PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PLAN VOOR 200.000 ARBEIDSPLAATSEN Actiegroep Oosterschelde vraagt 'beslissing in algemeen belang' Jaarlijks miljarden aan investeringspremies: Groei inkomen 1 tot 1,5 procent Troepen Arabische liga in Libanon ACTIEGROEP GOOIDE ZAKKEN MEEL OP ROTTERDAMSE RAAD vandaag GIEREK MET SCHMIDT DE MIJN IN 'GEEN KOEHANDEL VANWEGE GEZICHTSVERLIES' erantu oorclelijkheid Presentjes pagina 2 219e jaargang no.137 Vrijdag 11 juni 1976 (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het regeringsplan voor het sturen van de economische groei in de komende vier jaar voorziet in het scheppen van 200.000 extra arbeidsplaatsen. Mede daardoor zullen er dan in 1980 nog gemiddeld 150.000 werklozen zijn (dit jaar gemiddeld 210.000). Oorzaak dat het totaal aantal werklozen in deze jaren ondanks de 200.000 nieuwe arbeidsplaatsen met niet meer dan 60.000 zal verminderen is onder meer dat in deze periode ook de normale aanwas van de beroepsbevolking moet worden opgevangen. Middelen tot het scheppen van de extra arbeidsplaatsen zijn onder meer 4,75 miljard gulden ie de regering jaarlijks extra wil nlgeven om de investeringen door het bedrijfsleven te bevorderen. Van dit bedrag is 3,5 miljard hoofdzakelijk bedoeld voor Isresteringspremiesenvooreenkleindeelvoorstructuurmaatregelen.Voortswilderegeringjaarlijksl,25miljarduittrekken staande situaties en de voorwaarden. aai loonkostensubsidies en voor een klein deel, voor maatregelen op het gebied van de arbeidsmarkt. Dit zijn hoofdpunten uit de nota 'Selec- lieve Groei', die de ministers Lubbers, Boersma en Duisenberg donderdag hebben gepubliceerd. Mede aan de hand van nieuwe prognoses van het Centraal Plan Bureau wordt de groei vanhet reëel beschikbaar inkomen van de modale werknemer op 1 tot 1,5 pro cent in de jaren 1977 tot en met 1980 geschat. Maar, zoals uit nadere toelich tingen blijkt, het is niet zeker dat voor inkomens boven de f 20.000 per jaar de koopkracht op hetzelfde peil kan wor den gehandhaafd. De bedrijfsinvesteringen zouden vol gens de regeringsplannen met 6 procent per jaar moeten stijgen. Die gaat de re gering aanzwengelen door middel van stimulering, eerst met een overgangsre geling. die nu al ingaat, daarna met spe ciale maatregelen. De loonsomstijging nag maar 8.5 tot 9 procent per jaar zijn tr.zeker niet boven de 9 procent komen. Het consumptieprijspeil mag per jaar metboven de 6,5 procent komen. Het aantal arbeidsplaatsen zou in de pe- lingslanden beter tot hun recht komen, riode 1977 tot en met 1980 bij de over- Selectieve groei betekent dat naast heid per jaar met 1.1 procent en bij de reële economische groei op zich ook an- particuliere bedrijven met 1 procent dere doelstellingen even belangrijk zijn moeten toenemen. De totale werkgele- in het geheel der economische ontwik- genheid in de bedrijven zou per jaar keling. Het gaat er dus om een zekere eveneens met een procent moeten stij- mate van economisch herstel te verwe gen. Daar tegenover staat dat het jaar- zenlijken en tegelijkertijd maatschap- lijks begrotingstekort van de overheid pelijk gewenste zaken tot ontplooiing te dan met één miljard moet worden 'uit- brengen. In dit verband heeft minister peetmoeder minima bed 'Onlsparmlngsbed' voor gevangenen: een bedenkelijk hulpmiddel. biogas Nieuwe energiebron voor de arme lan- stoel P. J. Evers ontruimt de burgemeesters- van Kortgene. politie De Nederlandse politie zou naar eën. goed samenhangende organisatie moe ien, vindt rijkspolitie-overste Laming woonwagens Er wordt te vaak en te veel negatieve reclame gemaakt voor de woonwagen bewoners PAGINA 13 onderwijs VVD publiceert een eigen onderwijsno- 13 geen nieuwe wetten, maar uitbouw op basis van bestaande. PAGINA 15 conflict Coach Nederlandse hoogspringers en de Atletiek Unie in conflict. PAGINA 17. gids N'CRV-muziekgids verdwijnt; radio- en w-programma's; strips. PAGINA 19 order Arabische order van bijna voor Intcrbeinn i miljard gerekt' tot vijf miljard. Scharnierpunt In deze lang verwachte nota, die samen met de woensdag verschenen bezuin igingsplannen voor de overheidsuitga ven en de sociale voorzieningen, aan de vooravond van en ten dienste van het centraal sociaal-economisch overleg, de kabinetsvisie op de nabije toekomst in houdt. is de werkgelegenheid het 'scharnierpunt', zoals minister Lubbers het uitdrukte. Doelstelling is werkgele genheid te behouden en te versterken. Door stimulering van investeringen moeten nieuwe arbeidsplaatsen worden geschapen, groei het nationaal inkomen en moet de inflatie worden terugged rongen. Een tweede belangrijk punt is de selectiviteit van dë groei. De regering wil hiermee zeggen dat belangen van milieubehoud, ruimtelijke ordening, zuinig beheer van grondstoffen en ener gie, en betere kansen voor de ontwikke- DUISENBERG: „Mogelijk nieuwe bezuinigingen gezondheidszorg en defensie" (Van onze correspondent) HOEVELAKEN - „Het extra gat in de begroting voor 1977 kunnen wc more- lijk compenseren met nieuwe bezuin igingen op onder andere de gezond heidszorg en de defensie. Wat de ge zondheidszorg betreft kunnen we mis schien gebruik maken van de vier mil jard gulden die het Centraal Plan Bu reau onlangs nog als bezuinigingspost vond". Dit verklaarde minister Duisenberg van financiën donderdagavond tijdens een bijeenkomst van de PvdA in hoevela ken. Zoals bekend deelde het Centraal Plan Bureau zaterdag mee nog een be drag van vier miljard gulden aan bezuin igingen te hebben gevonden. De minister sprak donderdagavond in hoofdzaak over de bezuinigingsnota en de structuurnota die de regering don derdag en woensdag publiceerde. Duisenberg signaleerde voorts in zijn eigen partij een stroming die zegt ge noeg te hebben van de regeringsge- rantwoordelijkheid. Deze groepering wil dat er niet aan de lonen getornd wordt. „We moeten nu een keuze maken en niet weglopen voor de eigen verant woordelijkheid. Doen we dat wel dan spelen we de VVD in de kaart. Daarmee worden de zwaksten in de samenleving de dupe.", aldus de minister. Lubbers er donderdag op gewezen dat het niet mogelijk is (en ook niet wense lijk) een soort 'blauwdruk' te maken voor de ontwikkeling van bepaalde be- drijstakken. In onze zeer open economie stuit het maken van een gedetailleerd econo misch opbouwplan naar sectoren op veel problemen. Eveneens is het minder gewenst een rangschikking van bedrijf stakken naar al of niet 'wenselijkheid om te steunen'. De verbindingen tussen diverse takken zorgen voor complica ties. zo bleek, zodat maatregelen aan de ene kant gevolgen hebben aan de an dere kant Doorslaggevend was dat er per bedrijf stak en per onderneming grote verschil len bestaan tussen de gemiddelde, be- die bij uitbreiding gelden. Een bedrijf stak kan een gemiddeld slecht resultaat halen op milieugebied, terwijl nieuwe investeringen juist op een milieuvrien delijke manier zouden worden gereali seerd Ook is het praktisch ondoenlijk de resultaten inzake de doelstellingen te wegen. Creativiteit De overheid gaat dus het investeren niet aan banden leggen. Maar de onderne- (Slot zie pagina 3 kolom 3) SOESTDIJK: Op Paleis Socsldijk kreeg koningin Juliana donderdag d< Koninginneharing aangeboden Foto: mevroun J P van d<r Harst-Boa'-: echtgenote van de schipper van de Monica Vlaardingen 99' overhandigt het vaatje nieuwe haring. UIT SOEDAN, L YBIE EN ALGERIJE: DAMASCCS-BEIROET (RTE/UPI/AFP) - In Libanon zijn don derdag de eerste eenheden van de Arabische 'vredesmacht aangekomen, die door de ministersconferentie van de Arabische liga is opgericht om de MOERS: Op de derde dag van zijn offi ciële bezoek aan West-Duitsland heejt de Poolse communistische partijleider Edward Gierek tl), die vroeger mijn werker is geweest, donderdag met kanselier Schmidt tr) een steenkool mijn in Moers geïnsprecteerd. Na de inspectie sprak Gierek met een dertig tal leidinggevende Westduitse indus triëlen om de moklot verbetering van de handel tussen Polen en West- Duüsland nader te bekijken. Vandaag zal naar verwacht een ge meenschappelijke verklaring, een cul turele overeenkomst en een economi sche overeenkomst tussen beide rege ringen worden ondertekend. Schmidt sprak de een nagenoeg voor ondertekening rijp akkoord over een miljarden-project tol vergassing van kolen ook een tweede grote project over koperleveranties op lange termijn uit Polen in kannen en orde en stabiliteit in Libanon te her stellen. Een honderdtal Soedanese militairen arriveerde per vliegtuig op de luchtha ven van Beiroet De Libische en Alge rijnse eenheden - naar schatting sa men 1.000 manschappen is vanuit Sy- rié Libanon binnentrokken zullen ook deel uitmaken van de Arabische vre desmacht. Syrië heeft zich bereid ver klaard hulp van andere Arabische lan den bij "het herstel van de vrede in Li banon' te aanvaarden. Volgens het plan van de Arabische liga zouden voorts nog troepen uit Saoedi-Arabië en eenheden van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO een bijdrage aan de vredesmacht moe ten leveren. Syrische troepen en Prosyrische een heden die de toegangswegen naar WestrBeiroet in handen hebben, hou den voedsel tegen dat is bestemd voor wijken die in handen zijn van ae linkse Libanezen. Sommige delen van Beiroet lijden al onder ernstige voedseltekorten. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft donderdag de beschieting van het ziekenhuis van de- Amerikaanse universiteit in Beiroet veroordeeld. Woonwijken en wijken waar geen strategische doelen zijn worden blindelings beschoten, aldus uit. dat naast woordvoerder Frederick Brown. President Franjieh blijft zich verzetten tegen de plannen van de Arabische liga en kondigde aan dat 'Libanon zich met alle middelen zal verzetten tegen kruiken gebracht zou kunnen worden, een Arabische strijdmacht die ons hoewel er 'enige moeilijkheden' opge doken waren. grondgebied betreedt tegen onze wil en zonder onze toestemming vooraf'. ROTTERDAM (ANP) - Leden van de 'Actiegroep redt Katendrecht' hebben donderdagmiddag in de raadzaal van het Rotterdamse stadhuis voor een fors incident ge zorgd. Vanaf de publieke tribune gooiden zij plastic zakken gevuld met meel de zaal in, nadat de raad met overgrote meerderheid van stemmen had besloten akkoord te gaan met de uitbreidingsplannen van een meelfabriek aan de Veer- laan op Katendrecht. De razdsleden namen dat besluit, nadat een lid van aktiegroep me vrouw Lembke, in felle bewoordin gen het advies van het college van b. en w. om in de uitbreiding toe te stemmen had afgeraden. Het over de raadsleden en over bur gemeester en wethouders uitstorten van het meel veroorzaakte een enorm tumult in de zaaL Raadsleden probeerden zich tegen het- meel te beschermen door onder de banken te kruipen, maar slechts weinigen slaagden er in zich af doende te verbergen. Een aantal van de meelgooiers werd later door de politie in het stadhuis aange houden. Afke Keuring De vergadering i""- - .neelincident voortgezet in de burgerzaal van het stadhuis. Burgemeester Van der Louw nam daar het woord en keurde in scherpe bewoordingen het optreden van de actiegroep af Hij zei dat het college zal nagaan op welke manier dergelijke incidenten kunnen worden voorkomen in de toekomst. „Discussies in de raad moeten kunnen plaatsvinden zon der een sfeer van intimidatie en ge vaar voor aanwezigen", zo ver klaarde Van der Louw. Volgens hem is het advies van b. en w. op de uitr breiding van de meelfabriek toe te staan zorgvuldig genuanceerd en gewetensvol voorbereid. Het merendeel van de bewoners van Katendrecht is van mening, dat uitbreiding van de fabriek het leef milieu in de wijk ernstig aantast als gevolg van stof, lawaai en verkeer soverlast. Overigens staan de problemen rond de uitbreiding van de fabriek niet op zichzelf. Volgens de actiegroep heeft de gemeenteraad anderhalf jaar geleden besloten dat Katend recht een woonwijk zou worden en dat het prostitutievraagstuk zou worden opgelost Volgens de aktie groep komt er niets terecht van de plannen van het Rotterdamse ge meentebestuur om de prostitutie op Katendrecht aan te pakken. 'VEILIGHEID VOORONS NUMMER EEN' YERSEKE - In een open brief aan de regering en de leden van de eerste en tweede kamer spreekt de actiegroep Oosterschelde Open de hoop uit dat alleen het algemeen belang zal mee tellen bij het nemen van een defini tieve beslissing over de Oosterschel de. „Wij vragen u een keuze te doen uit twee mogelijkheden, namelijk de pijlerdani of dijkverhoging. Er dient geen koehandel plaats te vinden van wege vermeend gezichtsverlies'. 'Welke van de twee oplossingen het ook moge zijn. het gaat om de beste oplossing voor het landsbelang. Het gaat om een duidelijke keuze, waarbij de Zeeuwse bevolking een spijkerharde garantie krijgt dat de verbetering van de veiligheid zorider onderbreking voortgang zal vinden. En dan wel zo danig dat de Delta-veiligheid wel eer der maar niet later dan in 1985 bereikt zal zijn. al zouden we er bepaalde pe riodes dag en nacht voor moeten wer ken'. aldus de actiegroep in haar open brief. De brief is geschreven naar aan leiding van de brief die de werkgroep 'Deltaveiligheid in 1985'. waarin een aantal vooraanstaande Zeeuwen zit ting heeft, naar 'Den Haag' heeft ge stuurd. De actiegroep typeert die brief als 'een brief vol bezwaren tegen dijk verhoging zonder eën oplossing'. In de brief geeft ae actiegroep eerst haar vi sie op de recente ontwikkelingen rond de afsluiting van de Oosterschelde. 'Nu gebleken is dat er een stormstuw ge bouwd kan worden, die aan alle voor waarden voldoet, blijven er twee moge lijkheden over: een stormstuw (maar laten we dan geen half werk doen en kiezen voor een doorlaatopening van minstens 20.000 vierkante meter) of dijkverhoging. Bij de keuze uit. beide mogelijkheden bestaat de verantwoordelijkheid uit meer dan één element, zoals: de verantwoordelijkheid voorde vei ligheid. Voor ons stond dit steeds nummer één. Dankzij de voorstanders van een open Oosterschelde werden en worden er reeds grote stukken dijk verbeterd. De laatste weken zijn weer drie stukken aanbesteed; de verantwoordelijkheid voor een gezond milieu. Er is hier 33-000 ha ge zond milieu in het geding: de verantwoordelijkheid voor de werkgelegenheid. Het gaat hier om het behoud van 1500 blijvende arbeid splaatsen: de verantwoordelijkheid ten op zichte van de economie en de geldmid delen in ons land. Met alle bijkomende kosten en verliezen komt de totale af sluiting van de Oosterschelde (8500 manjaren) op ongeveer vijf miljard gulden ivooral economische schade). Een pijlerdam betekent ongeveer 20.000 jaren werk en kost ongeveer 4 miljard gulden. Dijkverhoging tens lotte levert 15.000 manjaren werk op en kost ongeveer twee miljard. Bovendien brengt dijkverhoging de minste onze kerheden wat het milieu en de scheip- dierencultures betreft met zich mee De besparing van twee miljard gulden kan voor andere nuttige projecten ge bruikt worden.' De week van het kabinet §^^lsschlen ls deze week wel de belangrijkste uit het be- staan van het kablneUDen Uyl: er ls de afgelopen dagen ren lawine van stukken ovei de Nederlandse samenlesdnp uitgestort - vele honderden pagina's - waann namelijk sterker dan ooit hel karakter van dit kabinet tot uiting U gekomen In meer dan één opzicht eer opvallende zaak: deze nota's en voor stellen hebben een verschillend karak ter en zijn van uiteenlopend gewicht maar zijn desondanks met elkaar ver bonden. Zo ls er een bezulnlglngsnota een stuk op koru- termijn: het gaal orr beleidsvoornemens met het oog op d'. niet florissante economische situatie van dit land. De draagwijdte van eer aantal maatregelen beperkt rich ech ter allerminst tot de korte termijn: zt zijn wel degelijk gericht op structurele veranderingen. Daarnaast is er eer structuurnota van minister Lubbers die wel op de lange termijn ls geba seerd. maar tegelijkertijd weer elemen ten bevat, die hebben te maken met denkbeelden uit de bezulnigingsnota Inmiddels is ook het ontwerp op d« wcUonderncmingsraden ingediend, hel langverwachte compromis ook hiei geldt dat het van grote betekenis kar zijn voor toekomstige ontwikkelinger in het Nederlandse bedrijfsleven. Var grote betekenis ook voor het politiek» bedrijf in de komende maanden - er dus: voor het kabinet-Den Uyl. Ee, len opvallende zaak bij deze lawmt was voorts de presentatie. De ladinf stukken werd al geruime tija verwaent maar kwam deze week af zonder dat ei veel samenhang viel te bespeuren. De parlementaire redacties van zowe kranten als van radio en tv stonder voor een haast onmogelijke opgave: ze moesten zich door stapels papier wer ken en tegelijkertijd ook nog pogen tol een meningsvorming te komen. Dat zelfde gold voor diegenen aan wie om commentaar werd gevraagd: kamerfracties, dememers, vakbe weging enz. Veel meer dan een opper vlakkige reactie bleek niet mogelijk Wanneer men deze presentatie verge lijkt met de gang van zaken rond d€ rijksbegroting, dan moet men conclu deren: een weinig bevredigende gang van zaken Rond de derde dinsdag ir september bestaat er namelijk voor de media ruimschoots gelegenheid tot be studering vooraf van de omvangrijke stapel stukken en in de meeste geval len blijkt de daarop gebaseerde voor lichting dan ook degelijk en uitput tend. Deze week echter Ls het allemaa oppervlakkig haastwerk geworden. ar I j* :d: j fiantlijn H, -aastwerk kennelijk ook bij dt overheid. Uit de stukken blijkt dal daar nog heel wat werk moet worder gedaan en dat er in de komende pe riode nog weer nieuwe stukken zuller komen met nadere uitwerkingen var nu voorlopig ontvouwde gedachten. D« invloed van allerlei voorstellen op de komende begroting zal bijzonder groo' zijn en dat houdt weer in dat in sei> tember allerlei consequenties van de bezuinigingen beter kunnen worder bekeken. Met name de detailleringer bij de departementen zullen dan in eer breder verband zijn te beoordelen Toch moet de kamer op korte termijr aan het werk om eerst en vooral ovei de bezuinigingsnota een oordeel uit U spreken. In feite een oordeel over eer deelonderwerp, dat moeilijk van hei grotere geheel kan worden losgemaakt Eigenlijk zouden 'algemene beschou wingen' nodig zijn over de hele papier lawine van deze week. Toegegeven: df versnipperde presentatie is een gevolg van de moeilijkheden waarmee het ka binet de afgelopen weken te worsteier had een gevolg ook van het voor ziel uitschuiven van belangrijke beslissin gen. Er was een situatie ontstaan waarin het moeilijk anders kqn. Onbe vredigend blijft het niettemin. Ir. dc komende dagen en weken zal ei op allerlei fronten intensief gestudeerc moeten worden op de stukken die deze week naar buiten zijn gekomen, voora ook op hun onderlinge samenhang. De maatschappij-visie van het kabinei staat eigenlijk nu pas goed ter discus sie. Daarom: ondanks de fragmentari sche. haastige en eigenlijk te late pre sentatie van deze voorstellen geloven wij dat deze week voor het kabinet de belangrijkste uit zijn bestaan is ge weest. belangrijker zelfs dan crisisdrei gingen. De punten waar het nu om gaat betreffen de filosofie van dit kabi net, zij zijn bepalend voor de inrichting van het maatschappelijk bestel in Ne derland in de toekomst en zullen - o; men het wil of niet - voor een groot deel mede de inzet worden van de ko mende verkiezingen. N.-Ierse katholieken willen onafhankelijk Noord-Ierland BELFAST (REUTER) - Austin Currts, voorzitter van Noordierlands voor naamste katholieke 'sociaaldemocra tische arbeidspartij' 'SDLPi heeft donderdag bekendgemaakt dat zijn partij een onafhankelijk Noord- Ierland nastreeft. A us tin zei dat öe stap naar onafhanke lijk niet onbezonnen gedaan moet worden. Zo zullen onder meer garanties gege ven kunnen worden om te voorkomen dat Noord-Ierland moeten worden ge domineerd door de protestanten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1