Zeeuws plannen onderwijs positief over minister gebruik scholen PZEM: zakelijke voorlichting in informatiecentrum kerncentrale i jlrml Aanleg Klarenbeek III kost bijna 4 miljoen 'SINCFALAEXPOSEERT IN DE ST. BAAFSKERK Middelburg krijgt er 250 parkeermeters bij 27 juni tot 18 juli in Aardenburg DURE GEBOUWEN OOK VOOR BUITENSCHOOLSE ACTIVITEITEN jlTEBDAG 12 JUNI 1976 pZEM-DIRECTEUR DALEBOUT TIJDENS OEFICIELE OPENING: „WIJ MAKEN HIER GEEN PROPAGANDA VOOR KERNENERGIE" 'ALLEEN MAAR EEN STUK INFORMATIE BIEDEN' BORSSELE - „Over kernener gie en over ons wordt wel eens gepraat en geschreven op een manier, waarop wij het niet graag over onze opponenten róuden willen hebben. Het zou erg plezierig zijn als de men sen, die iets willen zeggen of schrijven over kernenergie en over ons, eerst hier een kijkje fcomen men en zich laten in lichten en voorlichten. Dan tonnen ze nog altijd 'liever niet' tegen de kernenergie zeg gen". Dit zei PZEM-directeur ir. M. D. Dalebout vrijdagmid dag bij de ingebruikstelling van het informatiecentrum, dat de PZEM bij de kerncen trale in Borssele heeft inge richt. „Wc willen hier geen propaganda {aan bedrijven voor de kernenergie", aldus de heer Daleboul. „Het gaat ons erniet om om iedereen met hoedjes en toeters achter de kernenergie aan te krijgen. We willen hier alleen maar een stuk infrmatie bieden. Het is niet onze laak om te zeggen of kernenergie Bel of niet moet. De beslissing of we er mee verder moeten moeten we maar aan Den Haag overlaten". Mr E H. A. M. Donders, directiesecre taris en hoofd van de afdeling public relations van de PZEM, onderstreepte de woorden van de heer Dalebout. „Als er een discussie over kernenergie op gang is, dan mag ons bedrijf zich daar niet aan onttrekken Wie durft, te be weren dat op het terrein hier in Bors sele een atoombom staat, die geeft daarmee blijk onvoldoende op de hoogte te zijn van de feiten. En juist die feiten willen we hier aan belang stellenden bekend maken. We hebben niet de illusie dat we in één klap ieder een tot een voorstander van kernener gie kunnen maken. Daar moeten we ook niet naar streven, omdat we ïm- meisbelanghebbende zijn. Daarom is bet raak dat de afdeling public rela te van de PZEM voorzichtig in haar iwrii'chting is. We moeten nuchtere in- 'matie geven. Informatie, die je mi- raal moet hebben om over keme- KÉ mee te kunnen praten en er een sipunt over in te nemen". Tens- fóB stelde.de heer Donders dat het from gaat belangstellenden te laten sen dat kernenergie geen proces is, dat zich in een tovenaarsleerlingach tige sfeer voltrekt, maar een gewone, weliswaar geavanceerde menselijke techniek. Het informatiecentrum is gevestigd in een barak, die bij de bouw -van de kerncentrale door de aannemers werd gebruikt. Behalve de eigenlijke ten toonstellingsruimte zijn in de barak een filmzaaltje en een tweetal verga derruimten ondergebracht. In de fraai ingerichte tentoonstellingsruimte wordt door middel van een aantal pa nelen informatie verstrekt over ener gieverbruik, de opwekking van energie in het algemeen en van kernenergie in het bijzor „er. Het aspect van het op bergen van het radio-actief afval wordt daarbij niet vergeten. De tentoonstel ling wordt nog extra verlevendigd doordat een aantal panelen voorzien zijn van lampjes en bewegende onder delen. Ook zijn een splijtstofelement en een maquette van de kerncentrale te zien. Een zogenaamde 'vragencom- puter" geeft antwoord op zeventig vra gen over kernenergie. De inrichting van het informatiecentrum heeft de PZEM ongeveer 350.000 gulden gekost. Geen attractie Het informatiecentrum is natuurlijk niet alleen maar opgezet om mensen, die zich wat argwanend opstellen tegenover kernenergie te informeren. Iedereen, die iets van kernenergie wil weten kan er (na een telefoontje) te recht. Het is echter ook weer niet de bedoeling dat het centrum tot een toe ristische attractie uitgroeit. Verder zal in hel infocentrum veiligheidsvoorlich- Öng worden gegeven aan personeel, dat tijdelijk in de kerncentrale gaat werken Ir. Dalebout vertelde dat de kerncen trale al heel wat bezoekers te verw er ken heeft gekregen. „Eerst was dal leuk, maar later werd het een beetje ze uitnodigen maar richt u tevens rechtstreeks tot de bevolking in de onmiddellijke om- eving"hield de heer Groenendijk de PZEM voor. ..Reali seert u zich dat bepaalde maatregelen en informatie onwillekeurig onrustge voelens oproepen. Tracht toch ver trouwen te wekken en veroorzaak geen onnodige paniek. Schuw de discussie niet. Zorg dat u de problemen en vra gen van de discussiepartners kent. Deze kerncentrale is gebouwd vrijwel zonder weerstanden, een eventuele tweede kerncentrale hier zal een geheel ander proces tot gevolg hebben. Tracht een nietes-welles spel te ver mijden en vraag dat ook aan de ande ren. Een menselijke benadering kan daar al veel toe bijdragen De 'ontmen selijkte' technicus op zijn hoge keme- nergietroon is een moeilijke gesprek spartner; de nuchter, af en toe ook wel eens emotionele technicus, die niet te beroerd Is om ook eens zijn ongelijk te bekennen, komt veel warmer over". Tijdens de bezichtiging van het info centrum werden een Duitse film over t 1 energie en maatschappij en een diase- PZEM-directiesecretans mr. Donders rie met voorlichting over stralingsbe- I links) tijdens de officiële opening 'Op scherming en -controle vertoond. dit terrein staat geen atoom- Later ook nog in Groede en in Sluis AARDENBURG - Na een jaar geen ac tiviteiten tc hebben ontplooid houdt de West-Zeeuws-Vlaamse kunstgroep 'Sincfala' van 27 juni tot en mei 18 juli weer een expositie in de St-Baafskerk in Aardenburg. Negen van de onge veer dertig leden van de groep zullen daar 85 tot 90 kunstwerken exposeren. De tentoonstelling wordt op zondag 27 juni om 15 uur geopend door burge meester drs. IV. L. A. Lockefeer van Aardenburg. Na dit drie weken du rende evenement zal 'Sincfala' in au gustus ook nog exposeren in Groede en waarschijnlijk in september ook nog in Sluis. De exposanten zijn: Albert de C oninck uit Maldegem (surrealistische schilde rijen), schilderes Lydia Paber uit SinLKruis, Kokkie Holierook uit Aar denburg (tekeningen), mevrouw Marsman-Klein uit Sluis (silhouetten). Pol Verheylezoon uit Maldegem (schil derijen), Gino Versprille uit Groede (grafiek, belangrijkste thema: de ver grijzing van zijn dorp). Willy de Vriend uit Aardenburg (realistische portret ten), André van Waes uit Gent (schil derijen) en Leo van Witsen uit Groede met houtsnijwerk. Hun werken, waarvan de meeste te koop zijn. komen terecht in een met afbeeldingen verluchtigde catalogus. 'Sincfala' wil ook een jaarcatalogus uitgeven met daarin alle werken van alle leden, maar pogingen in die rich ting zijn tot nu toe weinig succesvol. Slreekverband Voorzitter Gino Versprille van de kunstgroep liet er donderdag tijdens een bijeenkomst in het Aardenburgse gemeentehuis geen twijfel over be staan dat 'Sincfala' graag wil werken in streek verband iWest-Zeeuwsch- Vlaanderen en Belgische Vlaanderen). In dit verband werd de suggestie ge daan om de zes verbroederde gemeen ten rond Aardenburg en Maldegem in te schakelen om ook o pBelgisch ge bied eens "een tentoonstelling te hou den. Reden te meer om dat te doen is dat een aantal van de leden uit België komt Gino Versprille maakte ook' dui delijk dat 'Sincfala' een vereniging is en blijft van vrijetijdskünstenaars. Wie niet om'den brode artistieke prestaties levert, kan zich aanmelden bij de club. Het in 1969 opgerichte 'Sincfala' (de oudste bekende naam van het 'Zwin') telt op het ogenblik zo'n dertig leden en ongeveer evenveel donateurs^'Sinds de oprichting is er bijna jaarlijks geëx poseerd in de St-Baafskerk en m an dere WestrZeeuwss-Vlaamse plaatsen. Hoewel het aantal bezoekers jaarlijks steeg, zag men door allerlei omstan digheden in 1975 geen kans een exposi tie op touw te zetten. Grote kolonie vleermuizen te Krabbendijke KRABBENDIJKE - Een zeer grote kolonie vleermuizen huist le Krab bendijke. Dc heer J Rcpko heep de vliegende zoogdieren die til de avondschemering van onder een overstekende dakrand kwamen ge teld. Hij kicam in ccn half uurtje tot •zcmplaren' Sou tal v jrschiji ropci olgens in diverse richtingen treg ..Ze Zij erg klein van stuk'' verleide de heer Repko Vermoedelijk betreft het dwergvleermuizett. ccn soort die nog vrij algemeen in Nederland voorkomt. Onlangs telde de heer C. dr Voogd ie Oostkapclle er lussen deze plaats en Veere IS stuks. Een ltd van dc Koninklijke Nederlandse Natuu rhistorlsche Vereniging KNNV) zag er boven de Middel burgse bolwerken in totaal Een aantal ervan had grote oren. ver moedelijk dc grootoor-vleermuis Deze soort ;s de laai-te jaren in het gehele land sterk achteruit gegaan De vrouwtjes van de dwergvleermuis huizen deze tijd van hel jaar bij el kaar iu 'krcamkolonies'. Als ze op inseklenjacht gaan zuigen de jon gen zich aan dc moeder vasl en vliegen op die manier mee. Het duurt enige weken voor ze zelfstan dig zijn. Later in het jaar voegen de mannetjes zich bij de wijfjes. De be vruchting vindt reeds in het najaar plaats, vóór de winterslaap, doch pas in het voorjaar worden dc jon gen geboren. De soort verblijft het meest in spouwmuren, muurspleten en op zolders. Vooral kerkzolders zijn in zwang, en niet alleen bij de dwergvleermuis. Wat de stafmede werker van het S.B.B. tc Utrecht de heer Sj. Braakman, die in Neder land al jaren achter de 'vieren' aanzit eens de reactie ontlokte 'dat de beste kerkgangers op de kerk- zolders huizen. P. SCHOLLEVAER B. EN W. VRAGEN RAAD KREDIET TOTALE KOSTEN El 12.000.— MIDDKIJUKf. - llri aantal part,—r- meters in Middelburg wordt binnen kort op grote schaal uitgebreid. In dr raadsvergadering van 21 juni komen b. en w. met een voorstel ruim 112.000 gulden beschikbaar te stellen voor bet plaatsen van ongeveer 250 parkeerme ters, Hot gaat hier om een verdere uitvoering van het parkeerplan voor de binnenstad, dal dc raad vorig Jaar heeft vastgesteld. De parkeermeters zjjn bestemd voor <13 parkeerplaatsen!, kort parkeren in de Zusterstraat (10 parkeerplaatsen ultra kort parkeren aan dc Westzijde van de Markt '12 parkeerplaatsen!, kort parkeren in de Groenmarkt, onder de toren en Koorkerkslraat (80 par keerplaatsen) en kort parkeren in de St. JanHstraai (10 parkeerplaatsen). Verder willen b. en w. parkeermeters raad voor dat de gemiddelde Jaarop brengst per parkeerplaat.- op 335 gul den kan worden gesteld. Daarmee Voetballers 'Luctor' geselecteerd voor zuidelijk politie-elftal MIDDELBURG - Twee rrrsle elftal spelers van de rijkspolilirsportvrr- eniging 'Luctor' uit het district Mid delburg J. C. van Kakerken uit Hulst en J. I. G. van Remortele uit St. Jan- steen. hebben van de Nederlandse Po litie Sportbond, district Zuid, eeri uit nodiging ontvangen om een selectie wedstrijd te komen spelen. Op 19 oktobc-r zal u? Hilversum het vier districtentoemool van de Nederlandse Politie Sportbond worden gehouden. Dit toernooi dient om tot de samen stelling van het Nederlandse politie elftal te komen. Oostburg legt paardrijden op strand aan banden OOSTBURG - Het Oostburgsr ge meentebestuur wil het paardrijden op liet strand aan banden leggen. Dc ge meenteraad moet daarvoor volgende week donderdag akkoord gaan met ccn wijziging van dc algemene poli tieverordening. Op aandringen vanuit de raad is bet college wel afgestapt van het oorspronkelijke plan om langs de hele kuststrook alle paarden van het strand te weren tussen 10.00 en 18.00 uur in het vakantieseizoen. Dat verbod geldt nu alleen nog voorde allerdrukste strand gedeelten (Cadzand-Bad). Op minder druk en breder strand (Nleuwvliet) worden paarden niet meer toegelaten van twee uur voor tot twee uur na how water en op alle andere strandged'-elten van één uur voor tot één uur na hoogwater. De gemeenteraad moet de strandgedecl- ten waarvoor de verschillende regelin gen gelden van geval tot geval aanwij zen. aan de drie West-Zeeuws-Vlaamse ge meenten, Oostburg, Sluis en Aarden burg zal liggen, als de expositie geen jaarlijkse traditie blijft. ,.In hel overleg tussen de gemeentebesturen is uw werk erkend als een streekactiviteit. die door de drie gemeenten moet wor den gedragen. We zijn blij dat zo'n groepering van eigen bodem aan de weg blijft timmeren en we zullen het dan ook positief blijven begeleiden," zei hij, eraan herinnerend dat Oost burg en Aardenburg de kunstgroep op het ogenblik al subsidiëren. De heer COI I FfiFMAAKT Lockefeer het doorschemeren dat na „V rmViTi-rr ni 7x, de verbouwing van het Aardenburgse HAAST MET PLAN B. EN W. VRAGEN RAAD KREDIET BESCHIKBAAR TE STELLEN gemeentehuis daarin wellicht perma nente ruimte beschikbaar komt voor Sincfala-exposities. Overigens heeft 'Sincfala' onlangs ook het eerste nummer van een contact blad uitgegeven Bedoeling daarvan is om de onderlinge band tussen de leden te versterken omdat, zo vindt het be stuur. de vereniging tot nu toe als los zand aan elkaar hing. MIDDELBURG - De gemeenteraad van Middelburg moet in de vergader ing van maandag 21 juni een krediet van ruim 3.8 miljoen gulden beschik baar stellen voor het bouwrijp maken van het bestemmingsplan-Klarenbeek IIL Dit bestemmingsplan werd vorige maand vastgesteld. Het grootste deel van het bedrag - iets meer dan 3 miljoen gulden - is gemoeid met de aanleg van riolering, bestratin gen. ophoging en egalisatie van de ter reinen. Het overige deel is bestemd voor de elektriciteitsvoorziening en de aanlag van openbare verlichting en waterleiding. In de kosten van bijna vier miljoen gulden is niet het deel van de rondweg die in het plan is opgenomen, betrok ken. Wel ls in de begroting de aanleg van een zogenaamde 'geluiddijk' langs deze weg opgenomen. B en w. noemen het gewenst dat dit werk tegelijk met het egaliseren van de grond en de in- volgens de financiële gelijkstelling. Wel moet het bijzonder onderwijs een waarborgsom storten bij de bouw van een school. Komt het gebouw buiten gebruik, dan valt het terug aan de ge meenten. waarbij de waarborgsom te ruggestort wordt. Voor het gebruik an ders dan voor onderwijs is de toe- stemming van het schoolbestuur no- organisatics staan unaniem positief dig Op dit punt nu ziet het bijzonder BIJZONDER ONDERWIJS ZIET OVERDRACHT NIET ALS NOODZAAK (Van onze onderwijsmedewerkster) VLISSINGEN -De Zeeuwse onderwijs- tegenover de plannen van minister Van Kemenade om de gebouwen van het kleuter- en lager onderwijs in de toekomst voor ander onderwijs en buitenschoolse activiteiten te gebrui ken buiten de normale schooluren. Zij staan op het standpunt, dat de kost bare investering van overheidsgelden, zeker in een tijd van bezuiniging, op timaal benul moet worden. De meeste organisaties vinden evenwel, dat er het gebruik van de school door onderwijs voor de toekomst wel enige problemen. Het is bang. dat het bij overname door de gemeenten geen baas meer in eigen school zal. blijven. Een ander punt is. dat thans in geval van een afwijzende beschikking van de gemeenten op een behaald verzoek in verband met onderhoud niet meer in beroep zal kunnen worden gegaan. Een beroep, dat in het verleden nogal eens gunstig uitviel voor de betrokken scho len. Ook zal de rest van een bedrag wijs en de besluiten die de overheid ad hoe neemt. Het multi-functionele ge bruik van het schoolgebouw is een maatschappelijke verantwoordelijk heid. maar het moet gebonden zijn aan strikte regels en afhankelijk van de zeggenschap van schoolbestuur en schoolleiding. De instelling van een l\l6t nodig bestuur en een schoolhoofd, dat de - - - school er alleen is voor het onderwijs, is onjuist, maar het vormt wel het grootste bestanddeel en mag onder gebruik van derden niet lijden". meenscnapsgelden Goede afspraken zjjn in deze erg belangrijk, maar je moet er vanuit gaan de gebruiker het vertrouwen te geven waarop hij recht heeft. De vrijheid van onderwijs hoeft niet in het gedrang te komen". De heer C. Joziasse. voorzitter van de protestant christelijke bond van on derwijzend personeel: ..Ik zie het niet zo nodig, dat de gemeente de school gebouwen in eigendom krijgt. De De heer M. Hoondert. voorzitter van de katholieke onderwijzersvereni ging: „Ik weet niet of we met die overdracht zo gelukkig moeten zijn. De gemeenten zullen op den duur zo veel met de school te maken krijgen, schoolbestuur overbodig gemeenschap het gebouw m "bezit krijgt". De heer P. de Nooyer, voorzitter van de algemene bond van onderwijzend personeel: „Ik respecteer de vrijheid van onderwijs, maar het moet niet ont aarden. Als een gebouw voor honderd procent gefinancierd wordt, mag daar wel iels tegenover staan. De hele zaak van de overdracht van de schoolgebouwen zie ik echter meer als de uitvoering van een principe. Het is doodzonde, dat zulke gebouw structuur van het protestants- weinig gebruikt worden. Je moet ech- christelijk onderwijs is zo democra- ter wel oppassen, dal niet iedereen er tisch dat we de zaak van het open inkomt". ordt. derden goede richtlijnen moeten ko- voor onderhoud, door een zuinig intern Ik z dat de activiteiten het karak ter van de school niet al te ver mogen ontlopen. Voorts zijn zij van mening, dat de lasten, die dit buitenschoolse gebruik niet zich meebrengt nooit ten lastig. De dagelijkse gang van zaken laste van de post onderwijs mogen b het kantoor werd er door verstoord, Toen kwam iemand op het idee te barak als informatiecentrum te richten' komen. De kosten moeten dan door de gebruiker of uit algemene middelen van de gemeenten worden betaald. Het toezicht op de gebouwen mag vol- M rt t-, LUCÜ1I.1H UJJ uc gcuuunui iimg. »ur la de toespraken van de heren Dale- gens bet Zeeuwse onderwijs geen extra bout en Donkers hield de heer J. N. A. Groenendijk van het public- relationsadviesbureau Hollander en »'an der Mey BV een inleiding over pu last betekenen voor de schoolleiding. Het is ook daarom, dat van vele kan ten de aanstelling van concierges aan -het toekomstige basisonderwijs wordt bHc relations ten behoeve van de elek- bepleit. De overdracht van de school- tiiciteitsbedrijven. waarbij de kerne- gebouwen van het bijzonder onderwijs r^rgie centraal stond. Hij analyseerde aan de gemeenten om te komen tot oe voorlichting over de kernenergie en een optimaal multi-functioneel ge- gaf wat richtlijnen aan op public bruik, ziet met name het bijzonder on- relations- en voorlichtingsgebied voor derwijs. gezien de ervaring ui het e'ektriciteitsbedrijven. Zeeuwse, niet als een noodzaak. Een „Actiegroepen hebben tot nu toe niet felle actie tegen deze overdracht is gereageerd op' uitnodigingen om het echter in deze provincie niet te ver- "uorrr.atiecentmm te bezoeken. Blijf wachten. Tot nu toe is het altijd zo geweest, dat de schoolgebouwen van het openbaar onderwijs eigendom van de gemeenten waren en dat de gebouwen van het bij zonder onderwijs eigendom werden van dit bijzonder onderwijs. Het schoolbestuur is verplicht het gebouw overeenkomstig de bestemming te ge bruiken en draagt hiervoor de zorg. I ADV ERT ENTIh. j RESTO - VROUWENPOLDER tel- (01189) 1900, b.g.g. 1965 Reserveringen diners partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit gebruik, nu niet meer voor andere doel einden kunnen worden gebruikt Al deze punten zouden kunnen wijzen op een grotere afhankelijkheid van de schoolbesturen van de gemeentebestu ren en met name hierdoor staat men niet te trappelen om het gebruiksei- gendom van de schoolgebouwen uit handen te geven. Voor multi-functioneel gebruik acht het bijzonder onderwijs dit ook voor Zeeland overbodig. Tal van scholen worden in deze provneie buiten de schooluren gebruikt door vereniging, wijkgroepen, tentoonstellingen, zon dagsscholen en kerkdiensten. Dit gaat al jaren goed door onderling overleg en een goede verstandhouding. Met name het bijzonder onderwijs ziet geen noodzaak tot overdracht. Als het moet gebeurt het echter wel, maar zo zegt men: waarom een goed lopende zaak veranderen. Het kan in vele ge vallen alleen maar nadelig uitvallen. Drs. A. J. M. Bakx. directeur van de diocesane onderwijsraad te Breda, waaronder ook Zeeland valt. zegt er het volgende van: „Wij vrezen, dat het bijzonder onderwijs moeite zal hebben met de plannen tot overdracht van de minister. Als we het gebruikseigendom uit handen moeten geven, krijgen we minder zeggenschap over het gebouw Voor het onderhoud geeft de wet voor en een grotere afhankelijkheid bij het beide schoolrichtingen aanwijzingen functioneren van het bijzonder onder in waarom e ring moet komen. Wel moet ik zeggen, dat het een gunstig effect kan hebben als een schoolbestuur slechi functio neert. Multi-functioneel gebruik van de school, daar ben ik direct voor. maar het moet geen concurrent van het dorpshuis zijn en de kinderen moeten de volgende ochtend geen les moeten krijgen in een rook- en bier lucht. Daarom vind ik dat de school leiding en het schoolbestuur er nauw bij betrokken moeten zijn. In principe ben ik er erg voor. Een schoolgebouw- is een dure investering van over heidsgeld. dat dubbel gebruikt zou kunnen worden. Het gebruik zal ech ter moeten groeien en gedragsnormen zijn er overal: dus voor ons graag dui delijke richtlijnen. Wel gebruik van de gemeenschapsruimten, - maar be slist niet van de leslokalen". De heer H. van Winkelhof. secretaris van de protestant christelijke regio nale schoolraad Zeeland, sectie kleuter- .en basisonderwijs: „Enerzijds voel ik wel voor de plannen tot over dracht van de minister. Ik vind het de moeite waard ze grondig te bestude ren. Aan de andere kant vraag ik me wel af wat de consequenties zullen zijn. Gezien onze ervaringen met het open stellen van de scholen voor anderen, waarvan ik een groot voorstander ben, vind ik het overbodig. Wel vind ik dat we met z'n allen moeten meedenken over een optimaal gebruik van ge stellen van de school voor ander on derwijs en bijeenkomsten in goed on derling overleg met het bevoegd gezag kunnen regelen. Dat gebeurt ook al op veel plaatsen. Als schoolbestuur en rande- schoolleiding moet je echter wel een vinger in de pap houden. Dat w-ordt ..Het onderwijs is de eerste bestem ming van de school, dus wel cursussen en verenigingen, maar geen feestavon den. want daar leent de omgeving zich niet voor. De minister wil een greep krijgen op het bijzonder onderwijs voor het multi-functioneel gebruik van de moeilijk, als de gemeente het beheer gebouwcn Het is krijgt. In de nodeme schoolgebouwen is zeker plaats voor meerdere activitei ten. maar dan alleen in het open ge bied: de aula en de sportzalen. Het ge bruik van het gesloten gebied.- de les lokalen - is ongewenst. Wanneer blijkt, dat er misbruik van het gebouw wordt .gemaakt zullen er duidelijke afspraken moeten komen". De heer L. A. C. Soeters. voorzitter van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs in Zeeland zegt er dit van: „De overdracht van de gebouwen aan de gemeenten is een goede zaak. maar het zal wel weerstanden oproepen. Het bijzonder onderwijs wordt echter op geen enkele manier benadeeld De vrijheid van onderwijs komt hierdoor niet in gevaar. Het gaat hier om de ge bouwen puur en dal is dood geld. Ze moeten echter multi-functioneel zijn. slechts c klein beetje verder openmaken staande situaties. Als de school bulten het onderwijs gebruikt wordt, heeft het onderwijs er mets meer mee te maken. Als echter naderhand blijkt, dat het te gek wordt, dan moet de school dit on der aandacht van het gemeentebe stuur kunnen brengen", De heer H. C. van de Vreugde, gemeen telijk onderwijsinspecteur te Goes: „Ik vraag me af. waarom we de schoolge bouwen van het bijzonder onderwijs terug moeten krijgen, het gaat nu toch ook goed. Wel vind ik dat. wanneer in een bepaalde wijk een bijzondere school nodig is voor multi-functioneel gebruik de minister moet kunnen in grijpen. ten bate van alle facetten van de samenleving. Toch ben ik maar een zeer gematigd voorstander van het openstellen van de gebouwen voor richting van de bouwterreinen wordt uitgevoerd. In dezelfde vergadering moet de raad beslissen over een voorstel van b. en w. om een vorig jaar mei verleend krediet van 26.500 gulden voor het verrichten van een opbaar vervoersonderzoek in de regio-MiddelburgfVlisstngen in te trekken. Dit voorstel ls een gevolg van het feit dat het Streekvervoer Walcheren van de minister van verkeer en waterstaat geen toestemming kreeg gelden uit te trekken voor dit onderzoek. Gezien dc opstelling van het ministerie en de tendens dat voorlopig geen uitbreiding van het openbaar vervoer mogelijk zijn achten b. en w. het onverantwoord een vervoersonderzoek in te stellen Men wil nu in samenwerking met de- gemeente Vlisslngen en het streekver voer een eenvoudig onderzoek houden aan de hand van reeds beschikbare ge gevens. De kosten hiervan zijn nog rüet bekend maar zullen in ieder geval veel lager zijn dan het verleende krediet van 26.500 gulden zodat b. en w. dit willen intrekken. De agenda van de raadsvergadeing van 21 juni telt verder nog een aantal onderwijsvoorstellen. Zo wordt de raad gevraagd kredieten beschikbaar te stellen voor het plaatsen van hekwer ken rond de kleuterschool 'De Blok kendoos' in 't Zand en de protestants- christelijke kleuterschool aan de Veer- sesingei. In beide gevallen ls het om vernielingen van de school en veron treiniging van de zandbak tegen te gaan. Voor herstel van het dak van de pc kleuterschool 'Eendenkroo-.t in Dau- wendaele vragen b. en w. de raad een krediet van 23.000 gulden. Het herstel betreft lekkages die zijn opgetreden als gevolg van de hier toegepaste dakcon structie Door deze omstandigheid ls de architect bereid gevonden een deel van de herstelkosten voor zijn reke ning te nemen. Voor de inrichting van ccn nieuwe openbare school ir. Dauwendaele - waarvoor eerder al 144.000 gulden be schikbaar werd gesteld - vragen b. en w. de raad een aanvullend krediet van 39.000 gulden. Volgens het college ls dit een gevolg van de gestegen kosten. Voor de inrichting van een derde klas van de kleuterschool "Het Vossehol' in Dauwendaele vragen b. en w. de raad een krediet van 12.650 gulden. gezien de grote Investering die «mor derden" De school ls er voor het on- 'S gedaan Wel moeten er voorzienin- derwijs Het gebnrik door derden zal gen somen in de personele sfeer. Je hed .,at conse<111emies hebben voor kunt met een gebruik door derden het net onderwijs Ik denk alleen maar aan hoofd en bestuur met met de leiding voorschriften ln verband met besmet- opzadelen Bovendien moet de school tingsgevaar en het schoonhouden van bepaalde toestanden kunnen weigeren. de gebouwen. Ik ben dan ook een fel Voor het overige is voor mij de cursus- tegenstander van het medegebruik van leider of voorzitter van een bepaalde leslokalen. Er moeten zeer duidelijke club verantwoordelijk voor een goed afspraken worden gemaakt en voorzie- georuik. Anders moet in de overheid nineen worden getroffen. Bijvoorbeeld ingrijpen. Multi-functioneel gebruik een concierge aanstellen, die de louw- moet, maar dat houdt niet in, dat de tjes strak in handen houdt" Commissaris op bezoek in Kapelle KAPELLE - Dinsdag 15 juni bezoekt commissaris van de koningin dr. C. Boerticn de gemeente Kapelle. De commissaris arriveert om kwart over twee 's-middags bij het gemeentehuis, waar hij door b. en w. van Kapelle wordt ontvangen. Daarna volgt een rondrit door de ge meente Kapelle. waarbij onder meer de sluizen in Wemeidir.ge en het sc'nipper- simemaat worden aangedaan. Om vijf uur spreekt dr. Boerüen in 'De Vroor.e' met vertegenwoordigers van allerlei Kapelse Instanties. Om zes uur tens lotte is er een gesprek met de gemeen teraad van Kapelle. EXAMEN KLOETINGE - De heer J. P. C. Verlare uit Kloetinge is in Utrecht geslaagd voor de examens 'Vakbekwaamheid voor het cafébedrijf en 'Handelskennis voor het horecabedrijf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9