Rhodesisch rapport: aanbevelingen na onderzoek naar discriminatie Lagere basisbeurs voor studenten Raad van state is niet schuldig aan voortslepen procedures Arrestatie woordvoerder van SPD in spionagezaak ANDRIESSEN: PLAN KINDERBIJSLAG NOG TE ONDUIDELIJK „Watergate kan zich morgen herhalen' Parlementaire delegatie voor bezoek Moskou samengesteld Voor steun en bezuinigingen Regering zal Matanzima niet ontvangen Udall achter Jimmy Carter VOORSTEL STAATSSECRETARIS: mNSDAG IS JUNI 1976 COMMISSIE OMZEILT PROBLEEM OPLEIDINGSEISEN KIEZERS öALiötfUK* (KTR) - De speciale commissie van 11 die in küo- desië een onderzoek heeft ingesteld naar rassendiscriminatie en aanverwante zaken heeft maandag in haar rappport aanbevolen de gescheiden zwarte en blanke kieslijsten af te schaffen en te vervangen door een 'ongekleurd' algemeen regisier van stemge rechtigden. Hoewc-l hel rapport een hele waslijst aanbevelingen - van verbeterde werk gelegenheid lot openbare toiletten - doei lüki hel resultaat niet van dien aard dat de nationalisten hun stand punt zullen herzien. Premier Smith zei zondagavond via de GESCHEIDEN KIESLIJSTEN AFSCHAFFEN Hoewel dit op hel eerste gezicht een radicaal voorstel lijkt, zit de angel van het probleem in de opleidingsei sen die het blanke minderheidsregicm aan de zwarte kiezers stelt. De com missie, met zes blanke en vijf zwarte leden, omzeilt dit probleem totaal. Doordat de meeste zwarte Rhodesiérs, met name zij die nog in het traditio nele stammenverband leven, niet vol doen aan het door de blanken geëiste minimale opleidingspeil, mogen zij niet stemmen. Dit heeft weer tot ge volg dat er via de Rhodesische kies wet geen zwart meerderheidsbewind tot stand kan komen. Het regiem-Smith gaf de commissie, onder voorzitterschap van oud-hoge rechter Sir Vincent Quenet, vorig jaar september opdracht te bezien hoe de rassenbetrekkingen in het land kun nen worden verbeterd. De zwarte nationalisten hadden echter op voorhand geen enkele fiducie in deze commissie en boycotte haar. DEN' HAAG (ANP) - De Nederlandse parlementaire delegatie, die van 12 tot 19 augustus aanslaande een offi cieel bezoek aan Rusland brengt, is thans samengesteld. De delegatie wordt geleid door tweede- kamervoorzitter dr. A. Vondeling (pvda). De overige leden van de delegatie zijn de eerste-kamerleden dr K de Vries ichu). en C.Ymkers, (cpni en d? tweede-kamerleaen H. de Koer iarpi. F H J. J. Andriessen (fractievoorzitter KVP). J. C Th van der Doef ipvda) en A. Ploeg (vvd). Het programma van het zoek staat nog niet vast De Nederlan ders hebben bereids hun wensen ken- radlo dat de meeste Rhodesifrs hel wel In grote trekken met dit rapport eens zullen zijn, nel zoals zijn regering dat is Hij had niettemin wel kritiek op een aantal punten, maar deze blij» opge spaard tot volgende week maandag wanneer het parlement weer bijeen komt (/rond Het voor de blanken meest controver siële punt in dit commissierapport i.s een voorgestelde herverdeling van de PTT BONDEN SCHORTEN OVERLEG OP DEN HAAG (ANP) - De bijzondere commissie PTT en de dienstcommis sies bij de centrale directie van de PTT hebben het overleg met de be drijfsleiding over de spreiding van liet bedrijf opgeschort. Of ze weer komen praten liaiiEt ai van het antwoord op een boze brief die ze aan de staatsse cretarissen van binnenlandse zaken en van verkeer en waterstaat hebben gestuurd. De bijzondere commissie PTT. waarin de ambtenarenbonden met de bedrijfs leiding overleggen, en de dienstcom missies hebben het overleg onderbro ken uit protest tegen het voornemen van de regering, nog dit jaar te begin nen met de verplaatsing van de cen trale directie naar Groningen. .Zinvol overleg met de bedrijfsleiding over de spreiding en de reorganisatie blijkt niet mogelijk omdat besluiten over de hoofden van de bedrijfsleiding PTT heen eenzijdig door de regering worden genomen,"' aldus de overleggroepen in hun brief. pond. Deze :.s nu r /erdeeld in blanke gebieden, de zogen len. De wild (parken moeten commissie wil de blanke w ken exclusief blank houden handels- en industriecentra toegankelijk moeten worder beide rassen Op wat tot du ve sief blank boerenland zouden Gemengde' sport voor volwassenen vindt de commissie niet verwerpelijk, hoewel het ouders toegestaan moet blijven om hun kinderen gescheiden te sporten. Daarentegen vindt de aimis: •nede z het BERLIJN (DPAl - E West-Berlijn heen de vierde verdac spionage-afTaire. woordvoerder Heii arrestatiebevel uiig lile i rechtbank in ndag ook legen in de jongste de SPD- anligcl Burger, zijn voormalige vrouw Kath- ryn en het echtpaar Kurt en Erna Nic kel worden er volgens de justitie sterk vari verdacht aJ zeker gedurende vijf jaar ais agenten voor de DDR te zijn opgetreden. DEN HAAG - De Nederlandse rege ring zal de in ons land verblijvende „minister van justitie" van de Zuidaf- rikaanse Bantoestan Transkei, chief George Malanzima, niet ontvangen. Matanzima zal vandaag wel een ge sprek hebben met enkele hoge ambte naren van het ministerie van buiten landse zaken. Dat gebeurt echter op Matanzima's eigen verzoek en hij zal, zo wordt verklaard bij het ministerie van buitenlandse zaken, uitdrukkelijk alsprivé-persoon worden aangehoord. Minister Van der Stoel heeft reeds ver schillende keren verklaard dat Neder land de Transkei niet als onafhanke lijke staat zal erkennen. In de visie van de Nederlandse minister van buiten landse zaken zou een dergelijke erken ning acceptatie van de apartheidspoli tiek van de Zuidafrikaanse regering inhouden. Volgens George Matanzima. broer van de eerste minister van Transkei, chief Kaiser Matanzima. is de Transkei echter geen „thuisland"' of bantoestan van de republiek Zuid- Afrika, maar historisch gezien een semi-autonome staat, die op 26 okto ber dit jaar volledig onafhankelijk zal worden. Matanzima, maandag op een perscon ferentie in een suite van het Haagse hotel Des Indes: „Voor ons staat.de onafhankelijkheid op de eerste plaats; het probleem van erkenning door derde landen zullen we daarna aan pakken. Wij zullen als onafhankelijk Transkei een zelfde status hebben als Botswana, Lesotho en Swaziland en ons ook, net als die republieken, aan sluiten bij de economische Unie met Zuid-Afrika. Vanuit die positie zuilen we aan alle eisen voldoen om diploma tieke erkenning van andere landen te verkrijgen". DEN BOSCH (ANP) - KVP- fractielcider Andriessen vindt de voorlopige gedachten van de regering over de kinderbijslag nog te onduide lijk om nu al akkoord te kunnen gaan met het miljard aan bezuinigingen dat die plannen zouden moeten opleveren. Hij heeft dat maandagavond in Den Bosch gezegd aan het einde van een CD A-werkbezoek. De plannen van de regering moeten worden opengesteld voor inspraak van maatschappelijke organisaties. Daarbij moet ook ter sprake kunnen ko men of er genivelleerd kan worden tus sen gezinnen met en gezinnen zonder kinderen. In de kinderbijslag moet het draagkrachtbeginsel overeind blijven, aldus Andriessen. Hij noemde de ioon- voorstellen van de regering moedig en realistisch „Ik steun ze daarom ook niet omdat ik het allemaal leuk vind. maar omdat matiging van de arbeids kosten nodig is om voor werk te kun nen zorgen. De PvdA heeft te lang de ogen afgewend van de bittere nood zaak om iets aan de arbeidskosten te doen. Te lang heeft men willen volhou den dat regeren vooral is: leuke dingen voor de mensen. Nu de PvdA vijf voor twaalf tot de ontdekking komt dal er niet fraai voorslaan, is verwarring en paniek haar deeL" Volgens Andriessen proberen regering en PvdA de aandacht van de noodza kelijke bezuinigingen af te leiden door de schijnwerper te richten op structu rele hervormingen. „Tegelijkertijd verwijt men mij dat ik harde uitspra ken heb gedaan in het Zuid-Afrika de bat. Ik zou wel eens willen wat er hard is aan het stellen van het feit dat de voornaamste taken van de regering op dit moment zijn het bestrijden van de werkloosheid van 250.000 man en het tegengaan van de inflatie, ik ben niet hard als ik dingen vraag die in het be lang van de gewone mensen hard no dig zijn", aldus Andriessen CONGRES 'RESOLUUT' UITGESTELD DEN HAAG (ANP) - De politieke groepering Resoluut, de groep die zich aan het vormen is rond oud-KVP- voorzittcr dr. L). de Zeeuw, treedt nog niet in de openbaarheid. Besloten is het openbaar congres, dat voor aan slaande zaterdag was vastgesteld, uit te stellen tot het komend najaar. „Tijdens de voorbereiding van het congres is het inzicht gerijpt, dat aan de deelnemers aan het congres niet ge- ..vcaagd-kou worden beslissingen te nemen over zaken, die nog niet vol doende uil de verf zijn gekomen en waarvoor nog geen democratische be sluitvormingsprocedure is vastges teld." aldus dr. De Zeeuw In plaats van een openbaar politiek congres wordt zaterdag een besloten huishoudelijk congres gehouden. H (iitrschuu inii lie Rhodesische premier. Lin Smith, heeft de president van Zambia. Ken neth Kaoenda. gewaarschuwd, geen uilvalspunten beschikbaar te stellen aan tegen Rhodcsie strijdende guerril- leros. Smith zei in een televisie- en radiotoe spraak dal een dergelijke stap van Kaoenda het einde zou kunnen zijn van alle inspanningen om de gemeen schappelijke vraagstukken van beide landen door onderhandelingen op te De regering van Rhodesie zal een gro ter aantal leden van de zwarte bevol king onderbrengen in zogenaamde be schermde dorpen in gebieden waai het verzet tegen de bianke minder heidsregering is toegenomen. Minister van binnenlandse zaken Jack Mussett. die dit maandag bekend maakte, zei dat deze 'dorpen' doeltref fend zijn gebleken bij het tegengaan van heimelijke hulpverlening aan guer rillastrijders door de zwarte bevolking In de afgelopen twee jaar zijn duizen den Afrikanen samengedreven in eer. zevental gebieden die door hoge af scheidingen van prikkeldraad zijn om geven. In en rond deze tijdens het duis ter fel verlichte kralen patrouilleren militairen. Rumsfeld De Amerikaanse minister van defensie. Donald Rumsfeld ivoor het moment in Brussel aanwezig), brengt van 16 tot 18 juni een officieel bezoek aan twee Afri kaanse staten: Kenia en Zaire. Het is de eerste maal dat een Amerikaanse minister van defensie een bezoek brengt aan Afrika. In Nairobi zal hij besprekingen voeren met president Kenyatta en hoge rege ringsambtenaren. Êr zal van gedach ten gewisseld worden over de veilig heidssituatie in OosLAfrika. Donderdag gaat de Amerikaanse de fensieminister naar Zaire waar hij be sprekingen zal voeren met president Moboetoe en met Zairese regerings ambtenaren. DEN HAAG - De studietoela gen zullen in het nieuwe studie-financieringsstelsel, dat NEW VORK iafpi - Dr democraat ln W7 ingevoerd moet wor- Morris Udall heeft maandag klaard dat hij de 336 afgevaardigden die bij de voorverkiezingen voor hem zijn gebleken vrij laat en dat hij hen zal aanmoedigen op Jimmy Carter te stemmen. Maandagochtend had senator Frank Church ai laten weten dat hij carter beidsuitgaven per jaar met met den, minder sterk stijgen dan aanvankelijk de bedoeling was. Dit is het gevolg van het beleid van de regering om de over- steunt en zijn 79 afgevraadigden vrij laat op Carter te stemmen. Carter is nu zeker van de 1.505 stem men die nodig zijn om tot presidents kandidaat voor de democraten te wor den benoemd. Wanneer alle aanhan gers van Church en Udall op hem stemmen behaalt Carter 1.729 stem men. meer dan rond 1 procent te la ten stijgen. In het huidige stel sel van studietoelagen worden geen veranderingen aange bracht. Als het nieuwe stelsel in het studiejaar 1975-1976 ingevoerd zou zijn. zou iedere op kamers wonende student boven de 18 jaar een basisbedrag van f3300 heb ben gekregen. Aan studenten met ou ders. die een inkomen hebben van minder dan 1,25 maal het minimumin komen. zou daarnaast een aanvullende studietoelage van f3050 zijn gegeven. In een brief aan de Tweede Kamer deelt staatssecretaris Klein (hoger on derwijs» mee. dat het bedrag van de basisbeurs wordt gebracht op f3160. Het bedrag van de aanvullende beurs blijft gelijk. De studenten zouden er dus in totaal f140.- op achteruit zijn gegaan. Het bedrag, waarvoor studenten een aanvullende rentedragende lening mo gen afsluiten, wordt verhoogd van f2350.- tot f2500.- Na invoering van het nieuwe stelsel van studiefinancie ring zal de hoogte van de basisbeurs en de aanvullende beurs ieder jaar vol gens de prijsindex worden bijgesteld. Eventueel zal er per 5 jaar een extra bijstelling worden aangebracht. Staatssecretaris Klein dringt er bij de Tweede Kamer op aan om het nieuwe stelsel van studiefinanciering op korte termijn in behandeling te ne men. Op Schiphol gaf Colton. oud-ad vigeur van ex-president Niton. en betrokken ht) de Watergate-affaire een per-.conferentie over „iru bock ma .-yin ervaringen dat binnenkort tn Nederland verschijnt OUD-NIXON-ADVISEVR COLSON: (Van een onzer verslaggeversi SCHIPHOL - „Een schandaal zoals Watergate kan zich morgen opnieuw voordoen in de Verenigde Staten" zo verklaarde maan dag Charles W. Colson. een van de adviseurs van de voormalige president Nixon die een gevangenisstraf van zeven maanden heeft moeten uitzitten wegens zijn betrokkenheid bij de inbraak in het democratisch hoofdkwartier Watergate, en bij de inbraak in het kantoor van de psychiater Daniel Elsberg. een fel tegen stander van Nixon Colson kwam maandag op Schiphol Df laatste dagen \an Nixon als pres»- aan op uitnodiging van dc uitgeverij dent van de VS heeft Colson niet kan- Gospel Productions, die het boek van nen meemaken. Toen moest hij zijn Colson, getiteld Herboren iBom st™f uitzitten in een federale gevan- Again), in Nederland gaat uïtgeve „In de Verenigde Staten zijn er al 30.000 exemplaren verkocht", vertelde Colson, die het boek geschreven heeft in de gevangenis. „Een derde van het boek gaat over mijn ervaringen in het Witte Huis. een derde over hoe ik Christus heb gevonden en een derde over mijn ervaringen in de gevange nis". vertelde Colson. ..Wanneer je in het Witte Huis zit", al dus Colson. ..dan raak je alle gevoel voor verhoudingen kwijt. Het enige waar je je van bewust bent is de macht die je kunt uitoefenen. Zonder dat je het wilt raak je betrokken ln een schandaal zoals Watergate", ver klaarde Colson. Informcitie Na zeven maanden gevangenis heeft Colson '441 de politiek vaarwel gezegd. Zijn openhartige en eerlijke verslag over de Nixon-perioóe in het Witte Huis geeft een rijke schat aan informa tie uit de eerste hand. Colsen vertelde dat de president van de Verenigde Sta ten altijd op de voet wordt gevolgd door een man met een aktentas. ,Jn die tas zitten de instructies voor de president voor het geval er een atoom oorlog mocht uitbreken' aldus Colson. In zijn boek (Bom Againi vraagt de voormalige adviseur van Nixon zich ai of hij wel het recht heeft anderen te vertellen hoe het moet. ..Per slot- van rekening heb ik het zelf verknoeid. Ik heb Watergate mede veroorzaakt, en ben daardoor in de gevangenis terecht gekomen. Maar misschien kan juist dat anderen helpen", zei hij. Hij gelooft echter niet dat Nixon in de dramatische dagen voor zijn aftreden aan de drank is geraakt, zoals de twee journalisten van de Washington Post. Woodward en Be rnstein. dat hebben geschetst in hun bock The Final Days, de laatste dagen van Nixon. „Hun hoek heeft in de VS negatieve reacties uitgelokt", meent Colson. „Ik geloof niet dat hun hoek een hijdrage heeft geleverd tot de ge schiedenis van Amerika", vond Col- Vrij wan/i Droog en zonnig, maar in het noorden van land ook wolkenvelden. Meest matige wind uit westelijke richtingen. Maximumteperaturen van 18 graden aan zee tot omstreeks 25 graden in hel zuidoosten van het land. Vooruitzichten voor woensdag en don derdag. Overwegend droog met zonnige pe rioden. Vooral in het binnenland koe ler. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 3 tot 13: min tempomstreeks 9 graden: max. temp.: omstreeks 18 graden; kans op een_ droge periode van minstens 12 uur. 95 procent: kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 graden en voor donderdag een marge van 3 gra- 0-on rond de opgegeven waarden. ZON EN MAAN 16 Juni Zon op 04,19 onder 21.02 Maan op 23.29 onder 09.24 STRANDWEERSVERWACHTING (Van onze weerkundige medewerken De hogedmk blijft overheersen en daardoor blijft het aanhoudend zonnig. Zwakke tot matige zeewind. In de middag 19 a 20 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Fronten passeren noordelijk van ons. zodat de vooruit zichten op redelijk tot goed strandweer blijven wijzen. Weer in Europa Aberdeen geheel bew 18 gr Athene licht bew. 28 gr Barcelona half bewolkt 27 gr Berlijn onbewolkt 24 gr Bordeaux onbewolkt 28 gr. Brussel onbewolkt 25 gr Frankfort licht bew. 28 gr Lissabon onbewolkt 26 gr Londen licht bew 27 gr Madrid onweer 32 gr Malaga licht bew. 26 gr Mallorca onbewolkt 31 gr München lichtbew 23 gr Oslo licht bew. 19 gr Parijs onbewolkt 30 gr Stockholm geheel bew 23 gr Casa Blanca onbewolkt 29 gr Las Palmas onbewolkt 24 gr „DEPARTEMENTEN HOUDEN DE ZAKEN OP" (Van onze ^„.„ementaire re dactie) DEN HAAG - De Raad van State, de hoogste beroepsin stantie in ons land, verwerpt de suggestie dat de afhande ling van een beroepsprocedure juist door deze instantie zo lang duurt. Gemiddeld duurt de procedure 36 maanden. In het jaaroverzicht van de Raad van State over 1975 wijst de raad er uitdrukkelijk op dat de beroepen gemiddeld niet lan ger dan vijf maanden - dat is 14 procent van de totale tijds duur - onder de hoede van de Raad van State zijn. In kringen van de raad vindt men dat de zaken met name op de departemen ten zeer lang blijven liggen en traag worden behandeld. Op de departe menten geschiedt onder andere de dossiervorming (het onderzoek en het verzamelen van de feiten). De gemiddelde duur van deze dossier vorming is op het ogenblik 16 maan den. In verband met de op handen zijnde reorganisatie zal in de toekomst de Raad van State verantwoordelijk worden voor dit onderdeel van de be roepsprocedure Men zal er naar stre ven de tijdsduur van deze dossiervor ming drastisch te beperken. Moeilijk een geschil betreffende de dienstplicht eén fase kent wordt een verzoek voor vrijstelling afgewezen dan kan de be trokkene direct naar de Raad van State stappen), terwijl bijvoorbeeld ge schillen inzake de bijstandswet maar liefst vier fasen kennen. In kringen van de Raad van State wordt ontkend dat de uitgebreide toe lichting over concept-wetsontwerpen die soms door het kabinet aan de pers wordt gegeven nog voordat het be- rokken wetsontwerp voor advies naar de raad is gestuurd, invloed zou heb ben op de meningsvorming van de heidT daarbij is dat 'de raad formeel raad. Deze toelichting is in het recente geen gezagsverhouding heeft met de verleden onder andere gegeven bij za- lagere overheden en dus. als provincies of gemeenten te traag de informatie ken waarover in het kabinet veel me ningsverschil bestond en waarover naar de raad doorspelen, geen sanctie derhalve veel in de pers werd geschre- heeft. De Raad van State zou wel af willen van de grote verscheidenheid van de diverse wetten volgens welke men een beroep aanspant bij de Kroon. Als voorbeeld geeft men dat het beroep bij Zo stelde bijvoorbeeld de WD vragen aan de minister-president naar aanlei ding van de vrij uitgebreide toelichting die Den Uyl aan de pers had gegeven toen de discussie over het wetsontwerp op de ondernemingsraden in hei kam net was afgerond. De Raad van State is geen voorstander van deze mate van openbaarheid. „De regering maakt het zich zelf alleen maar moeilijk", merkt men op. Publikatie voordat de wets voorstellen hun definitieve stadium hebben bereikt is toelaatbaar, maar „een uiterste beperking is geboden In 1975 bedroeg het aantal zaken waarover de raad plenair vergaderde 824. Dat ging over wetten, algemene maatregelen van bestuur en verdra gen. Het aantal adviezen dat werd uitgebracht door de afdeling voor ge schillen van bestuur bedroeg in dal jaar 2611. De raad heeft een onder zoekje ingesteld naar de resultaten van de beroepsprocedures. Het ging hier alleen om de geschillen op het vlak van de ruimtelijke ordening. Van de beroepen bleek 19 procent gegrond. 27 procent gedeeltelijk gegrond, 34 procent ongegrond en 20 procent werd niet-ontvankeiijk verklaard of kwam buiten verdere behandeling. Directie: F van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pegter Hoofdredacteur: G. A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dteleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Wetstraat S&-60. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel (01100) 16140. Temeuzen: N'ieuwstraat 22. tel (01150)4457 Hulst: Steenstraat 6. tel (011401 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vnjdag vanaf 19.00 i 15144. Telefoonnummer» buiten li (01184) Advertentie-afdeling: (01186)1584 s Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: 101184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatse'i|ke kantoren van 9 00-11 30 uur. Expeditie: iG1133i 63533- Overl. adv. maandag- t/m vnf- dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond var» 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37.75: franco per post 42,-; per maand f 12,75; losse nummers 0,50 (incfusief 4 pa. btw). Advertentietarieven: 77 een", per mm. minimumprijs per advenervue 11,55; ingezon den mededelingen 2' zx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract- prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exelu&el 4 pa btw. Giro: 25 93 00. Provincial» Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3