PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING WIL 8,8 MILJARD BESPAREN Trend werkloosheid stijgt nog steeds Man beroofd van Lockheed-papier Wens vakbonden sociaal vestigingsstatuut havenschappen wordt nog niet ingewilligd de krant van zeeland ARABISCHE STRIJD- MACHT LIBANON Van Agt ziek Mes in sociale voorzieningen en reeks overheidsuitgaven mndaag Doodvonnissen in Dublin Voor herstel veiligheid ONDANKS DE DALING IN MEI 219e jaargang no. 136 ponderdag 10 juni 1976 (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het kabinet wil via de aangeboden bezuinigings nota flink het mes gaan zetten in de stijging van de sociale voor zieningen, de stijging van de kosten van medische zorg en een aantal voordelen die de ambtenaren thans genieten, zoals een welvaartsvast pensioen. Daarnaast kondigt de regering een ma tiging van de overheidsuitgaven aan, die over vrijwel alle minis teries zijn verspreid. Daarmee wil het kabinet bereiken, dat in gO alle kosten met elkaar 1 procent minder zullen stijgen, dan bijeen ongewijzigd beleid het geval zou zijn. De bezuinigingen die worden bereikt bedragen in totaal 8,8 miljard, waarvan 5,8 miljard in de sociale sector en 3 miljard wegens directe over heidsbezuinigingen. Melde bezuinigingsoperatie heeft het aantal investeringsfaciliteiten in het bbinel een aantal uitgangspunten vooruitzicht gesteld per 1 april 1977. voor ogen gehouden. Deze zijn: Vanaf januari zal een interim-regeling l de structurele werkloosheid dient gaan gelden, waardoor de investe- zoveel mogelijk te worden terug- ringsaftrek op bedrijfsgebouwen met gedrongen: tweemaal 12 procent en die voor de in- het inflatietempo moét belangrijk richting met tweemaal 8 procent wordt worden verminderd; verhoogd. I een recle trendmatige groeivoet ran het nationaal inkomen van de nota «at Behele be- imminstc 3.75 proeent per jaar. zuiningsoperatie hel kab.net op alle On dit alles te kunnen bereiken, wil eumen, n°8 me\hale,?aa 'hf't" v°™ ntrpn ctaat want horhanlriamk wnrrlf. het kabinet met alleen de collectieve 'lastenstijging verminderen, doch ook de rendementen van de bedrijven op roeren. Daarbij gaat de regering uit ron de stelling: 'De welvaart moet door bet bedrijfsleven worden verdiend'. Om de investeringen te kunnen plegen ïaar kan stlJBen- ter schepping van nieuwe arbeid splaatsen, wordt het bedrijfsleven een in het wetenschappelijk onderwijs verder worden beperkt en is besloten het personeelsbeleid in het weten schappelijk onderwijs zoveel mogelijk bij het beleid in de rijksdienst te laten aansluiten. Hiermee zullen bedragen gemoeid zijn van 100 miljoen in 1977 tot 300 miljoen in 1980. De maatrege len hebben voor het voortgezet on derwijs een effect van ongeveer 60 miljoen in 1977 en 175 miljoen in 1980. De uitgaven van met name de acade mische ziekenhuizen zullen moeten worden beperkt. „Bovendien zal de beperking van de rijksuitgaven vooi ongeveer de helft moeten terugkomer via doorberekening in de tarieven vooi verrichtingen", aldus het kabinet. Te vens vindt een nadere afweging plaats over de aard. de noodzakelijke omvang en de taakstelling van nieuw te bou- I Stol zie puizinu kolom 3) ogen staat, want herhaaldelijk wordt een onderwerp voor nadere studie aangekondigd Toch zegt het kabinet, dat het reëel beschikbare loon van de modale werknemer (gehuwde werkne mer met twee kinderen) met 1,5 per O VER VA L IN DEN HAAG DEN HAAG - Een 39-jarige Engelse schrijver, die in het bezit was van papieren bestemd voor de commissie-Donner, is in de nacht van dinsdag op woensdag door twee onbekende mannen omver gereden en van zijn koffertje beroofd. In hoeverre de papieren belangrijk zijn in het onderzoek dat de commissie-Donner stelt naar de eventuele betrokkenheid van prins Bernhard in de Lockheed- affaire. kon een woordvoerder van de Haagse politie gisteravond niet meedelen. De Engelse schrijver heeft een zware hersenschudding en bleek bij het eerste verhoor zich niets van het gebueren te kunnen herinneren. emperatuur.. 'AGINA 3 drinkwater dij 'tropische ég viel lel wiel van Michiel. nieuw plan voo r afsluiting: van de historische Vlis- ingse havens. kinderwerk carter piepers De aardappelen worden kleiner duur (als de droogte aanhoudt). steen Sport: militair elftal kreeg Steen pas ii de slotfas c op de knieèn. film Nieuwe film van Joan van der Keuken: radio- en tv-programma's: strips. zeeland DDe maatschappij Zeeland verwacht financfón resultaat: beurs - economie - Kinderbijslag Door een ombuiging van het beleid denkt het kabinet in 1980 op de kin derbijslag en kinderaftrek een miljard te kunnen besparen. Voorgesteld wordt de huidige kinderbijslag en de fiscale kinderaftrek te integreren in een nieuwe kinderbijslagregeling. Dit zal in fasen gebeuren, te beginnen in 1977. In het algemeen wordt beoogd de kinderbijslagen aan te passen aan in komen, gezinsgrootte en leeftijd van de kinderen, waarbij in beginsel wordt gedacht aan een kinderbijsla- gregeling voor kinderen tot 18 jaar. Eventuele afschaffing van meervou dige kinderbijslagen wordt eveneens bestudeerd. Het kabinet wil de aanspraken op kin derbijslag zo regelen, dat deze tot een nader te bepalen inkomen gelijk zijn en vervolgens dalen naarmate het in komen stijgt, om tenslotte na een eveneens nog nader te bepalen inko mensgrens op een lager niveau con stant te blijven. In deze opzet moet worden gezorgd voor een evenwichtige aansluiting van de kinderbijslagwetr geving enerzijds en de voorgenomen studiefinanciering anderzijds, aldus het kabinet. Deze koppeling van kin derbijslagregeling aan studiefinancie ring zal alleen gevolgen hebhen voor de basisbeurs om de afspraak te annuleren. Uit de verklaringjen van de zoon kon de poli tie opmaken dat zich in het verdwe- nene koffertje cassettes en een aantal papieren bevonden. De Haagse recherche is een onderzoek begonnen naar de man die het kof fertje heeft geroofd. Tot op dit ogen blik ontbreekt echter elk spoor. SIDON, LIBANON: Medewerkers van hel rode kruis dragen in het Li banese Sidon de lijken weg van Sy rische soldaten, die om het leven kwamen, toen hun colonne tanks en pantservoertuigen in een hinder laag viel van linkse moslems in hel centrum van de stad. Op de achter grond een opgeblazen tank. DUBLIN (RTR) - Een rechtbank Ierse hoofdstad Dublin heeft dag een jong echtpaar ter dood ver oordeeld wegens mord op een politie-agent bij een bankoverval. Tenzij de vonnissen nog in levenslang worden veranderd, zullen Noel en Ma rie Murray op 9 juli worden opgehan gen. Het echtpaar verklaarde zich niet schuldig aan het ten laste gelegde. Halverwege het proces, dat zes weken duurde, ontsloegen ze hun advocaat en lieten weten dat zij. als anarchisten, verder niets meer met het proces te maken wilden hebben. Het vonnis kwam hen via luidsprekers in hun cel len ter ore. De Engelsman kwam samen met zijn 20-jange zoon dinsdag in Den Haag aan. Volgens de verklaring van de zoon liepen zij rond middernacht in de Haagse binnenstad. Zij werden ge volgd door een langzaam rijdende au to, die plotseling snelheid vermeer derde en de schrijver omver reed. De man was onmiddellijk buiten bewustr zijn. Enkele meters verder stopte de auto. Een man van ongeveer 40 tot 45-jarige leeftijd sprong eruit, greep het De ongedeerde zoon verklaarde tegen over de politie dat zijn vader woens dagmorgen een afspraak had met mr. Kist, de secretaris van de commissie- Donner. De zoon wist echter te weinig van de zaak af om te kunnen vertellen waarover het gesprek zou gaan. Hij lichtte woensdagmorgen mr. Kist in Jongen verdronken CULE.MBORG lANP) - De 19-jarige Arno Lijwakabess.v is woensdagmid dag bij het zwemmen in de rivier de Lek bij Culemborg verdronken. De jongen wilde een bal ophalen, die te ver in de rivier was geraakt en heeft vermoedelijk kramp gekregen. Rijkspolitie te water en de gemeente politie te Culemborg hebben het stof felijk overschot enkele uren later op gehaald. CAIRO. BEIROET, DAMASCUS IRTR, AFT, DPAl - Steeds meer Arabische landen beginnen zich actief te be moeien met de crisis in Libanon. Woensdag werden troepenbewegingen gemeld uit Algerije, Libië en Irak. Tussen Damascus, Algiers en Tripoli is een overeenkomst gesloten voor het sturen van een Algerijnse en een Libi sche eenheid die de Syrische strijd krachten zullen versterken teneinde bij te dragen tot herstel van de veilig heid en de stabiliteit in Libanon, zo wordt uit Damascus gemeld. Het zou gaan om twee symbolische eenheden die van de Syrische strijd macht in Libanon een Arabische interventie-macht moeten maken. De ministers van buitenlandse zaken van de Arabische liga hadden dinsdag in Cairo de vorming van een Arabische vredesmacht voorgesteld Tevens drongen ze aan op een onmiddellijk bestand en de terugtrekking van Syri sche troepen. Volgens dat plan zou de vredesmacht moeten bestaan uit troe pen van Algerije. Libië. Saoedl-Arabiê. Soedan. Syrië en de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO Egypte heelt ook troepen aangeboden. Uit Bagdad werd dinsdag het vertrek van Iraakse eenheden gemeld, die 'aan het Arabische front hun nationale plicht gingen doen' In Damascus voert een delegatie van de Arabische liga besprekingen met president Hafez Assad Hij is deze week ervan beschuldigd dat hij de PLO in Libanon uit wil roeien. In Bei roet probeert Abdel-Saiam Jalloud van Libië een bestand tot stand brengen. Slaakt vuren Volgens een regeringswoordvoerder in Damascus heeft Syrië zijn troepen in Libanon opdracht gegeven het vuren te staken. De Syrische troepen rond Sidon en Tripoli zouden al een bestand In acht nemen en hebben hun opmars stopgezet. Maar guerrillastrijders van Al Fatah houden zich niet aan het be stand en vallen Prosvrische troepen aan. aldus de woordvoerder Syrië ver welkomt hulp van andere Arabische landen bij het herstel van de veiligheid in Libanon, zo verklaarde de woord voerder In Damascus nog. iVan onze redactie economie) DEN HAAG - De werkloosheid is getalsmatig gedaald, maar trendmatig is zij nog steeds in opwaartse beweging. Het ministerie van sociale zaken meldt per eind mei een geregistreerde arbeidsreserve van 202.200, maar voor seizoen ge corrigeerd komt een getal van bijna 223.000 uit de bus. dat is bijna even veel als het record van eind februari jl. (223.600). Inmiddels blijft de openstaande vraag (het aantal geregistreerde vacatures), zowel getals- als trendmatig stijgen. De indruk bestaat dat de langzame conjuncturele opleving niet in staat is de werk loosheid te doen verminderen. Onderwijs Het bezuinigingsmes wordt ook gezet in de uitgaven voor het hoger onder wijs. Zo worden er maatregelen voor bereid ter beperking van de exploita tiekosten en investeringen, en in be perkingen van de gemiddelde kosten per arbeidsplaats door middel van wijziging in de rechtspositie van het personeel. Zo zullen de investeringen Sybil Thorndike (93) overleden LONDEN - Dame Sybil Thorndike, die algemeen beschouwd werd als een van de grootste en veelzijdigste actri ces van haar tijd. is woensdag op 93- jarige leeftijd in Londen overleden. Een van haar grootste rollen was de ti telrol in Saint Joan van G B. Shaw in 1924. Eind mei waren. 147.400 mannen en 41.650 vrouwen werkloos, een daling bij de mannen van 9910 en bij de vrouwen van 810. De werkloosheid in totaal kwam daarmee op 189.050. dat is 10.720 minder dan eind april jl. Het aantal mannen en vrouwen tewerkgesteld op aanvullende werken daalde met 220 tot 5740. Het aantal mensen op sociale werkvoorzieningsobjecten voor zover zij in aanmerking kwamen voor be middeling naar het vrije bedrijf steeg met 330 tot 7420. De geregistreerde arbeidsreserve voor mannen en vrouwen samen werd zo doende 202.200. een daling van 10.610 ten opzichte van de voorgaande maand. Voor seizoen gecorrigeerd be droeg de geregistreerde arbeidsre serve eind mei 222.800, dat wil zeggen een stijging met 2600 vergeleken met eind april 1976. De geregistreerde openstaande vraag, niet voor het seizoen gecorrigeerd, steeg met 5950 tot 56.240. Die stijging deed zich in alle provincies, behalve Gelderland, voor Volgens de laatst bekende cijfers wa ren 626 bedrijven in het bezit van een ontheffing tot werktijdverkorting. In die bedrijven bestond op grond van verleende ontheffingen de mogelijk heid in totaal 44.147 werknemers kor ter te laten werken. Per provincie In mei daalde de werkloosheid in alle provincies, behalve Groningen. Over ijssel en Utrecht. In Limburg is de werkloosheid met 7.4 procent het grootst. Trendmatig steeg de werkloosheid voornamelijk bij de vrouwen: met 2100 tot 51.900. Bij de mannen was er een 'stijging met 500 tot 170.900. De werk loosheid bij bouwvakkers nam met 200 toe tot 31.600, Eind mei waren 69.600 mannen en 17.700 vrouwen langdurig werkloos, dat wil zeggen langer dan een half jaar als zodanig bij de arbeidsbureaus inge schreven. DUIZEND HECTARE VERWOEST BIJ GROTE PEELBRAND DEUR.VE - Een peel brand die woens dagmorgen in het Brabantse Deurne is uitgebroken heeft volgens de politie zeker duizend hectare peelgebied verwoest. De zes brandweerkorpsen die het vuur bestrijden hebben de ver schillende brandhaarden ingesloten. Omliggende belangrijke bospercelen worden voor het vuur beschermd. De brandweer heeft rondom het bran dende gebied een dag en nacht du rende bewaking ingesteld. RAAD VAN BESTUUR HAVENBSCHAP VLISSINGEN LAAT ELKE DISCUSSIE A CHTER WEGE TOT SER-AD VIES BINNEN IS VERTREK NVV-NKV WORDT BETREURD T'ERNEUZEN - De raad van bestuur van het havenschap Vlissingen be treurt het vertrek van NVV en NKV uit de adviescommissie bedrijfsleven, maar handhaaft het standpunt dat het verlangen van de vakbonden naar een sociaal vestigingsstatuut niet kan worden ingewilligd. De hestuursleden vinden dat de discussie over dit on derwerp pas moet worden heropend, wanneer de sociaal-economische raad heeft geadviseerd over een statuut. Om dat advies is gevraagd door de mi nister van sociale zaken, die moeite had met het sociaal statuut zoals dat onlangs is ingevoerd door Rotterdam. Het functioneren van de adviescom missie bedrijfsleven kwam woensdag morgen uitvoerig ter sprake in de ra den van bestuur van de beide Zeeuwse havenschappen, die dit keer vergader den in Terneuzen. Aanleiding was een notitie van secre taris M. F. de Jonge, die tot de slotsom kwam dat er in de commissie nauwe lijks een vertrouwensbasis aanwezig was. Hij weet dat voor een deel aan de 'moeilijke' onderwerpen die behandeld moesten worden, voor een ander deel aan het feit dat werkgevers en werk nemers hun belangen voorop hadden gesteld inplaats van die van het ha venschap. De heer De Jonge onder schreef een oud standpunt van het da gelijks bestuui dat een sociaal vesli- gingsstatuut een zaak is van de sociaal-economische partijen in 't be drijfsleven en niet van het havenschap. Vragen over deze zaak zouden dan ook buiten de bevoegdheden van het be stuur vallen. Voorzitter A. J. Kaland deelde die mening. „Zolang er op rijks niveau geen beslissing is genomen zie ik geen aanleiding om een sociaal sta tuut te hanteren. Daarnaast vraag ik me af: waar is het einde? In Rotterdam worden straks ook milieuvoorwaarden gesteld. Privaatrechtelijk kan inder daad alles, maar je begeeft je wel op een terrein dat mijns inziens is voorbe houden aan de wetgever. In het indus trieschap Moerdijk is onlangs zelfs al gediscussieerd over het sluiten van een politiek contract met een bedrijf. Het eind is zoek." Politieke zaak' Eerder kwalificeerde drs. F. W. Dïr- ker. vertegenwoordiger van het mi nisterie van economische zaken, de wens van de vakbonden als 'een poli tieke zaak'. Hij riep de raad van be stuur op. geen overhaaste stappen te doen maar om te beginnen het SER- advies af te wachten. De heer G. H. E. M. van Waes sloot zich bij dat standpunt aan. Hij was van mening dat het sociaal beleid thuis hoort bij de minister van sociale zaken en vroeg zich af' „Waarom zou de inte resse van de vakbonden ophouden bij het havenschap en niet overslaan nnaar de industrieterreinen van Mid delburg en Borsele?" Hij waarschuwde verder voor het bedrijven van 'lokale sociale politiek' en vond dat de ge meenten zich nadrukkelijk buiten dit soort problemen moet houden, omdat ze daarvoor niet zijn geëquipeerd. De heer Van Waes liet tenslotte weten het ernstig te betreuren dat de vakbonden uit de commissie waren gestapt op het moment dat er overleg gaande was. een gang van zaken die de heer Kaland in de vergadering nog eens bevestigde. Gedeputeerde J. Stenvert wilde niet uitsluiten dat het standpunt van de vakbonden over een sociaal vesti gingsstatuut juist is, al vond ook hij dat er moest worden gewacht op het SER-advies. „Ik wil echter wel, dat de deur open blijft voor overleg", zei hij met nadruk, een wens die de heer Ka land billijkte. In de vergadering van het havenschap Terneuzen sprak de heer Stenvert er zijn verwondering over uit. dat NW en NKV hun mensen ook hadden terugge trokken uit de adviescommissie be drijfsleven van dit havenschap, terwijl er nooit problemen waren geweest. De heer Kaland en directeur W. Blok van het havenschap Terneuzen deelden zijn verwondering. De raad van be stuur besloot de beide vakbonden schriftelijk op de hoogte te stellen van zijn standpunt. Ook de teleurstelling van de bestuursleden van het haven schap Vlissingen zai per brief worden kenbaar gemaakt, voorzitter Kaland wilde woensdag de deur op een kier la ten voor een n2der gesprek, al vroeg hij zich af 'wat wij de heren nog voor nieuws kunnen vertellen". Aan het bestuur van de kamer van koophandel en fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland zal ophel dering worden gevraagd over een mo tie van 7 mei. waarin twijfel werd geuit aan het functioneren van de ad viescommissie. De raad van bestuur toonde zich wat bevreemd over de stellingname. omdat van de commis sie juist suggesties werden verwacht om dat functioneren te verbeteren. (zie ook: pagina 7 KAMERDEBAT UITGESTELD Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Van Agt van justitie heeft kamervoorzitter Von deling woensdag laten weten we gens ziekte niet in de tweede kamer te kunnen verschijnen. De kamer zou een deel van de woensdag en vandaag besleden aan de nota- Politiewet. een gezamenlijk stuk van de ministers Van Agt en De Gaay Fortman. Het debat over de nota is nu naar een later tijdstip verschoven. Of de ziekte van Van Agt een moge lijk ingrijpen van de justitie in de Bloemenhove-kliniek de komende dagen in de weg kan staan, lijkt niet waarschijnlijk- Volgens het depar tement van justitie staan er de eer ste dagen geen besprekingen op net programma tussen Van Agt, procureur-generaal Hartsuiker en de Haarlemse officier van justitie Andreae. De kans op ingrijpen van justitie wordt in Den Kaag over igens zeer klein geacht, nu men be sloten heeft een strafvervolging in te stenen tegen het bestuur van ae Bloemenhove-kliniek en de medis che coördinator Van den Berg. Inmiddels heeft de rijksrecherche in Amsterdam opdracht gekregen een onderzoek in te stellen. Daarvoor zullen directeur Ka use en de be stuursleden van de Bloemenhove- kliniek worden verhoord. De Haar lemse officier van justitie heeft hun 'het verschaffen van gelegenheid en middelen tot het plegen van abor tus provocates' ten laste gelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1