Vlissingse hbo-scholen torpederen samenwerking van zes opleidingen Kabinet kiest toch voor 'goedkopere' pijlerdam 'Sneldebat' over Oosterschelde Ravage bij aanrijding Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg KAMER IN TIJDNOOD DOOR DE GROTE DRUKTE vaderdag geschenken de vey mestdagh sint- jacobsstraat Vier gewonden bij ongeval te Heinkenszand ZEEVAARTSCHOOL, HTS EN FYSIOTHERAPIE NIET AKKOORD MET GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING almanak DONDERDAG 17 JUNI 1976 (Van onze Haagse redacteur! DEN HAAG - De Tweede Kamer ral volgende week woensdag maar weinig lijd hebben voor het Oos- terseheldedebat. Dat komt door de grote drukte, die in de laatste week voor het zomerreces in het parle ment heerst als gevolg van de opeenhoping van nog te behande len zaken. Kamervoorzitter Vonde ling stelde woensdag voor om de drie grootste fracties tien minuten spreektijd over de Oosterschelde toe te staan en de overige fracties vijf. Dat stuitte op verzet en na nader beraad van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat kwam men tot het voornemen om de eerste termijn van de bezuinigingsdebat ten nog dinsdag af te ronden, zodat het Oosterscheldedebat woensdag morgen om kwart voor elf kan be ginnen in plaats van in de loop van die dag Daardoor zal een wat soe peler tijdschema kunnen worden aangehouden dan de heer Vonde ling aanvankelijk voorstelde Kamervoorzitter Vondeling maakte woensdag bij de regeling van de werkzaamheden van de Kamer be kend, dat het debat over de Ooster schelde niet lang zal kunnen duren, gezien de tijdnood Het AR- kamerlid en voorzitter van de vaste commissie voor verkeer en water staat. de heer Schakel, maakte daar bezwaar tegen. Hij zei weliswaar begrip te hebben voor de moeilijk heden. maar voegde daaraan toe ernstig bezorgd te zijn over het functioneren van de controlerende taak van de Kamer, I-lij voerde verder aan, dat het kabi net, er door de beslissing over de Oosterschelde steeds maar uit te stellen blijk van heeft gegeven het er bepaald niet gemakkelijk mee te hebben Hij vond het dan ook niet erg reëel om de fracties slechts een zeer korte spreektijd toe te staan. De heer Vondeling zei tegen de AR-woordvoerder dal niet alleen de regering, maar ook de Kamer reeds uitvoerig over de Oosterschelde heelt gesproken en dat men nu on derhand toe is aan de fase van be sluitvorming, die niet zoveel tijd zou hoeven te kosten Hij suggereerde ook de mogelijkheid om aanstaande maandag in een openbare vergader ing van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat over het rege ringsbesluit te praten. Daarvoor voelde de heer Schakel niet ln het minst, omdat de commissieleden zich dan binnen één dag een oordeel zouden moeten vormen over het re geringsstuk. De PvdA- woordvoerder Dolman bracht naar voren, dat voor de debatten over de bezuinigingsvoorstellen nogal wat tijd is ingeruimd, vermoedelijk meer dan men ervoor nodig heeft De fractieleider van D 66. de heer Terlouw. zei ook wal meer ruimte voor het Oosterscheldedebat te wil len. temeer omdat er technische as pecten aan de orde zullen komen. Ook pleitte hij voor de mogelijkheid om daarover schriftelijk met de mi nister van gedachten te wisselen. De vaste kamercommissie voor ver keer en waterstaat zal voorzitter Vondeling vandaag idonderdagi van haar advies op de hoogte stellen. In ieder geval wil men de gelegenheid krijgen om tussen morgen (vrijdag) en woensdagmorgen vragen te stel len over het regeringsbesluit, over de Oosterschelde en daarop antwoor den te krijgen VERWACHTING IN DEN HAAG: (ADVERTENTIE) GEEN GELD VOOR - DUURDERE' - 'GROTE PIJLERDAM' BESCHIKBAAR (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - In politiek Den Haag wordt er ernstig rekening mee gehouden dat het kabinet morgen, vrijdag, toch zal kie zen voor de bouw van een wa- terdoorlatende pijlerdam in de monding van de Oosterschelde met een doorstroomvolume van 12.000 m2. Achter die dam ontstaat bij Yerseke een ge middeld getijverschil van 2.3 m. Het project kost 2,9 miljard gulden, een bedrag waarin een Examens LEIDEN - Mevrouw L. A. Sevenster- Van der Lelie, voorheen te Zierikzee, slaagde voor het doctoraal examen biologie aan de rijksuniversiteit te Lei den. ROTTERDAM - De heer J. P.W. Duij- velaar te Domburg slaagde woor het. doctoraal examen economische weten1 schappen aan de Erasmusuniversiteit s te Rotterdam. Aan de schelengemeenschap 'Mater Dei' te Den Haag is geslaagd voor de acte NCC Liesbeth Smolders uit Ter- neuzen. TILBURG - Aan de academie voor bi- bliotheek en documentatie te Tilburg, behaalde Marijke Deurloo uit Tholen het diploma bibliothecaresse en Chris Geurink. eveneens uit Tholen het di ploma bibliothecaris NAPM voltooide booreiland FTP voor Noors plat VLISSINGEN - Het booreiland 'FTP' van de Philips Petroleum Company Norway is woensdagmiddag vanuit de Van Cittershaven te Vlissingen ver trokken naar het Noorse plat. De NAPM heeft de laatste hand aan dit enorme gevaarte gelegd. Sinds tweede pinksterdag toen dit nieuwe boorei land vanuit Frankrijk arriveerde, is dag en nacht met man en macht aan de voltooiing van het booreiland ge werkt. Het eiland is 82 meter lang, 65 meter breed en 40 meter hoog. Bij de NAPM zijn de 'flotation tanks' op een andere plaats gemonteerd en zijn de 'slinks' aangebracht. Het karwei is met grote spoed uitgevoerd De Noorse sleepboot 'De Baus' brengt het gevaarte naar het Noorse plat. Daar zal het worden inge zet bij olieboringen. Zondag vertrekt 'een twaalf pile-jacket vanaf de NAPM eveneens naar het Noorse plat. Het gevaarte van 4900 ton - eigenaar Philips Petroleum Company Norway - ligt momenteel nog op de wal aan de Van Cittershaven De bedrijfsleider van de NAPM ver klaarde desgevraagd dat 'het bedrijf vol zit met werk. We kunnen dit jaar niet klagen en zeker niet als we onze situatie vergelijken met andere bedrij ven." post onvoorzien van 250 mil joen gulden is opgenomen. Volgens kringen nabij de rege ring is in het kabinet ernstig overwogen de nog duurdere pijlerdam met een door stroomvolume van 20.000 m2 te bouwen. Vooral de PPR-bewindslieden Van Doorn van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk en Trip van weten schapsbeleid, hebben zich voor die op lossing, die 3,6 miljard gulden kost en die bij Yerseke een gemiddeld getij- verschil van 3,1 m oplevert, sterk ge maakt. Binnen het kabinet zal men er echter niet in slagen de financiële middelen te vinden voor de „grote pij lerdam", zo wordt in politiek Den Haag verwacht. Volgens ingewijden maakt een te grote groep ministers bezwaar tegen de bouw van de grote dam. Voor de dam met een doorstroomprofiel van 12.000 m2 moeten de verschillende ministers al belangrijke bedragen in hun begro ting vinden en een grote meerderheid van de leden van het kabinet voelt er niet voor nog verder te snoeien om de grote dam uitgevoerd te krijgen. Behalve de financiële kant van de zaak is volgens kringen rond het kabinet een punt in de discussie de vraag of bij de bouw van de kleine pijlerdam ook in de toekomst een gemiddeld getijver schil van 2,3 m bij Yerseke kan worden gehandhaafd. In dat verband is van be lang dat de Rijkswaterstaat in het eindrapport over de pijlerdam aangeeft dat de kleine dam op den duur kan worden vervangen door de grotere. Daarvoor hoeven in de toekomst, als de dam door aangroeiing een geringer doorstrooifiprofïel zou krijgen, geen onoverkomelijke moeilijkheden te ontr staan. Tijdens het debat dat volgende week woensdag over de Oosterschelde- kwestie in de Tweede Kamer wordt gehouden, valt in ieder geval een twee tal moties te verwachten. De fractie van de PPR zal alsnog aandringen op verhoging van de Oosterscheldedijken en daarover, naar valt aan te nemen, een uitspraak van de Tweede Kamer vragen. Een dergelijke motie blijkt niet door een meerderheid van de kamer te worden gesteund. Motie D 66 Verwacht wordt dat D'6fi met een mo tie zal komen, waarin de Kamer wordt verzocht uit te spreken dat - als de kleine pijlerdam wordt gekozen - de mogelijkheid wordt opengehouden over enkele jaren opnieuw te bezien of dan de financiële middelen gevonden kunnen worden om de dam met het doorstroomprofiel van 20.000 m2 te bouwen. De fractie van D'66 zal eerst nadere in lichtingen willen hebben over de vraag of inderdaad pas over twee tot driejaar in de uitvoering van het werk het sta dium wordt bereikt waarin over de omvang van de doorstroomgaten een nadere beslissing kan worden geno men. In politiek Den Haag wordt aan genomen dat een motie, waarin wordt vastgelegd dat over twee tot drie jaar opnieuw aandacht aan die kant van de zaak wordt besteed, een redelijke kans maakt om door dc Tweede Kamer tc worden aangenomen. De ravage na de aanrijding op de Nieuwe Vlissingseweg, nabij de afslag Oosterscheldestraat. EEN LICHTGEWONDE EEN VERNIELDE AUTO Vangst bisamratten lager dan vorig jaar OUD-VOSSEMEER - In de maand mei zijn op Tholen en Sint-Philipsland in totaal 105 bisamratten gevangen waarvan 95 op Tholen en 10 op Sint- Philipsland. Gezien de intensiviteit waarin in deze maand de rat is bestre den is het resultaat volgens rijksrat tenvanger de heer J. Meijll uit Poort vliet een vingerwijzing in de richting dat men langzaam maar zeker een duidëlijke greep op deze waterkonijnen zoals ze in Belgié worden genoemd gaat krijgen daar het aantal gevangen dieren beduidend kleiner is dan vorig jaar in deze tijd terwijl er zeker zo veel vangactiviteiten zijn ontplooid. GERAMDE AUTO OP 'VERKEERDE' WEGHELFT TEGEN VRACHTWAGEN MIDDELBURG - Twee personenauto's en een vrachtwagen zijn woensdag middag betrokken geraakt bij een verkeersongeluk op de Nieuwe Vlis singseweg bij de afslag Oosterschel destraat te Middelburg. Bij dit onge luk werd een voorgesorteerd staande auto geramd door een achteropko mende wagen. De eerste auto sloeg over de kop. kwam op de verkeerde weghelft, waar een tegemoetkomende vrachtwagen de tollende auto niet meer kon ontwijken. Deze wagen werd geheel vernield, maar de be stuurder, L. A. C. uit Souburg, bleef ongedeerd. Alleen de bestuurder van de achterop komende personenauto. B. van de W. Gepromoveerd NIJMEGEN - Aan de katholieke uni versiteit te Nijmegen is vrijdag gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde de oud-Goesenaar H. A. M. Gerritsen. De titel van het proefschrift luidt: A new approach to.the evaluation of pe ripheral vascular disease using the gamma camera, en handelt over de ge volgen van aderverkalking op de bloedsomloop. Dr. Gerritsen is thans verbonden, als radioloog, aan het zie kenhuis Venlo-Tegelen. uit Vlissingen moest zich voor snij- wonden aan knie en in de hals in het ziekenhuis te Middelburg laten behan delen. De bestuurder van de vrachtau to, S. B, uit Middelburg, bleef eveneens ongedeerd. Het ongeluk gebeurde om streeks half twee. De door C. bestuurde auto die uit de richting Vlissingen was gekomen, stond toen voorgesorteerd om linksaf de Oosterscheldestraat in te slaan. Bestuurder Van de W. van de achte ropkomende personenauto moet de wagen van C. niet of te laat hebben ge- HEINKENSZAND - Bij een eenzijdig auto-ongeval te Heinkenszand zijn woensdagavond de bestuurders E. M. A. S. - Den T. uit Ovezande en haar drie inzittende kinderen gewond geraakt. Mevrouw E. M. A. S.-den T. klaagde over pijn in de rug. Haar drie kinderen, T. den T, M. den T., en A. den T. liepen een gebroken arm op. Al len zijn naar het SintpJohanna zie kenhuis in Goes overgebracht. De bestuursters S. den T reed over de Oude Kamerseweg richting Ovezande. Door nog onbekende oorzaak verloor ze de macht over het stuur en be landde de auto in de sloot. Het voer tuig is zwaar beschadigd. ZEEUWSE Communicatie Eén onzer jongere collega's betrad gistermiddag de redactieburelen na een vermoeiende klusHij wierp zijn jasje uit en daarbij viel zijn oog op zijn om de buik spannend shirt. Hij stokte even. „Ho, ho." sprak-ie tot de naderbij tredende chef. „Zie je datEen bierbuikje „Zit er veel in?" vroeg de chef. „Nou, sprak de ander. „Wat ik gis teravond weer niet allemaal heb „Nee," riep de chef. „dat bedoel ik niet. Komt er een groot verhaal vit?" Communicatie. Moeilijk, hoor. KANS OP HEAO IS MOGELIJK VERKEKEN VLISSINGEN - De plannen 0111 te ko- men tot een bundeling - 'clustering' genoemd - van het hoger beroepson derwijs in Zeeland zijn vrijwel zeker van de baan. In een dinsdag in Mid delburg gehouden vergadering van de werkgroep hbo van de Provinciale Onderwijscommissie, onder leiding van gedeputeerde mr. J. P. Boersma, hebben de vertegenwoordigers van de drie Vlissingse hbo-scholen - hts, fy siotherapie en zeevaartschool - zich uitgesproken tegen een gemeenschap pelijke regeling. De Vlissingse verte genwoordigers van de scholen hebben meegedeeld, dat zij de voorgelegde re geling 'onnodig te ingewikkeld' von- den. Tegelijkertijd werd er meldjng van ge maakt. dat de hts en de school voor fy siotherapie te Vlissingen - al enige tijd in één gebouw - per 1 januari 1977 zul len fusreren. Bij dit cluster' zal zich. naar de verwachting werd uitgespor- ken, in de nabije toekomst ook de ho gere zeevaartschool te Vlissingen voe gen De clustering van de zes hbo-scholen in Zeeland - behalve de drie genoemde scholen in Vlissingen. de rpa en de cpa te Middelburg en de laboratorium- school te Goes - was een voorwaarde van het ministerie van onderwijs om in deze provincie een school voor heao te krijgen. Mogelijk zelfs nog een verdere uitbreiding van het hbo in Zeeland, zoals een sociale adademie en een kun stacademie Desgevraagd verklaarde ons POC- voorzitter Boersma geen nadere me dedelingen te willen doen. „Het is nu niet het moment om er wat van te zeggen. Ik neem aan, dat deze aangelegenheid ongetwijfeld vrijdag tijdens de vergadering van de staten van Zeeland aan de orde zal komen", aldus de heer Boersma. De directies van de drie niet-Vlissingse hbo-scholen toonden zich zonder uit zondering zeer teleurgesteld over het Vlissingse besluit. Zij achtten de moge lijkheden voor Zeeland op een heao- school verder af dan ooit tevoren. Di recteur ir. T. Douma van de Vlissingse hts - de school, die al tot driemaal toe een aanvraag heeft ingediend bij het ministerie tot de stichting van een school voor heao - taxeerde de situatie geheel anders. „De kansen zijn zeer wel aanwezig. Er is in dit opzicht niets ver anderd". aldus de heer Douma. Intussen heeft de stellingneming van de betrokken schllen binnen de werk groep geleid tot een ernstig verschil van inzicht over de te volgen weg, wat betreft samenwerking en bundeling van het Zeeuwse hbo. De leden van de werkgroep zijn uit elkaar gegaan zon der een datum vast te stellen voor de volgende bijeenkomst, hetgeen tot de voorlaatste vergadering steeds het ge val was. Initiatief Ruim een jaar geleden heeft de provin ciale onderwijscommissie het initiatief genomen om te komen tot een clus tering van 't hbo-onderwijs in Zee land, daartoe min of meer aangespoord door de staatssecretarissen Klein en Veerman van onderwijs. Twee jaar ge leden brachten de beide bewindslieden een bezoek aan Zeeland, waarbij zij we liswaar geen concrete toezeggingen deden, maar waarbij zi) wel naar voren brachten, dat Zeeland 'creatief moest denken, wilde het blijven meedoen op hbo-niveau. In een later stadium werd van de zijde van het ministerie van on derwijs verklaard, dat Zeeland - als voorloper - bij een clustering van het hoger beroepsonderwijs een zeer goede kans zou maken op een school voor hoger economisch en administratief onderwijs. Vóór de werkgroep lagen dinsdag twee ontwerpen van gemeenschappelijke regelingen op tafel, een voor het beheer van 'n intergemeentelijke pedagogi sche academie in Zeeland voor te leg gen aan de raden van Goes. Middel burg en Vlissingen en één voor een sa menwerkingsverband voor het Zeeuwse hbo. deze laatste een gemeen schappelijke regeling tussen de drie gemeenten Goes, Vlissingen en Mid delburg enerzijds en de autonome schoolbesturen anderzijds Met name deze regeling werd afgewezen door de Vlissingse hbo-scholen. omdat zij 'on nodig te ingewikkeld' zou zijn. De drie niet.-Vlissingse hbo-scholen zijn wel kom bij een te vormen cluster van de Vlissingse scholen. Directeur Douma van de hts formuleerde het woensdag aldus: „De deur staat wat dat betreft open." De rpa, de cpa en de laboratorium- school voelen evenwel niets voor een dergelijke stap, omdat zij bevreesd zijn daardoor hun eigen identiteit te zullen verliezen. Trouwens zo werd van de zijde van de drie niet- Vlissingse scholen gesteld: zij hebben meegewerkt aan dc vorming van een cluster, omdat daardoor de mogelijk heid werd geopend het hbo in Zeeland uit te breiden, niet omdat zij daar zelf voordeel bij zouden hebben. Zinvol samenwerken De uitgangspunten van de werkgroep zijn geweest een samenwerkingsver band. waarbij langs de wegen van ge leidelijkheid een zinvolle samenwer king zou kunnen worden opgebouwd. In dat samenwerkingsverband behou den de deelnemende scholen de eigen autonomie en identiteit, De enige be perking die daarbij werd gemaakt, was dat de openbare academie ide rpa) on der bevoegd gezag van de gemeenten Vlissingen, Middelburg en Goes zou komen. Het doel van de clustering werd genoemd' behoud en verbreding van het onderwijs in Zeeland,'te berei ken door middel van een gemeen schappelijke regeling, waaraan de drie grote gemeenten Goes, Middelburg en Vlissingen enerzijds en de neutraal bij zondere instellingen van het hbo an derzijds zouden deelnemen. Van (Ie baan De wat wordt omschreven als 'ma noeuvre van de Vlissingse hbo- seholen' heeft grote verdeeldheid bin nen het Zeeuwse hbo tot gevolg. Diepe teleurstelling was er bij de directies van de rpa, cpa en laboratorium- school. De heer C. J. de Graaf, directeur van de rijks pedagogische academie zei in een reactie: „Het staat voor mij vast. dat de stichting van een heao-sehool voor Zeeland verloren is gegaan. Voor de stichting van een school per zuil zijn in Zeeland geen leerlingen genoeg. We waren al zo'n eind op weg. Nu is alles van van de baan.Het argument van de Vlissingse scholen dat de toekomstige gemeenschappelijke regeling te inge wikkeld zou zijn. snijdt voor mij geen hout. Wij willen meewerken om te ko men tot die cluster, maar dan op één lijn met de anderen en niet onder een autonoom Vlissingen. Alle zes scholen moeten een inbreng hebben. Als rpa hebben wij geen voordeel van een clus ter. maar wij voelen ons medeverant woordelijk voor het Zeeuwse onderwijs in zijn totaliteit. Daarvoor willen wij graag iets opofferen." De heer N. Verboom, directeur van de christelijke pedagogische academie te Middelburg zei er dit van: „Het aan trekkelijke van de clustering van de zes was dat Zeeland er een nieuwe vorm van hbo bij kon krijgen. Het had en leuk begin kunnen worden voor verdere uitbreiding van de onderwijs mogelijkheden in deze provincie. Nu zal het geruime tijd duren voordat we weer zo'n kans krijgen. Als cpa zien wij in clustering geen voordeel, eerder een nadeel, maar wij zouden meegaan in het belang van het Zeeuwse onderwijs. Onze positie als enige bijzonddere protestants-christelijke school binnen de zes was niet altijd eenvoudig, maar er is steeds rekening gehouden met onze inbreng, Weliswaar waren wij minder enthousiast over de tweede re geling, maar wij wilden Zeeland nu eenmaal aan meer hbo helpen. De mo gelijkheid daartoe zien wij nu niet meer." Dr. ir. G. A. M. Mouwen van de labo- riumschool te Goes: „Zeeland heeft vooralsnog een kans laten liggen. Clustering zou ons pas voordelen op langere termijn geven. Het is echter jammer, dal het zo is gegaan, want we zouden een goed gedifferentieerd pak ket onderwijsvoorzieningen kunnen bieden." Hij verwachtte overigens, dat het overleg wel weer op gang zal komen. „Ook het zekerstellen van de bestaande opleidingen zal opnieuw bijeenkomen noodzakelijk maken." Stap voor stap Ir. Douma van de Vlissingse hts gaf desgevraagd toe, „dat de standpunten dinsdag ver uit elkaar lagen." Hij wees er op, dat de cluster-gedachte nog vo lop in discussie is. Overigens zei de di recteur van de hts er van overtuigd te zijn, dat er een vorm van samenwer king moet komen. De heer Douma: „Wij zeggen: zo'n samenwerking moet stap voor stap. Per 1-1-1977 ronden wij de samenwerking met de school voor fysiotherapie af. De kans is niet uitge sloten, dat zich daar later ook de Zee vaartschool bij zal aansluiten. Iedere andere hbo-school in Zeeland kan zich bij ons aansluiten. De deur staat open OVer de kansen op een heao- school zei hij: „Het gaat - ik wil dat in alle duidelijkheid zeggen - om een zelf standige heao-school. Onderwijskun dig hoort die wél bij de hts. Ik acht de kans nog atlijd aanwezig dat Zeeland een dergelijke school krijgt." Directeur G. K. Brouwer van de hogere zeevaartschool in Vlissingen zei desge vraagd. dat deze school wat clustering betreft niet wil vooruitlopen op een wettelijke regling. De heer Brouwers: „Zeker niet als er geen aanwijsbare voordelen zijn. En die voordelen zie ik niet. De wettelijke regeling over deze zaak zal nog een jaar of vier op zich la ten wachten." Over een eventuele clus tervorming met de hts/fysiotherapie zei hij: „Het is beslist nog niet zover. Wij hebben daarover geen enkele uit spraak gedaan. Wij zijn een landelijke school. In het algemeen staan we niet te trappelen om te clusteren." Burgemeester drs. Th. J. Westerhout. (tevens bestuurslid van de hts), die namens de gemeente Vlissingen deel uitmaakt van de werkgroep hbo. zei desgevraagd, dat Vlissingen het wel wilde probeerde met de voorgestelde constructie. „Toegegeven, het is een ingewikkelde constructie, maar b. en w. van Vlissingen staan er positief tegenover: wij willen er wel aan mee werken. De Vlissingse hbo-scholen denken er echter anders over." Over igens verwachtte de heer Westerhout, dat het gesprek na de vakantie wel weer hervat zal worden. zien. De klap kwam zo hard aan dat de wagen van C. over de kop sloeg, om tenslotte tegen de uit de richting Mid delburg naderende vrachtwagen tot stilstand te komen. De wagen van Van de W. werd aan de voorzijde bescha digd, de vrachtwagen werd licht be schadigd. Voorzitter van CJ V-Zeeland gaat naar Suriname VLISSINGEN - De voorzitter van het Christelijk Jongeren Verbond Zee land, de heer F. Kruse uit Middelburg, vertrekt zaterdag voor een periode van zes weken naar Suriname voor onderzoek in opdracht van het lande lijk CJV. Het betreft hier een onderzoek naar de behoeften en wensen voor een YMCA- project aldaar. Het Christelijk Jonge ren Verbond maakt deel uit van de in ternationale YMCA en wil op deze ma nier de in ontwikkeling zijnde Suri naamse YMCA daadwerkelijk steunen. De resultaten van het onderzoek vor men de basis voor een meerjarenplan om het YMCA-werk in Suriname uitte bouwen. Het ligt in de bedoeling om gedurende twee jaar een professionele kracht in Suriname aan de uitvoering van het plan te laten werken. Eén of meerdere Surinamers zullen in die twee jaar een opleiding volgen aan het YMCA-college. Zij nemen dan na de opleiding de leiding van het project over. RP te water wil op hoger niveau regeling vervoer gewonden scheepsongevallen WEMELDINGE - De rijkspolitie te water in Zeeland wil dat er op ho ger niveau een regionale of lande lijke waterdichte regeling wordt opgesteld, die een snelle afvoer van gewonden bij scheepsongevallen op de Westerschelde garandeert, Tijdens een gesprek op het groeps- burcau te Wemeldinge, heeft het kader van de rijkspolitie in Zee land woensdagmiddag de gang van zaken rond de hulpactie na de ex plosie op de tanker 'Liverpool Bridge' (zaterdagmiddag) doorge nomen. Een rapport van deze bij eenkomst, waarin politiemensen die bij de ramp ter plekke waren op 'gebreken' bij de hulpactie we zen, zal naar de staf van de rijkspo litie te water te Dordrecht worden gestuurd. Aanleiding voor het intern beraad vormde het onbevredigende verloop van het vervoer van een gewonde na de explosie aan boord van de En gelse tanker, waarbij ook een dode viel. De kapitein van de 'Liverpool Bridge' en de rijkspolitie vroegen toen om helicopterhulp omdat het dek van het schip ongeveer twintig meter boven de zeespiegel lag. Vol gens de geldende regeling moet, om een helicopter te kunnen inzetten, eerst een dokter aan boord de nood zaak daarvan vaststellen. Een uur na de melding is uiteindelijk de zwaargewonde met behulp van een kraan aan boord van de RP 10 ge hesen. Adjudant J. Bout, groepscomman dant van de rijkspolitie te water in Wemeldinge, vertelde desgevraagd dat woensdagmiddag nog eens alle feiten rond het ongeluk aan boord van de Engelse tanker op een rijtje zijn gezet. „We hebbenzelfgeen advies geformu leerd. We hebben alleen alle gegevens verzameld. Die zullen we doorspelen naar de staf te Dordrecht, in de hoop datereen regeling van de grond komt die feilloos werkt in dergelijke geval len. Nu ging het zaterdag om een zeer zwaar gewonde, maar als het gaat om een ongeval van grotere omvang met meer gewonden, willen we niet graag opnieuw geconfronteerd worden met eenvertragingzoalsdiezichafgelopen zaterdag heeft voorgedaan", be toogde de heer Bout.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2