"Schoolbegeleiding RPCZ voor Zeeuwsch-Vlaanderen behouden" Zeeuwse sportraad nu ook achter plan voor sporthal Sas van Gent KAMPIOENEN WIPSCHIETEN Drs. Barbé opent nieuw complex van 9TuinderslustTerneuzen Harmonie Terneuzen heeft 60.000 nodig Dieren krijgen gebrek aan zoet water WOENSDAG 16 JUNI 1976 Wissel Zeeuws-Vlaanderen KA THOLIEKE ONDER WIJZERSBOND SLOTCONCLUSIE VAN VERGADERING NAAR GEMEENTEN HULST - De schoolbegeleiding van het Regionaal Pedagogsich Centrum Zeeland (rpcz) in Oost-Zeeuwsch- Vlaandercn moet blijven. Daartoe moeten de vijf gemeenteraden in dat gebied hun raadsbesluit waarin beslo ten werd geen financiering ten be hoeve van het RPCZ te doen, intrek ken. Dat is de slotconclusie van een vergadering van Oost-Zceuws- Vlaamse schoolbesturen, onderwij zend personeel cn oudercommissics, die men aan de gemcenteesturen van Sas van Gent, Terneuzen, Hontcnisse, Axel en Hulst zal sturen. De slotconclusie werd zonder hoof delijke stemming aangenomen tijdens een bijeenkomst van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Bond voor Katholiek kleuter-, basis- en bui tengewoon onderwijs. Voorzitter F. P. de Waal van de Zeeuws-Vlaamse Bond hield de ouders, onderwijskrachten en schoolbestuur ders dinsdagavond, in de grote zaal van het Jansenius College in Hulst Terneuzenaar krijgt vier maanden ontzegging voor onverzekerd rijden TERNEUZEN - Het kantongerecht in Terneuzen heeft dinsdag twee ver- keersovertreders een boete van 400,- opgelegd. De Terneuzenaar M. van L. werd bij verstek veroordeeld. Hij had geen voorrang verleend en reed bo vendien onverzekerd. Omdat hij in een proeftijd liep werd hem thans naast het geldbedrag nog 4 maanden ontzegging uit de rijbevoegdheid op gelegd. Kantonrechter mr. C. J. M. van Hees conformeerde zich hiermee aan de eis van de officier. Met de eis tegen P.S. uit Terneuzen hield officier mr. W. G. C Mijnssen eveneens rekening met de recidive die deze op zijn naam had staan. S. reed op 6 januari in een auto zonder rijbe wijs over de Schuttershof in zijn woon plaats eerst tegen de betonnen rand vna de weegbrug, en vervolgens tegen 3 geparkeerde auto's. De drie voertui gen werden beschadigd. S. verklaarde ie zijn geslipt. De kantonrechter zocht de oorzaak van de rare manoeuvre in iet te harde rijden van de jongeman. Het een vaart van ongeveer 40 tot 50 hn vanuit de bocht van de Axelse- straat komen, vond hij wel wat erg veeL „Niet de eerste keer" stelde .de officier in zijn requisitoir: „Eigenlijk rijdt S. maar door zonder rijbewijs". Hij achtte 2 boetes van in totaal 500 gulden op zijn plaats plus 1 week hechtenis voorwaardelijk. De kantonrechter ging alleen bij de boete voor het ontbre kende rijbewijs van de geëiste 300 naar 200 gulden. Voor het ovenge hield hij zich aan de vordering. Zevac organiseerde laatste puzzelrit van dit seizoen. TERNEUZEN - De Zevac heeft deze week de laatste rit georganiseerd voor de vakanties. De eerste deelnemers vertrokken met een blad foto's en si tuatieschetsen, aan de hand hiervan moesten ze hun route vinden. Voor de b-klasse was het iets gemakkelijker gemaakt door betreffende situaties en foto's te nummeren. In het kader van het 50-jarig bestaan van de VW Axel liep de rit voorname lijk over het grondgebied van Groot Axel. De meeste deelnemers hadden niet al te veel moeite met dit niet alle daags systeem. Allen bereikten de fi nish. Uitslagen: A-klasse: 1. H. Hasela- ger (solo). (Koewacht) 20 strafpunten; 2. T. en W. van Tiggelen (Biervliet) 22; 3. H. Buysse-mej van de Bilt (Temeuzen-Koewacht) 24; 4. De heer en mevrouw C. Risseeuw, (Zaamslag) 45; 5. O. en F. Weemaes, (Sint Jan steen), 75; 6. u. van Oorn-J. Pijpelink, (Hoek). 101; 7. de heer en mevrouw D. Hendrikse. (Hulst), 111; 8. E. Francker-J. Bral, (Sint Jansteen). 147; 9. de heer en mevrouw Hemelaar, (Ter neuzen), 150; 10. de heer en mevrouw J. Alefs, (Sint Jansteen), 180; 11 de heer en mevrouw J. van de Hagen, (Vlissin- gen) 202; 12. de heer en mevrouw Van Berendonck, (Vlissingen), 322. B-klasse: 1. A. en J. van de Wege, (Axel), 30 strafpunten; 2. J. Heyens-J. Bral, (Hulst), 55; 3. C. Bakker-A. de Pooter. (Axel) 60; 4. E. van Esbroek-B. den Doelder, (Westdorpe-Axel), 90; 5. H. van Dorselaar-R. van Duysse. (Sint Jansteen). 120; 6. de heer en mevrouw Nieuwenhuizen (Philippine). 121: 7. J. Guiijam-M. Hengst, (Philippine). 169; 8. F Bakker-A. den Engelsman. (Axel) 174; 9. Scheel-van Cadzand, (Terneu zen). 182: 10 M. E. N. R. de Smet. (Temeuzen-Hulst). 235; 11. J. 't Gilde- H. Hoekert. (Axel) 287: 12. P. Snoodijke-Mej. van Hijfte, (Axel-Sas van Gent). 317: 13. G. Verbeke-E. van ...Avermate. (Sas van Gent). 317; 13. G. F. van Eekelen-E. Ruytenburg, (Axel). 474. Verkeersmaatregelen in Terneuzen TERNEUZEN - In verband met herbe- stratingswerkzaamheden gelden in Terneuzen voor een periode van twee weken een aantal verkeersmaatrege len. Het gedeelte van de Tramstraat tussen de Lievenstraat en de IJsbaanstraaten het gedeelte van de Canfortstraat tus- sen de Axelsestraat en het schipper- sintemaat zijn afgesloten voor alle verkeer behalve voor voetgangers. voor dat aë scholen niet meer zonder schoolbegeleiding kunnen. „Hebben de gemeenten consequentie van hun besluit <- .ewongen vroeg hij zich af. De gemeenten in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen zijn wel overtuigd van de noodzaak van schoolbegeleiding door het RPCZ, maar zij vinden dat het rijk alle subsidie op zijn schouders moet nemen (de rijksoverheid subsidieert nu 50 procent van de begroting van het RPCZ). De heer De Waal uitte gisteravond nogal wat kritiek op de gemeenten. „De gemeente is een hoeder voor het algemeen welzijn. Ook 't onderwijs re- sórteert daaronder. Waarom moet het onderwijs als sluitpost van de begro ting gaan dienen? Want daar komt het wel op neer zichtc van overig Zeeland een uitzon deringspositie inneemt. Vijf van de zes gemeenten die onvoorwaardelijk 'nee' tegen subsidiering hebben gezegd zijn Oost-Zeeuws-Vlaamsc gemeenten, zo stelde de heer De Waal. ..Als de ge meenten mei subsidiering op alle ge- Breskense werkgroep ex-rijksgenoten richt activiteiten op verhuizingen bieden zo consequent zou zijn dan be stonden er geen financiële problemen voor die gemeenten meer. Ze zouden bijvoorbeeld ook eens op de salan..-.en van bepaalde ambtenaren kunnen be zuinigen". zei hij. Dupe andelijks iep begc- Statussymbool BRIiSKKNS - Tijdens de m. bijeenkomst van de werkgi leiding ex-rijksgenoten in het woon oord 'Hel Haventje' te Breskens heeft algemeen coördinator F. Bergwerff meegedeeld dat de werkgroep de werkzaamheden zal toespitsen ron dom de verhuizingen die de komende maanden te verwachten zijn. Tussen medio oktober zullen 10 gezin nen, die momenteel nog op Het Ha ventje verblijven, verhuizen naar de Breskense woonwijk Ghistelkerkc. De sociale dienst van de gemeente r,,ir Oostburg en maatschappelijke dienst verlening zullen de gezinnen begelei den met keuze en inrichting van hun De heer De Waal ging ook in op op- woningen. De andere op Het Haventje merkingen die hij van enkele raadsle- verblijvende gezinnen staan op de no den te horen had gekregen; „Die zei- minatie te vertrekken naar andere den: jullie hebben toch ook kritiek op voorkeursplaatsen in Nederland. Bui- het werk van 't RPCZ. Kritiek hebben ten de werkzaamheden van de werk- we wel eens. Het RPCZ. is immers ook groep overwegen leiding en recreatie van ons", zei de voorzitter en. zich tot leider van Het Haventje in de nabije directeur drs. C. J. P. M. van Etten van toekomst activiteiten voor de Bres- het RPCZ wendend. „Daar hebben ze kense jeugd te ontwikkelen. Dit naar in Middelburg helemaal geen bezwaar aanleiding van de grote belangstelling tegen. van de Breskense jeugd voor de tot nu De heer De Waal constateerde dat toe georganiseerde activiteiten op Het ÉÊT* (£n op_ Haventje. De voorzitter somde enkele voorzie ningen in gemeenten op die tekorten hebben, maar wel gesubsidieerd wo den: „Het instandhouden van bijvoor beeld sportaccommodaties en cultu rele centra kost ook geld, so liet statussymbolen. Waarom krijgt het RPCZ dan geen geld van die ge meenten." De leerplichtigen wordc-n de dupe van het besluit van de vijf Oost-Zceuwv Vlaamse gemeentebesturen, meende de heer De Waal. „Zij krijgen dan geen schoolbegeleiding meer." Drs. Van Et- ten hield tijdens de bijeenkomst een inleiding over het functioneren van het RPCZ. Hij deed daarbij uit, de doeken dat momenteel gedacht wordt aan het stichten van drie sub-centra, waarvan er één in Zeeuwsch-Vlaanderen zal komen. ..Maar dan moeten de gemeen teraden wel financieren", hield hij de aanwezigen voor. Een van de sub centra zal worden gevestigd In het bu reau van het RPCZ te Middelburg. Waar de overige twee zuilen komen is iniet bekend ..Als de meeste gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen niet mee blijven doen. zullen er maar twee sub centra gesticht worden", zei de direc teur van het RPCZ desgevraagd. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen KLOOSTERZANDE - In Klooster- zande werden de finalewedstrijden gehouden voor het kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen, afdeling staande wipschieten. Het was voor de 25e keer, dat dit gebeurde. De uitslag bij de 4-talIen-afdeling se nioren luidt: 1 en kampioen. Axel met 35 punten: 2 reserve kampioen Graauw II met 34 pnt: 3 Westdorpe met 33 pnt: 4 Koewacht I met 28 pnt; 5 Hulst met 23 pnt; 6 Rijen H met 23 pnt; 7 Kloos- terzande I met 22 pnt; 8 Rijen I met 21 pnt: 9 Koewacht n met 19 pnt; 10 Graauw I met 19 pnt; 11 Nieuw-Namen 19 pnt: 12 Zuiddorpe 13 pnt Het winnend viertal van Axel was P. van Esbroeck 7 pnt. F. de Dijcker 14 pnt; J. Smet 4 pnt en Jo Misseghers 10 pnt, die met zijn laatste schot de hoge- vogel afschoot en daardoor maakte, dat Axel kampioen werd. De uitslag van het persoonlijk kam pioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen luidt: l en kampioen J. Bruggeman uit Westdorpe. Aangezien de heer Brug geman zich voor de derde achtereenvol gende maal kampioen schoot, mag hij de wisselbeker, die hij driemaal ont ving. behouden. Tweede en reserve kampioen werd A, Bruggeman uit Graauw met 6 pnt. Verdere uitslag: 3 Th. Lampaert uit Aardenburg met 6 pnt en 4 A. Bayens uit Zuiddorpe met 1 pnt Bij de viertal len van de jeugdafdeling werd de uit slag: 1 en kampioen Sin t-Jans teen met 17 pnt. 2 reserve kampioen Aarden- burg 14 pnt; 3 Rijen I met 10 pnt; 4 Terneuzen in combinatie met KIoos- terzande 9 pnt; 5 Rijen II met 9 pnt. Het winnend viertal van Sint-Jansteen was: J. de Jonge 5 pnt; 2 A. Merckx 3 pnt. 3 D. de Vlaeminck 0 pnt en R. de Vlaemink 9 pnt De uitslag van het persoonlijk kampioenschap was: 1 en kampioen R. de Clerck uit Aardenburg 11 pnt; 2 reserve kampioen R. de Vlaemink uit Sint-Jansteen 9 pnt. Eerste diploma's winkelpraktijk in Axel uitgereikt AXEL - Dinsdagavond zijn in de christelijke lts te Axel eerste diplo ma's van de opleiding winkelpraktijk detailhandel in Zeeuwsch-Vlaanderen uitgereikt. Deze opleiding begon twee jaar gele den. De deelnemers waren leerplichti gen. afkomstig van de huishoudschool en de mavo. Zij volgden een dag in de week lessen op de lts te Axel. Een tweede dag brachten ze op het vor mingsinstituut door. De opleiding winkelpraktijk was opgebouwd uit twee onderdelen. Allereerst een theore tisch deel. waarin vakken als vakleer, een branchegericht keuzevak, crea tieve handvaardigheid en functionele handvaardigheid voorkwamen. Die werd gevolgd in de inwkel onder lei ding van een docent. Aan het examen hebben elf kandida ten meegedaan. Allen zijn geslaagd voor het praktijkgedeelte. Voor de theorie slaagden zeven kandidaten, één moet in september een herexamen doen. De drie overigen moeten een on derdeel van de theorie volgend jaar overdoen. De diploma's werden giste ravond uitgereikt tijdens een bijeen komst in de lts van AxeL Daarbij voer den het woord de heren Van Hoof technisch consulent. Van Elsacker. re gionaal consulent. Bakker en Bers. le raren. eri schooldirecteur G. Zegers De heer Zegers had van de bedrijven waar de cursisten werkzaam zijn posi tieve berichten over de opleiding ont vangen. „De bedrijven waar de men sen werken hebben het als prettig er varen dat de opleiding er was. Het heeft vruchten afgeworpen." DOMEIN VOOR VRIJETIJDSTUINDERS TERNEUZEN - Loco-burgemeester die heeft gezorgd voor de aanleg van R. C. E. Barbé van Terneuzen groenvoorzieningen en paden opent zaterdagmiddag om 14.00 het nieuwe volkstuinencomplex van de vereniging 'Tuinderslust' in de buurt van Driewegen. De circa 180 le den van deze 9 jaar oude organisatie van vrije tijdstuinders zijn naar dit terrein verhuisd, toen hun vorige, in de Katspolder, werd bestemd voor woningbouwdoeleinden. Ze huren de grond van de gemeente. Toernooi voor bedrijfsvoetbal BRESKENS - Zaterdag wordt in Bres- kens weer het bedrijfsvoetbaltoemooi gehouden. Aan dit toernooi, dat geor ganiseerd wordt door de winnaar van vorig jaar. Douane Breskens. nemen twaalf ploegen deel: NMB-Blondeel. Amro-bank, Vissers, Douane-Diepvrief Combinatie. Administratief personeel, PTT. Gebroeders Verduijn-Cruson Combinatie. Maas-Woittiez Combina tie. Gemeente Oostburg. Zimri, Ge broeders De Feijter en 't Haventje. Het toernooi, dat gesponsord wordt door De Vooruit BV te Breskens, begint 's morgens om negen uur. Damesvoetbal HULST - Op het OZO-terrein nabij Hulst speelde het dames-voetbalelftal van 'Monkey Bar' uit Kloosterzande tegen het dameselftal 'Euroslot' uit Rotterdam. De dames uit Klooster zande wonnen met 11-1. Op hetzelfde terrein speelde ouk het herenteam van 'Monkey Bar' tegen het heren-team van 'Euroslot'. 'Monkey-Bar' verloor deze wedstrijd met 3-2. Het complex meet 4.42 ha. De vereni ging zag aanvankelijk nogal tegen de verhuizing op. omdat het bestuur vreesde niet voldoende leden te kun nen krijgen om de lasten van het nieuwe terrein te kunnen dragen Ach teraf bleek die angst ongegrond: de in teresse voor Tuindersluxt' Is zo groot dat zich inmiddels een wachtlijst heeft gevormd. VOOR NIEUWE INSTRUMENTEN EN ANDERE UNIFORMEN TERNEUZEN - De harmonie 'De Vlie gende Hollander' uit Terneuzen heeft f 60.000 nodig voor de aanschaf van een geheel nieuw instrumentarium en andere unfïrormen. Komt het geld er niet, dan kan het ge zelschap, dat momenteel speelt in de afdeling 'uitmuntendheid', het huidige peil niet langer handhaven. De financiële perikelen van de Ter- neuzense muzikanten kwamen dins dagavond ter sprake in een vergader ing van het dagelijks bestuur van de Terneuzense culturele raad. Een dele gatie van 'De Vliegende Hollander' lichtte daar de wensen toe. In overleg met de werkgroep 'muziek' van de raad was oorspronkelijk uitge gaan van het 'opdelen' van de 60.000 in driemaal 20.000. Daarbij werd aan genomen dat de gemeente, het Anjer fonds en de harmonie zelf voor dit geld zouden zorgen. de huidige instrumenten hard aan ver nieuwing toe zija Wethouder van culturele zaken drs. A. J. Rekveld. voorzitter van de Terneu zense culturele raad, beloofde in de loop van deze week met de afdeling fi nanciën te zullen bekijken of en hoe de harmonie uit de geldzorgen kan wor den geholpen. Een bijkomstigheid is. dat het gezel schap Ln november 90 Jaar bestaat Meer deelnemers op tweede dag Hontenisse a vondvierdaagse VAN GEESBERGEN: SUBSIDIE VAN CRM TE VERWACHTEN TERHOLE - Op de tweede dag van de avondvierdaagse te Hontimisse zijn dinsdag 325 wandelaars van start ge daan. Maandag vertrokken vanaf het dorpshuis te Terhole 303 van de wan- delaars voor de tochten over rijf. tien Inmiddels ~eeft het Anjerfonds ƒ11.000 0f vijftien kilometer. De organisatie beschikbaar gesteld. Het bestuur van van sportieve gebeuren is in han- 'De Vliegende Hollander' kijkt momen- ^en teel nog tegen een 'gat' van ƒ29.000 aan: het aandeel dat voor de gemeente van wandelsportverenigingen Kloosterzande. Lamswaarde en Ter hole en van het 'Gemeenschapswerk was gereserveerd en de 9.000 die niet vogelwaarde'. De deelnemers starten door het Anjerfonds wordt opgebracht. In het overleg van dinsdag bleek, dat „VLIEGVELD MIDDEN ZEELAND MEER SPORTIEF DAN ZAKELIJK" MIDDELBURG - Het ziet er nu toch naar uit, dat de gemeente Sas van Gent binnen afzienbare tijd het ambi tieuze plan voor een grote sporthal (met gymnastieklokaal en ruimte voor kleine zaalsporten) kan realiseren. Dat bleek gisteravond tijdens de openbare bestuursvergadering van de Zeeuwse Sportraad. De sportraad zette het licht voor de bouw van de sporthal op groen en besloot gedepu teerde staten van Zeeland te advise ren een provinciale subsidie van 150.000 te verlenen. Overigens is de sportraad vanzelfsprekend slechts een kleine schakel in de reeks van provin ciale en landelijke instanties die hun (financiële) medewerking aan het om vangrijke project moeten geven. Uit de woorden van de heer A L van Geesbergen, voorzitter van de spor traad en lid van gedeputeerde staten, bleek echter, dat ook 'hogere instan ties' het licht waarschijnlijk op groen zullen zetten. Zo bestond er met name twijfel over de subsidie van erm (ƒ250.000). waarmee de gemeente Sas van Gent bij de opzet van het plan re kening heeft gehouden. Crm heeft na melijk nog een 'stuwmeer' van aanvra gen van vóór 1 juli 1974. die eerst ge honoreerd moeten worden De heer Van Geesbergen liet echter weten: „Intussen is er een bespreking geweest op crm. Een definitieve toe zegging is er nog met. Maar de aard van de bespreking geeft ons aanleiding te verwachten, dat op niet al te lange termijn die toezegging wel verkregen •rdt." Later preciseerde de heer Van •esbergen het nader ..Nog voor het id van dit jaar." inmiddels is ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten overstag ge- gag gegaan. Aanvankelijk adviseerde deze instantie, dat Sas van Gent zich moest beperken tot de bouw van een sportzaal. Nu kon de heer Van Gees bergen echter ook meedelen: „De Ver eniging van Nederlandse Gemeenten gaat in haar advies nu ook akkoord met de bouw van een sporthal." Tot nu toe verleende de provincie Zeeland voor dergelijke projecten geen groter subsidiebedrag dan 125.000, maar de heer Van Geesbergen verwacht, dat een bedrag van 150.000 voor de pro vinciale staten 'in de haalbare sfeer' ligt Al vaker heeft de Zeeuwse Sportraad zich beraden over een advies voor de bouw van een sportaccommodatie in Sas van Gent. Naar aanleiding van een behoefte-onderzoek besloot de spor traad in 1973 te adviseren 'slechts' een sportzaal in Sas van Gent te bouwen. De gemeente Sas van Gent hield ech ter vast aan het ambitieuze plan voor een sporthal (28 x 43 meter) met een toeschouwersaccommodatie voor 300 bezoekers, alsmede een gymnastieklo kaal (12 x 23 meter) en een ruimte voor kleine zaalsporten (8 x 15 meter). Dat project vergt een investering van bijna 2 miljoen gulden (om precies te zijn spreekt de raming van 1.995.000). Uit de discussies in de sportraad bleek echter, dat deze raming uiterst krap becijferd is en dat de werkelijke kosten vrijwel zeker hoger zullen liggen. Personeel Ook werd er in de sportraad op gewe zen, dat de exploitatiekosten waar schijnlijk te laag zijn geraamd. Zo wordt rekening gehouden met een personeelsbezetting van '1,5 beheerder en 1 werkster, tezamen vergende ƒ75.000 inclusief sociale lasten'. De heer Co. Louwerse (functionaris van de Stichting Sportbelangen Vlis singen en derhalve goed op de hoogte van het personeelsbestand van de sporthal Vlissingen) vroeg verbaasd: „Kan men de sporthal in Sas van Gent met zo weinig mensen runnen?" Een in de vergadering aanwezige sportamb tenaar van Sas van Gent (geen lid van de sportraad) mocht echter meedelen, dat ook de badmeester van het on overdekte bad buiten het zwemseizoen zal worden ingezet: „Dat personeelslid drukt niet op de lasten van de sporthal maar op de algemene dienst." Ook andere kosten zijn (volgens het secretariaat van de sportraad i te laag geraamd. Om een enkel voorbeeld te noemen: voor licht, verwarming, water is jaarlijks een bedrag van ƒ27.500 op gevoerd, maar gegevens van de spor thallen in Vlissingen en Middelburg le ren, dat hiermee een bedrag van ten minste 40.000 is gemoeid. Sas van Gent raamt het nadelige saldo van de expioitatie op 88.331, maar het spor traadsecretariaat meent, dat er reke ning gehouden moet worden met een tekort van 150.000 tot 160.000. In het pre-adries aan de Zeeuwse Sportraad had het secretariaat van de sportraad dan ook geschreven: „Prin cipieel benaderd zou kunnen worden gesteld, dat waar uw bestuur de reali sering van een sportzaal adviseert en de gemeente desondanks voor een sporthal opteert, het college van g.s. zou moeten worden geadviseerd de ge bruikelijke subsidie voor een sportzaal te verlenen." Nu er echter meer gege vens boven water zijn gekomen - de te verwachten subsidie-toezegging door crm en het gewijzigde advies van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten - had de heer Van Geesbergen be zwaar tegen deze passage. De spor traad kon zich aansluiten bij dit be zwaar. Bovendien speelt in deze sporthal-zaak ook een rol dat de BV Vlaanderen (een particuliere onderneming, die ook een ontspanningscentrum in Sas van Gent ontwikkelt) medewerking heeft toege zegd. Tenslotte besloot de Zeeuwse Sportraad dan ook aan gedeputeerde staten te adviseren een subsidie voor een sporthal van 125.000 beschikbaar te stellen voor deze "Vlaanderen- sporthal' in Sas van Gent. Vliegveld Sportraadlid dr. ir. J. Nïjman «telde in de rondvraag het vliegveld Midden- Zeeland aan de orde: „In de provin ciale staten is destijds gesteld, dat het verkeer van het vliegveld voor 95 pro cent of meer door bedrijven wordt ge daan. Uit latere cijfers is echter ge bleken dat het aantal zakelijke vluch ten betrekkelijk klein is. Het vlieg veld is eerder een sportieve dan een zakelijke zaak." aldus de heer Nijman. die daarom voorstander was van een discussie over het vliegveld Midden- Zeeland in de Zeeuwse Sportraad. De eerste reactie van de heer Van Geesbergen was „Daar ivoor sportieve vluchten, redactie) is het vliegveld niet voor aangelegd. Bij ons zijn er grote twijfels het vliegveld uitsluitend in het kader van de sportvluc'nten te hand haven. De exploitatie blijft even kost baar. Ook in het kader van de sport kun je een havenmeester niet missen. Met andere woorden: er kan in de ex ploitatie eigenlijk niets veranderen als er alleen sportieve vluchten zijn." De heer Nijman wees er echter nog maals op: „Het belang van het vlieg veld ligt vooral in de sectie van sport en recreatie. Daarom is een discussie hier in de sportraad op haar plaats. Er moet een eind komen aan twijfels. Zo nodig is het ook goed om nee te zeg gen." De heer Van Geesbergen herin nerde er nog eens aan. dat de staten besloten hebben door te gaan met het geven van een provinciale subsidie mits ook het bedrijfsleven over de brug zou komen: „De bedrijven hebben het laten afweten en ook enkele grote ge meenten zien het niet zitten." Tens lotte zegde de heer Van Geesbergen toe, dat het secretariaat van de spor traad voor de nodige informatie aan de sportraadleden zal zorgen dat er in een volgende vergadering een discussie over dit onderwerp zal komen. Ozon Op verzoek van drs. A. J. H. M. Mut- saers (directeur van de Stichting Zee land en lid van de sportraad) zal aan de inspectie van de volksgezondheid worden gevraagd informatie te geven over de eventuele voordelen van het gebruik van ozon boven het gebruik van chloor in zwembaden. In het zwembad van Zierikzee wordt ozon gebruikt. Deze chemische stof heeft niet de nadelen van chloor, dat bij veel zwemmers neus-, keel-, oor- en ademhalingsklachten veroorzaakt, zo wordt door insiders gesteld. Dr. ir. J. Nijman noemde ozon ook 'milieu vriendelijker'. Op verzoek van de heer A. P. Schou- wenaar did van de sportraad, voorzit ter van de afdeling Zeeland van de KNVB en burgemeester van Brou wershaven) zal het binnenkort te ver schijnen rapport over de watersport ook worden voorgelegd aan de spor traad. De heer Van Geesbergen deelde mee dat dit rapport reeds gereed is, maar pas na de vakanties zal worden gepresenteerd. Wel wilde hij kwijt, dat een van de belangrijkste punten van het rapport zal zijn de realisering van jachthavens (met name in de Greve- lingen en de Oosterschelde) te 'tempo riseren', waardoor de eigen bevolking meer gelegenheid krijgt aanspraak te maken op een ligplaats Ooi 'ok voor de vogels gaat door de droogte, zeker in 'n zout- en brak waterstreek als de onze is, zoet water erg schaars worden. We kun nen deze nood opheffen door bij voorbeeld in de tuin een drink plaats te maken. Dat kan heel een voudig door een plasticschaal, een bord of iets dergelijks met water te vullen. Als het maar ondiep is - hoogstens 3 centimeter water - zo dat de vogels er tevens een verfris send bad in kunnen nemen. Zelf hebben we daarvoor al enige jaren achtereen een deksel van een oude wasketel in gebruik, de enigszins schuin in een hoek van het gazon staat zodat de waterlaag varieert van enkele milimeters tot ongeveer drie centimeter. Vanuit de huiska mer hebben we er goed zicht op, waardoor het mes aan twee kanten snijdt: we doen de dieren en onszelf er een plezier mee. Het is een dagelijks terugkerend genoegen om te zien hoe de vogels van allerlei pluimage er komen ba den en drinken. Vooral huismussen, spreeuwen, merels en zanglijsters maken er bij voortduring gebruik van. Als ze in bad zijn spat het wa ter naar alle kanten in een fontein omhoog. Iedere soort heeft zo zijn eigen manieren. De spreeuwen en de huismussen gaan gezellig met twee. drie soms vier tegelijk, de mrel en de zanglijster doen dat liever al leen. Ook de kool- en pimpelmees, de winterkoning en de heggemus komen nu en dan eens even drinken of frissen zich wat op. Naar gelang waar u woont, aan ae dumkust, in de polder, in de stad of dicht bij een bos of park, kunt u ook andere soorten verwachten. Soms is daar ook wel eens een zeer zeldzame b:j. Zo hebben wij het eens meegemaakt dat een bonte vliegenvanger er dankbaar gebruik van maakte. We zagen het hier zitten in de top van een oude hoogstampereboom. gelei delijk aan daalde het via de takken al lager en lager. Het werd echt spannend of het nu wel of niet een duik zou nemen. Met de kinderen keken we toe vanachter de ruiten wat er ging gebeuren. Net hadden we gezegd dat het toch wel erg leuk zou wezen als ook deze vogelsoort de drink- annex badplaats met een bezoek zou vereren, toen de bonte vliegenvanger met een sierlijke boog op de rand van het met koel leidingwater gevulde deksel neer streek. Ademloos keken we toe toen het diertje heel behoedzaam voor over boog, voorzichtig van het vocht nipte als wilde hel even voelen hoe de temperatuur was. en vervolgens een uitgebreid bad nam en daarbij langzaam in het rond draaide om tevens een oogje in het zeil te hou den op mogelijk gevaar in de vorm van kat of hond. Verleden week zagen we hoe 's avonds rond de klok van halftien, toen alle vogels van tuin allang de snavel m de va ren hadden gestoken met andere woorden verdwenen waren, in het schemerduister een heggemus na derbij kwam trippelen en nog heel even voor het ook slapen ging de dorst kwam lessen. Zoals gezegd moet de drink-badplaats erg ondiep zijn daar de meeste soorten anders niet kunnen staan en dat is een eer ste vereiste wilt u succes hebben. Vogels hebben ook gaarne uitzicht op de omgeo ing, er moeten dus niet al te hoge planten rondom staan. Hel water zonodig dagelijks verver sen. Om ze er in het begin even aan te laten wennen doet u er goed aan geregeld wat eten te strooien vlak naast de plaats. Een opvallend iels is dat het water soms urenlang on gemoeid wordt gelaten, terwijl op een volkomen onverwacht moment er een vogel begint waarna het in zeer korte tijd ervan wemelt. Ze staan dan als t ware in de rij te dringen om aan de beurt te komen. Als vogels eenmaal aan een be paalde plek gebonden zijn komen ze regelmatig terug en dan is het vogelvijvertje niet alleen op droge, icarme dagen in trek doch in alle seizoenen. Zelfs midden in de winter komen ze dan geregeld op bezoek en dan zijn daarbij andere soorten zoals bijvoorbeeld de roodbont die 's zomers op kleigrond nagenoeg niet voorkomt, te verwachten. P. SCHOLLEVAER.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 25