Ook minderheden centraal onderwijsoverleg aanwezig EUROPESE BEGROTING STIJGT MET 13 PROCENT Senaat VS beperkt steun aan Afrika PZCA SEXSCHANDAAL IN CONGRES VS BREIDT ZICH VERDER UIT Protest bij Vredeling tegen vrijstelling gehuwde kostwinners fl O R B Tt betrouwbare mWel Totaal ontwerp-budget circa 33 miljard gulden twee dagen laag: Acht maanden voor verijdelde metro-aanslag Saccucci blijft in voorarrest Hartluchtbrug start 22 juni Kamervragen over boycot Stevin-groep DINSDAG 15 JUNI 1976 BRUSSEL (ANP) - De begroting van de Europese gemeen- m antwoord op vi..Ken zei Che schappen zal komend jaar met ongeveer 13 procent stijgen. Dat j*®', er blJ heeft Europees commissaris Claude Cheysson maandag op een heersende droo^. persconferentie in' Brussel meegedeeld. De Europese commissie, het 'dagelijks bestuur' van de EG, heeft een eerste ontwerp ge maakt voor de Europese begroting voor komend jaar. Hoewel er nog onbekende factoren zijn, komt het totaal van de Europese uitgaven volgend jaar op ongeveer 33 miljard gulden. Bijna 4 miljard gulden van het totaal zal besteed dienen te worden aan uil keringen in verband met het fluctue ren van de wisselkoersen. Met die uit keringen die abrupte stijgingen van de voedselprijzen voorkomen of die dienen om plotselinge dalingen van het landbouwinkomen te vermijden, neemt de gemeenschap een last op zich die bijna niet meer te dragen is, aldus Cheysson. Deze zogeheten 'agrimonetaire kosten' houden een verzwakking van het budget in die dodelijk voor de gemeenschap kan zijn. Slechts 1.4 procent van de begroting van komend jaar zal dienen voor het aangaan van nieuwe gemeenschapsac ties. De Europese commissie vindt dat er ongeveer 360 miljoen gulden op tafel moet komen voor het oprichten van een Europese exportbank. Een aantal iveel geringere) bedragen wil de com missie reserveren voor nieuwe activi teiten als bijvoorbeeld een nieuwe marktordening voor alcohol, steun aan de burgerluchtvaartindustrie om grote vliegtuigen te bouwen en voor een nieuw informaticaprogramma. Percentage Volgens Cheysson i Üsg dit jaar. in de ontwerpbegroting voor komend jaar. weinig veranderd in hel evenwicht. Het totaal van hel Euro pese budget volgend jaar zal slechts 0.62 van het bruto nationaal produkt van de negen gemeenschapslanden uitmaken. In de afgelopen jaren draaide dat om de 0.58 proeent. Cheysson zei maandag, te verwachten dal de begroting voor komend jaar onder de 1,9 procent van het totaal van de begrotingen van de lidstaten zal blijven. Dit jaar is dal percentage 1,92 vorig jaar was hel 1,86 en in 1974 was het 1,94. get s gaan betekenen komen ook al v droogte. Het kan gaf Cheysson i- v van de drie groots tlegcbieden van Sowjet-Unie en u Nog enkele cijfers uit de ontwerp begroting voor Europa voor komend jaar: 58.93 procent ervan zal bestaan uit zogeheten 'eigen middelen inkom sten uit douanerechten en heffingen. De garantlekosten in de Europese landbouw zullen volgend jaar met on geveer 14 procent stijgen. Zonder de zogeheten 'agrimonetaire lasten' be draagt de stijging in de landbouwsec tor 4.6 procer' NEDERLAAG KISSINGER vergeleken met AMSTERDAM (ANP) - Conform de eis van de officier van justitie heeft de Amsterdamse rechtbank maandag de 56-jarige Amsterdamse koopman Max. L. in verband met de verijdelde metro-aanslag in februari 1975 ver oordeeld tot acht maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaarde lijk, met aftrek van twee en een halve maand voorarrest. De straf werd hem opgelegd wegens mislukte uitlokking van- het teweeg brengen van een ontploffing, waarvan gevaar voor goederen te duchten was. De verijdelde bomaanslag zou destijds worden uitgevoerd op een in aanbouw zijnd metrostation in de Bijlmermeer. LONDEN (AFP) - Sandro Saccucci, het lid van de Italiaanse MSI-partij wiens parlementaire onschendbaarheid is opgeheven om hem te kunnen vervol gen in verband met de geweldadige dood van een jonge communist, is maandag in Londen - waar hij een heenkomen had gezocht - aan de rech- ler voorgeleid. Deze verlengde het voorarrest tot aanstaande vrijdag. Italië heeft Engeland om zijn uitwij zing gevraagd. De raadsman van Sac cucci verklaarde dat zijn cliënt alle tegen hem ingebrachte beschuldigin gen afwijst. Saccucci kan vrijdag vragen om voor waardelijke vrijlating op borgtocht. ADVERTENTIE /V. WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse senaat heeft maandag goedkeuring gegeven aan een wetsvoorstel voor mili taire steun aan het buitenland dat. na amendering, 6.8 miljard dollar groot is. De senaat heeft het stevigst gesnoeid in een aantal posten die het onlangs door Henry Kissinger geformuleerde nieuwe Afrika-beleid financieel op po ten hadden moeten helpen. Voor mili taire hulp aan Afrika wil de senaat 35 miljoen minder geven dan door Kis singer was aangevraagd Met 62 tegen 18 stemmen ging de senaat wel ak koord met de 4.5 miljard steun die de regering in het Midden-Oosten wil ver delen Dat bedrag valt uiteen in directe wapenhulp en kredieten voor militaire aankopen De senaat heeft overigens niet het laatste woord in deze materie. Zijn ver sie van de wet gaat nu naar een spe ciale commissie uit beide huizen van het congres om te worden vergeleken met de door het huis van afgevaardig den aangenomen versie. De moet zien de verschillen tussen beide versies glad te strijken. Senator James Allen uit Alabama, een kampioen van het blanke minder heidsregime in Rhodesiê. had de be handeling van het regeringsvoorstel met een viertal amendementen twee weken lang weten te traineren De im passe werd jongstleden vrijdag door broken toen de senaat bij hoofdelijke stemming akkoord ging met de door Alien gewenste besnoeiingen. TOKIO - Oe 55-jarige Japanner Kaname Sakai. die zijn rechterbeen in de Ie wereldoorlog verspeelde, loopt door de straten van Tokio, nadat hij met zen door hem ontworpen kunstbeen 2.000 km. van Kagoshuna naar Tokio 'tad gelopen Hij legde die afstand af i/i 154 dagen en verklaarde, dat het 2.8 kilo wegende hulpmiddel dal middels rubber geveerd wordt en in alle richtingen gebogen kan worden, goed beviel. h innen-buitenland Beschuldigden verweren zich tt'ASIIISGTO i dal zij hebben deelge- i die üIn lokai -r druk homo» genomen ■en Gardner, een iden vrouw, heeft 1 fels sexuele eapriok feestje op c cratische congreslid John Young uit er voornamelijk uil bestond rnel haar opdrachtgever naar bed te gaan. Gravel noemt de beschuldiging van deelneming aan het booUecstje 'bela chelijk' en zegt dat hij nooit een voet op de boot heeft, gezet Die boot was het eigendom van de democratische afgevaardigde van Illinois. Ken Gray, die ook de attenties van mevrouw Gardner zou hebben genoten Gravel heeft aan het ministerie van justitie gevraagd de beschuldigingen van zijn ex-secretaresse u- onderzoe ken. Het ministerie houdt zich ook on ledig met de affalre-Hay.s Mevrouw Gardner heeft verteld dat 'sex' de voornaamste reden was voor haar engagering voor 26 000 dollar per jaar. meer dan dubbel het bedrag dat vrouwelijke personeelsleden in het IADVERTENTIE 'DISCRIMINEREND' AMSTERDAM (ANP) - Een aantal organisaties, waaronder de 'Rooie Vrouwen' in de PvdA en 'Dolle Mina' heeft maandag bij minister Vredeling gepro testeerd tegen diens voorstel om per juli van dit jaar vrijstel ling van militaire dienst te ge ven aan gehuwde mannen die kostwinner zijn. In een open brief aan de minister wordt de voorgestelde maatregel 'dis criminerend' en 'gevaarlijk' ge noemd. Dc maatregel bestendigt volgens de organisaties weer het huwelijk als enige mogelijkhe samenlevingsvorm. „Hiermee doorkruist u het ontwerp- verkiezingsprogramma van uw eigen partij, waarin slaat dat de PvdA voor alle duurzame samenlevingsvormen gelijke rechten en plichten wil laten gelden. De maatregel werkt dus dis criminerend ten aanzien van onge trouwde mannen en samenwonende mensen", aldus de brief. Het voorste] is gevaarlijk, omdat het volgens de organisaties vervroegde huwelijken (kinderhuwelijken stimu- Prins Knud van Denemarken, jon gere broer van wijlen koning Frederik de negende, is maandag op 75-jarige leeftijd aan een hartverlamming over leden. Knud was de tweede zoon van koning Christiaan de tiende en kroonprins van 1947 tot 1953 ADVERTENTIE i ORLANDO - Een dierenverzorger in het Amerikaanse Orlando verzorgt in Sea World' een zeer zeldzame ■baby-walvis, welk beest - bijna 2 meter lang en 250 pond zwaar- aait de kust werd aangetroffen bij Bre vard. waar zijn moederdodelijk venvond door haaien, enige uren tevoren was overleden. Studenten bekennen 'doorspelen' paspoort aan MINISTER VAN KEMENADE: DEN HAAG (ANP) - Nog dit Raader-Meinhoferoeo najaar kan het meuwe orgaan Ddduei ïvieillliuigiucp voor CentraaI Onderwijsover leg voor een proefperiode van twee a drie jaar van start. Het wordt gevormd uit een Cen trale Overlegraad (COR) en vijf sectorraden. Vast in de COR zitten vertegenwoordigingen van de vier grote koepels en waarnemers van de sectorra den. Op wens vanuit de tweede kamer zal er ook ruimte zijn voor het lidmaatschap van af gevaardigden van kleinere or ganisaties. Voor deze minder heden zullen er maximaal vijf zetels in de COR zijn. dinsdag en woensdag bij albert heijn (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM - De twee Amster damse studenten Hugo Muller en Rudy M. zijn weer op vrije voeten. Vrijdagavond laat zijn zij door de rechter-commissaris in Amsterdam naar huis gestuurd. Deze zag geen aan leiding het tweetal nog langer vast te houden, te meer daar de Amstelveense gemeentepolitie inmiddels het onder zoek in deze zaak heeft afgerond. Naar beide studenten verklaarden hebben zij Mullers paspoort gratis in handen gegeven van een onbekende Westduitser. Hef was de bedoeling, zo zei die Westduitser, dat hij het op zijn beurt zou geven aan een andere West duitser. die. omdat hij lid was van de Baader-Meinhofgroep de grond te heet onder de voeten werd en zijn land wilde verlaten. Beide studenten ston den uiterst sympathiek tegenover de Baader-Meinliofgedachte. Zij ver klaarden overigens absoluut niet te weten dat het paspoort gebruikt zou worden door iemand die op de lucht haven van Tel Aviv explosieven wilde, gebruiken. de SER. De kleine organisaties moe ten zonneklaar minderheden in de on derwijswereld vertegenwoordigen, aldus de bewindsman. Het Centraal Onderwijsoverleg mag zich niet bemoeien met het georgani seerd overleg, dat zich bezig houdt met aangelegenheden van personeelsbe leid. Na de proefperiode zal het cen traal onderwijsoverleg wettelijk moe ten worden vastgelegd, zoals ook met het georganiseerd overleg het geval is. nieuwing van het primair en secundair Inderwijs in de tweede kamer aan de orde komt. Minister Van Kemenade bleek in de onderwijscommissie van de tweede kamer niet bereid bij het Centraal On derwijsoverleg volledige openbaarheid na te streven. Hij oordeelde dat de overlegsituatie leefbaar moest worden gehouden mede door de mogelijkheid dat de leden spreken en ach verspre ken en mede gelet op de intentie van Het Centraal Onderwijsoverleg komt het overleg: overeenstemming te berei- Minister Van Kemenade van onder wijs en wetenschappen heeft dit maandag in de onderwijscommissie van de tweede kamer meegedeeld. In de COR zitten ook waarnemers van de minister van landbouw en visserij en van de commissie onderwijszaken van in de plaats van de centrale commissie onderwijs-overleg iCCOO). Het overle gorgaan docentenopleiding iOODOi en het voorlopig overlegorgaan voor het Onderwijs aan Werkende Jongeren iOOWJi worden opgeheven. De nieuwe sectorraden komen er voor: het pri mair onderwijs, het secundair onder wijs. het onderwijs en de vorming aan werkende jongeren, de scholing van onderwijsgevenden en het iweede- wegonderwijs Op één na kermen de sectorraden elk twee afdelingen In de onderwijscommissie van ae tweede kamer werd een voorbehoud gemaakt om op de taakstelling van de COR en de sectorraden terug te komen als de nota voor de vernieuwing van de structuur voor de ontwikkeling en ver ken over de aande orde gestelde kwes ties. De notulen van de vergaderingen van de COR en de sectorraden zullen wel worden gepubliceerd, worden toe gestuurd aan direct betrokkenen en beschikbaar zijn voor anderen. Scheiding In de nieuwe structuur acht de be windsman een duidelijke scheiding van overleg en advies zinvol. In liet overleg treden de leden van de COR en de sectorraden op als vertegen woordigers van het georganiseerde onderwijs. Voor de adviesstructuur is kenmerkend, dat de leden van de commissies optreden als onafhanke lijke deskundigen. Minister Van Ke menade verwierp de idee. dat de leden op bindende voordracht van de organisaties moe ten worden aangewezen. Het Centraal Onderwijsoverleg kan wel voorstellen doen voor benoeming in de advie scommissies. Vooruitlopend op de betere vormen van advies ter voorbereiding van de formulering van beleidsstandpunten is inmiddels al een aantal commissies in gesteld: de innovatiecommissies basis school. participatie-onderwijs en mid denschool en de commissies open school en analyse voortgezet onder vijs. Minister Van Kemenade kon digde aan dat op korte termijn de in novatiecommissie wordt ingesteld vooi de integratie van de opleidingen vooi kleuterleidsters en onderwijzers- Overeenkomstige vormen van overleg en advies dienen er ook op lokaal en regionaal niveau te komen. Nu ae ta ken van de inspecties opnieuw worden bekeken, zal ook worden nagegaan welke bemoeienis leden van de inspec tie al hebben met overleg- en advies- vormen en wat hun eventuele bevin dingen zijn. Daarmee kan men komer tot een beter overzicht van de zowel.qua opbouw en organisatie als qua taakstelling, zeer verschillende orga nen die er thans zijn. Ook mannen Volgent de onthullin vrouw Gardner ontkv presvi.- om zich voor te «lellen. i wnurrl oudei n op een ander* Utah. Allan Howe eem betrok- i(r mannen -uk gezet en In ken. Howe wendse dent w me in e •i dat hij onder valse voor- naar de plaats van het ïncl- s gelokt. .klaarblijkelijk om leert, met alle gevolgen van dien. ..De kans op scheiding na de dienst is groot en een scheiding heeft, enorme sociaal-economische gevolgen', zo wordt opgemerkt. Aangezien de gehuwde man ook nog kostwinner moet zijn gaat deze maat regel naar de mening van de organisa ties regelrecht in tegen de door minis ter Boersma voorgestelde en door staatssecretaris Mertens 'warm beplei te' ideeën van deelbaarheid voor man en vrouw. Volgens hel voorstel van Vredeling zouden gehuwde mannen, die niet full-time werken en dus grote kans hebben dat hun in deeltijd werkende echtgenoten meer verdienen dan de kostwinnersvergoeding, toch in dienst moeten. ..Dus weer een doorkruising van de voorstellen van andere ministe ries van dit kabinet", zo concluderen de organisaties. KAMERVRAGEN OVER AANBOD VREDELING DEN HAAG (ANP) - De PvdA- kamerleden Dankert en De Kies wil len van minister Vredeling (defeniici opheldering over diens toezegging van Nederlandse financiële steun voor de extra kosten van legering van een tweede Amerikaanse brigade in N'oord-Duitsland. Zy willen weten welk bedrag hiermee is gemoeid en informeren waar de mi nister de benodigde gelden vandaan wil halen. Ook vragen de kamerleden of over het aanbod overleg in het kabi net is gepleegd. BREDA (ANP) - Dr eerste zeven hart patiënten die in hei Texas Heart Insti tute in Houston in de Verenigde Sta ten kunnen worden geopereerd, ver trekken definitief dinsdag 22 juni. zo heeft de heer Fievet. voorzitter van de Nederlandse Hartpatiënten vereniging maandagmorgen meegedeeld. De Nederlandse hartchirurg dr P. J van der Schaar heeft de heer Fievet telefonisch vanuit Houston meege deeld dal alle zeven patiënten doorzijn collega dr. Denton Cooky, die hen zal opereren, zijn geaccepteerd. De patiënten, allen mannen, kunnen worden begeleid door een familielid, voor wie hotelruimte is gevonden m een motel tegenover het ziekenhuis in Houston. Veertien dagen na deze eer ste groep moet volgens dc- heer Fievet een tweede groep gaan. Hoeveel pa- tiénten dat zullen zijn, kon hij nog niet zeggen. Wel zei hij üat de Hartpatien- tenvereniging inmiddels een lijst met rond honderd namen heeft van men sen. die voor operatie in de Verenigde Staten in aanmerking willen komen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De CHU-Tweede- Kamerfractie heeft maandag dc mi- ministers van buitenlandse zaken, eco nomische zaken en binnenlandse za ken gevraagd een lijst op te stellen van dictatoriaal geregeerde landen waarmee Nederlandse bedrijven op straffe van een boycot door de Neder landse staat geen zaken mogen doen. De CHU-kamerleden Kruisinga. Van der Meij en Wisselink '.'ragen dit naar aanleiding van de boycot van de Gro ningse en Rotterdamse gemeente besturen van het bouwbedrijf Ste vindat commerciële banden heeft met Chili. Naar de mening van de CHU zou een consequent boycotbeleid - dat niet be perkt blijft tot twee gemeentebesturen en niet tot één ..besmet" land - enorme gevolgen hebben voor de werkgelegen heid in ons land. De dne kamerleden vragen de bewindslieden of daarvan schattingen kunnen worden gemaakt. Als het kabinet niet vindt dat Neder land op nationaal niveau het voorbeeld van Groningen en Rotterdam moet volgen, dan vreest de CHU dat het be leid van beide sleden toch het buiten landse beleid en het nationale en re gionale werkgelegenheidsbeleid sterk zal beinvloeden. De dne parlementa riërs vinden dat het kabinet bij het beantwoorden van de vragen moet kij ken naar wat de ondernemingsraad van Stevin ervan vindt. Maandag zijn ten noorden van Le ningrad aan de Finse grens Russische militaire manoeuvres begonnen die onder leiding staan van generaal Ana toli Gribkov. commandant van het mi litaire district Leningrad, zo heeft het persbureau Tass bekendgemaakt. Waarnemers van de DDR. Noorwegen. Polen. Finland en Zweden wonen de manoeuvres bij. ..in overeenstemming met de akkoorden van de conferentie van Helsinki over de Europese veilig heid en samenwerking" Aan de manoeuvres wordt door 25.000 militaire deelgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9