Hitte zorgde in Zeeland voor een topverbruik van drinkwater Werkloosheid in Zeeland nam licht af door seizoeninvloed Zeeland zit schaars in de metselaars almanak Man vrij ernstig gewond bij aanrijding op kruising Terhole Langdurige werkloosheid neemt flink toe Jeugdige inbreker (14) aangehouden daar blijft'n mens gezond bij! „Zeeuwse arbeidsmarkt boeiend door de grote veelzijdigheid WMZ SPOORT AAN TOT MATIGHEID Grondwater reserveren voor gebruik drinkwaterf Rijkspolitie arresteert vijf Zeeuws vlamingen DONDERDAG 10 JUNI 1976 CIJFERS GEVEN LICHTE VERBETERING ARBEIDSMARKT TE ZIEN Uit Middelburgse woning ƒ8000,- gestolen MIDDELBURG - Uit e woning aan VRAAG NAAR PERSONEEL NEEMT TOE MIDDELBURG - De werkloosheid in Zeeland is - zoals werd verwacht - de vorige maand licht gedaald. Bij de mannen nam het aantal werklozen in mei met ruim 200 af tot een niveau van bijna 2800 en bij de vrouwen liep •de werkloosheid met ongeveer 50 te rug tot een aantal van 770. Deze daling is voornamelijk toe te schrijven aan seizoeninvloeden (land bouw, horeca). Doordat de seizoenge- voelige beroepen in Zeeland een groter deel van de arbeidsmarkt uitmaken is de daling van de werkloosheid iets gro ter dan landelijk het geval is, De reële werkloosheid blijft echter aanzienlijk. De cijfers worden verder gunstig beïn vloed door de aanzienlijke bouwactivi teit bij de Dow in Temeuzen en de Ne derlandse Stikstof Maatschappij <NSM) in Sluiskil. Deze - in feite inci dentele activiteiten - geven een groot aantal bouwvakkers werk Hierdoor blijft de werkloosheid in de bouw be perkt tot een aantal van zo'n 600. Uit de cijfers en de toelichting die woensdag op het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Middelburg werd gegeven, blijkt overigens toch wel een lichte verbetering van de arbeids markt te signaleren. Zo is door het aantrekken van de economie de vraag naar personeel in de chemische sector toegenomen Datzelfde geldt ook voor de handels- en kantoorsector. De toenemende vraag naar personeel werkt echter niet naar alle beroeps groepen. Onder mannen zette zich de tendens van een mindere vraag naar jeugdigen (jonger dan 19 jaar) voort. Deze situatie is duidelijk niet hoopvol voor schoolverlaters. De afnemende vraag naar jeugdigen doet zich echter alleen bij de mannen voor. Bij de vrouwen is er juist een toenemende vraag naar jeugdig personeel. Terneuzenaar verbreekt het werelduurrecord koersen op rollen TERNEUZEN - De Terneuzense ca féhouder J. van Tiel "heeft woens dagavond het werelduurrecord koersen op rollen verbeterd. De Terneuzenaar ondernam zijn suc cesvolle aanval op het werelduur record - tot woensdagavond was het in handen van de Belg Roland de Sclieermaecker, die in een uur een afstand van 77 kilometer en 200 meter aflegde - in de bomvolle bo venzaal van zijn café, 'La Belle Vue'. Jan van Tiel legde in een uur 94 kilometer en 200 meter af. Van Tiel was aan de hand van een schema dat was opgesteld door de heer M. Schelfhout van café Pabi te Kapellebrug gestart op rondjes van 23 seconden. Vanaf de eerste ronde bleef hij daar ver onder. De eerste tien rondjes van vijfhonderd meter gingen in gemiddeld zestien secon den en daarna reed Van Tiel con stant tussen de 19,5 en 20 seconden over een rondje. De nieuwe wereld kampioen verklaarde woensdaga- ivond dat hij alleen in de laatste fase in moeilijkheden was gekomen. „Toen kreeg ik het even moeilijk". had nooit „verwacht zo'n afstand te kunnen rijden. Ik was al blij ge weest met 78 kilometer", vertelde hij. Vrijdagavond om half zes begint Jan van Tiel aan een tweede wereldrecordpoging. Same met de Belg Francois Jansens gaat hii dan proberen om in 24 uur meer dan 1320 km en 677 meter at te leg- ,gen. Die afstand is het huidige we reldrecord voor koppels over 24 uur. Vlissinger gewond bij sprong uit rijdende trein -GOES - De Vlissinger A. K. is woens dagmorgen gewond geraakt toen hij op het station in Goes uit een nog rij dende trein op het perron sprong. K. arriveerde met de trein van 9.20 uur uit Vlissingen. Hij hep verwondingen aan zijn gezicht op en werd behandeld in het ziekenhuis De Bevelanden- Noord. ZEEUWSE Betalen Het gezelschap telde vier personen, een man, een vrouw en tioee kinde ren en het zat in de uitspanning 'Oranjezon', onder een lommerrijke boom, want het was erg heet, onder die boom vandaan. De man plaatste de bestellingen en de mevrouw, die ze bracht moest er ver mee lopen. Daarom vroeg de man ook, toen zij de consumpties neerzette: „Zal ik maar direct betalen?" „Da's goed," zei de mevrouw. En toen ze weg was, zei één van de jongetjes: „Pa, waarom kreeg je nou geen kor ting' Een tend van deze tijd, als u het ons vraagt. De afnemende vraag naar jeugdig mannelijk personeel werd bij het dis trictsbureau voor een deel verklaard uit de mindere opname bij bedrijfs- scholen. De toenemende vraag naar jeugdig vrouwelijk personeel is onge twijfeld 'n gevolg van de verbeterende situatie in de kantoorsector. Verdeeld over de provincie is de werkloosheid het ongunstigst in het gewest Goes (Zuid-Beveland en een deel van Noord-Beveland). Daar is de werkloos heid met een aantal van ruim 800 bijna twee keer zo hoog als in dezelfde pe- TERHOLE - Bij een auto-ongeval op Rijksweg 60 te Terhole is de heer V'. D. A. uit Voorburg vrij ernstig gewond geraakt. Hij moest met een op drie plaatsen gebroken linker onderbeen, gekneusde ribben en een gebroken sleutelbeen worden opgenomen in het ziekenhuis 'Sint Liduïna' te Hulst. De botsing gebeurde woensdagoch tend rond negen uur op het kruispunt Provincialeweg-Rijksweg 60 te Terho le. De heer A. kwam met zijn wagen uit de richting Terneuzen en botste op de vrachtauto van J. G. uit Beijerland, die uit de richting Perkpolder kwam. Me vrouw A. liep bij de botsing enige ge kneusde ribben op De personenauto werd totaal vernield, de vrachtauto van G. werd licht beschadigd, riode van het vorig jaar Deze situatie is voor een deel te verklaren uit het wegvallen van belangrijke bouwactivi teiten (Vlaketunnel. Schelde- Rijnkanaal) en de stille periode in de visserij en het mosselbedrijf. De meest gunstige situatie doet zich daarentegen voor In het rayon Terneu zen. Daar nam de werkloosheid in mei onder invloed van de eerder genoemde bouwactiviteiten af tot een aantal van 366. In het rayon Oostburg liep de werkloosheid - onder invloed van het landbouwseizoen - sterk terug tot een aantal van 229. Verdeeld naar beroepsgroepen ver toonde de bouw (b en wu-sector) een lichte daling van het aantal werklozen (275) en een toename van de vraag (353). In de grond-, weg- en waterbouw nam de werkloosheid eveneens licht af tot een aantal van 317 en bleef de vraag naar personeel onveranderd laag (42). In de metaal daalde het aantal werklo zen van 475 tot 455 en nam de vraag naar personeel weer toe tot een aantal van bijna 300. Deze toename van de vraag is voor een deel het gevolg van de acquisitie die de arbeidsbureau's enige tijd geleden in de metaalsector voerden In de horeca nam de werkloosheid we liswaar met ruim 30 man af tot een aantal van 174 maar. blijft deze in ver gelijking met mei vorig jaar nog drie keer zo hoog. Dit wordt echter voor een deel veroorzaakt door de late Pinkste ren van dit jaar. Bij de vrouwen nam de werkloosheid in praktisch alle beroepsgroepen (met uitzondering van de naaisters) af. In alle gevallen gaat het echter maar om kleine aantal waardoor de werkloos heid in vergelijking met vorig jaar op een hoog niveau blijft. Bij de maandelijkse cijfers kwam het districtsbureau ook met de periodieke cijfers over de werkloosheid bij het on derwijs. Daaruit bleek dal teel 24 mannen als werkloos staan in geschreven en 35 vrouwen (onder wie 24 kleuterleidsters) Deze cijfers ver schillen niet veel met voorgaande ja de .Mazzinilaan in Middelburg kcle dagen geleden, naar de politie eerst nu heeft meegedeeld, een geld bedrag van J'8.000,- ontvreemd. Bij de inbraak werd in de woning een flinke wanorde aangericht. I)e inhoud van diverse kasten werd over de vloer verspreid. Het gestolelen geld bevond zich in een kistje dat door de daderfs) ter plaatse is opengebroken Benadeelde is M J MIDDELBURG - De langdurige werk loosheid in Zeeland is de laatste maanden - ondanks een lichte daling van de totale werkloosheid - sterk toegenomen. Dit blijkt uit cijfers die het districtsbureau voor de arbeids voorziening in Middelburg woensdag bekend maakte. Bij de mannen bedroeg het aantal werklozen dat langer dan 6 maanden staal ingeschreven in februari nog geen 25 procent van 't totaal. Drie maanden later - in mei - is dit aantal al opgelopen tot meer dan 38 procent. Bij de vrouwen bedroeg het aantal werklozen dat langer dan 6 maanden staat ingeschreven in februari een kleine 26 procent. Eind vorige maand was het aantal langdurig werklozen hier opgelopen tot bijna 40 procent van het totaal. Bij het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening stelt men dat deze langdurige werkloosheid vooral oude ren betreft. De aanpak van dit pro bleem is een moeilijke zaak. Provin ciaal kan men er veelal weinig aan doen en is men eigenlijk afhankelijk van landelijke maatregelen. D. Men is binnengekomen door het force ren van de voordeur De Middelburgse recherche heeft de zaak in onderzoek. Van de daderis) ontbreekt nog elk spoor. De inbraak is volgens de politie vermoedeüjk afgelopen zaterdag na elf uur 's morgens gepleegd MIDDELBURG - De Middelburgse re cherche heeft woensdag de 14-jarige Middelburgse jongen P. C. R. P. aan gehouden in verband met een inbraak in een friteszaak aan de Kruitmolen- De jongeman bekende zich te hebben schuldig gemaakt aan deze inbraak, waarbij hij een draagbare televisie, een rekenmachientje en voor ongeveer ƒ250,- aan snoep en sigaretten had meegenomen. De diefstal werd in de nacht van maandag op dinsdag door de eigenaar ontdekt. De jeugdige da der was binnengekomen door het ver wijderen van een schot en het vernie len van een ruit. Bij onderzoek trof de politie in de ouderlijke woning van de jongen de buitgemaakte spullen bijna volledig terug. t ADVERTENTIE! Minder belangstelling bij LTS-leerlingen MIDDELBURG - Het aantal metselaars op de arbeidsmarkt in Zeeland is op dit ogenblik uitermate schaars. Eind vorige maand stonden in heel de provincie slechts 18 metselaars als werkzoekende ingeschreven en was er maar liefst vraag naar 128 van deze vaklui. Bij het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Middelburg, die deze cijfers woensdag bekend maakte, verklaart men deze situatie voor een deel uit de ver minderde belangstelling voor deze opleiding. Door de slechte situatie in de bouw laten veel ouders hun kinderen die naar de lts gaan een andere vakrichting kie- DRS. J.W.JANSEN,HOOFDINSPECTEUR. DIRECTEUR ARBEIDSVOORZIENING: „ER IS HIER VAN ALLES" MIDDELBURG - Net een week be noemd steil de nieuwe hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zeeland drs. J. W. Jansen zich bescheiden op. Bij zijn eerste openbare optreden - de maandelijkse persconferentie over de arbcidsmarklsituatie - laat hij de zaak over aan zijn rechterhand, regionaal consulent C. J. Buissing. Zelf luistert hij op de achtergrond - met slechts af en toe een vraag of toelichting- aandachtig toe. In een gesprek naderhand geeft hij toe dat hij nog niet 'echt' aan het. werk is. maar zich nog helemaal aan het inwerken en oriënteren is. Bo vendien moet hij zijn aandacht voorlopig nog verdelen tussen Bra bant - waar hij adjunct- hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening was - en Zee land. Pas in augustus zit hij full time in Zeeland Voor drs. Jansen is het in zijn nieuwe functie een hernieuwde kennismaking met Zeeland. Negen jaar geleden bracht hij als onder deel van zijn opleiding bij de ar beidsvoorziening - hu werkte toen bij het directoraat-generaal in Rijs wijk - een halfjaar in Zeeland door. Een periode waarin hij contacten heeft gelegd, die nu nog bestaan, naar hij vertelt. Overigens is drs. Jansen zich volle dig bewust dat hij in een heel ander Zeeland terug komt. Negen jaar ge leden was het nog een provincie die met grote werkloosheid kampte. De tijd dat men er met de werkloosheid landelijk novenuit stak was onder invloed van de opkomende indus trialisatie net voorbij. Nu komt hij terug op een moment dat de inmid dels beduidend lagere werkloosheid weer oploopt en datzelfde industria lisatieproces een duidelijke pas op de plaats maakt. De keuze voor Zeeland is voor drs. Jansen een zeer bewuste geweest. Wat hem hier aantrekt is de veelzij digheid van de Zeeuwse arbeids markt. „Er is hier van alles, het is bepaald geen eenzijdige structuur en dat maakt het een boeiende zaak," geeft hij te kennen. Zegt dan ook ronduit dat hij met zijn benoe ming 'enorm verguldDe loopbaan van drs. Jansen begon na zijn aca- Drs. J. W Jansen. demische opleiding - sociale en economische wetenschappen - aan de economische Hogeschool in Til burg bij het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening in Rijs. wijk. Van daaruit liep hij enkele ja ren stage waarbij hij dus ook in Zee land - onder meer in Terneuzen en Middelburg - werkzaam was. Vervolgens kwam hij in zijn geboor testreek Brabant terecht. Daar was hij achtereenvolgens waarnemend en later directeur van het arbeids bureau te Breda. Vanuit Breda kwam hij later bij het districtsbu reau te Breda. Vanuit Breda kwam hij later bij het districtsbureau in Den Bosch waar hij als arbeids marktonderzoeker begon en de laatste drie jaar als adjunct- hoofdinspecteur werkzaam was. Over zijn Zeeuwse werkgebied ont houdt drs. Jansen zich voorlopig nog van een oordeel of diepgaande analyse, Hij benadrukt dat hij zich eerst terdege wil oriënteren. Hoewel hij in de buurprovincie Brabant re gelmatig contact met Zeeland had vindt hij deze achtergrond toch on voldoende om nu al uitspraken te doen. In ieder geval is het drs. Jansen wel duidelijk geworden dat het werken in Zeeland een werken op kleine schaal is. Tegenover het Zeeuwse werkloosheidscijfer van nauwelijks 3500 man in het niet. Hij ziet daar echter geen wezenlijk verschil in. „De problemen zijn uiteindelijk de zelfde. Het zit niet in de aantallen." VLISSINGEN - Door de enorme hitte van de laatste dagen beleeft Zeeland momenteel een topverbruik van drin kwater. Dit deelde men woensdag bij de WMZ (Watermaatschappij Zuid- West-Nederland) desgevraagd mee. Met name het eiland Tholen en de ge meente Halsteren hebben dinsdaga vond op een Taag pitje' gestaan. Op de bewoners uit die streken wordt door de WMZ een beroep gedaan om het waterverbruik zoveel mogelijk te be perken, anders - naar de woorden van de WMZ-woordvoerder - dreigt het hele eiland Tholen zonder water te komen. Ook in Midden-Zeeland is een topver bruik waargenomen. Dinsdagavond werd rond acht uur 3,7 miljoen liter water per uur er 'doorgedraaid'. Nor maal is dat tegen die tijd de helft, al dus de woordvoerder. Bij de WMZ meende men woensdag nog niet te moeten overgaan tot een 'sproeiverbod'. De WMZ verwacht ook voor de komende dagen in het water verbruik iets meer spreiding. „Maar blijft het zo warm, dan zou met name vrijdag nogal wat problemen kunnen geven", zo verwacht men. Dat er flink wat water over de gazons en tuinen is uitgegoten, staat vas Het topverbruik van dinsdagavond weet de WMZ-woordvoerder aan de dag na het Pinksterweekeinde. tijdens welke men veel 'vakantiewasjes' heeft te doen. „De tuintjes zullen er ook wel droevig bij hebben gelegen en dan gaat men volop aan het sproeien", aldus de woordvoerder „De gelijktijdigheid zie je altijd. We hopen evenwel dat de mensen verstandig in het waterver bruik blijven" Zeeland heeft voor de vroege periode in juni tot nu toe met ongekend warme dagen te maken. Een recht streeks gevolg daarvan is, dat de stranden al aardig vol beginnen te lo pen. Woensdag was het op de terrasjes op diverse plaatsen in Zeeland een drukte van belang. De schooljeugd trof het ook goed. Net die dag weer te rug in de klas, had men de middag vrij, waardoor de plaatselijke zwem baden 'uitpuilden'. In het Vlissingse Sportfondsenbad bij voorbeeld werden meer dan 1660 be zoekers geteld, terwijl dat er afgelopen zaterdag 590 waren. De aantallen be zoekers tussen zondag en woensdag gingen met rasse schreden omhoog. De drukste dag tot nu toe was dinsdag, toen 1963 zwemlustigen het zwembad bevolkten. Dorst Het warme weer speelt de drank- groothandels enorm in de kaart. „Warm weer is onze beste reclame", zei een woordvoerder van Vlieger- Verdonk, groothandel in dranken te Middelburg. Hoewel hij nog geen kijk had op de drankverkoop, wist de woordvoerder wel te melden, dat enorm grote hoe veelheden aan frisdrank en bier over de toonbank gaan. Een woordvoerder van het Dranken centrum van Walcheren te Vlissingen: „Het loopt storm. Iedereen sleept mee. wat-ie kan meenemen". Naar schatting heeft het Drankencentrum net voor Pinksteren 80 a 90 kratten bier ver kocht. Nu - naar de woorden van de woordvoerder - worden er zo'n 120 kratten p.er week 'weggehaald'. Ook de frisdranken lopen als een trein. Hoewel de frisdranken de komende dagen iets in prijs zullen worden verhoogd (de woordvoerder dacht aan ongeveer een stuiver per fles), is de verwachting - als de warmte aanhoudt - dat hiervan toch nog veel zal worden verkocht. Dat geldt ook voor bier. dat, nu alles zo hard loopt, iets 'jonger' (wat minder rijptijd) in de fles zal worden gestopt. Een woordvoerder van de Miro BV te Vlissingen, zei dat de verkoop wat bier en ijs betreft, erg goed verloopt. „Er was op gerekend", aldus de woord voerder, „maar het gaat wel erg hard. 's-Morgens vroeg sjouwen ze al met kratten de deur uit". Tropenrooster Tengevolge van de warmte is men hier en daar al op een zogenaamd tropen rooster overgegaan. De gemeenten Vlissingen en Hulst bijvoorbeeld pas sen die toe. De bloktijden in Vlissingen zijn met een uur teruggeschroefd. Een ieder ge niet variabele werktijden, zodat men naar keuze vroeg kan beginnen. Om dat verplicht 40 werkuren in de week moeten worden gehaald, kunnen die 'afgesnoepte' uurtjes weer later worden ingehaald. In Hulst beginnen de ambtenaren 's- morgens om zes uur met hun werk zaamheden De diensten eindigen om twee uur 's-middags. Voor het publiek geldt dat in deze periode de loketten in het stadhuis en het stadskantoor door lopend acht uur zijn geopend. Voor veel werknemers was de middag pauze met temperaturen rond de 30 graden extra welkom: personeel van 'De Schelde in Vlissingen zoekt mas saal verkoeling op straat. boulevard of strand. CONCLUSIES DIRECTEUR KIWA DELFT (ANP) - Alles zal in het werk gesteld moeten worden om een zo groot mogelijk aandeel van de winbare hoeveelheden grond water ten goede te laten komen aan de waterleidingbedrijven. Omdat de winbare voorraad grondwater niet onbeperkt is, zal het gebruik van goed grondwater voor koel- en spoeldoeleinden door de industrie teruggedrongen moeten worden ten voordele van de openbare drin kwatervoorziening. Dit is een van de conclusies, die ir. G. Wijnstra. directeur van het Keurings- en Speurwerkinstituut voor de Waterleidingbedrijven (ki- wa) woensdag trok na afloop van het symposium over de zuivering en bescherming van grondwater aan de technische hogeschool in Delft. Omdat grondwater nog steeds de beste en betrouwbaarste bron voor de watervoorziening is. mogen de waterleidingbedrijven zijns inziens niet al te gemakkelijk naar het sterk vervuilde oppervlaktewater verwezen worden. De heer Wijnstra pleitte voor het behoud van de duinen als drinkwaterbron voor de grote bevolkingscentra langs de kust. die zijn aangewezen op de ri vieren Rijn en Maas. De nadelen van het oppervlaktewater kunnen voor een groot deel worden wegge nomen door de duinen als opslag plaats voor voorgezuiverd rivierwa ter te gebruiken. Dr. C. O. Schaeffer. oud-hoofdinspecteur van volksge zondheid. liet op dit symposium een waarschuwend geluid horen ten aanzien van het behoud van de kwaliteit van de het Nederlandse grondwater, dat het veel kwets baardere oppervlaktewater in kwa liteit ver overtreft. Een ernstige be dreiging noemde hij olie. die uit lekkende tanks en door ongevallen bij transport in de grond kan door dringen. INBRAKEN OPGELOST HULST - De recherche van de rijkspo litie te Hulst heeft in samenwerking met alle politiekorpssen nil Zeeuwsch-Vlaanderen vijf personen aangehouden, die in een tijdsbestek van ongeveer negen maanden vijftien inbraken pleegden en drie auto's ont vreemden. De vijf zijn: J. I.. L. van L„ M. F van der H. en A. J. allen uit Temeuzen en A. G. uit Oostburg. L, J. en G. zijn inmiddels weer vrijgela ten. Van L. en Van der H. zijn voorde officier van justitie te Middelburg voorgeleid en in het Huis van Bewa ring ingesloten. Bij de diefstallen is verder betrokken de heler H. P. uit Hulst. De ont vreemde voorwerpen werden ook tus sen de vijf onderling veehandeld. De inbraken zijn gepleegd in heel Zeeuwsch-Vlaanderen. De totale waarde van de gestolen voorwerpen loopt in de tienduizenden guldens. Rioolwater Bruinisse binnenkort gedesinfecteerd geloosd in Mastgat BRUINISSE - De houw van de riool waterzuiveringsinrichting aan de Ver loren Kostweg is nu weezover gevor derd, dat met ingang van 8 juli bel rioolwater van Bruinisse gesdesing- fecteerd kan worden geloosd in bet Mastgat. Gezien de vorderingen van de bouw zal de gehele installatie omstreeks sep tember van dit jaar gereed zijn en in bedrijf worden gesteld. Vanaf dat ogenblik zal het afvalwater volledig biologisch worden gezuiverd. Twee auto's beschadigd bij botsing te Burgh BURGH - Bij een kop-staart botsing op kruising Weeldeweg-Meeldijk te Burgh. werden dinsdagmiddag twee auto's beschadigd. Dit gebeurde naaai de voorste van een drietal auto's plot seling remde, wat door de tweede tijdig werd opgemerkt, doch niet door oe derde. Deze laatste, bestuurd door t. M. van de H uit Teteringen, botste hierdoor op het voertuig van A. J. de B. uit Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2