Pijlerdam met variabel getij „Teveel onduidelijkheden in structuur schema elektriciteitsvoorziening' „Provincie positief tegenover een jachthaven in Wemeldinge PZC/, Middelburgse commissie: krediet vervoersonderzoek intrekken Schooltelevisie maakte opnamen in Serooskerke op Schouwen WOENSDAG 16 JUNI 1976 DR. C. BOERTIEN TIJDENS WERKBEZOEK AAN KAPELLE: „RIJKSWATERSTAAT HIERIN WEL ERG FORMEEL" provincie yy KAPEI.SE RAAD SPRAK MET COMMISSARIS KAPELLE - „l)e provincie staat in beginsel positief tegenover de ge dachte om in Wemeldinge een jach thaven aan te leggen. Zo'n jachthaven zou een compensatie kunnen beteke nen voor degenen, die economisch af hankelijk waren van dc drukke scheepvaart op het kanaal. Ook het provinciaal bestuur vindt dat rijks waterstaat zich in deze kwestie wel erg formeel opstelt. Ik heb daarom een briefje geschreven aan minister Wcs- terterp. Niet zo'n officiële brief, maar zo een... u kent dat wel met 'Amiec' er boven. I)it zei commissaris van de koningin dr. C. Boertien, die dins dagmiddag een werkbezoek aan de gemeente Kapcllc bracht, tijdens zijn gesprek met de gemeenteraad. Dc jachthaven, die de gemeente Ka- pclle zo graag zou willen aanleggen in Wemeldinge. vormde een belangrijk punt van gesprek De fractievoorzitter van het CDA. ir. P. J Balkenende. bracht dc jachthaven in verband mei de nog voortdurende onzekerheid over de afsluiting van de Oostevschelde en VVD-fractievoorzitter K. F Hemke- mans onderstreepte dat de hele ge meenteraad dc jachthaven ziet als een mogelijke uitkomst voor een groep in woners van Wemeldinge ..Er bestaat alleen nog verschil van mening over de wijze waarop die jachthaven eruit zou moeten zien." vertelde de heer Hen- kemans. Eerder op dc middag had de commissaris de plaats waar de jach thaven moet komen persoonlijk in ogenschouw genomen, ..Ik werd er door de burgemeester bijna naar toe gesleurd," zei hij achteraf Tijdens de ontmoeting van de raad mot de commissaris van de koningin hielden dc voorzitters van dc grootste fracties korte inleidingen overeen aan tal belangrijke zaken die in de ge meente leven. De heer Balkenende sprak over dc ruimtelijke ordening en dc planologie. Hij vertelde dat de raad een groeipercentage van drie. zoals dat in de afgelopen jaren een keer is vooi- gekomen niet wenselijk meer acht ..Maar een groei van één tot anderhalf procent Willen We toch graag behou den. omdat we dan onze welzijnsvoor zieningen verder kunnen uitbouwen." Ook wees hij op de noodzaak dat be drijven de gelegenheid moeten kunnen blijven hebben om uil te breiden. Pvd A-fractie voorzitter A. C. van Over- bceke sprak over liet onderwijs. Hij vertelde dat de raad wil meewerken aan een gemeenschappelijke regeling voor het RPCZ, hoe wel men van me ning is dat de rijksoverheid schoolge- leidingsdiensten dient te financieren. Ook wees hij op het belang van liet in stand houden van het inwonertal in verband met het onderwijs. „Door de kleiner wordende gezinnen is het noodzakelijk dat mensen van buitenaf zieli vestigen, willen we tenminste voorkomen dat. dc scholen steeds kleiner worden en dat sommige mis schien met. sluiting worden bedreigd. Er moeten dan dus huizen gebouwd worden. Het onderwijsprobleem van de kleinere plaatsen is dus een probleem. Dr. Boerlieu maakte tijdens zijn be zoek aan de gemeente Kapelle in een rijtuig een rit door dc kern Kapelle. GROOTST MOGELIJKE MEERDERHEID ACHTER VOORSTEL VAN B. EN W. dal nauw .samenhangt mei de ruimte lijke ordening. En daarbij hebben we de medewerking van de provincie hard nodig." De lieer Henkemans vroeg 111 zijn beloog onder meer aandacht voor bouwmogelijkheden in Wemeldinge. De heer C. de Kraker isgpt vestigde de aandacht op de positie van liet bijzon der onderwijs en de lieer J. Kole <bp) bracht de voorzieningen, die het ge meentebestuur van Kapelle tot stand wil brengen, I11 verband met de natio nale tekorten. „Waar ligt de grens?" vroeg hij. Het antwoord van dr. Boer tien was uiterst kort; „Die ligt in uw eigen gemeentebegroting." Kleine eenheden. reagerend op de opmerkingen van dc raadsleden vertelde de commissaris van de koningin van de brief, die het provinciaal bestuur beeft gestuurd aan de provinciale besturen van Friesland. Groningen en Drenthe over de problematiek van de kleine scho len. De bedoeling is dat er indien mo gelijk gezamenlijke standpunten ge formuleerd worden. Kabinetschef mr. H. F. M. van der Heijden vertelde dat het provinciaal bestuur van Gronin gen al positief heeft gereageerd. „Er is bijna geen enkele gemeente in Zee land waar dc problematiek van de school in kleine kernen niet speelt." Verder werd onder meer nog gesproken over liet spaarbekken, dat de Water- maatschappij Zuidwest-Nederland (WMZ) heeft gepland in de gemeente Kapelle en over de wenselijkheid dat Kapelie-Biezelinge enigszins moet kunnen blijven groeien. Na de ontvangst van de commissaris en mevrouw Boertien en de heer Van der Heijden aan het begin van de mid dag maakten de gasten samen het col lege van b. en w. in twee tijtuigen een rit door de kern Kapelle. waarbij het nieuwe bestemmingsplan, de veiling en een bloemenkwekerij bekeken werden. Daarna stapte men in auto's voor een wat uitgebreidere tocht, waarbij onder mer in Wemeldinge de plaats waar de jachthaven zou moeten komen aange daan werd. Ook stond een bezoekje aan het internaat, voor schipperskinde ren in Wemeldinge op het programma In de Vroone in Kapelle spraken de heer en mevrouw Boertien met. verte genwoordigers van dc kerken, het on derwijs. de bejaarden en het vereni gingsleven. het. bedrijfsleven en de sportverenigingen. Na bel gesprek met de raad woonde menin dc kerk een kort concert bij van organist De Kok en de sopraan Lenie Soeters en het werkbezoek werd afgesloten met een koud buffel in het gemeentehuis, waarbij ook de echtgenoten van de raadsleden van de partij waren. VOOR DE SERIE 'STOKPAARDJES' DRIE SCHOLIEREN UIT HAAMSTEDE SPELEN MEE S[-:R(H>NKI:kkI: ,M H. - BI., U.- bakkerij van de heer J. D. Rein- houd in Serooskerke (Schouwen) zijn dinsdagmiddag opnamen ge maakt voor een tv-spot voor de NOS-school televisie. Regisseur- producer Kené in der Maur zocht strand, duinen, een dorpswinkeltje en vooral rust voor zijn nieuwe se rie 'Stokpaardjes'. Die vond hij in dc gemeente Westcr- schouwen. Het is de bedoeling dat de serie, die handelt over levende en dode objecten, volgend voorjaar wordt uitgezonden voor kinderen van de eerste klassen van de basis school. die dan na het zien van de filmpjes over het onderwerp kunnen gaan praten. De winkel van bakker Reinhoud stelde dinsdag een win keltje voor. waarin ëen van de drie scholieren uit Haamstede, die aan het programma meedoen, chips koopt. IN DE REGIO WALCHEREN MIDDELBURG - De gemeenteraads commissie voor de financiën in Mid delburg is dinsdagmiddag na een uit voerige diseussie met de grootst mo gelijke meerderheid akkoord gegaan met het voorstel van b. en w. een eer der verleend krediet van 26.500 gulden voor het verrichten van een openbaar-vervoersonderzoek in dc re gio Walcheren in te trekken. Enkel commissielid A H. Kamermans tppr) onthield zijn stem aan het voor stel. In een uitgebreid betoog dat de nodige discussie ontlokte stelde hij het beperkte onderzoek van het streekver voer niet te kunnen beoordelen en gaf hij integendeel de voorkeur aan een verhoging van hef krediet om het on derzoek - waarvoor het streekvervoer van de minister geen geld mocht uit trekken - samen met de gemeente Vlissingen te kunnen laten uitvoeren. Commissievoorzitter A. Bergshoeff- en met hem de andere commissieleden - voelden echter niets voor deze sugges tie van de heer Kamermans. De we thouder betoogde dat dil alleen al door de - wat hij noemde - 'weinig rooskleu rige' financiële positie van de ge meente onmogelijk is. Commissielid Kaïnermans argumen teerde zfjn voorste! om het krediet te verhogen onder meer met het feit, dat de commissie Financiën uit de raad Vlissingen aanvankelijk een voorstel voor een hoger krediet heeft goedge keurd. Op de vraag wat voor invloed het overleg tussen de beide gemeenten en het streekvervoer op het intrekken van deze beslissing aan de Vlissingse kant heeft gehad, kon wethouder Be rgshoeff hem geen antwoord geven. Het, Middelburgse raadslid vond over igens dat, het. Middelburgse college van b. en w. de zaak te lang op -zijn beloop heeft gelaten. Hij vond dat de raad veel te laat op de hoogte is gesteld van het definitieve nee van de minister aan het streekvervoer. De wethouder en enkele andere commissieleden bestreden deze visie. Zij vonden dat men wel degelijk tijdig door bet, college was geïnfor meerd over de moeilijkheden. Geschrokken Overigens stelde wethouder Be rgshoeff dat ook hij geschrokken was van de bezuinigingsplannen van dc minister voor het openbaar vervoer. Hij voorzag dat dit in de Waleherse si tuatie zou betekenen dat ër 's avonds nauwelijks meer bussen kunnen rij den. „Het wordt wel een failliete boel als dit doorgaat", zei hij. Rij had ech ter vertrouwen dat de kamer deze plannen niet zonder meer overneemt. De commissie ging verder vlot akkoord met een voorstel vruim 112.000 gulden uit te trekken voor de aanschaf van een 250 parkeermeters. Commissielid W P Rentier tsgp) had aanvankelijk twijfels of direct een dergelijk groot aantal aangeschaft moet worden, maar vooratter Bergshoeff wist hem te over tuigen dat de aanschaf volgens, de plannen en in overleg met de raad zal gaan. Bij het voorstel werd van verschillende zijden zorgelijk aangekeken tegen de hoge kosten die aan het onderhoud van de parkeermeters (vooral door vernielingen) zijn verbonden. Commis sielid J C. C. Crena Uiterwijk (vvd) noemde het in feite 'een zotte situatie' STUDIECLUB HOUDT ZOMEREXCURSIE HULST - De 'Studieclub voor ge mengd bedrijf in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen' houdt dinsdag 22 juni haar jaarlijkse zomerexcursie. Men gaat een bezoek brengen aan Noord-Limburg en de proefboerderij voor de rundveehouderij 'Cranen- dat de apparaten die 450 gulden per donck' te Maarheeze. Men vertrekt stuk kosten in 5 jaar ide afschrijvings- vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen om 7 uur. termijn) 1000 gulden aan onderhoud Voor de middag bezoekt men enkele kosten rundveehouderijbedrijven met zelfvoe- De commissie stemde verder vlot in dering. buitenvoedering van melk- met het voorstel een krediet van bijna koeien, eventueel mei varkenshoude- 4 miljoen te verlenen voor het bouwrijp rij. Daarna volgt een gezamenlijke maken van hel bestemmingsplan Kla- maaltijd in de buurt van Horst- renbeek Hl. De heer Crena Uiterwijk Sevenum. In de namiddag gaat men merkte daarbij nog op dal de directie- naar het proefbedrijf te Maarheeze. kosten van het werk hem hoog voor- Daar vindt een onderzoek plaats be kwamen. De voorzitter zegde toe dat treffende verschillende grassoorten om men dit nog zal onderzoeken. later de draaimelkstal te bezichtigen. Waterpeil 40 cm plus NAP beste 'milieustand' bij storm DEN HAAG - Als de schuiven in de pijlerdam bij storm gesloten zijn. is hel beste peil voor het milieu aan de binnenkant van dc Oosterschel- dekering van NAP tot 40 cm boven NAP. Dal is met name gewenst, als liet getij als gevolg van een langdu rige storm meerdere getijden stag neert. Rijkswaterstaat zegt dat 111 het rap port over het project van de sorm- vloed kering in een beschouwing van de milieuhygiënische aspecten van de zaak Daarbij betoogt men. dal een getijloze periode van maximaal vier getijden in het groeiseizoen en van tien getijden buiten het groei seizoen geen ernstige schade ople vert aan het milieu in de Ooster- schelde. In hel rapport wordt betoogd, dat de verandering van het milieu toe neemt, naarmate het getijverschil kleiner wordt. „Om de huidige mi lieuwaarden te behouden, althans zo min mogelijk te wijzigen, moet een zo groot mogelijk getij worden ingesteld", zo zegt men. Als voorbeeld wordt genoemd, dat de huidige schorrenvegetatie alleen mogelijk is. als de lagere delen van het schor - de kommen - frequent en voldoende lang worden over spoeld Dat kan bij een gemiddeld getijverschil van ongeveer drie me ter by Yerseke. Bij een kleiner getij verschil verzoet het schor. ..al hoeft dit op zichzelf niet negatief beoor deeld te worden: deze gebieden be houden grote natuurwaarde", aldus het rapport. (Slot van pasina Ij voldaan aan de uitgangspunten, die in de studie waren opgenomen- - het. Oosterscheldebekken wordt ge- compartimenteerd met een Oester- en een Philipsdam imodel C3> met een aangepast kanaal door Zuid- Beveland. Een compartimentering met Wemeldinge- en Philipsdam le vert een aanzienlijk kleiner zout be kken op en slechts beperkte finan ciële voordelen, zegt rijkswaterstaat: - de stormvloedkering volgt het be staande sluitingstracé: - voor de sluiting van de comparti- menteringsdammen - op zijn vroegst 1984 - mag in verband met de zoul- belasling in het noordelijk Delta bekken geen aanmerkelijke demping van het getij in de Oosterschelde op treden: - de afsluitmiddelen (schuiven) in de stormvloedkering moeten kunnen worden gesloten, zowel op de laagwa ter-ken tering, voorafgaande aan een storm, als op stroom in beide richtingen: - bij sluiting mag de stabiliteit van de kering niet in gevaar komen door weigering van een of meerdere bewe- gingswerken (schuiven): - over de dam moet een eenvoudige verkeersweg worden aangelegd: In de rapportage legt rijkswaterstaat er de nadruk op. dat de drie belang rijkste alternatieven - caissons gefun deerd op staal, pijlers geundeerd op kokers (putten) en caissons gefundeerd op putten - door de 'krap toegemeten studietijd' het karakter hebben van voorontwerpen, „waarvan de belang rijkste aspecten zijn verkend, maar waarvan niet alle facetten tot in detail RAAD VAN ADVIES RUIMTELIJKE ORDENING IN ADVIES: „AANDUIDING VESTIGING CENTRALES TE GLOBAAL" (Van onze redactie DEN HAAG - De Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening 'RARO) oefent in een advies veel kritiek uit op de inhoud van het structuurschema elektriciteitsvoorziening. In het alge meen is hij van mening, dat in deze toekomstplanning van de centrales en verbindingen, die de ministers Lub bers (economische zaken) en Gruyters (ruimtelijke ordening) vorig jaar juli indienden, op veel punten duidelijk heid ontbreekt. In de kritiek zijn de vele opmerkingen, klachten en bezwaren ook verwerkt, die uit hoorzittingen en brieven naar voren zijn gekomen. Zo bleek hel schema aanleiding te geven tot mis verstanden over toepassing van kerne nergie. Tal van betrokkenen, die ge bruik maakten van de geboden in spraakprocedure volgens de zoge naamde planologische kernbeslissing, meenden dat het schema ook te maken had met. vestiging van kerncentrales. Daarvoor moet echter van regerings zijde eerst, nog een aanvulling komen De RARO vindt, dat er meer duide lijkheid moet komen over de gevolgen van opwarming van het oppervlakte water voor de drink- en industriewa tervoorziening De aanduiding van de vestigingsplaatsen voor de centrales is te globaal Beleidsstandpunten ont breken onder andere op het. stuk van de keuze voor verbindingen door mid del van bovengrondse dan wel onder grondse kabels. De verantwoordelijk heid van het rijk voor de toekomstige elektriciteitsvoorziening kreeg te weinig vorm. Zorgen heeft de RARO over de gevol gen voor onder andere ruimte, milieu en grondstoffensituatie van de ge schatte vervijfvoudiging van het stroomgebruik in de periode 1970 tot 2000 en van de als mogelijkheid open gelaten verzevenvoudiging. Gewijzigde inzichten, die uit de nieuwste progno ses van de elektriciteitsbedrijven zelf blijken, moeten in het schema door werken Afremming Het schema moet inhaken op bet be leid van afremming van de groei. Ge mist worden verder duidelijke uit spraken over (on)gcwenstheid van de toepassing van elektriciteit voor ver- warniingsdoeleinden (ruimteverwar ming, warmwatervoorziening e.d.). Ook ontbreekt inzicht in het te voeren beleid met betrekking tot energie- intensieve bedrijven. Daarover zal de nota iii7,ake het regionale economi sche beleid meer duidelijkheid moe ten geven. De RARO heeft de indruk dat afwij king van het gekozen stelsel van elek triciteitsopwekking in hel schema naar meer decentralisatie voordelen heeft. Voor de korte termijn moet men m dit opzicht niet te veel verwachtingen hebben Nader onderzoek verdient aanbeveling. De informatie in hel structuurschema over koeling anders dan op oppervlaktewater is te gering. Koeling met behulp van torens wordt als een goed alternatief beschouwd. Het schema is er niet in geslaagd het nodige inzicht te geven in het proces van ontwikkeling naar de toekomstige opbouw van het elektriciteitsnet. Dat is ten dele het, gevolg van ingebouwde onnodig grote marges en opengelaten keuzemogelijkheden. De mogelijkhe den tot toetsing van de ontworpen op bouw van koppel- en transportverbin dingen aan maatschappelijke normen zijn als gevolg daarvan te beperkt. De uilwerking van het beleid ten aan zien van de elektriciteitsvoorziening is zodanig globaal, aldus de RARO. dat de gevolgen van aard en omvang der toekomstige stroomproduktie vrijwel niet zichtbaar konden worden ge maakt. Dit wordt als een ernstig gemis beschouwd. Gedacht wordt bijvoor beeld aan invloed van warm koelwater op de processen in het watermilieu en op andere vormen van watergebruik. Ook de gevolgen voor de kwaliteit van de lucht zijn niet. duidelijk. Verslechtering Dc RARO heeft de indruk, dat de toe komstige elektriciteitsvoorziening al leen al door zijn omvang en verschui vingen in de brandstofkeuze voor de centrales een aanmerkelijke verslech tering van dc luchtkwaliteit tot ge volg zal hebben. Concentraties van zwaveldioxyde en stikstofdioxyde zouden kunnen komen tot waarden die in Nederland niet eerder voor kwamen, tenzij zeer ingrijpende maatregelen worden genomen. Zulke maatregelen zouden ook belangrijke financieel-economische gevolgen heb ben als ze al mogelijk zouden zijn. De geplande uitbreiding van het bo vengrondse net houdt ernstige gevaren in voor een aantal vogelsoorten. Om dit gevaar te beperken moet worden gestreefd naar bundeling van de ken nis over deze kwestips. Meer aandacht moet worden besteed aan inpassing van elektriciteitswerken in het land schap. Er moeten „goed in het land schap passende masttypen" komen, aldus de RARO. Een uiteenzetting over de gevolgen van opwarming van de atmosfeer wordt gemist. De investeringsbedragen, die het schema aangeeft, leveren geen inzicht op in nationale effecten van de ge schetste elektriciteitsvoorziening en evenmin in de wenselijkheid voor de nationale economie. Bovendien is niet voldoende onderbouwd waarom het structuurschema zich beperkt tot ves tigingsplaatsen voor centrales met een groter vermogen dan een miljard watt en transportverbindingen van 220 en 380 kilovolt. De RARO heeft niet de indruk dat er buiten de genoemde 32 vestigings plaatsen voor centrales nog meer aan trekkelijke plaatsen zouden zijn voor centrales met een vermogen van meer dan een miljard watt. Een oordeel ovei situeringen in zee (eventueel industrie-eiland) wordt, niet gegeven. Daarover is niet voldoende informatie en beslissingen over dergelijke projec ten komen in het verband van dit structuurschema niet voor. Plaatsen Vaste vestigingsplaatsen voor centra les \v orden als gegeven aanvaard. Daarmee worden bedoeld bestaande- centrales of in 1980 aanwezige die na dal jaar geen uitbreidingsmogelijk heid hebben, behalve na sloop. In dil verband gaat liet om Groningen, Har- culo. Lage Weide (Utrecht) en Amer (bij de Biesbos). Omdat er zeer geringe uitbreidingsmogelijkheden zijn, kun nen ook terreinen als die in Velsen en Rotterdam bij deze categorie worden gerekend. De RARO noemt ook een aantal nader te overwegen vestigingsplaatsen (nieuwe of uitbreidingen van bestaan de) waarover tijdig een veelzijdig on derzoek moei, worden verricht en ter discussie gesteld. Genoemd worden Noordoost-Groningen (afhankelijk van de planologische kernbeslissing over de Waddenzee). Urk. Ketelmeer, IJssel-Zuid. Nijmegen, Dodewaard. Lek. Flevo. Wieringermeer. IJmuiden, Hemweg (Amsterdam-Westi. Diemen, Maasvlakte. 's-Gravendeel, Tholen-St. Philipsland. Borsseie. Balh- Hoedekenskerke. Ossenisse, Maas- Waal. Boxmeer. Buggenum en Maas- bracht. Voorlopig niet in de plannen op te ne men vestigingsplaatsen zijn volgens de RARO de locaties Veluwemeer- Eemmeer, Merwelanden-West (regio Dordrecht) en Tiengemeten-Zuidelijke Hoeksche Waard. De locatie in Bergum wordt al benut, maar het; wordt niet aanbevelenswaardig geacht de stroomproduktie daar uit te breiden vanwege de grote milieubezwaren, die daaraan zijn verbonden. In het advies wordt aandacht bepleit voor de internationale aspecten van de transportverbindingen, die bij het voorbereiden van een regeringsbeslis sing van belang zijn. Als voorbeeld wordt, genoemd de van verschillende zijden ter discussie gestelde 380 kilo- voltverbinding tussen Noordoost- Groningen lEems» en Ens in de Noord oostpolder. Daarvoor zijn twee alterna tieven geopperd: hetzij op het tracé van de 220 kilovoltverbinding via Hoogeveen dan wel gebruik makend van de Duitse 380 kilovoltverbinding van Noord naar Zuid met aansluitin gen in Noordoost-Groningen, Twente en Maasbracht. zijn onderzocht." Voor nader onder zoek naar de pijlerdam - de oplossing, die de voorkeur had van rijkswater staat- met name op de meest kritische werkonderdelen zijn nu nog zes tot ne gen maanden beschikbaar Oplosbaar Rijkswaterstaat koos voor deze oplos sing. omdat de aan de pijlerdam ver bonden ontwerp- en uitvoeringspro blemen 'oplosbaar worden geacht, on danks het feit, dat met dc uitvoering van een dergelijke constructie weinig ervaring bestaat"; omdat de kering in 1985 gereed kan zijn met een inge bouwde reserve van een half jaar tot een jaar en omdat dc kosten „vande zelfde orde van grootte of lager zijn dan die van dc beide andere varian ten." De kosten voor een pijlerdam, die een gemiddeld tij van 2,3 meter bij Yerseke realiseert komen - met enkele schuiven - op .f2,9 miljard, inclusief een post onvoorzien van J' 250 miljoen en blw. Een kering met een dubbel stel schuiven - wat niet nodig wordl geacht - wordt een half miljard duur der. Er wordt in het rapport melding van gemaakt, dat een pijlerdam met een grotere doorstroomopening - dus niet ongeveer 12.000 maar 20.000 vierkante meter - in dezelfde tijd kan worden ge bouwd. Dat geeft - zoals gezegd - een vergroting van het getij in de Ooster schelde van 65 tot 90 procent. Toege rust met enkele schuiven is deze con structie 260 miljoen gulden duurder, als de dam dubbele schuiven moet krijgen kost ze 380 miljoen gulden meer. Het is volgens rijkswaterstaat mogelijk om éérst de oplossing met het kleine profiel te kiezen en laler toch de doorstroomopening van 20.000 vier kante meter te realiseren. Dan zijn wel de aanpassingskosten hoger dan wan neer voor die oplossing direct wordt gekozen, aldus het rapport, Oeverbescherming Nagegaan is, wat dc gevolgen binnen en buiten het bekken zullen zijn van een getij-vermindering. Als een deel van het gelïjvolume wegvalt is het geulenstelscl in dc Oosterschelde rela tief te ruim en rijkswaterstaat ver wacht, dat het ondieper zal worden. Dat zal vooral gebeuren in de vorm van slibsedïmenlalïe in liet oostelijk deel en zandsedimentalie in het wes telijk deel van het bekken. Men verwacht verder enige nivellering van de geulen en banken in het be kken. De voordelta zal vermoedelijk- zo stelt het rapport - in grootte afne men door erosie aan de buitenrand. Maar er zal sedimentatie optreden in de geulen in de kustzone. Hoewel de getijstromen verminderen verwacht rijkswaterstaat, dat als gevolg van geulverleggingen en een concentratie van de golfaanval in een kleinere oe verzone aanvullende voorzieningen aan de oeverbescherming noodzakelijk zullen zijn. tzie ook pagina 11) 'Nooit Gedacht' houdt muzikaal feest GR.AAUW - In verband met, de kermis, die zaterdag, zondag en maandag te Graauw wordt gevierd heeft het be stuur van de fanfare 'Nooit Gedacht uit Graauw besloten zaterdag en zon dag een muzikaal feest op touw te zet ten. Zaterdagjioudt de fanfare 'Nooit Gedacht' uit- Graauw samen met de fanfare 'De Scheldezonen' uit Nieuw- Namen een rondgang door liet dorp- De rondwandeling begint om half drie. Zondag heeft 'Nooit Gedacht' twee Belgische muziekgezelschappen uitge nodigd. De fanfare 'Nooit Gedacht houdt dan een muzikale rondwande ling door het dorp met de fanfares ui de Belgische plaatsen Kieldrecht en Vrasene. Ook deze rondwandeling oe- gint om half drie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 22