PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KABINET BIEDT TWEE TIENTJES PZC Sowjet-Unie laat Nederlanders gaan Kabinet stelt - na urenlang beraad - beslissing Oosterschelde weer uit Moordaanslag Amin mislukt de krant van zeeland Over 1976 stijging loonsom van 9 procent Communisten in Italië eisen heengaan Rumor START AWW ZEKER OP 1 OKTOBER VEROORDEELD WEGENS HASJSMOKKEL 219e jaargang no. 138 Zaterdag 12 juni 1976 (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het kabinet heeft bij monde van de ministers Boersma, Duisenberg en Lubbers de werkgevers- en werknemer sorganisaties vrijdagavond voor de tweede helft van 1976 slechts enkele tientjes geboden. De voorstellen, waarover volgens minis ter Boersma eigenlijk niet kan worden onderhandeld, behelzen een loonsverhoging van ongeveer f20 per maand voor iedere volwassen werknemer en een verlaging van de ziekenfondspre mie op jaarbasis met een half procent. HANDHAVING KOOPKRACHT INKOMENS VAN F 20.000 Het voorstel komt erop neer, dat deze f20 loonsverhoging die de werkgever moet gaan betalen, door de verlaging van de ziekenfondspremie wordt ge compenseerd met ongeveer f 12. Minister Boersma zei na afloop van het overleg dat door deze maatregelen de loonsomstijging over geheel 1976 op 9 procent zou uitkomen. Volgens bere keningen van. het Centraal Plan Bu reau zouden de minimumloontrekkers er ongeveer 2 procent op vooruit gaan, de mensen die in 1975 f20.000 bruto per jaar verdienden, zouden er dan nog 0,1 procent op vooruit gaan, doch de man met f23.000 daarentegen zal er 0.1 procent op achteruit gaan. Dit bete kent over het gehele jaar berekend, een achteruitgang van f 65. Minister Lubbers van economische za ken zei dat het kabinet tevens had toegezegd dat er in de tweede helft van dit jaar geen prijsstijgingen in de over heidssfeer en bij de vrije beroepen zou den worden toegestaan. Bovendien mogen de werkgevers de voorgestelde loonsverhogingen niet in de prijzen doorberekenen. Daarbij erkende de minister dat .de overheidsdiensten vrijwel reeds allemaal de afgelopen maanden hun prijzen hadden ver hoogd. Prijsstijging IPTim PAGINA 2 heet uitholling koorts resultaat kernachtig chili De Stevingroep schort- in Chili ge plande activiteiten op. beurs - finan ciën ZATERDAG KRANT uitvinders abortus antiUen De Antillen hebben behoefte kleine ep middelgrote bedrijven, premier Evertsz. heilig Belcampo vertelt de Heiligenlevens opnieuw: Letterkundige kroniek door Hans Warren PAGINA 23 stills Stephen Stills in 'Poppraat'; schaken - dammen - bridge. Wanneer de prijzen uit de hand lopen, stelde minister Lubbers zich voor hierover in oktober overleg te willen voeren met de sociale partners. Over igens erkende de minister nu dat door de prijsstijgingen van de afgelopen maanden het streven van het kabinet om de prijzen niet verder te laten stij gen dan 7,5 tot 8 procent, niet haal baar meer bleek. Het kabinet gaat nu uit van een prijsstijging over het ge hele jaar 1976 van 8,25 procent. De minister zei dat dit vooral was te wij ten aan internationale invloeden. „Wanneer dit najaar blijkt dat de ach- teneenkwart procent wordt over schreden, dan is dat voor de lage in komens van vitale betekenis", zei hij. Minister Boersma zei, dat het kabinet vorig jaar had gekozen voor het hand haven van de koopkracht voor de in komens van f20.000. ..Dit principe hebben we ook nu weer gehanteerd, en dan is.het streven van het kabinet om de loonsom niet boven de 9 procent uit te laten stijgen haalbaar", zei hij. Het kabinet heeft de vakbeweging en de werkgevers tevens voorgesteld na afloop van deze operatie meteen over- Aanvang centraal overleg tussen kabi netsdelegatie en het bestuur van de stichting van de arbeid. Foto: Werkgeversvoorzitter Van Veen in gesprek met FNV voorzitter Wim Kok (rechts). leg te plegen over het arbeidsvoor waardenbeleid voor 1977. „We gaan er van uit dat het inkomen van de ge middelde werknemer vanaf 1977 tot 1980 met 1,5 procent per jaar kan stij gen. Meer zit er niet in", aldus de mi nister. Bij het overleg voor wat er in 1977 moet gebeuren, wil het kabinet het vooral zoeken in de immateriële sfeer, zoals een invoering van het edu catief verlof Inkomensverlies Minister Lubbers benadrukte dat het inkomensverlies, dal de overheid en vrije beroepen door het bevriezen van de prijzen dit jaar eventueel nog zul len leiden, het volgend jaar niet ge compenseerd mag worden. Ook stelde hij dat het niet ondenkbaar zou zijn, dat het kabinet voor 1977 zou beslui ten zeer minieme prijsstijgingen toe te laten in deze sectoren. Het kabinet heeft haast met de afwik keling van deze zaken Dat bleek ook vrijdagavond overduidelijk. Maandag zal het FNV overleg plegen met de achterban, en de komende dagen zul len ook de werkgevers zich over de ka binetsvoorstellen nader beraden. Een door het Nederlands Christelijk Werk geversverbond uitgeschreven gesprek met de pers voor maandag werd gean nuleerd. Zowel de vakbeweging als de werkge vers wilden na afloop van het gesprek geen enkel commentaar geven op hun standpunten en op het pakket dat het kabinet op tafel heeft gelegd. Het ka- ROME (DPA) - De communistische fractievoorzitters in het Italiaansehuis van afgevaardigden en in de senaat hebben vrijdag het aftreden geëist van minister van buitenlandse zaken Ma riano Rumor. Diens naam is in verband gebracht met de Italiaanse vertakking van het Lockheed- steekpenningenschandaal. De fractievoorzitters van de PCI vinden dat Rumor moet heengaan omdat de minister, een christen-democraat, er niet in is geslaagd zich afdoende van blaam te zuiveren. Een Italiaanse parlementaire commis sie is momenteel in de Verenigde Staten om te proberen achter de waarheid van deze aantijgingen te komen. binel heeft met de sociale partners af gesproken dat uiterlijk volgende week donderdag- of vrijdagavond een afron dend gesprek zou moeten worden ge voerd. „Dit is naaien met een honderdste millimeter naald", zei een vakbonds vertegenwoordiger. En een werkge versvertegenwoordiger: „Het enige dat wij wilden, was niet praten over de bezuinigingsnota. de wet op de on dernemingsraden of de VAD. zoals de vakbeweging wilde". BOERSMA: „Kinderbijslag voor inkomens boven 35 mille gaat omlaag HILVERSUM (ANP) - Gezinnen met een inkomen boven de 35.000 moe ten er op rekenen, dat zij in de toe komst minder kinderbijslag zullen krijgen. Dat heeft minister Boersma van sociale zaken vrijdagavond in een radioprogramma verklaard. Volgens minister Boersma zullen ge zinnen met een inkomen tot circa 35.000 een vast bedrag aan kinder bijslag krijgen. Voor de hogere inko mens daalt dat bedrag naarmate het inkomen stijgt, terwijl voor de aller hoogste inkomens weer een vast be drag zal gelden, dat minder dan de helft bedraagt van de kinderbijslag, die de inkomensgroep tot 35.000 ontvangt. In het nieuwe kinderbijslagplan van de regering zal ook rekening worden gehouden met de leeftijd van de kin deren. Voor kleine kinderen zullen lagere bedragen worden uitgekeerd dan voor oudere (schoolgaande) kin deren tot achttien jaar. (Van onze parlementaire redactie) PRESIDENT IN 'UITSTEKENDE VORM' DEN' HAAG - De algemene arbeidson geschiktheidswet (aaw) zal zeker op 1 oktober van dit jaar in werking tre den. Premier Den Uyl zei vrijdag afloop van het kabinetsberaad dat tot in een vrij laat stadium twijfel' ren geweest of de invoering op die da tum wel kon doorgaan, mede band met de bezuinigingsplannen. „Aan die twijfels is nu een einde ge komen. Met het opstellen van de nota van Duisenberg (de zgn. 1-procentsnorm) hebben wij er reke ning mee gehouden", aldus de pre- De ministerraad ging vrijdag akkoord met het vaststellen van arbeidsonge schiktheidscriteria, de zgn. 'maatman nen'. Dit begrip is in het leven geroe pen om de verdiencapaciteit van een aaw-aanvrager te kunnen vergelijken met de verdiencapaciteit van een soortgelijke gezonde persoon. Deze vergelijking is vereist bij de schatting van de arbeidsongeschiktheid Voor sommige categorieën van verzekerden zal een uniform maatman-inkomen gaan gelden, namelijk het bruto- minimumloon, verhoogd met de mini mumvakantietoeslag. NAIROBI (UPI/RTR) - President Idi Amin is ternauwernood aan de dood ont snapt. toen er drie handgranaten werden gegooid in een menigte die hij had toegesproken. De chauffeur van het Oegandese staatshoofd kwam om het leven en er werden 76 personen gewond. Van vier gewonden is de toestand ernstig. naten van 'Amerikaanse en Israëlische Een bericht dat Amin zelf lichte ver wondingen zou hebben opgelopen, werd tegengesproken door de Italiaanse am bassadeur in Kampala die de president vrijdagmiddag ontmoette en ver klaarde dat deze in uitstekende vorm' verkeerde en geen tekenen van verwon dingen vertoonde. De aanslag gebeurde donderdagavond op het terrein van de Nsambya-kazeme in Kampala, nadat president Amin daar een parade van politiemannen had bij gewoond. Volgens een Oegandese mili taire woordvoerder waren de handgra- typen'. De aanvallers, wier aantal niet bekend is, werden direct overmeesterd. Zij werden bewusteloos geslagen en naar een gevangenis gesleept voor een 'grondige ondervraging'. Na de aanslag werden enkele legereen heden in de Oegandese hoofdstad ge mobiliseerd. Vrijdag was de toestand echter weer normaal. Naar in diplomatieke kringen werd vernomen, behoren de aanvallers wel licht tot een clandestiene verzetsgroep die zich de 'beweging voor de bevrij ding van Oeganda' noemt. Vijfenzestig of negentig? fHet kabinet nam Klateren nog geen besluit over de Oos- lerschelde: de definitieve be slissing wordt in de loop van volgende week verwacht. Premier Den Uyl deed daar over gisteren tijdens zijn wekeüJJcaa persconferentie nogal vaag en kwam er met voor uit wat nu precies aan de hand is. We hebben overigens begre pen dat in het kabinet niet in de eerste plaats aan de orde is of de 'pijlerdam' er wel of niet moet komen - het alge meen gevoelen is namelijk 'Ja' - maar dat wel enkele problemen nog moeten worden opgelost En dat weer heeft te maken met de bezuinigings operatie van het kabinet. De verwach ting is niettemin dal men er dinsdag of woensdag mee rond zal zijn en dat dan zal worden besloten om over te gaan tot de bouw van een stormvloedkering, zoals die door een speciale project groep in een ujtgebreid rapport aan de minister is voorgesteld. M en zou dus de beslissing met een gerust gemoed kunnen afwachten: het zal wel voor elkaar komen. Er is echter één punt op grond waarvan er reden tot lichte argwaan kan zijn: zal de be zuinigingsoperatie van het kabinet er toe leiden dat niet de optimale oplos sing wordt gekozen? En met. 'opti male oplossing' bedoelen wij het plan dat de belangen én van veiligheid (in 1985) én van natuurbeheer het beste dient. Er zijn namelijk bij de bouw van de pijlerdam twee mogelijkheden voor handhaving van de eb- en vloedbe weging. In het ene geval komt een getij- verschil tot stand dat ongeveer vijfen zestig procent zal bedragen van het huidige, bij de andere oplossing zal er een getijverschil ontstaan van niet minder dan negentig procent Dew opvallende ongelijkheid heeft te ma ken met de grootte van de stroomope- ningen in de dam. Hoe groter het pro fiel hoe beter de oorspronkelijke tuatie zal worden I benaderd. Het ver- I schil tussen de vij- l fenzestig en de ne gentig procent is daardoor vooral een kwestie van kosten. fiimtlijn E„ GRONINGEN - Vier Nederlanders die in oktober in de Sowjet-Unie tot langdurige gevangenisstraf werden veroordeeld wegens drugssmokkel, zijn vrij. De Opper ste Sowjet heeft de Nederlandse ambassade in Moskou meegedeeld dat Jim Poelman (39, vader van drie kinderen), Egbert Kolkman (36), beiden uit Hengelo, Rik Schol- tens (23) uit Amsterdam en Rob Thijs (32) uit Alkmaar gratie heb ben gekregen en naar Nederland mogen vertrekken. De beide Henge- loérs hadden elk tien jaar, de an dere twee Nederlanders acht jaar gevangenisstraf gekregen. Het voorspel tot dit vrij onver wachte besluit kwam woensdag, toen de Russische regering twee Westduitsers begenadigde (de 35- jarige Dieter Klaus Hiesserer uit München en de 27-jarige Andreas Jens Vix uit West-Berlijn). Zij waren tegelijk met de vier Nederlanders in juli van het vorig jaar op de Mos- kouse luchthaven aangehouden. Het zestal werd gepakt tijdens een tussenlanding, toen ze met 62 kilo hasjiesj onderweg waren van Pakis tan naar Londen Het was een Rus sische douanier toen opgevallen dat de zes identieke handtassen bij zich droegen. Toen een van hen gesom meerd werd zijn tas af te geven, bleek deze leeg te zijn maar voelde desondanks zwaar aan door de vfjf kilo hasj die in een dubbele bodem was verstopt. Het werd ontdekt, waarna arrestatie volgde. Het zestal heeft gevangen gezeten In Mordovié. een gebied op onge veer 400 kilometer ten zuidoosten van Moskou. De gehuwden onder de gevangenen mochten at en toe hun vrouwen ontvangen in de oostelijk van Moskou gelegen stad Wladimir, in hetzelfde gebouw waar onder an deren de Russische dissident Wla dimir Boekovski gevangen zit Het is niet bekend wanneer de vier Nederlanders op Schiphol aanko men Volgens het ministerie van buitenlandse zaken zal dat zeker nog enkele weken duren. FINANCIËLE CONSEQUENTIES WATERDOORLATENDE DAM ZETTEN REGERING NOG VOOR PROBLEMEN ien kwestie van kosten: het komt er op neer dat men door te kiezen voor de grootste opening In feite de handha ving van de huidige eb- en vloedbe weging 'koopt'. Zo op het eerste gezicht is net 'aankoopbedrag' niet laag, na melijk tweehonderdzestig miljoen gul den. het extra bedrag dat nodig is om de doorstroomopenlngen aanzienlijk groter te maken dan aanvankelijk was voorzien Maar voor die tweehonderd zestig miljoen blijkt het dan ook mo gelijk om de huidige mllleuwaarden te behouden, terwijl tevens met een grote mate van zekerheid is vast te stellen dat de huidige oester- en mosselcul tuur zonder schade kan blijven voort bestaan. Eigenlijk zouden van dit be drag ook nog de kosten moeten wor den afgetrokken, die op tafel moeten komen als een kunstmatige mossel- verwatering eventueel noodzakelijk zou blijken. Voor een dergelijk project zijn al eens bedragen van rond de hon derd miljoen genoemd. We erkennen overigens: het kabinet staat onder forse druk en dient te bezuinigen. Maar een project als deze pijlerdam gaat verder in de tijd aan alleen de huidige moeilijke periode. Het is overdreven om in dit verband te betogen dat dit plen eigenlijk moet worden bekeken m het licht van de eeuwigheid, zodat tweehonderdzestig miljoen te verwaar lozen zouden zijn. Wel echter staat vast dat hier meer in het geding is dan uit sluitend actuele economische moei lijkheden. En daarom hopen we dat het uitstel - waartoe het kabinet giste ren meende te moeten besluiten - er niet toe zal leiden, dat het goedkope plan (vijfenzestig procent) zal worden gekozen. Nu uit alles blijkt dat de technici in staat zijn voor de Ooster schelde een oplossing te bieden, die in 1985 een veiligheid geeft zoals aan Zee land bij herhaling is beloofd en die bo vendien het huidige lijverschil tot ne gentig procent handhaaft, zou er geen aarzeling mogen bestaan. De keuze tussen de negentig en de vijfenzestig procent mag men namelijk niet laten afhangen van de financiële zorgen van ZAAK DINSDAG WELLICHT WEER AAN ORDE (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het kabinet heeft vrij dag, na enkele uren vergaderen, nog geen oplossing gevonden voor de fi nanciële problemen die zijn verbon den aan de bouw van een water- doorlatende pijlerdam in de monding van de Oosterschelde. Minister president Den Uyl heeft dat op de we kelijkse persconferentie na afloop van het kabinetsberaad meegedeeld. In de loop van de volgende week, mogelijk dinsdag, zal de regering zich opnieuw over het vraagstuk beraden om dan tot een beslissing te komen. Dat ge beurt in het kader van de opstelling van de voorjaarsnota, waarin een tus sentijdse stand van zaken over de be groting van dit jaar wordt gegeven. Premier Den Uyl zei vrijdag met nad ruk dat er geen politieke problemen zijn rond het Oosterschelde-vraagstuk, maar dat het gaat om de fmancièn. „Het is duidelijk dat vandaag de dag alles wat geld kost een probleem vormt", aldus Den Uyl. De minister-president antwoordde ontwijkend op de vraag of de moge lijkheid nog bestaat dat de Ooster schelde geheel open blijft en dat de dijken op Delta-hoogte worden ge bracht. „Per definitie is dat niet uitge sloten", zei hij. Maar hij voegde daar direct aan toe: „Ik wil daarmee geen suggesties wekken. Ik zeg alleen dat de rijkswaterstaat in het laatste rapport de dijkverhoging heeft doorgelicht. Formeel valt die mogelijkheid buiten de kabinetsbeslissing van 1974, die luidde dat de Oosterschelde dicht zou gaan als aan de drie ontbindende voorwaarden niet zou worden voldaan. In het rapport is wel een evaluatie van de dijkverhoging gemaakt". De heer Den Uyl wilde geen antwoord geven op de vraag of nu aan de drie ontbindende voorwaarden is voldaan. Ruim een maand geleden meldden wij, dat volgens de studie van de rijkswa terstaat de pijlerdam technisch uit voerbaar is, dat de dam in 1985 klaar kan zijn en dat hij 2,9 miljard gulden zou kosten. In dat bedrag is een post onvoorzien opgenomen van 250 mil joen gulden. Minister Westerterp zei kort daama op 11 mei dat aan de drie ontbindende voorwaarden werd voldaan, zij het dat de kosten iets boven het toegestane bedrag kwamen. Den Uyl zei vrijdag over de uitlatingen van de minister van verkeer en waterstaat: „Ik spreek die niet tegen". De minister-president ging tijdens de persconferenties nog eens in op de in houd van de regeringsbeslissing van 1974. Over het herhaalde uitstel van de regeringsbeslissing nu zei hij: „Het is een belangrijke en gecompliceerde zaak. De financiële consequenties spe len een belangrijke rol. De pijlerdam is aanzienlijk duurder dan een dichte dam en ook duurder dan het openhou den van de Oosterschelde en het bren gen van de dijken op Delta-hoogte. De besluitvorming is nog niet afgerond. Maar mag je hier niet effetjes de tijd voor nemen?". Op de vraag of bij de 1-procentsoperatie rekening is gehou den met de extra kosten voor de Oosterschelde-afsluiting. zei Den Uyl (Slot zie pagina 11 kolom 6) Libanese christenen wijzen Arabische interventie fel af BEIROET (AFP/UPI/RTR) - De maro nitische leiders hebben vrijdag ge waarschuwd dat ze zich met alle moge lijke middelen zullen verzetten tegen uitvoering van de resoluties van de Arabische liga, die onder meer het stu ren van een Arabische vredesmacht naar Libanon behelzen. Ze dreigen hun toevlucht te zullen nemen 'tot het in roepen van een internationale macht om het gevaar vaneen nieuwe oorlog af te wenden". De maronitische leiders vergadereden vrijdag met president Franjieh, ook maroniet. Inmiddels hebben zes officieren van de vredesmacht - twee Syriërs, twee Li- biêrs en twee Palestijnen - een hoofd kwartier in Beiroet ingericht van waaruit de operaties van de Arabische vredesmacht geleid zullen worden. De vredesmacht moet bestaan uit een heden uit Libië, Algerije. Soedan, Saoedi-Rabiè, Syrië en de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO. Volgens onbevestigde berichten zijn 1.000 Algerijnen en Libiérs donderdag al Libanon hirmppgprrQklrpr> j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1