Drie maanden voor grote reeks van diefstallen in Vlissingen PZC/r In Nederland één politiekorps met goede samenhang wenselijk VEEL ALCOHOLZAKEN OP ZITTING POLITIERECHTER Over woonwagencentrum teveel negatieve reclame" Geen automatisme bij opleggen tij-ontzegging' Verdachten gebruiken auto 'voor hun werk' Scheepvaart Kanaalzone neemt toe bewonder en word bewonderd. een wonder op2wielen VRIJDAG 11 JUNI 1976 POLITIERECHTER: ALS AARDMANNETJE BEZIG GEWEEST provincie MAN MAAKTE MET PISTOOL GOESE CAFéS ONVEILIG MIDDELBURG - Conform de eis van de officier van justitie mr. W. J. Kol- kert heeft politierechter mr. P. van Empel donderdagmorgen de 19-jarige F. H. B. zonder vaste woon- of ver blijfplaats, veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en met af trek van voorarrest, wegens een begin dit jaar gepleegde reeks van diefstal len in Vlissingen. Den tenlastelegging vermeldde een lijst van diefstallen, samen met ande ren gepleegd, waarbij zaken als een klopboormachine, een vlakschuurma- chine. een verrekijker (uit een auto), een aantal sierzwaarden. enkele buk sen en een aantal injectiespuiten (uit het bejaardenhuis Ter Reede) waren buitgemaakt. Het grootste deel van de ze reeks speelde zich in de maanden januari en februari af. B. ontkende betrokken te zijn geweest bij de diefstal van klopboor en vlak- schuurmachine. „U bent als een aard mannetje ln Vlissingen bezig geweest", formuleerde de politierechter, die de indruk zei te hebben dat. na alle vorige zaken, de val voor B. nu wel dicht zal slaan. De officier vond dat B een steeds gro ter gevaar voor zichzelf wordt - drug verslaving speelt in zijn gedrag een grote rol - en hij zag zelfs tbr opdoe men. B. moet - aldus de officier - in elk geval geruime tijd van' het 'actieter rein' Vlissingen worden verwijderd en hij achtte verdere begeleiding van het consultatiebureau voor alcohol en drugs noodzakelijk, hoewel men bij dit bureau de hoop al bijna heeft opgege ven. B.'s raadsman mr. R G. van Meg- gelen betwijfelde in de situatie van zijn cliënt de zin van vrijheidsberoving. D politierechter zag dit echter als het enige nog mogelijke "geneesmiddel Een echtpaar uit Goes. P. J. J. en zijn echtgenote A. J. S. stond terecht we gens valse aangifte bij de politie. Toen het echtpaar in moeilijkheden kwam met het afbetalen van een geldlening, had mevrouw J. de politie verteld dal zij aanmaningen kreeg wegens een geldlening die haar vader, met mis bruik van haar naam, had afgesloten. J.. bijgestaan door mr F. W. Adriaan- se. ontkende daarbij betrokken te 'zijn geweest, maar volgens de officier had J het 'denkwerk' verricht en 'morele steun' verleend bij de uilvoering van de valse aangifte. Hij eiste legen bei den twee weken voorwaardelijk en een boete van 300,-. De politierechter ver- Reimerswaalfestival in Yerseke YERSEKE - Zaterdag 19 juni wordt in Yerseke het jaarlijkse Reimerswaal festival gehouden op het Havenpla teau. Dit festival, waaraan alle mu ziekkorpsen uit de gemeente Reimers- waal meedoen, is een jaarlijks terugke rend evenement, dat bij toerbeurt in een van de kernen van Reimerswaal wordt gehouden. Deze keer is de orga nisatie in handen van de muziekver eniging 'Mozart' uit Yerseke. 's Mid dags is er op het Kerkplein een rad van avontuur met medewerking van de boerenkapel De aanvang van het fes tival is om 19.30 uur. laagde de boete tot 76. - J. moest le vens nog terechtstaan wegens rijden onder invloed, op 6 februari in Goes, met een promillage van 3.54. Dat was aan het licht gekomen nadat hij tegen een lichtmast was gereden na cafébe zoek. Hiervoor kreeg hij nog eens - conform de eis - twee weken, waarvan één voorwaardelijk, opgelegd, ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor een jaar, met toezicht van het ZCAD Diefstallen Drie weken onvoorwaardelijk kreeg de niet verschenen woonwagenbewo ner A. P. W. wegens diefstal van een drietal gascomfors en een butagasfles bij een inbraak in een Goes' bedrijf in de nacht van 2 op 3 januari. H"s straf register speelde in deze strafmaat een belangrijke rol. De wel verschenen D. G. uit Dordrecht, die ook aan de dief stal had meegedaan, werd veroor deeld tol een week voorwaardelijk en 300,- boete. Voor een reeks van (iets-diefstallen ln Vlissingen en Goes werd de niet op de zitting verschenen C. W. uit Vlissingen tot twee weken onvoorwaardelijk ver oordeeld. Ook in deze strafmaat speelde de straflijst van verdachte een rol. W. had de diefstallen samen ge pleegd met de evenmin verschenen mejuffrouw P s.. die daarvoor drie we ken voorwaardelijk en ƒ250- boete kreeg opgelegd, met toezicht, van het ZCAD. M. P. M. v. d. Z uit Bergen op Zoom had uit een woning in Borssele geld. enkele sieraden en flessen drank weggenomen, waarvoor hij bij verstek tot twee weken onvoorwaardelijk werd veroordeeld. Bezit van een kleine hoeveelheid co caine. op 2 maart in Goes, kwam de niet verschenen Middelburger S. J. op i koffer drie weken te staai voorwaardelijk. Diefstal van geld uit Surinaamse vriend kostte S. G C uit Goes, conform een vu-i-k voorwaarde lijk en 100.- boete te staan. C had de diefstal gepleegd uit geldgebrek en had het Surinaamse geld bij een bank we ten om te wisselen in Nederlands geld W. v. d. M. uit Waarde kreeg 100.- bocte voor het - ln een dronken bui - vernielen van een ruitje vari het. poli tiebureau in Krulnlngen. Van de hem eveneens ten laste gelegde heling van een scheepshol werd hij vrijgesproken; op verzoek van de officier, lhj verstek werd M. A H wi-j?i-ns diefstal van deze scheepsbel. tot twee weken voorwaar delijk en 400,- boete veroordeeld. Op elf- foto Overste lx:nting bezegelt de installatie var: adjudant Bcuzenberg met een handdruk O VERSTE LANTING TIJDENS INSTALLA TIE GROEPSCOMMANDANT AARDEN BURG EN SLUIS: een barrière voor goed politiewerk, voerig .stil bij de relatie tussen plaatse maar op die manier is wel samenwer- lijke overheid en het politionele gezag. kiner mntrpmlf" 'TWEE SOORTEN POLITIE VAN NU REMMEN HET GOED FUNCTIONEREN' AARDENBURG - „Het bestaan van twee soorten politie in Nederland, rijks- en gemeentepolitie, is een be lemmering van het goed samen func tioneren van politiekorpsen. Het sa mengaan van die twee is op het ogen blik nog een heet hangijzer, maar het is duidelijk dat we toe moeten naar e. ren Nederlandse politie, die een goede fY™het bijon» be- ter kan Er wnrril. vnlcpnc He hoor samenhang vertoont Overste Daarin is de burgemeester een belang- king mogelijk' Verder wees hij op de mogelijkheid tot rijke ról" toebedeeld! gezamenlijk politic-optreden binnen de Burgemeester mr. H. kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen. waarin de groepen Sas van Gent. Oostburg en Aardenburg zijn onderge bracht. Ook burgemeester ars. W. L. A Lockefeer van Aardenburg be schouwde de vraag of het nog zinvol is om rijks- en gemeentepolitie naast el kaar te laten voortbestaan als een 're torische vraag'. Hij maakte overigens van de gelegenheid gebruik om overste Lantlng er op te attenderen dat 'de be- MIDDELBURG - Voor de politierech te in Middelburg verscheen donder üajmorgen weer een aanzienlijke rij automobilisten die zich moesten ver- aultruorden voor rijden onder in dued. Zo was A. J. K. uit Yerseke op 18 januari bij zijn woonplaats met 1,92 jromille achter het stuur tegen een lijk en een geparkeerde auto opgere den. Hij kreeg twee weken gevange nisstraf, waarvan één voorwaardelijk en zes maanden ontzegging van de rij bevoegdheid, waarvan ook de helft voorwaardelijk. Bij de strafbepaling overwoog de poli tierechter dat ten aanzien van het op leggen van rij-ontzegging gewaakt moet worden voor 'automatisme' (de officier had de gebruikelijke 9 maan den geëist), tegen de achtergrond van de huidige werkloosheid, in gevallen dat de schuldigen een auto voor hun werk gebruiken. Bij de strafbepaling speelde tevens K's onbesproken ge drag een roL Nog gunstiger liep het uit voor J. G. K. uit Borsele. die zelfs een onvoorwaar delijke gevangenisstraf bleef bespaard, na een eis van een week onvoorwaarde lijk. K. was op 7 december bij zijn woonplaats met 1,78 promille recht streeks in de armen van de marechaus see gereden die, naar aanleiding van de treinkaping bij Beilen, de kerncentrale bij Borssele bewaakte. Overwegende dat zowel gevangenis straf als een lange rij-ontzegging K. in zijn betrekking zou schaden, bepaalde mr. Van Empel de straf voor hem op een week voorwaardelijk, 750,- boete en vijf maanden rij-ontzegging waar van nog drie maanden voorwaardelijk. Fiets. P. de L. uit Baarland had op 1 januari in Goes met 1,56 promille gereden en vestigde de aandacht op zich door een straat in de verkeerde richting in te rijden. Voor hem liep het uit op een week voorwaardelijk, .f 750,- boete en vier maanden ontzegging waarvan twee voorwaardelijk. In deze zaak werd aangevoerd dat verdachte op zaterdagen een auto nodig heeft om naar zijn werk te gaan. Gedurende de rij-ontzegging van twee maanden (eis 9 maanden), die in de zomermaanden valt, zal De L. van de fiets gebruik kunnen maken, overwoog de politie rechter in zijn vonnis, 'dat kan geen kwaad'. M. R. uit Katwijk bleef in verband met zijn beroep als kraanmachinist een on voorwaardelijke rij-ontzegging ge paard. Hij zou op 16 september bij Nisse, toen hij met een vrachtauto van de weg raakte, onder invloed hebben ge reden. Vonnissen: een week gevangenis voorwaardelijk, ƒ500.- boete en 6 maanden voorwaardelijke rij- in Goes met zijn auto na cafébezoek een geparkeerde bromfiets op een trottoir had geraakt, volgde vrij spraak voor het ten laste gelegde rij den onder invloed, omdat de bloed proef pas na twee uur was genomen en V., naar hij verklaarde, na het gebeu ren thuis (hij was na de aanrijding doorgereden) nog wat had gedronken. Voor het doorrijden kreeg hij ƒ150,- boete. Bij verstek kreeg J. K. O. uit Rilland- Lanting van het district Middelburg Lockefeer 'e i zware wissel getrokken Bath wegens rijden onder invloed in Reimerswaal twee weken gevangenis straf (een voorwaardelijk). 9 maanden ontzegging met toezicht van het ZCAD. Een boete van 650.- werd bij verstek opgelegd aan J. A. L. v. H. uit Goes wegens doorrijden na een aanrij ding tegen een lichtmast, zonder rij bewijs en in een onverzekerde en on deugdelijke auto. die aan het verkeer werd onttrokken. rHircnniiiic °P onze mensen'. Opperwachtmeester - "*spol'l« W dM /l«Kl«rty E Lom»™, SI,n„W. in Aardenburg, waar hij adjudant J. C. C. Beuzenherg kwam installeren als commandant van de groep Aarden burg/Sluis van de rijkspoliti Louwerse uit Sluis zei dat nader hand trouwens ook: „We werken met erg weinig mensen in een drukke groep en dat is een zware belastingDe heer Lockefeer toonde zich wel blij met het De heer Lanting onderstreepte het be- ^7, h™ !i me' ,nei lang van een goede samenwerking voor |f t ..I bur£-Sluis de nniitie od verschillende fronten. Hii bijft voortbestaan de politie op verschillende fronten. Hij adviseerde adjudant Beuzenberg om goede persoonlijke contacten te on derhouden met collega's van de Belgi sche rijkswacht. „De grens is formeel „Daarover is wel eens twijfel geweest" merkte hij op. Aan de hand van poli tiewet en gemeentewet stond hij uit- Het weigeren van een bloedproef - op 22 januari bij Wissenkerke - kwam me vrouw C. C, A. uit die plaats op twee weken gevangenisstraf (waarvan een voorwaardelijk) te staan en een half jaar niet rijden. Mevrouw A. was al eerder voor rijden onder invloed ver oordeeld. Raadsman mr. J. G. van der Burgt belichtte de persoonlijke ach tergronden. Vrijspraak. In de zaak tegen J. V. uit Heerlen, die L. MENHEERE, SECRETARIS-COORDINATOR, BEMIDDELAAR BIJ PROBLEMEN IN GOES 'BEWONERS VAN WOONWAGENS UIT HET KWADE DAGLICHT HALEN' GOES - Op de vrijdag voor Pink steren parkeren er plots een stuk of drie caravans vlak langs het kanaal, juist tegenover het woonwagencen trum aan de Goese Westhavendijk. Caravans van mensen van buite naf, die de Pinksterdagen bij fami lie op het woonwagenkamp zullen doorbrengen. Niets aan de hand dus, lijkt het. Maar dat rijtje 'woonwagens' vormt een doorn in het oog van de direct omwonenden van dat kamp. Wie kan er op dat moment verzekeren, dat ze niet langer blijven? De politie wordt gebeld. „Die mensen moeten daar weg", is de eis. En om het draai boek helemaal af te sluiten: voor de zoveelste keer de laatste tijd komt secretaris-coördinator L. Menheere van het woonwagencentrum 'Midden- en Noord-Zeeland' als bemiddelaar in actie om de gemoe deren wat te sussen. Bemiddelaar zijn is een rol, die de heer Menheere wel graag vervult, zo blijkt al gauw uit zijn woorden. Daarnaast komt hij vol vuur op voor de belangen van de bewoners van het woonwagencentrum. ..Ik heb echt niet de bedoeling ze op te zetten tegen anderen. Maar ik wil ze wel uit het kwade daglicht halen. Er wordt te veel negatieve reclame over hen gemaakt", zegt hij. Niet dat de woonwagencentrumbe- woners zulke lieverdjes zijn. maar ze hebben de laatste tijd nogal flink wat kritiek moeten dulden van de direct omwonenden. Om ongeveer zeven gezinnen gaat het. maar het aantal aanhangers telt zeker tussen de 20 en 30. Als algemene opinie geldt, dat deze groep - strijdend on der de naam 'Vereniging van om wonenden' - de woonwagenbewo ners het liefst zo vlug mogelijk bij de Westhavendijk weg wil hebben en dat op een vrij arrogante manier zou doen. Door die vereniging ls de woonwagenbewoners een dag of tien geleden met een interview in de PZC nogal wat verwijten in de schoenen geschoven. Overlast, ver nielingen en het zomaar neergooien van afval stonden daarbij bovenaan de lijst. Verder zouden de woonwa genbewoners graag 'cobwoytje' spe len, want - zo bleek uit de woorden van de 'vereniging van omwonen den' - herhaalde malen schijnen ze met windbuksen rondgelopen heb ben. En een enkele keer zou een ruit aan diggelen zijn geschoten. Enkele woonwagenkampbewoners bestreden donderdagmorgen op hun terrein aan de Westhavendijk die uitlatingen. „Dat is nog nooit gebeurd en wat ze over ons de laat- ste tijd 'zeggen: ze halen daarvoor oude koeien uit de sloot. Ze zeggen dingen van ons. die misschien tien jaar geleden zijn gebeurd", zei een van de bewoners. „Ze zeggen zoiets omdat ze ons hier weg willen heb ben". vulde een ander aan. Duide lijk kwam naar voren dat de mees ten van de bewoners weinig weet hebben van de uitlatingen van hun omwonenden. Zij lezen de krant nauwelijks of niet. Maar één ding staat voor vast: zo kan het onmogelijk langer en er wordt dan ook verlangend uitgezien naar de dag dat het nieuwe woon wagencentrum ten westen van de Deltaweg in gebruik kan worden genomen. „We hadden liever gehad dat dit kamp zou worden opge knapt. Maar wat zou een nieuwe plaats nu een uitkomst zijn", ant woordden de bewoners donderdag morgen desgevraagd Voorzieningen In afwachting van dat nieuwe cen trum, is op bet terrein aan de Wesi- havendijk door de gemeente al een aantal nieuwe voorzieningen ge troffen. Te zien is, dat wat meer ruimte (zo'n 70 meter) op het ter rein is geschapen, waardoor ook meer sloopruimte is gecreëerd. Daardoor is ook meer privacy ont staan, maar tegelijkertijd ook meer brandveiligheid geschapen, terwijl bijvoorbeeld een ziekenwagen nu makkelijker op het terrein kan. In het kader van die verbeteringen is verder de 'vijver' verschoond i'die stonk als de hel', aldus de heer Menheere) en voor spelende kinde ren met een omheining beveiligd. Er is een tijdelijke verharding naast gekomen, waarop wat wagens kun nen staan. Op het terrein zelf zijn nu na bemiddeling van de gemeente ook nog drie containers voor afval geplaatst. Het zomaar deponeren van rommel op een bepaalde plaats op het terrein is daarmee ook voor goed voorbij. Een van de grieven van de omwo nenden was ook, dat aan de over kant van het woonwagencentrum, tegen het kanaal aan. veel rommel werd gedeponeerd. Donderdag was daarvan wenig meer te merken. De heer Menheere verduidelijkte, dat de bewoners al het meeste van die afgedankte spullen hebben verwij derd. De gemeente Goes wil de kampbe woners graag uit de put helpen en denkt de oplossing gevonden te hebben in één van de kavelterreinen aan de Deltaweg. Daar wordt voor het kamp een ruimte van 2 ha gere serveerd. De begroting voor het nieuwe centrum alleen al bedraag ruim 900.000 gulden. In deze raming is subsidie opgenomen van crm. De heer Menheere verwacht, dat mis schien nog dit jaar met de aanleg kan worden begonnen, 'als alles van een leien dakje verloopt'. Hij vindt 'het wel tiid worden', dat de Goese woonwagencentrumbe- woners straks kunnen verhuizen. „Ze hebben er recht op; niemand had het zo lang in de blubber uitge houden. De omwonenden klagen dat zoveel voor de woonwagenbe woners wordt gedaan. Maar men moet niet vergeten dat het beleid voor hen in het verleden erg traag is geweest Gelukkig komt er nu schot En over de bewoners, die nog veel vuldig worden uitgescholden voor 'tinkers' of 'tuig': „Dat is pure dis criminatie. Die mensen krijgen bij hun geboorte al een negatief etiket mee. Iedereen wil ze maar kwijt, maar niemand komt in zekere zin met oplossingen aandragen. Net zoals in zekere zin de omwonenden van het huidige kamp. Die hebben hun oordelen geformuleerd aan de hand van negatieve dingen in de af gelopen jaren. En zo krijg je een ver tekend beeld". L. van den Beid van Sluis nchtte zich persoonlijk tot adjudant Beuzenberg 'die als 'op peral enige tijd waarnemend groeps commandant wasi. Ondanks bezwaren tegen zijn benoeming omdat de nieuwe commandant al over twee jaar pen sioengerechtigd is. bestempelde mr. Van den Beid hem ais 'een goed poli tieman'. Hij rekende op een goede sa menwerking en nodigde de adjudant uit om regelmatig naar het gemeente huis te komen. Namens de groep felici teerde opper Louwerse z'n nieuwe chef met zijn benoeming en de heer Van der Velden deed hetzelfde namens de re servepoli tie. In een kort dankwoord wees ook adju dant Beuzenberg op de krappe bezet ting van zijn politiekorps. Tegen de overste zei hij: „Mocht u een paar mannetjes over hebben, stuur ze dan naar Aardenburg". De heer Lantlng had eerder al het doopceel gelicht van ce nieuwe commandant. Hij kwam ln 1939 bij de politletroepen. in 1943 bij de staatspolitie en werd ln 1946 wacht meester bij de rijkspolitie. In 1990 volgde zijn bevordering tot opper wachtmeester. In hetzelfde jaar ook kwam hij naar Sluis, waar hij zes Jaar stond, alvorens naar Aardenburg te verhuizen. Je ziet nog 'ns wat en 't is goed voor je onderdanen. Verkoping SEv'T-ANNALAND - Het uiteindelijke opbrengst van de verkoping van de vrouwenvereniging Tryfosa' te Slnt- Annaland. ten bate van het schulddel- gingsfonds bedroeg 3390.-. TERNEUZEN - Het scheepvaartver keer in de Zeeuws-VIaamse Kanaal zone vertoont weer een stijgende ten dens. Het aantal geloste en geladen schepen bedroeg over de eerste vijf maanden van dit jaar 876. Vorig jaar registreerde men in dezelfde periode een totaal van 743 schepen. Dat bete kent een toename in vergelijking met bet voorgaande jaar van 133 schepen. De grootste stijging is te noteren in de categorie schepen van 3000 tot en met 7999 ton (plus 82). De klasse boten van 1000 lot en met 2999 ton vertoont een toename in vergelijking met de eerste vijf maanden van 1975 met 57 schepen. Het totaal aantal BRT in de periode januari tot mei over dit jaar bedraagt 3.095.651. vorig jaar 3.001.147 (plas 94.504). Het schepenaantal in deze pe riode in de verschillende plaatsen be draagt tussen haakjes cijfers over januari-mei 1975: Rede Temeuzen 379 (268), Kanaalhavens 283 (330), Sluiskil 160 ill4). AxeLse Sassing 12 (12) en Sas van Gent 42 (31). Zweeds studentenkoor treedt zaterdag op in Aardenburg AARDENBURG - Zaterdagavond om acht uur zal het studentenkoor van de Maria Magdalenakerk in Stockholm een zang- en orgelconcert geven in de bekende SL Baafskerk in Aardenburg. Dit koor wordt gevormd door twintig vrouwelijke en elf mannelijke studen ten van 16 lot 19 jaar. Diligente is Judith Llnöer. cantor van ce Maria Magdalenakerk in Stock holm. Zij doceert liturgie aan de theo logische faculteit van de universiteit van Uppsala. Het orgel van de St. Baafskerk zal worden bespeeld door professor Alf Lincier. organist van de Oscaikerk in Stockholm en hoogleraar voor orgelmuziek aan de hogeschool voor muziek in Stockholm. Het kooi gaf herhaaldelijk uitvoeringen voor ra dio en televisie en is thans op een con certreis in West-Europa. Het doet Aar- cenburg aan op weg van Parijs naai Hamburg. Het programma vermeldt onder meer werken van Bach. Franck en Brahms. Na afioop van het concert wordt het gezelschap ontvangen op het Aardenburgse gemeentehuis Het nieuwste nieuws heet SX5. De snelbrommer waarop je het helemaal maakt. Gemaakt om te winnen. Vraag't (Tour de France winnaar) Bernard TheveneL Hollandse meisjes hebben de mooiste benen. Komt door 't fietsenzegt men PEUGEOT VAN DEN DRIEST Gravenstraat 18 - Middelburg Verkrijgbaar bij: Brornfietshandel P. MELSE FA. JEREMIASSE ZOON

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9