalige studentenleider drs. Maarten Abeln een agent was of Is van de Russische geheime dienst KGB In zijn volgende nummer moet het weekblad op een in het oog lopende plaats meede len drs. Abeln te hebben bele digd door publikatie van het geruchtmakende artikel (in het nummer van 24 apriJ) over de activiteiten van de KGB in ons land. Volgens de president van de recht bank in Amsterdam, mr. W. J Borgerhoff-Mulder, is drs, Abeln in dal artikel op onrechtmatige wijze herkenbaar gemaakt, ook al werd zijn naam niet genoemd. 'Klseviers Maga zine' volstond met een omschrijving van 'twee voormalige studentenlei ders'. die voor de KGB zouden wer ken. Beide studentenleiders komen ook voor op de lijst, die het weekblad na de publikatie van het artikel over handigde aan minister De Gaay Fort man van binnenlandse zaken. Drx Abeln spande ruim een week ge leden een kort geding aan legen de Uitgever van 'Elsevlers Magazine', Bo- naventura BV., en tegen dr F Hoog- endljk «hoofdredacteur) en René de Bok (schrijver van het bewuste arti kel) Mr Borgc-rhoff-Mulder deed don derdagmiddag uitspraak en veroor deelde 'Elsevier, Magazine' tot een dwangsom van 25 000 Indien zij bo vengenoemde mededeling niet plaatst Op de lijst van KGB-agenten van 'El- seviers Magazine zou ook de naam voorkomen van het PSP-kamerlld Van der Lek. Op zijn verzoek begon de Am sterdamse rechtbank begin deze maand met een voorlopig getuigenver hoor. dat vrijdag 25 juni wordt voort gezet. Het beroep op journalistiek ver schoningsrecht ihet niet noemen van bronneni van onder andere de als ge tuige opgeroepen dr. Hoogendijk. heeft de Amsterdamse rechtbank afgewezen ADVERTENTIE I (Van onze parlementaire redactiel DEN HAAG - Nederland is van plan om maar een heel kleine bijdrage te leve ren aan de legering van een Amerikaanse brigade in Noordelijk-West-Duitsland. Dat heeft minister Vredeling (defensie) donderdagmorgen in dc Tweede Kamer verklaard, waar hij door zijn socialistische partijgenoten Dankcrt en De Vries tijdens het mondelinge vragenuurtje aan de tand werd gevoeld. De totale kos ten van de vestiging van de brigade zouden komen te liggen tussen de 270 en 300 miljoen D-mark. „Van Nederland kan men geen tiental len miljoenen verwachten", zei de bewindsman. Hij liet wel doorsche meren dat de Nederlandse bijdrage uit de defensiebegroting moet komen en niet uit de algemene middelen. Vrede ling maakte de Kamer duidelijk dat hij hiervoor niet van plan is naar zijn collega Duisenberg van financiën te lopen, „Van Nederland kan men geen INTERNATIONALE WAPENHANDEL ZORGWEKKEND tientallen miljoenen verwachten zei de bewindsman. Naar zijn zeggen kon hij in dit stadium niet exacter zijn. Hij ging dan ook niet in op de vraag van Dankert of de Nederlandse bijdrage misschien zou neerkomen op de aanleg van een basketbalveldje voor de Ame rikaanse soldaten. Volgens de minister kan de steun wel worden gezocht in de infrastructuur, dus inderdaad bijvoor beeld in de sfeer van de ontspannings- projecten. Van der Stoel Vredeling zei zijn voorstellen voor een Nederlandse bijdrage wel van tevoren te hebben doorgenomen met zijn ambtgenoot van buitenlandse zaken (en partijgenoot) Van der Stoel. De minister kwam tot deze uitspraak naar aanleiding van verhalen dat Van der Stoel tegen de Nederlandse steun zou zijn. „Van der Stoel wist wel van de strekking van mijn voorstel, maar niet van het moment waarop ik ermee kwam in de NAVO Defence Planning Committee", aldus Vredeling. STOCKHOLM (DP A/ANP) - Het internationale instituut voor vredesonderzoek Sipri in Stockholm heeft dringend ge waarschuwd voor een nieuwe wereldoorlog. Het zegt in zijn donderdag geplubiceerde jaar boek 1975 dat de vooruitgang in de militaire technologie, de over de hele wereld verbreide zeer ver gevorderde conventio nele wapens en de eveneens ontstane mogelijkheden voor vervaardiging van kernwapens dit gevaar in zich houdt, „Wanneer niet spoedig ingrijpende ontw apeningsmaalregelen worden genomen is moeilijk in te zien hoe de catastrofe kan worden vermeden", al dus het boek. Een van de gevaarlijkste aspecten vindt Sipri de internationale wapenhandel. Volgens zijn berekening importeerden vorig jaar 95 landen zwaar materiaal zoals rakelten. vlieg tuigen. schepen en tanks. Dc waarde van dergelijke wapeninvoer in de derde w ereld steeg in 1975 met 20 pro cent (in 1974 met 40 pcti. Meer dan de helft daarvan is naar hel Midden oosten uitgevoerd, volgens Sipri het sterkst gemilitariseerde gebied ter wereld. Dc uitvoer van nucleaire technologie baart Sipri eveneens zorgen Eind 1975 hadden volgens berekening van het in stituut 169 kerncentrales in 19 landen 74 miljoen kilowatt elektriciteit gele verd. Deze centrales zouden echter ook theoretisch genoeg plutonium kunnen vervaardigen om tien atoombommen ter grootte van die van Nagasaki per week te vervaardigen. Het aantal landen dat kernwapens kan maken zal volgens het instituut sr.el toenemen. Voor 1980 rekent het op een jaarlijkse protiuktie van 30 000 kilo plutonium - genoeg voor 10.000 kern wapens. Ontwapening Sipri is teleurgesteld ichtc pog Europa en de conferenti hadden gewekt, zijn ver' daarvan gaat dr bewape de lot dus- t onlwape- ,v. wachtingen mderhandclingen in indering in n Gei uld.In plaats ïingsu edloop van de twee supermogenheden on verminderd voort. Het risico yan hel uitbreken van een atoomoorlog is sterk vergroot door 'de huidige offi ciële campagnes die dc vrees voor de gevolgen van een atoomoorlog moeten verminderen", aldus het jaarboek. Sipri zegt dat vorig jaar in de wereld ongeveer 280 dollar aan be wapening is uitgegeven. Sinds de tweede wereldoorlog is er in totaal voor 6000 miljard dollar volgens de huidige prijzen aan besteed, een som die overeenkomt met het bruto natio naal produkt van de hele wereld over 1975. Alleen al in de V S. werken volgens het instituut 125.000 zeer deskundige ge- lerden en technici aan de ontwikke ling van nieuwe en betere wapens. In de Sowjet-Ume zijn het er 400.000. die met geringere proauktiviteit tot bijna dezelfde resultaten komen. In totaal is ongeveer 40 procent van de beste geleerden en ingenieurs ter we reld betrokken bij de bewapening, al dus Sipri. Midi h>n-Oosten aanleiding van de Sipri-gegevens grote bezorgdheid uitgesproken over de sterke bewapeningswedloop in het Midden-Oosten. In 1974 - het laatst bekende jaar - gaven deze landen 16 miljard uit aan oorlogsmaterieel. Sinds 1950 is de gemiddelde jaarlijkse stijging 16 procent. De heer H J Neuman van het NIW zei naar aanleiding van de Sipnpubli- katie somber gestemd te zijn over een mogelijke ontwapening. Ondanks tal loze besprekingen, conferenties en ge sloten akkoorden blijft de wereld grote hoeveelheden wapens produceren. Nu ook de landen van de derde wereld in steeds grotere mate wapens nodig hebben zijn de wapenleveranciers hun produktie alleen nog maar gaan op- •••oeren. aldus Neuman. Volgens hem zal de bewapeningswedloop die door ieder weldenkend mens als krankzin nig betiteld wordt, voorlopig nog voortduren. In dit verband wees de heer Neuman op de omkooppraktijken van wapenle- venranciers ..Omkoopschandalen zijn i perend voor de agressieve verkoop methoden van de oorlogsindustrie. Verkoopmethoden die duidelijk mee werken aan en zelfs aanleiding zijn voor een bewapeningswedloop. 'Spontaan' Hij gaf toe dat zijn suggestie zeer spon taan tot stand was gekomen. Maar dat kwam volgens hem door het feit dat al les erop wees dat de financiering van de Amerikanen in Noord-Duitsland door de betrokken landen al in orde was gebracht ..Toen ik in de discussie in de DPC en passant een opmerking maakte dat het jammer was dat we ons niet in bredere kring binnen de NAVO met deze kwestie hadden beziggehou den. werd mij door mijn twee collega's duidelijk gemaakt dat de bilaterale be sprekingen nog geenszins waren afge rond. En dat er ruimte was voor initia tieven Ik heb toen. gezien deze stand van zaken, spontaan mijn voorstel ge daan". aldus Vredeling. Gevraagd naar bet waarom van zijn voorstel voor steun aan de Ameri kaanse legering zei Vredeling: „Naar mijn mening verstevigt deze extra in spanning van de Verenigde Staten de Amerikaanse garantie voor de veilig heid van West-Europa. De betekenis daarvan stijgt uit boven een louter Amerikaans-Duitse overeenkomst. Ik acht hel politiek van betekenis dat zulke belangrijke zaken in Europa ge dragen worden door meerdere landen dan de Bondsrepubliek alleen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15