Zemelen op Srinta vo in NCBO vraagt nietigverklaring ontslag secretaris Brouwershaven Dr. C. Boertien opende kwekerij van 'Werkplaatsen Walcheren' Zodra er een ander op je stoel gaat zitten moet je wegwe PZC/, Green Spot (al 30 jaar!) Brinta-de Béterham GreenSpot zonderprik VRIJDAG 11 JUNI 1976 BOZE DROOM ZOALS MEN DEZE SECRETARIS HEEFT BEHANDELD rovincie MIDDELBURG - Tijdens een zitting van het Ambtenarengerecht Rotterdam in lid gerechtsgebouw te Middelburg is donderdag de nietigverklaring gevraagd van het ontslag van de heer A. A. Witte als gemeentesecretaris van Brouwers haven. Op 17 november van het vorig jaar ging de gemeenteraad van Brou wershaven akkoord met een voorstel van b. en w. tol ontslag van de heer Witte, nadat moeilijkheden waren ontslaan over de betaling - en de hoogte van de betaling - van de huur van de ambtswoning van de secretaris. Het Ambtena rengerecht met als voorzitter mr. P. C. Beetstra zal donderdag I juli uitspraak doen in deze zaak. worden ingehouden. Het tweede lid van dit artikel bepaalt echter dat hier van kan worden afgeweken als uit een verklaring van een inspectie der belas tingen blijkt dat de huurwaarde lager ligt dan het bedrag dat via de twaalf procents-inhouding zou worden be taald. De betrokken gemeentesecreta ris dient dit aan te tonen en mag dan kiezen voor de voor hem voordeligste oplossing. AMBTENAREN GERECHT HIELD ZITTING IN MIDDELBURG Achtergrond, zo bleek uit de toelich ting van de secretaris van de Neder landse Christelijke Bond van Over heidspersoneel, de heer J. C. Borgdorff uit Den Haag, is vooral een polarisatie-situatie geweest tussen de gemeentesecretaris en burgemeester A. P. Schouwenaar, waardoor enig re delijk overleg niet meer mogelijk was en men door opzettelijke verergering van een feit een stok in handen kreeg om een hond te slaan. De heer Borg dorff zei onder meer dat de affaire bij hem was overgekomen 'als een boze droom hoe men daar met de gemeen tesecretaris heeft gehandeld' Vloeken Toen de heer Witte inderdaad wilde afwijken van de twaalf procents rege ling en hij hierover de burgemeester benaderde, zou hierop, aldus de heer Borgdorff, met een serie vloeken zijn gereageerd. Omdat de secretaris wist, dat de regeling hem in het gelijk stel de, ging hij op eigen houtje de huur bedragen aanpassen. De heer Borg dorff hierover: „De hoogst onredelijke benadering van de burgemeester dreef De NCBO-secretaris omschreef de heer de secretaris er toe de econom ische huurwaarde op te vragen en de beta lingen daarop te richten". ten grondslag lagen bij de belastingen te Zierikzee. het bleek dat dit telefo nisch ingewonnen informatie betrof waarbij gebruik was gemaakt van een onjuiste vermenigvuldigingsfactor du in het voordeel van de gemeentesecre taris werkte. In een later stadium ont dekte hel college var. b. en w met ver bazing. dat in de concept-begroting voor 1975 een veel lager bedrag was opgenomen aan huur dar aanvankelijk voor deze post stond. ..Er staal helaas vast", aldus mr. Van der Weel. „dat klager niet de aandacht van het col lege heeft gevestigd op deze afwijkende post". Er volgden 'pittige discussies' in het college, zo vervolgde de raadsman van de gemeente en dat Ic-idde er toe. dat de secretaris zijn fout erkende en de belofte deed hel resterende bedrag te zullen nabetalen voor 15 december 1974 Die toezegging kwam hij echter niet na. B en w. hebben toen de raad van dit alles in kennis gesteld Er volgde een nieuwe afspraak: het tekort zou binnen acht dagen worden gesup pleerd. In februari 1975 voldeed de se cretaris op advies van zijn raadsman de bijbetalingen over 1973 en 1974. niet losgen belang", zc dien it gemeentelijk raadsman van raven af. de se in wat hij amb- >r de secret; ■sllge uitkomst De ;crpr< belastlng- teerd dat ;t gun- ISrieJ Witte als een kundig ambtenaar, een man die in de bloei van zijn leven psy chisch kapot wordt gemaakt doordat Hij begon minder te betalen, maar schroomde dit aan de burgemeester te vertellen. „Inplaats van het uit te pra ten", hoorde men gisteren de NCBO- secretaris verzuchten, „en dan pakt men hem hierop en blaast men de zaak op. Het is toch wel een ongerijmdheid hem hierop te pakken. Een gemeente ambtenaar met 21 dienstjaren die zijn werk keurig doet en goed leiding geeft. Klagers ongeschiktheid is alleen af te leiden uit één feit. verder heeft hij naar tevredenheid gefunctionneerd. Het is ridicuul te stellen dat klager voor het ambt ongeschikt is". In de loop van zijn betoog merkte de heer Borgdorff op dat van 'een mug een olifant is ge maakt' en dat men 'op ontstellende men probeert zijn carrière te breken. Namens de gemeente Brouwershaven plaatste mr. J. J. van der Weel hierte genover, dat de gemeentesecretaris ei genmachtig is overgegaan tot het beta len van veel lagere bedragen dan in de begroting waren geraamd, die hij quasi legaliseerde via een begrotingswijzi ging. Afspraken om het te weinig be taalde te suppleren kwam de gemeen tesecretaris niet na. Dit alles leidde er toe. aldus de raadsman van de ge meente, dat het niet meer binnen de grenzen van de mogelijkheden lag de heer Witte als secretaris te handhaven. Het vertrouwen was ondermijnd, er werd geen goede ambtsvervulling meer verwacht en op de secretarie zou het wijze de handelingen van de secretaris prestige van de heer Witte zijn aange- ernstiger gemaakt heeft tast De raadsman van de gemeente bracht NCBO-secretaris de heer Borgdorff naar voren, dat klager zonder enig zette uiteen, dat de gemeentesecretaris overleg eigenmachtig in 1973 zijn vol- wel degelijk heeft geprobeerd met de burgemeester te overleggen over de hoogte van de huur van de ambtswo ning. Er is een provinciale bezoldi- Singsregeling secretarissen Zeeland, waarvan het eerste lid van artikel 16 zegt, dat als huur voor de ambtswo ning twaalf procent van de wedde mag ledige salaris liet uitbetalen hij een bedrag van ruim duizend gul den als huur terugbetaalde, terwijl hiervoor ruim 1700 begroot was. Voor 1974 was de raming in de gemeentebe groting ƒ4277. terwijl de secretaris 2364 overboekte. Klager stelde daar bij dat aan die betalingen informaties ADVERTENTIE Mr. Van der Weel attendeerde voorts op een aan het gemeentebestuur van Brouwershaven gerichte brief, waarin de belastingdienst als economische huurwaarde van het pand een bedrag van ƒ3487 noemde. Deze brief die in handen van de secretaris kwam, heeft nooit b. en w. bereikt en is in wezen 'opzettelijk aan b. en w. onthouden', aldus de raadsman. De burgemeester nam echter contact op met de belastingdienst en dat leidde er weer toe. dat b. en w. voor 1975 konden uitgaan van de economi sche huurwaarde Over 1973 en 1974. zo vervolgde de raadsman, toen de secre taris nog niet had aangetoond dat de economische huurwaarde van het pand lager lag. was hij wel degelijk twaalf procent van zijn wedde ver schuldigd. „Als de zaak niet ontdekt was, zou er niet veel gekomen zijn van bijpassing", zo stelde mr. Van der Weel, die aan het slot van zijn betoog er op wees, dat de gemeente alles heeft willen doen 'om klagers belang recht te doen wedervaren'. Zo wilde men hem de kans laten waardig te vertrekken door na een geslaagde sollicitatie zelf ontslag te nemen, wat eervol zou zijn verleend In het belang van de secretaris behan delde men de zaak met terughoudend heid. maar hij zocht zelf de publiciteit, aldus de raadsman, die resumerend opmerkte dat er te weinig was betaald en dat dit was 'verheimelijkt' door be dragen de begroting te laten 'inslui pen'. Toen dit gebeurde zou de secreta ris tegen een ambtenaar hebben ge zegd dat hij deze wijzigingen in het col lege ter sprake zou brengen, een han deling waarin de hiërarchieke verhou dingen een rol speelden..Een persoon-. lelden „Een voor de amb tenaren een vraagbaak zijn", aldus de raadsman, „soms ook een rots in de branding. Hij dient vooral te weten wat mag en niet mag". Tegen hel slot van de zitting ver klaarde de heer Wille, naar aanleiding van vragen van de voorzitter van het ambtenarengerecht zich te herinneren dat hij van de begrotingswijziging iets legen de burgemeester had ge zegd. Formeel bracht de heer Witte nog naar voren, dat de wcdderegeling van de secretarissen van een hogere orde is dan een begrotingswijziging. De voorzitter van het ambtenarenge recht: „Maar het lag toch voorde hand dat u eerst zou betalen om hel teveel betaalde eventueel later terug te vor deren". De NCBO-secretaris. die het laatste woord kreeg: ,,Het is een zeer. zeer tra gische zaak. die heel anders opgelost had kunnen worden en die nimmer u had moeten bereiken. Ik zie de uit spraak met vertrouwen tegemoet". iADVERTENTIE Zemelen zijn actueel. Terecht: u hebt ze nodig, vooral voor een gezonde spijsvertering. Maar gezond eten met zemelen is niks nieuws. Datdoen honderd duizenden al dertig jaar lang elke dag. Met Brinta! Want Brinta is gezondheid uit de volle tarwekorrel, compleet met zemelen. En die gezonde Brinta is overal goedkoop te koop. makkelijk klaar te maken en lekker. TIEN HECTARE GROOT COMPLEX VOOR KWEKEN VAN BOMEN AAN OUDE VLISSINGSEWEG IN MIDDELBURG VOOR SPECIALE GROEP WSW-ERS MIDDELBURG - Commissaris der ko ningin dr. C. Boertien heeft donderdag in Middelburg de kwekerij 'Veldzigt' van de 'Werkplaatsen Walcheren' offi cieel geopend. Hij deed dat door bij het fraai gerestaureerde hoofdgebouw - een overblijfsel van de vroegere bui tenplaats 'Veldzigt' die hier gelegen was-een boom te planten. Voor de openingshandeling was de commissaris met zijn echtgenote per verenwagen het kwekerijcomplex aan de Oude Vlissingseweg binnengehaald. Bij de overstap van de auto in de veren wagen - even buiten de kwekerij - boden twwee dochtertjes van de chef kwekerij W. van Hasselt bloemen aan. De kwekerij is ongeveer tien hectare groot en opgezet voor de teelt van bo men. Dit nieuwwe onderdeel van de werkplaatsen - dat plaats biedt aan een .50 man - is opgezet om de categorie WSWW-wwerknemers die buiten moe ten wwerken en een vaste leiding nodig heeft wwerk te geven. De kwekerij is overigens een volwaardig bedrijf dat zich - zonder concurrentie vervalsing - kan meten met het vrije be drijf op dit gebied Het complex omvat onder meer 2000 vierkante meter kas- ruimte waar de jonge planten stekken en enten worden opgekweekt. In totaal worden in 'Veldzigt' enkele honderden soorten bomen gekweekt. Deze worden via de normale handelskanalen - naar binnen- en buitenland - afgezet. Rendement Tijdens de bijeenkomst in de schouw burg die aan de opening vooraf ging wees de voorzitter van de voorzitter van de werkplaatsen, wethouder A. Be- r§shoeff van Middelburg erop dat de kwekerij duidelijk nog met een nega- hefeconomisch rendement zal werken, maar hel sociale rendement niet te be cijferen is. „Dat is ongetwijfeld sterk positief', betoogde hij. Du voorzitter gaf in zijn toespraak een kleine terugblik op de totstandkoming van de kwekerij. Deze is door financiële Pmikelen tamelijk langdurig geweest. 00r de tekorten die op de kwekerij zouden drukken had met name het mi nisterie van sociale zaken lange tijd de nodige aarzelingen. Het complex - op dat moment een oude pruimenboomgaard rondom het ver waarloosde hoofdgebouw van de vroe gere buitenplaats 'Veldzigt' - werd uit eindelijk in 1973 aangekocht. Het hoofdgebouw werd mede met werkgele genheidssubsidie en een restauratie- bijdrage fraai opgeknapt. Voor de werk plaatsen kwam het geheel - na aftrek van de subsidies - op rond een miljoen gulden, becijferde voorzitter Bergshoeff In zijn toespraak noemde commissaris Boertien de sociale werkvoorziening een 'kostbaar goed'. Hij stelde vast dat er tot nu toe al veel goed werk is gele verd maar zag ook in de toekomst nog een grote taak weggelegd voor dit werk. Daarbij benadrukte hij de veelzijdig heid van het huidige wsw-werk. Voor de werkplaatsen is de kwekerij de vierde werksoort naast de industriële activiteiten in het gebouw aan de Gre- velingenstraat. het hoveniersbedrijf en de civiel-technische dienst Als vertegenwoordiger van de bedrijfs- kem van de werkplaatsen noemde de heer M. C. Cosijn de aankoop van 'Veld zigt' een wijs besluit. Terugblikkend op de desolate situatie bij het begin zag hij nu 'een kwekerij die er wezen mag en die zijn vruchten zeker zal afwerpen'. Spreiding De rijksconsulent voor de complemen taire sociale voorziening in Zeeland, mr. C. M. van Voorst Vader sprak de hoop uit dat de kwekerij een prachtige aanvulling mag zijn in het pakket van de werkplaatsen. „Er is een geweldig mooie spreiding van werkzaamheden tot stand gekomen door de kwekerij", zei hij. De heer Van Voorst Vader benadrukte dat de kwekerij niet ten koste gaat van het vrije bedrijf - men heeft overigens van het begin af aan contact gehad met beroepskwekers - maar als een mooie aanvulling gezien moet worden. Vanuit deze situatie zag hij een verdere specia lisatie in de toekomst als noodzakelijk. Namens de federatie van sociale werk plaatsen in Zeeland sprak directeur J. Pieterse een felicitatie uit Hij consta teerde tot zijn vreugde dat de sociale werkvoorziening door zijn veelsoortig heid een maatschappelijke functie heeft ingenomen die niet meer is weg te den ken. Directeur A. de Lange stelde als laatste spreker dat hij met hoop en vertrouwen vervuld was over het functioneren van de kwekerij en deze een bijdrage zal le veren aan een nog beter functioneren van de 'Werkplaatsen Walcheren'. Als cadeau van het personeel bood hij het bestuur een wandklok aan. Na de bijeenkomst in de schouwburg en de opening van de kwekerij door de commissaris waren de genodigden in de gelegenheid het complex uitgebreid te bezichtigen. Daarbij zorgde een deel van de werknemers voor deskundige toelichting, 's Middags en 's avonds hield de kwekerij open huis. Foto: ar. Boertien plant een boom ter gelegenheid van de officiële opening van kwekerij Veldzigtin Middelburg. BURGEMEESTER P. J. EVERS VAN KORTGENE MET PENSIOEN VOORLIEFDEVOOR 'DAT DORPSE' KORTGENE - Hel is voorbij voor burgemeester P. J. Evers van Kort- genen. Zaterdagmiddag neemt hij. tijdens een speciale raadsvergader ing afscheid. „Dan ga ik nog in op allerlei zaken die voor Kortgene van belang zijn. Daarover wil ik nu eigenlijk nog niet praten.„Boven dien heb ik de gemeenteraad altijd gezien als het hoogste goed van de gemeente en dal wil ik nu. tijdens die laatste dagen ook zo houden." vertelt de scheidende burgemees ter. Donderdagochtend. Burgemeester Evers is in de kasten in zijn kamer in het gemeentehuis van Kortgene gedoken. Hij houdt grote schoon maak. „Liquidatie hè," zegt hij er over. Eind juni al verhuist het echt paar Evers naar een gloednieuwe huurwoning in Middelburg. „Giste ren zat ik nog bij 'Het Veerse Meer' en toen vertelde ik wat mijn plan nen waren. De gedeputeerden van Geesbergen en Boersma hoorden dat ik naar Middelburg ga en ze vroegen zich af of dat nu wel zo ideaal was. Nou voor mij is het dat wel... en wanneer het ons niet naar de zin is. gaan we gewoon weer er gens anders heen. Kijk. ik rijd nu nog auto. maar wanneer ik straks niet meer achter het stuur kruip, vind ik het een vereiste dat we in een stad wonen, waar het station, de bioscoop, de schouwburg en de bibliotheek in de buurt liggen. We wilden eerst naar Wilhelminadorp. maar dat bleek, vanwege de hoge kosten onmogelijk. Nou. toen werd het Middelburg." legt de heer Evers uit. In Kortgene. waar hij sedert 1966 het burgemeestersambt bekleedde, blijft het echtpaar Evers in ieder geval niet wonen. „Je moet als oud-burgemeester niet in je ge meente blijven wonen. Zodra er een ander op je stoel zit. moetje wegwe zen. Want ik weet precies hoe net gaat. Wanneer er iets mis is. weten ze je te vinden en dan ga je je er weer mee bemoeien. Dat wil ik niet." De heer Evers is Zeeland nooit uit geweest. Hij werd geboren in Aar denburg en trad in 1930 in dienst op de gemeentesecretarie van Sint Kruis. i .Dat was nog onder Van der Hooft, die is nu dood. maar van die man heb ik toen ontzettend veel ge leerd"!. Vijf jaar werkte de ionge Evers op die gemeentesecretarie. Toen werd hij gemeente-ontvanger in Biervliet. ..Je moet die lijd echt voorstellen, die crisistijd. Dat was de tijd dat ingenieurs op de tram stonden... Je moest het toen gewoon hebben van relaties Ik hield toen een rijksdaalder in de maand over en daarvan vierde je toen feest. Alle mensen, ik hoop dat die lijd nooit terugkomt. Biervliet er woonden 2300 mensen en daarvan waren er zeker 400 werkloos." In '39 ging de heer Evers als reserve-officier ivoor 14 maanden) de mobilisatie in. Daarna keerde hij terug naar zijn post in Biervliet. „Je kon toen zo ontzettend veel voor de mensen doen he„ Dat heb ik altijd prachtig gevonden, dat werken voor andere mensen. Dat idealistische, dat bouwen aan iets. Je wist dat dic- mensen je nodig hadden. Vlak na de oorlog kwamen de baantjes vnj. toen heb ik gezegd: „Maar nu ga ik Biervliet niet verlaten".. Ja. achte raf was dat misschien wel dom. maar op dat moment zelf stond je daar helemaal niet bij stil. Trou wens, ik heb daar nog een paar jaar met de huidige burgemeester van Veere. Hack. op de secretarie geze ten... Een mooie tijd..." Dat Dorpse' De voorliefde voor 'dat dorpse' ty peert burgemeester Evers. Altijd zocht hij het contact met de bewo ners. „Dat ben ik eigenlijk nooit kwijt geraakt. Ik hou ervan." zegt hij vol overtuiging. Precies 18 jaar was gemeente-ontvanger Evers in Biervliet werkzaam. Op I mei 1954 werd hij burgemeester, van Kat- tendijke op Zuid-Bcveland. „Burgemeester-secretaris werd ik. Dat vond ik prachtig, want op die manier was je helemaal betrokken bij ailes wat m je gemeente afspeel de. Het was helemaal wat ik wilde, want zeg nou zelf. iedereen wil toch promotie maken, iedereen wil toch weieens baas zijn en z'n eigen ideën uitvoeren... Ik wilde die verant woordelijkheid best dragen. En ook in Kattendijke was het een prach tige tijd. zonder problemen. We hadden een gemeenteraad met ze ven leden en het ging er allergenoe- gelijksl toe. Niet mei de fles op tafei hoor. dat niet.ik hou wel van een borreltje, maar dan na afloop. Niet tijdens de vergadering." vertelt burgemeester Evers. Zijn drie doch ters zijn in de Kattendijkse periode alle drie "onderdak geraakt'. Ze trouwden in de gemeente van pa. Kattendijke raakte z'n zelfstandig heid kwijt („van de noodzaak was iedereen overtuigd, hel ging er al leen even om bij welke gemeente' en de burgemeester kreeg direct c-en nieuwe gemeente. Kortgene aange boden. „Commissaris Van Aartsen heeft ervoor gezorgd dat alle bur gemeesters die vrijkwamen door de herindeling goed wegkwamen." zegt de heer Evers. Hij begon In 1966 aan zijn laatste gemeente Kortgene. De- aanzet voor de recreatieve ontwik keling was al gegeven. Ooslerschelde Juist gedurende zijn laatste jaren als burgemeester zag de heer Evers zich geconfronteerd met allerlei ontwikkelingen, die hem in som mige gevallen weieens met zorg vervulden. Zoals die opstelling van de PvdA („Ik was 25 jaar lid boor en nu nog ben ik in niets veran derd: ik was een welbewust lid van de partij"» in de kwestie van de af sluiting van de Ooslerschelde. „Die veiligheid was voor mij een eis. En trouwens voor bijna iedere PvdA- er in Zeeland. En wat zie je dan...ons enige Zeeuwse PvdA- karnerlid P. A. Roels laat zich op een gegeven moment Peter noemen en draait in zijn mening over die afsluiting om als een blad aan een boom. En hij kreeg de hele partij achter zich." ..Nou. ik had verwacht dat er men sen mijn zijde zouden kiezen: ze hebben het niet gedaan lalheid misschien." zegt burgemeester Evers enigszins verbitterd Toch voegt hij er direct aan toe. „Ga mijn activiteiten, buiten mijn werk om. maar eens na. Ik heb me altijd pro beren in te zetten voor mensen, die het minder hadden dan ikzelf... En dat is nog zo. Maar over zon Oo.v lerscheldekwestie. welk protest middel heb je in een politieke partij in zo n geval? Juist, alleen het op zeggen van Je lidmaatschap En dat heb ik gedaan Zaterdagmiddag neemt burgemees ter Evers, tijdens een speciale raadsvergadering, afscheid van Kortgene 'om 14.00 uur»: om half vijf in 'De Korenbeurs' is er een re ceptie. Over 'straks' zegt de schei dende burgemeester. ..Och. Ik heb het gevoel dat ik nog jaren door zou kunnen gaan. dus ik zal m'n energie op een andere manier kwijt moeten raken...Hobbles? Nou. dat vind ik zo afgezaagd, wie is daarin nou geïnte resseerd." Zaterdagmiddag neemt burgemeester Evers, tijdens een speciale raadsverga dering. afscheid van Kortgene 'óm 14.00 uur»; om half vijf in 'De Koren beurs' is er een receptie Over 'straks' zegt de scheldende burgemeester „Och. ik heb het gevoel dat ik nog Ja ren door zou kunnen gaan. dus ik zal m'n energie op een andere manier kwijt moeten raken ...Hobbies? Nou. dat vind ik zo afgezaagd, wie is daarin nou geïnteresseerd." muvam i icw Evenementendag op kinderboerderij GOES - In en bij de kinderboerderij De Hollandse Hoeve in Goes wordt op 3 juli een evenementendag gehouden. Er zal een aantal demonstraties gege ven worden, onder meer door een schapenscheerder, een korenvlechter. een spinster, een kaasmaker, een hoefsmid, een rietdekker en een klom penmaker. Bovendien zijn er informa tiestands van de vereniging tot bevor dering van de bijenteelt in Nederland en van de jeugdnatuurwacht in Goes. De evenementendag duurt van 10.30 tot 15.00 uur. EXAMEN Te Leiden slaagde mevrouw D. A. Marks-Maarschalkerwaard te Goes voor het examen Engels MO-B. Examens Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het examen tolk- vertaalsier Italiaansmejuffrouw Mirjam Boerwinkel te Middelburg. Aan de so ciale academie 'De Amstelhorn' te Am stelveen slaagde voor het examen wijk verpleegkundige mejuffrouw A. M. S. Boerwinkel te Middelburg Gedeputeerde slaat eerste paal voor recreatiewoningen te Bruinisse BRUINISSE - Dinsdag 22 juni slaat de heer A. L. van Geexbergcn. lid van ge deputeerde staten van Zeeland, de eerste paal voor 250 recreatiewonin gen in het project Aquadelta te Bruin isse. Deze officiële gebeurtenis begin* .s middags om 15 30 uur met een bijeen komst in de kantine van het caravan park. De bouw- van de recreatiewonin gen gaat uit van de projectontwikke lingsmaatschappij Wilms

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7