Pijierdam met variabel getij „Teveel onduidelijkheden in structuur schema elektriciteitsvoorziening" „Provincie positief tegenover een jachthaven in Wemeldinge Middelburgse commissie: krediet vervoersonderzoek intrekken PZC/p Schooltelevisie maakte opnamen in Serooskerke op Schouwen WOENSDAG 16 JUNI 1976 DR. C. BOERTIEN TIJDENS WERKBEZOEK AAN KAPELLE: „RIJKSWATERSTAAT HIERIN WEL ERG FORMEEL" provincie 77 KAPELSE RAAD SPRAK MET COMMISSARIS KAPELLE - „Dc provincie slaat m beginsel positief tegenover de ge dachte om in Wemeldinge een jach thaven aan te leggen. Zo'n jachthaven zou een compensatie kunnen beteke nen voor degenen, die economisch af hankelijk waren van de drukke scheepvaart op het kanaal. Ook het provinciaal bestuur vindt dat rijks waterstaat zich in deze kwestie wel erg formeel opstelt. Ik heb daarom een briefje geschreven aan minister Wes terterp. Niet zo'n officiële brief, maar zo een... u kent dal wel met 'Amice' er boven. Dit zei commissaris van de koningin dr. Boertien, die dins dagmiddag een werkbezoek aan de gemeente Kapcllc bracht, tijdens zijn gesprek met de gemeenteraad. De jachthaven, die de gemeente Ka- pelle zo graag zou willen aanleggen in Wemeldinge, vormde een belangrijk punt van gesprek. De fractievoorzitter van het. CDA. tr P. J. Balkenende. bracht de jachthaven in verband met de nog voortdurende onzekerheid over de afsluiting van de Oosterschelde en WD-I'racticvoorzitter R. F Hemke- mans onderstreepte dat de hele ge meenteraad de jachthaven ziet als een mogelijke uitkomst voor een groep in woners van Wemeldinge Er bestaat alleen nog verschil van mening oyer de wijze waarop die jachthaven eruit zou moeten zien," vertelde de heer Hen- kemans Eerder op de middag had de commissaris de plaats waar de jach thaven moet komen persoonlijk in ogenschouw genomen „Ik werd er door de burgemeester bijna naar toe gesleurd." zei hij achteraf. Tijdens de ontmoeting van de raad met de commissaris van de koningin hielden de voorzitters van de grootste fracties korte inleidingen over een aan tal belangrijke zaken, die in de ge meente leven. De heer Balkenende sprak over de ruimtelijke ordening en de planologie. Hij vertelde dat de raad een groeipercentage van drie. zoals dat in de afgelopen jaren een keer is voor gekomen niet wenselijk meer acht. „Maar een groei van één tot anderhalf procent willen we toch graag behou den, omdat we dan onze welzijnsvoor zieningen verder kunnen uitbouwen." Ook wees hij op de noodzaak dut be drijven de gelegenheid moeten kunnen blijven hebben om uil te breiden. PvdA-fractievoorzitter A. C van Over- beeke sprak over het onderwijs. Hij vertelde dat de raad wil meewerken aan een gemeenschappelijke regeling voor het RPCZ, hoe wel men van me ning is dat de rijksoverheid schoolge- leidingsdiensten dient te financieren. Ook wees hij op het belang van het in stand houden van het inwonertal in verband met het onderwijs „Door de kleiner wordende gezinnen is het noodzakelijk dat mensen van buitenaf zich vestigen, willen we tenminste voorkomen dat de scholen steeds kleiner worden en dat- sommige mis schien mei sluiting worden bedreigd. Er moeten dan dus huizen gebouwd worden Het onderwijsprobleem van de kleinere plaatsen is dus een probleem. Ur. Boertien maakte tijdens zijn be zoek aan de gemeente Kapelle in een rijtuig een ril door de kern Kapelle GROOTST MOGELIJKE MEERDERHEID ACHTER VOORSTEL VANB. EN W. IN DE REGIO WALCHEREN dat nauw samenhangt met de ruimte lijke ordening En daarbij hebben we de medewerking van de provincie hard nodig.De heer Henkctnans vroeg in zijn beloog onder meer aandacht voor bouwmogelijkheden ui Wemeldinge. De heer C de Kraker (sgp> vc-stigde de aandacht op de positie van het bijzon der onderwijs en de heer J. Kole <bpi bracht de voorzieningen, die het ge meentebestuur van Kapelle lot stand wil brengen, in verband met de natio nale tekorten. „Waar ligt de grens?" vroeg hij. Het antwoord van dr. Boer tien was uiterst kort: „Die ligt in uw eigen gemeentebegroting," Kleine eenheden. reagerend op de opmerkingen van de raadsleden vertelde dc commissaris van de koningin van de brief, die het provinciaal bestuur beeft gestuurd aan de provinciale besturen van Friesland. Groningen en Drenthe over dc problematiek van de kleine scho len. De bedoeling is dat er indien mo gelijk gezamenlijke standpunten ge formuleerd worden. Kabinetschef mr H. F. M. van der Heijden vertelde dal liet provinciaal bestuur van Gronin gen al positief beeft gereageerd. „Er is bijna geen enkele gemeente in Zee land waar dc problematiek van de school in kleine kernen niet speelt." Verder werd onder meer nog gesproken over het spaarbekken, dat de Water maatschappij Zuidwest-Nederland (WMZ) heeft gepland in de gemeente Kapelle en over dc wenselijkheid dat Kapelle-Biezelingc enigszins moet kunnen blijven groeien. Na de ontvangst van de commissaris en mevrouw Boertien en de heer Van der Heijden aan het begin van de mid dag maakten de gasten samen het col lege van b. en w in twee tijtuigen een rit door de kern Kapelle. waarbij het nieuwe bestemmingsplan, de veiling en een bloemenkwekerij bekeken werden. Daarna stapte men in auto's voor een wat uitgebreidere tocht, waarbij onder mer in Wemeldinge dc plaats waar de jachthaven zou moeten komen aange daan werd. Ook stond een bezoekje aan het internaat, voor schipperskinde ren in Wemeldinge op het programma. In de Vroone in Kapelle spraken de heer en mevrouw Boertien met verte genwoordigers van de kerken, hel on derwijs. de bejaarden en liet vereni gingsleven. het bedrijfsleven en de sportverenigingen. Na het gesprek met de raad woonde menin de kerk een kort concert bij van organist De Kok en de sopraan Lenie Soeters en het werkbezoek werd afgesloten met een koud buffet in liet gemeentehuis, waarbij ook de echtgenoten van de raadsleden van de partij waren. VOOR DE SERIE 'STOKPAARDJES' DRIE SCHOLIEREN UIT HAAMSTEDE SPELEN MEE SEROOSKERKE (SCMi - bij ue bakkerij van de lieer J. D. Rein- houd in Serooskerke iSchouwen) zijn dinsdagmiddag opnamen ge maakt voor een tv-spot voor de NOS-schoollelevisie. Regisseur- producer Rene in der Maur zocht strand, duinen, een dorpswinkeltje rie 'Stokpaardjes'. Die vond hij ui de gemeente Wester- schouweh. Het is de bedoeling dal de serie, die handelt over levende en dode objecten, volgend voorjaar wordt uitgezonden voor kinderen van de eerste klassen van de basis school, die dan na hel zien van de filmpjes over hel onderwerp kunnen gaan pra ton. De winkel van bakker Reinhoud stelde dinsdag een win keltje voor. waann één van de dne scholieren uil, Haamstede, die aan het programma meedoen, chips koopt. MIDDELBURG - De gemeenteraads commissie voor de financiën in Mid delburg is dinsdagmiddag na een uit voerige discussie met de grootst mo gelijke meerderheid akkoord gegaan met het voorstel van b. en w. een eer der verleend krediet van 26.500 gulden voor het verrichten van een openbaar-vervoersonderzoek in de re gio Walcheren in tc trekken. Enkel commissielid A. H. Kamermans (ppr) onthield zijn stem aan het voor stel. In een uitgebreid betoog dat de nodige discussie ontlokte stelde hij het beperkte onderzoek van het streekver voer niet te kunnen beoordelen en gaf hij integendeel de voorkeur aan een verhoging van het krediet om het on derzoek - waarvoor het streekvervoer van de minister geen geld mocht uit trekken - samen met de gemeente Vlissingen te kunnen laten uitvoeren. Commissievoorzitter A. Bergshoeff - en met hem de andere commissieleden - voelden echter niets voor deze sugges tie van de heer Kamermans. De we thouder betoogde dat dit alleen al door de - wat hij noemde - 'weinig rooskleu rige' financiële positie van de ge meente onmogelijk is. Commissielid Kamermans argumen teerde zijn voorstel om het krediet te verhogen onder meer met het feit. dat. de commissie Financiën uit de raad Vlissingen aanvankelijk een voorstel voor een hoger krediet heeft goedge keurd. Op de vraag wat voor invloed het overleg tussen de beide gemeenten en het streekvervoer op het intrekken van deze beslissing aan de Vlissingse kant heeft gehad, kon wethouder Be rgshoeff hem geen antwoord geven. Het Middelburgse raadslid vond over igens dat het Middelburgse college van b. en w de zaak te lang op zijn beloop heeft gelaten. Hij vond dat. de raad veel te laat. op de hoogte is gesteld van het definitieve nee van de minister aan het streekvervoer. De wethouder en enkele andere commissieleden bestreden deze visie. Zij vonden dat men wel degelijk tijdig door hel college was geïnfor meerd over de moeilijkheden. een 250 parkeermelers. Commissielid W. P. Rentier (sgp) had aanvankelijk twijfels of direct een dergelijk groot aantal aangeschaft moet worden, maar voorzitter Bergshoeff wist hem te over tuigen dat de aanschaf volgens de plannen en in overleg met de raad zal gaan. Bij het voorstel werd van verschillende zijden zorgelijk aangekeken tegen de hoge kosten die aan het onderhoud van de parkeermeters ivooral door vernielingen) zijn verbonden. Commis sielid J. C. C. Crena UïterWijk (vvd) noemde het in feite 'een zotte situatie' dal de apparaten die 450 gulden per stuk kosten in 5 jaar (de afschrijvings termijn) 1000 gulden aan onderhoud kosten. De commissie stemde verder vlot in met het voorstel een krediet van bijna 4 miljoen te verlenen voor het bouwnjp maken van het bestemmingsplan Kla- renbeek III De heer Crena Uiterwijk merkte daarbij nog op dat de directie- kosten van het werk hem hoog voor kwamen. De voorzitter zegde toe dal men dit nog zal onderzoeken. STUDIECLUB HOUDT ZOMEREXCURSIE HULST - De 'Studieclub voor ge mengd bedrijf in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen' houdt dinsdag 22 juni haar jaarlijkse zomerexcursie, Men gaat een bezoek brengen aan Noord-Limburg en de proefboerderij voor de rundveehouderij 'Cranen- donck' te Maarheeze. Men vertrekt vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen om 7 uur. Voor de middag bezoekt men enkele rundveehouderijbedrijven met zelfvoe- dering, buitenvoedering van melk koeien. eventueel met varkenshoude rij. Daama volgt een gezamenlijke maaltijd in de buurt van Horst- Sevenum. In de namiddag gaat men naar het proefbedrijf te Ivfaarheeze. Daar vindt een onderzoek plaats be treffende verschillende grassoorten om later de draaimelkstal te bezichtigen. Waterpeil 40 cm plus NAP beste 'milieustand' bij storm DEN HAAG - Als de schuiven in de pijierdam bij storm gesloten zijn. is het beste peil voor liet milieu aan dc binnenkant van de Oosterschel- dekering van NAP lot 40 cm boven NAP. Dat is met name gewenst, als het getij als gevolg van een langdu rige storm meerdere getijden stag neert. Rijkswaterstaat zegt dat in het rap port over het project van de sorm- vloedkering in een beschouwing van de milieuhygiënische aspecten van de zaak. Daarbij betoogt men. dat een getijloze periode van maximaal vier getijden in het groeiseizoen en van tien getijden buiten het groei seizoen geen ernstige schade ople vert aan het milieu in de Ooster schelde. In het rapport wordt betoogd, dat de verandering van het milieu toe neemt, naarmate het getijversehil kleiner wordt. „Om de huidige mi lieu,waarden te behouden, althans zo min mogelijk te wijzigen, moet een zo groot mogelijk getij worden ingesteld", zo zegt men. Als voorbeeld wordt genoemd, dat de huidige schorrenvegetatie alleen mogelijk is. als de lagere delen van het schor - de kommen - frequent en voldoende lang worden over spoeld- Dat kan bij een gemiddeld getijversehil van ongeveer drie me ter bij Yerseke. Bij een kleiner getij- verschil verzoet het schor, „al hoeft dit op zichzelf niet negatief beoor deeld te worden: deze gebieden be houden grote natuurwaarde", aldus het rapport Slot van pagina ll voldaan aan de uitgangspunten, die in de studie waren opgenomen: - het Oosterscheldebekken wordt ge- compartimenteerd met een Oester- en een Philipsdam (model C3> met een aangepast kanaal door Zuid- Beveland. Een compartimentering met Wemeldinge- en Philipsdam le vert een aanzienlijk kleiner zout be kken op en slechts beperkte finan ciële voordelen, zegt rijkswaterstaat: - de stormvloedkering volgt het be staande sluilingstrace: - vóór de sluiting van de comparti- menteringsdammen - op zijn vroegst 1984 - mag in verband met de zout- belasting in het noordelijk Delta bekken geen aanmerkelijke demping van het getij in de Oosterschelde op treden: - de afsluitmiddelen (schuiven) in de stormvloedkering moeten kunnen worden gesloten, zowel op de laagwa ter-ken tering, voorafgaande aan een storm, als op stroom in beide richtingen: - bij sluiting mag dc stabiliteit van de kering niet in gevaar komen door weigering van een of meerdere bewe- gingswerken (schuiven): - over de dam moet een eenvoudige verkeersweg worden aangelegd: In de rapportage legt rijkswaterstaat er de nadruk op. dat de drie belang rijkste alternatieven - caissons gefun deerd op staal, pijlers geundeerd op kokers (putten) en caissons gefundeerd op putten - door de krap toegemeten studietijd' het karakter hebben van voorontwerpen, „waarvan de belang rijkste aspecten zijn verkend, maar waarvan niet alle facetten tot in detail zijn onderzocht." Voor nader ondc zoek naar de pijierdam - de oplosati die de voorkeur had van rijkswaie staat - met name op de meest knu» werkonderdelen zijn nu nog zes lot a gen maanden beschikbaar Oplosbaar RAAD VAN ADVIES RUIMTELIJKE ORDENING IN ADVIES: Geschrokken Overigens stelde wethouder Be rgshoeff dat ook hij geschrokken was van de bezuinigingsplannen van de minister voor het openbaar vervoer. Hij voorzag dat dit in de Walcherse si tuatie zou betekenen dat er 's avonds nauwelijks meer bussen kunnen rij den. „Het wordt wel een failliete boel als dit doorgaat", zei hij. Hij had ech ter vertrouwen dat de kamer deze plannen niet zonder meer overneemt. De commissie ging verder vlot akkoord met een voorstel vruim 112.000 gulden uit te trekken voor de aanschaf van „AANDUIDING VESTIGING CENTRALES TE GLOBAAL" (Van onze redactie economie) DEN' HAAG - De Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening 'RARO) oefent in een advies veel kritiek uit op de inhoud van het structuurschema elektriciteitsvoorziening. In het alge meen is hij van mening dat in deze toekomstplanning van de centrales en verbindingen, die de ministers Lub bers (economische zaken) en Gruyters (ruimtelijke ordening) vorig jaar juli indienden, op veel punten duidelijk heid ontbreekt. In de kritiek zijn de vele opmerkingen, klachten en bezwaren ook verwerkt, die uit hoorzittingen en brieven naar voren zijn gekomen. Zo bleek het schema aanleiding te geven tot mis verstanden over toepassing van kerne nergie. Tal van betrokkenen, die ge bruik maakten van de geboden in spraakprocedure volgens de zoge naamde planologische kernbeslissing, meenden dal het schema ook te maken had met vestiging van kerncentrales. Daarvoor moet echter van regerings zijde eerst nog een aanvulling komen. De RARO vindt, dat er meer duide lijkheid moet komen over de gevolgen van opwarming van het oppervlakte water voor de drink- en industriewa tervoorziening De aanduiding van de vestigingsplaatsen voor de centrales is te globaal. Beleidsstandpunten ont breken onder andere op het stuk van de keuze voor verbindingen door mid del van bovenerondse dan wel onder grondse kabeis. Dc verantwoordelijk heid van het rijk voor de toekomstige elektriciteitsvoorziening kreeg te weinig vorm. Zorgen heeft de RARO over de gevol gen voor onder andere ruimte, milieu en grondstofiensïtuatïe van de ge schatte vervijfvoudiging van het stroomgebruik in de periode 1970 tot 2000 en van de als mogelijkheid open gelaten verzevenvoudiging. Gewijzigde inzichten, die uit de nieuwste progno ses van de elektriciteitsbedrijven zelf blijken, moeten in het schema door werken Afremming Het schema moet inhaken op het be leid van afremming van de groei. Ge mist worden verder duidelijke uit spraken over (on)gewenstheid van de toepassing van elektriciteit voor ver warmingsdoeleinden (ruimteverwar ming, warmwatervoorziening c.d.). Ook ontbreekt inzicht in het te voeren beleid met betrekking tot energie- intensieve bedrijven. Daarover zal dc nota inzake het regionale economi sche beleid meer duidelijkheid moe ten geven. De RARO heeft de indruk dat afwij king van het gekozen stelsel van elek triciteitsopwekking in het schema naar meer decentralisatie voordelen heeft. Voor de korte termijn moet men in dit opzicht niet te veel verwachtingen hebben Nader onderzoek verdient aanbeveling. De informatie in het structuurschema over koeling anders dan op oppervlaktewater is ie gering Koeling met behulp van torens wordt als een goed alternatief beschouwd Hel schema is er niet in geslaagd het nodige inzicht te geven in het proces van ontwikkeling naar de toekomstige opbouw van het elektriciteitsnet Dat is ten dele hel gevolg van ingebouwde onnodig grote marges en opengelaten keuzemogelijkheden. De mogelijkhe den tot toetsing van de ontworpen op bouw van koppel- en transportverbin dingen aan maatschappelijke normen zijn als gevolg daarvan te beperkt. De uitwerking van het beleid ten aan zien van de elektriciteitsvoorziening is zodanig globaal, aldus de RARO. dat de gevolgen van aard en omvang der toekomstige stroomproduktie vrijwel niet zichtbaar konden worden ge maakt. Dit wordt als een ernstig gemis beschouwd. Gedacht wordt bijvoor beeld aan invloed van warm koelwater op de processen in het walermilieu en op andere vormen van watergebruik Ook de gevolgen voor de kwaliteit van de lucht zijn niet duidelijk Verslechtering De RARO heeft de indruk, dat de toe komstige elektriciteitsvoorziening al leen al door zijn omvang en verschui vingen in de brandstofkeuze voor dc centrales een aanmerkelijke verslech tering van de luchtkwaliteit tot ge volg zal hebben. Concentraties van zwaveldïoxyde en stikstofdioxyde zouden kunnen komen tot waarden die in Nederland niet eerder voor kwamen, tenzij zeer ingrijpende maatregelen worden genomen. Zulke maatregelen zouden ook belangrijke financicel-economische gevolgen heb ben als ze al mogelijk zouden zijn. De geplande uitbreiding van hel bo vengrondse net houdt ernstige gevaren in voor een aantal vogelsoorten. Om dit gevaar te beperken moet worden gestreefd naar bundeling van de ken nis over deze kwesties Meer aandacht moet worden besteed aan inpassing van elektriciteitsweiken in hel land schap. Er moeten „goed in het land schap passende masttypen" komen, aldus de RARO. Een uiteenzetting over de gevolgen van opwarming van de atmosfeer wordt gejnist. De investeringsbedragen, die het schema aangeeft., leveren geen inzicht op in nationale effecten van de ge schetste elektriciteitsvoorziening en evenmin in de wenselijkheid voor de nationale economie. Bovendien is niet voldoende onderbouwd waarom het structuurschema zich beperkt tot ves tigingsplaatsen voor centrales met een groter vermogen dan een miljard watt en transportverbindingen van 220 en 380 kilovolt. De RARO heeft niet de indruk dat er buiten de genoemde 32 vestigings plaatsen voor centrales nog meer aan trekkelijke plaatsen zouden zijn voor centrales met een vermogen van meer dan een miljard watt. Een oordeel over situeringen in zee (eventueel industrie-eiland) wordt niet gegeven. Daarover is niet voldoende informatie en beslissingen over dergelijke projec ten komen in het verband van dit structuurschema niet voor. Plaatsen Vaste vestigingsplaatsen voor centra les worden als gegeven aanvaard. Daarmee worden bedoeld bestaande- centrales of in 1980 aanwezige die na dat jaar geen uithreidingsmogelijk- heïd hebben, behalve na sloop. In dit verband gaat liet om Groningen, Har- culo. Lage Weide (Utrecht) en Amer (bij de Biesbos). Omdat er zeer geringe uitbreidingsmogelijkheden zijn, kun nen ook terreinen als die in Velsen en Rotterdam bij deze categorie worden gerekend. De RARO noemt ook een aantal nader te overwegen vestigingsplaatsen (nieuwe of uitbreidingen van bestaan- dei waarover tijdig een veelzijdig on derzoek moet, worden verricht en ter discussie gesteld. Genoemd worden Noordoost-Groningen (alhankelijk van de planologische kernbeslissing over de Waddenzee). Urk, Ketelmeer. IJssel-Zuid, Nijmegen. Dodewaard, Lek. Flevo. Wieringermeer, IJmuiden, Hemweg (Amsterdam-West). Dïemen, Maasvlakte, 's-Gravendeel, Tholen-St. Philipsland. Borssele, Bath- Hoedekenskerke. Ossenisse. Maas- Waal. Boxmeer. Buggenum en Maas- bracht Voorlopig niet in de plannen op te ne men vestigingsplaatsen zijn volgens de RARO de locaties Veluwemeer- Eemmeer. Merwelanden-West (regio Dordrecht) en Tiengemeten-Zuidelijke Hoeksche Waard. De locatie in Bergum wordt al benut, maar het wordt niet aanbevelenswaardig geacht de stroomproduktie daar uit te breiden vanwege de grote milieubezwaren, die daaraan zijn verbonden. In het advies wordt aandacht bepleit voor de internationale aspecten van de transportverbindingen, die bij het voorbereiden van een regeringsbeslis sing van belang zijn. Ais voorbeeld wordt genoemd de van verschillende zijden ter discussie gestelde 380 kilo voltverbinding tussen Noordoostr Groningen lEemsi en Ens in de Noord- ooslpolder. Daarvoor zijn twee alterna tieven geopperd: hetzij op het tracé van de 220 kilovoltverbinding via Hoogeveen dan wel gebruik makend van de Duitse 380 kilovoltverbinding van Noord naar Zuid met aansluitin gen in NoordoostrGroningen. Twente en Maasbracht. Rijkswaterstaat koos voor deze opis sing, omdat de aan de pijierdam in bonden ontwerp- en uitvoeringsei- blemen 'oplosbaar worden geacht danks het feit. dat met de uitvouw van een dergelijke constructie wier ervaring bestaat"; omdat de kenga 1985 gereed kan zijn met een Af bouwde reserve van een half jiritf een jaar en omdat de kosten „mft- zelfde orde van grootte of lagoit dan die van de beide andere vHin ten." De kosten voor een pijlcria. die een gemiddeld tij van 2,3 niclcrtij Yerseke realiseert komen - mctcnktlt schuiven - op ,('2,9 miljard, incluüil een post onvoorzien van ƒ250 miljota en btw. Een kering met een dubW stel schuiven - wat niet nodig woidt geacht - wordt een half miljard don der. Er wordt in het rapport melding e gemaakt, dat een pijierdam meltë grotere doorslroomopening - dus ife ongeveer 12,000 maar 20.000 vierkant meter - in dezelfde lijd kan worden g bouwd. Dat geeft - zoals gezegd-»: vergroting van het getij in de Oos'/:- schelde van 65 tot 90 procent. Toes- rust met enkele schuiven is deze ccc- structïe 260 miljoen gulden duurc» als de dam dubbele schuiven mof. krijgen kost ze 380 miljoen guide meer Het is volgens rijkswaters^)', mogelijk om éérst de oplossing met be: kleine profiel te kiezen en later toch O doorslroomopening van 20.000 vier kante meter te realiseren. Dan zijn vei de aanpassingskosten hoger dan wan neer voor die oplossing direct wordt gekozen, aldus het rapport. Oeverbescherming Nagegaan is. wat de gevolgen binnen en buiten het bekken zuilen zijn van een getij-vermindering. Als een deel van het getijvolume wegvalt is hel geulenstelsel in de Oosterschelde rela tief te ruim en rijkswaterstaat ver wacht, dat het ondieper zal worden Dat zal vooral gebeuren in dc vont van slibsedimentatie in het oostelijk deel en zandsedimentatie in het wes telijk deel van het bekken. Men verwacht verder enige nivellerinf van de geulen en banken in hel I* kken. De voordelta zal vermoedelijk- zo stelt- het rapport - in grootte aft men door erosie aan de buitenrand Maar er zal sedimentatie optreden s de geulen in de kustzone. Hoewel fc" getijstromen verminderen verwacK rijkswaterstaat, dat als gevolg geulverleggmgen en een concentre: van de golfaanval in een kleinere* verzone aanvullende voorzienin.- aan de oeverbescherming noodzak^ zullen zijn. (zie ook paginal» 'Nooit Gedacht' houdt muzikaal feest GRAAUW - In verband met de kermis, die zaterdag, zondag en maandag W Graauw wordt gevierd heeft het- Stuur van de fanfare 'Nooit Gedacht uit Graauw besloten zaterdag en zon dag een muzikaal feest op touw te ze» ten. Zatc-rdag.Jioudt de fanfare 'Nooit Gedacht' uib"Graauw samen met oe fanfare 'De Scheldezonen' uit Nieuw- Namen een rondgang door het dorp- De rondwandeling begint om half dne- Zondag heeft 'Nooit Gedacht' t*1; Belgische muziekgezelschappen uitgë nodigd. De fanfare 'Nooit Gedacn- houdt dan een muzikale rondwande ling door het, dorp met de fanfares ui» de Belgische plaatsen Kieldrecht en Vrasene. Ook deze rondwandeling oe- gint om half drie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 6