IHC beslist deze maand over vestiging Smit Bolnes in Zierikzee Lichtgewicht buismasten voor het koppelnet PZEM - België almanak bij fibbe veel voor vaders vaderdag geschenken de vey mestdagh sint- jacobsstraat Zwerm bijen hield Terneuzens gezin dagenlang in angst PZC/r RAAD GOES MOET BESLISSEN OVER DE TUIN VAN ROOSE' Hulstenaar gedood door brekende slijpsteen ZEEUWSE Menu Het moet alweer een tijdje geleden zijn, dat die inwoner van het Wal- cherse onder sterke drank van zijn gezin besloot tot een gezamenlijk etentje buitenshuis. De man had het er niet op - altijd gewoon geweest thuis het boterhammetje te nuttigen en de middagput te gebruiken van aardappelen en groente uit de eigen moestuin. Wat zou men dan bui tenshuis gaan eten? De man vond het maar nieuwer- wesse fratsen Niettemin: m het restaurant wacht ten ze geduldig op hun beurt. Wat wenst u?" sprak de ober. ;,Het menu van de dag of een smakelijk menuutje van het huis?" „Ik Moe gin menu," sprak de man. „Ik wil iets t' eten." BEJAARDEN BIJ DE KONINGIN SOESTDIJK - Koningin Juliana heeft dinsdagmiddag op paleis Soestdijk het traditionele bejaardendefilé afgenomen Tussen twaalf en een uur begroette de vorstin de bejaarden onder wie verschillende Zeeuwse deelnemers, die uit alle delen van het land naar Soestdijk waren gekomen. Met enkele onder hem maakte koningin Juliana ook ee;i praatje Tevens mocht de vorstin vele vaak originele, geschenken in ontvangst nemen. Op de foto zwaait de koningin naar de langstrekkende stoet bejaarden. Naast haar leden van een delegatie uit Axel. die in klederdracht waren. markt - middelburg u ftet nar<tjvan ^lissingeru SLAAPKAMER 'ZWART VAN DE ÊIJEN' TERNEUZEN - Een zwerm van 15 tot 20.000 bijen heeft de Terneu- zense familie Vinke aan de Bea- trixstraat enkele angstige dagen bezorgd. De insecten nestelden zich het afge lopen weekeinde in een slaapkamer en het rookkanaal van de schoor steen. Van die laatste plaats konden ze dinsdagavond met veel moeite worden verdreven door enkele deskundigen, die rook en zwavel- gas naar binnen lieten stromen. De bijenplaat in huize Vinke werd zondagavond ontdekt, toen de be woners na een korte afwezigheid thuiskwamen. De pohtie riep de bemiddeling in van enkele imkers, die erin slaagden de slaapkamer zo goed er. zo kwaad als dat ging bij- envrij te maken. Aanvankelijk leek het leed daarmee geleden. Maandag bleek echter, dat zich een groot aantal bijen had vastgezet in het rookkanaal van de schoorsteen Dinsdagavond togen imker en leraar bijenteelt P. R. van Assche. één van zijn cursisten, J. de Buck, en de heer Vinke aan het werk om de zwerm daar weg te krij gen. Daarvoor moest onder meer een steen uit het rookkanaal wor den gehaald. De bijen bleken zo aan de familie gehecht - terwijl het bovendien on doenlijk was om de koningin te vin den - dat er weinig anders opzat dan het volk uit te roeien. Over igens vertelde de heer Van Assche. dat het in de periode mei-juni ge bruikelijk is dat bijen gaan zwer men. Hij heeft de afgelopen 14 dagen vijf volken opgehaald, terwijl er nog et telijke in schoorstenen en muren moeten zitten. Volgens zijn gege vens is dat het geval aan de Verdi- straat. waar de bijen zich in niet minder dan zes schoorstenen heb ben genesteld. De heer Van Assche adviseert de rookkanalen af te sluiten wanneer ze niet meer nodig zijn doordat de huizen centrale verwarming heb ben. WOENSDAG 16 JUNI 1976 GEDEPUTEERDE KALAND IN STATENCOMMISSIE: provincie MIDDELBURG - In de statencommissie voor economische aan gelegenheden heeft gedeputeerde A. J. Kaland laten weten, dat de raad van commissarissen van IHC Holland nog deze maand een beslissing zal nemen over wat men met Smit-Bolnes in Zie rikzee zal doen. Hij zei dat in antwoord op vragen naar de ont wikkelingen rond de overname van dit Zierikzeese bedrijf. concurrerende tarieven m 'I'erneuzen De heer G van de Berg <sgp> sneed de kwestie van de ligplaatsen in Temeu- zen voor binnenschippers aan De heer Kaland betoogde, dat men deze zaak eens zou kunnen bezien aan de hand van een door Schuttevaer In te dienen voorstel Statenvragen over hulp van provincie bij jeugdwerkloosheid MIDDELBURG - Het PPR-statenlid W. van der Heide heeft gedeputeerde staten - onder verwijzing naar de al gemene beschouwingen van de PPR bij de behandeling van de provincie- begroting - een aantal vragen gesteld rond de mogelijke hulp van de pro vincie bij het financieren van experi menten in het kader van de jeugd werkloosheid. Hij wil van gs weten of de aantallen jongeren in de verschillende gemeen ten in Zeeland rechtvaardigen, dat de gemeenten zelf een projectleider aan stellen, die het inschakelen van jonge ren in projecten en sociaal- cultureelwerk coördineert en stimu leert. Welke gemeenten worden met aanzienlijke jeugdwerkloosheid gecon fronteerd, is er belangstelling voor de aanstelling van een regionale projectr leider?, zo vraagt het PPR-statenlid het college. Hij wil ook weten of er mo gelijkheden voor de provincie zijn om medewerking te geven om een project leider op regionaal niveau aan te stel len en informeert voorts of het juist is, dat de financiële consequenties van het in Vlissmgen opgezette project door die gemeente 'niet meer zijn te dragen'. Belg sloeg ruiten van sex-shops in HULST - De politie van Hulst heeft een 38-jarige inwoner van Waesmun- ster (B), M. H., aangehouden, die d( afgelopen tijd zesmaal een ruit vai een sex-shop had ingeslagen om vr doende sex-artikelen uit de etalage U kunnen stelen. In de nacht van zaterdag op zondag sloeg de man de ruit van een sex-shop aan de Vestdijkstraat te Hulst in, maar werd op heterdaad betrapt door de ei genaar van de winkel, die de Belg over leverde aan de politie. Op het politie bureau bekende de man zesmaal rui ten van sex-shops te hebben ingesla gen. Verkoping te Huist KLOOSTERZANDE - Notaris W. Vroone te Hulst heeft dinsdag in hotel Van Leuen te Kloosterzande voor de NV Cehave te Vehel de openbare ver koping geleid van het kantoor, pakhuis en de weegbrug aan de Hulsterweg te Kloostereande. Het hoogste bod was 255.000. De eigenaar gaf voor dit be drag geen gunning tot verkoop. Voor deze openbare verkoping bestond een grote belangstelling. Deel unieke tuin van wethouder moet wijken voor de binnenstadstangent PLATAAN EN EIK KOSTEN 40.000,- GOES - In Goes wordt er nu al ja ren over gesproken, over 'de tuin van Roose." Het gaat om een prachtige tuin met een grootte van ruim 4000 vierkante meter aan de Oude Singel in Goes. De tuin, waar dagelijks geiten, bokken en een Sint Bernhard verpozing vinden, is eigendom van wethouder J. H. Roose. De tuin is al jaren in discus sie: Moet er een parkeerterrein komen, moet er een weg doorheen of moet-ie gespaard blijven. Dat zijn de vragen, die de laatste jaren rezen. „Dat plan om er een parkeerterrein van te maken, was natuurlijk idioot Dat is ook snel teruggedraaid. Al met al is het plan dat nu op tafel ligt, voor mij nog het gunstigst Want als dat, parkeerterrein was aangelegd, had ik helemaal geen tuin meer gehad.'' zegt wethouder Roose. die zich nadrukkelijk heeft onthouden van deelname aan de discussies binnen b. en w. over 'zijn tuin'. „Ik heb me bewust niet met de beraadslagingen bemoeid, omdat je dan al snel het praatje krijgt van Ja, ja, hij zit dicht bij het vuur, dus..." Ik vraag me trouwens af of ik donderdagavond wel aanwezig moet zijn waneer de gemeenteraad de zaak behandelt. Je beinvloedt, door je aanwezigheid, toch altijd mensen," vindt de heer Roose. De gemeente gaat een deel van de tuin van de wethouder aankopen in verband met de aanleg van de oos telijke binnenstadstangent. In de aanvankelijke plannen was die tan gent veel grootser opgezet: de plan nen zijn nu teruggedraaid. Wethou der L. H. de Leeuw: „in vergelijking met de eerste plannen sparen we. nu we de zaak zo aanpakken vele tonnen uit. We maken van die tan gent geen racebaan, dwars door al les heenloopt; we hebben op som mige punten zelfs tegen de wil van verkeersdeskundigen in verander ingen aangebracht in het tracé van de tangent." Volgens wethouder De Leeuw is er alles aan gedaan om zoveel moge lijk natuurschoon in het gebied van de Oude Singel te bewaren. „We wil len de bewoners van de Oude Singel zo veel mogelijk beschermen tegen het verkeer dat straks van de tan gent gebruik gaat maken. Daarom laten we de Oude Singel groten deels voor wat-ie is. We sparen ook de sloot en een groot aantal belang rijke groenelementen." Wanneer men luchtfoto's van de Goese bin nenstad bekijkt, springt met name de bomenpartij aan de Oude Singel eruit. Wethouder De Leeuw ondertekent dat: „Kijk. als gemeente stellen we snel 60.000 neer voor de aankoop van een woninkje in een sanerings plan. Dat woninkje gaat dan tegen de grond en dan heb je weer een stukje grond. Hier gaat het om het behoud van een stuk groen dat be langrijk is voor het gehele stads beeld van Goes. Zouden we daar voor dsan geen geld over mogen hebben?" De oostelijke binnenstadsagent slokt zo'n 1600 vierkante meter van de tuin van wethouder Roose op. In die tuin staat een groot aantal oude bomen, waarvan de wethouder zegt: „Die bomen zijn hier destijds neergezet door de familie Dekker, van de houthandel. Er staan hier alle mogelijke bomen, die ook weer allerlei houtsoorten vertegenwoor digen. Aanvankelijk moesten er een heleboel bomen weg, ook beuk met een doorsnee van 14.70 meter. Dat is gelukkig terugged raaid. Nu zijn het nog alleen die eik en de plataan." De eik en de plantaan, die mogelijk worden aangetast door de weg. die straks op nog geen zes meter af stand van de beide bomen wordt aangelegd, worden door de ge meente aangekocht. Taxateur heb ben de beide bomen geschat op zo'n 40.000,-. „Dat bedrag is niet over dreven hoog." zegt wethouder De Leeuw. En eigenaar Roose: „Het is namelijk helemaal niet zeker dat die bomen straks niet te lijden krij gen onder de aanwezigheid van die weg. Door de aanleg van de weg wordt het milieu in de tuin wel de gelijk gewijzigd en wie weet welke uitwerking dat. op de bomen heeft." In totaal kost de overname van hs stuk tuin de gemeente Goa 162,250,-. De gemeenteraad van I Goes bespreekt de aankoop tijdens I de raadsvergadering van donder- dag. Zonder wethouder Roose. „Ik I verwijder me dan wel even," aldus I de wethouder. KREDIETGARANTIE MINISTERIE BIJ NOORSE OVERNAME BEPLEIT Daarbij meende hij, dat de beste pro cedure op dit moment is, dat van de kant van de betrokkenen contact wordt gezocht met economische zaken om daar de mogelijkheid van een kre dietgarantie te bepleiten voor de Noorse belangstellende rond de over name van het bedrijf. Dit zag hij als nog als een mogelijke oplossing als de uitvoer van deviezen uit Noorwegen het probleem zou zijn dat eventuele overname in de weg staat. Tijdens de commissievergadering maakte de gedeputeerde er in ant woord op vragen melding van. dal de acquisitie van het havenschap Terneu- zen in Zweden en Finland 'gunstige re sultaten' heeft afgeworpen in de aan voer van papier Er is een duidelijke stijging van de papieraanvoer. zo zei hij. Daarbij liet hij weten, dat het ha venschap Temeuzen Aug de Meijer Politie Hoek onderzoekt klacht doodslaan hond HOEK - De gemeentepolitic van Ter- neuzen onderzoekt een klacht van de heer C. Visser uit de buurtschap Ma- rutisforl te Hoek, dat een van zijn twee honden zou zijn gedood. De heer Visser heeft de politie gemeld dat zondagavond vermoedelijk zijn hond tegen een paal is doodgeslagen. Het lijkje is tot dusver spoorloos, maar de heer Visser constateerde bloedvlek ken. Volgens de heer Visser moet het misd rijf tussen tien en elf uur zijn gepleegd, toen er niemand thuis was. Het hondje, elf maanden oud. liep op dat moment rond in de woning. De heer Visser meent dat de dader het daar heeft weggehaald en het zo lang tegen de paal heeft geslagen tot het stierf De heer Visser kreeg enkele weken gele den een anonieme brief, waarin maat regelen tegen een van zijn honden werden aangekondigd als er geen eind zou komen aan hun geblaf Hoofdagent W. A. M. de Vos van de gemeéntepolitieposl, Hoek, heeft de zaak in onderzoek. Eventuele getuigen kunnen hun tips aan hem doorgeven of bellen (01154-14444) toestemming heeft gegeven een extra ballonhal neer te zetten om de toe vloed van papier te kunnen verwerken. De gedeputeerde maakte duidelijk, dat die gestegen papieraanvoer welkom is, zeker nu de resultaten in de massa- goederenhaven minder gunstig zijn dan werd aangenomen. In een reactie op opmerkingen uit de commissie zei de heer Kaland ook. dat met name de haven van Amsterdam die papier- ontwikkeling in Temeuzen met lede ogen aanziet en de minister van eco nomische zaken heeft gewezen op de Vragen aan gs over 'illegaal' ontgrondingswerk MIDDELBURG - Het PPR-statenlid C. Th. van Waterschoot heeft gs in een serie schriftelijke vragen geatten deerd op ontgrondingswerkzaamhe den in de Oudelandsepolder (ge meente Sluis) ten zuidoosten van de camping Zwinhoeve. Hij wil weten of het juist is, dat voor deze ontgrodin- gen geen vergunning is verleend, „zo dat ze volkomen illegaal plaatsvin den". Hij vraagt: Zijn gedeputeerde staten bereid - indien het gestelde in vraag 2 juist is - deze illegale ontgrondingen terstond te doen stilleggen, de ont- grondingswet te doen handhaven en het door deze illegale werkzaamheden gewijzigde landschap door diegene, die de werkzaamheden heeft doen uitvoe ren. in de oorspronkelijke toestand te laten terugbrengen Willen gedeputeerde staten een verslag van de afhandeling van deze zaak en van de daartoe genomen maatregelen bij de beantwoording overleggen? Is het juist, dat deze illegale ontgron ding geen alleenstaande zaak is, maar dat in de afgelopen jaren meerdere il legale ontgrondingen hebben plaats gehad? Welke van deze ontgronndingen - in de laatste twee jaar - zijn gedeputeerde staten bekend? Op welke manier is hiertegen opgetre den en wat is het resultaat geweest van de genomen maatregelen? HULST - De Hulstenaar Erich de Lion (60) is dinsdagmiddag omstreeks kwart over twee dodelijk getroffen door een slijpschijf, waarmee hij bezig was de muur van zijn in aanbouw zijnde bungalow aan de Zeildijk te Hulst af te slijpen. Bij de werkzaamheden, die de heer De Lion samen met zijn zoon verrichtte, brak de slijpschijf plotseling midden door en een deel drong zich in de vorst van de heer De Lion. De gewaar schuwde arts C L Th. van Mee uit Hulst kon slechts de dood constateren. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het ziekenhuis St. Liduina te Hulst De heer De Lion genoot bekendheid als vliegenier bij de besproeiing van landbouwgewassen. Vroeger was hij als vliegenier verbonden aan het voorma lige OZO-vliegveld nabij Hulst. De heer De Lion heeft voorts korte tijd zit ting gehad in de provinciale staten van Zeeland Ravage bij inbraak in huishoudschool Sint-Martha Hulst HULST - Het afgelopen weekend heb ben onbekenden een inbraak gepleegd in de huishoudschool 'Sint-Martha' aan de Tuinstraat te Hulst. De daders hebben in het gebouw een grote ra vage aangericht. De inbrekers hebben koffie en choco lademelk gedronken maar verder wordt er niets vermist Ze zijn vermoe delijk langs een gebroken raam bin nengekomen. Examens 's-GRAVENPOLDER - Aan de theolo gische hogeschool van de gerefor meerde gemeente te Rotterdam slaagde voor het examen de heer J. S. van de Net. De heer Van de Net was van 1970 tot 1972 onderwijzer in 's-Gravenpolder. Hij is beroepen door de gereformeerde gemeente te Utrecht. MASTEN MINDER LOG EN SNELLER GEPLAATST Auto van de weg: Drie inzittenden licht gewond 's-HEER ARENDSKERKE - Dinsda gavond omstreeks kwart over acht is een personenauto ter hoogte van het viaduct bij 's-Heer Arendskerke door nog onbekende oorzaak van de weg geraakt. De bestuurder N. de L. uit Vlissingen en twee inzittenden S.S. uit Goes en A. A. J. S. uit Rozendaal raak ten daarbij gewond. Zij moesten allen worden overgebracht naar ziekenhuis 'De Bevelanden- Noord' in Goes Het ongeluk gebeurde vlak voor het spoorwegviaduct op rijksweg 2-58. De L. reed richting Mid delburg. Door onbekende oorzaak schoot de auto plotseling links de weg af. De auto werd totaal vermeld. Geslaagd GOES - Mevrouw Kaashoek-Peters uit Goes is op 14 mei geslaagd voor het colloquium voor hulpprediker van de Nederlandse hervormde kerk. OVER TRACE VAN 12 KM (Van onze verslaggever) BRUGGE - 'Electron Breda BV' heeft dinsdag het buismastenprojecl, waarmee de stroomvoorziening van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt veilig gesteld, gepresenteerd aan vertegen woordigers van het Belgische en Ne derlandse bedrijfsleven en van elek triciteitsbedrijven uit beide landen. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in hotel 'Portinari' in Brugge, gevolgd door een excursie naar het werkter rein tussen Waterlandkerkje en Mal- degem, waar op het ogenblik de mas ten verrijzen. De buismasten dragen de 150 kV- noodkoppeling tussen de elektrici teitsnetten van België en Zeeuwsch- Vlaanderen. De PZEM laat die aanleg gen om bij storingen aan de kabels door de Westerschelde onmiddellijk te kunnen ove. schakelen op Belgische energie De PZEM heeft aan de buis- mast de voorkeur gegeven boven het gebruikelijke type mast omdat, zo ver telde adjunct-directeur ir. L. G. Sisouw de Zilwa van de PZEM m Brugge, daarmee de verbinding sneller en nau welijks duurder tot stand kon komen. Een groot voordeel is dat landbouwers en natuurbeschermers nauwelijks be zwaren hebben tegen de lichtgewicht-mast. Er zijn er veel min der van nodig en ze ontsieren het land schap minder dan de normale logge gevaartes, waaraan de stroomdraden worden opgehagen. Ook dankzij inten sief vooroverleg kon de PZEM de noodkoppeling dan ook aanzienlijk sneller voorbereiden dan gewoonlijk. De verbinding tussen Waterlandkerkje en Maldegem is ongeveer 12 kilometer lang. waarvan tien kilometer over Ne derlands grondgebied loopt. De aanleg van dat langste stuk ver loopt zeer vlot en zal waarschijnlijk nog deze maand klaar komen. Hoewel de Belgen de funderingen voor de mas ten al hebben gestort, kan de goedkeu ring van het project door officiële in stanties nog even op zich laten wach ten. Het is dan ook nog niet precies bekend wanneer de PZEM in gevallen van nood Belgische stroqm zal kunnen 'aftappen'. De heer A P. Oostlander van 'Eelec- t^on Breda' maakte duidelijk dat de oppositie tegen landschaponlsierende hoogspanningslijnen zijn bedrijf er toe hebben gebracht het nieuwe masttype (in Amenka al langer bekend) op de Nederlandse markt te introduceren. Belangrijkste opgaven bij de ontwikke ling de mast moest esthetisch verant woord zijn. de prijs niet- te hoog. de materialen vlot leverbaar en voldoen aan de Nederlandse voorschriften voor vakwerkmasten. De door 'Eelectron' geleverde mast is 32 meter hoog en weegt bijna 6.5 ton. De montagetijd is aanmerkelijk korter dan bij het ge bruikelijke type mast en het onder houd levert minder problemen op. Als bijkomend voordeel noemde de heer Oostlander. dat de buismast nauwelijks te beklimmen is door onbe voegden. Overigens gaat het bij de koppeling Waterlandkerkje - Malde gem om een enkel circuit, maar de masten zijn ook geschikt om twee of drie circuits te dragen. Een puur technische uiteenzetting over de mast kwam dinsdag in Brugge van ir C. J. Drijver van de afdeling 'Research en development' van Rijn - Schelde - Verolme. waarvan 'Electron Breda' een onderdeel is. Hij legde vooral de nadruk op de veiligheid en bedrijfszekerheid van het nieuwe typp hoogspanningsma-i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2