E ZEEUWSE COURANT PARTIJRAAD PvdA VOOR DE LOONWET PZC Amalrik mag naar Nederland Syrische troepen snijden routes van Palestijnen af Serie telegrammen uit Zeeland eist nu zonder uitstel besluit Oosterschelde de krant van zeeland Dode door granaat in kampvuur FLINKE SCHADE BIJ NATUURBRANDEN Motie met 63 tegen 45 stemmen verworpen Rhodesië meldt luchtaanval op Mozambique CDA-verband Gelderland 1t0 Niet Nickx pagina 14 219e jaargang no. 139 Maandag 14 juni 1976 (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM - De Tweede-Kamerfractie van de PvdA weet zich gesteund door de partijraad van de PvdA, als zij morgen in de Tweede Kamer voor de loonwet van minister Boersma stemt. De partijraad verwierp zaterdag in Amsterdam met 63 tegen 45 stemmen een motie van een aantal afdelingen, waarin van de fractie werd geëist dat zij tegen de loonwet stemt. Deze wet moet de regering de bevoegdheid geven per 1 juli in te grijpen in de lonen, als het loonoverleg tussen werkgevers en werknemers vastloopt. De indieners van de motie (o.a. uit de afdelingen Brabant-West, Den Haag en Amsterdam) zijn van mening dat het verlenen van de mogelijkheid om in de lonen in te grijpen alleen kan gebeuren als aan een aantal voor waarden is voldaan. Die voorwaarden zijn onder meer het feitelijk van kracht worden van wetten als die op de ondernemingsraden en de vermo- gensaanwasdeling, alsmede een betere beheersing van prijzen en inkomens uit de vrije beroepen. Tegen de argumenten van de voor standers van de motie (en dat was een grote groep op de partijraad) brachten fractievoorzitter Ed van Thijn en vice-partijvoorzitter Jaap van der Doef zwaar geschut in stelling Van Thijn stelde onomwonden de mo tie, indien deze zou worden aangeno- hoefte heeft is het hoofd in de schoot te leggen". Volgens de fractievoorzitter heeft het kabinet met het indienen van de wet ten op de vermogensaanwasdeling. de ondernemingsraden, de economische structuurnota en de bezuinigingsplan nen zijn huiswerk ingeleverd. „En dat Namens een minderheid ers Tweede-Kamerfractie ide leden Poppe. - Voortman. Drenth en Nagel) steldc- Stan Poppe dat het kabinet geen een- 'Offe. Van Thijn aei dal he, beleid offers gS *5ÏÏ vraagt, maar dat dit niet het moment is om alles te laten vallen op het hoog tepunt van de regeringsverantwoor delijkheid. „We kunnen geen en-en- politiek bedrijven, dit willen en dat willen. Als we een volledige prij scompensatie eisen, dan stellen bijvoorbeeld een verw men, niet te zullen uitvoeren. „Ik zal de de koppeling van minimumloon fractie niet adviseren het kabinet op deze manier naar huis te sturen", zo zei iitkeringen terwijl andere inkomensgroepen niet matigen. „Als we de loonwet aanne men is de laatste prikkel bij de KVP weg om met de PvdA te blijven sa menwerken", zo zei Poppe. Hij was overigens niet de enige die een ar. cipiipff aanval deed op de KVP Ook Ed van nrvonhoiri „ic hekelde de opstelling van deze als coahtiepartner ...Maar hn heeft geen nut om de woede op de KVP af te rea geren op mensen als Boersma en Den Uyl". aldus Van Thijn. waag- hij. „Elke uitspraak van deze partij- Ook Jaap van der Doef stelde niet het raad heeft politieke consequenties, kabinet te willen laten vallen, „hoe be- fip^nJnhp maar de fractie behoudt haar eigen langrijk we het feit dat de loonwet uiuue verantwoordelijkheid". Van Thijn sprak van een „motie van pessimisme, en het laatste waaraan de fractie be- behandeld moet worden ook vinden". Hij vroeg van de partijraad ruimte voor de fractie om te handelen op basis van de toezegging van minister Boersma van sociale zaken, dat het gebruik dat de regering van de loonwet maakt, eerst aan de Tweede Kamer zal worden voorgelegd. .„We moeten er i resolutie De partijraad nam wel e aan van het partijbestuur, waarin ge steld wordt dat bij de onderhandelin gen over de lonen in het centraal over leg, „in vergaande mate tegemoet ge komen moet worden aan de eis tot koopkrachthandhaving voor de meer derheid van de werknemers, dat de meewerken dat het kabinet de brug minimumloners er geen cent op naar de vakbeweging kan slaan" 8en achteruit gaan en dat de fractie AMSTERDAM - Fractievoorzitter Ed vati Thijn pleegt tijdens de dit weekeinde gehouden partijraads vergadering van de PvdA in Am sterdam overleg met zijn fractiege noot Jaap van den Doef di. haar medewerking aan de loonwet af hankelijk stelt van de bereidheid van andere coalitiepartners om de ge noemde wetsontwerpen (VAD. onder nemingsraad, e.d.) Nog in deze kabinet speriode zoveel mogelijk af te ronden." Bovendien moet de fractie zich laten leiden door de uitspraak die de partij raad van de PvdA aanstaande zater dag 119 juni) in Zeist zal doen over het pakket bezuinigingsvoorstellen van de regering. de zogenaamde één- procents-operatie. Het partijbestuur uitte bovendien grote twijfels of in de toekomst nog wel met de KVP verder geregeerd kan worden „gezien de onzekerheid over de vraag of deze partij bereid is mee te werken aan een aantal belangrijke hervormingsvoorstellen". Het uitvoe ren van die hervormingen is voor de PvdA de toetssteen voor het rege ringsbeleid. ontploffing Dode en. gewonde bij ontploffing aan boord van een tanker op de Wester- schelde. zetelnijd oorlog Proefschrift over het omroepbestel in oorlogstijd; radio- en tv-programma's. strips PORT vonck Piel Vonck vonkt in Middelburg; over jagende zege op de tien Engelse mij- promotie topper Gert Muller scoort vijfmaal PAGINA 12 uitvallers PAC-INA 13 felice Gimondï doet zijn voornaam eer a °e gelukkige Italiaan won de 'eis Ronde STRIJD IN LIBANON VERDER OPGELAAID BEIROET (RTR-UPI-AFP) - Zowel van linkse als rechtse Libanese zijde is meegedeeld dat Syrische pantser- troepen, ondanks het pas gesloten be stand. zondag Palestijnse guerilla- eenlieden in het zuiden van Libanon hebben aangevallen en de weg waar over de Palestijnen bevoorraad wor den. hebben afgesneden. Ook de nu al.veertien maanden du rende 'traditionele' oorlog tussen de Libanese moslems en christenen is za terdagnacht weer opgelaaid ïn Beiroet en omgeving. 56 Mensen zouden daar bij zijn omgekomen. Zondagmorgen vroeg kwam er een eind aan de felle gevechten hoewel sluipschutters actief bleven. Een Syrische pantserbrigade zou door gestoten zijn tot het gebied van Ar- koeb, dat rond Sidon in het zuiden van Libanon ligt. De Syriërs zouden twee Palestijnse bases, een op slechts 30 km van Israels noordgrens, onder de voet gelopen hebben. Zij hebben hier de voornaamste bevoorradingsweg van de Palestijnen afgesneden. vallei naar de voorposten van de linkse Libanese eenheden in de begen op 31 km ten noordoosten van Beiroet. Zaterdag maakte premier Djalloed van Libië bekend dat hij een nieuw be stand had bewerkstelligd tussen Syrië en het verbond van linkse Libanese en Palestijnse guerrillastrijders dit be stand bleek zondag echter alleen rond het vliegveld van Beiroet te worden nageleefd. Djalloed is inmiddels naar Damascus gevlogen en vandaar weer naar Beiroet teruggekeerd Van offi ciële Syrische zijde is meegedeeld dat de Libische premier 'zijn overleg over een bestandsakkoord in Libanon wil afsluiten. De Syriërs wezen erop dat het akkoord nog steeds in het ont- werpstadium verkeert en dat de Syri sche regering het nog niet getekend heeft Klacht Presdident Soeleiman Frandjieh van Libanon heeft erover geklaagd dat de Arabische Liga die de vorige week be sloot een vredesmacht voor Libanon bische vredesmacht zouden verzetten en buitenlandse hulp zouden inroe pen. Secretaris-generaal Riad van de Arabi sche Liga gaf Frandjieh en andere Li banese leiders zaterdagavond echter de verzekering dat de vredesmacht binnen de soevereiniteit van Libanon zou opereren en dat hij pas na goed keuring van diverse politieke kringen in Libanon verder zal gaan met de uit voering van het besluit tot zending van een vredesmacht Inmiddels heeft de Palestijnse bevrij dingsorganisatie iPLO, opnieuw een bijeenkomst geëist van de buitenge wone raad van de Arabische Liga en wel ïr. verband met 'het getreuzel van de Syrische autoriteiten'. Israël loopt i Syrië i commandoovervallen op Israël. Syri sche troepen zijn ook opgerukt langs twee wegen die lopen van de Bekaa- bases voor te vormen, hierover niet v met Libanon overlegd heeft. Hij en andere rechtse christelijke ieiders lie ten weten dat zij zich tegen deze Ara- TEGENSLAG VOOR FORD IN MISSOURI SPRINGFIELD (AFP/KTRl - President Ford heelt zaterdag te Springfield in de staat .Missouri in de strijd om de republikeinse presidentskam!ielaluur een ernstige nederlaag geleden legen Ronald Reagan. De oud-gouverneur van Californie zag zich verzekerd van de steun van 18 van de 19 afgevaar digden die Missouri nog voor de par tijconventie moest aanwijzen. SALISBURY (AFP/L'Pl) - Straaljagers van de Khodesische luchtmacht heb ben donderdag een Mozambikaanse legerbasis in de nabijheid van de grens met Rhodesië aangevallen, zo heeft een regeringswoordvoerder za terdag in Salisbury meegedeeld. De luchtaanval kwam volgens hem nadat Frelimotroepen drie uur lang Rh ode si sc he theeplantages hadden bestookt met raketten en mortieren TEXEL (ANP) - De ontploffing van een houwitsergranaat in een kamp vuur op het strand bij Den Burg (Texel) heeft vrijdagavond het leven gekost aan de 32-jarige A. M. Veeger uit die plaats. Een meisje moest zwaar gewond naar een ziekenhuis in Den Helder worden overgebracht. Leerlin gen van de vierde klas van het athe neum te Den Burg hadden het kamp vuur gestookt. Volgens de politie heeft een der scholieren de granaat in het vuur geworpen. SACCUCCI IN ENGELAND GEPAKT LONDEN IRTRI - Dp 32-jarige Ita- liaanse parlementariër Sandro Saccu- ci, die in Italië gezocht wordt wegens verdenking van medeplichtigheid aan moord, is in Londen gearresteerd en zal vandaag voor een rechtbank ver schijnen. MOSKOU GEEFT UITREISVISA MOSKOU (ANP) - De dissidente Russische historicus AndrrJ Amal rik heeft een uitreisvisum gekregen van een definitief vertrek uit de Sowjet-Unie. Hij zal met zijn vrouw eind juni de Sowjet-Unie verlaten en rechtstreeks naar Ne derland reizen. Arnalriks vrouw Gjoezel heeft dat zaterdag meege deeld aan westerse corresponden ten in Moskou. Amalrik. auteur van 'Haalt de Sowjct-Unie 1984' kreeg officieel be richt van het Sowjetemigrailebu- reau dat hij ztjn visum kan komen afhalen. Zijn vrouw heeft een fiat In Moskou, maar Amalrik zelf woont In een dorp ten zuiden van Moskou, omdat het hem verboden is in Mos kou te wonen Een woordvoerder van het mlnLste- rie van bflitenlandsc zaken heelt desgevraagd meegedeeld dat Amal rik een Visum voor Nederland kan krijgen. „Het ministerie zal hem een visum verstrekken, als hij daarom vraagt." aldus de woordvoerder za terdagmiddag. De universiteit van Utrecht heeft Amalrik vorig Jaar uitgenodigd zijn studie geschiedenis daar U- komen voortzetten. De universiteit zou hem daartoe financieel in staat stel len. Amalrik werd in 1961 van de universiteit van Moskou verwijderd na het schrijven van een scriptie, en sindsdien mocht hij niet verder stu- deren. Behalve uit Utrecht kreeg Amalrik <mk een uitnodiging van de Harvard-universiteit. Eerdere ver zoeken van Amalrik vooreen tijde lijk uitreisvisum voor Nederland of de VS zijn steeds afwezen. In brie ven aan premier Den Uyl en presi dent Ford beklaagde Amalrik zich begin dit jaar over de tegenwer king van de Sow jet-autoriteiten. Minister Van der Stoel had de zaak-Amalrik vorig Jaar aangekaart met zijn Russische collega Gromy- ko. tijdens de algemene vergadering van de Verenigde Naties In New York. Begin dit Jaar kreeg Amalrik zelf wel een ultwelsvergunnlng. maar werd zijn vrouw een visum geweigerd, waarop hij zijn eigen aanvrage introk omdat hij niet zon der zijn vrouw wilde vertrekken Amalrik werd in 1970 veroordeeld tot drie Jaar strafkamp en twee Jaar verbanning wegens 'belastering van de 8owjet-Unie' Sinds mei vorig jaar i.s hij op vrije voeten, al werd hij wel herhaaldelijk opgepakt en een dag vastgehouden wegens hel be zoeken van Moskou zonder officiële toestemming. Er werd hem een uit reisvisum voor Israël aangeboden, maar dat weigerde hij; ..Ik ben geen jood en mijn vrouw is moslim, dus wat moeten wij in Israël," aldus Amalrik. BLADEL - Dit weekeinde zijn op nieuw tientallen hectaren natuur schoon in vlammen opgegaan. Bij Bladel bestreden eeen tiental brandweerkorpsen. waaronder twee Belgische, een bosbrand die 50 hectare verwoestte. Twee brand weerlieden zien hier machteloos toe hoe vlammen en rook boven de bo men uitslaan. ASSEN/BLADEL/BOXTEL/EDE (ANP) - Zaterdagmiddag is tussen een uur en half twee brand uitgebroken op het natuurgebied Fochteloërveen. tus sen Veenhuizen en Appelscha. Het is de vierde maal dit jaar dat het bos- en heidegebied werd geteisterd door vuur. Omstreeks drie uur zaterdag middag was men de brand meester. Een deel van de brandweerkorpsen is achtergebleven voor nablussing. De Israëlische radio en pers hebben zondag uit welingelichte bron gemeld, dat de veiligheidsmaatregelen aan de noordelijke grens van Israël zijn ver scherpt naar aanleiding van inlich tingen volgens welke Syrische eenhe den in Arkoeb. in Zuid-Libanon zijn binnengedrongen. Zij zouden thans op een twintigtal km van de grens met Israël verwijderd zijn. „PIJLERDAM MOET ER IN 1985 STAAN" Weer brand in Fochteloërveen Het door deze brand verwoeste gebied ligt in het verlengde van het reeds verwoeste gedeelte door de drie voor gaande branden. Het nu afgebrande veengebied ls duidelijk kleiner. De grootte ervan alsmede de oorzaak van de brand is nog niet bekend. In de Brabantse gemeente Bladel zijn 50 hectare bos door brand verloren ge gaan Het vuur werd bestreden door een tiental brandweerkorpsen waaron der twee Belgische Zaterdagavond heeft in het natuurre servaat 'Kampina' onder de gemeente Boxtel een felle brand gewoed waarbij naar schatting tussen de 40 en 50 ha hei met jonge aanplant verloren is ge gaan. Het vuur trok een enorm rook gordijn over Boxtel en omgeving Om streeks 20.00 uur was men de brand goeddeels meester. Oorzaak van de brand is nog niet bekend. De brandweerkorpsen van Ede en Hoenderloo hebben zaterdagmiddag een pijlsnelle actie uitgevoerd om een brandie op de Hoge Veluwe te blussen. Dat gebeurde vlakbij de plaats waar tientallen bordjes met verboden te ro ken waren neergezet voor duizenden belangstellenden die zich op de Hoge Veluwe hadden verzameld om commandant Boesman met zijn ballon te zien opstijgen. Op 500 meter van de brand stond een tankauto vol zeer brandbaar waterstofgas en bij het eer ste brandsein werd dan ook groot alarm gegeven. Volgens brandweercommandant Hoogendoom is de brand, die in een loopbos ontstond en waarbij een hec tare natuurgebied verloren ging, moedwillig aangestoken. 8'js-prijs Gijs van Lennep wint - in combinatn mei Jacky iCkx - de 24 barre i Lc Mans. VERWIJZING NAAR LAATSTE STATENMOTIE MIDDELBURG - Het kr.'„ .„-Den Lyi krijgt vandaag vanuit Zeeland een aantal telegrammen op tafel waarin ondubbelzinnig wordt vastgesteld dat nu zonder verder uitstel een beslissing behoort te worden genomen over de bouw van een pijlerdam in de mon ding van de Oosterschelde. De bood schappen zijn een reactie op de mede delingen van premier Den Uyl na hel kabinetsberaad van vrijdag, dat toen na enkele uren vergaderen nog geen oplossing was gevonden voor de fi nanciële problemen die aan de uit voering van zo'n half open dam ver bonden zijn. De telegrammen zijn af- I jmstig van de Werkgroep Deltavei- lighcid 1985, van de voorzitter van de Zeeuwse Walerschapsbond, de heer A. M. Geluk, van de afzonderlijke water schappen rondom de Oosterschelde en van de kring Schouwen-Duiveland van de ZLM. In al deze telegrammen wordt verwe zen naar de motie die provinciale sla- ten van Zeeland op 21 mei j 1. met zeer grote meerderheid van stemmen heb ben aangenomen. Die motie drong bij regering en parlement 'ten sterkste aan op het uitvoeren van een pijlerdam die in de Oosterscheldemond de ver langde veiligheid waarborgt en tege moet komt aan de handhaving van een natuurlijk, hoogwaardig milieu mei maximale mogelijkheid tot behoud van de visserij. De commissaris der koningin, dr. C. Boertien. was erg blij met de verzending van deze leiegram men. „Ik juich het toe dat dit alles van Zeeland uit nog eens heel nadrukkelijk onder de aandacht van de regering wordt gebracht. De Werkgroep Deltaveiligheid 1985 zal de regering vandaag unaanaagi een telegram zenden, waarin met grote nadruk een snelle beslissing ten gunste van de bouw van de pijlerdam in de Oosterschelde wordt gevraagd. Eind mei kwam deze werkgroep van 32 Zeeuwen - uit allerlei sectoren van de samenleving en een groot aantal poli tieke partijen - naar buiten met een open brief aan het kabinet en de tweede kamer. In die bnef werd van 'Den Haag' geëist 'waar te maken wat is beloofd, uiterlijk in 1935 voor het Oosterscheldegebieó een veiligheid te garanderen, zoals die in de deltawet is vastgelegd De ondertekenaars van de brief stelden vast dat het voor regering en parlement de hoogste lijd is o:r. dé knoop door te hakken en aan de jaren slepende dicussie over. de Ooster schelde een eind te maken. Nu duide lijk is geworden dat het toch mogelijk blijkt om een open pijlerdam in de Oosterschelde te bouwen zonder dat aan de gemaakte afspraken wordt ge tornd mag Zeeland volgens deze werk groep niet opnieuw in het onzekere het volgend stormseizoen in. Op de dag van de publicatie van de brief bracht een deputatie van de Werkgroep Dcltaveiligheid 1985 een bezoek aan minister Westerterp van verkeer en waterstaat. Bij het gesprek ten departernente herhaalde de minis ter nog eens dat hij wenst vast te hou den aan de afspraken die in november 1974 zijn gemaakt. Ook liet de be windsman de deputatie van de werk groep weten aai hij zich op het stand uitstel van een beslissing over de af sluiting van de Oosterschelde onaan vaardbaar is. Waterschappen De vier waterschappen rondom de Oosterschelde - de brede watering van Zuid-Beveland, Schouwen-Duiveland. Tholen en Noord-Beveland - dringen in hun telegrammen aan de ministerraad aan op een spoedige beslissing over de Oosterschelde en verwijzen verder naar de motie in de zitting van provin ciale staten van 21 mei jl. De vooratter van de Zeeuwse Water- punt had gesteld dat een beslissing schapsbond. de heer A. M. Geluk, seint -nhet kabinel een telegram van de vol gende inhoud; „Met de meetste klem verzoek ik u, gezien de belangen van over de Oosterschelde niet moet wor den uitgesteld. In haar telegram herin nert de werkgroep nog eens aan de tekst van de open bnef en aan de toe zeggingen die minister Westerterp bij de aanbieding in Den Haag heeft ge daan. Er wordt op gewezen dat men onverkort vasthoudt en dat ieder verder .APELDOORN (AN'Pj - In Apeldoorn heeft zaterdag de officiële onderteke ning plaatsgehad van de oprichtings akte CDA-verband Gelderland. Waar door er duidelijk meer coördinatie is verkregen lussen de tot nu toe nog al los van elkaar werkende commissies. De oprichtingsacte werd ondertekend door hel uit zes personen bestaande voorlopig bestuur dat gevormd wordt door twee leden van elke participe rende partij. KVP. CH en AR. Voorzit ter is mevrouw A. M. van der Werf- Terpstra van de KVP terwijl voorts zit ting hebben haar partijgenoot A. H. Gijsbeits. de heren A. J. A. van der Heide en D. van Boven van de AR alsmede mevrouw N. Wljma en mr. W. Timmer van de CH. De militaire junta van Ecuador de betrokken waterschappen in Zee- beeft vrijdagavond minister van bin- land. nu zonder uitstel een beslissing nenlandse zaken kolonel Richelieu te nemen over de wijze van afsluiting Levoyer ontslagen nadat hij had ge zegd dat terugkeer van het land naar (.S/of zie pitgina 4 kolom 4l de democratie onontkoombaar was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1