hoort-zlet-schriift Stokoud Gilde Scherpenisse roert de trom PZC/p Kabinet stelt besluit Oosterschelde weer uit m Burgemeester De Meester opent Terugblik op beleg 1575-76' DOLFINflRIlim BRUGGE SST Deltasporttoernooi van rijkswaterstaat trok ruim 500 deelnemers Begin van brand bij Hercules in Middelburg ZATERDAG 12 JUNI 1976 province onder redactie van Jacques Cats Het zal deze week in hotel-restaurant-café 'De Gouden Leeuw' op de Markt in het Thoolse Scherpenisse vermoedelijk geen dringen zijn aan de har, nu een zestigtal potentiële klanten een steenworp verderop, in de Schoolstraat zit te pimpelen. Dat drankfestijn is een jaarlijks ritueel, dat hoort hij de activitei ten van een stokoud gilde, dat al sinds 1594 overeind wordt gehouden. In de week na Pinksteren leeft dat Gilde weer nadrukkelijk op. Dan trekt er een stoet Gildeleden door het dorp. met voorop een trommelslager en een vaandeldrager. Nieuwe leden worden passend begroet en meege voerd naar de Gildekamer. In dit ge val is het - zij het tijdelijk, want de officiële gildekamer in het gemeente huis kan op het ogenblik niet benut worden - een lokaal van de oude openbare lagere school, waar de nieuwe leden officieel worden geïn stalleerd, waarna het bierfestijn kan beginnen. Deze week konden de Gil deleden vanaf 's middags een uur tot middernacht in het Gildelokaal te recht om daar met het heffen van menig pint een merkwaardig stukje traditie in ere te houden. Toen ik er van de week op een avond was, hing de hitte van de tropische dag nog in het lokaal. Het maakte de gildebroeders extra dorstig, reden voor deken Ton Suurland (69) om een beetje zorgelijk te doen want er was al een vat bier door gegaan. En ze moesten nog een paar dagen afwer ken. „Ik weet nog zo net niet of we met de tien vaten uitkomen", vroeg Toon zich af. Maar hij voegde daar aan toe dat in dat geval ijlings een expeditie zou worden ondernomen naar de leverancier in Wouw. "want we hoeven niet op een paai- centen te kijken." Precies op tijd om het inha len van de nieuwe gildeleden mee te maken, arriveer ik in Scherpenisse Op de Markt hebben enkele dames het zich gemakkelijk gemaakt. Zij zitten in een makkelijk stoel voor hun woning, zijn gereed voor het de- filé van het gilde. Kinderen zijn, ge doucht en wel. nog niet onder de wol gestopt maar worden in hun pyjama in de deuropening of voor het raam geposteerd, Want er valt wat te zien in Scherpenisse en dat gebeurt niet elke dag. Tegen half acht hoor ik in cle gang van de oude school enige ferme boeren klinken. Hel Gilde dat het tijdstip van uitrukken met het drinken van de nodige pinten heeft afgewacht, is in aantocht. Een lache rige club mannen van uiteenlopende leeftijd stelt zich in de Schoolstraat Met trommelslager Andriessen voorop trekt de stoet Gildebroeders door het dorp. op achter een opgerolde vlag en ach ter een trommelslager, die ik even te voren nog ijverig met tinnen kannen vol schuimend bier had zien sjouwen. De tocht voert niet ver: aan het einde van de straat, wordt bij een woning die is omzoomd door al even lache rige vrouwen, halt gehouden. In de deuropening staat een moeder en een zoon. Gildedeken Suurland doet het woord: ..A je 't goed vindt, nemen we je zeune mee. En al je 't nie goed vindt doen we 't ok.' En dan volgt op de goeie afloop het drinken van een kommetje melk. Ge heel volgens die eeuwenoude traditie ..Maar", waarschuwt de deken. ..doe de kannetjes niet te vol. want ze heb ben allemaal al wat gehad. Je kunt 't wel niet aan ze zien. maar toch is het zo." Uit een emmer worden vervol- tens kopjes melk geschept en in het gezelschap rondgedeeld. Na een driewerf hoera zet de stoet zich weer )n beweging. Het nieuw ge worven gildelid mag onder het nu uitgerolde vaandel lopen. In een nieuwbouwwijk van het dorp wordt even later de ceremonie herhaald Er moet wat met melk worden geleurd Een kommetje melk bij het huls van een nieuwe gildebroeder ,erd er een vrijwillig politiekorps op- Als dank voor rla van Nassau nen, en kande gen worden bi week. Maria grond, waarvai ten goede mog< Maar met dat p de pachtgelden c TENTOONSTELLING OVER SPAANS BELEG 1 IN HET STADHUIS VAN ZIERIKZEE (ADVERTENTIE i 'VICTORIE BEGON NIET IN ALKMAAR ZIERIKZEE - Burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee heeft vrijdaga vond tijdens een bijeenkomst in de trouwzaal van het stadhuis de ten toonstelling 'Terugblik op een beleg 1515-1576' geopend. Met deze tentoon stelling herdenkt Zierikzee, dat het 100 jaar geleden is, dat de stad door de Spanjaarden onder leiding van gene raal Mondragon werd belegerd. Een gebeurtenis, die", aldus de heer De Meester, „de ommekeer betekende in de strijd tegen de Spanjaarden", waarmee hij bestreed, dat in Alkmaar de victorie begon. De geschiedenis van het Zierikzees beleg is te lezen in de publicatie 'Terugblik na vier eeuwen op het beleg van Zierikzee', die werd samengesteld door de heren H. Uil en de conservator van het gemeentemu seum de heer W. H. Keikes. Het eerste exemplaar van dit werk, dat in een op lage van 200 exemplaren verschijnt als voordruk voor het jaarboek van de vereniging 'Stad en Lande' van Sehouwen-Duiveland. dat in oktober verschijnt, werd vrijdagavond door de heer Keikes aan de burgemeester aan geboden. De bijeenkomst werd verder opgeluis terd door een optreden van het trio Jan Lok. Wijnand de Leur en Jan Len- sink, dat werken van Telemann en Loeillet ten gehore bracht. In zijn wel komstwoord dankte de heer De Mees ter de verschillende musea, die bijdra gen hebben geleverd voor de expositie. Conservator W. H. Keikes hield hierna een korte causerie over 'Mondragon en zijn Zierikzees beleg', een beleg, dat hij 'een nederlaag met een gelukkige af loop noemde'. Hij herinnerde er aan, dat de burgerij er redelijk afkwam en dat dit groten deels te danken was aan het optreden van Mondragon. De heer Keikes vertelde, dat dit beleg van Zierikzee in vroeger eeuwen ook al werd herdacht. De heer De Meester merkte op. dat in 1776 ene dominee J. van der Velde een zilveren theeketel kreeg aangeboden voor zijn verhande ling over dit beleg. Erkentelijkheid Een dergelijk geschenk was er niet voor de heer Keikes 'maar', aldus de heer De Meester, 'onze erkentelijkheid is niet minder groot'. De burgemeester van Zierikzee wees er op, dat er in Zierikzee altijd graag werd meege daan aan spelen in historische sfeer en herdenkingen. Het beleg van Mondragon zal niet worden nagespeeld en dat is te wijten, ■zei hij. „aan de omstandigheid, dat het 'publiek tegenwoordig moeilijker te porren is voor het organiseren van der gelijke festiviteiten". De burgemeester ,zei wel te hopen, dat velen het Zierik- zeese museum zullen bezoeken om de expositie te bekijken. Hierna ging het gezelschap naar het museum in het stadhuis, waar in de sfeervolle omge ving een groot aantal zaken, die herin neren aan de komst van de Spanjaar den, waren tentoongesteld, onder an dere in het prentenkabinet. De ten toonstelling is te bezichtigen tot 1 sep tember van dit jaar. Meisje (12) gewond bij aanrijding MIDDELBURG - Bij een ongeval op de kruising Veerseweg/Nassaulaan in Middelburg raakte vrijdag om 12 uur 's middags de I2-jarïge fïetsler E. S. P. uit Middelburg gewond. Het meisje reed op de kruising tegen een auto op. Voor de hoofdwond die zij daarbij op liep werd ze behandeld in het Gas thuis, maar ze hoefde niet te worden opgenomen. Kom naar het nieuwe Dolfijnenstadion voor een unieke show. In hel nieuwe overdekte stadion, hoog uit hel woier, doldrieste nel 1500 riiplootsen. geven dolfi|nen kapriolen, in formatie uitgevoerde en zeeleeuwen 35 minuien long een opdrachten. Dagelijks shows om unieke show. Sprongen lol 5 meter 10.00, 11.30. 13.00, 14.30, 16.00 n 17.30 uur. (Slot tuiii Pul i I) t.a Boudewijnpark. niet speeltuin en uitstekend restaurant. VLISSINGEN WINNAAR DELTA CUP 'TOERNOOI VOORAL GESLAAGD DOOR DE ZEER GOEDE ACCOMMODATIE' dn^ir~' H' Keikes 'rechts/ óverhan digt burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee het eerste exemplaar van de em en de heer H. Uil samenges telde publicatie over het beleg van Zie rikzee, 400 jaar geleden. GOES - Goed weer, een sportieve strijd en veel enthousiaste deelnemers hebben het tiende Deltasporttoernooï van De Rijkswaterstaat tot een groot succes gemaakt. Ruim vijfhonderd deelnemers hebben vrijdag in 'De Prins van Oranje' en op sportpark 'Het Stenge' te Goes geprobeerd in het bezit te komen van de park 'Het Schenge' te Goes geprobeerd in het bezit te komen van de Delta Cup, een beker, die elk jaar weer beschikbaar wordt gesteld door Rijkswaterstaat. Het is overigens waarschijnlijk de laat ste keer dat Goes dit toernooi organi seert, omdat in verband met de con centratie vanin Middelburg, dit toer nooi volgend jaar nog in Bergen op Zoom wordt georganiseerd en daarna vanuit Middelburg Ir. P. H. van de Weels wees er bij de prijsuitreiking op dat met de bijzondere accomodatie dit toernooi tot een geslaagd evenement hebben gemaakt. Ook zei hij erg blij te zijn met de belangstelling van het ge meentebestuur van Goes in de persoon van burgemeester F. G. A. Huber en wethouder J. H. Roose van sportzaken. Ook de goede organisatie kreeg van de heer Van der Weele een pluim. De heer Roose vertelde dat de organi satie aie normaal gebruik van de spor thal maken, sport de ruimte hebben afgestaan om het Delta tournooi van dienst te zijn. Verder bood hij, namens de Goese middenstands-centrale, alle captains van de deelnemende teams een luchtfoto van Goes aan. Toen uit de uitslagen bleek dat de teams van Vlissingen en de Meetkundige dienst vann Goes een gelijk aantal punten had. moest van deze twee teams door lotmg de winnaar van de Delta Cup worden. De heer Roose bood namens de Goese sportraad, aan om het team dat door loting tweede zou worden, een copie van de Delta-Cup te geven. Aan het toernooi deden de volgende teams mee. Zierikzee. Vlissingen. Arrondis- ement Goes.Volkeraksluizen, 's Heer Arendskerke. Meetkundige Dienst, Goes. Wellevoetsluis, Wemeldinge. Dordrecht. Terneuzen Burghsluis en Bergen op Zoom. Door deze teams werd in zes verschillende sporten uit gekomen namelijk voetbal, vissen, vol leybal. dammen, tafeltennis en klaver jassen. De uitslagen waren als volgt: vissen: 1 Bergen op Zoom. 2 Terneuzen, 3 Ar rondissement Goes. Dammen: 1 Bwrgen op Zoom, 2 Meetkundige dienst Goes, 3 's Heer Arendskerke. Klaverjassen: 1 Meetkundige dienst Goes, 2 Zlrikzee. 3 Vlissingen: tafelten nis. Teneuzen. 2 Aroondisement Goes. 3 Dordrecht. Volleybal: 1 Vlissingen. 2 Heüevoeisluis. 3 Meetkundige dienst Goes: voetbal: 1 1 Wemeldinge. Zierik zee. 3 Bergen op Zoom Er werd om twee bekers gestreden waaronder de coupe de Francijs. Een beker die beschikbaar werd gesteld door oud-technisch hoofdambtenaar M, A. Francoijs. Het team dat het meest aantal punten behaalde nij vis sen. dammen en klaverjassen, kon deze wisselbeker mee naar huis nemen. De coupe de Francoijs werd dit jaar ge wonnen door het team uit Goes, dat door loting van het team uit Bergen op Zoom won. Tevens mocht de winnaar van ae Delta-Cup deze wisselbeker houden, omdat Vlissingen de beker vijf maal gewonnen zou hebben en Goes' de be ker driemaal achter elkaar zou winnen. Uiteindelijk werd Vlissingen winnaar van de Delta Cup. EXAMEN Aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen slaagde voor het doctoraal examen tropische plantenteelt de heer K. Janse te Vrouwenpolder! dat daar expliciet geen melding van gemaakt wordt in de brief over die operatie, maar dat impliciet met een deel van de kosten wel rekening is ge houden De extra kosten voor de Oos terschelde drukken overwegend op de algemene middelen. De minister-president ontkende op nieuw dat tussen de Ooslerschelde- problematiek en de vraag of een vaste oeververbinding over en onder de Wes- terschelde verband wordt gelegd door de regering. Hij deelde wel mee dat over de oeververbinding binnenkort een beslissing te verwachten valt. In de tweede kamer zal er volgende week van verschillende kanten op worden aangedrongen, dat nog voor het zomerreces van de kamer, dat op 25 juni begint, een debat gehouden wordt over de beslissing van de rege ring over de Oosterscheldc-afsluiting. De heer Van Kuijen van de PPR deelde vrijdag mee, dat hij in de kamer de mogelijkheid besproken wi! hebben, dat een extra vergadering wordt inge last op maandag 21 juni. Een andere mogelijkheid zou naar zijn mening zijn. dat pas na het reces het Oosterschelde-debat gehouden wordt. Dan zou de regering zijns inziens ech ter de garantie moeten geven, dat voor die tijd geen werken in uitvoering wor den genomen, waardoor eer. kamerde bat zinloos zou worden, omdat dan nog maar één oplossing mogelijk zou zijn. De heer Cornelissen van de KVP zei vrijdag, dat hij de voorzitter van de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat in de tweede kamer zal be naderen om na te gaan hoe nog voor het reces een debat gehouden kan worden. Hij wees erop. dal uitstel tot na het reces tot gevolg kan hebben dat Bijeenkomst commissie onderwijs VLISSINGEN - Het college van b. en w. Vlissingen stelt cle raad voor me dewerking te verlenen aan de uitbrei ding voor medewerking te verlenen aan de uitbreiding met twee lokalen van de samenwerkingsschool voor blo 'De Triangel'. Dit ontwerp- raadsvoorstel komt woensdag aan de orde tijdens de vergadering van de commissie onderwijs. Deze bijeen komst in bet Vlissïngsc stadhuis be gint 's middags om vijf uur. De agenda vermeldt verder voorstellen tot het verlenen van medewerking voor de aanschaf van leermiddelen en meu bilair voor de 'Oranjeschool' voor het aanbrengen van voorzieningen voor de mevrouw M. P. Stemderdingkleuter- school en de kleuterschool "De Water toren'. en voor het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanbrengen van vloerbedekking in 'De Startbaan'. Tevens buigt de commissie zichover het voorstel voor de benoeming van een hoofd aan de (te slichten» open bare lagere school te Bossenburgr». men met het tijdschema voor de v ken in moellijheden komt. Minister president Den Uy! zei vrije dat de regering emzai streeft het kamer mogelijk te maken nog vóór zomerreces over de beslissing te sj ken. Open huis 'Stad en Landschap' in nieuwe onderkomen MIDDELBURG - Met een 'open huis heeft bet sledebouwkundig adviesbu- 'Stad en Landschap' vrijdag i Middelburg hel Museum aan de Wag er cieel in gebruik genom was tot nu toe gevest is in Middelburg. De 18 medewerkers var reau namen overigens a Intrek tnhet monumc Daarvoor onderging hi men huurt van de vera de Keyset' - een gro: beurt Van een in verv: kerend gebouw is het ir tijds veranderd in een uiig Zeeuws iiarstraat ofTi- n. Het bureau il aan de Dam iging 'Hendrik idlge opknap- 'Stad i Land. bouw. Omdat men niet alle ruimte ge bruikt. worden een aantal ruimtes ver huurd aan de rijksconsulent voor de handel, ambachten en diensten m Zee land en Scouting Zeeland. MIDDELBURG - Bij do chemische fa- briek Hercules op de Groot Industrie terrein in Middelburg heeft zich vrij dagmorgen een begin van brand voor gedaan. Doorsnel ingrijpen van de be drijfsbrandweer bleef de omvang zeer beperkt. De brandweer had het vuur binnen enkele minuten geblust. De brand, die omstreeks vier uur 's- morgens uitbrak, ontstond in de kristallisatie-afdeling van de fabriek. koppeling breken, waardoor een methanol-leiding bral-:. De heer brand bare vloeistof kwam vervolgens op en kele laagspanningskabels terecht, v/aardoor onmiddeliij brand uitbrak. Door het snelle ingrijpen van de bedrijfs brandweer bleef de brand de gemeentelijke brar waarschuwd hoefde te beurdnamelij kwel auto: zaak zich ernstig laat a brand moest net produ fabriek gedeeltelijk wc Du duurde tot ongevee 's-middags. jeperktdat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11