Groots feestprogramma rond viering 750 jaar St.-Jansteen Het begon allemaal in 1226: Sint Jan ten Steene krijgt een keure evenementen voor jong en oud Hoovercraft twee dagen in Sluis Voor het eerst een Steense Braderie ZEEUWSCH VLAANDEREN WOENSDAG 16 JUNI 1976 Eeman schal dal do tolale kosten lus sen de 50. en de GO.000 gulden zullen liggen. Er is een begrotingstekorl van 16.000 gulden. De gemeente Hulst heefl zich voor dit bedrag garant gesteld. Er is geld binnengekomen van de mid denstand en het bedrijfsleven van SintrJansteen. Voorts is de Club van 750 opgericht. Alle leden hebben 7.50 lidmaatschap moeten betalen. Verder denkt de evenementencommissie geld te innen met de verkoop van herinne ringstegeltjes en dito tinnen bordjes en zilveren speldjes. Maar de bevolking van Sint-Janstecn is het belangrijkste. Voorzitter Ee man: „Het feest wordt gedragen door Het is dit jaar 750 jaar geleden dat Sint-Jansteen bestaat. In Sint-Jansteen wil men dit feit niet ongemerkt voorbij laten gaan: er is een groots feestprogramma op touw gezet waarbij voor elk wat wils is; voor jong en voor oud. Burgemeester P. G. J. Mol- thoff van Hulst zei het verleden woensdag al bij de officiële ont- Organisatie vangst van het Nederlands militair elftal op het stadhuis. „Deze streek heeft een rijk historisch verleden. Amsterdam vierde ver leden jaar het 700-jarig bestaan, maar nu gaat Sint-Jansteen het 750-jarig bestaan al vieren." Die viering gebeurt uitgebreid. Er zijn feestavonden met bekende artiesten, een popconcert, het kinderprogramma van Conny Vink en een bejaarden- middag, om maar enkele gebeurtenis sen te noemen. De Steense middenstandsvereniging Sint Paulus' houdt vier dagen lang een bradene, voor het eerst in de 750- jarige geschiedenis van het Oost- Zeeuws-Vlaamse plaatsje De feeste lijkheden duren van vnjdag tot en met dinsdag 29 juni. De laatste dagen niet meer onder leiding van de evenemen tencommissie die de zaken regelt. De activiteiten van de evenementencom missie kosten geld. Voorzitter H. J. de hele bevolking. Voorzitter J. Wee- maes van de middenstandsvereniging is hel met hem eens: „De bevolking doel spontaan mee. maar ze willen er natuurlijk wel iels voorz ien." ATTRACTIE TIJDENS BRADERIE SLUIS - Het actie-comite 'Hier is Sluis' is er ook dit jaar weer in geslaagd bezoekers van de braderie, die van 23 tot en met 27 juni wordt gehouden, in de gelegenheid te stellen een tochtje te maken met een niet alledaags vervoermiddel. Kon men vorig jaar met een helikopter de lucht in, deze keer zal het op vrijdag '25 en zaterdag '26 juni mogelijk zijn een vaar tochtje te maken met een Hoovercraft. Dit voer/vaartuig beweegt zich. zoals bekend, voort op een luchtkussen net boven de waterspiegel. De hoovercraft zal varen tussen de Kaai en de Nederlands-Belgische grens. Zo langzamerhand zet het actiecomité overigens de puntjes op cle wat betreft de te houden activiteiten. Zo is onder meer een ontvangst gepland van de ruim twintig deelnemers aan het nationaal stadsomroepersconcours dat op zaterdag 26 juni 's middags om 14.00 uur begint. De deelnemers krij gen vrijdagavond een maaltijd aangeboden in hotel Centraal. Na afloop kunnen zij de films bekijken die van vorige braderies in Sluis zijn gemaakt, zodat de debutanten onder de deelnemende omroepers iets van de sfeer kunnen proeven die tijdens dit gebeuren in het grensstadje heerst De deelname aan het sladsomroepersor.cours is erg groot, maar dat komt doordat nergens in Nederland meer een dergelijke wedstrijd wordt gehou den. Wij zijn er dan ook erg blij mee' aldus een woordvoerder van het actiecomité. Naast dal actiecomité, dat als coördinerend orgaan optreedt, zijn ook de verschillende wijkcomités druk doende met de activiteiten die alleen in hun straten plaatsvinden. Zo herbergt iedere wmkelbuurt op don derdag 24 iuni een aantal vertegenwoordigers van ambachtelijke beroepen. In kraampjes zullen die een demonstratie van hun veelal eeuwenoude handwerk geven, Er zijn ondermeer aanmeldingen binnen van een snelte kenaar, een schilder van delftsblauw aardewerk, een klompenkapper, et sers en een mandenvlechten Ook het gemeentebestuur Sluis draagt z'n steentje bij. Tijdens de braderie wordt het Sluise centrum autovrij ge maakt.. zodat de bezoekers op hun gemak door de straten kunnen wande len. Rondom het centrum zijn enkele extra parkeerterreinen gemaakt, waardoor geen al te grote loopafstand moet worden overbiugd naar het winkelcentrum. Het is begonnen in januari. Alle ver enigingen uit Sint-Jansteen kwamen toen bijeen om te praten over de fees telijkheden in verband met het 750- jarig bestaan van Steen. Een even- ementeneommissie onder leiding van wethouder E. J. Eeman van Hulst, zelf inwoner van Sint-Jansteen, had het initiatief genomen. Dat comité heeft de afgelopen maanden alles in het werk gesteld om met een programma voor de dag te komen. Veel van hel organiserende werk werd verricht, terwijl alles werd gecoördineerd. Daarnaast zorgde de middenstands vereniging 'Sint Paulus' nog voor een braderie, die mogelijk nog meer men sen naar het Oost-Zeeuws-Vlaamse dorp zal trekken. De feesten in SintrJansteen beginnen vrijdag officieel. Maar zoals bekend werd verleden week woensdag al een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Steen en het Nederlandse militair elf tal. De Steense ploeg bood toen dapper tegenstand en verloor met 6-2. Vrijdag dus de officiële opening. Die begint al op het stadhuis van Gent. welke gemeente overigens veel mede werking aan de viering rond het 750- Cotiny Vink en Albert West, de grootste trekpleisters tijdens het feestpro gramma 750-jaar Sint-Jansteen. jarig bestaan levert Tijdens een korte plechtigheid zal een oorkonde uit het jaar 1226 die de echtheid van het 750- jarig bestaan aantoont, worden over handigd. Hardlopers van vier Belgi sche atletiekclubs brengen het officiële document te voet naar de Belgische grens Daar wordt het kleinood rond 19 00 uur overhandigd aan wethouder H. M. Colsen van Sas van Gent De we thouder van sportzaken zal de eerste honderd meter op het grondgebied van zijn gemeente met de oorkonde afleg gen, waarna leden van de Hulster atle tiekvereniging het document van hem overnemen en naar Sint-Jansteen zul len voeren. De laatste hardloper wordt tegen half negen verwacht. Dankdienst In Sint-Jansteen begint om half acht een dankdienst ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan in de kerk van de Heilige Johannes de Doper. Het Oos- terhouts Kamerkoor, onder leiding van de uit Sint-Jansteen afkomstige Huub Bartz, verzorgt de gezangen. Zijn vader Wim Bartz bespeelt het orgel. Het evenementencomité heeft besloten om het Oosterhouts koor uit te nodigen, omdat het koor 'Sint Cae- cilia' uit Sint-Jansteen is opgeheven. Om er toch een Steens tintje aan te geven, de dirigent komt van Sint- Jasteen. is voor het Oosterhouts Ka merkoor gekozen. Wim Bartz was overigens de dirigent van koor 'Sint- Caecilia'. Na de kerkdienst wordt op het speciaal voor dat doel opgebouwde podium voor de kerk de oorkonde van echtheid uitgereikt. Een Gentse notabel over handigt het document aan burgemees ter P. J. G Molthoff van Hulst. Bij deze plechtigheid zullen naast het college van b. en w. van Hulst en de even ementencommissie ook vele Gentse ingezetenen aanwezig zijn. Na de overhandiging van de oorkonde uit 1226 begint een taptoe van drie muziekgezelschappen Om negen uur worden de genodigden verwacht in de feesttent bij het verenigingsgebouw van SintrJansteen. De ongeveer hon derd genodigddn bereikten de feest tent. die een capacitiet van zo'n 800 mensen heeft, na een wandeling over de braderie In de feesttent wordt een officiële re ceptie gehouden. Genodigden en leden van de Club van 750 - een speciaal ter gelegenheid van de viering van het 750-jarig bestaan in het leven geroepen vereniging - zulen daar een uur bij een zijn Om tien uur begint in de feesttent een feestavond met mede werking van 'The Stone Stars'. Ook de jeugd komt aan haar trekken. Voor de jongsten is er zaterdag (aan vang half drie) een optreden van het jeugdcircus 'Reinardi' uit Hulst in de evenementenhal. In de hal begint 's avonds om acht uur een feestpro gramma. De zanger Albert West en zijn vrouwelijke collega Conny Vink zijn de grootste trekpleisters. Êen radio/tv- orkest zorgt voor de muziek. Een van de grootste trekpleisters van het feestelijk gebeuren in Sint- Jansteen belooft een grote historische en folkloristische optocht door Sint- Jansteen te worden. Er zullen dertig groepen en wagens aan deelnemen In totaal denkt de evenementencommis sie aan zo'n 1200 mensen die mee zul len doen. Voorzitter Eeman: „We den ken dat Sint-Jansteen te klein zal zijn. Dat betekent 12.000 toeschouwers." stichting zullen vijf of zes wagens mee rijden. Voorts zijn cr dan nog Belgische groepen Uit Mechelen bijvoorbeeld komen de bekende vendelzwaai'-r - Zondag 20 juni staan ook enkele op tredens van een historisch wagenspel door de 'Camera van Rhetonca Sint Jan ten Steene' op het programma en ook dat belooft heel wat te worden Voor de jeugd is er zondag een pop concert in de evenementenhal, aan vanag 16.30 uur s-Avonds om acht uur treden In de hal Louis Neefs. Ronnie Tober en Ciska Peters op. Het radio en t v-orkest zal de artiesten begeleiden Ook maandagavond weer een feesta vond. Nu werken mee De Twee Pinten. De Kermisklanten. Yvonne de Nijs. conferencier Bouk Martens en vele an deren. Ook heeft het evenementencomité aan de bejaarden gedacht. Dinsdagmiddag 22 juni is er een festijn voor de bejaar den in de tent bij het verenigingsge bouw onder het motto: „Gezelligheid kent geen tijd Er treden vele arties ten voor de bejaarden, er komen er ook uit 'De Blaauwe Hoeve' te Hulst naar Steen, op zoals Bouk Martens en Yvonne de Nljs. Voor de bejaarden worden bussen ingezet. Woensdagmorgen is er voor de kleuters in het verenigingsgebouw een poppen kastvoorstelling. Ook zal een gooche laar optreden Voor de jeugd nog meer feest die dag. Om twee uur is er een speciale jeugdshow voor zes tot veer tienjarigen. Het is de speciale jeugd show van Conny Vink die heet 'Ben je betoeterd'. In de evenemententent begint om half negen het slotevenement Ook nu weer bekende artiesten: Nico Haak en de Paniekzaaiers en het dansduo Helen en Rick. Zeskamp Ook de KPJ draagt een steentje tot de feestelijkheden bij. Deze jongerenor ganisatie houdt vrijdag 25 juni aan vang 19 uur, namelijk een grote zes kamp op de sportterreinen. Hieraan nemen negen ploegen, waaronder drie Belgische, deel. Zoals gewoonlijk zal het bekende waterwerk ook op deze zeskamp niet ontbreken. Vrijdagmiddag mag de jeugd van Sint-Jansteen gratis in de kermis die dan van start gaat. Van half drie tot half drie zal dat gebeuren. 's-Avonds begint de kermis die tot dinsdag zal du ren. Tijdens de kermis zijn er verschil lende attracties. Om vijf uur zater dag 26 juni staat een voetbalwedstrijd tussen de oude Steense glorie en de oude Zeeuwse glorie op het program ma. Hieraan zullen enkele bekende rium voor amateurs over een afstand van honderd kilometer begint om kwart over zes. Gedurende de feestelijkheden zijn er nog meer sportwedstrijden. Zo wordt onder meer het tennistoernooi 750 jaar Sint-Jansteen gehouden. De prijsui treiking van dit evenement is zondag de 27e in de kantine van het sportpark om 17 uur. Voorts zijn er nog biljart wedstrijden. schieüngen op de staande en de liggende wip en een wedvlcht VRIJDAG TOT EN MET MAANDAG Ter gelegenheid van hel 750-jarig bestaan van .Sinl-Jansteen wordt voor de eer ste keer in de Hulster kern een braderie gehouden. Die braderie begint vrijdag rond de klok van zes uur en duurt tol en met maandagavond tien uur. De twin tig middenstanders die aan de braderie meedoen hebben hun kramen op het marktpleintje bij café Ottjens. Ze betrekken daar twintig Oudhollandse huis jes die voor dit doel speciaal gehuurd zijn. 's Avonds zal dat voor een pittoreske gebeuren zorgen, de huisjes zijn maeoijk verlicht. Ook speelt op de braderie een draaiorgel. Verder zijn er verschillende attracties in een historische sfeer. Zo worden er oude beroepen uitgeoefend op het marktplein. Zo heeft de afdeling Sint-Jansteen van de rk Zeeuwse Vlaamse Vlassersbond een eigen tent op het braderieterrein. Daarin wordt het hele proces van de vlasverwerking getoond De tent is de hek- braderie geopend 'Sint Paulus' Voorzitter J. Weemaes van de middenslanrisvereniging hoopt dat de braderie zal aanslaan. „We doen de braderie nu voor het eerst. Als die slaagt gaan we het misschien andere jaren ook wel doen." Het initiatief tot het organiseren van de braderie is afkomstig van de midden standsvereniging 'Sint Paulus'. maar ook niet-Ieden zullen op de braderie verte genwoordigd zijn. Om reclame te maken voor het middenstandsgebeuren op het marktplein zal vandaag, woensdag, en morgen, donderdag, een reclamestoet door het Oost-Zeeuws-Vlaamse land rijden. Alle plaatsen in de streek worden dan aangedaan De bradrie is vrijdag geopend van 18 tot 22 uur en zaterdag, zondag en maandag van 12.30 tot 22 uur. Zaterdag zal op de braderie de volksdansgroep 'Hava Naquila' uit Vogelwaarde optreden, om een voorbeeld te noemen van de vele activiteiten die dagelijks worden gehauden op het marktpleintje. uwsoh.vlaanda Mej. S. Klaassen te Breskens 25 jaar bij zondagsschool BRESKENS - Op 19 en 20 juni huldigt de zondagsschool van Breskens juf frouw S. Klaassen die 25 jaar bij het zondagschoolwerk betrokken is. Za lerdag worden cr in en rond 'De Uit komst' 's morgens voor de zondag schoolkinderen allerlei festiviteiten gehouden, die om 10 uur beginnen. Zondag is er een speciale kerkdienst, waarin tevens de oudste zondag- schoolkinderen afscheid nemen. Deze dienst wordt geheel verzorgd door de leiding van de zondagschool Na afloop is er in De Uitkomst gelegenheid tot feliciteren en koffiedrinken. Tevens wordt er een cadeau door de gemeente en de kerkeraad aangeboden. Kijkavond school in Breskens BRESKENS - Donderdag zijn de ou ders van de leerlingen van de openbare basisschool te Breskens in de gelegen heid om het werk van hun kinderen te bezichtigen. De lokalen van de school zijn geopend van 18.30-20.30 uur Nu 750 jaar geleden kreeg Sint- Jansteen een keure en dat bete kende dat het plaatsje Sint Jan ten Steene, zoals het toen heette, een vorm van zelfbestuur kreeg. Dat was in 1226. Sint Jansteen heette oorspronkelijk Inghelosenberghe. De graaf van Vlaanderen schonk het tussen 1190 en 1199 aan Zeger I, een kastelein van Gent (kastelein is de wereld lijke vertegenwoordiger van een bisschop). Dat is een deel van de ge schiedenis van Sint Jansteen zoals die is neergeschreven in een boekje over het 750-jarig bestaan van dit Oost-Zeeuws-Vlaamse plaatsje. De heer W Blommaart is in de ge schiedenis gedoken en heeft een verhaal geschreven over Sint Jan steen. Het blijkt dat Zeger II. de zoon van Zeger I. in 1226 aan de be woners van Sint Jan ten Steene een keure schonk. Dat betekende een vorm zelfbestuur. Er werd toen een schepenraad ingesteld. Aan het hoofd stond een meier. De schepe nen bezaten de bevoegdheid om recht te spreken, zowel in burgelijke zaken als in strafzaken. 'De inwo ners werden bij die keure tevens vrijgesteld van het betalen van alle lasten die in overig Vlaanderen werden opgelegd', weet de heer Blommaart te melden. Uit zijn arti kel van ruim elf bladzijden blijkt dat de Heerlijkheid van Sint Jan steen in de familie Zeger bleef tot 1696. toen Magdalena Vilain wei gerde leenhulde te doen aan de sta ten Generaal. De Staten waren door de Vrede van Munster en het trak taat van 1664 in plaats van de graaf van Vlaanderen eigenaar geworden van de Heerlijkheid. Volgens de re solutieboeken noemde de laatste Heer van Steen zich baron van In- ehelosenberghe. Ene Jacob Wou ters uit Tholen kocht de Heerlijk heid. In 1731 werd Sint Jansteen verkocht aan mr. Gijsbrecht van Hogendorp De familie Van Hogen- dorp behield de Heerlijkheid tot aan de komst, van de Fransen. 'De laatste heer Van Hogendorp heeft in 1792 nog net het gemeentehuis kunnen laten bouwen en het versierd met twee prachtige houten beelden. Deze staan thans in de Burgerzaal van het stadhuis in Hulst', meldt de heer Blommaart. De twee beelden, waarmee de laat ste heer Van Hogendorp tn 1792 het gemeentehuis liet versieren. Ze staan nu in de Burgerzaal Eert-Hoovercraft in volle actie Landbouw De landbouw uit de polders rond Sint-Jansteen heeft grootse plannen voor de optocht. Boeren en boerinnen zijn al tijden bezig met het vervaardi gen van allerlei zaken. Dat doen ze ge scheiden. Het thema is wel gelijk. Ze willen de bezoekers aan de optocht het heden en verleden van de land bouw tonen. De buurtvereniging uit Sint-Jansteen is ook al maanden bezig geweest. De vereniging zal met zeven wagens aan de optocht deelnemen. Ook de stich ting Den Ouwen Woagen uit Hulst heeft medewerking toegezegd. Van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 27