Hfl iissSs VERNEDERENDE AFGANG VAN HET NEDERLANDS VOETBAL Knobel: er klopte echt niets KNOBEL DIENT ZIJN ONTSLAG «pliiBlSSl De onvergeeflijke blunder van coach Knobel PZC A ORANJEKLANTEN GINGEN DANIG OVER DE SCHREEF Tsjechen door 3-1- zege In de finale Opstelling W.-Duitsland Recordpoging Polderman nONDERDAG 17 JUNI 1976 m sport 15 Ondrus scoorde liet eerste doelpunt voor Tsjcclioslowakljc in de eerste helfl van de wedstrijd. Jolian Cruuff juicht nadat Ondrus <Li de bal in eigen doel schopt. ZAGREB - Het Nederlandse voetbal heeft in Zagreb een verne derende afgang beleefd. Het verloor in een turbulent voetbalge vecht, dat zelfs niets met sport te maken had, in de verlenging met 3-1 van Tsjechoslowakije, nadat de normale speeltijd met een 1-1-stand was afgesloten. Diverse Nederlandse topvoetbal- Iers misdroegen zich op een ergerlijke manier, en de Tsjechen, die hun trainer Jezek na afloop juichend op de schouders namen, verdienden de triomf volledig. Ze werden luid toegejuicht door de 40.000 verregende Joegoslavische voetbalsupporters, die dui delijk partij voor hen hadden gekozen. De trieste balans van dit voetbalgcvecht leverde Nederland niet alleen een ne derlaag op, maar ook twee uit het veld gestuurde spelers, te weten Johan Nees ken s en Willem van Hanegem. Neeskens omdat hij de Tsjech Nehoda onderuit schopte en Van Hanegem omdat hij weigerde bij dc scheidsrechter te komen nadat deze hem op een gele kaart had getrakteerd wegens het zich bemoeien met de leiding. Voor dat zelfde feit kreeg ook aanvoerder Joahn Cruijff geel. Kortom: het was een schande zoals dit povere Nederlandse elftal zich hier in Zagreb presenteerde. mélê van juichende en dolverheugde Tsjechen terecht te komen. Toegift flet is en blijft een onbegrijpelijke zaak, dat dit Nederlands elftal, met zoveel geroutineerde topspelers, zo'n islechte wedstrijd speelde. Zo ongeïn teresseerd optrad. Het leek er vaak op of verschillende spelers dit toernooi niet meer zagen zitten. Het is duide lijk dat de affaire-Knobel toch een na delige invloed heeft gehad op het Oranjeteam. Van stond af aan is het grandioos mis gegaan. Niemand kon zich aan wie dan ook optrekken. Alleen Adrie van Kraay benaderde zijn normale peil. De rest was in feite nergens. Johan OEFENPROGRAMMA VAN FEYENOORD ROTTERDAM (ANP) - Fcycnoord be gint de voorbereidingen op het nieuwe seizoen op 12 juli om 12 uur. Op 13 juli gaat de Rotterdamse eredi visieclub tot 23 juli in het KNVR- spoftcentrum in Zeist in trainings kamp. Op 25 juli wordt in Arnhem tegen Vi tesse de eerste oefenwedstrijd ge speeld. Op 29 juli speelt Feyenoord in Tilburg de jubileumwedstrijd tegen Willem II, dat dit jaar 80 jaar bestaat. Op 31 juli speelt Feyenoord in de Kuip te Rotterdam tegen Robin Hood, de Cruijff... Wie hem tegen de Belgen in actie heeft gezien, heeft hier op de tri bunes in Zagreb vol verbijstering zijn wenkbrauwen opgetrokken. Rensen- brink... Geen moment soleerde hij zoals in voorgaande duels. Hij en vrij wel iedereen maakte een uitgebluste indruk. Rep... Tegen de Belgen was hij al aan vervanging toe, woensdagavond in Zagreb werd dat werkelijkheid. Rep had er helemaal niet in mogen staan. Natuurlijk hadden diverse spelers de mond vol over de onmogelijke weer somstandigheden waaronder gespeeld moest worden. Maar daar hadden de dapper volhoudende en geen centime ter ruimte gevende Tsjechen, die goed door hun trainer Jezek geïnstrueerd bleken te zijn over hun tegenstanders, eveneens mee te maken. Het is zonder meer een blamage voor het Neder landse voetbal dat verschillende Oran jeklanten. toen het niet op de normale wijze lukte, over de schreef gingen. De manier waarop tegenstanders tegen de grond werden gekwakt, waarop revan che werd genomen voor door Tsjechen gepleegde overtredingen, ontsierde het Nederlandse spel op schandelijke wij ze. De Tsjechen verdienen het compli ment dat zij het waren die in de alles vergende verlenging het resultaat in hun voordeel ombogen. Misschien mag er één aanmerking gemaakt worden op de overigens zeer goed leidende referee Het derde doelpunt in dc laatste mi nuut was een toegift, omdat Neder land met negen spelers tegen tien niet meer in staat was de afweer te organi seren en duidelijk naar het einde ver langde. Uit het kwade leert men liet goede. Het wordt tijd dat de KNVB de bakens verzet. Het wordt tijd dat alle herrie rond het Nederlands elftal bin nen de kortste keren naar het verle den wordt verwezen. Dat George Knobel inderdaad het door hem ge vraagde ontslag moet worden ver leend en dat. als het niet anders kan, ook Johan Cruijff dan maar zijn inter nationale voetballoopbaan bij het Oranjeteam dient af te sluiten. Nederland is een finaleplaats misgelo pen in dit Europese toernooi, Maar wat veel erger is: de goodwill die ons Oran jeteam tijdens de WK had opgebouwd, zal helemaal opnieuw verdiend moeten worden, want die zijn we na de be schamende vertoning van woensdaga vond in Zagreb wel voor een tijdje kwijt. De ijver waarmee de Tsjechen van start gingen, verraste het Nederlands elftal kennelijk. Terwijl Cruijff c.s. on geïnspireerd de neerplensende regen in doken, bleken de withemden zich beter aan te passen aan.de erbarmelijke om standigheden. Terwijl verwacht mocht worden dat het meer geroutineerde Nederlandse team beter staande zou blijven op het spekgladde veld. was het al spoedig duidelijk dat het precies andersom zou zijn. De wat hautain spe lende Nederlanders werden met de neus op de keiharde feiten gedrukt, toen in de 19e minuut Jansen een vrije schop veroorzaakte- Panenka wipte de bal op het hoofd van Ondrus. Schrij vers raakte de bal nog wel aan. maar kon het verdiende Tsjechische doel punt niet voorkomen: 1-0. werd. De PSV'er zorgde met een sli ding ervoor dat Nehoda de ba! niet in het doel kon schieten. Vlak daarvoor was Rijsbergen. die al eenmaal zo non chalant had teruggespeeld dat Schrij vers nog maar op het nippertje kon redden, geblesseerd geraakt. Van Ha negem mocht zijn clubgenoot vervan gen. De Nederlandse ellende duurde ook na rust nog voort. Het leek wel of de neer gutsende regen alle strijdlust, alle in spiratie had gedoofd. Nederland drong wel aan en drukte, dat ook. Stond soms met tien man op de Tsjechische helft. Maar het hielp allemaal niets. Johan Cruijff. die zo vaak met zijn brille Oranje uit de put had geholpen, deelde al evenzeer in de misère Er kwamen geen vloeiende passes van zijn voet. geen openingen makende tik jes of kopballetjes. De Tsjechen hiel den eigenlijk makkelijkerstand dan zij zelf hadden verwacht. Vergeten Zelfs met „een man minder, toen Pol lak na een harde overtreding tegen Neeskens tegen zijn tweede gele kaart aanliep en dus het veld uit moest. Tweemaal geel is nu eenmaal „rood" en dat was arbiter Thomas uit Wales niet vergeten... De vervanging van een zwak optredende Rep - hij was vrij wel niet aan de bal geweest - door Geels, leek aanvankelijk ook al geen verbetering op te leveren. Het zou die zelfde Ruud Geels echter zijn die indi rect zestien minuten voor het einde voor de gelijkmaker zorgde. De eerste keer dat hij de bal aanraakte, schoot hij op het doel. De maker van het Tsjechische doelpunt, Ondrus, werd op dat moment de ongelukkigste man van zijn ploeg. Via zijn voet verdween de bal in eigen doel: 1-1. Nederland leek daarna weer kansen te hebben op de overwinning. Met 11 legen 10 steeds méér vermoeide Tsje chen leek dat een zeker ding. Maar de spelersbalans kwam weer m evenwicht toen Neeskens Nehoda dermate grof bejegende dat Thgmas ook daar rood in zag. De Tsjechen putten daar de no dige moed uit, maar het was duidelijk dat Nederland in die eindfase de beste mogelijkheden had. De Tsjechische doelman Viktor hield echter zijn doel schoon, waarbij hij eenmaal op uiterst fraaie wijze een harde inzet van Ren- senbrink uit de hoek weerde Toen kwam die verlenging... waarin de afgang van het Nederlandse voetbal volledig werd. Vleugels kampioen van Suriname. Op 4 augus- Thomas. Hij liet in de 116e minuut een lus speelt UEFA-cupwinnaar en En- duidelijke overtreding tegen Cruijff gels kampioen Liverpool in de Kuip onbestraft. Vesely kon ongehinderd op tegen de Rotterdammers, die daarna rechts voorzetten en Nehoda behoefde van 7 tot 11 augustus deelnemen aan niaar te knikken om te midden van een het toernooi van Atletico Bilbao. De laatste oefenwedstrijd op de nieuwe competitie, die op 22 augustus begint is in Kortgene tegen de amateurclub Axel. Deze goal gaf de Tsjechen vleugels. Ze bleven stormen en gaven de Oranjes- pelers geen centimeter vrijheid. Wie op dat moment gedacht had dat Tsje choslowakije een „makkie" zou wor den, besefte steeds meer dat dit valse hoop was. Nederland was geen schijn van het superieure elftal dat tot tweemaal toe de Belgen tot een zielig voetbalvolkje had gedegradeerd. De combinaties liepen niet, er werd veel te weinig op tempo gespeeld en Ren- senbrink noch Rep konden ook maar één moment hun faam waarmaken. Op het middenveld deelde Neeskens ook al in de ellende en in de defensie had Suurbier de grootste moeite met de snelle Nehoda, die bij de Tsjechi sche counters een grote rol speelde. Het was aan Van Kraay te danken dat het zes minuten voor rust geen 2-0 ZAGREB - George Knobel had nooit van zijn leven gedacht dat het Nederlands elftal zo slecht zou kunnen spelen als gisteravond tegen de Tsjechen. „Er klopte werkelijk niets. Als ploeg hebben we volkomen gefaald cn ook de individuele acties kwamen er geen enkele maal goed uit. De Tsjechen hebben een sterke partij gespeeld". De bondscoach wilde niet van een wanvertoning spreken. De ongeregeldheden vond hij wat al te nadrukkelijk veroorzaakt door de scheidsrechter „Die gele en rode kaarten waren te zware straffen. Die rode kaart van Van Hanegem was he lemaal een lachertje. Van Hanegem vroeg hem alleen waarom de overtreding die tegen Cruijff werd begaan niet was bestraft. Nu konden de Tsjechen goedkoop op voorsprong komen". Ook Johan Cruijff zag een duidelijke overtreding voorafgaan aan het doelpunt dat de Tsjechen op een 2-1-voorsprong zette Op vraag of de ontslagaanvraag van Knobel van invloed is geweest op het vertoonde spel antwoordde de scheidende oefenmeester: „Ik dacht het niet. Tenslotte werken we met profs' Geo. Km ilificei •t Europees voetbal- kampteonschap zijn ontslag aan te bieden als technisch directeur van de KNVB. Genadeloos kreeg de verbitterde Knobel gisteravond dc rekening gepresenteerd: op een doorweekte grasmat in Zagreb uerd in ruim twee uur tijds dc schit terende faam. die het Nederlands voetbal zich had vergaard tijdens de wereldkampioenschappen in West-Duitsland. vrijwel volledig weggevaagd Dat de bondscoach het met pikte, dat niet al zijn eisen d'jor het sec tiebestuur betaald voetbal werden ingeiciltigd cn derhalve zijn ontslag aanbood, is zijn goed recht Maar men moet het George Knobel we! uiterst kwalijk nemen, dat hij geen onzaliger moment liad kunnen kie zen om zijn beslissing bekend te maken. Tien dagen geleden reeds - en dus vlak voor de beslissende wedstrijden om de Europese titel - legde Knobel zijn ultimatum op ta fel: of dc KNVB moest capituleren voor hel eisenpakket van de tech nisch directeur of hij zou opstap pen. Toegegeven: de heren Knobel enerzijds en Jacques Hogewonlng. Dé Stoop alsmede de andere leden van het sectlebestuur anderzijdsi hadden besloten dat het ontslag aanbod geheim zou blijven. Maar dat was een uiterst naive qedach- tengang. De heren hadden namelijk op hun klompen moeten aanvoelen, dat - waar zoveel mensen bij 'hel geheim' betrokken waren - dat ge heim nooit lang buiten de publiciteit kon blijven. En jawel hoor: uitgere kend aan de vooravond var. dc eer ste wedstrijd van het Nederlands elftal explodeerde het geheim als een bom in het oranjekamp En daarmee uas dan tegelijkertijd de kiem gelegd voor een deernis- wekkende afgang, zoals het Neder lands elftal die nog maar zelden heefl beleefd. Want de conclusie moei onvermijdelijk zijn. dat al die troebelen rond dc ontslagaanvrage van George Knobel onrust en pa niek gezaaid hebben in de selectie- groep voor het oranjeteam. De de sillusies. die Knobel te slikken kreeg omdat hij niet op alle punten zijn zin kreeg van het secliebestuur, mogen zo groot zijn geweest, toch had hij als ervaren coach nooit op. dit betreurenswaardige moment zijn besluit mogen nemen, althans zijn besluit niet. mogen bekend maken aan de leiding van de KNVB Ongetwijfeld heefl Knobel zich bij het stellen van zijn ultimatum sterk gevoeld, want hij icist dat niemand minder dan de machtige Johan Cruijff hem rugdekking bood. Het conflict ging immers voornamelijk over Cruijff. De omstreden Barcelona-speler wenste nu al vast gelegd te zien. dat hij alleen op be paalde voorwaarden zich beschik baar wilde stellen voor de kwalifi catiewedstrijden voor het wereld kampioenschap in Argentinië. En ook 'wenste Cruijff nu al toestem ming om in ieder geval vrijgesteld te worden van een zes weken durende trainingskamp voor die wereld kampioenschappen in Argentinië. Knobel eiste van hel sectiebestuur betaald voetbal dat al die wensen vati Cruijff gehonoreerd zouden worden. Onder geen beding wilde Knobel verder gaan zonder zijn sterspeler. Een volledige openheid van zaken werd niet gegeven, om dat gistermiddag een persconferen tie in Zagreb op het laatste moment werd afgelast, zogenaamd om de rust in de selectie te handhaven, alsof er nog van rust sprake was. Het ziet er echter naar uit. dat de pressie van het duo Knobel-Cruijff door het sectiebestuur zo langza merhand als chantage ervaren is Johan Cruijff zelf wakkerde de on rust nog aan door in bedekte ter men te dreigen, dat htj zo nodig met voor de finale om de Europese titel zou aantreden als Knobel geen eerherstel' zou krijgen. Tegen dc funeus pelende Tsjechten is geble ken, dal George Knobel en Johan Cruijff In hun eigen zuaard zijn ge vallen. Door deze blamerende af faire wakkerde de onrust, de onze kerheid zo door dc gelederen van het Nederlands elftal, dat dil team geen schim meer was van deforma tie. die ut schitterende stijl Polen en België van de grasmat veegde. Dc bittere realiteit voor en Knobel Cn Cruijff is. dal de vernederende nederlaag van gisteravond hun po sitie uitermate heeft verzwakt. Zo wel de bondscoach als zijn grote vedette hadden de zelfbeheersing moeten opbrengen om de ontplof fing van dc rel uit le stellen lot na de wedstrijden om. dc Europese titel. Nu kon niemand aan de indruk ontkomen, dut ook de grote meester Johan Cruijff zelf zwaar was aange slagen door de emoties van hel con flict Hij speelde meestal 'onzicht baar' en ah hl) wel zichtbaar wast speelde hij voor zijn doen verba zingwekkend slecht: opvallend veel balverlies, mislukte passes, geen leiderschap. In hun val hebben Knobel en Cruijff de anderen meegesleurd. Ook bij de- wereldkampioenschappen in West-Duitsland schuwde hel oran jeteam de bikkelharde, zogeheten professionele aanpak niet. Dal was toen nodig omdat ook de tegen standers denk aan de Brazilianen er een niets en niemand ontziende strijdwijze op na hielden Maar toen teas er altijd nog een zekere profes sionele zelfbeheersing, die er voor zorgde dal de Nederlanders ont snapten aan de zwaarste straffen van de arbiter. Sportcommentaar Gisteravond was die zelfbeheersing er echter dikwijls niet. Ongetwijfeld sterk beïnvloed door de gezaaide onrust, was het oranjeteam uiterst, snel geïrriteerd, prikkelbaar. Eerst sloegen bij een geroutineerde speler als Johan Neeskens de sloppen door en kan hij na een brute charge zijn biezen pakken. En vervolgens kon Willem van Hanegem tongetwij feld beïnvloed door de provoce rende aanwezigheid van Johan Cruijff naasl zich) niet de tolerantie opbrengen om even aan een ver zoek van de scheidsrechter te vol doen en naar die arbiter toe te lo pen. Gevolgook rood voor de- Kromme.' Onmiskenbaar is ook de indruk, dat George Knobel in de mentale voor bereiding voor de krachtmeting tegen dc Tsjechen heeft gefaald. Er werd over niets anders gesproken dan over de finale. De oranje-jagers hadden dc huid al lang verkocht voor de Tsjechische beer geschoten was. Vlak voor het duel zei Knobel nog: ..Ah dit elftal het oranjeteam) zijn vorm heefl. hoeft hel voor nie mand Ier wereld bang te zijn. We zijn bij een normaal verloop van de wedstrijd de sterkste." Maar omdat Knobel niet de wijsheid en de zelfbeheersing kon opbrengen om zijn ingrijpende beslissing i het ontslagtot na de wedstrijden om de Europese titel uit te stellen, had hij zelf reeds gezorgd dat er van een 'normaal verloop' geen sprake was. Daarvoor was de onrust, de onze kerheid te groot. George Knobel, die eerder bij Ajax de laan uitging om dat hij weinig diplomatiek een in terview gaf aan een boulevardblad ihcl beruchte 'drank- en vrouwen- verhaal'). lijkt nu ook discutabel zijn carrière als bondscoach te beëindigen. JOOP VAN DEN BERG tADVERTENTIE De komende maanden gaan 37.- miljoen Nederlanders ons verlaten i Is vakantie. SSSUgBS» Het wordt stil in de buurt Toch ijn er mensen die met volle teugen genieten van die plotselinge stille. Genieten en profiteren. Want zien zij aan uw huis iets waaruil bli/kt dat ti weg bent dan slaan ze hun slag. En die komt meestal hard aan. U kunt een boel narig heid voorkomen. Door na te denken. En door ons om advies te vragen, De politie. ZAGREB (ANP) - Het ru moer rond het Nederlands voetbalelftal is weer in alle hevigheid losgebarsten. De plotselinge ontslagaanvrage van bondscoach George Knobel, die reeds vorige vrijdag werd ingediend, heeft duidelijk aan de open baarheid gebracht hoe de zaken bij de grootste sport bond van Nederland gere geld zijn. Knobel wil - voor de tweede keer al - weg bij de KNVB, nu met ingang van 30 juni. Aan het eind van deze maand dus. De woordvoerder van de KNVB. pr- man Hans Hamstra. heeft dit be vestigd. De reden van deze onver wachte explosie heet het beknotten van zijn technische bevoegdheden door het bestuur betaald voetbal te zijn. Dat wenst George Knobel on der geen beding te aanvaarden. Het bestuur betaald voetbal - in Zagreb vertegenwoordigd door Jac ques Hogewoning en Dé Stoop wei geren (voorlopig?) ieder taar in de kwestie. Zij kunnen het niet ontkennen, maar weigeren hardnekkig er op in te gaan. De af spraak zou zijn geweest, dat het ontslag pas na de finale van het Eu ropees kampioenschap in Belgrado, bekend zou worden Loslippigheid (Cruijff?! is de oorzaak van enorme onrust in het Nederlandse kamp in Zagreb waar iedereen de aanvoer der van Oranje als de grote zonde bok beschouwt. Te mooi denkbeeld Johan Cruijff ontkent echter in alle toonaarden dat hij het lek is ge weest. Het had er alle schijn van dat liet Nederlands elftal zich ein delijk in alle rust op de slotfase van het op een na belangrijkste voetbaltoernooi van de wereld zou gaan voorbereiden. Het bleek een veel te mooi denkbeeld te zijn. George Knobel heeft al vaker ge dreigd ontslag te nemen ten het ook eenmaal echt gedaan). Vorige vrij dag vroeg hij voor de tweede maal ontbinding van zijn contract. In de spannende uren voor de wedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije hulde de bondscoach zich in stilzwijgen, waar het zijn ontslag betrof. Hij geniet daarbij de steun van zijn aanvoer der Johan Cruijff, die zich ten op zichte van iedereen met veel be woordingen achter George Knobel opstelde Onmiddellijk na het uitlekken van het grote nieuws werd er binnens kamers koortsachtig beraadslaagd tussen de bondsbesiuurders en George Knobel. Johan Cruijff wen ste ook een directe oplossing van de kwestie. De vedette van Oranje dreigde zelfs de tweede wedstrijd van het Europese kampioenschap niet te spelen als de zaak niet snel beklonken werd. Weer ingetrokken Over die besprekingen werd voor de wedstrijd tegen de Tsjechen geen communique verstrekt. Wel lekte uit dat George Knobel zijn ontslagaanvraag al weer zou heb ben ingetrokken... Johan Cruijff verklaarde voor het nieuws van Knobels ontslag uitlek te: „Er hangen een paar bommetjes boven Oranje." Het bleek een don derwolk te zijn die zich in 'n ver schrikkelijke plensbui bommetjes ontlaadde. De bommetjes waar Cruijff over sprak bleken een ont zettende stank te verbreiden. Dal had Cruijff ook niet kunnen voor zien. E BELGRADO (SÏDl - De opstelling van West-DuiIsland voor de wedstrijd van vandaag (donderdag) in Belgrado tegen Joegoslavië ziet er als volgt uit: Dut! mater Ba;, en.lunchen): achter Vogt-s 'Borussia Monchengladbach Beckenbauer B aye..-. Münchem Schwarzenbeck rBayern Muncnen i en Dietz iMSV Duisburg». midden; wim- mer. Vonhof en Danner (allen Borussia Mónchengladbachi vnor neK (Bayem MUnchen.f. Beet (Hertha BSC» en Hólzenbeln (Eintracht Frankfurtj. De wisselspelers zijn. Kargus (Ham burg SVi. Kaltz iHSV). Nogly (HSV) Flohe iKöln» en Muller iKólni. BRF.SKENS - Vandaag (donderdag) zal het 13-jarige Scheldestroomtalent Pieter Polderman in hel zwembad De Veste proberen het senioren- en adspi- rantenrecord 1500 meter vrije slag te verbeteren. Het huidige record staat met 20.10.3 op naam van Jaap Kevmel Stormvogel. De recordpoging be gint om 30.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15