Vaart op Schelde-Rijnkanaal en kanaal Zuid-Beveland nu stabiel Gemakkelijk en goedkoop plan voor heveldam in de Oosterschelde Philips batterijen die pan lang mee. Nauwe samenwerking Gent en Terneuzen bij viering 150 jaar kanaal Souburgse winkeliers schonken instrumenten aan 'Vijvervreugd' Optreden Zeeuws Orkest Folkestone groot succes DINSDAG 15 JUNI 1976 ING. SMITS WACHT AL RUIM HALF JAAR OP ANTWOORD VAN MINISTERIE NIET KOSTBAAR OF TECHNISCH INGEWIKKELD Wan een onzer redacteuren) GELDROP - De Brabantse water bouwkundige en hctonspecialist ing. H. F. M. Smits (51) wacht nu al meer dan een halfjaar op antwoord van het ministerie van verkeer en waterstaat over zijn plan voor de bouw van een heveldam in de Oos terschelde. En hij vindt het hoog tijd dat er - nu de tweede kamer opnieuw aan een Oosterscheldedis- cussie toe is - serieus aandacht wordt besteed aan een oplossing „die het mogelijk maakt om tegen een veel redelijker prijs dan nu dreigt te moeten worden betaald eenzelfde waarborg voor veiligheid en milieu te bereiken in de mon ding van de Oosterschelde." Geen kostbaar project met een technisch ingewikkeld schuivensystcem dus, maar een vaste dam met een groot aantal luchtledige hevelende dui kerelementen, waarin met afzui ging en toevoeging van lucht kan worden 'gespeeld.' De constructie van een heveldam is gebaseerd op de oude natuurwet, dat je water over een hoogte van ongeveer 10 meter kunt heen hel pen, als er tussen beide plaatsten maar een hoogteverschil is. Wie heeft er niet al eens het heveltrucje toegepast door zuigend aan een slangetje benzine uit de tank van een auto te halen en in een bus te laten lopen?. Door afeuiging van lucht zou via een dam met derge lijke buizen het water uit de Noord zee vrij toegang hebben tot de Oos terschelde. Bij stormvloed kan de hevel buiten werking worden ge steld door perslucht toe te voegen. Het waterpeil in de Oosterschelde kan aldus op elk gewenst peil wor den beheerst Ing Smits gaat ervan uit dat de hevelkokers een door- stroomcapaciteit zullen krijgen van 10.000 tot 15.000 vierkante meter. Naar deze Geldropse directeur van gemeentewerken heeft berekend behoeft de heveldam (met in voor gespannen beton gebouwde duike relementen) niet meer te kosten dan 1 miljard extra op het oorspronke lijke deltaplan. In zijn plan kan namelijk gebruik worden gemaakt van de kabelbaanconstructies die al voor een deel in de drie sluitgaten van de Oosterscheldedam zijn op gebouwd. Drie delen De heveldam van ing. Smits is op gebouwd uit drie onderdelen: 1 (zie bijgaande tekening) een onderdam: 2. het duikerlcment en 3. een bo- vendam (met helling en taludaf- werking volgens het profiel van de oorspronkelijke deltadam). De kruin van de onderdam komt op juist onder stormvloedpeil. Op een afdeklaag (gnndzandasfalt met slijtvast asfaltbeton) moeten dan de duikers van de hevelconstructie worden neergezet Die heveldam (-10 meter breed, 4 meter hoog) kunnen vooraf in een fabriek worden gemaakt. De uitlaat van de hevel moet ongeveer 3 tot 4 meter beneden laagwatrpeil liggen. Het is de bedoeling dat in de top van de hevel een luchtafzuigleiding wordt aangebracht, aangesloten op een afzuiginstallatie. Deze leiding kan ook worden aangesloten op een persluchtinstallatie en krijgt dus een dubbelfunctie. Energie Als bijkomende voordeel ziet de Foto ing H. F. M Smits Brabantse waterbouwkundige de mogelijkheid dat de hevelconstruc tie kan worden benut voor ener giewinning. Er worden via de bui zen in enkele uren vele miljoenen kubieke meter water verplaatst. Volgens ïr. Smits zou de deltadienst van rijkswaterstaat de vraag moe ten beantwoorden of deze construc tie ook de gewenste doorlaatcapaci- tieit kan leveren voor de instand houding van de oester- en de mos selteelt „Mijn ontwerp ondervangt in beginsel in ieder geval de grote technische problemen die zich voordoen bij een dam met bewe gingsmechanismen in dë monding van de Oosterschelde en sluit ver der alle nadelen uit die optreden bij het open houden van de zeearm en verbreding van de bestaande dij ken", zo is zijn commentaar Tekening dwarsdoorsnee van he veldam met daaronder de koker constructie. J. A. Hazen onder zeer grote belangstelling ter aarde besteld 's-HEERENHOEK - Onder overwcldi- ajg geilde belangstelling is maandagmor gen in 's-Hcerenhoek de heer J. A. Ha zen begraven. De heer Hazen, die don derdag op 47-jarige leeftijd plotseling overleed, was plaatsvervangend centraal-commandant van de brand weer in de gemeente Borsele en com mandant van het plaatselijke korps in 's-Heerenhoek. Hij werd met korpseer begraven. Leden van het s-Heerenhoekse brandweerkorps droegen het stoffelijk overschot van de heer Hazen de tot de laatste plaats bezette parochiekerk binnen Er was veel belangstelling uit brandweerkringen, ook van buiten Zeeland, en van de zijde van het ge meentebestuur. Pastoor Ph. Pontenagel uil. Ovezande leidde de plechtige uitvaartdienst. Op de begraafplaats bracht de brandweer haar commandant de laatste groet. Aan het graf werd nog gesproken door pastoor Pontenagel en door burge meester G- H. E. M van Waes. ZLM-N.-Beveland stuurt ministers ook telegram over Oosterschelde VLISSINGEN - De kring Noord- Beveland van de ZLM heeft zich maandag aangesloten bij het rijtje telegrammen verzendende organisa ties rond de afsluiting van de Ooster schelde. De ZLM-krïngt dringt in haar telegram 'met de meeste klem' aan op een 'zeer snelle beslissing ten gunste van de bouw van een pijlerdam of enie andere vorm van afsluiting van de Oosterschelde, zodanig dat een vol ledige veiligheid tegen stormvloeden in 1985 is gegarandeerd'. Men verwijst daarbij naar de staten- motie van mei en laat weten, dat de ZLM-kring Noord-Beveland onverkort handhaaft, dat dijkverhoging 'vol strekt onaanvaardbaar' is Zij vraagt de ministerraad ook aandacht voor de ernstige problemen van verzilting en zoetwatervoorziening voor de land bouw bij handhaving van enige getij beweging en dringt er op aan, dat het kabinet compensatiemogelijkheden aangeeft voor eventuele schade. BURGEMEESTER VANDENDAELE WIL SYMPOSIUM OVER UITBREIDING TERNEUZEN - Gent en Terneuzen hebben elkaar gevonden met hun ideeën over de viering van 150 jaar kanaal Gent-Terneuzen in 1977. Tijdens een ge sprek in het Gentse stadhuis kwamen delegaties van de twee gemeenten maan dag tot de afspraak, dat zoveel mogelijk zal worden samengewerkt bij het op zetten van evenementen. Ook Sas van Gent en Zelzatc worden in de jubileum viering betrokken. Burgemeester G. Vandendaele van Gent - dit jaar ovengens voor het laatst aan het 'bewind', ai heeft hij in middels aangekondigd met een eigen lijst aan de raadsverkiezingen te willen meedoen, een 'scheuring' in de gelede ren van de 'Christelijke Volks Partij' - ziet in de festiviteiten de zoveelste aan leiding om het verlangen van zijn stad naar een kanaal voor schepen van 125.000 ton te presenteren. Hij zou over dit plan. dat in ons land tot dusver geen weerklank heeft ontmoet, graag een symposium organiseren. Gent is verder bereid, de deelnemers aan het congres van 'Schuttevaer'. dat volgend jaar in Terneuzen wordt ge houden te ontvangen en mensen in te zetten voor sport- en culturele uitwis selingen en het opzetten van een han delsbeurs. Er zal ook worden geprobeerd om zo wel in Nederland als in België een bij zondere gedenkpostzegel uit te bren gen en er leven plannen voor de uit gave van een boek, gemaakt door Ne derlandse en Belgische journalisten. Tijdens het overleg van maandag, waaraan van Terneuzense zijde, werd deelgenomen door loco-burgemeester drs. R. C. E. Barbé, voorlichtingsamb tenaar J. C Robesin en chef van de af deling algemene zaken B. van Wouwe, is naar voren gekomen dat burgemees ter Vandendaele graag een perma nente commissie in het leven wil roe pen die de ontwikkelingen van en rond het kanaal begeleidt. Zoals bekend, heeft Terneuzen voor de jubileumviering een werkgroep ge vormd, die gaandeweg zal worden uit gebreid. Vanuit Gent zijn de schepen van mid denstandsaangelegenheden Renaat Moreeuw en twee ambtenaren - onder wie directeur P. Hendrikx van het ste delijk bureau voor toerisme en feeste lijkheden - met de coördinatie van de festiviteiten belast. ONVER WA CHTE OPBRENGST ST.-NICOLAASA CTIE GESCHENKEN TER WAARDE VAN ƒ2500,- MIDDELBURG - De Souburgse winke liersvereniging 'Midso' heeft maan dagmiddag de zwakzinnigeninrich ting 'Vijvervreugd' te Middelburg be dacht met een aantal speciaal op de therapie afgestemde muziekinstru menten. Het geschenk vertegenwoor digde een waarde van ongeveer 2500, het - onverwachte - batig saldo van de laatste Sint Nicolaasactie van de Souburgse winkeliers. Het was vorig jaar december niet de bedoeling geweest dat deze actie een dergelijk batig saldo zou opleveren. Toen het bestuur van 'Midso' het re sultaat zag vond het onmiddelïjk.'dit is niet de bedoeling geweest en dit geld behoort niet in onze kas te worden ge stort'. Men keek uit naar een goede bestem ming en vond dat in de pupillen van "Vijvervreugd'. voor wie muziek een be- CONCERT TROK ZO'N 700 BEZOEKERS 'Kerk en recreatie' voor CPB Walcheren MIDDELBURG - Voor de afdeling Walcheren van de Christelijke Platte landsvrouwen heeft ds. A. Post uit Arnemuiden in de Getuigeniskerk te Middelburg gesproken over het on derwerp 'Kerk en recreatie'. "Als christenen", zo stelde ds. Post. „moet men in deze wereld van sport- verdwazing laten zien dat men een boodschap heeft vol bewogenheid, één getuigenis. De kerk moet zich waar maken door in de weekenden actief te zijn, dienstverlenend en evangelise rend. Het sportveld", aldus ds. Post, „is voor de zaterdag". In deze bijeen komst werd afscheid genomen van mevrouw S. Wouters-De Regt, de tweede secretaresse in verband met vertrek naar Luxemburg. Mevrouw C. Veldhout-Dieleman bracht verslag uit van de Zeeuwse contactdag te Aar denburg De vergadering werd geleid door mevrouw D. Dekker-Maas, de presidente. ENGELS GEMENGD KOOR KOMT IN MEI 1977 NAAR MIDDELBURG MIDDELBURG-FOLKESTONE - Het Zeeuws Orkest heeft zaterdagavond een succesvol concert gegeven in Fol kestone, de Engelse zusterstad van Middelburg. Het orkest voerde onder leiding van dirigent Jan Out - met als solisten de fluitiste Abbie de Quant en de harpist Edward Witsenburg - voor een 700 belangstellenden in de grote Leas Cliff Hall het programma uit dat in april in het kader van de voorjaar- stoernee ook in verschillende Zeeuwse plaatsen te beluisteren is geweest. Daarin waren speciaal ter gelegenheid van het concert in Folkestone een Ne derlands en een Engels werk opgeno men. respectievelijk 'Ricercare' van de eigentijdse componist Hendrik And- riessen en 'Simple Symphony' van de juist ter gelegenheid van de verjaardag van de Engelse koningin geridderde Benjamin Britten. Het concert werd geopend met het Nederlandse en En gelse volkslied. Het bestuur en de bijna 70 leden van het Zeeuws Orkest, vergezeld van vele tientallen familieleden, kennissen en leden van de vereniging 'Vrienden van het Zeeuws Orkest', waren zaterdag morgen vroeg per bus uit Middelburg vertrokken. Na de overtocht via Calais-Dover en de aankomst in de loop van de middag in Folkestone - waar men in vier hotels werd onderge bracht - volgde voor de leden van het orkest vrijwel direct nog een repetitie. Ook na afloop van de toernee in Zee- ADVERTENTIE) ROOD NORMAL DUTY GOUD HEAVY DUTY. ZWART DOUBLE DUTY PHILIPS land was nog extra gerepeteerd om in Folkestone zo goed mogelijk voor de dag te koken, te meer omdat het orga niserende 'Shepway District Coucil Entertainment' voor hoge verwachtin gen had gezorgd door een uitvoerige en opvallende introductie en men in het voetspoor moest treden van gereno- meerde Engelse beroepsorkesten. Na afloop van het concert - dat verder bestond uit het conceert voor fluit, harp en orkest van Mozart en de Achtste symfone van Dvorak (waarmee voor een daverend slot werd gezorgd) - volgde een ontvangst door het stadsbestuur van Folkestone. Daarbij werd ook kennis gemaakt met bestuursleden en directeur van de "Folkestone Choral Society'. Afgesproken werd dat dit gemengde koor uit Folkestone op 15 mei volgend jaar. met begeleiding van het Zeeuws Orkest, in Middelburg zal optreden. Daarmee is een vervolg van de cultu rele uitwisselingen tussen Middelburg en Folkestone (die al meer dan twintig jaar vriendschappellijke banden on derhouden) alvast verzekerd. Zondag bracht het gezelschap - met in zijn midden ook burgemeester drs P A Wolters van Middelburg - nog een bezoek aan Canterbury voordat men de terugweg via Dover-Zeebrugge aan vaardde. Tijdens een lunch in de Wet- gate Hall in Canterbury dankte de voorzitter van het Zeeuws Orkest, ir M. de Vink, de Engelse gastheren en or ganisatoren. Burgemeester George Thomas van Folkestone nodigde het Zeeuwse Orkest uit om terug te koi langrijk stuk ontspanning en therapie betekent. 'Vijvervreugd' is zelfs een- muziektherapeut rijk, de heer P. var, Nunen, die gisteren dankbaar uitleg gaf bij de door hem van het bedrag van 'Midso' aangekochte instrumenten. Dat waren twee bourdonlieren (snaar instrumenten, gemaakt door pupillen van een met Vijvervreugd vergelijk bare inrichting te Schoorl), diverse me- talofoons. twee kleine zogenaamde 'klokkenspelen' een trom, diverse handtrommen. een cimbel en andere met de hand te bespelen instrumen ten zoals snoeren bellen. Bij de overdracht noemde de geneesheer-directeur van VijvervreuH de heer S. Hottentot de collectie ee belangrijke aanwinst voor de inriè ting, omdat sommige pupillen, a> nooit aan verbale contacten toekome de muziek wel kunnen opnemen. S; mens de Souburgse winkeliersvesc- ging legde de heer J. Jakobsen bijc; aanbieding van de instrumenten eea 'verklaring' af hoe men aan hei geil gekomen was en hoe de keus op Vf- vervreugd' gevallen was. rapeut van 'Vijvervreugd' bij rit in- was. Foto: De Souburgse deputatie mti ie geneesheer-directeur en de muziekd» rapeur van Vijvervreugd' bij de 'in strumenten. (FotoPZCl Examen OUD-VOSSEMEER - Aan de pedago gische academie te Oudenbosch slaagde voor onderwijzers: mejuffrouw Theo Niemandsverdriet uit Oud- Vossemeer. Emeritus-pastoor C. Holtkamp in Goes vierde het gouden priesterfeest GOES - Emeritus-pastoor C. Holt kamp van de parochie Goes en oud deken van het dekenaat Middelburg, heeft zondag zijn gouden priesterjubi leum gevierd. Hoogtepunt was een plechtige hoogmis, die door vele paro chianen werd bijgewoond. Ook was de familie van de heer Holtkamp voltal lig in een bus naar Goes gekomen. De mis werd gecelebreerd door pastoor Holtkamp, deken dr A Blommerde van Zeeland, pastoor F W J Bas- tiaensen van Goes, oud-kapelaan Kempers en een neef van de heer Holt kamp. de heer Boets. die ook de feest predikatie uitsprak. Aan het einde van de mis overhandigde pastoor Bas- tiaensen de jubilaris namens de r.-k. gemeenschap in Goes een enveloppe met inhoud. Na afloop van de mis werd in het ge bouw van de Zeeuwse Koorschool een receptie gehouden. Daar kwamen ve len de heer Holtkamp geluk wensen Na die receptie werd het gouden pries terfeest verder gevierd in de familie kring. RIJKSHA VENMEESTER H. EDENS: Roemeense dansgroep sloot bezoek aan Nederland af in Goes GOES - De Roemeense muziek-, zang- en dansgroep 'Ialomita' sloot maandagavond in de 'De Hoogte'Ie Goes het zeven dagen durende be zoek aan Nederland af. Dit ge beurde door middel van een feesta vond voor de pleegouders en geno digden, waarbij de groep een laat ste uitvoering gaf. Eerder op de dag was de groep al opgetreden op de Goese Markt en in 'Ter Valcke' te Goes. Het pro gramma voor de pauze werd geheel gevuld door de Roemenen. Na de pauze lieten dansers van de volks dansgroep 'Kasporgo' de ongeveer hondervijftig aanwezigen een drie tal boerendansen zien. Hierbij wer den zij begeleid door de boerenka- pel 'De Dorsvlegels' uit Coüjn- splaat Vervolgens traden de Roe menen weer op, waarna 'De Dors vlegels' enkele hymnen lieten horen, Voordat de avond besloten werd, kregen de leden van 'Ialomita' een exemplaar vna het boek 'Holland' overhandigd, terwijl aan de dames van het gezelschap een handboeket overhandigd werd met een waarop de woorden 'Kasporgo Goes' stonden gedrukt. Voor de zangeres was een apart boeket, evenals voor mevrouw Meester, de tolk. en voor mevrouw Romijn. de dansleidster van 'Kas porgo' De avond werd besloten met de zogenaamde 'Calusul' teen soort vechtdans) Met een toegift besloo: de groep, die veel applaus kreeg het optreden VOORKEUR GROTE SCHEPEN VOOR DE NIEUWE VERBINDING VLISSINGEN - De binnenscheepvaart via de Rijn - Scheldeverbinding en door het kanaal van Zuid-Beveland is nu wel gestabiliseerd. Dat is de in druk van de rijkshavenmester in Zee land. de heer H. Edens. In mei van dit jaar passeerden 3975 binnenschepen het kanaal door Zuid-Beveland, goed voor een gezamenlijke tonnage van 2.863.241. Door de Schelde - Rijnver binding gingen vorige maand 4421 schepen, die met een totaal-tonnage van 4.925.890 de Kreekraksluizen pas seerden. Volgens de heer Edens drukken deze cijfers wel ongeveerde toestand uit, die is ontstaan na de opening van de Schelut'-Kijnverbinding: „Die cijfers van vorige maand geven wel ongeveer de stabilisatie weer." Uit de tonnages blijkt dat de grotere schepen, zoals grotere tankers, duweenheden en au toschepen de voorkeur geven aan de Schelde-Rijnverbinding voor de reis van Antwerpen naar Rotterdam en omgekeerd. Kleinere „Incidenteel willen de kleinere sche pen ook weieens de oude route via het kanaal door Zuid-Beveland kiezen, maar dan moeten ze wel alle omstan digheden mee hebben. De getijen op Wester- en Oosterschelde moeten dan meezitten, en het schip moet vanuit een gunstige positie in Antwerpen, bijvoorbeeld van buiten de sluizen daar vertrokken zijn", aldus de rijks havenmeester. Daarbij komt nog dat de bediening van de sluizen van het Zuidbevelandse ka naal te Hansweert en Wemeldinge vrijwel geen vertragingen meer ople vert. nu de scheepvaart op dit kanaal na de ingebruikneming van de Schelde-Rijnverbinding gehalveerd is. De heer Edens ontkende geruchten als zou er sprake ztjn van een 'verlegging' van het Antwerpse scheepvaartverkeer naai- Rotterdam via het kanaal door Zuid-Beveland. „Daar is ons niets van gebleken. Dit kanaal verwerkt voor een groot deel de vaart van en naar Gent, en - zoals al gezegd - een inci denteel kleiner schip, vanuit Antwer pen." Bij het secretariaat van de koninklijke schippersvereniging 'Schuttevaer' te Rotterdam zei men desgevraagd: }>e wondering „Wij horen niets anders dan goede be richten over de nieuwe Schelde- Kijnveibinuing. Op onze jongste ver gadering is door afgevaardigden van de schippers gesteld dat men bij alle kritiek die men heeft of nog zal heb ben van grote bewondering is vervuld voor de Schelde-Rijnverbinding". „Als er al eens kritiek was, dan betrof die zaken van de orde van grote als een lekkende schuifdeur, waardoor er zout water op het dek kwam. Ook bleken vorig jaar de ladders in de sluizen bij laag water maar moeilijk bereikbaar Maar rijkswaterstaat heeft aan dit soort zaken alle aandacht besteed", aldus de woordvoerder van de schip persvereniging 'Schuttevaer'. Volgens hem hebben vijf afdelingen van Schuttevaer op de jongste verga dering van de vereniging voorgesteld bij de Kreekraksluizen een helikop terveldje te laten aanleggen. „Hieruit blijkt wel dat men de Schelde- Rijnverbinding als zeer essentieel er vaart", aldus dc woordvoerder. Jongetje gewond bij aanrijding met personenauto AXEL - Het vierjarig zoontje van A. W. uit Axel heeft tijdens een ongeva zodanige verwondingen opgelopen dat het met inwendige kneuzingen en bloedingen naar het Julianazieken- huis te Terneuzen moest worden overgebracht. Hij reed op het rijwielpad bij de T-kruising van de Buthstraat- Vaartwijk in Axel, toen mevrouw M. M. IJ de P uit Kortrijk (België) met haar auto linksaf wilde slaan naar Terneu zen. Haar voet schoof door haar onge makkelijke schoeisel van het rempe daal op het gaspedaal. Haar wagen reed toen het fietspad op en reed daar bij het jongetje aan. Een arts uit Gent. die juist passeerde, verleende eerste hulp. Mevrouw De r was in het bezit van het 'leer-bewijs Dit is alleen in België geldig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4