Hydrocultuur of waterfoefjes voor plant? mm Adjudant Van Aert geïnstalleerd als groepscommandant te Axel Schapen van de kinderboerderij in Terneuzen zijn warme vacht kwijt Van voorbeeldpanden in Lange Kerkstraat één verkopen en één verhuren PZC/provi Als je er tabak van krijgt om nog langer tegen die rommelige tuin aan te kijken, is t handig om een geldvoorraadje te hebben. Met n NMB Service-krediet.* AXEL - Woensdagmiddag is adjudant \L P. C. van Aert officieel geïnstal leerd als groepscommandant van de rijkspolitie in de gemeente Axel. De installatie speelde zich af in de raads- jaal van het Axelse stadhuis. Overste ff. D. Lanting, districtscommandant van de rijkspolitie in Zeeland, ver richtte de installatie. Burgemeester A. de Kam van Axel opende de bijeenkomst en wenste de 'neer Van Aert geluk met zijn benoe ming. Ook de burgemeester noemde doortastendheid en besluitvaardigheid wee van de belangrijkste kenmerken van een goede groepscommandant Hij stipte ook nog het tekort aan politie- wrsoneel aan, waarmee ook de groep Axel te kampen heeft en meende dat bet ook een taak van de groepscom mandant is om aan ofheflïng van dat tekort mee te werken. Op papier moet Axel zeven tien poft tieagen ten in dienst hebben. 5e heer Van Aert werkt nu zo'n drie jaar bij de rijkspolitie in Axel. Voor zijn «noeming tot groepscommandant - vat tevens zijn bevordering van op perwachtmeester tot adjudant inhield -sas hij al plaatsvervanger van adju st J. de Jong. die onlangs met pen sten is gegaan. De burgemeester zei te zijn dat de nieuwe groepscom- xdant een echte Zeeuws-Vlaming is, A mag het dan uit het westen zijn, ri-raan passen wij wel ons wel aan'. >heer De Kam had bloemen voor mouw Van Aert. i de inleidende woorden verrichtte üerste Lanting de officiële installatie. Sj lichtte de doopceel van de heer Van Aert. die uit Hoofdplaat afkomstig is. Zijn vader was daar ook politieman en serd 'de sterke Van Aert' genoemd. De overste sprak de verwachting uit bij het afscheid van de adjudant, die nu 51 ;iar is. ter gelegenheid van zijn func tioneel leeftijdsontslag te kunnen ■preken over 'de tweede sterke Van Aert'. De heer Lanting installeerde de nieuwe groepscommandant met het geven van (ie order tot eendrachtige samenwer king, met. alle overige diensten die de politietaken verrichten aan deze kant van de grens, maar ook in België. De installatie werd daarna met een handdruk bezegeld. Opperwachtmees ter P. Beun voerde het woord namens het personeel van de groep Axel. Hij hoopte dat de adjudant de goede sa menwerking en sfeer die er altijd in Axel zijn geweest onder zijn leiding be stendigd zullen worden. Adjudant A. van Hove voerde het woord namens de groepscommandanten van de rijkspo litie in OostrZeeuwsch-Vlaanderen De Hulster groepscommandant kent de heer Van Aert al van vlak na de oorlog. Zo heeft hij nog eens motorrijles van de nieuwe groepscommandant gehad tijdens hun beider verblijf in Zuid- Beveland. Het gevolg daarvan was dat Van Hove en instructeur Van Aert on der een vrachtwagen terecht kwamen. Ze kwamen met de schrik vrij. ..Het was toen echt geen opzet", zei de adju dant uit Hulst Adjudant A. de Zeeuw was afgevaar digd namens de gemeentepolitie Ter- neuzen. Hij had voor mevrouw Van Aert bloemen meegenomen, die hij overhandigde na een toespraak. Tot slot voerde oud-groepscommandant De Jong het woord. Hij wenstte zijn opvolger sterkte met zijn taak. die vol gens de heer De Jong niet eenvoudig is. Nadat groepscommandant Van Aert alle sprekers had bedankt, volgde in de raadszaal nog een informeel samen zijn onder het genot van een drankje. Bij de installatie waren verder nog ver tegenwoordigd de rijkspolitie te water (adjudant J. Bout) en namens de ar rondissementsrechtbank Middelburg officier van justitie mr. W. G. C. Mijns- sen. Foto: Overste Lanting ireehtsi tijdens de installatie van de nieuwe groeps commandant van de rijkspolitie in Axel. adjudant Van Aert ilinksi. In het midden zit burgemeester De Kam van Axel Harmonie Zaamslag heeft 60.000, nodig TERNEUZEN - In de PZC van woens dag werd melding gemaakt van het feit dat de Temeuzense harmonie 'De Vlie gende Hollander' 60.000.- nodig zou hebben voor nieuwe instrumenten en uniformen. Dit berust echter op een misverstand. Het gaat om de harmonie 'de volharding" uit Zaamslag. Schoolreis CADZAND - Maandag maakten de laagste klassen van de openbare lagere school te Cadzand hun schoolreis sa men met de laagste klassen van de openbare lagere school te Rolranche- ment. Doel van de reis was dit Jaar de dierentuin te Antwerpen. Na de dieren tuin werd nog een bezoek gebracht aan de speeltuin te Wachtebeke. Type-examens AXEL - Aan de christelijke mavo te Axel zijn 42 kandidaten geslaagd voor het type-examen. Soos voor alleenstaanden in Hulst opgericht HULST - De soos voor alleenstaande ui Hulst heeft nu de stichtingsvorm aangenomen onder de naam 'Contact voor alleenstaanden Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen'. Het bestuur is als volgt samengesteld: voorzitster mevrouw G. Goossens. vice-voorzitter C. Schouten, secretaresse: mevrouw M. C-OHGCtC Morcus. penningmeesteresse mevrouw R de Windt. De soos houdt zaterdag in het gemeen schapscentrum 'Den Dullaert' te Hulst een soosavond. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. TERNEUZEN - De schapen Temeuzense kinderboerderij moesten er woensdagmiddag aan geloven: schapenscheerder De Kraker 'uit Spui ontdeed ze van hun warme vacht. De zeven dieren leverden 6 kg wol per stuk op. Het scheren, een jaarlijks ri tueel. trok dit keer nauwelijks belang stelling van scholieren, die zich in de voorgaande jaren in groten getale rond het gebeuren verdrongen. Leerlingen 'De Geule' uit Terneuzen gaven speelgoed aan 'De Dagboog' TERNEUZEN' - Leerlingen van de tweede klas van de rk lagere school 'De Geule' in de Temeuzense wijk 'Hof Zeldenrust' hebben woensdagmiddag de kinderen van het dagverblijf voor geestelijk gehandicapten 'De Dag- boog' in Terneuzen verrast met een fraaie collectie speelgoed. Ze kochten het materiaal uit eigen spaarpot in het kader van een kleine actie ter gelegenheid van hun eerste communiefeest. Schoolhoofd J P. M. Luijks woonde de overhandiging bij. Twee moeders droegen zorg voor het vervoer. B. EN W. TERNEUZEN VOORSTEL AAN RA AL HULST - De opbrengst n de collecte voor 'Het Rode Kruis' bedroeg in Hulst ƒ3.856.- in Graauw ƒ471,- in Clinge 476,- en in Sint-Jansteen samen met Kapellebrug 1.130.-. TERNEUZEN - De raad van Terneu zen moet volgende week donderdag beslissen over een voorstel om van dc twee 'voorbeeldwoningen' in de Lange Kerkstraat er eén te verkopen en de andere te verhuren. Zoals bekend, zijn de panden de afgelopen maanden vol ledig opgeknapt, om binnenstadshe- woners aan te moedigen met hun huis hetzelfde te doen. Het college vindt dat de woning op nummer 50-52 in aanmerking komt voor verkoop bij inschrijving, omdat hij ruimer is dan het huis op nummer 54. Een koper kan er op de achter plaats eventueel een garage bouwen. B en w. gaan er vanuit, dat aan een verkoop geen bijzondere voorwaarden moeten worden verbonden. Wel hou den ze rekening met de mogelijkheid dat een eventuele koper bereid is of het pand tegen een bepaalde vergoeding te laten bezichtigen of het sousterrain be schikbaar te stellen als gemeentelijk voorlichtingscentrum. 'Om hierop in te kunnen spelen, ver dient het aanbeveling om het pand 'bij inschrijving' te verkopen', aldus het voorstel. 'Deze wijze van verkoop heeft tevens het voordeel, dat niet per se aan de hoogste bieder hooeft te worden verkocht en dat. nadat een bod is uit gebracht, eventueel met de adspirant-koper nog onderhandeld kan worden overeen hogere prijs'. In het huurcontract voor het huis Lange Kerkstraat 54 moeten als 'bij zondere bedigen' worden opgenomen, dat het sousterrain twee jaar lang zal worden gebruikt ais voorlichtlngs- ruimte van de gemeente, dat de huur der bereid moet zijn de woning door derden te laten bekijken ib. en w.i denken aan woensdag- en vrijdagmid dagen van 13 tot 18 uun en gemeente lijke pubücaties op of aan het pand dient toe te staan. Huur ti. en w. willen voor het gebruik van het sousterrain als voorlichtings ruimte een gedeeltelijke vergoeding van de Inrichtingskosten en een ver mindering van de huurprijs gedu rende twee jaar aanbieden. De opknapkosten van het pand Lange Kerkstraat 54 zullen 83 000.- bedra gen. Na aftrek van een rehabilitatie- subsidie van 35 procent resteert een bedrag van 53.950.-. Op kostpnjsbasis zou de huurprijs - 535.- moeten worden, maar b. en w. realiseren zich dat dit bedrag niet kan worden gevraagd. Rekening houdend met de huurprijs van gerenoveerde woningen van de woningbouwvereni ging aan de van Steenbergenlaan (die een huur van 240.- in de maand 'doen') en met het feit, dat het woon klimaat in de Lange Kerkstraat nu nu nog niet optimaal is. komt het college uit op een huurprijs van 220,- ln d<- maand. Het verschil van 315.- zal door de gemeente worden bijgepast Na het derde jaar zal de huurprijs wor den aangepast aan die van gesubsi dieerde huurwoningen. B. en w. achten het pand geschikt voor verhuur aan een gerin met een of twee kinderen. De huurder zal dan ook aan die norm moeten voldoen. In het voorstel wordt er verder vanuit gegaan dat hij bereid is om soepel op allerlei zaken ln te spe len. Naar aanleiding van een discussie over de plannen in de commissie voor de gemeentefiancién merken b. en w. op, dat er in hel verleden is uitgegaan van verkoop van beide 'voorbeeldwo ningen'. "Niettemin is daarna melding gemaakt van het standpunt één verkopen en één verhuren, vooral ook tn verband met de 'toegankelijkheid', welke nu eenmaal gemakkelijker ligt in een huurwoning", schrijven ze. er voorts op wijzend dat de gemeente via het nu gekozen systeem ervaring op kan doen in zowel de koop- huursector. Het college stelt ten overvloede, dat de huurprijs is afgemeten aan wat de wo ningbouwvereniging vraagt voor de huizen in de Van Steenbergenlaan. MiOOEns:a,jd"sbank fflNOERDAG 17 JUNI 1976 -Wissel Zeeuws-Vtaanderen l OPVOLGER VAN ADJUDANT DE JONG provincie •krediet berekent: doorlopend een geldvoorraadje hebben. :r 'n bedrag af en 'n vaste aflossing per inaand. En neemt geld op :en bedrag. U kunt altud uw nog niet opgenomen gcMvoorraadje afgeloste bedrag. 't nodig hebt. U betaalt alleen rente Wie er een paar weken tussenuit wil tit al gauw met de kamerplanten in zijn maag. Bevriende buren zijn soms dun gezaaid en niet iedereen heeft een sloot familie naast de deur wonen. Op zo'n moment borrelen al lerlei vage verhalen in je op over hydrocultuur, een speciale vorm van planten houden waarbij je het water geven rustig een paar weken kunt vergeten. Mensen die graag iets met planten uitproberen hebben er vast wel een paar die op dit systeem drij ven, noemen 'hydro' het ei van Co lumbus voor uithuizige lieden. Maar wanneer het uitsluitend bij wijze van vakantieregeling bedoeld is vraag je je af of je niet veiliger en goedkoper met andere waterfoefjes kunt werken. Hydro- of watercultuur is op het ogenblik nogal in de belangstelling. Amateurtelers hebben er de mond van vol. Zij bedoelen alleen lang niet altijd hetzelfde wanneer het woord "hydro" valt. Want de enige echte hydrocultuur is heel iets anders dan oen gemakkelijke bloembak met een uitgekiende watertoevoer Het gaat om een voor Nederland nog onge wone kweekwijze waar geen potaarde meer aan te pas komt. De plant wordt doorgaans in een aangepaste bak gezet., wortels in hardgebakken kleikonels. Onderin die bak of onder de dubbele bodem - hangt er vanaf hoe chic je het aanpakt - een spe ciale voedingsoplossing waarin ook noodzakelijke stoffen die normaal in potaarde zitten. Zo kan elke plant die eenmaal waterwortels heeft zelf uit maken hoeveel hij wil nuttigen. De troue eigenaar hoeft alleen maar het bijbehorend watermetertje m de gaten jé houden en de vloeistof zonodig door de ingebouwde vulopening weer °P peil brengen. Een kleine pot zal je jj1 de zomer toch wel om de drie we ken nodig hebben. Grote bakken houden het in de winter vaak zes we ken of langer vol. Verder hangt het van de gebruikte soort hydrovoedsel af of er nog veel ander werk aan zit. Met de tot nu toe beschikbare midde len moest het water namelijk een paar keer per jaar (per merk verschil lend) helemaal ververst en doorge spoeld worden. Volgens de fabrikant van het allernieuwste op dit gebied heb je er helemaal geen omkijken meer naar. Groeien Dekker voelt meer voor een systeem waarbij de planten toch nog voor een deel in aarde staan. Ook hier een uitgekiende pot. compleet met kijkglaasje en vulbuis. Plant in de grond terwijl een soort nylon tussen dekentje de aarde uit het water houdt. Een voedsel oplossing hoeft niet persé. Kan ook op de bekende manier van bovenaf. Wel zorgen dat het water regelmatig op gaat. goed doorspoelen als het kan en even vaak als bij alle potplanten verse aarde geven. Maak je bij hydro' over 't al gemeen goede sier met planten in de zogenaamde groende sector. Voor deze minder ingrijpende cultuur (ook wel semi-hydrocultuur genoemd mag je alles pakken wat groeit en ook bloeit. Echt uitkienen waaraan de plant behoefte heeft blijft overbodig. Alleen letten op licht, lucht en tocht en de watertechniek vult het wel aan. Al met al een prijzig slokje, ook als je losse buisjes in een normale bloem bak laat zetten. Deze methode ver schilt eigenlijk weinig van andere plant-pakt-zelf-water manieren. Zo liggen er nog een zevental soortge lijke ideeën in de markt. Allemaal tussen potaarde en waterlaag een matten bodem. Katoenrepen. linten die het vocht rantsoeneren. Gewoon een watergeef-handigheidje dat niets met hydro-cultuur te maken heeft. Als je alleen maar vakantiegemak zoekt vind je die automatische wa- tergeefbakken misschien wel de op lossing. Voor jezelf en voor het gewas, want we geven nogal eens een fikse scheut Ziet u het groen liever in een persoons potten op een rijtje in plaats van groepjes op een kluit? Probeer het dan eens met simpel 'waterd- raad'. Een stevig rietje met vezelach tige slierten die er half uitbungelen Van onderaf door de aarde omhoog steken, huisje eraf. Pot op bijgeleverd standaardje in bak met water, nog een keer flink bovenop gieten en daarna zorgen de draadjes voor het watertransport zolang de voorraad strekt. Geschikt voor elke pot met een gat onderin Komt ongeveer op 75 cent per plant en dat is 20 tot 200 keer voordeliger dan het bakken ge doe Eenmaal terug kun je altijd nog uit louter belangstelling op je gemak iets met 'hydro' uitproberen. Intussen zit ten je kamerplanten niet op een droogje omdat je er een poosje van door wilt. Zo val je soms onverwacht op een ander idee. Aquadraad of luxe gemaksbak. volgens ingewijden met groene vrienden is het een pot nat. Dobber Een leuke maar kostbare liefhebberij, dergelijk ingebouwd waterwerk maakt de potten bijzonder duur. Daarnaast kun je beter niet je eigen planten uit de vensterbank plukken en ze zomaar in de hydrocultuur stor ten, Aardewor tels -hoe zorgvuldig ook schoongewassen - stappen niet zon der protest over Op water. Vaak zal deze levende kameraankleding zo'n koude douche niet overleven. In het gunstigste geval wordt het een harde dobber om het hoofd boven water te houden. De kansen stijgen aanzien lijk als je het probeert met exemola- ren die vanaf klein duimpje gewend zijn aan natte voetjes. Zoals op water met snijbloemenvoedsel gekweekte stekjes, feitelijk ook hydrocultuur, die weten niet beter. Of voorge- kweekte planten van een nog beperkt aantal kwekers die daarop zijn inge richt Je weet er alleen niet aan te komen, ondanks de jarenlange erva ringen staat het bij ons nog in de kinderschoenen. Misschien omdat we hier volop goede en betaalbare ipotigrond hebben? De Zwitserse huisvrouw bijvoorbeeld omzeilt die schaarste maar wat graag met water. Overal op de wereld. Rusland, Aruba. Canarische eilanden, kweekt men groenten in hydrocultuur Duitse huiskamers herbergen veel 'water planten. Ook bij ons jarenlange proe ven met Geroera s en komkommers door plantenspecialisten. Toch vind je bij ons weinig bloemis ten die je deze speciale gewassen we ten te leveren. Op het ene adres heb ben ze wel kant- en klaar beplante bakken maar geen spriet los. Elders wel lege eenstuks potten zonder planten. Of supergrote bakken met alles erop en eraan maar geen goed hydrovoedsel. Sommige zaken heb ben er nog nooit van gehoord, ande ren wel, maar die doen-er-niet-aan. ..Het mislukt ons te vaak," zeggen ze, „ieder soort leent zich er niet voor." Een vaag 'het moet nog groeien' en een openhartig 'we weten er nog zo weinig van." Terwijl de waterge- wende planten na een tijdje meestal prima floreren hangt de kweker bloemist er over net algemeen aarze lend tegenaan. Zo mag je G. A Dek ker uit Middelburg in alle eerlijkheid terughoudend noemen. „Er wordt me te gemakkelijk over gepraat." vindt hij. „als je er niet zorgvuldig mee om gaat maak je zeker brokken en dat vind Ik zonde van de planten. Ver vang je bijvoorbeeld die voedingsop lossing niet op tijd dan kan de zaak van het ene moment op het andere vergiftigd zijn Zonder waarschuwing vooraf, geen kwijnende plant, blad- verlies. dat je eraan herinnert. Be denk verder dat deze kweekwijze. compleet met bak. vergeleken met aardecultuur 50 tot 100 procent duurder uitpakt. Dus je verkoopt zoiets pas met een gerust hart als je weet dat het in goede handen komt. Wie het werkelijk leuk vindt planten te beredderen zal het trouwens niet bevallen. Zo'n plant vraagt immers niets meer. het pakt zelf wel wat no dig ia Je mist een hoop verzorgings- plezier. Voorlopig blijft het voor mij vooral geschikt voor grote gebouwen, ban ken. hotels, ontvangsthallen, die met groen versieren. Die zijn vaak abon nee van een plantenservicediensL Bereken daarvoor nu eens het onder houd. uitgaande van een paar bezoe ken per week. En vergelijk die som met hydrocultuur in man-uren. Op die manier haal je de hoge investe ringskosten op den duur'wel terug. Voor uithuizige particulieren blijf ik het een riskante zaak vinden. Be halve natuurlijk als je ermee om weet te gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 31