KRO MAAKTE OPNAMEN 'BIJ ONS IN ZEELAND' PZC/r 'KLEIN WALCHEREN' DAT KIND ZELF KAN MAKEN Pierre van Ostade presenteert programma Nederlands militair elftal luidt de Steense jubileumfeesten in Sparen. Uw geld groeit in 6 jaar en 9 maanden van f 605,33 naar f 1.000,- met ABN Kasbiljetten. DONDERDAG 10 JUNI 1976 fotoOpnamen voor het KRO-tv-programma 'Bij ons in Zeeland' in 'De Hofstede'. 'De hofstede' in Haamstede HAAMSTEDE - Tientallen lampen met een sterkte van 2 kilowatt, tien tallen meters kabel en 4 televisieca- 'Bijdragen '-uitkeringen heemkudige kring West- Zeeuwsch- Vlaanderen AARDENBURG - Het bestuur van de Heemkundige Kring West-Zeeuwsch- Vlaanderen zal dit jaar tweeboe-k jes in de serie 'Bijdragen tot de geschiedenis van West-Zeeuwsch-Vlaanderen' uit geven. De werkjes, 'De boerderijen van Hoofdplaat en de Braakman' en "Episoden 1940-1945', zijn reeds bij de drukkerij in behandeling. Dit staat in het jaarverslag over 1975 van deze heemkundige kring. Uit het financieel verslag blijkt dat de ont vangsten 7.767,19 bedroegen en de uitgaven ƒ9.546,71. Per 31 december had ce vereniging een bedrag van ƒ9.05231 in kas. Tijdens de eerste ex cursie van de heemkundige kring za terdag 19 juni, trekken de leden naar tH waterwingebied van de Braakman. Deheer Anthonisse. voorlichtingsfunc- tanris van de NV Watermaatschappij Zaidwest-Nede.rland, zal een overzicht geven van de waterwinning in dit ge bied. Tevens staat de vertoning van een film over de waterwinning op het programma. Daarna volgt de bezichti ging van het pompstation en het spaarbekken en een excursie naar de innamewerken. De deelnemers komen 's-morgens om half tien samen bij het pompstation bij de Braakman Als doel voor het tweede uitstapje, in de tweede helft van augustus, is Gent ge- mera's beheersten dinsdag en woens dag 'de Hofstede', het ruim drie eeu wen oude restaurant-boerderij op het terrein van bungalowpark Burghstede in Haamstede. Ruim 110 mensen waren daar in touw om opnamen te maken voor het KRO-programma 'Bij ons in Zeeland', dat zaterdag 12 Juli te zien zal zijn van vijf voor half negen tot kwart over ne gen. De tiende opname in de reeks 'Bij ons'-programma, die zoveel mogelijk worden gebaseerd op de streek van uitzending. Voor Zeeland betekende dat, regisseur Nico Hiltrop en producer Piet van Hest naarstig zochten naar artiesten, die kwalitatief in het pro gramma passen en toch minstens Zeeuw van geboorte zijn. Het resultaat van het speurwerk is. dal zaterdag te zien zijn Marie-Cécile Moerdijk. Accordeola uit Vlissingen. de in fraai Zeeuws kostuum gestoken da mes van het Westkapels Dameskoor en de groep Bameby uit Goes. Verder zijn er nog 'the Animal Crackers', waarvan er een uit Zeeland komt en Mark Win ter uit Middelburg. Presentator is Pierre van Ostade en de muzikale begeleiding staat onder lei ding van Tony Eijk. Film van Ingmar Bergman in 'Beuk MIDDELBURG - Vanavond (donder dag) wordt in het jongerencentrum 'De Beuk' aan de Herengracht in Middelburg de film 'De Maagdenbron' van Ingmar Bergman vertoond. Deze 90 minuten durende film. ge maakt in 1959. berust op een oude Zweedse legende en speelt zich af in de middeleeuwen, toen Zweden reeds tot het christendom was overgegaan, maar de oude Germaanse goden nog sterk onder de bevolking leefden. De aan vang is 21.00 uur. Zoals te doen gebruikelijk leverde de NOS de ongeveer uit 65 mensen be staande technische ploeg, die met hun wagens in Westerschouwen heel wat vragen opriepen. Producer Plet van Hest vertelt, dat de Hofstede werd gekozen om het intieme karakter en de accommodatie, waarbij de vele antieke boerenvoorwerpen. zoals een aantal rijtuigen, voor een goed decor zorgden. KANTONRECHTER MIDDELBURG: Engelse kapitein vrijgesproken van schuld aanvaring op Westerschelde MIDDELBURG - De kantonrechter te Middelburg, mr. A. Veenhoven. heeft woensdagmorgen schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen de kapitein van het Engelse zeeschip "Tower Con quest' en hem vrijgesproken van de hem ten laste gelegde schuld aan een aanvaring op 8 februari van het vorig jaar in de Wielingen bij Vlissingen. Bij die botsing waarbij zijn schip en de 'Heemskerk' bijna recht op elkaar He pen kreeg het Engelse schip een schade van ongeveer vier Ion en de 'Heemskerk' een schade van circa 75 mille. De botsing gebeurde tijdens mist waarvoor de rlvlerloodsdlenst was ge staakt De Tower Conquest' wilde an keren onder Breskens. Tijdens de behandeling van deze bot sing. veertien dagen geleden, was de verdachte niet verschenen. HIJ werd toen vertegenwoordigd door zijn ge machtigde mr. P. N Schippers uit Rot terdam die vertelde dat de omvan grijke schade vrijwel was geregeld door de assuradeuren. Officier van justitie mr. J. Kolkman had een boete van 300.- geèist maar de kantonrechter achtte de schuld van de Engelse kapitein niet voldoende bewezen om tol een veroordeling te komen. Telefooncentrale Vlissingen vergroot capaciteit VLISSINGEN - Vandaag (donderdag) wordt de capaciteit van de telefoon centrale Vlissingen uitgebreid met 600 nummers. De PTT is hierdoor in de ge legenheid te voldoen aan de verzoeken van adspirantrabonnees. Vanaf heden zullen de wachtende aanvragers wor den aangesloten. Slechts in enkele ge vallen. waarbij de kabelverbinding tussen de centrale en de woning ont breekt. zal aansluiting op het telefoon net iets langer gaan duren. provincie OFFICIËLE ONTVANGST IN STADHUIS HULST MILITAIRE PLOEG KREEG HULSTER STADSWAPEN HULST - Woensdagmiddag is het Ne derlandse militaire voetbalelftal met begeleiders officieel ontvangen op het stadhuis van Hulst. De militaire ploeg speelde later op de dag tegen Steen in het kader van het 750-jarig bestaan van deze Hulster kern. fADVERTENTIE Bij de ABN zijn kasbiljetten te koop: dat is een spaarvorm waarbij uw geld aanzienlijk groeit, maar waarbij de rente pas na enige jaren wordt uitgekeerd. U profiteert dus van rente op rente. Er zijn kasbiljetten met verschillende looptijden: 2 jaar+ 9 mnd., 3 jaar 9 mnd., 4 jaar 9 mnd., 5 jaar 9 mnd. en 6 jaar-f 9 mnd. met een rente vergoedingvan resp. 6, 67, 7Va en 7%%. Een voorbeeld: koopt u op 10 juni 1976 een kasbiljet, waarvoor u op 1 maart 1983 f 1.000,- wordt uitgekeerd, dan betaalt u daarvoor f 605,33. De aankoopprijs hangt af van de datum waarop u ze koopt. Kasbiljetten zijn aan toonder. U kunt ze gewoon aan de balie kopen, voor uzelf of als een geschenk voor een ander. Algemene Bank Nederland In de burgerzaal van het stadhuis van Hulst verwelkomde burgemeester P. G. J. Molthoft de voetballers en bege leiders van hel milltajre team. afge vaardigden van de voetbalvereniging Steen en hel dagelijks bestuur van het comité, dat de feestelijkheden rond de viering van 750 jaar Sint Jansteen heeft voorbereid. De voetbalwedstrijd was de opening van de feestelijkheden. Het comité trad hiermee voor de eerste keer naar buiten. Burgemeester MolthofT sprak de hoop uit dat de wedstrijd het begin mag zijn van een aantal grandioze feesten. De gastvrouw van 750 jaar Sint Jansteen. Jenny Borm. kreeg, om dat het haar eerste officiële optreden was gisteren, een bloernetje aangebo den van burgemeester MolthofT. Voor luitenant-kolonel A F J Heijloo. lei der van de militaire ploeg had de Hei ster burgemeester een wapen van Hulst in petto. In zijn dankwoord zei de overste dat ce militaire ploeg niet heelt slaan juichen, toen bekend werd dat naar Zeeuwsch-Vlaanderen gereisd moest worden. „Kan het nog verder", zo werd gezegd, maar de miUtairen waren voor het jubileum van Sint Jansteen toch afgereisd. ..Als het in België was ge weest. waren we niet gekomen!", merkte overste Heijloo op. Voor vijf spelers was het overigens de laatste keer dat ze de kleuren van hei militaire voetbalteam hebben verde digd. Zij gaan binnenkort de dienst verlaten. Overste Heijloo overhandigde burgemeester MolthofT als aandenken aan de komst naar Hulst een vaantje. Zeehengelwedstrijd KLOOSTERZANDE - Zondag 13 juni houdt de zeehengelvereniging De Vo gel' uit Kloosterzande een zeehenge.- clubwedstrijd op de Westerschelde na bij de W'ilhelmuspolder. De wedstrijd wordt gehouden van 14 tot 17 uur. Foto. De ontvangst van het militair elf tal op het stadhuis van Hulst Burge meester MoUhoff overhandigt gast* vrouwe Jennp Borm bloemi-n. Overste Heijlo kijkt toe Toen was het nog niet gedaan met het overhandigen van geschenken. Gast vrouw Jenny Borm schonk burgemees ter MolthofT een van de hennnerings- bordjes die het comité Sint. Janstecn 750 jaar speciaal heeft laten maken. Voorzitter R J. Eeman van dat comité, ook wethouder van de gemeente Hulst, voerde als laatste spreker het woord tijdens de bijeenkomst in de burger zaal. Ook hij hennnerde aan het feit dat het de eerste keer was dat er een festiviteit werd gehouden in het kader van de viering van het 750-jang be staan van Sint-Jansteen. Voorts bracht de heer Eeman nog dank aan de lei ding van het voetbalteam voor hun korr.st en aan de gemeente Huist voor alle medewerking die is genoten. <ae ook pagina 13) Nieuwe uitgave foto-route IVest- Zeeuwsch- Vlaanderen MIDDELBURG - De Stichting Ama teurfotografie te Amsterdam heeft, in samenwerking met de Provinciale VVV Zeeland en het Streekmuseum 'West-Zeeuwsch-Vlaanderen Presen teert' een nieuwe uitgave gepubli ceerd van de 'Fotoroute West- Zeeuwsch-Vlaanderen'. De routebeschrijving voert langs ver schillende fotogenieke en landschappe lijk fraaie plekjes in West-Zeeuwsch- Vlaanderen De fotoroute js verkrijg baar bij de VW's in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. hei Streekmuseum te Ij zen dij ke en het kantoor van de Provin ciale WV Zeeland. Ergens 'heel ver weg' ligt een piep klein landje waarin alles van legos teentjes is gemaakt. De huizen, straatlantaarns, ja zelfs de vogels op de seinpalen langs de rails. Wilde beesten, standbeelden, speelmeubels, verzin maar en het is er. Dit moet voor alle bouwers met dergelijke kunststofsteentjes als een mooie droom klinken. Een sprookje, waar je misschien ooit zomaar binnen stapt zodra het over richting Zuid- Denemarken gaat als de vakantie plannen aan de orde zijn. Deze koste lijk in elkaar gedrukte nederzetting ligt op de Jutlandse Heide, vlakbij Billund Airport, de tweede luchtha ven van dit land. Een onvergetelijke belevenis voor jonge en oude stape laars. Wie ter hoogte van Vcjle dc E 3 verlaat en richting Billund rijdt ziet al gauw bedrieglijk echte verkeers borden die wijzen naar dit wonder lijke Legoland. Als je het goed beschouwt zijn het ei genlijk onbeduidende bouwsteentjes, fel gekleurd en beduimeld, maar me nig kind heeft er de meest uiteenlo pende toestanden mee in elkaar ge flanst Soms tot wanhoop van de overige huisgenoten. Zo ken ik een gezin, van zeer nabij mag ik wel zeg gen, waar die steentjes vrijwel dage lijks over de grond dweilen. Een ramp voor het bezoek, dat weet nooit of ze je nu op verregaande laksheid of juist op hoogwaardige toegevendheid mo gen taxeren. Want de doorgang naar de kapstok is regelmatig geblokkeerd door indrukwekkende staaltjes van weg- en waterbouw. Wat wil je als een k^d er j aar in j aar uit zo verschrikke- lijk vindingrijk mee bezig is. Alle op vallende zaken die zich buiten de voordeur afspelen, vind je op een goeie dag iri bouwsteentjes vertaald °P de vloer. Spuisluizen, parkeerga rages, werkhavens. Dan komt er een onderhoudende serie over ontsnap pende krijgsgevangenen op de TV en de hele voorraad wordt aangesleept om een Colditz te wrochten. Lastig zo'n onneembare vesting voor de stofeuigerkast? Geen nood. pa wordt toevallig op een vliegveld ge dropt. Dus dat worden weer weken lang straaljagers, landingsbanen en vooral dat hongerige jiuikvliegtuig waar de auto's zomaar naar binnen rijden. Je hele gang een uitgestrekt stofnest, dat je voor huishoudelijke moeilijkheden zet- Minstens totdat er op de scheepswerf 'De Schelde' een fregat te water gaat. Nog diezelfde dag struikel je op weg naar het toilet over drijvende bokken, container schepen en zwaar beveiligde loodsen met Marine-Kojaks. In regenachtige weekeinden kan een moeder dit spul in alle talen prijzen; op zonnige schoonmaakdagen duidelijk hoor baar bij elkaar foeteren. Want als je zoon of dochter zich in deze vorm van bouwerij stort dan leeft elke huisge noot daar noodgedwongen in mee. Laat zulke enthousiastelingen nu eens uit in Legoland en je ziet het meteen helemaal anders. Geniet ma teloos van hun indianenkreten en ook van de rest. want dit landie van Een eindje verderop echte Noorse 'houten' huizen, een stukje Tirool. Het Duitse Goslar en de nog midde leeuwse stad Celle met zijn grote kas teel dat hoog boven de stad uittorent. In Chester. Engeland, is de bloe menmarkt net begonnen. Cape Ken nedy staat op punt een raket te lan ceren. in de buurt van een groots vliegveld met Caravelles en Jumbo jets. Daarnaast een havengebiedje met vracht- en passagierschepen, kaden vol lading. Kranen, smalle straatjes en een scheepswerf Voor het geval u het even vergeten bent. allemaal gemaakt van die normaal bij de speelgoedhandel verkrijgbare maat bouwblokjes. Even wat Deense sfeer proeven om dat je er wellicht maar op doortocht bent? Het ligt er kleurig tussen. Ty- 3.5 hectare groot is een redelijk be taalbaar ontspanningspark voor het hele gezin. Zodra je in de knopen van de portier 'onvervalste vierkantjes van het bekende soort ontdekt, raak je onbewust in de stemming. Hij ver zekert je dat je de hele dag in- en uit mag op je kaartje.Handig als je de be legde broodjes op de nabij gelegen camping hebt laten liggen. Jc hoort het maar half, wordt al meegetrokken naar miniland. Dit openluchtgedeelte beslaat ongeveer een kwart van de totale oppervlakte. Je bent dan ook zomaar niet uitgekeken in dit we reldje van steden, havens, vissers dorpen, kastelen en kerken uit alle delen van Europa. Zo sta je onver wacht tegenover een oer-oud stukje Amsterdam, compleet met grachten, het draaiorgel bij de ophaalbrug. Be kende winkeltjes met kaas achter de ruit. De bollenvelden, windmolens. pisch Deense boerderijen met koeien, kippen, varkens. Een vissersdorp in het duin. kleine mensjes aan de voet van een vuurtoren, zich koesterend in de zon. Daar heb je Eremitagen. ko ninklijk jachtslot in het hertenkamp bij Kopenhagen, omringd door wild en jagers te paard. Alleen al in dit miniatuur wereldje zitten meer dan 15 miljoen lcgosteentjes. Rechthoekjes „Als ik daar enkel maar kleine huis jes kan bekijken ga ik iets gemakke lijker naar het Haagse Madurodam", zegt u misschien. „Nederland in zak formaat'. Of een retour 'Klein Wal cheren'. daar kom je soms ieder jaar. Eerst met je gasten een zwerftocht over het 'eiland' en dan op naar Mid delburg om alles opnieuw te herken nen. Vol bewondering over dit steen goed modelbouwerswerk waarvan je weet dat je het onmogelijk kunt na doen En dat is nu precies het tegen overgestelde gevoel van wat een kind in Legoland bekruipt. Het idee dat er met zo n onnozele hoop rechthoekjes - thuis voor de grijp in een geknakte schoenendoos - nog oneindig veel meer In elkaar te drukken valt dan je tot nu toe zelf had bedacht. Zo lag oorspronkelijk ook de bedoe ling van Godtfred Krik Christiansen, voorzitter van de raad van commis- salarissen en mede-eigenaar van het lego concern. Hij wilde ook aan de kleine gebruikers de onbeperkte mo gelijkheden van zijn produkt laten zien. zoals dat binnen het produktie- bedrijf al aan duizenden bezoekers was gedemonstreerd. Sinds de ten toonstelling alweer voor het zevende jaar in de openlucht ligt. sjouwden er ruim 5 miljoen binnen- en buiten landse toeristen in alle leeftijden rond, leerden hun fantasie de vrije loop te laten Bij een Rijnreis in kleine bootjes (tegen extra vergoeding) tus sen kunstmatige bergen met steentjes-bokken en chalets. Laten zich door 'legocopters' van de gTond tillen of gaan op safari. Olifanten, flamingos apen op ware grootte. Van een boom kijken kolossale roofvogels je roerloos aam Je twijfelt of dit wei namaak is. houdt ze in de pelling of er toch niet een met de oog jes knippert. Gauw doorlopen naar het indianenkamp. Je eigen brood roosteren boven een open vuur. Of goud delven in e mijn en naderhand van je vondst een 'echte' munt laten slaan. Een ansichtkaart versturen die zelf wel een plat steentje lijkt. Of paardrijden bij de cowboys, nog een van de activiteiten waarvoor je wel iets extra's moet neertellen. De alom bekende poppententoonstelling en het kindertheater met uur- voorstellingen zijn weer gratis. Rijbewijs Het allermooiste voor kinderen tus sen 8 en 14 jaar is zonder twijfel de verkeersschool, waar je een heus rij bewijs kunt halen. Met kleine elektri sche auto's, voorop in steentjes de' vlag van je land. Dan weet de rij- instructeur in welke talen hij zijn aanwijzigen moet geven. Er zijn een richtingsstraten. verkeersborden stoplichten. Je moet voorrang geven bij een zebrapad en duidelijk voor sorteren. Slagen doe je alleen als je geen gevaarlijke fouten maakt. Je mag twintig minuten rijden en daar heeft eeen kind graag wat zakgeld voor over. Er is nog een Legoland iets kleiner, in het Duitse Sierksdorff. Een rukje dichterbij in de Lubeckerbocht ten noord-oosten van Hamburg. Zelf lie pen we in Billund een dag lang door de stromende regen. Vonden het on danks de nattigheid ook achteraf nog kostelijk zodat we binnenkort op herhaling gaan. Want een vader ont dekt daar dat rijn oudere zoon hier mee eigenlijk helemaal niet kinder achtig is. begrijpt nu waarom er nog 25 miljoen Westeuropese gezinnen rijn waar dergelijke steentjes in ae weg mogen liggen. Moeders genieten. omdat je blijkbaar ook tussen de bouwsels kunt staan zonder instor ting op je geweten te hebben. Ze kijkt naar de glundersnuiten van haar kroost. Voor minstens 12 maanden bestand tegen hun vers opgeladen stapeldrift, zoals dat binnen een uur pal voor haar voeten vaste vorm zal krijgen. Sorry, lieve vrienden, kom voorlopig maar weer door de achterdeur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9