„Het gaat niet om het direct gewin, maar om kweken van goodwill" BRADERIE IDEE VAN DE VW HUISVROUW WAARDEERT BRADERIE VOOR J. HOUMES IS HET BIJNA EEN HEEL JAAR LANG BRADERIE PZCA BRADERIE-VOORZITTER P. A. S. DE WITTE: Secretaris-penningmeester braderiecommissie niNSDAG 15 JUNI 1976 braderie middelburg 19 Het'gaat bij het organiseren van een braderie niet in de eerste plaats om het direct gewin, maar om het kweken van goodwill bij het publiek. Voorzitter P. A. S. de Witte van de Middel burgse braderiecommissie zegt dit niet genoeg te kunnen her halen: „De braderie is een manifestatie van drie dagen waar bij de handelaren de straat op gaan, natuurlijk met het uitein delijke doel om de verkoop te bevorderen. Dat hoeft niet altijd direct resultaten te hebben. Het belangrijkste is dat men op zo'n braderie zijn eigen naam en die van Middelburg als koopmanstad in z'n geheel breder kan uitdragen". het rendement, hetzij de volgende zomer of het volgend jaar". Middelburg toch sfeer heeft. Nou, dat geeft je wel een opkikker". Ludiek Respect Voorzitter De Witte blikt vanachter een tafeltje in een gerenommeerd koffiehuis op een mooie voorjaarsa vond naar het tamelijk verlaten Marktplein, waar al enkele toeristen hun auto parkeren, vermoedelijk rroege campinggasten die een hapje komen eten of eens komen neuzen sit er in de Zeeuwse hoofdstad zoal H beleven valt. Nog niet zoveel op die avond, maar straks barst het zo- mergedruis met tal van evenemen ten er weer los, met als 'openings- knaller' de tweede Middelburgse braderie. We filosoferen (dat hoort er zo bij) wat over zaken die de Middelburgse middenstand het afgelopen jaar heb ben beziggehouden (en dat zijn er heel wat) en over het succes van de vorige braderie. Als we opmerken dat vorig jaar verschillende winkeliers zich achteraf hebben uitgelaten in de trant van: „Je moet niet denken dat we er wat aan hebben verdiend", veert De Witte op: „Dat is gewoon een stomme opmerking, het was ge lukkig maar een kleine groep die dit zei. Maar ik wou dat ze allemaal wa ren bezield van dat heilig vuur waar van ook de braderiecommissie is be zield. Het klinkt misschien wel een beetje Leger des Heils-achtig, maar ik •bedoel: dat je iets doet waar de hele stad een jaar op teert. Je moet niet direct zeggen: wat is m'n winst van daag, maar je moet het zó zien: als je goodwill kweekt, krijg je op een keer Overigens is de heer De Witte lang niet ontevreden over het enthou siasme van de deelnemende onder nemers, intengedeel. Het is hem en de overige leden van de braderie commissie, opgevallen dat nog meer deelnemers dan vorig jaar op een min of meer ludieke wijze hun steentje willen bijdragen. Overigens is ook de winstmarge tijdens de braderie sterk afhankelijk van de branche. Zo was een fruithandelaar, die het aanvanke lijk helemaal niet zo zag zitten ('dat wordt niks') vorig jaar na afloop ra zend enthousiast en gaf eerlijk toe dat hij zoiets nog nooit had beleefd. De man heeft er voor de aanstaande braderie dan ook nog een kraam bij besteld. De heer De Witte constateert: „Het belangrijkste van de braderie van vo rig jaar was, dat we het hele jaar lo fuitingen van het publiek hebben ge kregen, met kreten als: sinds de be vrijding is het niet meer zo gezellig in Middelburg geweest, en: zie je wel dat De heer De Witte vertolkt de mening van de voltallige braderiecommissie als hij zegt: „Wij hebben respect voor al die mensen die proberen er iets bij zonders van te maken. En die zijn er heel wat". De Witte noemt als opval lend voorbeeld - zonder alle anderen iets tekort te willen doen - het initia tief van sigarenwinkelier Jan Amol- dus uit de Vlasmarkt, die het voor el kaar heeft gekregen om een echte oude sigarenmaker uit Brabant naar Middelburg te halen (daaraan is in verband met de accijnzen zelfs de douane aan te pas gekomen) en de evenementen bij boekhandel Fanoy op de Burgpromenade, met onder meer een poppentheater en de Vlaamse acteur Robert Borremans. En zo kan de braderiecomissie nog wel even doorgaan in een opsomming van de initiatieven die spontaan door de Middelburgse braderiedeelnemers worden ontplooid. „En", vertelt de heer De Witte, „vorig jaar waren er ook nogal wat verrassingen, bijvoor beeld een fotohandelaar met een pony op straat voor kinderfoto's, of verkoopsters van een modezaak in een leuk uniform. We verwachten dus dit keer ook nog wel verrassingen". De braderie in Middelburg is ontstaan door een initiatef van de plaatse lijke Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer. Eén van de vele initiatie ven van VW; in het verleden 'bedacht' het bestuur zaken als de 'Stichting Verlichting', het 'Klank- en Lichtspel' in de Abdij en de 'Hartenavonden'. In het ontstaan van de braderie heeft VW-Middelburg een grote rol ge speeld. VW kan zoiets echter wel bedenken, maar niet uitvoeren. De finan ciële positie van deze vereniging is hiervoor veel te zwak. Om Middelburg attractiever te maken en in de schijnwerper te plaatsen komt VW wel met ideeën aandragen, maar de uitvoering daarvan moet men aan anderen overlaten, omdat men financieel geen risico's kan dragen. De slechte financiële positie van VW-Middelburg houdt vooral verband met het feit, dat in het verleden nooit een groter gemeentelijk subsidie heeft gevraagd. Men zit nu met de situatie, dat in vergelijkbare plaatsen de WV's een veel hoger subsidie krijgen, maar dat de gemeente Middelburg niet ineens de subsidie kon optrekken van de 7500,- van enkele jaren ge leden naar het minimaal benodigde bedrag van 50.000,-. Het subsidiebed rag wordt langzaam opgetrokken en beloopt dit jaar 27.000.-. Dit is - vooral door de personeelskosten - veel te weinig. Voorzitter mr. A. E. d'Angremont over deze situatie: „Een bedrag van 50.000,- zou het uiterste kunnen zijn. Dan hebben we nog een harde dob ber, maar kunnen we doorgaan". Hoe knoopt VW-Middelburg, met een steeds stijgende schuldenlast, de eindjes dan aan elkaar? De oplossing is simpel. De vereniging heeft het pand aan de Lange Delft in onbelast eigendom en daar staat een nadelig saldo tegenover bij de bank. De schuld bij de bank mag nooit groter wor den dan de waarde van het pand, dat echter voor een groot deel is onder verhuurd en dus niet zo gemakkelijk 'ontruimd' kan worden opgeleverd. Dit speelt uiteraard mee bij de vraag hoe 'rood' VW bij de bank mag staan. Enig lichtpuntje op dit moment, dat bij de gemeente de bereidheid bestaat het subsidiebedrag verder op te trekken. Zo gaat het bestuur 'dapper voorwaarts' en levert intussen - kosteloos - ideeën.. Wat vindt de 'gemiddelde' huisvrouw, afgaand op de ervaringen van vorig jaar, van de brader ie? Het vaststellen van dat gemiddelde is altijd een hachelijke zaak, maar een 'opiniepeiling' onder enkele tientallen huisvrouwen leerde ons toch, dat over het algemeen de waardering erg groot is. Men ervaart de braderie als een gezelligheidsevenement en een wat groot uitgevallen markt' waar koopjes zijn te halen. Zo vertelde een prijsbewuste huisvrouw dat zij vorig jaar bij verschillende kramen had ontdekt, dat de winkeliers kennelijk in hun magazijnen aan het speuren waren gegaan naar winkeldochtersof niet meer zo gangbare zaken, die voor zeer aantrekkelijke prijsjes in de kramen ie grabbel' lagen. ..Je krijgt een heel andere winkel te zien", verleide een andere huisvrouw, ..informeel en vrijblijvend, je kun zomaar een beetje rondneuzen zonder direct naar iets op zoek te zijn. In een winkel doe je dat niet zo gauw. Je loopt pas binnen als een bepaald artikel zoekt. Nu kun je zonder doel en zonder enige verplichting eens lekker alles goed bekijken en keuren". Andere huisvrouwen stelden de gezelligheid voorop en zagen in een bezoek aan de braderie vooral een uitje. ..Hel u dan druk en gezellig in de stad zonder teveel uitlaatgassen omdat het hele gebied autovrij gemaakt is. Je winkelt eigenlijk gezond in de buitenlucht en dat is weer eens heel wat anders Voor al die evenementen met muziek en dat soort dingen interesseer ik me niet zo. maar het is leuk dat het erbij is. Het totaal van al die dingen maakt de gezelligheid". In die sfeer lagen de meeste antwoorden en met enige voorzichtigheid zou men globaal kunnen stellen dat bij ongeveer tachtig procent van de huisvrouwen de braderie positief overkomt. En klein deel verklaarde - overigens zonder kritiek - er 'koud noch warm' van te worden, ('het is er, het mag er zijn, maar voor mij hoeft het niet' was één van de antwoor den) en een enkele huisvrouio verklaarde zich vierkant tegen 'omdat als ik iels wil kopen ik de winkel wel weet te vinden en het afsluiten van de stad voor mij alleen maar erg verwarrend is als ik met de auto wegmoetEén huisvrouw ging nog een stapje verder door op te merken alleen daar te kijken en kopen waar de auto 'voor de deur' kan staan. Maar ze voegde er aan toe, dat ze dit jaar toch maar eens gaat kijken. Zonder auto. Misschien wordt hel dan toch nog gezellig. grijke organisatorische voorberei ding. Alleen de financiële kant is al een hoofdstuk apart. Met de hele or ganisatie gaat er - schat de heer Houmes - een kleine 50 mille om. Een fors kasboek - het is geen kleinigheid om als boekhouder en kassier van meer dan 160 deelnemers Gp te tre den - illustreert de omvang van deze activiteiten. De heer Houmes heeft dit vele werk te 'danken' aan het feit dat hij ge makkelijk over zijn tijd kan beschik ken. Als niet-middenstander - hij is handelsagent - zit hij in ieder geval niet gebonden aan de vaste winkelu ren. En doordat het nodige werk - ge sprekken met gemeente, politie en deelnemers - overdag moet gebeuren, komt veel werk automatisch bij de secretaris/pennigmeester. Dat is hem goed af gegaan. Eind vo rig jaar kreeg hij met zijn mede bestuursleden van de deelnemende middenstand volle medewerking voor het organiseren van een tweede bra derie in Middelburg. Het succes van de eerste braderie stond voor de deelnemers unaniem vast. Secreta ris/penningmeester Houmes is daar erg mee ingenomen. Het is voor hem een stimulans het dit jaar nog beter te doen. Overigens is de heer Houmes zich bewust dat het welslagen van de orrganisatie niet alleen bij de bra deriecomissie ligt Hij benadrukt dat men veel dank verschuldigd is aan gemeentebestuur en polite. „Dat is echt geweldig. Het is een voorbeeld voor veel andere plaatsen en dat zeg ik niet zomaar". Voor de Middelburger J. Houmes is het bijna een heel jaar lang braderie. Voor het drie dagen durende even ement zit hij als secretaris en penningmeester van de bra deriecommissie al maanden van tevoren in de voorberei dingen en heeft hij maanden na afloop ook nog handen vol aan de afwikkeling. Zelf geeft de heer Houmes weinig op over zijn werk. Hij benadrukt liever dat de hele commissie uit harde werkers bestaat en de samenwer- king fantastisch is. „Dat zit heel erg goed. We kunnen altijd staat op el kaar maken en dat is ontzettend veel waard als je iets met elkaar doet". Zoals dat zo vaak gaat. is hij er eigen lijk toevallig ingerold. Bij de voorbe reidingen van de eerste braderie werd de heer Houmes als voorzitter van de winkeliersvereniging Vlasmarkt ge vraagd ook eer. steentje bij te dragen aan de totstandkoming. „Het zijn maar een paar vergaderin gen". was de verwachting. Het wer den er uiteindelijk enkele tientallen. .Er bleek ontzettend veel werk aan te zitten", zegt hij. Overigens maakt de heer Houmes niet de indruk dat hij er spijt van heeft. „Als 't je hobby niet is doe je het echt niet", constateert hij "nuchter. 'Voorbereiding Het vele werk zit hem in de omvan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 19