Dode en gewonde bij ontploffing tanker Aansluiting tussen havo en hts niet optimaal REEKS VLAAMSE CULTURELE MANIFESTATIESIN VEERE Leden van het Zeeuws Orkest droegen stenen naar Folkestone Weer ondeugdelijke betonplaten bij bouw bejaardenwoningen KETEL MACHINEKAMER EXPLODEERDE almanak der IA** WIJ GAAN ET VAKANTIE RoomboterËakkerij Van der Linde Verbroedering met Sint-Niklaas JAAR VERSLA G HOGERE TECHNISCHE SCHOOL MAANDAG 14 JUNI 1976 VLISSINGEN - By een hevige explosie in een ketel in de machi nekamer van het Engelse tanker 'Liverpool Bridge' op de Wes- terschelde voor Borsele is zaterdagmiddag één opvarende om het leven gekomen en één zeer ernstig gewond. Beide mannen bevonden zich op het moment van de ontploffing ter controle van de niet meer goed functionerende ketel, gevuld met honderden liters kokend water, in de machinekamer. SCHIP LAG VOOR ANKER BIJ DE TOTALSTEIGER Het slachtoffers is de 25-jarige onge huwde derde machinist R. B. Prescott uit Liverpool. Zijn stoffelijk overschot is opgebaard in het Bethesda-St. Jo- sephziekenhuis te Vlissingen. Leven sgevaarlijk gewond is de 26-jarige ge huwde electricien J. E. M. Biggan uit Glasgow. Overdekt niet tweede- en der degraads brandwonden werd hij over gebracht naar het ziekenhuis Bethesda-St.Jo9eph te Vlissingen Herdenking 100 jaar landbouwonderwijs, - voorlichting en onderzoek in Kapelle KAPELLE - De provinciale raad voor de bedrijfsontwikkeling in Zeeland houdt donderdag 24 juni in gemeen schapscentrum De Vroone in Kapelle een bijeenkomst, waarop het feit her dacht wordt dal landbouwonderwijs, voorlichting en -onderzoek honderd jaar geleden van start gingen. Tevens zal de aandacht worden gevestigd op de open dagen, die op diverse land- en tuinbouwbedrijven en andere agrari sche instellingen gehouden zullen worden. Tijdens deze bijeenkomst zal drs. P. C. Muntjewerff, adjunct-directeur van Akkerbouw-Tuinbouw in Den Haag een inleiding houden over de betekenis van landbouwonderwijs.- voorlichting en -onderzoek voor de Zeeuwse boer en tuinder in de afgelopen honderd jaar en de betekenis ervan voor de toe komst. De heren S. J. de Regt, M. J. Goud en J Kodde zullen vervolgens respectievelijk voor de sectoren akker bouw, tuinbouw en veehouderij hun ervaringen met deze drie-eenheid be lichten. Ook wordt de film 'Met het oog op de toekomst' vertoond, waarna een discussie volgt. Na een eerste behandeling volgde spoedopname in liet Rode Kruis- ziekenhuis in Beverwijk, waar men is gespecialiseerd in het behandelen van brandwonden. Dc toestand van dc elektricien werd zondagavond nog' als 'levensgevaarlijk' omschreven. De ontploffing - zatersdagmiddag om streeks half vier - deed zich voor in een vijf meter lange ketel, een soort boiler, gevuld met honderden liters heet wa ter. Oorzaak van de ontploffing is 'n storing in de ketelbeveiliging, waar door oververhitting optrad. Toen de storing zich voordeed, werd automa tisch alarm geslagen. Derde machinist Prescott ging poolshoogte nemen, maar kwam tot de conclusie, dat hij de storing niet alleen kon opheffen. Hij waarschuwde daarop de elektricien Biggan. die samen met de derde ma chinist de ketel ging inspecteren. Op dat moment deed zich de ontploffing voor Prescott werd vnjwel op slag ge dood. elektricien Biggan werd leven sgevaarlijk gewond Overdekt met brandwonden werd hij door het rijks- politievaartuig RP 10, gestationeerd te AANHOUDING ROTTERDAMMER LOST DRIE INBRAKEN OP VLISSINGEN - De 30-jarige Rotter dammer, P. van der H. js in de nacht van vrijdag op zaterdag op heterdaad bettrapt toen hij probeerde in te bre ken in de juwelierszaak van de firma Van der Ree aan het Bellamypark in Vlissingen. Het stil alarm waarschuwde de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag, rond drie uur. Van der H. was via an dere panden de juwelierszaak binnen gedrongen. Zijn aanhouding betekende tevens de oplossingen van een inbraak in de nacht van 2 op 3 juni aan de Bou levard De Ruyter. en twee inbraken op 4 juni aan de Vrijdomweg en De Groen van Prinstererlaan in Vlissingen. Van der H. is inmiddels in verzekerde be waring gesteld. Vlissingen. van boord gehaald gehaald, meteen aan wal gebracht en vervol gens per ambulance naar het zieken huis vervoerd. Gloednieuw De Liverpool Bridge' is een gloed nieuw schip van ruim 91.000 brt. Het was op weg van Hamburg naar Brazi lië. Aan de Totalsteiger in Vlissingen zou het zeeschip 7.000 ton brandstof innemen. Op het moment van de ont ploffing lag de 'Liverpool Bridge' voor anker op een afstand van enkele hon derden meters van de Totalsteiger. ONDERZOEK TNO IN KRABBENDIJKE EN HANSWEERT WIJST UIT: IN EEN GEVAL ROESTVORM1NG GECONSTATEERD HANSWEERT - Ook hij de bouw van 24 bejaardenwoningen in Hansweert en veertien bejaardenwoningen in Krabbendijke zijn ondeugdelijke be tonplaten gebruikt. Dit heeft een on derzoek van TNO onlangs uitgewezen. Het euvel, dat ontstaat doordat teveel calciumchloride in de betonplaten is gebruikt, lijkt bij de bouw van de be jaardenwoningen in Reimerswaal mee te vallen. Er is nog maar op één plaats roest vorming geconstateerd. Zoals bekend is ook de bouw van het nieuwe gemeentehuis van Reimerswaal in Kruiningen, bij dc bouw van een ver zorgingstehuis in Kapelle en bij de bouw van bejaardenwoningen in Middelburg geconstateerd dat on deugdelijke betonplaten zijn gebruikt. Volgens voorzitter E. A. E. M. Suy van de algemene woningbouwvereniging 'Reimerswaal' valt het allemaal wel mee. ..TNO heeft geconstateerd dat er maar een betrekkelijk kleine afwijking in de samenstelling van de betonpla ten zit We zullen hoogstwaarschijnlijk niet hoeven te slopen Wel bestaat de mogelijkheid dat er enige vertraging m de bouw zal optreden, maar veel zal dat toch niet zijn." De woningen had den onder normale omstandigheden m september of oktober dit jaar opgele verd moeten zijn. Doordat de woningen met geen - of ge- ZEEUWSE Ziek Daar die Zeeuwsvlaamse huisarts een lichte kou had gevat, begaf hij zich 's avonds wat vroeger dan ge bruikelijk onder de wol, in de hoop zijn verkoudheid stevig te kunnen uitzweten. Zijn hoop bleek de volgende och tend ijdel, want de ziekteverschijn selen hadden zich uitgebreid tot een flinke griep die tot bedhouden noop te Zijn patiënten die op het och- tendsprekuur kwamen, troffen de deur van de wachtkamer gesloten. Op de deur hing een bordje met de pakkende tekst: 'Geen spreekuur. Ben ook ziek'. ringe - vertraging zullen worden opge leverd. zal er waarschijnlijk ook geen vertraging hoeven te ontstaan in de dijkversterkingswerkzaamheden in Hansweert. die volgens plan volgend jaar zouden beginnen. Het is namelijk de bedoeling dat in een aantal van de nieuwe bejaardenwoningen, mensen komen te wonen, wier woning voor de versterking van de dijk moet worden gesloopt. Het hoofd van de technische dienst van het waterschap, ing. J. A. van de Graaff, maakt zich niet druk over eventuele vertraging in de ge reedkoming van de bejaardenwonin- gen. „We hebben daar dacht ik voldoende ruimte voor in de planning. Bovendien zou er in het ergste geval altijd wel een mouw aan gepast kunnen worden door de mensen tijdelijk een andere woning aan te bieden. Maar zover zal het wel niet hoeven te komen." Twaalf bewo ners van de in totaal 37 te slopen wo ningen komt voor een bejaardenwo ning in aanmerking, maar het is nog niet zeker dat ze allemaal ook in de nieuwe bejaardenwoningen in Hans weert zullen gaan trekken. Transportbedrijf. Volgens de heer Van de Graaff is de verplaatsing van het bergingsbedrijf op de zeedijk en het pal erachter gele gen transportbedrijf veel meer een probleem als niet tijdig andere plaat sen gevonden worden. De gemeente raad van Reimerswaal heeft inmid dels een bestemmingsplan voor een industrieterrein vastgesteld, waarop het transportbedrijf zich zou kunnen vestigen, maar dan blijft de verplaat sing van het transportbedrijf nog over. En dan is er ook nog de ontgron dingsvergunning voor het afgraven van de Boomdijk, die nog af moeten komen. Het is de bedoeling dat het zand. dat deze afgraving oplevert, voor de ver sterking van de dijk wordt gebruikt, „Maar eventueel kunnen we ook elders zand vandaan halen,'' aldus de heei Van de Graaff. „Dus dat is net. zo min een punt als die b ej a a rden woningen Wel zou er vertraging op kunnen tre den als er onverhoopt geen oplossing gevonden zou kunnen worden voor de verplaatsing van het bergingsbedrijf en het transportbedrijf en het dus tot on teigening zou moeten komen Dan ha len we het niet meer om in 1977 te be ginnen Inmiddels zijn de eerste vijftien van de 37 te verwijderen woningen al gesloopt Dat slopen doet men zodra er een blokje leeg is. Het waterschap heeft momenteel vrijwel alle woningen ondei aan de dijk aangekocht Loos brandalarm in bejaardenhuis MIDDELBURG - De Middelburgse brandweer is zondagmiddag om streeks twaalf uur na groot alarm uit gerukt naar jet bejaardentehuis St- Willibrord op de hoek Bachtensteene-Noordstraat. Bij aankomst bleek het loos alarm te zijn. Op de brandweerkazerne was de au tomatische brandmelder in werking getreden, vermoedelijk als gevolg van het bakken van patates-frites in de keuken van het tehuis, waarbij veel walm vrijkwam. De brandweer ging met twee wagens naar het tehuis toe. Ook werd de bradnweer van de kern Nieuwland opgeroepen. I ADVERTENTIE) van maandag 14 juni t/m zaterdag 26 juni Maandag 28 juni starten wij" weer met de pro- duktie van onze topkwalitei ten HOFLEVERANCIER (De zaak waar 'fijnproevers' elkaar ontmoeten) WALSTRAAT 98 - VLISSINGEN TEL. 01184-12479 Foto: zaterdagavond trad de Vlaamse volkskunstgroep 'Boerke Naas' op hel Marktplein in Veere op met zwaarddansen en vendelzioaaien foto PZC). Rond zomercongres 'Vrienden van Veere' VEERE - Culturele verenigingen uit Sint-Niklaas hebben zaterdag in Veere veel leven in de brouwerij gebracht met een reeks Vlaamse manifestaties, waarvan de bevolking in Veere - zo wel jong als oud - in grote getale heeft genoten. De manifestaties wqren op gebouwd rond hel zomercongres van de vereniging "Vrienden van Veere', die hel twintigjarig bestaan vierde. Promotor van deze Vlaamse presenta tie van muziek, dans. folkore en toneel, was schepen mr Willem Melis van Sint-Niklaas. bestuurslid van de 'Vrienden van Veere' en van de 'Stich ting Delta-Cutureel'. Deze uit de Qassis Goes hervormde kerk nam afscheid van zendingsechtpaar WOLPHAARTSDIJK - In de her vormde kerk te Wolphaartsdijk is zondagmorgen afscheid genomen van het zendingsechtpaar dokter J. G. Oosterink en mevrouw J. N. Oosterink-Bïj de Vaatc. Namens de classis Goes van de Nederlands her vormde kerk waren beiden werkzaam in het ziekenhuis te Bawku in Ghana. Destijds werden ze afgevaardigd tij dens een kerkdienst in Kapelle en nu ze niet meer terugkeren werd in Wolp haartsdijk afscheid van hen genomen als zendingsechtpaar. In die dienst ging de plaatselijke pre dikant. ds P van Die. voor: De heer Oosterink vertelde over zijn werk als arts in Rawku. Het echtpaar Oosterirtk is er acht jaar geweest. Namens de classis Goes werkt er thans zuster Bo- kelaar. Ds. C. Maas, de voorzitter van de classicale zendingscommissie sloot 'Vrienden van Veere' voortgekomen stichting heeft het initiatief genomen om de Grote Kerk van Veere een cul turele bestemming te geven. Dit initiatief heeft al vorig jaar gestalte gekregen door de zomerexpositie 'Delta-Cutureel' in de monumentale kerk. die dit jaar is uitgebreid met een expositie van werken van kunstenaars uit Sint-Niklaas. De cultutrele activi teiten richten zich op het Deltagebied tussen Rotterdam en Brugge en heb ben intussen geleid tot een nauwe bin ding met het Belgische Sint-Niklaas. die zaterdag duidelijk gestalte kreeg. Het stadsbestuur en naar schatting enkele honderden inwoners van Sint- Niklaas beleefden deze dag in het zo novergoten historische Veere mee. Decor voor de culturele activiteiten vormden het pleintje bij de openbare lagere school en het Marktplein. De socialistische harmonie 'De Toekomst' concerteerde 's morgens op het plein en maakte 's middags een wandeltocht door Veere en Zanddijk, waarbij ook een bezoek werd gebracht aan het be jaardenhuis 'Nieuw Sandenburgh'. Het carillon van de stadhuistoren werd aan het begin van dc middag bespeeld door beiaardier Jos D'Hollander Verbroedering Aan het eind van de middag trad op het pleintje de volksdansgroep 'Vro- lije Kring' met muzikale begeleiding van de Speelschaar 'Ossaart' op. Hoogtepunt vormde 's avonds op het Marktplein onder grote belangstelling een evenement met zwaarddansen cn vendelzwaaien door de Volkskunst groep 'Boerke Naas', gevolgd dooreen kluchtig wagenspel - getiteld 'Het Es battement van de Appelboom' - dooi de Koninklijke toneelkring 'Sint Genesius'. Daarna volgde spontaan een waar ver broederingsfeest met de Veerse bevel king, waarbij naar hartelust werd re- danst. Ook burgemeester A. Hack va Veere en het stadsbestuur van Sint Niklaas lieten zich daarbij niet onbe tuigd. De 'Vrienden van Veere' ropddenhun congres, dat 's morgens was begonea met een ledenvergadering in het stad huis af. met een kaas- en wijnmate# in de Grote Kerk. ZORGEN OVER BEZUINIGING Van onze onderwijsmedewerkster) VLISSINGEN - De bevorderingscij- fers van de studenten aan de hogere technische school te Vlissingen wijzen uit - aldus het jaarverslag óver 1975 - dat de aansluiting lussen havo en hts allesbehalve optimaal is. Van de eer ste klassers met een havodiploma werd vorig jaar slechts 54 pet. (het voorgaande jaar 58 pet. bevorderd. Landelijk was dat percentage respec tievelijk 41 en 40. In het jaarverslag wordt gesproken van een ernstige zaak, omdat de havo gediplomeerden in de zeer nabije toe komst een groot deel van de reguliere aan te wijzen Het jaarverslag gaat niet nader in op die oorzaken. Desgevraagd verklaarde ons directeur ir. T. J. Dou- ma, dat de havo geen specifieke voor bereiding is op het hoger onderwijs, in tegenstelling tot het vwo. Ook de vak kenkeuze op de havo - vrijheid van keus - tegenover een verplichte keuze op de hts speelt een rol. Voorts is het totale vakkenpakket op de hts heel wat zwaarder. Het wiskunde- programma op de havo noemde de heer Douma 'wel voldoende' 'maar de praktische toepassing gaat nog al eens de mist in." In het jaarverslag wordt de hoop uitge sproken. dat extra middelen beschik baar zullen komen, waardoor het leer- systeem zodanig kan worden aange past, dat de studieresultaten in gun de dienst. Nadien werd nog even nage- instroom zullen vormen. Er is volgens stige zin worden beïnvloed. De voorge praat in gebouw De Brug. het verslag een complex van oorzaken stelde bezuiniging van regeringswege - MIDDELBURGS GESCHENK VOOR ONDERDEEL VOETGANGERSGEBIED MIDDELBURG - Met een lading van tweehonderd Middelburgse bakstenen vertrokken zaterdag morgen de leden van hel Zeeuws Orkest per bus vanaf het Molenwa ter in Middelburg naar Middel- burg's zusterstad Folkestone in Engeland. Het Zeeuws Orkest gaf daar zaterdagavond een concert in de Leas Cliff Hall. De stenen zijn een geschenk van het Middelburgs gemeentebestuur aan de stad Folkestone en zullen daar onderdeel gaan vormen van een voetgangersgebied dat, In de be langrijkste winkelstraat van Fol kestone. de Sandgateroad, wordt aangelegd. Middelburg's burge meester drs. P. A. Wolters reisde met het gezelschap mee om de ste nen. die tesamen een vierkante me ter zullen vormen, aan het stadsbes tuur van Folkestone aan te bieden. De stenen - met een totaal gewicht van ongeveer twee honderd kilo - werden zaterdagmorgen kort voor het vertrek met behulp van perso neel van de dienst gemeentewerken in de bussen geladen. Op de foto. gemeentelijk voorlichtingsambtenaar bezig met. het inladen van de stenen ifoto PZC). Mandeel ilinks) en een van de buschaffuers tien procent op het aantal leseenheden vervult het bestuur met zorg, omdat hierdoor de kwaliteit van het onderwijs ongustig wordt beinvloed. HEA O-Perikelen De problemen rond de stichting van een heao-school geven het bestuur weinig aanleiding tot optimisme. In januari 1975 werd opnieuw een aan vraag ingediend tot plaatsing van een heao-school. in scholengemeenschap met de hts. op het scholenplan. Reeds tweemaal eerder werd- een dergelijke aanvraag ingediend. Zij werden tel kens afgewezen. In november 1972 en in november 1874 werd tegen deze afwijzingen beroep aangetekend. In geen van deze beroe pen werd tot nu toe geen uitspraak ge daan. „Klaarblijkelijk schort het bij de administratieve rechtspraak in som mige gevallen aan de nodige voortva- rendhetd", zo wordt in het jaarverslag geconstateerd. Het bestuur van de hts is voorts een groot voorstander van vergroting van de mogelijkheden voor het hoger be roepsonderwijs in Zeeland. Bij ver schillende gelegenheden is met klem aangedrongen de mogelijkheden om te komen tot hoger economisch en admi nistratief onderwijs in Zeeland te be kijken in het kader van de toekomst plannen met betrekking tot dit hoger onderwijs. Het verslag zegt daarover verder: „Daaraan is gevolg gegeven, maar dit betekent in feite, dat één en ander op de lange baan is geschoven en dat. in ieder geval voorlopig, mets wordt gerealiseerd." Bekeken worden de mogelijkheden van een zg. 'clustering' (bundeling) vas de hbo-scholen in Zeeland, mede ge zien tegen de achtergrond van uitbrei ding van het hoger beroepsonderwijs in deze provincie. „Aan het einde van dit verslagjaar was er nog. geen con crete oplossing," aldus het verslag. Democratisering Het bestuur heeft zich beraden over zijn standpunt met betrekking tot een verdere democratisering. Het jaarver slag: „Naar de mening van het bestuur behoeft de huidige bestuursstructuur geen wezenlijke verandering, hoewel de instelling van een adviesorgaan voor het bestuur, samengesteld uit alle geledingen, wenselijk zou zijn a's daar binnen de geledingen behoefte aan beslaat. Overigens heeft het bestuur geen overwegende bezwaren tegen een ge democratiseerde bestuursstructuur, mits daar in de zg. maatschappijleden een doorslaggevende stem kunnen hebben." Per 31 december 1975 bedroeg het aan tal studenten aan de hts 398. van wie er twaalf buiten Zeeland komen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2