Hydrocultuur of waterfoefjes voor plant? Zonneveld vierde feest ter gelegenheid van de opening Als je er tabak van krijgt om nog langer tegen die rommelige tuin aan te kijken, is t handig om een geldvoorraadje te hebben.' Met n NMB Service-krediet." NB Zonneveld9 kreeg kraampjes van LTS-leerlingen uit Goes VOOR BEWONERS EN PERSONEEL DONDERDAG 17 JUNI 1976 ADVERTENTIE i 'n Servicekredier beteken): doorlopend een geldvc U spreekt één keet 'n bedrag af en "n vaste aflossing per n over liet opgenomen bedrag. U kunt alti|d uw nog niet op evenals het reeds afgeloste bedrag. nodig hebt. U betaalt alleen rente SPELMATERIAAL VOOR ALLERLEI DOELEINDEN OOSTKAPELLE - Leerlingen van de LTS uit Goes hebben woensdagmid dag het zeehospitum 'Zonneveld' in Oostkapelle een aantal zelfgemaakte marktkraampjes aangeboden. De kraampjes zijn bestemd voor de pavil joens waar ze als spelmateriaal voor vele doeleinden kunnen worden ge bruikt. Het bezoek van de LTS-ers was een vervolg op een eerder bezoek dat zij vorig jaar juni aan het kinderrevalida tiecentrum brachten. Toen waren zij op 'Zonneveld' om de opbrengst van de oogsthulp, waaraan de leerlingen in het natte najaar van 1974 hadden mee gewerkt, aan te bieden. Toen bleek dat 'Zonneveld' voor het geld onder meer een marktkraam had aangeschaft maar dat meerdere exem plaren te duur uitvielen bood de schooldelegatie spontaan aan er zelf een aantal te maken. Deze belofte «erd in het afgelopen schooljaar ingc- De 3e klas ITO (individueel technisch onderwijs) van de opleiding bouwtech niek werkte dit schooljaar aan het ver vaardigen van een viertal kramen. Omdat dit buiten het normale school- lerk moest gebeuren, nam dit karwei nogal wat tijd in beslag. Op 'Zonneveld' bleek men zeer inge nomen met het resultaat. Sociaalpe- iagogie mevrouw A. Cozijnsen -Küh- öt die het geschenk namens het zee- axpitium in ontvangst nam. was voor lof over de werkstukken en zei dat ze ,»ker goed dienst zullen doen. Dit bleek ook onmiddelijk. een exemplaar werd al direct in gebruik genomen voor de feestelijkheden die woensdag op het zeehospitium voor de bewoners werden gehouden. Tijdens een bijeenkomst na de aanbie ding bleek de Goese LTS het niet bij de kramen te willen laten. Leraar J. M. Traas zei dat men graag nog andere spullen wilde maken als daar behoefte aan is. Daarop kwam naar voren dat het zeehospitium zeer goed een aantal kindermeubelen kon gebruiken. Nog tijdens het bezoek bekeek de schoolde legatie al de mogelijkheden om hier aan te voldoen Foto: De leerlingen van de LTS met twee van de leerkrachten bij de door hen gemaakte kraampjes. Rechts me vrouw Cozijnsen van 'Zonneveld. Oud papieractie WESTKAPELLE - De muziekvereni ging 'OKK' uit Westkapelle houdt vnjdag een oud-papieractie voor het uniformenfonds. Bijna tweehonderd kinderen dagelijks per bus naar school vanuit Goese Polder GOES - Omdat de eerste school in de Goese Polder II op 1 augustus nog niet in gebruik genomen kan worden, zullen zes groepen kinde ren tijdelijk elders in de gemeente Goes onderdak moeten vinden. De kinderen, die daarvoor in aanmer king komen, worden vanaf twee augustus tot half september onder gebracht in de H. van der Veen- school aan dc J. P. Coenstraat en de daanrnaast gelegen Mariusschool. In totaal gaat het om honderdtach tig leerlingen. In overleg met de be trokken schoolhoofden is voor hen een regeling getroffen, de kinderen worden per bus naar en van school vervoerd. In twee groepen zullen de kinderen dagelijks tussen Goese Polder en Goes-West moeten 'pen delen'. De ouders van de leerlingen zijn, zo meldt de afdeling voorlich ting van de gemeente, uitvoerig geinformeerd. Daarbij is er onder meer op gewezen dat er voor het niet tijdig gfereed komen van de rooms-katholieke Holtkampschool verschillende oor zaken zijn. „Hoewel de volle ver antwoordelijkheid voor de bouw bij het gemeentebestuur berust, kon den niet alle vertragingen in de voorbereidingsprocedure tijdig worden onderkend," zo schreven b. en w. van Goes m een brief aan de ouders. In verband met de schoolvervoers- regeling' zal gedurende de periode augustus-midden september de bus van Kattendijke naar Goes op dinsdagen niet om half twee vanuit Kattendijke vertrekken, maar een half uur later. Het vertrek uit Goes blijft vastgesteld op vier uur. OOSTKAPELLE - Bewoners en per soneel van het zeehospitium 'Zonne veld' in Oostkapelle hebben woensdag uitgebreid feest gevierd. De feeste lijkheden werden gehouden ter gele genheid van de opening van het ver nieuwde kinderrevalidatiecentrum. Nadat de officiële opening, die enkele weken geleden verricht werd door de echtgenote van de commissaris der koningin mevrouw E. B. Boertien- Velema vooral was opgezet voor geno digden. vierden bewoners en personeel woensdag hun eigen feest. De feestelijkheden werden ook bijge woond door ouders, broertjes en zusjes van de bewoners, 's Middags was er een kleine kermis op het schoolplein met tal van attracties en daarnaast gaven bewoners zwem- en judo demonstraties. 's Avonds was er een grote feestavond. Uitreiking van diploma's VLISSINGEN De Gemeentelijke ColIcCtCS Technische school van Vlissingen reikt dinsdagavond om zeven uur in het schoolgebouw aan de Zaaihoekweg te Vlissingen de diploma's uit aan de ge slaagden. Ereburgeres Veere mevrouw Smit- Dyserinck (73) overleden VEERE - Tc Middelburg is overleden mevrouw G'. E. Smit-Dyserinck. die gedurende vele jaren als secretarewe-pcnningmecHteresse van de Stichting Veere heeft geijverd voor behoud en restauratie van het Veerse stedesc-hoon. Voor haar vele verdien sten voor Vecre werd mevrouw Smit-Dyserinck enige lijd geleden be noemd tot ere-burgeres van Veere. Lange tijd beeft mevrouw Smit in Veere gewoond, waar in haar huis aan de Kade vele plannen zijn geboren tot conservering van de rust en de schoondheid van de oude stad. Me vrouw Smit, die 73 jaar werd. woonde sinds kort in Middelburg. De crematie heefl intussen in alle stilte le Rotter dam plaatsgehad. Mevrouw Smit was oud-commandante van het Vrouwenhulpkorps tVHKt dat in de oorlogsjaren in Engeland werd geformeerd. Toen zij in mei 1940 met haar echtgenoot naar Engeland was uitgeweken, kreeg mevrouw Smit haar opdracht dit Vrouwenhulpkorps sa men te stellen, dat in de bevrijdings dagen beiangnjk werk in Nederland heeft kunnen doen en vooral ook in Zeeland actief is geweest bij hulpver lening. Als majoor-commandante van dit korps, waaruit na de bevrijding Miiva. Marva en Luva zouden ont staan. was mevrouw Smit onderschei den met de benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau en van En gelse zijde was haar onderscheiding "Legion of Merit', degree of officer' toe gekend. Na de oorlog vestigde mevrouw Smit- Dyserinck haar geboorteplaats was Bloemendaal - zich in Veere. waar zij naast haar werk voor de Stichting Veere voorts bestuurslid was van de museumsiichting 'De Schotse Huizen' In deze functie nam mevrouw Smit het initiatief tot de restauratie van 'De Schotse Huizen' aan de Kade van Vee- KAPELLE-BIEZELIN'GE - De inzame ling voor het Rode Kruis had in Kapelle-Biezelinge een opbrengst van 2855.07. Wie er een paar weken tussenuit wil zit al gauw met de kamerplanten in zijn maag. Bevriende buren zijn soms dun gezaaid en niet iedereen heeft een sloot familie naast de deur wonen. Op zo'n moment borrelen al lerlei vage verhalen in je op over hydrocultuur, een speciale vorm van planten houden waarbij je het water geven rustig een paar weken kunt vergeten. Mensen die graag iets met planten uitproberen hebben er vast wel een paar die op dit systeem drij ven, noemen 'hydro' het ei van Co lumbus voor uithuizige lieden. Maar wanneer het uitsluitend bij wijze van vakantieregeling bedoeld is vraag je je af of je niet veiliger en goedkoper met andere waterfoefjes kunt werken. Hydro- of watercultuur is op het ogenblik nogal in de belangstelling. Amateurtelers hebben er de mond van vol. Zij bedoelen alleen lang niet altijd hetzelfde wanneer het woord 'hydro' valt. Want de enige echte hydrocultuur is heel iets anders dan oen gemakkelijke bloembak met een uitgekiende watertoevoer. Het gaat om een voor Nederland nog onge wone kweekwijze waar geen potaarde meer aan te pas komt. De plant wordt doorgaans in een aangepaste hak gezet, wortels in hardgebakken kleikorrels. Onderin die bak of onder de dubbele bodem - hangt er vanaf hoe chic je het aanpakt - een spe ciale voedingsoplossing waarin ook noodzakelijke stoffen die normaal in Potaarde zitten. Zo kan elke plant die eenmaal waterwortels heeft zelf uit maken hoeveel hij wil nuttigen. De trotse eigenaar hoeft alleen maar het bijbehorend watermetertje in de gaten te houden en de vloeistof zonodig door de ingebouwde vulopening weer ?P peil brengen. Een kleine pot zal je m de zomer toch wel om de drie we ken nodig hebben. Grote bakken houden het in de winter vaak zes we ken of langer vol. Verder hangt het van de gebruikte soort hydrovoedsel af of er nog veel ander werk aan zit. Met de tot nu toe beschikbare midde len moest het water namelijk een paar keer per jaar (per merk verschil lend) helemaal ververst en doorge spoeld worden. Volgens de fabrikant van het allernieuwste op dit gebied heb je er helemaal geen omkijken meer naar. Groeien Dekker voelt meer voor een systeem waarbij de planten toch nog voor een deel in aarde staan. Ook hier een uitgekiende pot. compleet met kijkglaasje en vulbuis. Plant in de' grond terwijl een soort nylon tussen dekentje de aarde uit het water houdt. Een voedsel oplossing hoeft niet persé. Kan ook op de bekende manier van bovenaf. Wel zorgen dat het water regelmatig op gaat. goed doorspoelen als het kan en even vaak als bij alle potplanten verse aarde geven. Maak je bij "hydro over t al gemeen goede sier met planten m de zogenaamde groende sector. Voor deze minder ingrijpende cultuur (ook wel semi-hydrocultuur genoemd i mag je alles pakken wat groeit en ook bloeit. Echt uitkienen waaraan de plant behoefte heeft blijft overbodig. Alleen letten op licht, lucht en tocht en de watertechniek vult het wel aan. Al met al een prijzig slokje, ook als je losse buisjes in een normale bloem bak laat zetten Deze methode ver schilt eigenlijk weinig van andere plant-pakt-zelf-water manieren Zo liggen er nog een zevental soortge lijke ideeén in de markt. Allemaal tussen potaarde en waterlaag een matten bodem Katoeniepen, linten die het vocht rantsoeneren Gewoon een watergeef-handigheidje dat niets met hydro-cultuur te maken heeft. Als je alleen maar vakantiegemak zoekt vind je die automatische wa- tergeefbakken misschien wel de op lossing. Voor jezelf en voor het gewas. want we geven nogal eens een fikse scheut. Ziet u het groen liever jn een persoons potten op een rijtje in plaats van groepjes op een kluit? Probeer het dan eens met simpel 'waterd raad'. Een stevig rietje met vezelach tige slierten die er half uitbungelen. Van onderaf door de aarde omhoog steken, huisje eraf Pot op bijgeleverd standaardje in bak met water, nog een keer flink bovenop gieten en daarna zorgen de draadjes voor het watertransport zolang de voorraad strekt. Geschikt voor elke pot met een gat onderin. Komt ongeveer op der protest over op water Vaak zal deze levende kameraankleding zo'n koude douche niet overleven. ïn het gunstigste geval wordt het een harde dobber om het hoofd boven water te houden. De kansen stijgen aanzien lijk als je het probeert met exempla ren die vanaf klem duimpje gewend zijn aan natte voetjes. Zoals op water met snijbloemenvoedsel gekweekte stekjes, feitelijk ook hydrocultuur, die weten niet beter. Of voorge- kweekte planten van een nog beperkt aantal kwekers die daarop zijn inge richt. Je weet er alleen niet 75 cent per plant en dat is 20 tot 200 keer voordeliger dan het bakken ge doe. Eenmaal terug kun je altijd nog uit louter-belangstelling op je gemak iets met 'hydro' uitproberen. Intussen zit ten je kamerplanten niet. op een droogje omdat je er een poosje van door wilt Zo val je soms onverwacht op een ander idee Aquadraad of luxe gemaksbak. volgens ingewijden met groene vrienden is het een pot nat. Dobber Een leuke maar kostbare liefhebberij, dergelijk ingebouwd waterwerk maakt de potten bijzonder duur. Daarnaast kun je beter niet je eigen planten uit de vensterbank plukken en ze zomaar in de hydrocultuur stor ten. Aardewortels - hoe zorgvuldig ook schoongewassen - stappen niet zon komen, ondanks de jarenlange erva ringen staat het bij ons nog in de kinderschoenen. Misschien omdat we hier volop goede en betaalbare (potigrond hebben? De Zwitserse huisvrouw bijvoorbeeld omzeilt die schaarste maar wat graag met water. Overal op dc wereld. Rusland, Aruba. Canarische eilanden, kweekt men groenten in hydrocultuur. Duitse huiskamers herbergen veel 'water- planter.'- Ook bij ons jarenlange Droe ven met Geroera's en komkommers door plantenspecialisten. Toch vind je bij ons weinig bloemis ten die je deze speciale gewassen we ten te leveren. Op het ene adres heb ben. ze wel kant- en klaar beplante bakken maar geen spriet los. Elders wel lege eenstuks potten zonder planten. Of supergrote bakken met alles erop en eraan maar geen goed hydrovoedsel. Sommige zaken heb ben er nog nooit van gehoord, ande ren wel, maar die doen-er-niet-aan. „Het mislukt ons te vaak," zeggen ze. „ieder soort leent zich er niet voor." Een vaag 'het moet nog groeien' en een openhartig 'we weten er nog zo weinig van." Terwijl de waterge- wende planten na een tijdje meestal prima floreren hangt de kweker bloemist er over het algemeen aarze lend tegenaan. Zo mag je G. A. Dek ker uit Middelburg in alle eerlijkheid terughoudend noemen. „Er wordt me te gemakkelijk over gepraat." vindt hij. „als je er niet zorgvuldig mee om gaat maak je zeker brokken en dat vind ik zonde van de planten. Ver vang je bijvoorbeeld die voedingsop- lossing niet op tijd dan kan de zaak van het ene moment op het andere vergiftigd zijn. Zonder waarschuwing vooraf, geen kwijnende plant, blad- verlies. dat je eraan herinnert. Be denk verder dat deze kweekwijze. compleet met bak. vergeleken met aardecultuur 50 tot 100 procent duurder uitpakt. Dus je verkoopt zoiets pas met een gerust hart als je weet dat hel in goede handen komt. Wie het werkelijk leuk vindt planten te beredderen zal het trouwens niet bevallen. Zo'n plant vraagt immers niets meer. hei pakt zelf wel wat no dig is. Je mist een hoop verzorgings- plezier Voorlopig blijft het voor mij vooral geschikt voor grote gebouwen, ban ken. hotels, ontvangsthallen. die met groen versieren. Die zijn vaak abon nee van een plantenservicedienst. Bereken daarvoor nu eens het onder houd. uitgaande van een paar bezoe ken per week. En vergelijk die som met hydrocultuur in man-uren. Op die manier haal je de hoge investe ringskosten op den duur wel terug. Voor uithuizige particulieren blijf ik het een riskante zaak vinden. Be halve natuurlijk als je ermee om weet te gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9